تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - راهنمای سفر به باکو
 

تبریز ویکی لینکلر

 
راهنمای سفر به باکو
نظرات |

باکو سفری خوب مقصدی خوب در عید نوروز

نوروز کجا برویم؟  عید امسال با وضعیت فعلی منطقه خاورمیانه و گرانی ها، شاید باکو در کشور برادر جمهوری آذربایجان میتواند بهترین گزینه باشد چون هم ارزش پول مانات پایین و باصرفه شده است هم زیبایی های بسیار بکر و زیبا دارد هم امکانات مناسب و مسافت کوتاه و از همه مهمتر فرهنگ بسیار نزدیک آذربایجان به ما است و مطمعنا عید نوروز در آنجا هم جشن گرفته میشود و مراسمات خوبی هم دارند که اگر بنده پول و آهی در بساط داشته باشم حتما این گزینه را اولویت قرار خواهم داد. فقط احتمالا توقفی چند ساعته در مرز خواهد بود که آن را هم به جان بخریم و برویم آنسوی خان آراز یا ارس و سواحل خزر و البته باکو بزرگترین بندر خزر ...

Baku
baku

تور مسافرتی

حالا باهم مقاله ای در مورد راهنمای سفر به باکو میخوانیم که البته خیلی نواصات هم دارد اما بهتر است همه چیز بیان نشود تا برخی موارد هم در سفر واقعی تازگی داشته باشد.

باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان بزرگترین شهر و بندر این کشور است و بر کرانه غربی دریای خزر و در شبه جزیره آب شوران قرار دارد. بر مبنای اسناد تاریخی، باکو یکی از کهن ترین شهرهای شرقی است. این منطقه همچنین یکی از مناطق نفت خیز جهان است.
این شهر برای گردشگران به مراتب دلچسب تر از لندن کثیف است. زمستان های باکو به کوبندگی توفان ها و بادهای خشن معروف است. دیگران باکو را آمده از بغ کوه (کوه خدا) می دانند.
باکو از سه منطقه اصلی تشکیل شده: ایچری شهر (باستانی)، بخشی که در دوران سوسیالیستی بنا شده و اکنون در حال نوسازی است، دیگری بخش جدید و نوساز شهر است.

شهر بادها و توفان ها

دیدنی های باکو
باکو شهری غریب، پریشان و صنعتی است اما همچنان شهری جذاب برای گردش است. می توانید پیاده به اکتشافات خود بپردازید، گرچه نقشه ها چندان هم قابل اعتماد نیستند اما صادقانه نیاز چندانی هم به آنها نخواهید داشت.

فضای دلنشین میدان فواره، قطار کافه ها و چایخانه ها، خیابان های انباشته از مراکز خرید، چشم اندازهای بادگیر از خزر، تفرجگاه های ساحلی با درختان سرو و زیتون، کانال های آبی بتونی که یادآور ونیز هستند و ... همه فضایی دلکش را برای چنین شهری پدید می آورند.

شهر باکو جمهوری آذربایجان در شبها دیدنی تر میشود
[http://www.aparat.com/v/SZhzp]

سفر یک هموطن ایرانی به جمهوری آذربایجان - باکو
[http://www.aparat.com/v/lQHdS]


 اگر می خواهید خود را گم کنید، شهر باستانی را پیشنهاد می کنیم. باکوی کهن با حصارهای قرون وسطایی خود، میزبان کاخ شیروان شاه و چندین موزه و مسجد با مناره های دیدنی است. اگر راه خود را از سوی کاخ به سمت دریا کج کنید، در مسیر به ملاقات برج غول پیکر دختر می رسید. برای رسیدن به بالای برج دختر باید پله های مارپیچ را طی کنید تا از بالای آن نمای 360 درجه از شهر را ببینید. این قلعه که به زبان ترکی «قیز قله سی» گفته می شود، 29.5 متر طول، 16 متر عرض و 6 طبقه دارد. جالب است که در گذشته این قلعه نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی ها بوده است. این برج جزو میراث جهانی یونسکو است.

قیز قلعه سی

قلعه

azerbaijan

قوباستان
قوباستان کوه آتشفشانی عجیبی است که می توان انواع حجاری های روی سنگ عصر سنگ و برنز تا 10 هزار سال را روی آنها مشاهده کرد. این کوه نیز از دیگر جاذبه های شهر باکو است. پرسه های بی هدف شامگاهی در خیابان های باکو بسیار دوست داشتنی است. ذخایر نفتی باکو در اواخر قرن نوزدهم میلادی پای سرمایه داران و روچیلدها را برای افزایش دارایی به این شهر باز کرد و به دنبال آن مقاطعه کاران شهر را خیابان به خیابان گسترش دادند.

قبوستان

آپارتمان های نقلی دوران سوسیالیسم که بسیاری تاکنون مخروبه و غبارآلود هستند با هیبت ترسناک و بالکن هایی پیش آمده سوی خیابان همچنان نمایی برازنده را به خیابان عرضه می کنند.

تالار اپرا جولانگاه خنیاگران و نقش آفرینان بسیاری بوده و هست. شارل دوگل در 1944 پیش از دیدار با لنین برای نمایشی در این تالار توقف کرد. موزه فخیم لنین اکنون به موزه فرش بدل شده و خانه فرش ها و بافته های زیبای بسیاری است. موزه دولتی هنر روبروی تالار فیلارمونیک نیز از همان خانه های سرمایه داران نفتی است که امروز آثار هنرمندان آذربایجانی و غربی را نگهداری می کند.

تالار اپرا

شهر بادها و توفان ها

کمی دورتر، در شبه جزیره آبشوان، دیدنی های بسیاری چون آتشکده آتشگاه و کوه یانار داغ که بیش از هزار سال همچنان مشتعل است وجود دارند و می توانید با تاکسی یا وسایل حمل و نقل عمومی به آنها دسترسی یابید. در مسیر نیز شاهد زمین های بایر نمکی یا حوضچه های طبیعی نفت که به سطح زمین تراوش کرده اند خواهید بود. سواحل شیخووو و هزار و یک شب نیز از جمله سواحل دیدنی دریای خزر هستند.

کوه یانار داغ

شهر بادها و توفان ها

هتل ها و میهمانخانه های باکو
رشد و توسعه هتل ها در باکو آهنگی کند دارد. برخی از آنها به سر و شکل خود جانی تازه داده اند و برخی دیگر کاربرهای دیگری یافته اند. کیفیت هتل ها تنوع بسیار دارد، بد تا عالی رقابت میان هتل ها مراحل بدوی خود را می گذراند و قیمت ها تقریبا بالا هستند چرا که بسیاری از میهمانان را تجار و صاحبان صنایع نفتی شکل می دهند تا گردشگران.

بسیاری از هتل ها در دستان دولت هستند که همچنان با آیین سوسیالیستی پیشین خود گردانده می شوند و البته با کمی ادویه مافیای محلی، هرگونه انتقادی بر خدمات آنها غیر ضروری است. در بسیاری از هتل ها اقدامات امنیتی واضح و بعضا فضولانه است. در آذربایجان واژه حریم شخصی در معنی اندکی غریب است. هتل های کوچک و متوسط اگر مستقیم اقدام به رزرو کنید، اغلب نرخ های معقولی را پیشنهاد می دهند.

باکو از فقدان هتل های مناسب با بهای متوسط و هتل های طراحی شده برای گردشگران رنج می برد. به جبران آن حیطه وسیعی از آپارتمان های مبله برای اجاره کوتاه مدت مهیا هستند. با مراجعه به آژانس های مسافرتی محلی می توانید این گونه آپارتمان ها را بیابید. اجاره یک آپارتمان مناسب در مرکز شهر چیزی حدود 30 دلار برای هر شب هزینه می برد.

آذربایجان

شهر باکو

آیین زرتشتی
در آتشگاه سوراخانی می توانید از نزدیک شاهد آیین زرتشتی باشید. این معبد توسط زرتشتیان ایرانی که در قرن 18 میلادی در باکو زندگی می کردند ساخته شده است و هنوز هم هر از گاهی رقص های مذهبی در آن انجام می شود. این آتشگاه تشکیل شده از یک حیاط است که با خانه های روحانیون زرتشتی محاصره شده است. این معبد در سال 1975 به موزه تبدیل شد و در سال 1998 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

گردش

بهترین زمان سفر
بهترین زمان سال برای سفر به باکو بین ماه های فروردین تا دی ماه است؛ زمانی که هوا بهترین چهره خود را به نمایش گذاشت. نوروز در آذربایجان نیز به عنوان یک عید ملی گرامی داشته می شود و جشن های بسیار باشکوهی در شهر برگزار می شود. ایرانیان بسیاری این فرصت را مغتنم شمرده، تعطیلات نوروزی خود را در این شهر سپری می کنند.

جمهوری آذربایجان

مناظر بسیار دیدنی جمهوری آذربایجان در لاهیدج و قابالا و شاه داغ و...
آذربایجان

رستوران های باکو

برای آذری ها، غذا بخش مهمی از فرهنگ را می سازد و ریشه در تاریخ، سنت و ارزش های ملی دارد. باروری زمین و منابع غنی آبزیان دریای خزر تنوع غذایی غنی را پدید آورده است.

آذربایجانی ها بیش از 30 نوع آش، شامل آنهایی که با ماست تهیه می شوند، انواع کباب و ششلیک، کوفته و پلو دارند. طرز طبخ و طعم این غذاها با آنچه اقوام آذری ساکن در ایران تدارک می بینند اندکی تفاوت دارد. تنها تسلط چندین ساله حکومت کمونیستی شوروی تاثیراتی بر مواد اولیه غذایی گذاشته است. به عنوان مثال امروزه کمتر از برنج و بیشتر از سیب زمینی در تدارک غذا بهره گرفته می شود.

شهر بادها و توفان ها

انواع میوه خشک شده نیز در طبخ غذا مورد استفاده هستند. آذری ها همچنین در بهره گیری و وفور انواع سبزیجات در غذاهایشان مشهورند و جدای آن بشقاب سبزیجات تازه عموما به همراه غذا سرو می شود. غذای مردم این کشور تلفیقی از غذاهای ترکی و مواد آسیایی است. در چایخانه های این کشور مردها دور هم جمع می شوند و علاوه بر نوشیدن چای سیاه، تخته نرد بازی می کنند.

دیدنی های باکو

از مشهورترین غذاهای آذربایجان باید به لایولیا کباب اشاره کرد که از ترکیب (گوشت چرخ کرده طعم دار شده با ادویه در سیخ همچون کباب کوبیده) پخته می شود. چای نوشیدنی اصلی مردم آذربایجان است. آن را پیش از صرف غذا می نوشند و همچنین برای خوشامدگویی به میهمانان مهیا می شود.

شهر بادها و توفان ها

مجموعه گسترده ای از رستوران های خوب در باکو وجود دارد. جدای از بهای مناسب، برای انواع ذائقه ها غذا یافت می شود. غذاهای آذری، فرنگی، ایرانی، آسیایی و غذاهای سریع را به راحتی می توانید بیابید.

چایخانه های فراوانی نیز در شهر پراکنده اند. برای لمس فرهنگ محلی سری به آنها بزنید و از چای به همراه شیرینی لذت ببرید. چالش مسابقه بر سر نرد یا دومینو نیز بخشی دیگر از تفریحات چایخانه ای است.


راهنمای سفر به جمهوری آذربایجان

برای سفر به آذربایجان راه های مختلفی وجود دارد. 1- زمینی (از طریق آژانس های مسافرتی معتبر) 2- ماشین شخصی (گواهینامه بین المللی و کاپتاژ وسیله نقلیه لازم می باشد.) 3- هوایی (با هواپیمایی ایران ایر و آزال آذربایجان) 4- دریایی (از طریق بندر انزلی و نوشهر)

فرودگاه بین المللی «حیدر علی»
باکو
مرکز فرهنگی حیدر علی اف
حیدر علی اف

هتل جمیرا بیلاغ باکو

هتل باکو

گراند هتل اروپا

هتل

این هتل درجه یک با موقعیت عالی خود در شهر باکو تنها چند دقیقه با مراکز تجاری و دولتی کشور آذربایجان فاصله دارد. رستوران خاویار طلایی هتل با سرور انواع غذاهای ملی و بین المللی در خدمت مسافرین است. سالن بدنسازی، حمام بخار و سونا محیطی برای استراحت و آرامش برای میهمان هتل فراهم می آورد.

هتل کنسول

شهر بادها و توفان ها

هتل کنسول در قسمت شمالی مرکز شهر با دسترسی آسان به مراکز تجاری و تفریحی قرار گرفته است. این هتل در شش طبقه است و کارکنان هتل مسلط به دو زبان هستند. هتل 22 کیلومتر با فرودگاه فاصله دارد.


هتل اکسل سیور

سفر باکو

هتل اکسل سیور ی هتل مجلل 5 ستاره در قلب باکو است. این هتل در نزدیکی مراکز تجاری، رستوران ها، مراکز خرید و تفریحی باکو قرار دارد. مرکز سلامت آدوارا در هتل یکی از مجهزترین و مجلل ترین مراکز سلامت شهر باکو است. این مرکز دارای یک سالن ورزش مدرن و مجهز، زمین اسکواش و تنیس، استخر سرپوشیده و روباز، سونا و اتاق های بخار است. فرودگاه بین المللی آذربایجان 25 دقیقه با ماشین تا هتل فاصله دارد.

کروان هتل

عید کجا برویم

هتل کروان در قلب شهر باکو و نزدیکی دریای خزر، پارک پارک استی ورگاد و سفارت آمریکا قرار دارد. هتل دارای لابی مجلل، مرکز تجارت، اتاق جلسات|، مرکز سلامت، استخر سرپوشیده، سونا، سالن ورزش و سه رستوران است. رستوران های هتل با سرو غذاهای محلی و بین المللی پذیرای مسافران هستند. هتل در 300 متری ایستگاه قطار و 200 متری ایستگاه مترو جعفر جبارلی قرار دارد.

سواحل زیبای باکو
دریا کنار

لینک پست بازیهای المپیک اروپایی 2015 در باکو
لینک پست شهر گنجه جمهوری آذربایجان
لینک پست هتل جمیرا باکو
منبع راهنمای سفر به جمهوری آذربایجان  http://azerbaijan.travel/en


مرتبط با : متفرقه * جمهوری آذربایجان Azərbaycan Republic
برچسب ها : جمهوری آذربایجان-سفر عید-باکو-مسافرت-baku-راهنمای سفر باکو-azerbaijan-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 13 اسفند 1394
زمان : 04:40 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 04:34 ق.ظ
Magnificent goods from you, man. I have understand
your stuff previous to and you are just too excellent.
I really like what you've acquired here, really like
what you're saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific website.
تورک شنبه 15 اسفند 1394 11:23 ب.ظ
آزربایجان دیاریمیز
قاضی پور افتخاریمیز
آزربایجان یاتمییب
قاضی پور آتمییب
آزربایجان اوخایدی
قاضی پور ارایاخدی
یاشاسین بویوک آزربایجان
یاشاسین ایران تورکلری

تبریز قارتال پاسخ داد:
تورک شنبه 15 اسفند 1394 07:37 ب.ظ
سلام قارداش قارتال مطالب چوخ گوزلدی یاشا یاشاسین آزربایجان باکو باکو چوخ گوزل قارداش یاشاسین قاضی پور

به ما هم گلر گلر زود گلر یاشا قارداش قارتال
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام یاشا قارداش یاشاسین قاضی پور یاشاسین آذربایجان...
اردبیلی شنبه 15 اسفند 1394 03:08 ب.ظ
یاشاسین قاضی پور عمی

واقعا کیشی دیر کیشی!

تنها نماینده شجاع اربایجانمون که واقعا دوسش دارم!

گفته من تو دهن بچه فارسها میزنم!

http://www.aparat.com/v/1dlhY
تبریز قارتال پاسخ داد:
تنها نماینده واقعی آذربایجان ایشون هستند و مثلثی تشکیل شده تا ایشون خراب کنند.
ایشون مردی صادق و ساده هستند که دارند سواستفاده میکنند دشمنان آذربایجان
پنجشنبه 13 اسفند 1394 09:17 ب.ظ
ولی خوش به حالش اینهمه پیشرفت کرده! مجری شبکه سهند بودن خیلی جسارت و شعور میخواد!
تبریز قارتال پاسخ داد:
چون اعتماد بنفس داره و میتونه راحت اجرا کنه
رامبد جوان که برنامه اجرا میکنه خودش تبریزی هست ولی تو خود تبریز کسی نیست خوب اجرا کنه
پنجشنبه 13 اسفند 1394 09:12 ب.ظ
دیدی گفتم نمونش همین!

ما ترکها رو با هم بد کردن

بابا این بچه بند ناف اردبیله!هر روز میدیدمش!

چرا اینجوریه !اکثرا ترکها به شهرهای هم که میرن نباید بگن از کدوم شهرن
تبریز قارتال پاسخ داد:
بابا جدی نگیر حالا برخی موارد هست که نمیشه انکار کنند مثلا علی دایی دیگه مشخصه اردبیل هست ولی اینجور افراد یکم نامشخصه شاید سراب بوده اومده اردبیل یا برعکس
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 08:53 ب.ظ
قارتال هیچ میدونستی حامد امجد مجری برنامه قیش گجلری اردبیلیه!

قبلا تو اردبیل مجری بود!
تبریز قارتال پاسخ داد:
خودش میگفت اهل سراب هست
درکل اجراهاش خوبه شاد هست
پنجشنبه 13 اسفند 1394 08:38 ب.ظ
اره جنوب غربه
من اشتباهی پیامبر اعظم فرستادم

گئده شانسا باخ

منطقه 5 هارادی شهرداریسی گلیب!
تبریز قارتال پاسخ داد:
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 08:30 ب.ظ
ورودی پیامبر اعظمه
تبریز قارتال پاسخ داد:
پنجشنبه 13 اسفند 1394 08:22 ب.ظ
وردی جنوب غرب
دروازه تهران
پیامبر اعظم
ورودی شمال غرب
تبریز قارتال پاسخ داد:
سوال سختیه ولی شهردار هرکدام از مناطق آمده باشه مال اونطرفه
احتمالا جنوب غرب باشه
پنجشنبه 13 اسفند 1394 08:18 ب.ظ
قارتال سوال برنامه اینه بزرگترین ورودی شهر تبریز؟

بگو ؟خواهیش الیرم
تبریز قارتال پاسخ داد:
جوابها چی زده؟
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 08:15 ب.ظ
الان تو مسابقه پیامکی برنامه شهریمیز تبریز شرکت کردم

هر شب شرکت میکنم ولی چرا برنده نمیشیم

قبلا تو یکی از برنامه های تبریز برنده شده بودم
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 07:31 ب.ظ
البته موزیانه و فریبکاری نباید اسمش رو گذاشت قارتال!

بسیاری از مردم اذربایجان احساساتی فریب خور هستن . بیشتر برمیگرده به سیاست های عقب نگهداشتن اذربایجان از لحاظ اقتصادی و اموزشی

ضریب نفوذ اموزش در مناطق ادربایجان خیلی کمه. بالتبع معلومه زود هم فریب میخورن!

مثلا نمونش چند روز پیش بود که وقتی داشتم تو ماشین موسیقی گوش میدادم یکی از اردبیلی های افراطی داشت منو میکشت!
به من میگه مگه نمیبینی ایام عزاداریه

حالا اگه یه بچه فارس بود شنگول و منگول میزد

کلا هر چی افراطی داریم تو منطقه ما زیاده!

مثلا پیرمردها و پیرزن ها اینجا به اذربایجان شمالیمون میگن شوروی!

اینها نمیدونن اتحاد جماهیر شوروی سی ساله تجزیه شده

حتی خیلی از اینها اذربایجان شمالی رو اوروس خطاب میکنن

نتیجه اش همین میشه ! فارسها دارن به ریش ما میخندن!

فقط فاصله دو یا سه ساعته با اروپا داریم ولی کویری ها از بالای سر ما به اروپا پرواز میکنن و به ریشمون میخندن!
تبریز قارتال پاسخ داد:
بعد از یکسال توپت پر برگشتی!
الله بیزینندی و حق طرفینده
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 07:04 ب.ظ
باید زرنگ بود و معطل اجرایی شدن اصول مسخره 15 و صد و خورده ای و ...نباشیم

نماینده و مماینده و وزیر ترک هم به هیچ دردی نمیخورن...
اونها درد عموم ملت ندارن ... اونها فقط فکر امتیاز فلان کارخونه و ماشین و خونه ویلایی بالای شهر تهرون هستن

یعنی موفقیت های فردی و جناحی نه موفقیت و پیشرفت 75 میلیون ایرانی !

اصلا غیر ممکنه!
اصلا میدونید چیزی که رفت تو فرایند بوروکراتیک - بوروکراتیک میشه!

به خدا من به شخصه به بلاهت خودمون شگفت زده میشم

چرا ما ترکها اینقدر ساده گول میخوریم! اصل 15 ....فرهنگستان زبون

مگه یه بچه فارس شاهنامه فردوسی میخونه؟ که ....

اذربایجان ما اول از همه یه تحول بزرگ اقتصادی میخواد مثل کردها...

کردها رو الان ببینید فوق العاده هوشمندانه عمل کردن
جهش فوق العاده اقتصادی از طریق اجناس ارزان قیمت مثل چین الان اونها رو به یه غول اقتصادی تبدیل کرده( البته من مخالف بعضی حرفها هستم که قاچاق اسمشو گذاشتن)
وابستگی اکونومیشون رو از فارسها قطع کردن!

ولی ما اینجوری نیستیم ! یعنی نمیخواییم که باشیم ! متاسفانه اکثر ترکها مخصوصا مناطق دور افتاده اذربایجان اصلا به اقتصاد و اموزش بچه هاشون اهمیت نمیدن!

حالا تبریز که خوبه ولی به خدا مثلا تو خود اردبیل و بعضی نقاط ادم اصلا خیلی متاسف میشه!

سطح فکرشون .... طرز کسب و کارشون
تبریز قارتال پاسخ داد:
دقیقا با حرفات موافقم
اصولا ما ترکها ساده ترین و صادقترین هستیم و همش داریم کتک این صداقت میخوریم باید مثل بعضیها! موزیانه و هوشمندانه بود !
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 06:45 ب.ظ
بله داشتم میگفتم

روی سخنم با ترکهای عزیزه !

باید به طور مجازی و نامرئی سیاست های گذشتگان رو دور زد! باید عهدنامه های ننگین گلستان و بوستان و ترکمنچای اینها رو دور زد!

الان ببینید همین دید و بازدی هایی که از کشورهای برادرمون میشه چقدر تاثیر داره

اصلا مرزی وجود نداره که! یعنی ما اینجا هم با فارسها مسالمت امیز برخورد میکنیم و به روشون میخندیم و زبونشون رو میفهمیم و هم با برادرانمون تو اونور ارتباط برقرار میکنیم

ترکیه و اذربایجان مال ما ترکهاست!من خودم به شخصه به خدا سوگند این دو کشور رو کشور خودم میدونم!

و باید هم اینطور باشه ! مسلمون که هستن ( برادر دینی ما هستن) اشتراکات فراوان فرهنگی و ... با ما دارن
پس برادر ما نباشن؟

رشد و پیشرفت این کشورها نه تنها برای ما ترکها بسیار تاثیر گذاره بلکه برای کل ایران و فارسها هم بسیار تاثیر گذاره!

افغانستان و پاکستان ببینید چه بلایی سر ایران اوردن! تروریسم - قاچاق مواد مخدر و ....

تبریز قارتال پاسخ داد:
فعلا با پ ک ک و ارمنستان و روسیه خیلی خوبیم!
ترکیه کاملا امن هست بتازگی دوستان من در زمانهای متفاوت هرکسی رفته میگه هیچ خبری نیست و همه جا امن و خوب بوده این کارها و خبرهای غلط به مردم جهتدار هست
اردبیلی پنجشنبه 13 اسفند 1394 06:30 ب.ظ
باکی واقعا گوزل و گورملی دیر

پاسپورتومو المیشام گئداجاغام!

فارسها کجا برن ؟ خداییش ما برادرانمون تو ترکیه و ازربایجانمون اروپایی هستن و روی ما رو هم سفید کردن!

یاشاسین بوتون تورکلر

فارسهای کویری هم برن افغانستان و پاکستان و هندوستان پیش دوشنبه و شنبه از اونجا مواد مخدر بیارن ....

ولی خداییش یه چیز حالمو گرفت وقتی برگهای گذرنامه رو دیدم کلی جا خوردم ! از اثار تاریخی اذربایجان هیچ اثری در برگهای گذرنامه نبود به جز مقبره شیخ صفی!

البته ما نیازی به تعریف و تمجید اونها نداریم . این در حالیه که از اثار تاریخی اصفهان و شیراز چندین اثر ثبت شده!

ما ترکها باید این سیاست ها رو دور بزنیم ! باید زرنگ باشیم . نباید گول اجرایی شدن اصل 15 و فلان و بهمون رو بخوریم

تو سایت پویا جان (تبریز مدرن) هم گفتم خود فارسها کلی مشکلات دارن اقا!
فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در مورد اضمحلال زبان و ادبیات فارسی کلی هشدار میده ولی گوش کسی بدهکار نیس!

این همه بودجه میلیاردی خرج میکنن تا زبان محاوره فارسی رو درست کنن نمیتونن! هزینه میکنن تا مردم به جای پیتزا بگن کش لقمه نمیگن!

برای همین میگم اقایون ترک اجرایی شدن اصل 15 و فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی تو ایران محاله! اگه تاسیس هم بشه هیچ فایده ای نداره اقایون ترک!

الان زبان ترکی 270 میلیون گویش ور داره ! شما نگران تضعیف زبان ترکی هستی؟ 6 کشور زبان رسمیشون ترکیه!

در اینده ای نزدیک این 6 کشور Turk union اتحادیه ترک رو پایه گذاری خواهن کرد! اصل 15 چیه! به خدا من الان نگران زبون فارسیم تا زبون ترکی

کشورهای ترک زبان دارن به اتحادیه اروپا ملحق میشن!
چی دارید میگید! وضعیت اقتصادیشون وضعیت صنعت و گردشگریشون رو ببینید!

مسخره هست اونایی که دم از فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی تو کشوری که زبان رسمیش که فارسیه اسیب های جدی خورده میزنن!
تبریز قارتال پاسخ داد:
کلا دو سه تا همسایه خوب و قوی داریم یکی ترکیه و آذربایجان و یکی هم امارات و قطر محسوب میشوند که با اونها مشکل داریم و جالبه که در رسانه های داخلی دائما تبلیغ میشه این کشورها نرید چون خطرناکه! حتما باید بریم افغانستان و سوریه و عراق یا داخلی تکراری با هزینه گران و خدمات ضعیف و ویرانه!
فرهنگستان همش کشک هست فقط برای اینکه دهن ما بسته بشه که البته کمی اعتراض هم کنیم برچسب پان میخوریم! این کشور فقط گئلگ فاس اولاسان تا دیری قالاسان!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ