تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال دوشنبه 14 دی 1394, 12:59 ق.ظ
نگاهی به برخی پلهای قدیمی آذربایجان و تبریز
körpü

برای نمونه پل قاری یا ‘قاری کورپوسی’ یکی از این پل های هشت دهنه است که ارتباط بین این منطقه و جاده تاریخی ابریشم و اروپا را بر قرار می کرده و نخستین بار نیز برق کشی و تیرهای چراغ برق کله قوچی که همچنان پابرجاست، در روی این پل انجام شده است.
پل های قدیمی در آذربایجان شرقی فراوان دیده می شوند و برخی از آنها همانطور که گفته شد پل ارتباطی میان کشورهای حوزه قفقاز و اروپا با ایران بوده و ارتباطات تجاری منطقه ای توسط این پل ها و جاده ابریشم برقرار می شد.
قدیمی ترین پل قوسی در ایران هم که آثار آن تاکنون نیز بر جای مانده پلی است که ‘اورارتورها’ در قرن هشتم پیش از میلاد روی ارس بنا کردند.
در ساحل ایرانی رود ارس در استان آذربایجان شرقی یک پایه از این پل بر جای مانده که از سنگ های بزرگی ساخته شده است.
ساخت پل های سنگی به دوران قبل از رومی ها برمی گردد که در خاورمیانه و چین پل های زیادی به این شکل برپا شده اند.
از دوره هخامنشی نیز پل های قوسی باقی مانده است، باستان شناسان یکی از این پل ها را که در قرون چهارم و پنجم پیش از میلاد ساخته شده، شناسایی کرده و از زیر خاک بیرون آورده اند.

شهرستان جلفا
پل ارس
شهرستان میانه
شهرستان میانه

تصاویر و نقاشی های قدیمی از پلهای تبریز
پلهای تبریز

پل های آذربایجان

تبریز قدیم

عکس قدیمی تبریز

یکی از جالب ترین پل های ایران پل قافلانکوه بر رودخانه قزل اوزن در شهرستان میانه است که بر اساس کتیبه آن در دوره تیموری و در سال های ۸۹۰-۸۸۹ ساخته شده است.
توصیف خلاصه ای از تاریخ پل های مهم باستانی و کهن آذربایجان شرقی قدمت تاریخی این خطه از ایران زمین را نشان می دهد. پل های تاریخی آذربایجان شرقی با وجود گذشت سال ها نشانگر توان معماری این مرز و بوم است.
پل سازی همزمان با توسعه روابط اجتماعی و تجاری بین شهرها و کشورها رونق گرفته و نقش زیادی در تبادل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ملل داشته است.


مستند عروس ایران کوه سهند آذربایجان - راهها و پلها
[http://www.aparat.com/v/CUWDO]

[http://www.aparat.com/v/lpBvn]


استان آذربایجان شرقی نیز به واسطه داشتن مرزهای مشترک با کشورهای دیگر و جایگاه قابل توجهی که در تحولات تاریخی کشور داشته، در احداث پل های زیبا و محکم پیشتاز بوده است.
اکنون بیشتر آن پل های زیبا به نوعی تخریب و بدون استفاده شده و به ترمیم و بازسازی اساسی و کلی نیاز دارند.

در ادامه مطلب پلهای تاریخی استان آذربایجان شرقی و تبریز را میبینیم.
پل آجی چای
این پل مربوط به دوره صفوی و قاجاری است که یکی از پل های قدیمی و معروف استان آذربایجان شرقی، پل  ˈآجی چای در شمال غرب تبریز بر روی رودخانه تلخه رود ˈآجی چایˈ احداث شده است. پل آجی چای با 16 دهنه به طول یکصد متر و عرض پنج متر همواره بر اثر طغیان های تلخه رود و گاه نیز توسط متجاوزان به شهر تخریب و پس از چندی دوباره ترمیم و بازسازی شده است.
نام این پل اولین بار در متون صفویه و در زمان شاه اسماعیل اول در سفرنامه ونیزیان ثبت شده است.

پل آجی چای

پل بیلانکوه تبریز
پل بیلانکوه مربوط به دوره قاجار است و در تبریز، چایکنار، کوچه شیخ کمال، بالاتر از باغ دوکمال واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل بیلانکوه

پل قاری

پل قاری (قاری کورپوسی) یا پل چراغ یکی دیگر از پل های تاریخی و مشهور شهر تبریز است.
این پل در خیابان ثقه الاسلام و روی رودخانه مهرانه رود احداث شده است.
این پل با سرستون های کله قوچی و چراغ های قدیمی خود که در اواخر دوران قاجار ساخته شده، زیبایی خاصی به پل و محیط پیرامون خود داده و ارتباط بین بازار بزرگ و بخش شمالی شهر را برقرار می کند. پل قاری شامل هشت دهنه با قوس های مدور است. گفته می شود برای نخستین بار روی این پل تاریخی تیرهای چراغ برق نصب شد.

تصویر پانوراما پل قاری
پل قاری


پل منصور
یکی دیگر از پل های تبریز، پل منصور است که به احتمال قوی به دلیل واقع شدن در خیابان منصور به این اسم معروف شده است.
این پل از آثار دوره قاجار بوده و دارای پنج دهنه است. مصالح به کاررفته در بنا، سنگ و آجر و به علت رطوبت بالا از ملات ساروج استفاده شده است.

پل

پل سنگی تبریز

این پل که به پل حاجی عظیم نیز معروف است، از دیگر پل های قدیمی کلانشهر تبریز محسوب می شود.
طبق شواهد موجود، این بنا در دوره قاجاریه و توسط شخصی به نام حاجی عظیم ساخته شده است. سنگ نبشته ای بر پایه جنوبی پل وجود دارد که به تاریخ 1363هـ .ق و با خط نستعلیق نوشته شده است.

پل سنگی تبریز

پل ونیار تبریز
این پل از دیگر پل های تاریخی شهر تبریز است که قدمت ساخت آن به دوره صفویه برمی گردد.
این پل دارای سه دهنه بوده و مصالح آن سنگ تراش و آجر با ملات گچ و آهک بوده و روی رودخانه آجی چای بنا شده است.
کف پل سنگفرش بوده که بعدها آسفالت شده است. پل دارای دو طاق جناغی و یک طاق رومی است.

پل ونیار تبریز
ونیار

پل دختر میانه
این پل نیز از دیگر پل های زیبا و قدیمی استان آذربایجان شرقی است که در دامنه شرقی قافلانکوه و در فاصله 20 کیلومتری شهر میانه و روی رودخانه قزل اوزن ساخته شده که در اصطلاح محلی به «قیز کورپوسی» معروف است. این پل تاریخی دارای سه دهنه بزرگ با پایه های آجری است که روی آب برهای سنگی قرار گرفته است.

پل دختر

پل پنج چشمه بناب
این پل تاریخی به فاصله 600 متر از ضلع شرقی جاده کمربندی شرق بناب بر روی رودخانه صافی قرار گرفته است.
این پل دارای پنج چشمه به طول 50 متر و عرض 80/4 متر است.
پایه ها سنگی و طاقها جناقی و با آجر چهارگوش بنا شده است. کف پل سنگ فرش و در طرفین دارای دست انداز آجری (جان پناه) به ارتفاع یک متر است. پایه های سنگی ، طاق های آجری ، بدنه های طرفین پل، صندوقه کردن و کف سازی روی پل که به علت عبور کامیون های سنگین آسیب دیده بود، مرمت شده است .

پل بناب

پل خداآفرین

پل حسرت، این پل از دو پل مستقل تشکیل شده است که قسمت هایی از یکی از این پل ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده است؛ ولی پل دیگر سالم است.
پل خداآفرین در نزدیکی سد خداآفرین و در چند کیلومتری روستای ساری جالو از توابع بخش منجوان قرار گرفته است.
پل های خداآفرین در میان دو قسمت از سرزمین آذربایجان یعنی قره داغ و قره باغ با فاصله 800 متر از یکدیگر روی رودخانه ارس ساخته شده اند.
این دو پل از نظر مهندسی و معماری با یکدیگر تفاوت دارند.
یکی از آن ها با سنگ سفید ساخته شده و 11 دهانه دارد، بلندی آن 12 متر و طول آن 130 متر است.
پایین تر از پل سنگی، پل دیگری با آجر پخته ساخته شده است، چون رودخانه در این قسمت عریض تر است ، طول پل آجری و تعداد دهانه آن بیشتر است.
این پل 200 متر طول و 5/4 متر عرض و 15 دهنه دارد.
منابع اطلاعاتی در مورد پل ها اندک است، تنها یکی از نویسندگان سده 13 از احداث آنها در سده هشتم میلادی خبر می دهد (منظور پل اول است).
پل خداآفرین از گذشه تاکنون نام های متعددی متعددی به خود گرفته است، از مشهورترین آن نام ها می توان به نام های پل جلال الدین ملکشاه، پل خداآفرین، پل حسرت (حسرت کورپوسو) اشاره کرد.
تقریباً یک سوم پل قدیمی تر در سال 1828 پس ازعهد نامه ترکمن چای از قسمت متصل به دو ساحل منفجر شد که به مرور زمان این خرابی ها بیشتر شده و هم اکنون نیز در خطر نابودی کامل است.

پل تاریخی

پل ضیاءالملک
این پل در حدود یک کیلومتری کاروانسرای خواجه نظر بر رودخانه مرزی ارس ساخته شده که امروزه قسمت هایی از آن باقی مانده است.
این پل در قسمت جنوب شرقی یک پاسگاه انتظامی در جنوب دهکده قدیمی جلفا ( که امروز جزو خاک جمهوری آذربایجان) بر روی رودخانه ارس ساخته شده است .
پل ضیاءالملک نیز از یادگارهای شاه عباس صفوی است و در زمره بناهای عام المنفعه وی بوده است.

البته تاریخ بنای اولیه این پل را قبل از میلاد و زمان اوراتوها بیان می کنند که طی سالیان به خاطر قشون کشی های مختلف تخریب و دوباره به دلیل نیاز حاکمان وقت بازسازی شده است.
قسمتی از این پل در خاک جمهوری خودمختار نخجوان و قسمتی در خاک ایران قراردارد.
پایه جنوبی آن از سنگ های تراش دار بناشده و ارتفاع آن از سطح رودخانه در حدود 10 متر و قطر آن 6.5 متر است .
قسمتی از زاویه جنوبی پل که در خاک ایران قراردارد نشان می دهد پل عریض بوده و عرض آن در حدود هشت متر بوده است .
درطول تاریخ، ساخت راه و جاده یکی از نشانه های شکوفایی تمدن ها بوده و پل سازی نیز تابعی از پیشرفت و رونق راه سازی به شمار می آید، می توان پل را فارغ از معماری و تحولات ساختاری آن به عنوان نشانه ای قابل انکار در تحلیل تمدن دوره های مختلف دانست.

پل ضیاالملک

پل ارس

پل قیزلار ملکان

این پل در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی ملکان، ۳۰۰ متری قلعه جوق قرار دارد و تاریخ ساخت آن سال ۹۵۱ ه.ق است.
این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۷۱۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این پل به دو دوره صفویه و قاجاریه برمی گردد. پل قیزلار دارای پنج چشمه (سه چشمه اصلی و دو چشمه فرعی) است . چشمه های اصلی برای گذر آب رودخانه بوده و چشمه های فرعی برای آبیاری اراضی کشاورزان مورد استفاده قرار می گرفته است که به علت تجمع خاک ناشی از رسوب آب رودخانه بسته شده است . پایه های پل سنگی بوده و خود پل با مصالح سنگی و آجری ساخته شده است . این پل با ابعاد تقریبی ۴۹ متر طول و ۵/۵ متر عرض و ارتفاع ۶ متر و مساحت ۲۵۷ متر مربع، راه ارتباطی ماشینی دو روستای قلی کندی و شیخ بابا شهر ملکان می باشد. این پل از زمان ساخت به عنوان پل ارتباطی مورد استفاده قرارگرفته و به نام پل قلی کندی نیز بین مردم نامیده شده و در تملک وزارت راه وترابری می باشد. متاسفانه قسمت هایی از پل در سال های گذشته به دلیل شایع بودن این مطلب که درون ساختمان آن توسط سازندگان، طلا پنهان شده است؛ توسط عوامل انسانی و قسمتی از آجرهای طاق چشمه های فرعی به دلیل عوامل جوی و طبیعی تخریب شده بود که البته در سال ۱۳۸۳ عملیات مرمت بر روی آن انجام شده است و هم اکنون پل از نظر ایستایی به طور کامل سالم است.

پل قلعه جوق

پل لیلان
این پل در یک کیلومتری جنوب شهر لیلان بر روی رودخانه لیلان چای بنا گردیده است و از آثار دوران ایلخانی میباشد. این پل در روزگاران گذشته راه ارتباطی همدان، کردستان و مراغه و تبریز را در برمیگرفته است و اکنون به واسطه جاده جدید الاحداث میاندوآب ملکان ارتباط از این طریق انجام می گیرد و در حال حاضر پل ارتباطی است برای رسیدن به روستاهای فتح الله کندی، محسن آباد (جین قره). و ورود به شهر لیلان از طریق این پل امکان پذیر می باشد. این رودخانه از کوهستانهای شرقی لیلان سرچشمه و به طرف غرب جریان و در نزدیکی شهر میاندوآب به رودخانه زرینه رود می پیوندد و در نهایت به دریاچه ارومیه می ریزد.

لیلان


پل شهر چای میانه
خواهر خوانده پل اصفهان است که ولی غریب مانده است! 
پل شهر چای مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان میانه، روستای راه آهن واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر میانه در نزدیکی روستای ˈتازه کندˈ پل شهر چای روی رودخانه شهرچای که یکی از شاخه های قزل اوزن است، ساخته شده است. طول این پل ۲۶۰ مترو عرض آن ۷٫۹ متر بوده و ۲۳ چشمه با طاقی جناغی به ارتفاع حدود ۵٫۵ متر دارد.

پل میانه

شهر چای


پل مردق مراغه
پل سرچشمه روستای مردق مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان مراغه، روستای مردق واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۵۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این پل جزء مهم ترین و سالم ترین پل های تاریخی آذربایجان شرقی و تنها پل این شهرستان است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
پل سه دهنه مردق، جزو سه پل مهم تاریخی این شهرستان بوده و دارای سیل شکن و پایه های سنگی از نوع سنگ بومی منطقه (معدن سنحان) و آجرهای قرمز بومی است. این پل بلندترین پل تاریخی شهر مراغه محسوب می شود و در گذشته، این شهر را با شهرهای اردبیل و هشترود و روستاهای منطقه مرتبط می کرد.

پل مردق


پل حسام الدوله مراغه

این پل دارای یک دهنه و رابط بین مزارع بوده و مصالح آن سنگ تراش و آجر با ملات گچ و آهک است. کف پل سنگ فرش شده و دارای طاق ضربی است.
این پل به عنوان معبر بین مزارع مورد استفاده قرار می گیرد.
از دیگر پل های تاریخی آذربایجان شرقی می توان به پل منصور و پل منجم تبریز، پل پنج چشمه و لیلان چای بناب و پل قلی کندی ملکان نیز اشاره کرد.

پل حسام الدوله


پل شاه عباس کلیبر (سنیخ کورپو)

این پل که در نزدیکی کفشان اوی شهر کلیبر قرار داره، یادگاری از دوران صفویه ست و آخرین تجدید آن در سال ۷۶ به انجام رسیده. یکی از مشهور ترین و زیباترین پل های قره داغه. تا سال ۷۶ قسمت راست این پل شکسته بوده به همین علت به آن سنیخ کورپو (پل شکسته) میگن. قبل از اینکه به باغات نزدیک آن راه کشیده شه از این پل رفت آمد می شده. معماری این پل بسیار زیبا وچشم نوازه.

پل شاه عباسی

پل لیقوان
پل لیقوان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تبریز، بخش مرکزی، روستای لیقوان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۵۳۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل حاجی سالار لیقوان یکی از بزرگترین ومعروفترین پل های آذربایجان شرقی می باشد که درسال ۱۲۰۹ هجری شمسی احداث گردیده است. رودخانه لیقوان (لیقوان چای) از دامنه های شمالی رشته کوه سهند سرچشمه می گیرد. چشمه سارهای متعددی از دره های شرقی و غربی لیقوان به آن می پیوندد و رودخانه پرآبی را تشکیل می دهند. جریان رودخانه از جنوب به شمال است و اراضی پایین دست لیقوان را آبیاری می کند. این رودخانه در دره نسبتاً عمیقی نسبت به سطح روستای لیقوان جریان دارد.

پل لیقوان

پل گاودوش‌ آباد اوقان سراب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و بر سر راه روستای اوقان به روستای گاودوش آباد از روستاهای توابع سراب قرار دارد و در ۸ کیلومتری شمال شهر سراب قرار دارد.
پل بر روی رودخانه ای که در جهت شرق به غرب، در شمال شهرستان سراب جاری است. پل دارای سه چشمه بوده و چهار میل در طرفین پل قرار دارد. طول آن ۳۱ متر، عرض ۶ متر و ارتفاع ۵/۳ متر می باشد. مصالح به کار رفته در این پل آجر و سنگ می باشد، کف پل و پایه های آن با سنگ و ملات آهک و ساروج ساخته شده است و سایر قسمتها آجری می باشد. وجود چهار میل با ارتفاع ۱۰/۲ متر و قطر ۸۰ سانتی متر این پل را از سایر پل های منطقه متمایز کرده و بر زیبایی آن افزوده است. راه دسترسی به پل از طریق راه آسفالته و قسمتی هم راه شوسه بین روستای اوغان و گاودوش آباد است.

پل سراب

دسته بندی : آذربایجان , * شهرستان لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : پل تاریخی , راه های ارتباطی , پلهای قدیمی تبریز , کورپو , پلهای آذربایجان , راههای ارتباطی استان ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات