تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال پنجشنبه 13 تیر 1398, 10:57 ب.ظ

چهارمین نمایشگاه بین‎المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در صنایع دستی و هنر‌های اسلامی از ۲۵ الی سی‌ام خرداد ماه در حال برگزاری بود و حدود ۶۰ هنرمند خارجی از ۳۰ کشور آفریقایی، آسیایی و اروپایی در این نمایشگاه حضور داشتند.


از مدل‌سازی لامبورگینی تا تلاش برای احیای قارمان/ مروری بر کارهای فوق العاده دانشجویان تبریزی

همزمان با برگزاری چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی، تعدادی از آثار و طرح‌های پژوهشی دانشجویان و اساتید دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز به نمایش درآمده است. 
  
 چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در صنایع دستی با حضور ۷۱ مهمان از ۳۰ کشور خارجی، بیست‌وسوم الی سی‌ام خرداد ماه در دانشگاه هنر اسلامی تبریز در حال برگزاری است.

تبریز

نمایشگاه هنری  
غرفه دانشکده طراحی صنعتی از لامبورگینی تا پرینتر سه‌بعدی 
  
حمیدرضا عمارلو، عضو هیات علمی دانشکده طراحی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با ارایه توضیحاتی در خصوص مدل‌سازی گفت: مدل‌سازی یکی از مباحث درسی رشته طراحی صنعتی بوده و طراحی، توانمندی نهایی یک دانشجوی طراحی صنعتی است. 
  
وی ادامه داد: در طراحی دستگاه‌های ارایه شده در این نمایشگاه مانند پرینتر و دستگاه CNC چهار محور، به اصولی همچون مهندسی معکوس، بهینه‌سازی و کاهش قیمت تمام شده محصول توجه شده است. 
  
وی اضافه کرد: برخی طرح‌ها نیز در این نمایشگاه ارایه شده‌اند که صفر تا 100 آن توسط دانشجویان رشته طراحی صنعتی، طراحی شده است. 

  
تولیدکننده‌ها کپی‌برداری را به اعتماد به طراحان جوان ایرانی، ترجیح می‌دهند 

عمارلو متذکر شد: به دلیل تحریم و مشکلات اقتصادی نباید طوری برداشت شود که دانشجویان ما در حوزه طراحی، توانمند نیستند، اما متاسفانه این اتفاق افتاده است و بسیاری از تولیدکننده‌ها کپی‌برداری را به اعتماد به طراحان جوان ایرانی، ترجیح می‌دهند. 
  
وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود صنعت‌گران با شرکت در چنین نمایشگاه‌هایی، طرح و پروتوتایپ‌های آماده دانشجویان را از نزدیک ببینند تا زمینه اعتماد به دانشجویان نیز فراهم شود. 
  
مدل‌سازی لامبورگینی توسط دانشجویان طراحی صنعتی 

محمدرضا مهدوی، طراح مدل لامبورگینی و دانشجوی ترم هشت طراحی در این خصوص اظهار کرد: این طرح با استفاده از مهندسی معکوس و از روی مدل واقعی لامبورگینی ساخته شده و فرم کلی آن با تهیه نقشه، شابلون‌ها با استفاده از ماتریال‌های گچ و یونولیت تهیه شده است. 
  
وی ادامه داد: جزئیاتی مانند اسپویلر، دیفیوزر، آینه، چرخ برچسب‌ها پس از پرداخت نهایی به این مدل اضافه شده است، می‌توان از این ایده برای طراحی سایر محصولات در سطح کشوری و بین‌المللی نیز بهره گرفت. 
    
مهدوی خاطرنشان داد: مدل‌سازی این لامبورگینی با مشارکت چهار نفر و در طول یک ماه انجام شده است، اگر این طرح با استفاده از گل clay ساخته می‌شد، کیفیت بهتری داشت، از مسئولان انتظار می‌رود که مواد و امکانات لازم را برای طراحی و مدل‌سازی فراهم کنند.

مدلسازی

ماشین باز
 

پرینتر 3 بعدی 

پیام حسینی، دانشجوی مقطع کارشناسی رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی تبریز که صفر تا 100 طراحی کامل دستگاه پرینتر سه بعدی را به تنهایی انجام داده است، با ارایه توضیحاتی در این خصوص اظهار کرد: به تازگی طراحی فیلامنت‌ها را هم که ماده اصلی پرینت قطعات است هم خودم شروع کرده‌ام. 
  
وی ادامه داد: یکی از قابلیت‌های ویژه این پرینتر، امکان استفاده از آن با وجود تکان‌ خوردن است، در حالیکه نمونه‌های مشابه با ضربه‌‌ای کوچک، کار نمی‌کنند و همین باعث خراب شدن پروژه‌های چند میلیونی می‌شود. 
  
وی گفت: قیمت تمام شده این دستگاه نسبت به نمونه‌های مشابه بسیار پایین‌تر بوده و قبل از نوسانات ارزی سه میلیون تومان برای آن هزینه شده است، خوشحالم طراحی صنعتی در تبریز به جایی رسیده است که می‌توان کارهای بزرگی در این زمینه انجام داد. 
  
طرح شخصی‌سازی جواهرات 

محمد متین چراغیان، دانشجوی طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در خصوص طرح شخصی‌سازی جواهرات اظهار کرد: پایه این انگشتر ثابت و قابل تغییر بوده و نیازی به تغییر رینگ انگشتر نیست، با توجه به متفاوت بودن سایز انگشت افراد می‌توان با تغییر قسمت جواهر مانند انگشتر تنوع ایجاد کرد، پایه این انگشتر چوبی رویه آن از جنس رزین با طرح آهنربا است. 
  
طرح کانسپت موتور از شرکت بوگاتی 

وی با ارایه توضیحاتی در خصوص طرح کاهش حجم موتور گفت: در این طرح با طراحی سیستم کنترل تعویض دنده و کاهش حجم موتور، شتاب و قدرت موتورهای سنگین‌تر حفظ شده، همچنین در این طرح تلاش شده است تا با طراحی سیستم کنترل باد خروجی موتور سیکلت، کنترل و فرمان پذیری آن بیشتر شود. 
  
وی اظهار کرد: دو ماه برای یاد گرفتن زبان طراحی موتور این شرکت زمان، صرف شده است، متاسفانه آن گونه که باید به صنعت کشور توجه نمی‌شود تا از طراحان صنعتی نیز در این زمینه استفاده شود. 
  


دستگاه فرز CNC چهار محور 

سجاد الغاثی، طراح پروژه دستگاه فلز CNC چهار محور در این خصوص بیان کرد: دستگاه فرز دامنه کاری زیادی داشته و در صنایع مختلف از صنایع پزشکی گرفته تا صنایع کادر کاربرد دارد که طرح من، مخصوص استفاده در رشته دندانپزشکی است. 
  
وی اضافه کرد: این دستگاه در کشورهم تولید می‌شود، اما هزینه تولید آن بسیار بالا بوده و کاهش قیمت تمام شده ساخت (صرف حدود 20 میلیون تومان) از جمله ویژگی‌های این طرح به شمار می‌آید. 
  
وی گفت: طراحی و مطالعاتم در این خصوص حدود دو سال به طول انجامیده است، انتظار می‌رود تولیدکنندگان حمایت بیشتری از طراحان داشته باشند. 
صنعتی

خلاقیت
  


تلاش برای احیا و حفظ ساز قارمان 

نسرین داداش‌زاده، کارشناس مرمت آثار تاریخی نیز با ارایه توضیحاتی در خصوص این رشته اظهار کرد: این رشته ترکیب هنر و علوم پایه بوده و آثار تاریخی را مطالعه و آسیب‌شناسی کرده و اقداماتی را برای افزایش طول عمر آثار تاریخی انجام و پیشنهادات لازم را برای نگهداری آثار می‌دهد. 
  
وی اضافه کرد: احیای هنرهای سنتی نیز از دیگر بخش‌های این رشته است که برای حفظ هنرها و صنایع دستی که با ورود مدرنتیه از بین می‌روند تلاش می‌کند، در این بخش، مرمت‌گر در ابتدا با روش کار و ابزار آلات این رشته آشنا شده و سپس با مستندسازی آن را به صورت مکتوب ثبت می‌کند.


هنری

خلاقیت


وی در ادامه ساز قارمان را یکی از هنرهای در خطر فراموشی دانست و گفت: استادکار این ساز در ایران دو نفر است و قدیمی‌ترین استاد آن نیز تبریزی بوده و ما شش سال برای احیای این ساز تلاش کرده و در این دانشگاه اجرا کرده‌ایم.

قارمان

  تا کنون هیچ دانش‌آموخته رشته مرمت در هیچ جایی استخدام نشده است 

داداش‌زاده اظهار کرد: تلاش دانشگاه هنر اسلامی تبریز برای ارتباط با موزه‌ها و لمس آثار تاریخی از ترم‌های آغازین بسیار خوب بوده و دانشگاه از هیچ تلاشی برای تامین امکانات برای دانشجویان دریغ نکرده است، اما تا کنون هیچ دانش‌آموخته رشته مرمت در هیچ جایی استخدام یا به کارگیری نشده است که این نیز به عملکرد میراث فرهنگی باز می‌گردد.
  
پیشروی دانشگاه هنر اسلامی در هنرهای صناعی اسلامی 

عباس کریمی، عضو هیات علمی دانشکده صناعی اسلامی و مسئول بخش ملی جشنواره بین‌المللی صنایع دستی نیز در ادامه با بیان اینکه اظهار کرد: دانشکده هنرهای صناعی اسلامی در پنج رشته چوب، فلز، سفال، شیشه و نگارگری در مقاطع کارشناسی و ارشد دانشجو می‌پذیرد، محدودیت مکان باعث محدود شدن آثار انتخابی غرفه دانشکده ما نیز شد و آثار موجود بهترین آثار هستندـ 
  
وی ادامه داد: این مجموعه ترکیبی از بهترین رساله‌ها و آثار دانش‌آموختگان نیز بوده و در خلق آثار از تکنیک‌های مختلفی استفاده شده است و خلق چنین آثار فاخری فقط در دانشگاه اتفاق می‌افتد. 
  


دانشگاه هنر اسلامی تبریز، پیشگام رشته شیشه در کشور 

وی تاکید کرد: این دانشگاه تنها دانشگاهی است که به صورت تخصصی شیشه‌گری فوتی، ریخته‌گری و هم‌جوشی شیشه را دنبال می‌کند، همچنین بهترین اساتید سفال، کم‌یاب‌ترین تکنیک‌ها را در دانشگاه ما تدریس می‌کنند. 
  
عضو هیات علمی دانشکده صناعی اسلامی دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: رشته صنایع دستی نیز به طور کاملا تخصصی در این دانشگاه دنبال شده و نگاه تخصص‌گرایانه دانشجویان را تقویت می‌کند. 
  
وی تاکید کرد: هم اکنون چندین کارگاه کارآفرینی در این دانشگاه توسط دانشجویان دانشکده هنرهای صنایع اسلامی تشکیل شده است و این دانشکده نتایج بسیار خوبی را در طول 10 سال گذشته در حوزه صنایع دستی به دست آورده است. 
  
وی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه هنر اسلامی تبریز تمام تلاشش را انجام داده است، اما امکان فعالیت در ارگان‌ها برای دانش‌آموختگان وجود ندارد و حمایت‌های سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی آن گونه که باید باشد، نیست.

هنر تبریز

دانشگاه هنر تبریز

  
شهاب احمدوند شاهوردی، دانش آموخته رشته فرش گرایش طراحی از دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز با ارایه توضیحاتی در زمینه توانمندی‌ها در زمینه فرش بیان کرد: طراحی، رنگ‌رزی و بافت، مرمت و نمایش نمونه‌های مختلف بافت از جمله بخش‌های مختلف این غرفه است که در این دانشگاه دنبال می‌شوند. 
  
وی ادامه داد: در رنگرزی اولویت با رنگ‌های طبیعی است، اما از رنگ‌های شیمیایی هم استفاده می‌شود، روناس، قرنز دانه و اسپرک به دلیل تجانس با فرش ایرانی و کمک به حل مسایل زیست محیطی از جمله رنگ‌های طبیعی مورد استفاده در رنگرزی هستند. 
  
وی خاطرنشان کرد: طرح‌ها به طور دستی طراحی و سپس توسط کامپیوتر اسکن و تبدیل به نقطه و رنگ می‌شوند و استفاده از کامپیوتر در اینجا نه تنها آسیب‌رسان نیست؛ بلکه به شناسایی دقیق رنگ‌ها و یکرنگ و یکنواخت شدن رنگ فرش کمک می‌کند. 
 

دانشگاه هنر تبریز


چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی با حضور هنرمندانی از 30 کشور، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه هنر اسلامی تبریز در دو بخش ملی و بین‌المللی 25 الی 30 خرداد ماه برگزار می‌شود.  

گزارش از نسرین سواردسته بندی : تبریز , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : هنرهای دستی , صنعت تبریز , دانشگاه هنر تبریز , دانشجویان , جشنواره خلاقیت تبریز ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( پنجشنبه 15 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( پنجشنبه 8 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( پنجشنبه 19 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( شنبه 14 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( چهارشنبه 4 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( شنبه 9 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( یکشنبه 3 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( پنجشنبه 23 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( دوشنبه 15 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( پنجشنبه 4 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( چهارشنبه 20 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات