تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - شمس تبریزی و باغ شمس
 

تبریز ویکی لینکلر

 
شمس تبریزی و باغ شمس
نظرات |

محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی، ملقب به شمس تبریزی

شمس


مقبره شمس در خوی آذربایجان غربی

خوی

باغ شمس در تبریز

باغ شمس

باغ شمس تبریز

به ادامه مطلب بروید... 

شمس تبریزی عاشق سفر بود و عمر را به سیر و سیاحت می‌گذرانید و در یک جا قرار نمی‌گرفت، آنچنان که به روایت افلاکی «جماعت مسافران صاحبدل او را پرنده گفتندی جهت طی زمینی که داشته است.

از زندگی شمس تبریزی و احوال شخصی او تا آنگاه که مقالات شمس کشف شد خبر مهمی در دست نبود. قدیمی‌ترین مدارک درباره شمس تبریزی، ابتدانامه سلطان ولد و رساله سپهسالار است که گفته «هیچ آفریده‌ای را بر حال شمس اطلاعی نبوده چون شهرت خود را پنهان می‌داشت و خویش را در پرده اسرار فرو می‌پیچید.

مولانا

تا پیش از دیدار شمس تبریزی، مولوی از عالمان و فقیهان و اهل مدرسه بود. در آن زمان به تدریس علوم دینی مشغول بود، و در چهار مدرسهٔ معتبر تدریس می‌کرد و اکابر علما در رکابش پیاده می‌رفتند.

در باره مقصد سفر واپسین شمس تبریزی از قونیه، در منابع موجود چیزی نیامده است، اما از اینکه در منابع قدیمی مزار او را در شهر خوی نشان داده‌اند معلوم می‌شود که مستقیماً یا به‌طور غیر مستقیم به خوی رفته است. قدیم‌ترین جایی که از وجود مدفن شمس تبریزی در خوی ذکری رفته در مجمل فصیحی ( تألیف‌شده در ۸۴۵) است که در حوادث سال ۶۷۲ می‌نویسد: «وفات مولانا شمس‌الدین تبریزی مدفوناً به خوی.» اما گزارش معتبر دیگر در این باره، در منشآت‌السلاطین فریدون بیک است که در گزارش لشکرکشی سلیمان اول سلطان عثمانی به ایران در بازگشت او از تبریز به دیار روم آورده است که در سه روزی که در تابستان ۹۴۲ در خوی گذرانیده سلطان عثمانی «با حضرت سرعسکر سوار شدند و به زیارت مزار شریف حضرت شمس تبریزی مشرف گردیدند.

مقبره شمس

مطلب دوم و مهم‌تر آن‌که حدود صد سالی بعد از غیبت و وفات شمس، در خوی مکانی وجود داشته که محل تجمع و رقص و سماع صوفیان بوده است و با توجه به فحوای نوشته عبدالله افندی، آن زمان نیز به نام مقامو مقبره شمس تبریزی معروف بوده است. می‌دانیم که شمس قبل از دیدار با مولانا در قونیه شهرت آن‌چنانی نداشته است تا برایش مقام و خانقاهی ترتیب دهند، لذا این مسأله باید بعد از غیبت شمس از قونیه روی داده باشد که این نیز می‌تواند قرینه‌ای باشد بر آمدن شمس به خوی و اقامتش در این شهر و سپس درگذشت و دفنش در همان‌جا. جالب آن‌که در افواه عامه نیز اقوال و روایات فراوانی درباره آمدن دراویش و شمع روشن کردن آن‌ها در جنب مناره شمس تبریزی و اجرای مراسم وجود دارد.

مقبره شمس تبریزی در شهر دارالصفا و دارالمومنین خوی واقع شده است،برجی هم كه در مطلب بالا مشاهده می نمایید هم برج معروف شمس تبریزی است كه در كنار قبر آن عارف شهیر در محله امامزاده خوی قرار دارد.

 ای ببرده دل تو قصد جان مکن
  
                             و آنچ من کردم تو جانا آن مکن

بنگر اندر درد من گر صاف نیست
 
                             درد خود مفرستم و درمان مکن

داد ایمان داد زلف کافرت    
              
                             یک سر مویی ز کفر ایمان مکن

عادت خوبان جفا باشد جفا      
        
                            هم بر آن عادت بر او احسان مکن

گر چه دل بر مرگ خود بنهاده ایم 
       
                             در جفا آهسته تر چندان مکن

عیش ما را مرگ باشد پرده دار
            
                             پرده پوش و مرگ را خندان مکن

ای زلیخا فتنه عشق از تو است 
         
                             یوسفی را هرزه در زندان مکن

شمس تبریزی


شمس تبریزی و مولوی

شمس تبریزی کیست، که اینچنین مولانا را آشفته و "بیدل‌ودستار" می‌نماید؟ و مولوی را برآن می‌دارد که دیوان شعری بسیار با ارزش و فاخر به نام شمس بسُراید و به وی تقدیم کند( دیوان شمس تبریزی). در واقع ما شمس تبریزی را بیشتر از طریق مولانا و از پنجره سروده‌ها و غزل‌های شوریده وی است که می‌شناسیم. در باره شمس تبریزی اطلاعات و آگاهی فراوانی در دست نیست، بیشتر آنچه که در مورد او در دسترس است به افسانه و غُلو آلوده شده است. اما آنچه که روشن است اثری است که شمس بر مولوی می‌گذارد و زندگی مولوی را مملو از عشق، عرفان و وارستگی می‌نماید و او همچون صوفی صاف شده‌ایی تولدی دیگر می‌یابد. شمس تبریزی آنچنان زیربنای اندیشه‌ی مولوی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، که او را تا پایان زندگی مست و سرگشته و دیوانه می‌کند.


باغ

برای بسیاری از ما که «غزلیات شمس تبریزی» را خوانده‌ایم، این نکته در ردیف ابتدایی‌ترین آموزه‌های ادبی است که شخصیتی ارجمند، گمنام و پر از رمز و راز به نام «شمس تبریزی» یا «شمس پرنده»، دریایی از احساس و اندیشه را در وجود «مولانا»، در هیأت کتاب «غزلیات شمس تبریزی» به جوش و خروش در آورده است. ما در مکتب و مدرسه، در محفل‌های ادبی و دانشگاه، جز این چهره‌ی احترام برانگیز، کمتر نکته‌ی دیگری در مورد زندگی «شمس تبریزی» شنیده‌ایم.


باغ چایکنار تبریز

پرداخت به گوشه‌ای از زندگی «شمس تبریزی»، نه تنها به معنی فراموش کردن «مولانا» نیست بلکه این پرداخت، چراغی بر مجموعه‌ی زندگی مولای روم می‌تاباند که یکی از چهره‌های عمیق ادبیات ماست. پر واضح است که غرض از این نوشتار غبارآلود کردن چهره‌ی «شمس تبریزی» و به دنبال آن چهره‌ی «مولانا» که در برشی از زندگی خود، شیفته‌ی اندیشه‌ها و گفته‌های او شده بود نیست. اگر چنین اندیشه‌ای در ذهن کسی راه یابد، درست به مثابه‌ی آنست که انسان، بر خلاف منطق و شعور انسانی بخواهد از اینان چهره‌هایی بی‌عیب و نقص، کامل و آسمانی ارائه دهد.

پارک شمس

بزرگی «مولانا» و مراد او «شمس تبریزی» در آن است که با وجود زمینی بودن و با وجود داشتن همه‌ی ضعف‌های انسانی، چنان پوینده و چنان بزرگند که تاریخ فکر و ادب ایران و جهان نمی‌تواند  زایندگی‌ها و تأثیر ژرف اندیشه‌های آن‌ها را بر نسل‌های انسانی ندیده بگیرد.

از این رو وقتی در خبر‌ها می‌خوانیم که کتابی به نام «کیمیا خاتون» به قلم «سعیده قدس» منتشر می‌شود که به بعد دیگری از زندگی «شمس» می‌پردازد که جز آن چیزی است که تا به‌حال شنیده‌ایم، سخت دچار تردید می‌شویم. آن‌چه در این کتاب می‌آید نه تنها او را به عرش نمی‌برد بلکه به سختی، او را از جایگاه فرازنشینانه‌ای که دارد در ذهن انسان برابر طلب امروز فرو می‌کشد.


باغ تبریزی

نویسنده‌ی کتاب «کیمیا خاتون»، «سعیده‌ قدس» است که این کتاب را در قالب رمان ارائه داده‌است. من هنوز به این کتاب دسترسی نیافته‌ام اما ‌چنان‌که در خبرها آمده، کتاب بر اساس متن‌های معتبر تاریخی نوشته شده‌ و به زندگی «کیمیا خاتون»، دختر «محمدشاه» و «کراخاتون» می‌پردازد. «کراخاتون» مادر «کیمیا خاتون»، پس از مرگ شوهر خود «محمدشاه»، به‌عنوان همسر دوم «مولانا» به عقد او در‌می آید.


شهربازی شمس

ما در دو جهان غیر خدا یار نداریم

جز یاد خدا هیچ دگر کار نداریم

ما مست سبوحیم زمیخانه توحید

حاجت به می و خانه خمار نداریم

در دروی زمین چون دل ما گنج معانی است

دینار چه باشد غم دینار نداریم

مایم و گلیم و نمد کهنه و کنجی

بر سر هوس جبه و دستار نداریم

ما شاخ دختیم پر از میوه توحید

هر رهگذری سنگ زند عار نداریم

گر یار وفادار نداریم ولیکنت

ما یار به جز حضرت غفار نداریم

بشنو زدل زنده شمس الحق تبریز

از دوست به جز وعده دیدار نداریم

شمس تبریزی

پارک

آن چه در خبرها در ارتباط با مطالب کتاب «سعیده قدس» آمده بود، برای من انگیزه‌ای شد تا در این زمینه، در جستجوی منابع دیگری برآیم و از طریق تجزیه و تحلیل برخی پژوهشگران معتبر و نام‌آور کشورمان، چند و چون موضوع را در پیرامون رفتار «شمس تبریزی» با همسرش «کیمیاخاتون» برای آگاهی خودم بیشتر روشن کنم. این دو کتاب یکی اثری است از دکتر «عبد‌الحسین زرین‌کوب» با نام «پله‌پله تا ملاقات خدا» و دیگری «باغ سیز عشق» از دکتر «محمدعلی اسلامی ندوشن».


المان شمس

پس از خواندن دو نوشتار از دو نویسنده‌ی آگاه و شناخته‌شده‌ی کشورمان، که در مورد رابطه‌ی «شمس» با همسرش نوشته شده، ابعاد دیگری از شخصیت افرادی همچون «شمس تبریزی» و «مولانا» بر ما روشن می‌شود. اگر برخوردی شتاب‌آمیز و احساسی به این شخصیت‌ها که در ذهن ما در اوج هستند، داشته باشیم، به سختی افسرده و سرخورده می‌شویم. اما اگر از دیدگاه انسان زمینی به آن ویژگی‌ها بنگریم، به این پدیده نگاه طبیعی‌تری خواهیم داشت.


فضای سبز

نخست باید بر این نکته باور داشت که از چهار چوب شخصیت این افراد نیز همان برون تراود که در درون آن‌هاست. در آن صورت قبول خواهیم کرد که انسان‌هایی چون «شمس تبریزی» و «مولانا» نیز دارای خصلت‌هایی همچون حسد، خشم، تند‌خویی و آزار و اذیت نسبت به زیر دستان خود بوده‌اند. چنان‌که با وجود تفاوت سنی بسیار زیاد میان «شمس» و دخترک جوان، او «کیمیاخاتون» را به همسری می‌گیرد و آن‌گاه پس از مدتی کوتاه، به دلیل بدبینی و حسد، او را آزار می‌دهد و بنا به روایاتی، باعث مرگ او می‌شود.


بیا ای جان نو داده جهان را    -    ببر از کار عقل کاردان را

چو تیرم تا نپرانی نپرم       -    بیا بار دگر پر کن کمان را

ز عشقت باز طشت از بام افتاد   -   فرست از بام باز آن نردبان را

مرا گویند بامش از چه سویست  -     از آن سویی که آوردند جان را

از آن سویی که هر شب جان روانست - به وقت صبح بازآرد روان را


مجسمه شمس تبریزی

اینجا باغ پارک طبیعی شمس تبریزی هست در شهر تبریز باغ شهر ایران...

بعدا شهرداری اینجا رسیدگی و تبدیل به پارک شمس کرد

ایکاش همه باغهای شهرمون اینچنین ماندگار میشدند و اونهمه باغهامون از بین نمیرفتند..

انقدر بزرگان در شهر و دیارمان هست که اگر باغهامون به اسمشون درست کنند بازم میخواد...

و اینجا دیار شمس تبریزی عشق مولانا

باغ شهرمرتبط با : تبریز دوربین تبریز لینک * پارکها و محیط زیست * مشاهیر آذربایجان
برچسب ها : شمس تبریزی-باغ شمس-مولانا-مولوی-باغ شهر-خوی-پارک شمس تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان : 10:19 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سارا چهارشنبه 15 خرداد 1392 07:04 ب.ظ
مخالفان حکومت آک پارتی به استفاده از نام یاوز سلطان سلیم برای بزرگ ترین پل هوایی ترکیه اعتراض کردند. به گزارش سایت خبری- تحلیلی آذری ها احزاب "جمهوری خلق" و "صلح و دموکراسی" و همچنین جمعیت علوی های ترکیه به نام گذاری بزرگ ترین پل ترکیه به نام یاوز سلطان سلیم خان اعتراض کردند.

علیرغم شعار و تبلیغات بسیار گسترده ای که از سوی حکومت اردوغان در خصوص برقراری مساوات قومی در ترکیه انجام می شود، هنوز نمادهای تاریخی ضد ملیت و اقلیت های غیر ترک در این کشور به وفور مورد استفاده نهادهای دولتی قرار می گیرد. علوی ها جمعیتی بین 15 تا 20 میلیون در ترکیه هستند که از دوره ی جنگ های ایران و عثمانی مورد فشار و سوء ظن دولت ترک قرار دارند. با روی کار آمدن حزب اسلامگرای سنی عدالت و توسعه تعصبات سنی گری مجددا در ترکیه اوج گرفته است. بخشی از بافت جمعیتی علوی ها کرد و بخشی دیگر ترک تبار هستند. اینک نیز انتخاب نامی که در طول تاریخ جلاد شیعیان در آذربایجان و آناتولی محسوب می شود، بار دیگر نگرانی هایی بین علوی ها برانگیخته است و از سوی دیگر پیامی تلقی می شود به آذریهای ایران که یادآور نسل کشی ها و قتل عام تركان عثمانی است.

سلطان سلیم که لقب یاووز (بی رحم) را داشت در تاریخ به شیعه کشی و ضدیت با ایرانی ها معروف است و جنایات زیادی در آذربایجان پس از شکست چالدران انجام داده است. نبرد بزرگ چالدارن که منجر به اشغال و تخریب شهرهای آذری نشین شد، از عمده ترین اقدامات سلیم به شمار می رود.
تبریز قارتال پاسخ داد:
: مرسی...
راستی یک ایرانی هم عامل اغتشاشات اخیر ترکیه بوده گرفتن:

http://www.tabnak.ir/fa/news/323840/یک-تبعه-ایرانی-عامل-اعتراضات-مردم-ترکیه
نیلوفر چهارشنبه 15 خرداد 1392 03:57 ب.ظ
فقط تبریز نیست كه تاریخش ناشناختست خیلی از شهر ها و استانهای ایران هستند كه ناشناخته هستند. مثل تپه باستانی شهر اصفهان كه قدمت 7 هزار ساله داره و متاسفانه نصفش خراب شده و كسی رسیدگی نمیكنه -
كشفیات جدید باستان شناسی انجام شده كه در سیستان شهری پیدا شده كه بیش از 7 هزار سال قدمت تاریخی داره و میتونیم بگیم كه مهد تمدن بشری بوده شما تا حالا اسمی از شهر سوخته سیستان شنیدی؟ من كه این خبر رو دیروز اتفاقی توی اینترنت خوندم. متاسفانه حكومت ایران هیچ تلاشی نمیكنه تا تاریخ ایران رو به جهانیان بشناسونه دلیلش رو نمیدونم . امیدوارم رئیس جمهوری انتخاب بشه كه به فكر ایران و مفاخر ملی ایران باشه
خانه از پای بست ویران است
زنده باد ایران
زنده باد آذربایجان
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ولی هردوی اینها که گفتین من میدونستم! البته از نزدیک ندیدم اما اطلاع داشتم...
همینطوره واقعا از ضعف بسیار شدیدی در حوزه میراث فرهنگی و پاسداشت مشاهیر رنج میبریم و اگر اینگونه پیش بره تنها در تبریز شاهد نابودی بازار بزرگ تاریخی تبریز، ارک علیشاه، شاهکار معماری مسجد کبود و بسایری خانه های تاریخی تبریز بعلاوه طبیعت بکر آذربایجان(دریاچه اورمیه، جنگلهای ارسباران، روستاهای شگفت انگیز و..) که از همشون هم پست زدم خواهیم بود و من نگران طبیعت و میراث کشور و شهرم هستم.
خدا کنه یاشاسین ایران یاشاسین آذربایجان والا اگر بیخیال بشیم چند سال بعد..!
نیلوفر چهارشنبه 15 خرداد 1392 02:53 ب.ظ
سلام. باید بگم وقتی همه از نسل آدم و حوا هستیم پس دیگه فرقی با هم نداریم و همه انسانیم.
شمس تبریزی و ستار خان و باقر خان نه فقط متعلق به تبریز بلكه متعلق به همه ایرانی ها هستند حتی توی تهران هم اسامی بعضی از خیابانها و كوچه ها به نام این بزرگواران نام گذاری شده. من تا حالا تبریز نیومدم اونجا خیابونی هست كه به اسم فردوسی یا خیام و سعدی و حافظ باشه؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
دقیقا و بله خیابانهای حافظ و سعدی و فردوسی و خیام در تبریز هم هست....
اما خب مسئله اینکه بدلایلی مثلا فردوسی و حافظ خیلی بیشتر از بزرگان ما مثل(ستارخان باقرخان یا خاقانی یا شمس یا صائب تبریزی یا پروین اعتصامی و...) معرفی و آشنایی به ملت دادن و حتی خیلیها نمیدونند تبریز چی بوده و چی داره و اصلا کجاست و حتی نمیدونند در مقبره الشعرا مدفن بیش از 400عارف و شاعر بزرگ هست که قداست دارد. درحالیکه تبریز یکی از ارکان اصلی ایران با تاریخ 7هزار ساله هست و حتی در مراغه فسیلهای 9میلیون ساله کشف میشود خیلیها بی اطلاع هستند...
اتفاقا هدف من فقط آشنا کردن همگان با ارزشهای این بزرگان هست..
ممنون...
نازنین چهارشنبه 15 خرداد 1392 01:59 ق.ظ
سلام.وبلاگ خیلی خوبی دارید.همیشه سر میزنم..ما که ترک نیستیم ولی عاشق تبریزیم..پست جالبی بود و اطلاعات مفید و ارزنده ای از شمس تبریزی ارایه دادید...سپاس فراوان...یاشاسین اذربایجان
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
ممنونم... ترک و فارس و لر و بلوچ و کرد و عرب همه یکی هستیم و امیدوارم همیشه محبت بین همه باشه...
یاشا...
هادی سه شنبه 14 خرداد 1392 05:38 ب.ظ
راستی اسم محله ی ما سه راه شمس تبریزیه
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ایول چه محله خوب و شاعرانه ای دارید...
باید همه محلات تبریز نام بزرگان آذربایجان باشند...
هادی سه شنبه 14 خرداد 1392 05:35 ب.ظ
سلام مرسی قارتال
بد نیستم ولی اوضاع درس و امتحان کشمشیه دوتا امتحان دیگه دارم امیدوارم لا اقل اینارو بتونم درست وحسابی بنویسم بعد امتحاناتم هم میرم سرکار و هم وبلاگمو آپ میکنم
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
آفرین انشااله همش 20 بگیری حالا 10 هم گرفتی عیبی نداره!! ههههه
ممنون که سر زدی...
منم کارم سنگین و چیزی به عمر وبلاگم نمانده مثل دریاچه اوروم نفسهای آخرشه!!
اتیلا سه شنبه 14 خرداد 1392 03:47 ب.ظ
مولانا ترک ازبک بوده بر خلاف ادعای فارسها او هرگز یک پارس نبود مثل پروین اعتصامی که ترک اذربایجان بوده ولی بزبان فارسی شعر گفته
تبریز قارتال پاسخ داد:
: بله
اهل هرجا که میخواد باشه مهم اینکه چه کسانی ارزش این بزرگواران میفهمن و حفظ میکنند که اونم ترکیه خوب داره احترامش حفظ و توریست جمع میکنه...
فرزاد :::(اخبار اردبیل) سه شنبه 14 خرداد 1392 03:06 ب.ظ
سلام فرزین جان
مطالب بسیار زیبا و نغزی بود
اطلاعات خوبی در مورد چهره های فرهنگی و تاریخی کشورمون و منطقه آذربایجان ارائه کردین
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
مرسی البته واقعا برای این بزرگواران بی شمار ما خیلی کم آشنایی و کاری در خور شان نمیشه...
مردم و مسئولان باید بیشتر قدر این گذشتگان بدانیم...
علی صادقی سه شنبه 14 خرداد 1392 10:42 ق.ظ
اخبار روز تکنولوژی در کلبه دانش + دانلود کتاب های مفید و سودمند در ضمن اگر تمایل به تبادل لینک دارید اطلاع بدید!
تبریز تاحالا نیمدم، انشاالله تابستون میام!
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
خوبه وبلاگتون لنک میکنم
اگر تبریز اومدید حتما اولش اطلاعاتی کسب کنید چون خیلی جاهای ناشناخته داره...
امیر سه شنبه 14 خرداد 1392 10:27 ق.ظ
شارژایرانسل وهمراه اول
فروشگاه اینترنتی دایی شارژی(www.dayisharji2.ir) مشکلات شمارو حل کرده است
حتما تاحال براتون پیش اومده که اخر شب شارژ خط اعتباریتون تموم شده باشه و مغازه ها بسته باشن وکلافه بشین که ازکجا شارژ تهیه کنین که به پیامک بازیتون برسینیا تلفن ضروری داشته باشین
فروشگاه دایی شارژی با همکاریه بانک ملت بستری امن برای خرید شارژهمراه اول وایرانسل بصورت۲۴ساعته برای شما فراهم کرده
دایی شارژیو فراموش نکنین
http://www.dayisharji2.ir
خواهشا اگر از خریدتون تو سایت دایی شارژی راضی بودید سایت رو به اشناهتون معرفی کنید واگر راضی نبودید دلیل نارضایتی تونو با پشتیبانی سایت درمیون بذارید تا مراتب رضایت شما مشتریان عزیز رو بیشترو بیشتر فراهم کنیم
خرید اینترنتی شارژایرانسل وهمراه اول را با دایی شارژی تجربه کنید
www.dayisharji2.ir

تبریز قارتال پاسخ داد:
: باشه برای خودمم شارژ روحی میخوام داری؟!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ