تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - زندگی زنان عشایر آذربایجان
 

تبریز ویکی لینکلر

 
زندگی زنان عشایر آذربایجان
نظرات |

عشایر زن نماد غیرت

ما آذربایجانی ها به عشایر و ایلات کوچنده سرزمینمان افتخار میکنیم آنها نمادی از تلاش ، کوشش، نجابت و غیرت در دامان پاک طبیعت هستند.
زنان نقش کلیدی و اساسی در زندگی عشایر ایفا میکنند.
تصاویر انتخاب شده بیشتر از بانوان عشایر قره داغ یا ارسباران و سهند است که البته اکثر ایلات ما در دامنه های این رشته کوهها هستند ببینیم و دختران امروزی مشکل پسند هم ببینند که زندگی چگونه است و همه چیز پشت دیوارهای خانه های لوکس ، ماشینهای فول آپشن، گوشی و تلگرام و آرایش و... نیست!   و زندگی جور دیگریست و نباید برای شروع و ادامه زندگی سخت گرفت بلکه باید مانند این شیرزنان عشایر سختکوش بود.
هرچند مقایسه زندگی شهری با روستایی و عشایری صحیح نیست ولی آموزنده و اخلاقی است، در برخی موارد لازمه که سنتی نگر هم باشیم.

یاشاسین کوچریلریمیز ...

Nomads of Azerbaijan Region in Iran
عشایر
زندگی عشایری در قره داغ - زمستان 1394
زندگی عشایر

چادر

کوچری

سابقه تاریخی عشایر آذربایجان شرقی:
عشایر دوره قشلاقی استان آذربایجان شرقی عمدتا متعلق به ایل ارسباران قره داغ میباشند و وجه تسمیه آنان ماخذ از نام ( ارسباران ) سرزمینی است که در آن زندگی میکنند . ارسـباران - قره داغ منطقه مهم جغرافیائی در آذربایجان شرقی است که از شمال ، شـمال غربی و شمال شرقی به رودخانه ارس ، از غرب به شهرستانهای مرند و جلفا و از جنوب به شهرستان های هریس و تبریز و از شرق و جنوب شرقی به استان اردبیل محدود می شود. و وسعت آن حدود 9 هزار کیلومتر مربع بوده و جنگلهای غنی ارسباران نیز در این منطقه واقع است . ایل ارسباران - قره داغ دارای ریشه قومی و تاریخی مشترکی با ایل ائلسون ( شاه سون ) بوده و تا دوره قاجار دارای نظام ایلی مشترک بودند . لذا برای اطلاع از سابقه تاریخی ایل ارسباران - قره داغ می بایست به تاریخچه ایل ائلسون مراجعه نمائیم . امروزه به آن تعداد از طوایف که در قسمت غرب دشت مغان (دره رود ) استقرار داشته و ییلاقات آنها عمدتادر ارتفاعات اطراف در ارتفاعات اطراف مشکین شهر ، اردبیل و قسمتی از سراب واقع است را متعلق به ایل ائلسون می دانند.

عشایر دوره قشلاقی استان آذربایجان شرقی عمدتا متعلق به ایل ارسباران قره داغ میباشند و وجه تسمیه آنان ماخذ از نام ( ارسباران ) سرزمینی است که در آن زندگی میکنند . ارسـباران - قره داغ منطقه مهم جغرافیائی در آذربایجان شرقی است که از شمال ، شـمال غربی و شمال شرقی به رودخانه ارس ، از غرب به شهرستانهای مرند و جلفا و از جنوب به شهرستان های هریس و تبریز و از شرق و جنوب شرقی به استان اردبیل محدود می شود. و وسعت آن حدود 9 هزار کیلومتر مربع بوده و جنگلهای غنی ارسباران نیز در این منطقه واقع است . ایل ارسباران - قره داغ دارای ریشه قومی و تاریخی مشترکی با ایل ائلسون ( شاه سون ) بوده و تا دوره قاجار دارای نظام ایلی مشترک بودند . لذا برای اطلاع از سابقه تاریخی ایل ارسباران - قره داغ می بایست به تاریخچه ایل ائلسون مراجعه نمائیم . امروزه به آن تعداد از طوایف که در قسمت غرب دشت مغان (دره رود ) استقرار داشته و ییلاقات آنها عمدتادر ارتفاعات اطراف در ارتفاعات اطراف مشکین شهر ، اردبیل و قسمتی از سراب واقع است را متعلق به ایل ائلسون می دانند.

مستند عروس ایران کوه سهند آذربایجان - عشایر
[http://www.aparat.com/v/6kfAm]

[http://www.aparat.com/v/n4beq]


وجه نامگذاری
هنگامیکه سرزمین پهناور ایران دچار هرج و مرج و آشوب بوده و هر کدام از امرای تیموری و آق قویونلو گوشه ای از این سرزمین را مقر حکمروایی خود نموده بودند اسماعیل میرزا که بعدا به شاه اسماعیل معروف شد توانست با سرکوب آق قویونلو ها در سال 907 هجری قمری بنیان حکومتی را استوار سازد که حدود دو قرن و نیم ادامه یافت . افراد سلحشور و جانبازی که شاه اسماعیل را در این جنگها یاری کردند و علاوه بر آن تمرکز سیاسی و وحدت مذهبی کشور مدیون خون و رنج ایشان بود در تاریخ به نام قزلباش شهرت یافتند .شاه اسماعیل آنان را در زمره نجبای ایران درآورد و به ایشان عمامه خاصی داد که12ترک بود و میان آن هم کلاه سرخی برسرمی گذاشتند و به خاطرکلاه مذکور به قزلباش معروف گردیدند . در سال 998 هجری قمری افراد قزلباش علیه نماینده شاه (مرشد قلی خان) قیام کردند. از این رو شاه عباس نسبت به نفوذ و قدرت فوق العاده ای که این طبقه در امور کشوری و لشکری بدست آورده بودند بد بین شد و گروه دیگری را بنام شاه سون یا دوستداران شاه برای در هم شکستن قدرت آنان بسیج نمود . بنابراین شاه سون ها به گروهی اطلاق میشود که از سوی شاه عباس تشکیل یافت تا بر علیه قزلباش ها مبارزه کنند به محض احضار شاه عباس داوطلبان ترک از سراسر ایران ، بین النهرین و حتی آسیای صغیر خود را به دولتمردان صفوی معرفی می کردند .
تذكر :(نام شاهسون بعد از انقلاب شكوهمند اسلامی به ایل سون تغییر یافت )

عشایر آذربایجان

پخت غذا

ایل

روستایی

ایلات آذربایجان

ارسـباران – قره داغ منطقه مهم جغرافیائی در آذربایجان شرقی
از شمال، شـمال غربی و شمال شرقی به رودخانه ارس، از غرب به شهرستانهای مرند و جلفا و از جنوب به شهرستان های هریس و تبریز و از شرق و جنوب شرقی به استان اردبیل محدود می شود. وسعت آن حدود ۹ هزار کیلومتر مربع بوده و جنگلهای غنی ارسباران نیز در این منطقه واقع است.
ایل ارسباران – قره داغ دارای ریشه قومی و تاریخی مشترکی با ایل ائلسون( شاه سون ) بوده و تا دوره قاجار دارای نظام ایلی مشترک بودند.

ییلاق وقشلاق دو ایل سون و ارسباران
امروزه به آن تعداد از طوایف که در قسمت غرب دشت مغان(دره رود ) استقرار داشته و ییلاقات (منطقه تابستانی) آنها عمدتاً در ارتفاعات اطراف مشگین شهر ، اردبیل و قسمتی از سراب واقع است را متعلق به ایل ائلسون می دانند. منطقه زمستانی (قشلاقی) ایل ارسباران را نیز جنوب دشت مغان و اطراف رود قره سو و کنار رود ارس در منطقه خدا افرین تشکیل می دهد.

آداب ورسوم
کوچ نشینان ارسباران همانند شاهسون ها از طایفه، تیره، کویک، اوبه و خانواد تشکیل شده است. جشن ها و آیین های این ایل شباهت بسیار زیادی به مراسم ها و آیین های ایل شاهسون دارد. به طور کلی شیوه معیشت، لباس ها، موسیقی، جشن ها و آداب و رسوم خاص عشایر آذربایجان شرقی سبب شده بازدید از زندگی عشایر شاهسون و ارسباران درآذربایجان شرقی یکی از مهم ترین و جذاب ترین برنامه های گردشگران این خطه به شمار آید.
 زن در خانواده عشایری
زنان در خانواده های عشایری نقش بسیار مهم و برجسته ای در صحنه زندگی ایفا می کنند. به گونه ای که به جرات می توان گفت ستون مهم زندگی سخت و پر مشکل این خانواده ها زنان هستند. نقش پایاپای زنان در پرورش و نگهداری گوسفندان و دامهای دیگر، تهیه و تولید محصولات متنوع دامی – که کاری زنانه است – شرکت فعال در کارهای کشاورزی، ساخت صنایع زیبای دستی در کنار ایفای نقش همسری و مادری آنان را به تکیه گاه محکم و استواری برای خانواده مبدل ساخته است.

محصولات عشایر استان آذربایجان شرقی
عشایر استان آذربایجان شرقی سالانه ۱۱ هزار تن گوشت قرمز،۲۳ هزار تن شیر و ۱۶۰۰ تن پشم در سال است و هم چنین سالانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع ورنی و ۹ هزار متر مربع قالی توسط عشایر استان بافته می شود عشایر استان از حدود یک میلیون هکتار مراتع بهره مند شده و حدود ۱ میلیون و پانصد هزار رأس دام کوچک و بزرگ را در اختیار دارند و ۲۲ درصد پروتئین حیوانی استان توسط عشایر تأمین می شود.

از دیگر محصولات عشایری استان :
ورنی توسط عشایر ایل ائل سون وبه خصوص ارسباران که در مناطق ارسباران، گرما دوز، دشت مغان استان آذربایجان شرقی و اردبیل سکونت دارند تولید می شود. بافت ورنی عمدتاً در قشلاقات توسط زنان و دختران عشایر در اوقات فراغت انجام می پذیرد.

لحظاتی فوق العاده با زندگی مردم عشایر آذربایجان
[http://www.aparat.com/v/zqEw1]

چیچکلی ورزقان و عشایر ارسباران آذربایجان شرقی
[http://www.aparat.com/v/rjyck]

انواع ورنی :
ورنی پشمی : دراین ورنی همه گرهها حاشیه و متن کف از پشم خالص است و چله (تار) آن از پنبه تاب داده شده تشکیل یافته است . ورنی ابریشم : دراین ورنی همه گرهها از ابریشم خالص است و چله ( تار ) آن از پنبه با تاب پکنواخت و مناسب تشکیل یافته است. ورنی پشمی ابریشمی ( کف ابریشم ) : دراین ورنی همانگونه که از عنوانش مشخص است برخی گرهها از ابریشم وبرخی دیگر از پشم وچله (تار) آن از پنبه با تاب یکنواخت ومناسب تشکیل یافته است .

نقش ها و طرحهای ورنی: نقوشی که بر روی ورنی نقش می بندد نشانگر محیط زیست وانعکاس آن در اذهان زنان و دختران عشایر است که این نقش ونگار منعکس شده بر روی ورنی ها نمود از ذهن زلال و توانا و استعدادهای بالقوه فکری این با فندگان ناشی می شود. نقوش به کار رفته از اشکال حیوانات اهلی و وحشی منطقه تأثیر پذیرفته و نقش عمده حیوانات عبارت است از گوزن، آهو، گرگ، بوقلمون، مرغ، خروس، سگ گله، گربه، مار، عقاب، گوسفند، ببر، شتر، شیر، روباه، شغال و سایر چرندگان و پرندگان محلی که به صورت هندسی ساده بر روی تولیداتشان بافته می شوند

تندیر دیبی
تندیر دیبی نوعی دستباف عشایری است که ظرافت گلیم و جاجیم است، در زمستان ها و به هنگام استراحت و در قطعات کوچک بافته می شود، این دستبافته در حین نان پختن در کنار تنور مورد استفاده قرار می گیرد.

کئچه ( نمد )
بهترین و مرسومترین زیرانداز کف آلاچیق و پوشش خارجی آن است، از بهترین پشم گوسفند تهیه می شود، کئچه مزایای زیادی نسبت به گلیم و زیلو دارد، از پشم دام ها به آسانی و در کمترین مدت تولید می شود، در زمین های نمناک و مرطوب مفید است، در تهیه ی جل اسب و جهاز شتر و پوشش خارجی آلاچیق به کار می رود، بسیار سبک و قابل حمل و نقل است، بر روی نمد اقسام گلدوزی که حاصل هنر و ذوق زنان است انجام می گیرد.

هیبه ( ساک و کیسه پشتی )
این صنعت دستی شبیه خورجین اما از آن کوچکتر است، لوازم ضروری کوچک را در آن جای داده و هنگام سفر روی دوش می اندازد، پوشش خارجی هیبه دستباف بوده و دارای نقش و نگار و رنگ های جالبی است.

فرمش ( مفرش )
این دستبافته به شکل مکعب مستطیل بوده، سطوح آن قبلاً بافته شده، سپس به هم دوخته
می شود، مفرش برای نگهداری رختخواب و وسایل خواب و لوازم ضروری استفاده می شود، در هنگام کوچ وسیله بسیار مناسبی برای قرار دادن و حمل و نقل وسایل مختلف می باشد.

مسند ( گلیم چه )
مسند، گلیمچه ای است در اندازه ۸۰×۱۵۰ سانتی متر که بسیار محکم و ریز باف بوده و بیشتر جنبه ی خود مصرفی و تزئینی دارد،از مرغوبترین مسندها بهترین ”مخده “ و ” پشتی “ ساخته می شود.

خالچا ( قالیچه ) و جوال
خالچا بافت قالیچه از اصیل ترین هنر عشایر است، قالیچه ها در قطعات کوچک و قابل حمل با قرار دادن از نقش ها و طرح ها ی متنوع و اشکال هندسی در آن بافته می شود و جوال کیسه ی بزرگی از جنس گلیم است که برای حمل موادی چون آرد ، علوفه ، کنجاله ، کاوه و … به کار می رود. معمولاً فاقد نقش است. جوال ابتدا مانند گلیم بافته می شود و سپس مانند کیسه سه طرف آن دوخته می شود. سر جوال را برای آن که محکم باشد ، چند لا تا کرده ، می دوزند .

خورجین ( جوال کوچک ) و اجاق قیراغی ( اجاق کناری )
خورجین برای حمل اشیاء و وسایل ضروری تهیه می شود. نقوش جالبی در این بافته به کار
می رود و در جریان کوچ از آن استفاده می نمایند . اگر دو طرف خورجین را از هم جدا کنند، در واقع دو جوال بوجود می آید.

اجاق قیراغی شبیه گلیم و جاجیم به شکل مکعب مستطیل بافته و دوخته می شود در کنار اجاق مورد استفاده و در حمل و نقل لوازم عشایری به عنوان صندوق استفاده می شود( در شهرها برای رویه ی کاناپه و مبل مورد استفاده قرار می گیرد). از دیگر صنایع دستی عشایر قره داغ می توان به دوز تورباسی ( نمکدان ) اشاره داشت.

جذابیت عشایر
به طور کلی شیوه معیشت، لباس ها، موسیقی، جشن ها و آداب و رسوم خاص عشایر اردبیل و آذربایجان شرقی سبب شده بازدید از زندگی عشایر شاهسون و ارسباران در این مناطق یکی از مهم ترین و جذاب ترین برنامه های گردشگران این خطه به شمار آید.


زنی ساده و زیبا از عشایر خاروانا - ورزقان
کاش میتونستم برم خواستگاریش ! کاش منم عشایر بودم و تلگرام هم داشتم اونجا !

خاروانا

خانمهای شهری ببینند که هی میگن ظرف میشورم و میسابم !
کوچنده

این اوشاخ اون تکه نان را بخوره و منم این بچه عشایر بخورم ...
nomads


عشایر ترکهای قشقایی شیراز و استان فارس
از همینجا آذربایجان سلام اولسون تورک قشقایی کوچری ائللره...
قشقایی
حافظ میگه:
اگر آن تُرک شیرازی بدست آرد دل ما را
به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را
حافظ کاملا درست گفته ترکها هرجا باشند زیبا هستند ...
عشایر قشقایی

شیراز

دختر عشایری سهند از ایل شاه یوردی
اخم کرده ، این اخم یا از طنازی هست یا از زندگی سخت یا از خوشی درونی در طبیعت
انگار مونالیزا هست میدونی اما نمدونی چی میگه ...
دختر
یاشاسین این بانوی عاشیق عشایر
عاشیق
زنان شاهسون عشایر در دامان طبیعت اردبیل
شاهسون

آذربایجان
این هم پوشش و زیبایی طبیعی زن در طبیعت آذربایجان
زنمرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک * تورک سئسه لینک
برچسب ها : عشایر آذربایجان-زنان عشایری-ایل شاهسون-ایلات ارسباران-قشقایی-آذربایجان-زنان روستایی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 22 بهمن 1394
زمان : 05:16 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BHW جمعه 11 فروردین 1396 10:17 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins
to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've
worked hard on. Any suggestions?
آذرقارتال پنجشنبه 22 بهمن 1394 09:54 ب.ظ
سلام برشما...یاشاسین قاراداغ که اسمش همه جا می درخشد...
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام مرسیلر... بله هرجا سخن از زیبایست نام قره داغ میدرخشد...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ