تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - وضعیت باغ گلستان تبریز در عصر جدید!
 

تبریز ویکی لینکلر

 
وضعیت باغ گلستان تبریز در عصر جدید!
نظرات |

باغ گلستان ، هم زیبا هم تاریخی هم نابسامان !


مردم تبریز بخصوص نسل قبلی حتما با باغ گلستان خاطرات زیادی دارند و جزو اولین باغ پارکهای رسمی تبریز و کشور بود اما این روزها بروید چهره آن با اینکه هنوز در منطقه قدیمی است ولی شاید طراوت گذشته را ندارد!

تصاویر گرفته شده جدید و مربوط به تابستان 1395 میباشد
باغ گلستان تبریز

بجای اینکه این باغ تاریخی بزرگتر و توسعه داده میشد و به پارکی بزرگ در مرکز شهر مبدل میگشت از هر لحاظ کوچکتر و نابسامان تر شده است.

اما از دست این یادمان شمس تبریزی که سالهاست میخواهند آنرا بسازند اما چند تکه آهن را نمیتوانند تمام کنند و همه منظره این پارک را بخاطر آن بهم ریخته اند!

شمس تبریزی

یادمان شمس

حتی به اسم آن هم رحم نکردند و تغییر نام دادند بعدا همه هموطنان از تبریزیها گله دارند که چرا آدرس درست نمیدهند؟!  اگر شما عزیزان هموطن هم دائما اسمها و اصالت آنرا تغییر میدادند مطمئنا سرگیجه گرفته و از آدرس درست دادن ناتوان میشدید!

من با اینکه از نسل قدیم نیستم ولی وقت دیدن اینجا حس خوبی دارم با درختان قدیمی و تنومند و بومی تبریز و ذات تاریخی بودن باغ برای ما تبریزیها لذت بخش است...

محیط اجتماعی فرهنگی آنهم کمی تا قسمتی نیمه ابری است از سی دی فروشها و عتیقه فروشها بگیرید تا کتاب فروشیها..!

گولوستان باغی

محیط اجتماعی باغ گلستان تبریز


همانطورکه میدانید یا نمیدانید پروژه عظیم و راکد آیسان تبریز در جوار همین باغ گلستان واقع شده است، مسئولان هم هر از گاهی برای دلخوشی شعار میدهند و میروند از جمله جناب شهردار نجفی هم وعده هایی درباره آیسان دادند ولی باز رفتند!
پیشنهاد دلسوزانه ما اینست که بجای وعده و قول توخالی آیسان را کلا بیخیال شوند و بجای آن طرح توسعه باغ گلستان را جایگزین کنند.  حالاکه بافت تاریخی آن منطقه را هم تخریب کردند بهتر است بفکر مردم و باغ گلستان را بزرگتر کرده و در آنجا شهربازی و فضای سبز بهمراه پل عابر ارتباطی جدید برای وصل و گسترش باغ بهره ببرند...
لینک پست به کما رفتن ابر پروژه آیسان


قدیم باغ گلستان تبریز
باغ گلستان قدیم

پارک گلستان تبریز


باغ گلستان (به ترکی آذربایجانی: گولوستان باغی) یا باغ فجر، یکی از بوستان‌های قدیمی و مشهور شهر تبریز است. مساحت این بوستان ۵۲٬۰۰۰ متر مربع می‌باشد. باغ گلستان در سال ۱۳۰۸ خورشیدی افتتاح شده‌است و قدیمی‌ترین بوستان داخلی تبریز محسوب می‌گردد
در غرب شهر، متمایل به مرکز تبریز واقع شده است که اطراف آن را خیابان‌های منجم، ملل متحد، نادری و خیابان قونقاباشی فرا گرفته است.

در نخستین سالیان سده سیصد خورشیدی به فرمان استاندار آن هنگام ( مهام ) و با پیگیری رییس بلدیه تبریز ( محمدعلی تربیت ) مقرر گردید ویرانه های گورستان سالمند گجیل زدوده و برای تفریح و شادزیستی شهروندان تبریزی نخستین پارک شهر تبریز در زمین های گورستان گجیل ساخته شود، اما از سویی این اقدام نیکوی مقامات ارشد استان آذربایجان با بازدارندگی اوباش محلی روبرو گشت و می رفت این آبادسازی دچار ایستایی شود، تا این که یکی از کهنه افسران قزاق که خویشی نزدیکی با استاندار آن هنگام داشت با همکاری نیروهای شهربانی به یاری دست اندرکاران بلدیه ( شهرداری ) شتافته و با دستگیری و سرکوب اوباش زمینه های زدودن ویرانه های بجا مانده از گورستان قدیمی گجیل و بنا نمودن نخستین پارک عمومی شهر تبریز را فراهم ساخت و سرانجام این باغ و پارک زیبا که در آن روزها نمونه بود به نام باغ گلستان و در بهار سال ۱۳۰۸ خورشیدی در مکان زمین های ویرانه گورستان سالمند گجیل ساخته شد و اکنون به عنوان نخستین گردشگاه عمومی و باغ ملی شهر تبریز شناخته می شود.

چه عجب آبنماها در تبریز و در باغ گلستان کار میکند!

آبنما

پارک تبریز

البته تعداد زیادی از حوضها و آبنماها هم وضع خوبی نداشتند مانند:
سازمان پارکها تبریز

نقاشی دیواری زیبا از موزه قاجار روبروی چهارراه باغ گلستان
نقاشی دیواری

باغ گلستان از زمان های دور و دراز همواره مورد توجه شهروندان قرار داشته و در گذشته بیشتر شهروندان تبریزی و رهگذران و مسافران پس از گلگشت و خرید از بازار تبریز در زیر سایه درختان تناور و تنومند این باغ ملی به استراحت و تفریح و شادی می پرداختند اما از سویی دیگر پس از آن که دیوارهای تاریخی این باغ باشکوه به علت ناپیدایی برچیده شده و سپس ها استخر میانی همراه با آبنما ها و فواره های شادی آور باغ گلستان نیز نابود و اسباب تفریح و بازی کودکان و چرخ فلک ، تاب و سرسره ها نیز از بستر پارک زدوده شد، باغ گلستان زیبایی های پیشین خود را از دست داد و به همین دلیل امروزه دیگر خانواده‌های شهروندان و گردشگران و مسافران به نسبت گذشته بسیار کمتر از این مکان تفریحی بازدید و استفاده بعمل می آورند .


نماد شمس تبریزی

باغ فجر تبریز

باغ قدیمی تبریز

باغ گلستان، از دیرباز افزون بر داشتن فضای سبز وسیع و گسترده، دارای شهربازی کوچکی نیز بود که در آن امکاناتی چون چرخ و فلک، قایق‌سواری، ماشین‌سواری، دیوار مرگ، ,واتاری پسر شجاع، هواپیمای گردان، قطار و... وجود داشت و در گذشته های نه چندان دور مورد استقبال مردم بویژه کودکان و نوجوانان قرار می‌گرفت اما از سال 1387 تمامی دستگاه های بازی کودکان در نخستین و واپسین پارک مرکز شهر تبریز ( باغ گلستان )بدون هیچ دلیلی جمع آوری شد و به خاطره ها پیوست و بخش بزرگی از این پارک نابود شده و بنابه تعبیری به وارون نقشه های ابتدایی ساخت و راه اندازی ایستگاه مترو ، پس از قطع صدها درخت تنومند و برچیده شدن پوشش گیاهی و نابودی چمن زارها و گل کاری ها ، بخش جنوب غربی پارک به ساخت ایستگاه مترو اختصاص یافت و این اقدام در حالی روی داد که طبق درجیات ابتدایی نقشه راه اندازی قطار شهری ، پیشتر مقرر گردیده بود برای ساخت ایستگاه مترو قونقا حتی یک متر نیز از مساحت نخستین پارک عمومی شهر تبریز باغ گلستان مورد نابودی قرار نگیرد.

در بخش غربی باغ گلستان نیز پس از قلع و قمع درختان تناور از سوی دست اندرکاران سازمان شهرداری چندین بنای بزرگ ساخته شده و در زمان شهردار وقت تبریز علیرضا نوین تمام آبنماهای طراوت زا و قدیمی باغ گلستان از جمله استخر بزرگ میانی پارک زدوده و از میان برداشته شد تا در محل آبنماها و استخرهای قدمت دار پارک ، نمادی بنام شمس تبریزی ساخته شود.

وضعیت سنگفرش های همیشه خراب این باغ !
فجر تبریز

شهرداری تبریز

امروزه بخش جنوبی باغ گلستان به کتاب فروشان دستفروش اختصاص داده شده است و با توجه به وضعیت نابسامان و دگرگونی های نامناسب انجام شده ، بویژه بدلیل کاهش پوشش گیاهی و نبود استخرها و فواره ها و آبنماها و فراهم نبودن امکانات ابتدایی به وارون دهه های گذشته بسیاری از شهروندان ، رهگذران و مسافران دیگر هیچ رغبتی برای حضور در پارک باغ گلستان تبریز نداشته و از این رو بسیاری از زمین ها و فضاهای تفریحی مانند نخستین پارک شهر تبریز بیشتر تبدیل به کارگاههای امانی شهرداری شده و یا ویرانه سرایی مناسب برای گردهم آیی معتادان و بی خانمان ها !

نمیدانم چرا اینجا همه بیشتر خوابشان میاید!
خواب

خوابنما

حتی پرندگان هم وسط خیابان خوابشان میاید در جوار باغ گلستان - گجیل

خواب مرغ

گجیل

گربه

در زمان شهردار وقت تبریز ( علیرضا نوین ) پس از نابودی استخر، حوض و آبنما های قدیمی باغ گلستان و نیز با قطع تعداد زیادی از درختان بومی واقع در بستر باغ گلستان، کلنگ زنی طرح یادمان شمس تبریزی به عنوان مقبره العرفای تبریز به زمین زده شد و این در حالی است که شهرداری و بخش خصوصی متولی آن می باشند و طی چندین نوبت فراخوان طراحی این یادمان نیز برگزار شده است.
پس از علیرضا نوین شهردار کنونی شهر تبریز صادق نجفی نیز برای ساماندهی باغ گلستان و تکمیل و پایان ساخت نماد شمس تبریزی هیچ اقدامی انجام نداد (تا این اواخر) به گونه ای که در سالیان گذشته بخش های زیادی از باغ گلستان تبدیل به خرابه و خاک و خاشاک شده زین رو شهروندان تبریزی و رهگذران و گردشگران هیچ علاقه ای برای حضور در نخستین پارک تبریز واقع در مرکز شهر را ندارند و به همین دلیل اکنون بخش هایی از باغ گلستان محل پاتوق تعدادی از معتادان ولگرد شده است!

لینک پست قونقا باشی تبریز
لینک پست موزه کاریکاتور تبریز
لینک پست انقراض در درب گجیل 18+

لینک مجموعه پستهای فضای سبز و محیط زیستمرتبط با : تبریز * پارکها و محیط زیست * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : گجیل-باغ گلستان تبریز-پارک قدیمی تبریز-آیسان تبریز-یادمان شمس-سازمان پارکهای تبریز-باغ فجر تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : یکشنبه 20 تیر 1395
زمان : 01:20 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
کلیبرسیتی چهارشنبه 23 تیر 1395 04:01 ب.ظ
حالا کتابو بذارن، جوجه اردک زشتم باشه قبوله..والا
تبریز قارتال پاسخ داد:
آخه کتاب دیگه بذارند واقعا ارزش نداره من بخونم اگر جوجه اردک زشت بذارند میتونم بخونم فقط!
کلیبرسیتی چهارشنبه 23 تیر 1395 03:13 ب.ظ
خخخخ
کاش تو بی آر تی ها هم بذارن، حداقل اونایی که رو صندلی میشینن و سرپا نیستن بتونن استفاده کنند.
تبریز قارتال پاسخ داد:
آره فکر کن جوجه اردک زشت همه مطالعه میکنند و دیگه کمتر حرص میخورن تو اتوبوس!
کلیبرسیتی چهارشنبه 23 تیر 1395 02:41 ب.ظ
کار فرهنگی راننده محترم تاکسی واقعاااا قابل تحسینه....
تبریز قارتال پاسخ داد:
بله واقعا کاش همه یاد بگیرند و چنین کاری بکنند ...

کاش برای من کتاب جوجه اردک زشت بذارن تو تاکسی یا اتوبوس بخونم!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ