تبریز ویکی لینکلر

 
حال و روز آثار تمدنی آذربایجان
نظرات |

نمونه های بی توجهی محض در حق میراث آذربایجان !


به سه نمونه از میراث تاریخی که بیش از هشت هزار سال در منطقه آذربایجان قدمت دارند اما مورد کم لطفی هستند را میبینید...
- تپه حسنلو سولدوز آذربایجان غربی که آثار تمدنی بسیار غنی 8 هزار ساله آذربایجان را دارد.

- شهریئری مشگین شهر اردبیل که آثار تمدنی 9 هزار ساله آذربایجان را نشان میدهد.
- تپه روستای اهرنجان در سلماس آذربایجان غربی با بیش از 9 هزار سال یکی از قدیمیترین روستاهای آذربایجان است.

حال وضع هر سه را ببینید که باد و باران و آفتاب و عوامل انسانی و فلک دست بدست داده اند تا نابود و فراموش شوند ولی در آنسوی مرزهای کشور برای پالمیرا و آثار تاریخی عراق و سوریه توجه و دلسوزی میشود!   واقعا انگار آذربایجان از همه در این کشور قریب تر و ناآشناتر است!   
از مسئولان میخواهیم لطفا به میراث آذربایجان توجه بیشتری کنند...


سرنوشت تلخ آثار تاریخی پالمیرای سوریه در انتظار تپه باستانی حسنلو

انتشار تصاویر تخریب مجسمه‌های بودای افغانستان در سال 2001 و تخریب آثار تاریخی پالمیرای سوریه توسط  گروهک تروریستی داعش در طول دو سال اخیر، موجی از نگرانی در رابطه با آثار تاریخی جهان را موجب گردیده، غافل از آن که در اثر سوء مدیریت مسئولان میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی، "تپه باستانی حسنلو" سرنوشتی همچون پالمیرا را به انتظار می‌کشد.

آثار باستانی

سولدوز

به گزارش یول‌پرس، قدمت تپه حسنلو که در ۹ کیلومتری شهرستان سولدوز (نقده) واقع گردیده، به بیش از ۶ هزار سال قبل از میلاد یا حدود 8000 سال (مهمترین اثر تمدنی آذربایجان) می‌رسد و یکی از آثار ارزشمند تاریخی ایران و آذربایجان محسوب می‌گردد.
امیدواریم مسئولان سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی بعد از مشاهده این گزارش که توسط خبرنگار یول‌پرس در نقده تهیه شده است، اندکی از بار مسئولیت سنگینی که بر دوششان سنگینی می‌کند را احساس کرده و با اتخاذ تدابیر لازم، از نابودی یکی از بی‌بدیل‌ترین یادگارهای امپراتوری بزرگ مانند ماننا و اورارتو و نمادی از هویت تاریخی ایران و آذربایجان جلوگیری به عمل آورند.

آثار باستانی آذربایجان

تپه حسنلو


سنگ افراشته های شهر یئری خیاو
در روستای چیرازمیان مشگین شهر با قدمت چندین هزار ساله بشدت نیازمند توجه مسوولان می باشد.

شهر یئری
یا شهریری منطقه باستانی معروف به شهر یئری، در ۶۵ کیلومتری اردبیل و ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره سو قرار دارد. وسعت این منطقه تاریخی ۴۰۰ هکتار است و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به۱۴۵۰ سال پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزار سال پیش از میلاد می رسد. اولین بار در حدود ده سال پیش از انقلاب اسلامی چارلز برنی باستان شناس آلمانی در این محوطه ، عملیات کاوش را شروع نمود.

شهریری

گورستان باستانی اردبیل

محوطه باستانی شهر یئری توسط هیئت چالز برنی بررسی و شناسایی شده؛ وی معتقد بود آثار شهر یئری مربوط به هزاره سوم و دوم و اول قبل از میلاد بوده است.
در اولین کاوشها قبرهای عصر آهن کشف گردید. سفالها یی مربوط به دوره کالکولتیک کشف شد و قدمت منطقه را به ۳۵۰۰ سال پیش از عصر آهن برآورد نمود. این سفالها شبیه سفالهای مناطق باستانی دالما و حاجی فیروز هستند. به این ترتیب برای اولین بار قدمت سکونت بشر در استان اردبیل به دوره مس- سنگ رسید. برخی از سفالها منقوش و برخی با طرح سبدی بودند. تعدادی سفال دو لایه نیز در حفاری کشف شد که احتمال می رود لایه دوم سفال برای ترمیم قسمتهای شکسته سفال به کار رفته است.

واقعا تاسف بار است!
سنگ افراشته

آثار تاریخی


تپه تاریخی ۹ هزار ساله اهرنجان سلماس نیازمند بازسازی است
قدیمی ترین روستای آذربایجان در محاصره!

برای بسیاری از علاقه مندان به باستان شناسی ایران علی الخصوص آنهایی که در خصوص دوران پیش از تاریخ شمال غرب ایران به مطالعه و تحقیق میپردازند تپه اهرنجان سلماس محل شناخته شده ایست ، اهرنجان یا کؤل تپه سی یکی از قدیمی ترین روستاهای شناخته شده در آذربایجان غربی از دیدگاه مطالعات باستان شناختی است.  این محل به شماره 2102 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده ، تپه ای نه چندان بزرگ و نه چندان بلند که در شهرک فرهنگیان این شهر که تماما توسط خانه های تازه ساز محاصره شده و حال و روز خوبی ندارد . بر اساس پژوهشهای صورت گرفته در این محل آثاری از دوران نئولتیک ( نوسنگی ) و کالکولتیک (مس و سنگ) با تاریخ گذاری تقریبی هزاره هفتم قبل از میلاد مسیح ( نه هزار سال قبل ) به دست آمده که نشانه پشتوانه عظیم هویتی ساکنان این سرزمین است .


تپه اهرنجان

کول تپه

از جمله یافته های باستان شناسان در این محل سفال های دست ساز ابتدایی، سردوک های ریسندگی اولیه ، سنگ های ساب جهت ساییدن غلات و آرد کردن آنها و علی الخصوص چاقوهای سنگی از جنس ابسیدین ( نوعی سنگ با خلوص بالای درصد شیشه که قابلیت خوبی برای بریدن داشته و بعضا از چاقوهای فلزی امروزی عملکرد بهتری دارد) . آنچه در این میان به اهمیت روز افزون اهرنجان در مطالعات باستان شناسی میافزاید وجود میزان قابل توجهی داشته های ابسیدین در این محل به صورت سنگهای به اصطلاح مادر و تبدیل شده به چاقوهای اولیه و تراشه های ناشی از ساخت چاقو سنگی میباشد که اهرنجان را به عنوان محلی کارگاهی برای ورود سنگ خام ابسیدین ، ساخت ابزار و در نهایت ارسال این دستاوردها به حواشی محل و حتی سایر محوطه های باستانی دوران پیش از تاریخ و حوضه دریاچه ارومیه چه در غرب و چه در شرق نامبردار مینماید . از دیگر سو واردات این سنگها از کیلومترها دورتر و در جایی در حوالی کوههای حسن داغی و نمرود داغی در شرق دریاچه وان ویا حتی در پاره ای احتمالات از منابع این سنگ در کوههای آرارات در این تاریخ اتفاق افتاده که به نظر میرسد این فرایند معرف یک حرکت تجاری در هزاره هفتم پیش از میلاد ( نه هزار سال قبل ) باشد که خود به اهمیت بالای آن در حوزه باستان شناسی ایران ، آسیای صغیر و قفقازدر یک نگاه جهانی می افزاید .از سوی دیگر اهرنجان سند متقن دیگری از تمدن و شعور بالای اجتماعی ساکنین ایران و شمال غرب آن نیز هست ، آیینه ای تمام نما از هویت عمیق ایرانیان.


تپه اهرنجان در محاصره نخاله های ساختمانی !
وضعیت تپه باستانی

سلماس

اما متاسفانه باید با خود اندیشید چند تن از خوانندگان این سطور و ساکنین شهر باستانی سلماس و همسایگان تپه اهرنجان از تاریخچه عظیم ای محل اطلاع دارند، در سالهای اخیر این محوطه با تداخلات انسانی متعددی روبه روست، که از جمله آنها میتوان به برداشت حجم قابل توجهی از خاکهای این تپه ( که مشخصا مملو از داده های باستان شناختی بوده ) برای ساخت آجر در کارخانه های آجر پزی و یا اضافه کردن به زمینهای کشاورزی ( به جهت قوی تر نمودن خاک و برداشت بهتر محصول) توسط کشاورزان بوده و اکنون تنها حجم اندکی ازآن در عرصه ظاهری باقی مانده ، این در حالی است که به دلیل پایین بودن سطح محوطه در دوران پیش از تاریخ هنوز امکان پژوهشهای روشمند باستان شناسی در این محل وجود دارد . از دیگر سو این محوطه اکنون با مشکلات دیگری نیز دست به گریبان است ، امروزه به جهت ساخت سازهای انجام شده در حرایم آن ، این محوطه به محلی برای تخلیه نخاله های ساختمانی و بعضا زباله دانی ساکنین تبدیل شده که به شدت به محو شواهد باستان شناسی و نابودی محوطه خواهد انجامید. مسلما میتوان با یک فنس کشی ساده، نصب یک تابلوی اطلاع رسانی که چه بسا به هویت بخشی و آشتی مجددمان با داشته های ارزشمند فرهنگی کمک کند و ایجاد یک زمین بازی مناسب و در نهایت جمع آوری و جلوگیری از ریختن نخاله های ساختمانی به حفظ این اثر ارزشمند جهانی و ملی کمک شایان توجهی نمود.

لینک پست تاریخ و تمدن آذربایجان - گهواره تمدن ایران
لینک پست گاه شمار تاریخ ایران و آذربایجان
لینک پست قلعه مانداگارنا مرند


تقریبا اکثر آثار باستانی منطقه آذربایجان مهجور و ناآشنا مانده اند که نه تنها معرفی نمیشوند بلکه رسیدگی عملی هم در کار نیست از کدام اثر بگوییم مانند قلعه های بیشمار آذربایجان
مثل مانداگارانا مرند یا بهستان زنجان و قلعه ضحاک و پشتو هوراند و قهقهه و جوشین و یا تپه هایی مثل یانیق تپه یا کتیبه های رازلیق و ورزقان که همه و همه حال بسیار بدی دارند درحالیکه بسیار با ارزش هستند..!

تبریز ویکی لینکلر صفحه جانبی آثار باستانی خطه آذربایجان را ایجاد کرد، البته میدانیم که بسیار ناقص است و انشالله با کمک شما دوستان از سراسر استانهای آذربایجان شرقی و غربی ، اردبیل و زنجان به مرور این صفحه را تکمیل کنیم تا شاید بتوان برای آینده و آیندگان از آن استفاده کرد:

لینک صفحه جانبی آثار باستان و تمدنی آذربایجان
مرتبط با : آذربایجان * آرتاویل،اورمو،زنگان * انتقاد،پیشنهاد لینک * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : آثار باستانی ایران-آثار تمدنی آذربایجان-تپه حسنلو-شهریری-اهرنجان سلماس-آذربایجان-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 19 خرداد 1395
زمان : 06:20 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دنیز پنجشنبه 20 خرداد 1395 09:00 ب.ظ
سلام

واقعا جای ناراحتیه حداقل یه فنس هم نمیتونن بکشن اطرافشون ؟
خیلی از اینها به مرمت اضطراری نیاز دارن واقعا دیگه چیزی ازشون نمونده
هرکدومشون یه ظرفیت گردشگریه اگر اعتبار دهندگان بدانند !
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام بله از ناراحتی هم گذشته باید دو دستی بکوبیم تو سرمون ...
البته دنیز حتما به وضعیت قلعه بهستان زنجان اشاره کن تا توجه کنند شنیدم اونجا هم اسفباره
این بیچاره آثار ما چه گناهی کردن من نمیدونم!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: عکسهای جشنواره فیروزه تبریز - بخش 2
:: دوربین تبریز لینک 64 ( طبیعت اطراف آستارا )
:: غذاهای خوشمزه آذربایجان در زنجان
:: دوربین تبریز لینک 63 ( پارک کوهستان جلفا )
:: عکسهای جشنواره فیروزه تبریز - بخش 1
:: اقدامات و اصلاحات غازان خان ایلخانی
:: طبیعت زیبای ورزقان آذربایجان شرقی
:: دیدار دو دریا ، شمس تبریزی شه شهان جهان
:: شهروند لینک آذربایجانی 64 ( خانه تاریخی در حال تخریب کلانتر تبریز )
:: شهروند لینک آذربایجانی 63 (تصاویر کیفیت HD از آذربایجان )
:: روز عشق در آذربایجان
:: درباره تبریز و آذربایجان - پست ثابت About
:: Colorful Mountains of Tabriz and Zanjan in Azerbaijan region of Iran
:: شهریار ایران
:: تبریز در قاب نگاه گردشگران تابستانی
:: دوربین تبریز لینک 62 (موزه کاریکاتور و خانه توریسم بازار تبریز )
:: اجاره نشینی و وضعیت سخت جوانان
:: آبشارهای آذربایجان شرقی
:: فوران زندگی در شهر من
:: هتل کایا لاله پارک تبریز
:: جشنواره ، کلید تبریز 2018
:: دوربین تبریز لینک 61 ( کوه سهند )
:: تاریخچه تجارت و اقتصاد تبریز
:: شاعر بولود قاراچورلو
:: آپارات تبریز لینک 67
:: میراثی از تبریز قدیم برای نسل جدید
:: مراغه باغشهری زیبا و باستانی در دل سهند
:: مروری بر زندگی و زمانه کارآفرینان تبریزی
:: سیستم های جدید و مدرن آبیاری
:: غذاهای آذربایجانی ، محلی استان اردبیل


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ