تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - طبیعت در مسیر ارس
 

تبریز ویکی لینکلر

 
طبیعت در مسیر ارس
نظرات |

ارسباران تا جلفا در مسیر ارس

میتوانید با رفتن به قره داغ یا ارسباران یک سفر رویایی و به یاد ماندنی رقم بزنید هرچند اکنون شاید حال و هوای سردی دارد اما هم فال است هم تماشا که آثار باستانی و قلعه های تاریخی زیادی میتوانید ببینید هم دره ها و جنگلهای زیبا و بکر و فرهنگ های روستایی و عشایری را تجربه کند البته بشرطی که آشنایی کافی کسب نمایید.

نقشه

ما بارها از منطقه ارس و قره داغ مطلب داشتیم اما باز هم ببینیم کم است با تاکید بر اینکه امتداد ارس در غرب تا ماکو آذربایجان غربی و نیز در شرق تا مغان اردبیل فوق العاده طبیعتی دیدنی است و تمدنهای بسیار غنی و دیرین را نیز در این مسیرها میتوانید ببینید.
ارسباران یا قره‌داغ یک ناحیهٔ کوهستانی و جنگلی است که در شمال استان آذربایجان شرقی و جنوب رودخانه ارس با وسعت بیش از
۷۰ هزار هکتار واقع شده‌ است.
این ناحیه سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می‌گیرد. ارسباران عنوان جدیدی است و در گذشته به آن ناحیهٔ قره‌داغ یا قراجه‌داغ می‌گفتند. ساکنان دشت مغان و اطراف مشکین‌شهر و تقریباً همهٔ افراد بومی منطقه هنوز هم این لفظ را به کار می‌برند.
رود ارس، رودخانه‌ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه از مرز ترکیه، نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می‌ریزد.


تصاویر جدید نوروز 95 ایسنا از طبیعت هوراند
هوراند

قره داغ

چیناب

آذربایجان شرقی

ارسباران
قلعه پشتو
قلعه پشتو

هوراند

پارک جنگلی مکیدی؛ بکر ترین در ایران
دره مکیدی (مکیدی دره‌سی) دره‌ای جنگلی و سرسبز است که در میان جنگل‌های ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی و در شهرستان کلیبر واقع شده‌است.
روستای مکیدی نیز در این دره واقع شده‌است و پارک جنگلی حصارشده‌ای که در این دره ایجاد شده‌است، این مکان را مورد توجه گردشگران قرار داده‌است.
این تفرجگاه درست در پشت کوهستانهای جاویدان قرار دارد که در ادامه  راه آسفالته قلعه بابک بعد از گذر  از روستای شجاع آباد ، هجراندوست ، و آغویه و علی آباد به این پارک می رسد . این مکان با داشتن چمن زار های معطر در دل جنگل جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت فراهم ساخته است .
وجود میوه های گوناگون همچون گردو ، فندق ، تمشک و ذغال اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت همران با نسیم محلی چشم و دل هر رهگذر را نوازش می کند.
گستره ی این پارک از قلعه درسی آغاز میشود و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس ادامه میابد در ارتفاعات این تفرجگاه  انواع گونه های گیاهی که مثل اینکه کلکسیونی از گیاهان دارویی و صنعتی میباشد مانند: آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان ، بومادران و … که برای بیماری مختلف مانند سرماخوردگی، سینوزیت و …  مفید میباشد باعث شده است  که به جاذبه های این پارک افزوده و برای جمع آوری گیاهان مردم بیشتر مجذوب و شیفته ی این پارک گردند.


مکیدی
مکیدی

پارک جنگلی فندقلو اهر؛ دست نخورده مثل روز اول
منطقه فندقلو اهر از جمله مناطق زیبا و گردشگر پذیر منطقه قره داغ و اهر بوده و در ۲۵ کیلومتری جاده اهر به مشکین شهر بر فراز کوه های سرسبز روستای انداب قدیم واقع شده است. جنگل های طبیعی انداب و فندقلوی اهر از مناطق بکر، سرسبز و جزو جاذبه های طبیعی شهرستان اهر می باشد.

از مهمترین شاخصه های این پارک جنگلی وجود گونه ی درختی فندق است که موجب شده این پارک جنگلی به « فندقلی » نامی شود. تراکم درختان به صورت نامتوازن و در قسمت های شمالی از تراکم بیشتری برخوردار است. وقتی چشمان ناظر هر گردشگری جنگل های قره داغ (ارسباران) و به خصوص پارک جنگلی فندقلو اهر را میبیند حیفش می آید که چند روزی را در این مناطق سپری نکند و انصافاً دل هر بیننده ای را شاد می کند.  پوشش گیاهی غالب منطقه طوری می باشد که به سختی میتوان از لا به لای درختان عبور کرد و حتی مناطقی وجود دارند که عبور انسان از آنجا غیر ممکن است!تصاویر جدید نوروز 95 ایسنا از کلیبر
شهرستان کلیبر

قره داغ

مسافرت

جنگل

قلعه جوشین ورزقان
قلعه جوشین

قلعه بابک کلیبر

قلعه بابک

قلعه آوارسین قره داغ
آوارسین

آینالو ارسباران

آینالو

جنگلهای قره داغ یا ارسباران
ارسباران

جلفا - منطقه آزاد ارس
ارس شامل چهار منطقه منفصل با مرکزیت شهر جلفا است و در محدوده منطقه آزاد ارس جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد.در این بین کلیسای تاریخی سنت استپانوس با ثبت جهانی در یونسکو و قدمت تاریخی زیادی دارد و یا اماکن زیارتی مختلف از جمله حرم حضرت جرجیس نبی (ع) یا حرم مطهر امامزاده سید محمدآقا واقع در روستای نوج مهر و یا حرم مطهر امامزاده سید شعیب (ع) واقع در روستای دوزال که البته حرم مطهر این امامزاده در ساختمانی برج مانند متعلق به دوران حکمرانی ایلخانان مغول است و در ظاهر شباهتی به سایر بقاء متبرکه ندارد، اما از جذابیت خاصی برخوردار است.

منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا در عرصه شعر و شاعری هم دارای مفاخر معروفی همانند حکیم ابوالقاسم نباتی است که طی سال های اخیر با همت سازمان منطقه آزاد ارس آرامگاهی در شأن این شاعر گرانقدر در روستای گردشگری اشتبین ساخته شده است.

مجموعه تاریخی حمام، خانه و مسجد روستای کردشت نیز از جمله جاذبه های دوران قاجاریه شهرستان جلفا است که نقاشی های خاص و زیبای موجود در سقف این حمام تاریخی تصاویر زیبایی را در عکس های یادگاری مهمانان و بازدید کنندگان به جای می گذارد.
از دیگر جاذبه های منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا می توان به آبشار زیبای آسیاب خرابه اشاره کرد که در تمام فصول سال زیبا و آرام برای بازدید علاقه مندان، جذابیت خود را حفظ می کند.

جلفا

ارس

کلیسا خرابه

استپانوس

آسیاب خرابه

البته فعال شدن دوباره آسیاب آبی جنب آبشار و بازدید از آسیاب و حتی خرید آرد گندم تولیدی با این آسیاب قدیمی جاذبه دیگری به مجموعه وسیع جاذبه های ارس و جلفا اضافه کرده است.
از جمله دیگر جاذبه های جلفا به باغ های میوه که عمدتا گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو و سیب هستند و در فصل بهار شکوفه های این درختان مناظر زیبایی را در طبیعت منطقه آزاد ارس به نمایش می گذارد، می توان اشاره نمود. ماهیگیری در کنار رود پر آب ارس بهترین و سالم ترین تفریح برای مسافران نوروزی است.
کاروانسرای تاریخی خواجه نظر که امروزه به سفره خانه سنتی تغییر کاربری داده و فضای دلپذیری را برای صرف غذا فراهم آورده و یکی دیگر از اماکن جذاب گردشگری منطقه آزاد ارس است.
وجود کلیساهای تاریخی چوپان و سنت استپانوس و کلیسای ننه مریم نیز از جمله اماکن تاریخی حاشیه رود ارس هستند که به دلیل اهمیت و قدمت زیاد کلیسای سنت استپانوس و واقع شدن محل این کلیسا در دامنه کوه و جنگل دره شام که فضای طبیعی، تاریخی را با هم هماهنگ ساخته باعث شده تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب نماید.

سفرنامه آذربایجان ، منطقه قره داغ یا جنگلهای ارسباران
[http://www.aparat.com/v/VuacM]

[http://www.aparat.com/v/F3mZe]

در یک جمله می توان گفت که جای جای جلفا و منطقه آزاد ارس دیدنی و زیباست و هر روز نیز بر این زیبایی ها افزوده می شود. شهرستان جلفا یکی از شهرستان های 21 گانه آذربایجان شرقی است که در شمال غربی و 146 کیلومتری تبریز مرکز این استان واقع شده و از طریق رودخانه ارس با جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک دارد.

برای دیدن تصاویر و مطالب بیشتر درباره ارسباران و دیگر شهرستان های آذربایجان شرقی به لینک زیر بروید:
لینک مجموعه پستهای شهرستان لینک


مرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک
برچسب ها : ارسباران-قره داغ-آذربایجان-طبیعت-کلیبر-قلعه-گردشگری-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 4 فروردین 1395
زمان : 11:54 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شادی یکشنبه 8 فروردین 1395 10:35 ق.ظ
ابرها به آسمان تکیه میکنند، درختان به زمین و انسانها
به مهربانی یکدیگر.........
گاهی دلگرمی یک دوست چنان معجزه میکند که انگار
خدا در زمین کنار توست.
جاودان باد سایه دوستانیکه شادی را علتند نه شریک،
و غم را شریکند نه دلیل.
امیدوارم با دلی خوش به استقبال بهار بروید،
سال نو مبارک
تبریز قارتال پاسخ داد:
یاشا...
مرسی از این شعر زیبا و بهاری
کلیبرسیتی جمعه 6 فروردین 1395 07:55 ب.ظ
سلام
در یک کلام بهشت...
کاش از مسیر ارسباران تا جلفا هم تصاویری میذاشتید طبیعتش بکر و عالیه.
سپاس
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
بله واقعا بهشت هست. عیبی نداره بعضی جاهاش باید خود مسافران از نزدیک سورپرایز شوند...
یاشا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ