تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - معرفی اداره سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز
 

تبریز ویکی لینکلر

 
معرفی اداره سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز
نظرات |

اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز

معرفی و شناساندن و تقویت چنین اداراتی که با فرهنگ و سلامت و اجتماع مردم یک شهر ارتباط دارد اهمیت زیادی دارد. بنظرم در شهرهای ما وضعیت سلامتی مردم عامل بسیار مهم و شکننده ای است که متاسفانه نه برنامه های خوب و جامعی داریم و نه توجهی از سوی خود مردم که با وضعیت سلامت جسمی و روحی و نیز فرهنگ عمومی جامعه در ارتباط مسقیم است.

ورزش همگانی تبریز

دقت کردید چقدر سرطان، بیماریهای روحی و افسردگی، پوکی استخوان ، آلزایمر و تغذیه و غیره و همچنین از طرف دیگر مسائل مرتبط با فرهنگ مردم و جامعه مثلا آپارتمان نشینی، طلاق و ازدواج و... روبروز در حال نامطلوب شدن است؟!

وجود این اداره و توجه به بهداشت و درمان و مسائل فرهنگی اجتماعی در شهرها امری بسیار ضروری و مهم است.
هرچند هنوز منابع و مطالب سایت اداره ناکافی و ناقص و کم و نامنسجم است ولی حتما به سایت اداره سر زده و از بروشورها و مطالب فرهنگی که بصورت کتابچه در منوی " محصولات آموزشی» بروشورها " قرار داده اند استفاده کنید:
http://health.tabriz.ir

ما هم اینجا یک اشاره کلی درباره آن داریم.

سامانه پیامکی اداره

اهداف اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز :
· بهبود سطح سلامت شهروندان از طریق بهبود مولفه های اجتماعی
· طرح شهر به عنوان نقطه شروع سلامت شهروندان
· بسط الگوی یکپارچه شهر،مدیریت شهری و سلامت شهروندی
· افزایش سواد سلامت شهروندان از طریق برنامه های آموزشی
· تلاش برای برقراری عدالت در سلامت از طریق عمل بر روی تعیین کننده های اجتماعی سلامت
· استفاده بهینه از ظرفیت های شهرداری برای مداخله موثر بر روی عوامل محیطی موثر بر سلامت شهروندان
· آسیب شناسی اجتماعی محلات شهر
· ظرفیت سازی در خانه های سلامت برای ارائه آموزش های ارتقا رفتار شهروندی
· مشارکت دهی مردم بر برنامه های اجتماعی شهرداری از طریق تلاش برای ایجاد شوراهای محلات

مدیریت
دکتر علیرضا رحیمی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بوده و عضو هیات مدیره نظام پزشکی تبریز، هیات مدیره بیمارستان بین المللی تبریز، مشاور شهردار در امور سلامت و همچنین رئیس هیات ورزش های رزمی استان آذربایجان شرقی می باشد

علیرضا رحیمی


وظایف
·  سیاستگذاری و مدیریت خانه های سلامت
·  مدیریت  درمانگاه های شهرداری
·  امور درمانی  کارکنان خدوم شهرداری
·  امور سلامت شهروندی
·  سیاستگذاری حوزه های توزیع سلامت
·  سیاست گذاری های اجتماعی سلامت
·  عمل بر روی عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت
·  ترویج  سبک زندگی سلامت محور بین شهروندان
·  تولید دانش و اطلاعات در زمینه سلامت و عوامل اجتماعی

شهروند تبریز

خانه های سلامت محله در تبریز - وابسته به اداره سلامت شهرداری :


خانه سلامت پارک بهار
آدرس: خیابان بهار، روبروی ایستگاه باغ قرمز، داخل پارک بانوان بهار
شماره تماس: 2809370

دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، کمک‌های اولیه

خانه سلامت الغدیر
آدرس: بلوار ستارخان، خیابان شهید قره‌باغی، فرهنگسرای بزرگ الغدیر
شماره تماس: 2670707 و 2663975
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه، کارآفرینی

خانه سلامت المهدی
آدرس: خیابان آخونی، بعد از انتقال خون، اول خیابان گلپارک، روبروی مسجدالنبی، خانه فرهنگ و سلامت المهدی
شماره تماس: 4438344
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه، کارآفرینی
   
خانه سلامت آنا
آدرس: کوی فیروز، خیابان قطران شمالی، 24 متری وزیرآباد، روبروی مسجد نظیروندی، داخل پارک آنا
شماره تماس: 4407548
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه، کارآفرینی

خانه سلامت اندیشه
آدرس: شهرک اندیشه، بالاتر از شهرداری منطقه 7، بالاتر از کتابخانه دیجیتالی، پشت باشگاه المهدی، روبروی درب ورودی مجتمع مسکونی مهر                                       
شماره تماس: 4259285
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه، کارآفرینی

خانه سلامت تبریز

خانه سلامت بانوی‌مهر باغمیشه
آدرس: شهرک باغمیشه، بالاتر از خانه چوبی، داخل خانه فرهنگ بانوی‌مهر باغمیشه
شماره تماس: 6690041
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه، کارآفرینی

خانه سلامت شهرداری منطقه 8
آدرس: خیابان ملل متحد، روبروی بهار شرقی، داخل پارک تلاش
شماره تماس: 5244490
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی

خانه سلامت حضرت رقیه (س)
آدرس: قراملک، خیابان فرش‌آباد، جنب بهداشت، داخل فرهنگسرای حضرت رقیه
شماره تماس: 2867787
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه

خانه سلامت رضوان
آدرس: شهرک امام، انتهای بازارچه، پشت نان ماشینی و ورزشگاه طوبی، داخل کانون آموزشی رضوان
شماره تماس: 2899940
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه، کارآفرینی

خانه سلامت کوثر لاله
آدرس: کوی لاله، روبروی آپارتمانهای باران، داخل فرهنگسرای کوثر لاله
شماره تماس: 4483220
دوره‌های آموزشی: مشاوره و روانشناسی، بهداشت زنان، خانواده و مامایی، تغذیه و رژیم درمانی، کمک‌های اولیه

و خانه های سلامت منطقه 1 شهرداری ، کوثر مارالان، شمس و...

درمانگاه امام رضا شهرداری تبریز

خط مشی
خط مشی اصلی اداره کل سلامت و اموراجتماعی مبتنی بر همکاری با تمامی معاونت ها و مناطق شهرداری و ارتباط بین بخشی با تمامی سازمانها و نهادهای خصوصی و دولتی می باشد .در این راستا توجه به نقش شهرداری به عنوان یک سیستم جامع مدیریت شهری که نقش مدیریت همه جانبه و فراگیر هر در تمامی عرصه های اقتصادی فاجتماعی و فرهنگی  شهر را عهده دار می باشد ،حائز اهمیت است .

نظر به همین موضوع این اداره کل در چارچوب وظایف محوله به عنوان هماهنگ کننده فعالیت های شهرداری با سایر سازمانها و نهادهای خصوصی و عمومی نیز عمل می نماید  و دست یابی به سلامت را در سایه توجه به شهر سالم امکان پذیر می داند . از نظر این اداره کل شهر سالم شهری است که در آن توزیع عادلانه سلامت صورت گرفته و زیرساختهای رفاهی و خدماتی به صورت عادلانه در تمام مناطق شهر توسعه داده شده اند . در این شهر توجه به مولفه های زیست محیطی  و کاربری زمین در طراحی شهری در اولویت است .شهر دارای سرانه مناسب فضای سبز بوده و اماکن لازم برای ورزشهای همگانی ،پیاده روی و سایر فعالیتهای عمومی  برای همه شهروندان به راحتی در دسترس است .

سیستم حمل و نقل عمومی دارای پوشش عادلانه ای بوده و کیفیت ناوگان حمل نقل عمومی در تمامی مناطق تقریبا یکسان می باشد . شهر از نظر طراحی معابر و مکان های عمومی از استاندارهای لازم جهت استفاده راحت معلولان ،کودکان ،سالمندان و ... برخوردار است . در این شهر پایش مناسبی روی تمامی مولفه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی از طرف شهرداری و در هماهنگی با سایر دستگاههای زیربط وجود دارد و در صورت لزوم از طریق مشارکت دهی عمومی برای مقابله با تاسیب های اجتماعی اقدام می شود . ارتباط و تعامل سازنده ای بین سیستم مدیریت شهری و شهروندان وجود دارد و شهرداری خود را در مقابل مردم پاسخگو می داند .

در شهر سالم از نظر این معاونت انجمن و تشکل ها مردمی و سازمانهای مردم نهاد دارای نقش فعال در اداره امور شهر بوده و بسیاری از سیاست های مدیریت شهری از طریق آنها نهادینه می شود . دست یابی به چنین شهری غایت و هدف نهایی این اداره کل می باشد و تلاش خواهد شد تا از طریق تلاش مستمر و همکاری بین بخشی با تمامی ادارات و معاونت های شهرداری  این موارد تحقق یابد .

مغز

سکته مغزی

ورزش

دکتر علیرضا رحیمی: عرصه سلامت و ورزش شهرداری تبریز در کشور پیشتاز است/ سیاست اصلی ما آموزش و پیشگیری از بیماری ها می باشد
دکتر علیرضا رحیمی، مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز که به مناسبت هفته ورزش و تربیت بدنی میهمان برنامه شهریمیز شبکه سهند بود، گفت: یکی از ابعاد سلامت، سلامت جسمی است و انسان هایی که بتوانند با سبک زندگی مناسب جسم خود را برای آینده نیز سالم نگه داری کنند، دارای سلامت جسمی هستند. شاید فردی هم اکنون دچار بیماری خاصی نباشد اما به دلیل رفتارهای نامناسب، احتمال بروز انواع بیماری در سال های پیش روی زندگی را افزایش دهد که به چنین افرادی نمی توان عنوان سالم را اتلاق کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، وی در خصوص اهمیت توجه به سلامت روحی در کنار ورزش و فعالیت بدنی اظهار کرد: امروزه سلامت روحی یکی از اصلی ترین معیارها در دنیا می باشد و ثابت شده است که مشکلات روحی می توانند انواع بیماری ها و دردها را در جسم باعث شوند.
دکتر رحیمی ادامه داد: ورزش و فعالیت بدنی علاوه بر محاسن معمول فیزیکی و سلامت جسمی خود، باعث ترشح آندروفین در مغز می شود که ثمره آن نشاط و شادی است. به طور کلی ورزش در اکثر مواقع می تواند تاثیرات بسیار خوبی در روند درمان بیماری ها و پیشگیری از آن ها داشته باشد..

شهروندان تبریز

اجتماعی تبریز

وی افزود: اداره کل سلامت و امور اجتماعی در جهت فرهنگ سازی و گسترش ورزش، در روز های اخیر برنامه ی کوه پیمایی و ورزش صبحگاهی را اجرایی کرد و مدتی پیش نیز به مناست روز جهانی سالمند، حرکات اصلاحی و آموزشی برای سالمندان عزیز تبریز ارائه شد. به طور کلی شهرداری تبریز فعالیت عظیمی در حوزه سلامت و ورزش در کنار فعالیت ها و وظایف معمول انجام می دهد و ما افتخار می کنیم که در عرصه ورزش و سلامت در کشور پیشتاز هستیم.

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، در خصوص حوزه اصلی فعالیت این اداره و هدفگذاری های آن اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر نقش درمانی در حوزه سلامت، زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی انجام می شود، بیشترین سهم فعالیت های ما در عرصه پیشگیری و آموزش می باشد. دانشگاه علوم پزشکی با توجه به محدودیت ها و وظایفی که دارد، از توان نفوذ در برخی جنبه ها برخوردار نیست اما شهرداری به عنوان یک نهاد بزرگ اجتماعی می تواند نقش بسیار مهم و سازنده ای داشته باشد.
وی ادامه داد: جدیدا تفاهم نامه ای 4 جانبه ما بین اداره کل سلامت و امور اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پروش و ورزش و جوانان استان منعقد شده که هدفگذاری آن ترویج و فرهنگسازی برای افزایش فعالیت های بدنی است و اولین نتایج آن نیز با آغاز مراحل اجرایی کمپین " روزانه 30 دقیقه پیاده روی سریع " قابل مشاهده هستند.

پیاده وری

تبریزی

دکتر رحیمی افزود: در سطح شهر 17 خانه سلامت در حال فعالیت می باشند که به صورت رایگان مطالبی را در خصوص تغذیه، حرکات اصلاحی، ورزش ها، پیشگیری از بیماری و موارد مختلف دیگر ارائه می کنند. خانه های سلامت هدیه شهرداری به مردم است و شهردار محترم با شعار محوری " تبریزمن شهر سالم شهروند سالم " اهمیت پرداخت به این موضوع را دوچندان کرده اند. در بخش امور اجتماعی اداره کل نیز در راستای توانمند سازی شهروندان، برنامه ای تدوین و آغاز شده است با شعار " شهروند آگاه، شهر آباد " که به زودی نتایج آن در سطح شهر با ارائه برنامه های مختلف قابل مشاهده خواهد بود.
مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز در خاتمه تاکید کرد: شهرداری و شورای شهر نگاه خاصی به مقوله سلامت و فعالیت های ورزشی دارند و امیدوارم با همکاری رسانه های جمعی و تاثیرگذاری عمیق آن ها شاهد شهر و شهروندانی سالم در تبریز باشیم.


مرتبط با : تبریز
برچسب ها : اداره سلامت تبریز-پیاده روی-امور اجتماعی شهرداری تبریز-شهروند سالم-ورزش همگانی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 2 دی 1394
زمان : 02:50 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ