تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - حال بندر شرفخانه دریاچه ارومیه
 

تبریز ویکی لینکلر

 
حال بندر شرفخانه دریاچه ارومیه
نظرات |

موجهای امید در بهار دریاچه اورمیه

بهار سال 1395 را در حالی سپری میکنیم که امیدها به اورمو گؤلو و نگین ایران برگشته هرچند اندک اما بسیار دلگرم کننده است...
نباید از معجزات خداوند در هر زمان و هر مکان غافل بود و این خدا هست که موج امید را بر دل ما در آذربایجان به تلاطم انداخته است.

تصویری رویایی از دریاچه همیشه اورمیه ، دعا و رویای زنده شدن آن...
urmia lake

شاید تابستان داغ پیشرو دوباره هیچ آبی نماند ولی همین امیدها و بازگشت آب به دریاچه نشان داد: میشود ...
میشود امیدوار بود، میشود دوباره روزها شاد گذشته را تکرار کرد، میشود بر آبهای شور و زیبای اورمیه موج و قایق سواری و کشتی سوار شد، میشود بچه های آینده دریاچه اورمیه را تجربه و باور کنند...


ایرنا- تبریز- با افزایش آب دریاچه ارومیه ، شور و هیجان خاصی در بین مردم منطقه به ویژه در بندر شرفخانه بوجود آمده است . بندر شرفخانه به عنوان بزرگ ترین بندر دریاچه ارومیه با جمعیت هفت هزار نفر در قسمت شمالی دریاچه واقع است.

بندر شرفخانه - اردیبهشت سال 1395
بندر شرفخانه

دریاچه ارومیه

قایق سواری

کمی تلاش میخواهد و برداشتن موانع :
مانع اول ناامیدی است !
مانع دوم میانگذر دریاچه ارومیه است!
مانع سوم سدها و حلقه چاههای غیرمجاز تست!
مانع چهارم تغییر الگوی کشت و بازگشت به الگوی اولیه این دیار است!

خشکی دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

اسکله بندر شرفخانه

باورم نمیشود که روزی این شوره زار بندر شرفخانه خشک شده، من با پدر و خانواده ام میرفتیم و توی موجهای آب شنا و گاها آب شور به چشمانم میرفت و میسوخت ولی یک سوزش شیرین بود!
ولی حالا در بندر شرفخانه نه کشتی و قایق میرود نه مردم برای شنا و تفریح و خنده ...!
در چند سال اخیر هیچ خبری نیست اهالی دل شکسته و دلسرد، با دلهای پر از آه و ناامیدی...
تا اینکه امسال با لطف پروردگار و دعاهای مردم، باران ها بداد دریاچه تشنه لب رسیده و مسئولان را هم با تشکیل همایشها و ستادها ناامید نکرد!

این بازگشت زندگی یک نکته دارد که باید گفت و تلقین کرد و آن اینکه با این بازگشت میتوان امیدوار بود حتی در بدترین شرایط ناامید نشد و میتوان دریاچه را زنده کرد. قابل توجه هم مسئولان و هم مردم که دلسرد شده اند!

وضعیت دریاچه ارومیه

مهر - ستاد احیای دریاچه ارومیه :
تراز دریاچه ارومیه در تاریخ ۲۹ فروردین نسبت به سطح آب دریای آزاد برابر ۱۲۷۰/۹۷ بوده که نسبت به روز مشابه در سال قبل ۲۷ سانتی متر و نسبت به ابتدای سال آبی ۱۳۹۴/۹۵، ۸۹ سانتی متر افزایش داشته است كه این میزان افزایش در دو دهه اخیر بیسابقه بوده است. لازم به ذكر است كه در دوره مشابه سال آبی قبل (۱۳۹۳/۹۴) تراز دریاچه تنها ۵۵ سانتی متر افزایش داشته است.

از لحاظ میزان بارش حوضه بر اساس آمار ارائه شده توسط دفتر مطالعات پایه، شركت مدیریت منابع آب ایران میزان بارش تجمعی حوضه از ابتدای سال آبی جدید منتهی به ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ، برابر با ۲۵۸ میلیمتر بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل تنها ۴ میلی متر (کمتر از ۲ درصد) افزایش نشان می دهد. در واقع علیرغم افزایش بسیار اندك بارش تجمعی در سال آبی جدید نسبت به سال آبی قبل، تراز دریاچه نسبت به دوره مشابه قبل ۳۴ سانتی متر (معادل ۶۱ درصد) افزایش یافته است.

بخشهایی از بندر شرفخانه در بهار 95
شرفخانه

قایق سواری

علاوه بر افزایش میزان بارش های موثر به ویژه در فروردین ماه سال جاری، بدون تردید تامین و پرداخت اعتبارات لازم و اقدامات كوتاه صورت گرفته توسط دستگاه های اجرایی مسئول بر طبق نقشه راه مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه در دو سال اخیر (بازه زمانی تثبیت تراز دریاچه)، در حصول این نتیجه اثرگذاری مناسبی داشته است. اهم این اقدامات به شرح زیر می باشد:

- بازگشایی و لایروبی مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه در هر دو استان آذربایجان شرقی وغربی به طول بیش از ۱۵۵ کیلومتر
- بازگشایی مسیر و اتصال دو رودخانه مهم جنوبی دریاچه (زرینه رود و سیمینه رود) در مصب ورودی آنها به دریاچه به طول ۲۵ كیلومتر
- برنامه ریزی و اجرای عملیات رهاسازی حدود ۴۴۰ میلیون مترمكعب(افزایش بیش از سه برابری نسبت به دوره مشابه سال قبل) از سدهای حوضه برای دریاچه ارومیه با لحاظ كاهش ۱۶ درصدی آب تحویلی به بخش كشاورزی پایین دست آن ها.
- انسداد سردهنه های سنتی منشعب از رودخانه های حوضه در فصل پاییز و زمستان و جمع آوری موتورتلمبه ها به منظور جلوگیری از برداشت غیرمجاز از منابع آب سطحی حوضه و پایش و نظارت بر روند برداشت از منابع آب سطحی و زیرزمینی حوضه
- جلب مشاركت كشاورزان برای اجرای طرح های كاهش و بهینه سازی مصرف آب در سطح حوضه

لنج ها و کشتی هایی که پس از سالها آب را لمس کردند...
آرتمیا
موج امید بر دریاچه ...
موج

با توجه به اینكه در چند سال اخیر میزان افت تراز دریاچه در انتهای تابستان نسبت به انتهای فروردین ماه حدود ۶۰ الی ۷۰ سانتیمتر بوده  است، لذا انتظار می رود كه در صورت عدم بروز پدیده اقلیمی خاص و منحصر (افزایش غیرقابل انتظار درجه حرارت) وهمچنین تكرار شرایط اقلیمی مشابه سال قبل، میزان تراز دریاچه در انتهای تابستان سال ۹۵ نیز با چنین كاهشی روبه رو شده و به محدوده ۱۲۷۰/۲۰ الی ۱۲۷۰/۳۰ متر بالاتر از سطح دریای آزاد برسد و بخش هایی از دریاچه(به ویژه قسمت جنوبی دریاچه) نیز خشك شود.
این پدیده بیشتر ناشی از كمبودن عمق متوسط دریاچه بوده كه نسبت به افزایش درجه حرارت بسیار حساس می باشد. البته در مجموع به نظر می رسد كه وضعیت دریاچه علیرغم احتمال خشكی بخش هایی ازآن در انتهای تابستان نسبت به تابستان سال قبل با تراز۱۲۷۰/۰۸  وضعیت به نسبت بهتری داشته باشد.

در انتها مجددا یادآور می شود كه احیای دریاچه ارومیه با توجه به دو دهه افت مداوم تراز آن، در قالب اجرای یك برنامه زمانی بلندمدت بدون همكاری و همیاری همه نهادهای مسئول و مهم تر از آن ها مردم منطقه و كشاوزران عزیز در راستای تامین حقابه دریاچه میسر نخواهد گردید.  احیای دریاچه ارومیه با توجه به دو دهه افت مداوم تراز آن، در قالب اجرای یك برنامه زمانی بلندمدت بدون همكاری و همیاری همه نهادهای مسئول و مهم تر از آن ها مردم منطقه و كشاوزران عزیز در راستای تامین حقابه دریاچه میسر نخواهد گردید.
امید است كه با اتمام سایر طرح های در دست اجرا به خصوص در حوزه كاهش و بهینه سازی مصرف آب در سطح حوضه و طرح های انتقال آب از خارج حوضه در سال های آتی شاهد تحقق هدف والای احیای دریاچه ارومیه باشیم. باشد كه رحمت الهی نیز با همت بندگان توامان گردیده و این آرزوی مردمان شریف آذربایجان محقق گردد.

موج امید دریاچه ارومیه با اشک آذربایجانیها و رحمت الهی
[http://www.aparat.com/v/S9Y0Z]

پس از سالها آب به ساحل بندر شرفخانه دریاچه ارومیه رسید
[http://www.aparat.com/v/WjgnF]


آذرقلم: در سالروز میلاد حضرت علی (ع)، جمعی از خبرنگاران آذربایجان غربی، تشکل مردم نهاد ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی و رفتگران طبیعت آذربایجان شرقی در یک حرکت شایسته اقدام به پاکسازی سواحل دریاچه ارومیه از زباله کردند.
با حضور جمع کثیری از علاقمندان به محیط زیست و دریاچه ارومیه در قالب سه گروه خبرنگاران حافظ محیط زیست آذربایجان غربی، تشکل مردمی ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی و سمن مردم نهاد رفتگران طبیعت آذربایجان شرقی سواحل دریاچه ارومیه از زباله ها پاکسازی شد.

اردبیهشت سال 1395 و درود بر این مردم و تشکلهای فهیم آذربایجان
پاکسازی دریاچه ارومیه

رفتگران طبیعت

حفظ محیط زیست

دریاچه ارومیه


در این اقدام فرهنگی و شایسته بیش از دویست نفر از علاقمندان به طبیعت و محیط زیست حضور داشتندکه این حرکت با توجه مسافران و با همکاری و حمایت اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی همراه بود.
شایان ذکر است با احیای دریاچه ارومیه، و پاکسازی سواحل این دریاچه از زباله و فرهنگسازی در این زمینه این مکان می تواند به یک منطقه توریستی تبدیل شود.

لینک مجموعه مطالب دریاچه همیشه اورمیه


مرتبط با : آذربایجان * دریاچه همیشه اورمیه Urmia Lake
برچسب ها : دریاچه ارومیه-محیط زیست-پاکسازی محیط زیست-تراز آبی دریاچه-قایق سواری-بندر شرفخانه-بازگشت حیات به دریاچه ارومیه-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : شنبه 4 اردیبهشت 1395
زمان : 11:59 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ