تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - ماسوله آذربایجان
 

تبریز ویکی لینکلر

 
ماسوله آذربایجان
نظرات |

روستاهای اشتبین و زنوزق

خدایا از اینهمه نعمت و زیبایی که به آذربایجان خود عطا نمودی سپاسگذاریم


دختر آذری


روستای اشتبین مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان جلفا، کناررود خانه ارس، روستای اشبتین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

در حاشیه سواحل زیبای ارس در دل کوههای بلند آذربایجان شرقی، روستای پلکانی اشتبین همچون یاقوتی سبز زیر آسمان فیروزه ای صاف و پاک می درخشد.

اشتبین آذربایجان شرقی

گئت دولانگلن خام سن هنوز  (برو گردش کن که هنوز خامی )

پخته اولماغا چوخ سفر گرک   (برای پخته شدن سفر زیاد بباید )

مرغ قاف ایله هم زبان اولوب   ( برای هم آواز شدن با مرغ قاف )

زیروه قالخماقا بال و پر گرک   (برای اوج گرفتن را بال و پر باید  )


زنوزق نام روستایی است که به عنوان بزرگترین روستای پلکانی ایران با منظره ای بسیار زیبا و مردمانی میهمان نواز در شمال غربی آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

اگر انبوهی و تراکم درختان سیب و زردآلو مجال بدهد، می توانید از لابلای آنها منظره جالب خانه هایی را ببینید که تنشان را با کاه و گل اندود کرده اند، پشت به پشت هم، مثل قطاری از الوار از دامنه کوه بالا رفته اند و تمام فضای موجود بین آنها را درختان بلند و کهنی پر کرده است که آویزهای زرد و سبز و سرخی از جنس زردآلو و گردو و سیب دارد.

زنوزق

اینجا «زنوزق» است، روستایی در دل کوه، پلکانی، سرسبز و بسیار پاکیزه ... روستایی با هوای مطبوع و مردمانی مهربان ... روستایی در شمال غربی استان آذربایجان شرقی!

این روزها انجام هرکاری سخت باشد، سفر رفتن و بودن در مناطقی که از هوای مطبوعی برخوردارند لذت بخش است.

ماهار


برای فرار از گرما، و برای دیدن یک تابلوی منحصر به فرد نقاشی از آثار مشترک طبیعت و انسانهای سختکوش کوهستان نشین، می توانید کوله ای بردارید و راه بیافتید به سمت آذربایجان؛ سفری خاطره انگیز تا روستای زنوزق.


لینک پست دره لیقوانآذرقارتال تقدیم میکند:

ماسوله های آذربایجان

اشتبین

جغرافیا:

روستای اشتبین از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است.شمال آن رود مرزی ارس، جنوبش ورزقان، شرق آن جنگلهای حسن آباد و غربش دهستان دیزمار غربی میباشد. رود ارس از فاصله 14 كیلومتری شمال این آبادی میگذرد.

روستای اشتبین


سابقه تاریخی:

اشتبین دارای سابقه تاریخی كهنی است. وجود گویش تاتی در روستاهای اقمار این آبادی (كرینگان و مردانقم) حاكی از پیشینه درخشان تاریخی آن میباشد. اشتبین از اجتماع سه روستا به اسامی هراز (هراس) سیاوشان و جعفرآباد به وجود آمده است. شاید اطلاق نام اشتبین(اوچ تبین) به این منطقه به همین مناسبت باشد. «اوش»  به معنای «سه» و «تبین»به معنای« طایفه »در زبان تاتی می باشد.


اوشتبین


موقعیت طبیعی:

اشتبین در منطقه ای كوهستانی واقع شده است كه رودخانه ارس از شمال و رودخانه هراس از شرق آن می گذرد. روستای هراس در داخل دره ای در میان دو كوه بسیار مرتفع برروی سكوی عظیمی به طور مطبق قرار گرفته و شباهت زیادی به شهر ماكو دارد
مهمترین كوههای منطقه اشتبین عبارتند از : كیامكی- دوسته شا و قازان داغی. اكثر ارتفاعات و اراضی اشتبین را مراتع و جنگلها فرا گرفته است. آب و هوای اشتبین تابع آب و هوای منطقه ارسباران است. در مناطق جنوبی كوهستانی هوا سرد و در حوالی دره ارس گرم و معتدل و مطبوع است. زمستانهای اشتبین در مناطق كوهستانی بسیار سرد و برفگیر می باشد.


مردم روستا


آثار تاریخی:

کتابها و اسناد تاریخی:

یکی از آثار بسیار نفیس و با ارزشی که در روستا وجود دارد، کتاب «تاریخ نادری» است که با خطی بسیار زیبا نوشته شده است.

اتمام کتاب تاریخ نادری در روز پنجشنبه فی ایام ماه جمادی الثانی سنه 1231

خطم مشوش است و پریشان چو زلف یار عیبم مکن که در شب هجران نوشته ام
این نوشته تا بماند یادگار من نمانم خط بماند یادگار

روستای اشتبین ارس


وجود چنین کتابی با چنین دست خطی در چنین مکان دورافتاده ای نشان دهنده وجود تمدنی به مراتب بزرگتر و با رونق تر از آنچه که اکنون وجود دارد، است.نزد روستائیان تعدادی کتب خطی دیگری نیز نگهداری می شود که منسوب به حکیم نباتی هستند. اغلب این کتب متعلق به اوایل قرن سیزدهم هستند.

آذربایجان شرقی

خانه های قدیمی:

از دیگر آثار تاریخی مهم سنگهای سردرخانه هاست که یکی متعلق به خانه مرحوم حاجی سرخای است تاریخ سنگ بین سالهای 986 و 996 هجری قمری می باشد.همچنین بالای این سردر لوح چوبی قرار دارد که در آن بعد از آیه «و ان یکاد» به سنه 1201 هجری قمری اشاره شده است.

یکی دیگر از این سنگهای سردر مربوط به خانه مرحوم صابری می باشد که در متن آن به سال 977 هجری قمری و زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی اشاره شده است

روستای پلکانی آذربایجان

معماری:

خانه های قدیمی این روستا به شیوه معماری دوره صفویه و قاجاریه ساخته شده اند. معماری این روستا به نوبه خود منحصر به فرد است. روستای کوهستانی اشتبین بافت مسکونی متمرکزی دارد. استقرار روستا در دامنه تپه‌های غربی دره، موجب پلکانی شدن روستا شده است، به گونه‌ای که پشت بام یک خانه به منزلۀ حیاط خانه‌ای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بیشتر خانه‌ها، ایوان‌دار و بدون دیوار و بدون حصار بلند ساخته شده‌اند. جهت ساخت خانه‌ها به علت سرما و وزش بادهای سرد، شرقی ـ غربی است.

اهل اشتبین

خانه‌های پلکانی بدون حصار، کوچه باغ‌های زیبا و ایوان‌های گشوده، در عین سادگی، زیبایی خاصی به روستا بخشیده‌اند.
شـکل خانه‌ها و کاربری فضاهای درون آن مبتنی بر نوع معیشت و اقـتصاد روستا است. اتاق‌های نشیمن، خواب، آشپزخانه، آغل، انبار علوفه، کارگاه ابریشم‌بافی و مانند آن فضاهایی است که در خانه‌ها ایجاد شده است.
مصالح عمده به‌کار رفته در بافت قدیم روستا شامل سنگ، گِل و چوب است. در ساختمان‌های جدید از مصالح مقاوم‌تری مانند تیرآهن، سیمان، آجر و آلومینیوم استفاده می‌شود.

معماری روستا


اقتصاد وکشاورزی:

زراعت، باغداری، دامداری، زنبورداری و نوغان‌داری ‌و صنایع دستی از مشاغل عمده مردم روستا است. دامپروری اهمیت ویژه‌ای دارد و بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. انواع محصولات لبنی به فراوانی تولید می‌شود.

ماسوله آذربایجان

نوغان‌داری و تبدیل پیله ابریشم و پشم به نخ، موجب رونق صنعت قالی‌بافی شده است. گندم و جو مهم‌ترین محصولات زراعی روستا است. بارش‌های فراوان برف و باران موجب رونق باغداری در روستا شده است، از محصولات عمدۀ سردرختی روستا می‌توان انار، گردو، انجیر و ذغال اخته را نام برد. قسمتی از اراضی روستا نیز، به کشت درختان غیرمثمر از قبیل تبریزی اختصاص دارد.

[http://www.aparat.com/v/xXThj]


مشاهیر:

ابوالقاسم نباتی عارف و شاعر معروف آذربایجان در اشتبین بدنیا آمده و در این روستا نیز به خاك سپرده شده است.


روستای زیبا


ابوالقاسم نباتی عارف و شاعر معروف آذربایجان در اشتبین بدنیا آمده و در این روستا نیز به خاك سپرده شده است.
روستای اشتبین در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است و یكی از جاذبه های مهم گردشگری منطقه بشمار می رود بطوریكه دورنمای طبیعی آن چشم هر بیننده ای را خیره می كند.
تولید ابریشم نیز در اشتبین سابقه طولانی دارد و كارگاههای تولید ابریشم زیادی در این منطقه وجود دارند. میوه ها و محصولات جالیز این منطقه هم دارای مرغوبیت خاصی است.

بهشت عدن


اوشتبین و سید ابولقاسم حکیم نباتی

سید ابولقاسم  متخلص به نباتی و مشهور به مجنون شاه و خان چوپان فرزند میر یحیی ( ملقب به سید محترم اشتبینی ) به سال 1191 ه. ق. تولد یافت ، دوران جوانی خودرا در قریه اشتبین که یکی از قراء با صفای قره داغ و بخش سیه رود است با حشم داری و باغبانی گذرانید ، زیبایی های طبیعت اورا به سرودن اشعار بر انگیخت ، رفته رفته به عرفان گرایید و ضمن تحصیل به مطالعه آثار عمر خیام و مولوی و حافظ پرداخت بعدها به شهر اهر رفت و در بقعه شیخ شهاب الدین اهری گوشه عزلت گزید و اواخر عمر باز به زادگاهش اشتبین برگشت .

حکیم نباتی

نباتی مردی صوفی مشرب بوده و اشعاری به زبان ترکی آذربایجانی و فارسی می سروده است و همان طور که مرحوم تربیت مینویسد ( متتبع اشعار خواجه حافظ شیرازی است و بیشتر به جنس تجنیس طالب بــوده شعر های ترکی مطابق نغمات کردی ، کرمی ، قارا کهری ، گــــــــرایلی  بسیار گفته است .) 


روستای تاریخی

روستای آذربایجان شرقی

اشتبین


در توصیف زادگاهش اشتبین شعر بلند بالایی به زبان ترکی دارد :

صفـــــــــــــحه عالمده بیر در نهاندیر اوشتبین

وزنه گلمز چکمک اولماز چوخ گراندیر اوشتبین

باش چکیب عرش برینه.......
بزرگترین روستای پلکانی ایران

زنوزق روستایی با پشت‌بام های خوشمزهخوشبختانه معمارى بومى روستاهای آذربایجان كمتر دچار مد زدگى سنگ و شیشه و كامپوزیت شده اند و هنوز میتوان روستاهایى را پیدا كرد كه جاذبه هاى روستاگردى زیادى دارند. روستای زنوزق یكى از همین روستاهاست كه در نزدیكی شهر زنوز از توابع مرند قرار دارد و مىتوان گفت تاریخى ترین روستاى پلكانى ایران است كه در مجاورت شهر زنوز قرار دارد.

 

[http://www.aparat.com/v/StsRQ]

 

رمه هاى گوسفند نیز در گوشه و كنار دشت هاى اطراف روستا به منزله ثروتى عظیم محسوب مى شوند. با اینكه توپوگرافى منطقه كوهستانى است اما تا چشم كار مى كند افق پیداست. افقى بالاتر از تمامى كوه ها و تپه هاى اطراف شهر زنوز. همچنین سومین دارالفنون ایران در زنوز تاسیس شد و به همین دلیل سطح تحصیلات عمومی مردم این شهر و روستاهای اطراف بالاست.

روستای زنوزق آذربایجان شرقی


زنوز در تاریخ
درباره این شهر روایات تاریخی زیادی وجود دارد. برای نام زنوز همانند بسیاری از آبادی های قدیمی معنی و مفهوم روشنی وجود ندارد. برخی معتقدند كه زنوز به معنی شن و ماسه زار است و تعدادی اعتقاد دارند كه زنوز یعنی دو بهاره. به اعتقاد آن ها بهار اول زنوز در خود فصل بهار و بهار دوم هنگامی است كه سیب ها در تابستان میرسند. هر چند این معنی امروزه بیشتر در بین مردم جایگاه دارد اما نظرات دیگری نیز در مورد این شهر وجود دارد.

شهر یونس یكی از آن هاست. وجود آرامگاه منتسب به حضرت یونس در زنوز كه در زبان تركی آذربایجانی یونوس تلفظ میشود باعث شده این احتمال نیز كه نام زنوز از یونس گرفته شده باشد كمرنگ نباشد.

 زنوز مرند

آنطور كه از شواهد تاریخی برمی آید، ظاهرا زنوز در دوره صفویه اهمیت سیاسی زیادی داشته است. طوریكه تفنگچیان این شهر مسئول حفاظت از قلعه ها و شهرهای مهمی مثل تفلیس و ایروان بوده اند و نقل شهامت های آن ها در تاریخ شفاهی مردم آذربایجان همیشه سر زبان ها بوده است.


میوه بهشتى زنوز
زنوز درختان سیب زیادى دارد و گون ههاى مختلفى از این میوه خوشمزه در این روستا كشت مى شود. عده اى زنوز را شهر نظركرده آذربایجان میدانند. شهری كه شهرتش را وامدار طبیعت خوش آب و هوا و سیب های سرخ و درخشانی است كه حكایت های جالبی را پس پرده خود دارد.
 

سیب زنوز


آنچه باید دید
طبیعت و توپوگرافی زنوز میتواند جزو بهترین مجموعه طبیعی ایران محسوب شود. گردهم آمدن جاذبه های كوهستانی، آبی، اقلیمی و فرهنگی در كمترین فاصله از یكدیگر این شهر را به رغم كمبود تاسیسات گردشگری در زمره یكی از بهترین مناطق اكوتوریستی ایران قرار داده است.


[http://www.aparat.com/v/aTh6Z]

همچنین احداث تله طائر (اتوبوس هوایی) كه اولین تله كابین ا ز نوع خود در ایران است این منطقه را برای احداث تاسیسات گردشگری درا ولویت نگاه سرمایه گذاران فرهنگی و گردشگری قرار داده است. پل قدیمی ومشهور قیزیل كورپی (پل طلا)، كالاش (باغ امینی)، تفرجگاه ماهار، كوه سلطان سنجر، تفرجگاه آدنه، تفرجگاه دره چمن، تفرجگاه دامجی قیه و حاشیه سد زنوز از جاذبه های طبیعی و تاریخی
زنوز محسوب میشوند.


زنوز آذربایجان شرقی


در زنوز قدیم بیش از 500 چشمه وجود داشته و اكثر آنها به علت موقعیت زمین به سوی قبله جاری میشدند. در برخی نوشته ها تعداد این چشمه ها 360 یا 370 عدد ذكر شده است و اكنون نیز اكثر آنها در حیاط منازل، باغات و كوچه ها موجود هستند و جریانشان سرسبزی خاصی را در سراسر این منطقه به وجود آورده است. از جمله این چشمه ها میتوان عبدالله چشمه سی، پاشا سویی، مركو یا ملك آب، نهردوشان، كندارخی، ابولفتح چشمه سی (آب منبع قدیم زنوز) علی سویی، خطیب، عزیز چشمه سی را نام برد. وجود سد زنوز چای از عمده ویژگی های منابع شهر است. علاوه بر آن آب بندهای متعددی در حوزه موجود است كه از آن جمله میتوان به آب بند زنوز در روب هروی قریه قره تپه، آب بند روستای زنوزق (استخر آبیاری) همچون قوشا گوللر،كالاش، طالب، قره گل، مارازا و غیره نام برد.

زنوز به گمرك نوردوز و منطقه ویژه تجاری جلفا یكی از مهمترین ویژگی های موقعیتی این شهر به شمار میرود.

روستای زنوز


سفر تا دل باغهای زردآلو
در روزهای میانه تابستان، اگر فرصتی دست داد، می توانید برای دیدن یکی از منحصر به فرد ترین مناطق روستایی کشور راهی آذربایجان شرقی شوید.
بعد از رسیدن به شهر تبریز و ادامه مسیر تا شهر مرند، در میان باغات پربار و رنگارنگ، روستایی خودنمایی می کند که عنوان بزرگترین روستای پلکانی ایران را داراست؛ روستای زنوزق.


زردآلو

زنوزق در کوهپایه‌های کوه قلعه قرار دارد و به همین خاطر از اصول معماری پلکانی ایران هم استفاده کرده؛ اتفاقا به همین دلیل هم به زنوزق یا "زنوز داغ" مشهور شده، یعنی زنوز کوهستانی و به مرور و در گویش عامیانه به زنوزاغ و زنوزق تبدیل شده است.

این منطقه به دلیل شکل کوهستانی منحصر به فردش، دهها چشمه جوشان دارد، چشمه هایی که بیشتر آنها در باغات می جوشند و موجب استمرار سرسبزی می شوند.


با آغاز پیاده روی وارد روستا می شوید. می توانید از مسیر سنگفرش شده روستا به سمت "قلعه" بالا بروید.


از اینجا به بعد چند انتخاب مختلف خواهید داشت، دشت، آبشار یا قلعه؟

اواخر بهار و تابستان فرصت خوبی برای دیدن حاشیه های روستاست؛ آبشار دامجی قیه یکی از جاذبه های دیدنی زنوزق به شمار می رود؛ برای رسیدن به این آبشار از حاشیه روستا باید  سه کیلومتر در مسیر جاده "کوه کمر" پیش بروید، اطمینان داشته باشید از دیدن این مسیر خسته نخواهید شد، به خصوص در این فصل که باغات حاشیه جاده را سیب های رنگین و زردآلو و گردو پوشانده و منظره زیبایی را به وجود آورده است.

امتداد این جاده به ییلاق "ماهار" می رسد، دشت وسیع و سرسبزی که اهالی از سبزیجات تازه و مفید آن بهره می گیرند.

آذربایجان شرقی

در مسیر قلعه، یک سد هم وجود دارد "سد قلعه" که در بالا دست روستا ساخته شده اما آبگیری نشده و این به خودی خود جذابیت تماشا دارد. شاید در جای دیگری خیلی راحت نتوانید یک سد بی آب را از نزدیک ببینید!

اگر وقتی دست داد، سری هم به گورستان تاریخی روستا در پایین دست میدان روستا بزنید؛ سنگ قبرهایی با شکل های متنوع و تاریخ های قدیمی می تواند سوژه خوبی برای شما باشد.هرچه باشد اینجا روستایی است که آثاری از دوره ایلخانی و صفوی دارد و بسیاری معتقدند قدمت روستا خیلی بیشتر از اینهاست؛ حتی برخی با استناد به نقوش برخی سنگ قبرها، قدمت سکونت در زنوزق را تا دوره میتراییسم عقب می برند.

کوده لر محله جدید روستا و مسیر سد است و باقی محله ها بخش های تاریخی روستا را تشکیل می دهند.


البته این به جز حیرت شماست وقتی در مورد سطح تحصیلات مردم روستا مطلع شوید؛ زنوزق یکی از باسوادترین روستاهای کشور است، تعداد افراد دارای لیسانس و فوق لیسانس در روستا زیاد است و هر سال بر این تعداد افزوده می شود؛ کافی است با یکی از اهالی هم کلام شوید تا اطلاعات جالبی در این مورد بگیرید.

خانم مسنی که من در روستا دیدم که پیراهن بلند گلدار و دامن چین دار پوشیده بود و آن را با جلیقه مونجوق دوزی شده زیبایی زینت داده بود، نان تازه در دست داشت و بسیار خوش صحبت بود. می گفت دو هفته قبل از دیدار پسرش برگشته که ساکن آلمان است. سالهاست می رود و بر می گردد، اما زندگی در زنوزق را با هیچ جای دنیا عوض نمی کند!

اهالی می گویند در سی سال اخیر بیش از 500 نفر از اهالی روستا، پس از اتمام تحصیلات خود شغل معلمی را انتخاب کرده اند و تدریس از مشاغل مورد علاقه و پر رونق زنوزق است.

زنوزق مرند


پشت بام های خوشمزه
زنوزق، روستای پلکانی زیبایی است. مثل تمام روستاهای پلکانی، پشت بام خانه پایین دست، حیاط خانه بالا دست است و اینگونه زندگی آرام و مسالمت آمیزی میان مردم جریان دارد.

روی بیشتر پشت بام ها می توانید طبق های بزرگ چوبی را ببینید که رویشان برگه زردآلو با سلیقه زیادی چیده شده است؛ اما این طبق ها هم قصه های جالبی دارند ... در فصل تابستان و بعد از رسیده شدن کامل زردآلوها، فصل خشک کردن میوه ها و درست کردن "برگه" فرا می رسد.

برای این کار، زردآلوهای رسیده و مناسب این کار را جدا کرده، می شویند، هسته آن را جدا می کنند و آنها را روی سینی چوبی باز می کنند.

حالا نوبت آماده کردن کوره است. به جز سوخت و هیزم، مقداری گوگرد در کوره ریخته می شود و وقتی کوره به دمای مناسب رسید، طبق های زردآلو در آن قرار می گیرد. این طبق ها باید بین هشت تا 10 ساعت در کوره بمانند، اما تا اتمام کار تقریبا سه روز باقی مانده است.

زردآلو
زنوزق چشم اندازهای زیبایی هم دارد؛ باغهایی که در هر کران چشم شما را می نوازد، درختان سیب و گردو و بادام و زردآلو و امثال آن زیادند.
باغداران روستا اغلب زنبورداری هم می کنند و این مساله باعث شده عسل به یکی از تولیدات اصلی روستا تبدیل شود.


دستانی پر از زردآلو
سوغاتی های زنوزقی بیشتر از جنس طبیعتند، انواع میوه و خشکبار برای خریدن قابل دسترسی هستند؛ زردآلو، قیصی، برگه زردآلو، لواشک، گردو و میوه های سردرختی روستا طعم بی نظیری دارند. برای تهیه این میوه ها باید از یکی از اهالی روستا بخواهید تا برایتان از این اقلام بیاورد و چون تمام اهالی باغدار هستند، هیچ کس به شما نه نمی گوید.


عسل کوهستان با موم که طعم گلهای وحشی و هوای سالم کوهستانی دارد کیلویی 20 هزار تومان قابل دسترسی است. اما کمتر از یک کیلو عسل هم می توانید بخرید.

سبزی های کوهی مانند شنگ که در آش محلی ریخته می شود، غازیاقی که کوکو و خورش خوشمزه ای دارد و سیر وحشی هم خالی از لطف نیستند.

اهالی زنوز


هم سیاحت، هم زیارت
در رفت و بازگشت به این روستای زیبا، می توانید از دیدنی های موجود در مسیر هم لذت ببرید.

اولین این دیدنی ها شهر زنوز است، شهری آرام و دارای معادن خاک سفید و تولید بالای ظروف چینی مرغوب.

زنوزق آذربایجان

در ادامه مسیر شهر مرند و اطراف آن با بناها و دیدنی هایی مانند مسجد جامع مرند یا کلیسای سهرل به استقبالتان می آید و دیدن تپه های رنگین و دشت های گل زرد، کوههای ماهار و آغداش و ییلاق منطقه خالی از لطف نیست.

همچنین علاوه بر قلعه باستانی مرند و امامزاده ابراهیم مرند که کمی پایین تر از هتل گردشگری مرند قرار دارد، می توانید پل قدیمى قیزیل کورپى (پل طلا) زنوز، تفرجگاه و دشت ماهار، کوه سلطان سنجر در بالا دست زنوزق، تفرجگاه آدنه در کنار سد زنوز با جاده خاکی و چشم انداز سرسبز، تفرجگاه و آبشار دامجى قیه و حاشیه سد زنوز را که از جاذبه هاى طبیعى و تاریخى شهر زنوز و روستای زنوزق محسوب مى شوند ببینید.


مرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک
برچسب ها : آثارتاریخی-روستای اشتبین-زنوز-روستای آذربایجان شرقی-سیب-زنوزق-ماسوله-
نویسنده : آذر قارتال
تاریخ : چهارشنبه 8 آبان 1392
زمان : 04:00 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نسرین شیرزاد یکشنبه 12 آبان 1392 01:53 ب.ظ
بازهم مثل همیشه ...این نظر بی هویت پایین رو من نوشتم
تبریز قارتال پاسخ داد:
: دیگه عادت کردم فهمیدم شمایید!
یکشنبه 12 آبان 1392 01:52 ب.ظ
çəşm hətmən.fikrində varam ama vaxtim olmur....inşallah bu tezlixdə
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ائلبیر اتم کشف ائلییجاخسان!
ساغول...
نسرین شیرزاد شنبه 11 آبان 1392 12:43 ب.ظ
ölaram bucur yerlara
inşallah bir gün galip göraram
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ایشالله
خانم شیرزاد اورمو اطراف گؤزل کتللرینن و شهرلریننده سیز مطلب یولاساز مطلب وئراروخ...
فرزاد :::(اخبار اردبیل) جمعه 10 آبان 1392 02:20 ب.ظ
سلام قارتال جان
بـــه بــــــه هوس طبیعت روستایی کردم قارتال جان
بسیار زیبا و فرح بخش بود
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
آره واقعا روستا و طبیعت چیزی که داریم کم کم باهاش غریب میشیم..
ممنون یاشا...
ارسلان پنجشنبه 9 آبان 1392 12:17 ب.ظ
خاک چینی زنوز بصورت خام میبرن اصفهان برای کارخانه های چینی بطوریکه مرغوبترین خاک چینی(کائولین) در دنیا داره عوض اینکه کارخانه های چینی سازی تو این منطقه باشه بخاطر وجود معادن کائولن بردن برا فارسستان ساختن تا مردم اونجا در رفاه اسایش زندگی کنند
ایران=فارس فارس=ایران
تبریز قارتال پاسخ داد:
: بله در جریان هستم متاسفانه بجای اینکه در داخل استان کارخانه و اشتغالزایی کنند میره جای دیگه!!
آذربایجان معدن معادن هست اما...
دنیز چهارشنبه 8 آبان 1392 11:02 ب.ظ
کری خوانی حافظ ، صائب تبریزی ، شهریار :

حافظ :
اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل مارا/به خال هندویش بخشم سمرقندو بخارارا

صائب تبریزی :
اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل مارا/به خال هندویش بخشم سرو دست و تن و پا را
هرآن کس چیز میبخشد زمال خویش میبخشد/نه چون حافظ که میبخشد سمرقندو بخارارا

شهریار :
اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل مارا/به خال هندویش بخشم تمام روح و اجزارا
هرآن کس چیز میبخشد به سان مرد میبخشد/نه چون صائب که میبخشد سرو دست و تن و پا را
سرو دست و تن و پا را به خاک گور میبخشند/نه بهر ترک شیرازی که برده جمله دل هارا

yashasin azerbayjan edebiyati
آذر قارتال پاسخ داد:
:آذرقارتال: عااااالی بود دنیز جان....یاشاسین آذربایجان قیزی...

تبریز قارتال: بالایی آذر قارتال عزیز جواب دادن و منم میگم یاشاسین آذربایجان تورک گوزللری..
خیبر باردل چهارشنبه 8 آبان 1392 10:21 ب.ظ
خیلی ممنون من و داغون کردی(آخه خیلی وقته آزربایجانگردی نکردم...)
آزربایجان و خصوصآ اطراف آراز خیلی زیبا هستن اما هر کسی نمیتونه زیباییها شو درک کنه...
آذر قارتال پاسخ داد:
:درسته...هرکسی نمیتونه زیبایی هاشودرک کنه...مرسی ازحضورتون
تانیش چهارشنبه 8 آبان 1392 08:04 ب.ظ
قارتال بی

از جبارزاده شناخت داری؟ نجوردی یاخشی بیر استاندار اولا بیلر؟ لیاقت اوستانداریغا واریدی؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ائله چوخ یوخ!
اصلاح طلبده اما تجربه کافی یوخوده
اردبیلی چهارشنبه 8 آبان 1392 06:24 ب.ظ
ازربایجانیمیزین هر یئری گوزل دیر

یاشاسین ازربایجان
یاشاسین تیرختوروموز

شوخوم وورا وورا گئدن تیرختور
آذر قارتال پاسخ داد:
:یاشاسین آذربایجان ....یاشاسین آذربایجانلی لار
تانیش چهارشنبه 8 آبان 1392 05:17 ب.ظ
الحق و والانصاف چوخ گوزل بیر یردی
من خیلی به جلفا و آسیاب خرابه و آراز رفتم ولی متاسفانه به اشتبین نرفتم.
این زنوز همون زنوز بغل جاده مرند و جلفاست؟

بوتون ازربایجان چالیشانلارینان تشکر ائلیرم. قارتال بی ازر بی ماوی دنیز و ..
آذر قارتال پاسخ داد:
:مرسی دوست عزیز....
بله همون زنوز مرند هستش...
دنیز چهارشنبه 8 آبان 1392 03:56 ب.ظ
selamlar
مرسی از آذرقارتال بسیار عالی بود
حقیقتاً بهترین طبیعت در چهار فصل سال و لذیذترین غذاها و خوش آب و رنگ ترین میوه ها و مطبوع ترین هوا و شریف ترین انسانها همه اینجا در آذربایجان بهشت زمین جمع اند

منواین همه خوشبختی محاله محاله محااااااله

بیزیم قارتال بیه ده سلام سویلئین...
آذر قارتال پاسخ داد:
:سلام دنیزجان...ممنون ..
واقعا مارو این همه خوشبختی محااااااااااااااااااله...
ساغ اولاسیز
زیبایی های آذربایجان چهارشنبه 8 آبان 1392 03:16 ب.ظ
به راستی که آذربایجان همه جاش زیباست...ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
ممنون پس خودتان اینجایید و به نظرات این پست خودتان جواب بدید لطفا...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ