تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال یکشنبه 2 اسفند 1394, 10:00 ب.ظ
روز جهانی زبان مادر بر همگان مبارک ...

روز جهانی زبان مادری بر همگان مبارک بخصوص آذربایجانی ها ...!
مخصوصا ترکهای آذربایجان در ایران با نزدیک 40 میلیون جمعیت ...!
مخصوصا شهر بزرگ تبریز با 2 میلیون جمعیت و محروم از زبان مادری ...!

چون آذربایجانیها با داشتن پیشینه و فرهنگ و زبان غنی هنوز از تدریس و دانشگاه زبان مادری خود محرومند!
اکنون در قرن و زمانی بسر میبریم که دیگر نباید غصه و دغدغه این مسائل را داشته باشیم و فقط به پیشرفت کشور و علم متمرکز شویم اما متاسفانه محروم شدن از حقوق اولیه ما را به نقطه سر سطر میبرد!

زبان مادری

مگر چه اشکال داشت که هموطنان فارس زبان زبان خود، ترک زبان زبان مادری خود، بلوچی و عرب و لر و هرکدام زبان خود را در کنار هم مسالمت آمیز میخواندند و مینوشتند و باهم در سطح کشور به فارسی رسمی حرف میزدند و احترام قائل بودند؟
کاری نمیشود کرد جهان سوم هستیم و این مشکلات عهد بوقی دیگر وجود ندارد!

بنیاد فرهنگ و ادب را هم برای دکور تشکیل داده ایم تا یک اسمی باشد در خانه غصب شده پروین اعتصامی و نگویند که رئیس جمهور به عهد خود وفا نکرد! همین وگرنه فاقد ارزش دیگریست...   جالب اینست که کاندیدها و نامزدها برای انتخابات مجلس از این حربه برای احساسات مردم آذربایجان هم استفاده میکنند و وعده های توخالی همیشگی میدهند!  بگذریم...

دوم اسفند ماه هر سال به بهانۀ پاسداشت زبان مادری این روز با شکوه هرچه تمام تر در سراسر جهان گرامی داشته می شود و مراسم و آیین های گوناگونی برگزار می گردد.

آنا دیل

مهرداد کسانی :
گؤر نه قدر قریبسن کی
سنی بیراخیب باشقا دیله یازیرلار
اؤزگه دیله آزیرلار!

اوف آنا دیلیم!
اوف!!! گؤر نه قدر قریبسن کی
سنله دیل آچیب
سندن قاچیرلار!

آه آنا دیلیم!
ائی واه!!! سنی سئومه ینلره عار اولسون!

دیللری لال
گؤزلری کور
قولاقلاری کار اولسون!

آنا دیلیم!
ائی آنا دیلیم!
ائی منیم آنامدان دوغولدوغمدان بری
ایلک سئوگیلیم!

آنا دیلیم
ائی آنا دیلیم!
ائی منیم ان بؤیوک وارلیغیمین وارلیق سببی
بئینیمده گئجه گوندوزلوک دولانان
بیرلیغین تبی

ائی وطن قوخوسو
توپراق قوخوسو
دؤرد بیر یانیندا قورولان زاواللی پوسو
سنی مندن
منی ده سندن
یقین بیل کی
قیامتلرده قوپسا
ساقین
تکجه بیر کؤهنه کیتابین
او سون
سولغون واراغینین
قیراغیندا یازیلان یالنیز سؤزجویون
اوخونوشونا آپاران زامان قدرینده بئله
آیری سالا بیلمز!

آنا دیلیم
ائی منیم ایلک سئوگیلیم!

سنی سونسوزا قدر سئویرم!
سونسوزلارا قدر سئویرم!
سئویرم،
سئویرم سنی… !

نوحه ترکی در سوگ زبان مادری از سلیم مؤذن زاده اردبیلی

[http://www.aparat.com/v/w3Bpt]

زبان‌ها و موقعیت زبان ترکی
زبان یك دستگاه به هم پیچیده‌ای است كه میان انسان‌ها تفهیم و تفاهم ایجاد می‌كند. زبان‌شناسان آن را وسیله‌ی انسیت و سیستم مفاهمه میان انسان‌ها نام داده‌اند. اما از آن جا كه میان دیگر جانداران و گیاهان نیز دستگاه‌های مرئی و نامرئی مفاهمه وجود دارد، نمی‌توان تعریف زبان را به سیستم مفاهمه میان انسان‌ها محدود كرد. به سبب اسرار خفته و نامكشوف در این دستگاه به هم پیچیده، هنوز زود است كه بشر تعریف كاملی از این پدیده‌ی طبیعی و اجتماعی به دست دهد.

دورنانیوز – ذکتر حسین محمدزاده صدیق:

تعریف زبان

زبان یک دستگاه به هم پیچیده‌ای است که میان انسان‌ها تفهیم و تفاهم ایجاد می‌کند. زبان‌شناسان آن را وسیله‌ی انسیت و سیستم مفاهمه میان انسان‌ها نام داده‌اند. اما از آن جا که میان دیگر جانداران و گیاهان نیز دستگاه‌های مرئی و نامرئی مفاهمه وجود دارد، نمی‌توان تعریف زبان را به سیستم مفاهمه میان انسان‌ها محدود کرد. به سبب اسرار خفته و نامکشوف در این دستگاه به هم پیچیده، هنوز زود است که بشر تعریف کاملی از این پدیده‌ی طبیعی و اجتماعی به دست دهد. به هر انجام، امروزه زبان را حاصل و قالب اندیشه‌ی انسانی، حاصل تکامل اجتماعی و حاصل انسان و اجتماع و روابط متقابل آن دو می‌دانند که نماد موقعیت و ارزش آدمی در جهان است.


زبان ترکی

پیدایش زبان:

مسأله‌ی قدیم و حادث بودن کلام و سخن و بالمآل زبان، میان اندیشمندان و فیلسوفان اسلام بحثی دراز آهنگ دارد. اشاعره، آن را قدیم می‌دانند و معتزله، معتقدند که زبان محدث است.

به نظر بسیاری از مفسران، آیه‌ی شریفه‌ی زیر ناظر به خلقیت زبان‌ها (اسماء) است که سبب تمایز بشر حتی از فرشتگان شده است:

«وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاءَ کُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلاَئِکَهِ فَقَالَ أَنبِئُونِی بِأَسْمَاء هَـؤُلاء إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ قَالُواْ سُبْحَانَکَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّکَ أَنتَ الْعَلِیمُ الْحَکِیمُ»۲

در پژوهش‌های علوم انسانی و زبان‌شناسی نیز مقوله‌ی آفرینش زبان مورد بحث قرار گرفته است. در این وادی پیرامون پیدایش زبان‌ها نظریه‌های چندی را می‌شناسیم که به سه نظریه‌ی مهم اشاره می‌کنم:

نظریه‌ی انعکاسی:

هم اکنون در همه‌ی زبان‌های دنیا کلمه‌هایی وجود دارد که با اخذ قوت و الهام و به تقلید از صداها و اصوات موجود در طبیعت خارج از انسان ساخته شده‌اند. هجاهای موجود در این کلمات، فریادهای حیوانات، شرشر آب، سوت کشیدن، خش‌خش برگ‌ها، صدای به هم خوردن سنگ و جز این‌ها را به یاد می‌آورد. مثلا، افعال و کلمات زیر که در ترکی ایرانی موجود است، از این گونه کلمات به شمار می‌رود:

شیریلداماق، شاققیلداماق، شاققیلتی، پوفله‌‌مک، قیدیقلاماق، مله‌مک، میولاماق، گومبولده‌مک، جینقیلتی، چانقیل و . . .

 روز جهانی زبان مادری

این‌گونه کلمات در ترکی، شاید بیش از پانصد کلمه باشد که برخی از آن‌ها صورت‌های خاص در زبان‌های دیگر نیز یافته‌اند، مانند: مصدر «دینله‌مک» که صورت کهن آن«Tınlamaq» بوده و در زبان لاتین به صورت«Tintinnare» و در عربی به شکل «طنین» درآمده است. طبق این نظریه‌ی علمی – این نظریه معروف به تئوری انعکاسی است۴ که در اواخر قرن نوزدهم در اروپا پیدا شد و نخستین مدافع آن زبان‌شناس آلمانی، ووهل (Woehl) بود- زبان‌های باستانی و اصلی بشریت براساس تقلید از صدای موجود در طبیعت اختراع شده، سپس تکامل یافته است و ترکی در میان همه‌ی زبان‌های دنیا از این لحاظ ممتاز است. هم از این رو است که برخی عقیده دارند: نخستین زبانی که بشر بدان سخن گفت، زبان ترکی بوده و بسیاری از واژه‌های زبان‌های امروز، ریشه‌ی ترکی دارد.

نظریه‌ی واکنشی:

بر اساس این نظریه زبان‌ها به دنبال واکنشی که انسان در مقابل حوادث روحی و فیزیکی از خود نشان داده، ایجاد شده‌اند. واژه‌های واکنشی چندی، همانند لغات انعکاسی اکنون در زبان‌های مختلف موجود است. مانند «هق‌هق» و «اوف» در فارسی و «فیسقیرماق» و «توپورمک» در ترکی که از این‌گونه واژه‌ها شمرده می‌شوند.

نظریه‌ی کارمحوری:

به دنبال ظهور ل. نوئر (L Noir) در اواخر قرن نوزدهم، نظریه‌ی خلقت و تکامل اندیشه و گفتار از کار رواج یافت. طبق این نظریه، کار و زحمت سبب پیدایی و توسعه‌ی اندیشه و گفتار شده است و از آن جا که نخستین کار انسان «کندن» بوده است، اولین کلمات ابداعی در زبان نیز مربوط به این نوع کار و زحمت است. پیرامون این نظریه حتی منشأ موسیقی را هم کار و زحمت آدمی می‌دانند.

ana dili

نوع‌بندی زبان‌های جهان:

زبان‌های جهان را از منظرهای گوناگونی نوع‌بندی کرده‌اند که به اهم آن‌ها، یعنی منظر ساختار واژگانی اشاره می‌کنیم:

نوع‌بندی ساختار واژگانی:

زبان‌های جهان به لحاظ صرفی۵و ساختار واژگانی به طور کلی به دو گروه «یک تکواژی» و «چند تکواژی» تقسیم می‌شوند:

۱- زبان‌های یک تکواژی: زبانی است که کلمات آن‌ها تنها از یک تکواژ ساخته شده است. از این‌رو، زبان یک تکواژ را زبان منفرد ۶ می‌نامند. مانند زبان چینی و زبان ویتنامی. در این زبان‌ها واژه‌ها تعریف نمی‌شوند. پی‌افزوده و سرافزوده نمی‌پذیرند، ترکیب نمی‌شوند و مفاهیم با تکمیل آنان نموده می‌شوند. جمله در این زبان‌ها عبارت از تعدادی تکواژهای تصریف‌ناپذیر است.

۲- زبان‌های چند تکواژی: زبانی است که کلمات آن مرکب از چند تکواژ است که خود به چند گروه تقسیم می‌شوند:

الف- زبان‌های بساوندی۷: که مرز بین واژه و جمله در این زبان‌ها مشخص نیست. بسیاری از مفاهیم که معمولا در زبان‌های دیگر بوسیله‌ی جمله بیان می‌شوند، در این زبان‌ها به وسیله‌ی الحاق تکواژها به یکدیگر به صورت یک واژه بیان می‌شود. در واقع این زبان‌ها شامل مجموعه‌ی وسیعی از وندها هستند که نقش عناصر آزاد نحوی را در درون واژه بازی می‌کنند.

زبان‌های بساوندی خود به دو گروه تقسیم می‌شوند: گروه تک پایه‌ای۸ و گروه چند پایه‌ای۹٫

در زبان‌های تک پایه‌ای، هر واژه فقط یک تکواژ آزاد دارد، مانند زبان یوپیک۱۰ در سیبری. ولی در زبان‌های چند پایه‌ای در هر واژه بیش از یک تکواژ آزاد وجود دارد، مانند: زبان چوچکی۱۱ در شمال شرقی سیبری.

ب- زبان‌های ترکیبی۱۲: که در آن‌ها مرز میان تکواژها مشخص نیست و تطابق یک به یک بین هر تکواژ و محتوای آن وجود ندارد. مانند زبان لاتین و فارسی. در این نوع زبان‌ها هنگام ترکیب، ریشه درهم می‌ریزد. به گونه‌ای که ریشه شناخته نمی‌شود و هویت خود را از دست می‌دهد. مانند اغلب مصدرهای فارسی که در صرف، مضارع ریشه‌های اسم آن‌ها «بی‌پدر»۱۳هستند.

برخی از زبان‌های ترکیبی حالت «ترکیب از ریشه» دارند، مانند عربی و بعضی دیگر حالت « ترکیب از تنهج دارند که ترکیب ناقص پسوندی نامیده می‌شود، مانند فارسی و زبان‌های اروپای غربی.

 

ج- زبان‌های پی‌افزوده‌ای و یا پی‌وندی۱۴: که در این زبان‌ها مرز بین تکواژ مشخص است و تطابق یک به یک بین هر تکواژ و محتوای معنایی یا دستوری آن وجود دارد، مانند زبان ترکی.

 آنا

البته باید گفت که نوع‌بندی فوق، براساس مشترکات زبان‌های جهان تنظیم شده است. شاید تعداد محدودی از زبان‌ها را دقیقا بتوان در چهارچوب این نوع‌بندی‌ها جای داد. ولی بخش وسیعی از زبان‌ها ویژگی‌های یک‌دسته و برخی ویژگی‌های دسته‌ی دیگر را نشان می‌دهند، مانند زبان فارسی که فقط ویژگی‌های زبان‌های ترکیبی را دارد ولی زبان ترکی هم ویژگی‌های زبان‌های پی‌وندی را به طور کامل و گسترده، و هم ویژگی‌های زبان‌های ترکیبی را در حد نیاز استحصال مخزن واژگانی نشان می‌دهد و این حکایت از طبیعی بودن این زبان دارد که بر روی پیوستاری قرار گرفته و بینابین این ویژگی‌ها منطبق با نوع‌بندی فوق است. به این نوع زبان‌ها زبان‌های التصاقی نیز گفته شده است. در این نوع زبان‌ها، بن و ریشه (kök)در کلمات تغییر نمی‌یابد و پی‌افزوده (ek)مفاهیم نوینی با همراهی ریشه می‌سازد و قدرت تولید واژگان را فراتر می‌‌برد. زبان‌های پی‌وندی را به «پی‌وندی سرافزوده‌ای» و «پی‌وندی پی‌افزوده‌ای» نیز تقسیم کرده‌اند.

بزرگترین شاخه‌ی زبان‌های پی‌وندی، زبان‌های اورالی و آلتایی است که به گروه‌های زیر تقسیم می‌شود:

 1. گروه فین- اوگور (شامال زبان‌های: فینی، مجاری، موردوایی و . . .)
 2. گروه ساموئتی (شامل زبان‌های: ساموئتی، چولومی، اوسیاتی و . . . )
 3. گروه مغولی (شامل زبان‌های: مغولی، کالمیکی، تانقوتی و . . .)
 4. گروه تونگوزی (شامل زبان‌های: تونگوزی، آرینی، کاماسینی و . . .)
 5. گروه ترکی (شامل زبان‌های: ترکی باشقوردی، قیرغیزی، قازانی، سکایی، چوواشی، اؤزبکی، آذری، عثمانی و¼ )

گفتنی است اورال- آلتای پژوهان، زبان ژاپنی را نیز یک زبان آلتای به حساب می‌آورند. نخست این‌که ژاپنی نیز یک زبان پی‌افزوده است و ساختار واژگان و شیوه‌ی جمله‌سازی آن هم عین دیگر زبان‌های آلتایی است، مثل جمله‌ی ترکی «کوچه‌ده گئدن آدامی گؤردوم» در ژاپنی علاوه بر همانندی ساختاری دارای چنین میزانی است:

پسوند تصریفی      صفت فاعلی                    پسوند تعریفی        زمان گذشته ساده

کوچه     ده          گئدن      آدام        ی          گوردوم

Tore     Wo       Aruka   Hito      Wo       Mi/masi/ta

گوزل تورکجه شعر آنا دیلی موردینده

[http://www.aparat.com/v/oPZbw]

حتی برخی از پی‌افزوده‌های ژاپنی منشأ ترکی دارد، نظیر پی‌افزوده‌ی‌ اندری که هم در ترکی و هم در ژاپنی«da/dә» است.

بدین‌گونه باید پذیرفت که زبان‌های ترکی در پژوهش‌های نوین افق‌های جدیدی را فراروی محققان خواهد گشود و شیوه‌ها و گویش‌های ناشناخته‌ای نظیر گویش ترکی کهن «گاسی» و ترکی «آلاسکایی» و ترکی «سرخ‌پوستی»، مسیر تدوین آکادمیک خواهد یافت.

پی‌نوشت‌ها:

 1. دیلماج، ش۳، آبان ۸۳٫
 2. سوره‌ی بقره، آیه‌ی ۳۱و ۳۲٫
 3. علی پاشا صالح. مباحثی از تاریخ حقوق، انتشارات دانشگاه تهران ش ۱۲۳۵، تهران ۱۳۴۸، ص ۵۰۸ .
 4. Onomatopoeia.
 5. .Mirphology
 6. .İsolating
 7. .Polysynthetic
 8. . Monobasik
 9. Polybasic.
 10. Yupicc.
 11. .Chuchchi
 12. . Synthetic/sosional
 13. NonFather.
 14. Agglutinative- eklemeli diller


دسته بندی : آذربایجان , * تورک سئسه لینک ,
برچسب ها : روز جهانی زبان مادری , ترکی آذربایجانی , زبان ترکی , زبان آذربایجان , زبان مادری , تورک ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات