تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - سرعین شهر چشمه‌های بهشتی آذربایجان
 

تبریز ویکی لینکلر

 
سرعین شهر چشمه‌های بهشتی آذربایجان
نظرات |

 زدودن سالها خستگی از مسافران در آلپ آذربایجان

هر شهری در آذربایجان یک خصیصه خاص و زیبایی بکری دارد ولی چون بنده به سرعین که نزدیک به تبریز نیز هست بیش از دهها بار رفته ام ذهنیت و آشنایی بیشتری دارم که اشاره به آن باز هم خالی از لطف نیست و اینبار به آبگرم های آن میپردازیم تا بروید و مثل تخم مرغ آب پز شوید!
شهر سرعین استان اردبیل قطب گردشگری ایران و جهان است و بیش از ۱۲ دهنه آب‌معدنی این شهر هزاران سال است که خستگی از تن مسافران می‌زداید.

سرعین به معنای «سرچشمه» عنوان شده، نزدیک‌ترین شهرستان اردبیل به کوه سبلان بوده و آثار طبیعی و تاریخی و باستانی این منطقه تفریحی را به یکی از قطب‌های گردشگری آذربایجان و کشور و منطقه خاورمیانه و حتی دنیا تبدیل کرده است.
مجاورت این شهرستان با کوه آتشفشانی سبلان باعث پدید آمدن ۱۲ آبگرم معدنی در این شهر شده که موقعیتی ممتاز به آن بخشیده و هر ساله هدف مسافرت بالغ بر ۱۰ میلیون گردشگر از سراسر کشور و کشورهای عربی است.

سبلان

ساوالان

چشمه‌های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی درمانی منحصربه‌فرد از دل زمین می‌جوشند، همه ساله در تمامی فصول سال مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند.در سال‌های نه چندان دور این چشمه‌ها به صورت سنتی پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان بود، اما با سرمایه‌گذاری مطلوب بخش خصوصی و نیز نهادهای دولتی هم‌اکنون چشمه‌های طبیعی و معدنی این شهرستان به صورت مجتمع‌های آب‌درمانی با تجهیزات مدرن تبدیل شده است.

رشته کوه سبلان سایر شهرستان‌های دیگر این استان را بی‌نصیب نگذاشته بطوریکه از دیگر آبگرم‌های معروف اردبیل می‌توان به آبگرم «سردابه» در دامنه سبلان، «قینرجه» و «برجلو» در شهرستان نیر، «مشه سویی» در منطقه جنگلی نمین، آبگرم «گیوی» در شهرستان کوثر و آبگرم «شابیل»، «ایلاندو» و «قینرجه» در شهرستان مشگین شهر اشاره کرد.


مجتمع آب‌درمانی سبلان

سبلان اولین مجتمع درمانی سرعین بود که با زیربنای ۲۰۰ مترمربع به عنوان بزرگ‌ترین آب‌درمانی خاورمیانه با سه استخر سرپوشیده، ۱۹ واحد حوضچه آبگرم تحت‌فشار (جکوزی)، چهار واحد سونای خشک و دو واحد سونای بخار، ۱۲۲ واحد وان انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات موردنیاز منطبق بر آخرین استانداردها در سرعین احداث شد.

آبگرم سبلان

مجتمع آب‌درمانی بش باجی لار (پنج خواهران(

بئش باجیلار در ترکی بمعنی پنج خواهر است. این مجتمع نیز با استخر سرپوشیده، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت‌فشار، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین مجتمع در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می‌شود.

پنج چشمه موجود در محدوده این مجتمع آبگرم به طور میانگین ۱۳لیتر آب در ثانیه و به صورت دائمی، نشتی و جوشان در جریان است. دمای آب در داخل استخر در حدود 35 درجه با ظاهری کدر، کمی ترش‌مزه و کمی بودار است. از آنیون‌های موجود در آن می‌توان به بی‌کربنات، کلرور، سولفات و از کاتیون‌های آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. ترکیب آب از نوع کلر و بیکربنات سدیم و گرم است. از این آبگرم برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می‌شود.

بئش باجیلار

تورش سویی (آب‌ترش)

 این آب‌ترش و بسیار گازدار است. نوشیدن این آب برای بیماری‌های معده مناسب بوده همچنین برای بیماری‌های پوستی و خارش دست توصیه می‌شود.

تصویری از سرعین قدیم

سرعین

آبگرم پهنلو

در شمالی‌ترین نقطه شهر سرعین واقع شده و ارتفاع چشمه از سطح دریا به هزار و ۹۵۰متر می‌رسد. آبدهی چشمه در حدود ‪۱.۸ لیتر درثانیه و به صورت دائمی و جوشان در جریان است. دمای آن در حوض ۳۷ درجه سانتی گراد و حالت نیمه اسیدی دارد به تازگی این آبگرم به شکل مناسب با امکانات رفاهی ساماندهی شده است

رنگ آن مایل به سبز بوده و آنیون‌ها و کاتیون‌های مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم بوده و آب آن در ردیف آب‌های کلرو بی‌کربنات سدیم است. از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می‌شود.

پهنلو

آبگرم ژنرال

 این آبگرم در شمال شهر سرعین واقع شده و مانند سایر چشمه‌های سرعین این چشمه نیز در کف دره قرار گرفته است. دبی آب شش لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض ۴۳ درجه سانتی‌گراد و مزه آب کمی ترش و بی‌رنگ است.

آنیون‌های آن بی‌کربنات، کلرور، سولفات و کاتیون‌های آن سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم است. ph  آن از نوع اسیدی و ۲.۶ است. تیپ آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیم است و به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می‌شود.

[http://www.aparat.com/v/64qQ2]

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین چشمه آب‌معدنی ایران(

گؤل در ترکی بمعنی استخر است. در مرکز شهر سرعین و در ارتفاع ‪هزار و ۹۴۰ متری از سطح دریا بر روی کف دره واقع شده است. آبدهی آن ‪  ۱۴۰ لیتر در ثانیه و پرآب‌ترین چشمه‌این ناحیه است. آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض ۴۶ درجه سانتی‌گراد است.

آب این چشمه ترش‌مزه، بی‌رنگ و کمی بودار است و بوی هیدروژن سولفوره به مشام می‌رسد. در اطراف مظهر چشمه و حوضچه‌ها کمی رسوبات زردرنگ اکسید آهن دیده می‌شود. آنیون‌های آن کربنات، بی‌کربنات، کلروره، سولفات و کاتیون‌های آن کلسیم  منیزیم، سدیم و پتاسیم است.

آب گاو میش گلی به عنوان مشهورترین آبگرم ایران و بین آذربایجانیها معروف است و در ردیف آب‌های کلرور، بی‌کربنات سدیک و کلسیک گرم است. آب آن به علت داشتن ترکیب کلرو بی‌کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماری‌های عمومی، سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی)، بیماری‌های زنان، خنازیر و بیماری‌های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می‌شود.

گاومیش گلی

آب‌معدنی ارجستان

این چشمه آبگرم در روستای ارجستان در ۲۱ کیلومتری غرب اردبیل و در محدوده شهر سرعین قرار دارد. در کنار این آبگرم در مرکز روستا و در حومه آن چند چشمه آب‌معدنی سرد و گازدار وجود دارد که از شگفتی‌های طبیعت منطقه محسوب می‌شود.

از این آب‌معدنی طبیعی به دو صورت آب بسته بندی شده در قالب بطری‌های ۱.۵ لیتری توسط کارخانه آب‌معدنی «مس کو» و همچنین به صورت چشمه‌ای دائمی که بر روی مظهر آب حوضچه‌ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.

آب‌معدنی ارجستان دارای آب سرد بی‌بو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می‌کنند. دمای آب در حدود ۱۰ الی ‪۱۵ درجه سانتی‌گراد و آنیون‌های آن کلرورو بی‌کربنات و کاتیون‌های مهم آن کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشأ آب آن نیز نیمه عمیق است

[http://www.aparat.com/v/FDjAg]

مجتمع آبگرم ایرانیان

مجتمع آب‌درمانی سرعین ایرانیان در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار در سال ۱۳۸۹ به بهر برداری رسید.

این مجموعه دارای امکانات متعدد از قبیل استخر آبگرم معدنی با ظرفیت ۵۰۰ مترمکعب، استخر جوانان با ظرفیت ۲۵۰ مترمکعب و استخر کودکان با ظرفیت ۱۰۰ مترمکعب، سونای خشک، بخار، جکوزی‌های چندنفره و بخش‌های ورزشی و درمانی در مساحتی بالغ بر چهار هزار و ۶۰۰ مترمربع یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آب‌درمانی در سطح کشور و منطقه است.

آبگرم ایرانیان

آبگرم قهوه سویی

در سال ۱۳۸۷، چشمه آب گرم قهوه سویی توسط شرکت سرمایه‌گذاری قهوه سویی سرعین بصورت اجاره بلندمدت از ارگانهای مربوطه تحویل گرفته شد و با تخریب ساختمان‌های قدیمی آبگرم‌های قهوه سویی (برای مردان) و آب چشم برای زنان شروع و فاز اول آن شامل دو مجموعه استخر جدا از هم برای استفاده هم‌زمان خانم‌ها و آقایان در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد.

قهوه سویی

این آب‌ها بصورت خارجی (مانند استحمام) و داخلی (مانند آشامیدن) استفاده می‌شود که در فعالیت دستگاه گوارشی، کند شدن جریان نبض، اتساع عروق و ازدیاد ترشحات معدوی قبل از غذا و تخلیه آن بعد از غذا می‌شود. همچنین این آب‌ها موجب ازدیاد صفرا و خروج آن و بهبود فعالیت کبد می‌گردد. سهولت در متابولیسم مواد مختلف مانند کلوسیدها، پروتئید ها، کلسترول و مسائل گوارشی از دیگر مزایای این آب‌های معدنی است. با توجه به وجود مقادیر بالای آهن در آب‌های سرعین این آب‌ها در ازدیاد گلبول‌های قرمز و میزان هموگلوبین و در نتیجه در درمان کم‌خونی بسیارمؤثر است.


اردبیل

از دیگر آب‌های گرم سرعین می‌توان به «ساری سو» برای درمان رماتیسم و «قره سو» یا «اعصاب سویی» برای درمان بیماری‌های اعصاب و روان اشاره کرد.


این جاذبه های زیبا در سرعین موهبت الهی هستند که در طبیعت خطه آذربایجان بخصوص این شهر به وفور وجود دارند و مردم از آنها استفاده و لذت میبرند که ظرفیت بالای توریستی است


لینک مجموعه پست های آذربایجان غربی - اردبیل - زنجانمرتبط با : آذربایجان * آرتاویل،اورمو،زنگان
برچسب ها : سرعین-اردبیل-آذربایجان-گاو میش گلی-استخر آبگرم سرعین-آب درمانی-گردشگری-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : شنبه 21 فروردین 1395
زمان : 04:16 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اردبیلی چهارشنبه 25 فروردین 1395 09:10 ق.ظ
چه فایده قارتال جونم! الان دارم صبح زود از ورزش میام.
واقعا هوای اینجا اکسیژن خالصه.طبیعتش بی نظیره
ولی امکاناتش چی؟ سطح اندیشه و فکر مردمش چی؟
داییم که تو امریکا زندگی میکنه الپ هم رفته میگه بعضی نقاط سبلان زیباتر از الپه.
اردبیل و سرعین متاسفانه و با عرض معذرت هیچ پیشرفتی نداشتن.
اکثر مالکیت هتل های درجه یک سرعین و مهمانخانه ها و ابگرمهاش غیر بومی و مرکز نشینه!
شما که خودتون شاهدید سرعین با اون درامد میلیاردی هنوز اسفالت ریزی درست و حسابی هم نشده. پس اون همه درامد صرف کجاها میشه؟فقط ابگرمهاش نیست که. این منطقه برای توسعه شهری و شهر نشینی نقطه بی نظیری هست!
ولی فارسها میان اینجا حالشون رو میبرن و برگشتنی به ریش مردم این منطقه میخندن!

10 میلیون گردشگر رقم فوقالعاده بالاییه ! اگه فقط یه پفک هم از سرعین بخرن میدونید چه رقمی میشه ! فقط یه پفک حالا هزینه های دیگه به کنار.
ولی کجا میره این همه درامد؟

بعضی وقتها میگم باید این مردم رو از از اردبیل و سرعین و کل این مناطق تخلیه کرد و به جاشون ادمهای شایسته ای بیان که قدر این پتانسیل ها و مواهب الهی رو بدونن و الکی شعار ندن و واقعا تو عمل تبدیل کنن به شهرهایی مثل شهرهای اروپایی.

به خدا نمیخوام از این مردم صحبت کنم که ادم رو واقعا عصبی میکنن!
تو خود شهر ما مشاغل کاذب خیلی فراوانه! چون سطح فکر مردم ما تو بن بست قرار داده شده.

تو تهران که میرم اونجا میدان تره بار و کارگرهاش اکثرا از مناطق ما هستن. اتیش میگیرم به خدا!بچه هاشون هم اکثرا فارسی یاد میدن !

همین پسر داییم که تو امریکا به دنیا اومده ترکی رو مثل بلبل حرف میزنه! طرف تو حلبی اباد تهران میان معتادا که حیوون هم اونجا زندگی نمیکنه افتخارش یاد دادن فارسی به بچشه!

http://uupload.ir/files/edlg_263724_116435571779451_3757068_n.jpg


اینجا هم دامنه های الپه که این ترک داره دوچرخه سواری میکنه! ترک واقعی به این میگن. یاشاسین ما موندیم اینجا کلا هدر شدیم رفت پیکارش!

http://uupload.ir/files/6cor_268149_116433558446319_8142353_n.jpg

اردبیلی چهارشنبه 25 فروردین 1395 09:10 ق.ظ
چه فایده قارتال جونم! الان دارم صبح زود از ورزش میام.
واقعا هوای اینجا اکسیژن خالصه.طبیعتش بی نظیره
ولی امکاناتش چی؟ سطح اندیشه و فکر مردمش چی؟
داییم که تو امریکا زندگی میکنه الپ هم رفته میگه بعضی نقاط سبلان زیباتر از الپه.
اردبیل و سرعین متاسفانه و با عرض معذرت هیچ پیشرفتی نداشتن.
اکثر مالکیت هتل های درجه یک سرعین و مهمانخانه ها و ابگرمهاش غیر بومی و مرکز نشینه!
شما که خودتون شاهدید سرعین با اون درامد میلیاردی هنوز اسفالت ریزی درست و حسابی هم نشده. پس اون همه درامد صرف کجاها میشه؟فقط ابگرمهاش نیست که. این منطقه برای توسعه شهری و شهر نشینی نقطه بی نظیری هست!
ولی فارسها میان اینجا حالشون رو میبرن و برگشتنی به ریش مردم این منطقه میخندن!

10 میلیون گردشگر رقم فوقالعاده بالاییه ! اگه فقط یه پفک هم از سرعین بخرن میدونید چه رقمی میشه ! فقط یه پفک حالا هزینه های دیگه به کنار.
ولی کجا میره این همه درامد؟

بعضی وقتها میگم باید این مردم رو از از اردبیل و سرعین و کل این مناطق تخلیه کرد و به جاشون ادمهای شایسته ای بیان که قدر این پتانسیل ها و مواهب الهی رو بدونن و الکی شعار ندن و واقعا تو عمل تبدیل کنن به شهرهایی مثل شهرهای اروپایی.

به خدا نمیخوام از این مردم صحبت کنم که ادم رو واقعا عصبی میکنن!
تو خود شهر ما مشاغل کاذب خیلی فراوانه! چون سطح فکر مردم ما تو بن بست قرار داده شده.

تو تهران که میرم اونجا میدان تره بار و کارگرهاش اکثرا از مناطق ما هستن. اتیش میگیرم به خدا!بچه هاشون هم اکثرا فارسی یاد میدن !

همین پسر داییم که تو امریکا به دنیا اومده ترکی رو مثل بلبل حرف میزنه! طرف تو حلبی اباد تهران میان معتادا که حیوون هم اونجا زندگی نمیکنه افتخارش یاد دادن فارسی به بچشه!

http://uupload.ir/files/edlg_263724_116435571779451_3757068_n.jpg


اینجا هم دامنه های الپه که این ترک داره دوچرخه سواری میکنه! ترک واقعی به این میگن. یاشاسین ما موندیم اینجا کلا هدر شدیم رفت پیکارش!

http://uupload.ir/files/6cor_268149_116433558446319_8142353_n.jpg

تبریز قارتال پاسخ داد:
بازم سرعین امکاناتش در حد ایران خوب هست منکه خیلی دوست دارم البته یکم عجنبی ها کمتر بشه محیطش خیلی خوبه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ