تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - آذربایجان شرقی در معرض تهدیدات زیست محیطی
 

تبریز ویکی لینکلر

 
آذربایجان شرقی در معرض تهدیدات زیست محیطی
نظرات |

روز جهانی محیط زیست با طعم گرد و غبار تبریز !


دریاچه اورمیه
تخریب جنگلهای ارسباران و تهدید زیست محیطی معدن مس سونگون
مراتع دامنه های سهند
وضعیت زیست محیطی مسیرهای آجی چای و میدان چای تبریز
شکارهای غیرمجاز مناطق شکار ممنوع میانه و کمتال و...
تالاب های در معرض خطر مانند قوری گؤل
ریختن پساب ارمنستان به ارس
زمین خواریها و ساخت و سازهای غیرمجاز گسترده آذربایجان شرقی
از بین رفتن باغشهر قدیم تبریز
نیروگاه حرارتی و پالایشگاه تبریز
و همه و همه گواه ضعف شدید مدیریت زیست محیطی و حیات وحش حداقل در تبریز و استان آذربایجان شرقی را میدهند که اگر چاره ای فوری و محکم گرفته نشود دیگر آذربایجانی وجود نخواهد داشت!
البته وضع دیگر شهرها و استانهای کشور نیز در این زمینه بسیار دردناک است چیزی که اصلا دور از انتظار نیست روزی شاهد فاجعه تبدیل شمال سرسبز ایران به کویری آلوده باشیم!

مهر: آلودگی از معادن ارمنستان تا دریای خزر


ارس

نه مسئولان در این مورد صادق هستند و نه مردم رعایت حال محیط زیست بیچاره را دارند!
اکنون در اواسط خرداد ماه سال 1395 هستیم که روزی جهانی محیط زیست است؛ جالب و دردآور اینکه دو روز است هوای شهری بزرگ مثل تبریز و ارومیه در آذربایجان هم در شرایط ناسالم گرد و غبار عراق و خطر نمک دریاچه ارومیه قرار دارد و این نشان میدهد ما با محیط زیست خوب نبوده ایم!

واقعا هرگز درک نکردم چرا مدیران ما در این زمینه جایزه هم دریافت میکنند از شهرداریها گرفته تا وزیر محیط زیست آن هم درحالیکه تنها در استان آذربایجان شرقی اینهمه مشکلات و خطرات زیست محیطی داریم..!

اینها در حالیست که هر روز پلنگها و گوزن ها و دیگر حیوانات در ایران کشته شدند، جنگلها خاکستر شدند، هامون و زاینده رود و بختگان و ارومیه خشک شدند، هوای غرب ایران خاک نفس کشیدند، پولدارها اندک باغات و حریم رودها و کوهها را تصرف کردند و...!

سفر « ابتکار » به رم و دریافت جایزه « مینروا» !
[http://www.aparat.com/v/KVXyh]

سال ۲۰۷۰ و آینده هولناک نسل بشر در نبود آب
[http://www.aparat.com/v/m5wR3]

گزارش:
محیط زیست آذربایجان شرقی را مخاطرات بسیاری تهدید می کنند
آلودگی هوا در شهر تبریز و شهرستان های استان ،خشک شدن دریاچه دریاچه ارومیه،در معرض نابود بودن گونه هاینایاب  جانوری،روان شدن پساب های آلوده و صنعتی کارخانه ها در رودها،نهر ها و دشت ها و تخریب جنگل های حفاظت شده بخشی از تهدید هایی است که محیط زیست آذربایجان شرقی را تهدید می کند.

استان آذربایجان شرقی به عنوان پایتخت صنعتی و سیاسی شمالغرب کشور که بخش اعظمی از حوضه آبریز دریاچه ارومیه و منطقه حفاظت شده ارسباران در آن قرار گرفته از اهمیت بسیاری برخورد می باشد؛همزمان با هفته محیط زیست در نظر داریم مشکلات و چالش ها و پتانسیل های محیط زیست آذربایجان شرقی را بررسی کنیم.

زیست محیطی


شهر تبریز در روز جهانی محیط زیست نیز هوایی نا سالم دارد
سرپرست اداره پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: هوای کلانشهر تبریز بر اساس آخرین آمار استخراجی از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در شهر تبریز، شاخص آلودگی هوا نسبت به ذرات معلق 2.5 میکرون 107 پی. اس. آی و به حالت هشدار برای گروه های حساس رسیده است و امروز یکشنبه تبریز در وضعیت هشدار و ناسالم قرار گرفته است.

بر اساس اعلام سازمان محیط زیست، هوای شهر تبریز در سال 94 ،45 روز در وضعیت نا سالم بوده است.

شاخص آلودگی

گونه های نایاب جانوری در حال انقراض
فرمانده اسبق یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی معتقد است محیط زیست بسیار حساس و آسیب پذیر است و اگر رفتارها در تمام سطوح از جمله توسعه متعادل نباشد و در کنار آن مدیریت ضعیف و غیر موثر باشد این سرمایه ملی و حیات وحش آسیب های جبران ناپذیری وارد می شود. که استان آذربایجان شرقی نیز دچار این مشکلات می باشد.

محمدرضا احمدزاده با بیان اینکه هر دو بخش محیط طبیعی و انسانی محیط زیست آذربایجان شرقی را خطرات بسیاری تهدید می کند چند نمونه از آنها را بیان کرد: گونه با ارزش جانوری شوکا در جنگلهای ارسباران به خصوص در محدوده منطقه خفاظت شده دیزمار غربی متاسفانه به حال خود رها شده و طعمه سگ های گله های چوپانان می شوند و یا به وسیله چوپانان بچه شوکاها گرفته شده و تلف می شوند که متاسفانه هیچ برنامه عملی برای حفاظت و احیا این گونه های با ارزش در سال های گذشته انجام نشده است.

حیات وحش آذربایجان شرقی

وی افزود:متاسفانه شاهد از بین رفتن گوری گل و جنگلهای آینالو و تخریب هفت چشمه هستیم و جنگلهای اجاق کندی هم که در منطقه شمال شرقی مجتمع مس سونگون قرار گرفته اند و زیستگاه سیاه خروس ها بوده و همچنین زیستگاه قوچ و میش در پناهگاه حیات وحش  کیامکی  در منطقه امن  عاشیق سورتون در حال نابودی است.

مدیر عامل کانون بازنستگان محیط زیست آذربایجان شرقی اظهار کرد: جویندگان طلا در منطقه مسجد داغی و نیز عبور دکل های انتقال برق به کشور ارمنستان که از داخل این منطقه می گذرند نیز لطمات زیادی را به منطقه وارد کرده اند.

احمدزاده که سابقه 35 سال مسئولیت در بخش های مختلف ستادی و شهرستان های آذربایجان شرقی را دارد ارائه آمارهای غیر واقعی و مهندسی شده در مورد حیات وحش استان ،عدم تعامل مدیران با نیروهای حفاظت و ضعف مدیران میانی و شهرستان ها و توجه نکردن به نیروهای کارآمد را از عوامل بازدارنده در ارتقا محیط زیست می داند.

آذربایجان شرقی در معرض خطرات زیست محیطی

وی خاطر نشان کرد: بر اساس استاندارهای جهانی برای حقاظت از هر یک هزار هکتار منطقه حفاظت شده باید از 7 الی 10 نفر استفاده شود که در حال حاضر در مناطق تخت حفاظت آذربایجان شرقی تنها یک نفر آن هم با امکانات ناکافی مسئولیت حفاظت را به عهده می گیرد که موجب عملکرد ضعیف در این حوزه می شود.

فرمانده اسبق یگان حفاظت محیط زیست استان گفت: فولاد فجر صوفیان به استناد کدام کد محوز در شهرک سرمایه گذاری خارجی فعالیت می کند؟،فاصله پالایشگاه قیر صنعتی امند از کانون جمعیت و واحدهای آموزشی و بهداشتی آبادی چقدر است؟زباله سوز کلر پارس در جوار داروسازی دانا با چه مجوزی استقرار یافته؟ فاصلاب واحد داروسازی دانا به صورت کاملا خام دفع می شود و تصفیه خانه آن در عمل کار نمی کند.

فاضلاب کارخانه تغلیظ - رودخانه ایلگنه چای
مخاطرات زیست محیطی

احمدزاده ابراز تاسف کرد: متاسفانه در 21 سال گذشته فردی که تحصیلات مربوط به محیط زیست را داشته باشد و از کارکنان خود محیطزیست باشد سکاندار این مجموعه نبوده که خود این موجب وارد شدن آسیب های بسیاری به محیط زیست استان شده است.

سرازیر شدن رسوبات مسی معدن از دره پَخیر به رودخانه ایلگنه چای

تهدید ارسباران


امروز تنها خبر خوشی که از محیط زیست شنیدیم ...
سمن حافظان طبیعت مرند افتتاح شد/ تلاش برای نهادینه ساختن شعار “من طبیعتی چوخ سئویرم”


همزمان با روز جهانی محیط زیست، سمن زیست محیطی "حافظان طبیعت مرند" با استقبال پرشور مردم این شهرستان و با حضور مسئولین و جمعی از فعالین محیط زیست، طی مراسمی در تالار پارمیدای یامچی افتتاح شد.
حرکت بسیار زیبایی برای حفظ محیط زیست توسط خود مردم که امیدواریم در دیگر شهرها از جمله تبریز ، اهر و کلیبر ، اطراف سهند ، میانه و سراب، حاشیه دریاچه اورمیه و...  که مراتع و جنگل دارند اهمیت داده و چنین کارگروه را تشکیل دهند تا شاید خود مردم محیط زیست را نجات دهند.

حافظان طبیعت مرند
مرتبط با : آذربایجان * پارکها و محیط زیست * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : خطرات زیست محیطی-هوای ناسالم تبریز-آلودگی پساب-تهدید زیست محیطی ارسباران-انقراض حیات وحش آذربایجان شرقی-حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی-فاضلاب کارخانه-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 17 خرداد 1395
زمان : 01:40 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: دوربین تبریز لینک 64 ( طبیعت اطراف آستارا )
:: غذاهای خوشمزه آذربایجان در زنجان
:: دوربین تبریز لینک 63 ( پارک کوهستان جلفا )
:: عکسهای جشنواره فیروزه تبریز - بخش 1
:: اقدامات و اصلاحات غازان خان ایلخانی
:: طبیعت زیبای ورزقان آذربایجان شرقی
:: دیدار دو دریا ، شمس تبریزی شه شهان جهان
:: شهروند لینک آذربایجانی 64 ( خانه تاریخی در حال تخریب کلانتر تبریز )
:: شهروند لینک آذربایجانی 63 (تصاویر کیفیت HD از آذربایجان )
:: روز عشق در آذربایجان
:: درباره تبریز و آذربایجان - پست ثابت About
:: Colorful Mountains of Tabriz and Zanjan in Azerbaijan region of Iran
:: شهریار ایران
:: تبریز در قاب نگاه گردشگران تابستانی
:: دوربین تبریز لینک 62 (موزه کاریکاتور و خانه توریسم بازار تبریز )
:: اجاره نشینی و وضعیت سخت جوانان
:: آبشارهای آذربایجان شرقی
:: فوران زندگی در شهر من
:: هتل کایا لاله پارک تبریز
:: جشنواره ، کلید تبریز 2018
:: دوربین تبریز لینک 61 ( کوه سهند )
:: تاریخچه تجارت و اقتصاد تبریز
:: شاعر بولود قاراچورلو
:: آپارات تبریز لینک 67
:: میراثی از تبریز قدیم برای نسل جدید
:: مراغه باغشهری زیبا و باستانی در دل سهند
:: مروری بر زندگی و زمانه کارآفرینان تبریزی
:: سیستم های جدید و مدرن آبیاری
:: غذاهای آذربایجانی ، محلی استان اردبیل
:: صنعت آذربایجان در ورطه رکود و ورشکستگی


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ