تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - صنعت آذربایجان در ورطه رکود و ورشکستگی
 

تبریز ویکی لینکلر

 
صنعت آذربایجان در ورطه رکود و ورشکستگی
نظرات |

خون رنگین تر مرکزنشینان ، حال بد صنعت آذربایجان


واقعا چه خبر است؟!
استاندار محترم کجایند؟  نمایندگان مجلس ما کجایند؟  وزیران صنعت و معدن و نیرو و محیط زیست و بقیه و غیره کجایند؟
این وسط مردم کجایند؟!

آذربایجان بدلیل داشتن نقش بی بدیل استراتژیک و متنوع ترین معادن و ثروت های خدادادی و نیز داشتن هنر و صنعت مردمان آن در کشور ایران روزگاری قطب و وزنه اصلی و نیروی محرکه اقتصاد و صنعت و تجارت ایران بود اما این روزها علاوه بر رکود عمومی کشور، شاهد بیکاری کارمندان و کارگران بیشتر آذربایجان و نیز تعطیلی و اوضاع بد کارخانجات و صنعتکاران و شرکت ها هستیم!


آمار جهانی ،  ضریب کار در استانها و درضد اندک استانهای آذربایجان و درصد خوب مرکز کشور !
آمار کار

آمار تنوع محصولات غیرنفتی ایران ، آذربایجان شرقی رتبه دوم ولی مهاجر فرست! چرا؟!
محصولات استانها

در دو دهه اخیر هیچ پروژه در خور شان و بزرگی در آذربایجان شاهد نبودیم و بجای آن همه کارخانجات و شرکت ها و ادارات و سرمایه گذاریها متمرکز مرکز کشور یعنی چند استان تهران، کرج، اراک، اصفهان و مشهد هستیم.  و جالب اینکه بزرگترین معدن مس کشور که در آذربایجان موجود است سرازیر کرمان میشود،  بزرگترین معادن طلای کشور که در آذربایجان غربی است سرازیر اصفهان میشود، خاک و سنگ های معدنی و چوب درختان و بسیاری به شهرهای مرکزی میروند و بدتر اینکه صنایع و کارخانجات آذربایجان روزبروز فرسوده تر و دفاتر و مدیران آنها غیربومی و به تهران کوچ میکنند!

مسئولان بفکر آذربایجان باشند زیرا توقف اقتصاد آذربایجان یعنی توقف تجارت و صنعت ایران ، یعنی بیکاری و مهاجرت بیشتر ...

فقط در همین دو روز اخیر در مرداد ماه 1395 این خبرها را دیدیم:


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس:
تولیدکننده آذربایجانی چرا باید 11 درصد بیشتر از تهرانی مالیات بدهد!

محمداسماعیل سعیدی ظهر امروز در جمع تولیدگنندن و صنعتگران آذربایجان‌شرقی و اعضای خانه صنعت و معدن استان با بیان اینکه بالاترین رقم پرداخت مالیات را تولیدکنندگان آذربایجان‌شرقی در سال‌جاری پرداخت می‌کنند، اظهار داشت: رقم پرداخت مالیات تولیدکنندگان در استان تهران 14 درصد اما در آذربایجان‌شرقی 25 درصد تعیین شده است که مسئولان امر باید در این زمینه پاسخگو باشند. وی با بیان اینکه اگر قرار باشد توسعه و رونق اقتصادی رخ دهد طبیعتا از تهران رخ می‌دهد، افزود: فضای کسب و کار برای تولیدکنندگان و صنعتگران در استان آذربایجان‌شرقی تنگ شده است.  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مسئولان استان باید در این زمینه پاسخگو باشند چون این تبعیض قابل قبول نیست.


محمد حسن‌نژاد
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس:
آذربایجان‌شرقی با 5 درصد جمعیت کشور 2.5 درصد بودجه را دارد
.
درآمد و گردش مالی مس سونگون در کرمان است - بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
خط آهن تبریز به میانه با اتصال تبریز به نخجوان استان از بن‌بست خارج شود.قاضى پور نماینده آذربایجان غربی در مجلس:
خاك و سم كارخانه ها را مردم آذربایجان میخورند، اما اشخاص در تهران و كرمان میلیاردر میشوند!رنگ ترسناک آب روان ها جاری در منطقه مس سونگون ورزقان آذربایجان شرقی !
اگر قرار است محیط زیست و تاریخ و سلامتی مردم منطقه بخطر بیفتد چرا ثروت اینجا برای خودش هیچ سودی ندارد و چرا جوانان آذربایجان بیکار و فرصت شغلی خوبی ندارند جز در تهران؟!

مس ورزقان

فرماندار اهر:
معدن مس اهر دوباره تعطیل شد/ در حال رایزنی برای رفع مشکل هستیم


سیدمحمد عابدی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز درخصوص مشکلات معدن مس انجرد اهر با بیان اینکه مشکل این معدن مربوط به اختلاف چند ساله روستائیان و کارخانه انجرد درخصوص زمین‌های کارخانه و اطراف کارخانه مربوط به زندآباد است، اظهار داشت: زمین کارخانه و راه دسترسی در حدود 60 هکتار متعلق به محدوده روستای زندآباد بوده و زمین محل استقرار معدن موجود در حوزه روستای انجرد قرار دارد.

فرماندار اهر افزود: از طرفی هم منابع طبیعی می‌گوید زمین‌ها متعلق به منابع طبیعی بوده و قسمتی از زمین‌ها را به عنوان منابع طبیعی و زمین معدن واگذار کرده‌اند، اما روستائیان بر این پافشاری دارند که زمین‌ها موردنظر زراعی بوده و چندین سال در زمین‌ها کشت انجام می‌شود.

عابدی خاطرنشان کرد: با توجه به این مسایل و به دلیل ناهماهنگی‌هایی که انجام شده، در حال رایزنی هستیم تا به نوعی بدون حاشیه‌سازی مشکل را حل کنیم.

معدن مس انجرد یکی از پروژه‌های بزرگ شهرستان اهر و استان محسوب می‌شود که سرمایه‌گذار آن بومی بوده و قرار بر این بود تا در سه فاز احداث شود که تا به امروز با وجود همه مشکلات کارخانه تکمیل شده و قسمت‌های کوچکی از آن باقی مانده است.

با توجه به مشکلاتی که از چند سال گذشته درخصوص اختلاف با  روستائیان منطقه وجود داشته و تعطیلی روند کار این معدن در سال گذشته، در چند روز اخیر نیز روستائیان اقدام به قطع راه‌های مواصلاتی این معدن کرده و حتی از خروج کارکنان معدن از محل کارخانه به مدت یک شبانه‌روز جلوگیری کرده‌اند و در حال حاضر به عبارتی کارخانه مس اهر در مدت 3 روز است که تعطیل شده است.


معدن مس سونگون و تخریب جنگلها و محیط زیست آذربایجان شرقی بدون سود برای اهالی!
مس سونگون

امام جمعه ورزقان:
نمایندگان آذربایجان‌شرقی پیگیر موضوع تحقیق و تفحص از مس ایران باشند

امام جمعه ورزقان با انتقاد از تداوم بی‌توجهی‌های شرکت ملی مس به مطالبات قانونی و به حق منطقه ورزقان طی سال‌های اخیر خواستار پیگیری موضوع تحقیق و تفحص و سئوال از وضعیت مدیریتی حاکم بر این شرکت از سوی نمایندگان استان در مجلس شد.
حجت‌الاسلام مسعود مهدوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ورزقان اظهار داشت: شرکت ملی مس در خصوص پاداش 7.5 میلیارد ریالی هیأت مدیره یک سری اسناد و مدارک منتشر کرده‌ است که خود را توجیه کند اما قابل قبول نیست و باید شفافیت موضوع مشخص شود.

وی گفت: مسؤولان مس سونگون می گویند این کارخانه سود نمی‌کند اما درآمد مس سونگون ورزقان در سال یک هزار و 400 میلیارد تومان است در حالی که کل هزینه‌های جاری در یک سال آنها 600 میلیارد تومان بوده و 800 میلیارد تومان به عنوان سود خالص است، مسؤولان مس باید جوابگو باشند این منفعت با این رقم به کجا هزینه می‌شود چرا تمام طرح‌ها و کارخانه‌های پایین‌دستی مس در ورزقان به صورت نیمه‌تمام مانده است.

معادن خوی ، نمونه ای از معادنی که مثل معادن گچ زنوز و آذرشهر و تکاب در منطقه آذربایجان بکام و نام شهرهای مرکزی مثل اصفهان تمام میشود
معادن خوی

 مهدوی ادامه داد: چند سال پیش مس سونگون که از شرکت ملی مس جدا و نام مس آذربایجان رسمیت شناخت و قرار بود به‌صورت هیأت مدیره‌ای و مستقل به کار خود ادامه دهد و تمام منابع و سود توسط آنها هزینه شود در حالی که فقط مس نام آذربایجان را به یدک می‌کشد و هیچ گونه استقلالی ندارد.

امام جمعه ورزقان اظهار داشت: بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی پنج درصد سود و منافع معادن موجود در هر شهرستان صرف آبادی همان شهرستان شود که شهرستان ورزقان از این قانون محروم و هزینه‌کرد آنها خیلی ناچیز و آن هم با هزاران منت است.

 وی افزود: قرار بود معدن مس سونگون دو تا سه سال قبل بیمارستان ورزقان را که یکی از نیازهای اساسی شهرستان است تجهیز و راه‌اندازی کند که متأسفانه عملی نشد.

مهدوی عدم توجه باشگاه فرهنگی ورزشی مس سونگون ورزقان به ورزش‌های منطقه انتقاد کرد و خواستار انتقال دفتر آن به ورزقان شد.

خاک و سنگ منطقه لیقوان سهند که خود منطقه خیری نبرده و کوهها و اکوسیستم آسیب دیده و به مرکز میرود!
اهالی در فقر با اینهمه ثروت خدادادی!

سنگ معدن

نماینده مردم بناب در مجلس:
کسی به داد وضعیت مجتمع فولادی بناب نمی‌رسد/ تعدیل 2 هزار نیرو

ضیاءالله اعزازی اظهار داشت: بیکاری، مشکل اساسی جامعه است در حالی که هنوز اقدامی برای این موضوع صورت نگرفته چرا که ما اثرات آن را نمی‌بینیم در حالی که نیاز است با جدیت نسبت به این موضوع ورود پیدا کرده و از کارگاه‌های کوچک نیز حمایت شود.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون جلسات خوبی در مورد اقتصاد مقاومتی برگزار شده اما مردم هنوز نتیجه آن را ندیده‌اند؛ در شهرستان بناب مجتمع فولادی وجود دارد که بیش از 2 هزار کارگر در آن مشغول به کار هستند اما نزدیک به 2 سال است این کارخانه با مشکل مواجه شده و همچنان در حال تعدیل نیرو است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه مسؤولیت این کارخانه با آقای جهانگیری است و این بدان معنا است که همه مسئولان رده اول در جریان آن هستند اما کسی به داد آن نمی‌رسد.

اعزازی با تاکید بر ضرورت نجات دریاچه ارومیه افزود: به راستی اعتبارات احیای این دریاچه کجا هزینه می‌شود؟ البته من شنیده‌ام در دانشگاه تهران هزینه می‌شود که البته صحت و سقم این خبر را مطمئن نیستم حال امیدواریم که دولت به این وضعیت رسیدگی کند.

فولاد بناب

ماشین‌سازی تبریز روی ریل سردرگمی/ تحصن کارگران در اعتراض به عملکرد خصوصی‌سازی
کارگران ماشین‌سازی تبریز در اعتراض به عملکرد سازمان خصوصی‌سازی در قبال این کارخانه و دریافت نکردن سه ماه حقوق امروز برای دومین بار تحصن کردند.

پرسنل گروه ماشین‌سازی به بلاتکلیفی مدیریتی 14 ساله این کارخانه معترض هستند و این در حالی بوده که آنها سه ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

رد ایجاد کارخانه ماشین‌سازی تبریز براساس موافقت‌نامه همکاری‌های فنی و اقتصادی دولتی ایران و چکسلواکی سابق با هدف تولید انواع ماشین‌افزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکتروموتور، لیفت‌تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین‌آلات نساجی منعقد و به مرحله اجرا گذاشته و از سال 1351 بهره‌برداری از این طرح عظیم آغاز شد.

شرکت ماشین‌سازی تبریز به عنوان یکی از شرکت‌های صنعتی عمده تبریز در زمینه تولید و بازرگانی ماشین‌آلات صنعتی از جمله ماشین‌های تراشکاری، فرزکاری، مته، سنگزنی، سنتر، CNC، ابزار تیزکنی، فرز نیمه‌سنگین، ماشین سنتر عمودی، ماشین سنتر افقی، ماشین‌های سوراخ‌کاری محسوب می‌شود.

تجمع اعتراض آمیز پرسنل گروه ماشین‌سازی تبریز در اعتراض به عملکرد سازمان خصوصی‌سازی
 پرسنل گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز در اعتراض به عملکرد سازمان خصوصی سازی و بلاتکلیفی مدیریتی  14 ساله این شرکت تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.


اعتصاب ماشین سازی

ماشین‌سازی تبریز با افزون بر چهار دهه سابقه فعالیت، به عنوان یکی از محورهای اصلی تولید و ایجاد اشتغال در آذربایجان شرقی در پیچ و خم واگذاری به شرط اهلیت مالکان جدید به سر می‌برد.

ماشین‌سازی از سال 83 در حال واگذاری به بخش خصوصی است ولی تا این لحظه به نتیجه نرسیده و اخیراً نیز این شرکت برای مصوبه هیأت وزیران برای تأمین کسری بودجه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ایران در قالب رد دیون به این صندوق واگذار شد، اما این صندوق هم گروه ماشین‌سازی را به واسطه بدهی خود به خزانه دولت واگذار کرد و وزارت اقتصاد هم دوباره این شرکت را فروش به سازمان خصوصی‌سازی پاس داده است.

خون‌ ایران‌خودرو و سایپا رنگین‌تر از ماشین‌ سازی تبریز

به گزارش تابناک اقتصادی، از حاشیه های مهم امروز اعتصاب کارگران شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز بود که به علت عدم دریافت چندین ماه حقوق عقب افتاده و عدم واریز حق بیمه تامین اجتماعی آنها که هنوز ادامه دارد و شاهد هیچ اتفاق مثبتی در این شرکت برای رفع مشکل نیستیم. به ادعای کارگران از زمان خصوصی سازی این واحد صنعتی، حجم مطالبات مزدی پرداخت نشده آنها بیش از 4 ماه می رسد اما کارفرما به دلیل کمبود منایع مالی اقدامی در خصوص پرداخت مطالبات انجام نمی دهد. از نکات جالب در مورد این شرکت این است که تا سال گذشته این شرکت زیرمجموعه سازمان گسترش و نوسازی بود ولی پس از واگذاری به صندوق بازنشستگی فولاد، وضعیت مالی کارخانه ضعیف و تمام مزایای شغلی کارگران قطع شد.

در این رابطه طبق گفتگوی مدیر عامل سابق کارخانه جناب آقای میر علی اکبر اصل خادمی در رابطه با مشکلات ماشین‌سازی ابرازعقیده می‌کند: سازمان خصوصی با شرایطی که به وجود آورده است تصمیم دارد ماشین سازی را ساقط کند. وزیر صنعت هم در خصوص ماشین سازی حرف زده و سازمان گسترش و نوسازی هم کمک کرده است، ولی سازمان خصوصی سازی تنها عاملی است که مسائل را به اینجا کشانده است.

ماشین سازی تبریز

ماشین سازی از سال 83 در لیست فروش قرار دارد و کارخانه‌ای که در لیست فروش باشد، تابع قوانین خاصی می‌شود؛ بطوری که بانک مرکزی به بانک‌ها نامه می‌نویسد که به این مجموعه صنعتی وام ندهید. از سال89 به ماشین سازی آمدم و سازمان خصوصی‌ سازی در همین سال ماشین ‌سازی را ارزیابی و قیمت‌ گذاری کرده است و این موضوع نیز قوانین خاصی به وجود می‌آورد؛ به طوری که نمی‌شود خرید و فروش انجام داد، قیمت دستگاه‌ها را افزایش داد، قرارداد بلند مدت منعقد کرد و چندین محدودیت دیگر. در حالی که کارخانه‌ای به بزرگی ماشین سازی نیاز به نقدینگی دارد و به خاطر محدودیت‌ها هیچ بانکی وام نمی‌دهد و در این زمینه کسی هم پاسخگو نیست.وی ادامه اظهار می‌کند: در سال 91 و 92 ماشین سازی را به بانک صادرات واگذار کردند و در طول این دو سال نمی‌دانستیم حرفمان را به چه کسی بگوییم، در نهایت به هر نحوی که شده کارخانه را سر پا نگه داشتیم تا اینکه در سال 93 کارخانه بار دیگر به سازمان گسترش و نوسازی صنایع واگذار شد.وی می‌گوید: سازمان خصوصی سازی روزی می‌گوید سالانه ماشین‌سازی 17 میلیارد تومان زیان می‌دهد، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش همه و همه با پول بیت المال کار می‌کنند حالا چه ایرادی دارد ماشین سازی هم سالی یک و دو میلیارد از پول بیت المال استفاده کند.

چطور شد یک شبه به خودروسازها وام دادند تا محصولات‌شان را بفروشند، ولی کسی از ماشین سازی حمایت نمی‌کند؟اصل خادمی با ابراز این عقیده که ماشین سازی قربانی سلایق شده است، می‌گوید: بر اساس بررسی‌هایم افرادی در سازمان خصوصی سازی حضور دارند که فاقد دیدگاه صنعتی و برنامه‌ریزی‌های کشور هستند، فقط روی اجرای قانون خصوصی سازی واحدهای دولتی تمرکز کرده‌اند، بیش از 10 سال است که نتوانسته‌اند ماشین سازی را واگذار کنند، پس باید به دنبال راهکار و روش دیگری باشند.

موج بیکاری و تبعیض در مناطق آذربایجان
هرچند در همه کشور این بیکاری وجود دارد اما با وجود داشتن منابع و معادن و نیروی انسانی کافی چرا آذربایجان وضعیت بدتری دارد؟
بیکار

یول پرس: دانشجوی اردبیلی دندانپزشکی که مجبور است برای مخارج اولیه «دستفروشی» کند
 «اگر به دوران پیش از دانشگاه بازگردم، دیگر دانشگاه نمی آیم»؛ این جمله ای است که یکی از دانشجویان دندانپزشکی، نه در دانشگاه و نه در مطب خود، بلکه در کنار خیابان به ما می گوید

بیکاری اردبیل

زنجان، کارخانه ی ترانسفو
 هفته هاست که اعتصاب کارگران ادامه دارد و هیچ کس سر کار نمی رود، کارگران خواهان بازگشت کارگران اخراجی هستند

ترانسفو

وی ادامه می‌دهد: مصاحبه رئیس سازمان خصوصی سازی باعث شد قراردادهایمان لغو شوند، نامه‌ای سازمان خصوصی سازی نوشته است که ما حق نداریم قرارداد بلند مدت منعقد کنیم و اگر هم قراردادی بستیم ضرر و زیان متوجه شخص مدیرعامل است. من با چه پشتوانه‌ای قرارداد 40 میلیون دلاری منعقد کنم؟ من مدیرعامل در مقابل این ممانعت‌ها و با دست‌های بسته چه کنم؟ آبرو و حیثیتم را که از سر راه پیدا نکرده‌ام با این شرایط هرکسی جای من باشد استعفا می‌دهد.

سوال مهم هم همچنان که مدیر عامل سابق شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز به آن اشاره داشت این است چرا اصرار بر خصوصی سازی شرکت هایی هست که هنوز در شرایط واگذاری قرار ندارند و اینکه چرا نباید پس از واگذاری شرکت ها به بخش خصوصی، دولت از آنها حمایت نکند. چرا وزیر صنعت برای دو شرکت خصوصی و سهامی عام ایران خودرو و سایپا به دلیل انبار شدن تولیدات آنها برای این دو شرکت وام 25 میلیونی تومانی خرید خودرو مصوب می کند اما برای شرکت هایی از قبیل همین ریخته گری ماشین سازی تبریز هیچ چیزی درنظر نمی گیرد. سیاست وزرای صنعت و اقتصاد چیست؟ آیا خصوصی سازی شرکت های دولتی باید منجر به بهبود بهروری سودآوری شرکت ها شود یا نابودی و ورشستگی آنها؟؟

لینک پست آذربایجان جزوی از ایران است

لینک مجموعه پستهای انتقاد ، پیشنهادمرتبط با : آذربایجان * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : بیکاری منطقه آذربایجان-معادن آذربایجان-اشتغال جوانان-اعتصاب کارکنان ماشین سازی-معدن مس سونگون-تبعیض بین استانها-رکود صنعت آذربایجان-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : یکشنبه 17 مرداد 1395
زمان : 11:59 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
بایراق چهارشنبه 20 مرداد 1395 01:31 ب.ظ
سلام-مرحوم سید جلال آل احمد مبارز ونویسنده آزاده فارس در کتاب در خدمت وخیانت روشنفکران در بخش مربوط به آذربایجان از جمله می نویسد ....حکومت تهران از اوان مشروطیت آذربایجان را با چشم مستعمره نگاه می کند...-البته رژیم شاه به توصیه امریکا و کمک بلوک شرق جهت زدون خاطرات دوره یکساله حکومت فرقه دمکرات در آذربایجان دها کارخانه در تبریز احداث کرد تراکتور سازی ماشین سازی پیستون سازی ایدم لیفتراک سازی و...و ساخت کارخانجات کامیون سازی و... با شروع انقلاب ناتمام ماند
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام. تشکر...
امیدواریم عدالت رعایت شود تا کشور به اتحاد واقعی برسد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ