تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال یکشنبه 3 آذر 1392, 04:45 ب.ظ
فرار مغز یا فرار قلب..!

هنرمند

چرا هنرها و استعدادها و نخبگان میروند؟!
آیا راه حلی برای جلوگیری از فرار مغزها وجود دارد.

در این پست از غلامحسین ساعدی جادوگر هنر، و همچنین از آثار هنرمند آیدا ارغوانیان و هادی قاسمی
در ترکیه اشاره خواهیم داشت.

هنر تبریز

اما ابتدا سوال اینجاست که چرا حمایت از این هنرمندان و قشر فرهیخته حداقل در شهر ما تبریز کمتر حمایت میشود و چرا امکانات بسیار اندک است؟!!

در حالیکه تبریز اینهمه نخبه و هنرمند دارد و میتوان با صراحت ادعا کرد که تبریز مهد و مرکز پرورش نخبگان و هنرمندان بسیار زیادی در کشور است، براحتی این گنج ها و نیروهای انسانی را بدلیل بی توجهی و کمبود امکانات ازدست میدهیم!

هنرمند تبریزی

ابتدا به این گزارش از مهر توجه کنید:

آذربایجان شرقی رکورددار مهاجرت در کشور/ مهاجرت با انگیزه دستیابی به رفاه بیشتر

 • آذربایجان شرقی؛ در صدر استانهای  مهاجر فرست
 • نابرابری امکانات تهران با دیگر استانها
 • جلوگیری از واردات بی رویه محصولات و تولید آن در استان باعث کاهش آمار مهاجرت می شود
 • درگیری افراد با مسایل سیاسی باعث مهاجرت آنها از آذربایجان شرقی بود
 • عدم حمایت از هنرمندان باعث مهاجرت آنها به کشورهای خارجی است
 • تفاوت های شغلی و درآمدهای بیشتر در پایتخت
 • کم توجهی مسئولان به بخش کشاورزی باعث مهاجرت روستانشینان


تخلیه موزه شهر تبریز، کاری غیرفرهنگی!

تخلیه موزه شهر تبریز


یا این گزارش از فارس:

برترین مخترع جوان جهان در سال 2012 شهردار ورزقان شد


نخبه ورزقان

و میتوان آنقدر از تبریز و آذربایجان نخبه و هنرمند معرفی کرد که وبلاگم منفجر شود!!
ولی عاقبت اینها چه میشوند ؟!
چرا این سرمایه های انسانی ما اکثرا مهاجرت به خارج میکنند یا حداقل تهران میروند؟!
چرا خودمان در تبریز و آذربایجان میزبان این گنج ها نباشیم و خود بهره ببریم؟!!

حتی یکی از بستگان خودمان (میلاد عدل: گیتار برقی) که در گروه خواننده رضا یزدانی فعالیت دارد پرسش شد که آیا به تبریز باز خواهی گشت؟! جواب داد خیر چون کار و امکانات برایش در تهران است!


میلاد


رضا یزدانی

خب راست میگه در تبریز توجهی در بخش موسیقی،سینما،تئاتر و دیگر هنرها نشده است با اینکه پتانسیل و هنرها از آذربایجان فوران میکند!

یا شهاب عباسی کارگردان خنده بازار که تبریزی است ولی از برگشتن به شهر خود با وجود علاقه شخصی ناامید است!


شهاب عباسی

حتی بیشترین نخبگان دانش آموزی مسابقات UCmas از تبریز اعزام میشوند.
 
با کمی اندیشه در این موارد خواهیم دید همه نخبگان و هنرمندان ما قلبشان در تبریز و آذربایجان است ولی مغزشان رفته و ما فرصت مهمی را از دست دادیم.
تعصب هر قدر هم باشد دیگر توان مقابله با کم توجهی و کمبود امکانات را نخواهد داشت. تعصب به تبریز و آذربایجان تنها کافی نیست بلکه باید هنرمندان و نخبگان را با آغوش باز گرفت و اجازه رفتن مغزشان را نداد.


«محقق برتر» به سیامک طلعت اهری استادیار جوان تبریزی تعلق گرفت

سیامک طلعت اهری

از مسئولان استان و شهر بخصوص استاندار محترم و نمایندگان مجلس و شهرداری و فعالان فرهنگی،علمی، هنری استان آذربایجان شرقی و تبریز خواستاریم امکانات و حمایتها را از این گنجینه ها و سرمایه های بومی بیشتر کنند چون قلبها نرفته اند بلکه مغزها رفته اند و میتوان آنها را برگرداند البته نه در حرف بلکه در عمل...

برخی از اثار آیدا ارغوانیان، هنرمند تبریزی و برنده رتبه اول مسابقه جهانی نقاشی آیسن کاراتکه- ترکیه


درخشش آیدا ارغوانیان و هادی قاسمی، هنرمندان نقاشی آذربایجانی در ترکیه


خانم آیدا ارغوانیان هنرمند نقاش تبریزی و آقای هادی قاسمی هنرمند نقاش اورمیه ای، توانسته اند در دومین مسابقات بین المللی نقاشی "آیسن کاراتکه" رتبه های اول و دوم را به خود اختصاص دهند.

این مسابقه نقاشی با شرکت نقاشانی از ۱٦ کشور در سیتی هتل آنکارا برگزار گردید.

در این مسابقه خانم آیدا ارغوانیان و اقای هادی قاسمی توانستند در یک رقابت سخت و تنگاتنگ رتبه های اول و دوم را به خود اختصاص دهند.

این مسابقه یکی از مسابقات مهم نقاشی در ترکیه می باشد.

لازم به ذکر است که خانم ارغوانیان دانشجوی دوره دکترا و اقای هادی قاسمی نیز دانشجوی مرحله تز در مقطه فوق لیسانس هستند.

1

0


a


b


c


d

e

f

g
غلامحسین ساعدی: جادوگری که تاثیر جادویش همچنان ادامه دارد

دیروز روز درگذشت کسی است که در هر روز زندگی اش، جانش را برای زنده ماندن انسان، اندیشه، آزادی، هنر، ادب و زبان مادری تقدیم کرد

غلامحسین ساعدی

غلامحسین ساعدی روز سه شنبه ۲٤ دی ماه ۱۳۱٤ از پدری علی اصغر نام و مادر طیبه نام در تبریز به دنیا آمد.

پدربزرگ مادری او از مشروطه خواهان تبریز بود و خانواده ی پدری-اش در دستگاه ولیعهد مظفرالدین شاه، شغل و مقامی داشتند.

ساعدی در زمان کودکی اشغال آذربایجان توسط قوای نظامی روسیه و همچنین حکومت یک ساله فرقه دمکرات به رهبری سید جعفر پیشه وری را تجربه کرده است.


کودکی ساعدی


هنگامیکه حزب دموکرات آذربایجان قدرت را در تبریز به مدت یک سال به دست گرفت، ساعدی دانش آموز دبستان بود و بعدها از آن یک سالی که کتاب های درسی در اذربایجان به زبان ترکی بودند بارها با حسرت بسیار یاد کرده است که این حال و هوایی ساعدی در نوشته ای استاد فقید محمد علی فرزانه نیز مورد تاکید قرار گرفته است.


ساعدی


می گویند ساعدی در دوران در این دوران با کتاب و مطالعه آشنا شد و شروع کرد به خواندن ادبیات و نیز نشریات مختلف.
وی در سال ۱۳۳۰ همزمان با نهضت ملی فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. طی سال های بعد مسوولیت انتشار روزنامه های فریاد، صعود و جوانان آذربایجان را برعهده گرفت و مقالات و داستان هایی در این سه روزنامه و همچنین " دانش آموز" چاپ تهران منتشر کرد.


تبریزی


بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مدت دو ماه مخفی شد و در شهریور ماه این سال دستگیر و چند ماهی در زندان به سر برد.
در سال ۱۳۳٤ وارد دانشکده پزشکی تبریز شد و سال بعد همکاری خود با مجله سخن آغاز کرد. در این سال داستان مرغ انجیر و پیگمالیون، داستان و نمایشنامه را در تبریز منتشر ساخت.

از سوی دیگر او به خاطر سانسورچیان تنگ نظر و روان پریش تحت امر حکومت پهلوی که به نوشته‌ها و کارهایش سخت ظنین شده بودند نام مستعار گوهرمراد را برای خود برگزید.


خدمت ساعدی


در سال ۱۳۳٦ داستان خانه های شهرری را در تبریز و نمایشنامه لیلاج ها را در مجله سخن منتشر کرد. در سال بعد و پس از آشنایی با صمد بهرنگی ، بهروز دهقانی ، مفتون امینی ، کاظم سعادتی و مناف ملکی، جنبش های دانشجویی و اعتصابات دانشگاه تبریز را رهبری نمود. در این سال داستان کوتاه شکایت و نمایشنامه غیوران شب را نوشت.


زندگینامه


طی سال های بعد تا زمان فارغ التحصیلی در سال ۱۳٤۰ نمایشنامه های سایه های شبانه ، کاربافک ها در سنگر و سفر مرد خسته را نوشت و منتشر ساخت.
در سال ۱۳٤۱ راهی تهران شد تا خدمت سربازی اش را صورت سرباز صفر آغاز کند. در این زمان چند داستان کوتاه درباره زندگی سربازی نوشت. در همین سال به همراه برادرش دکتر علی اکبر یک مطب شبانه روزی افتتاح کرد و با کتاب هفته و مجله آرش همکاری نمود. آشنایی و دوستی با احمد شاملو، جلال آل احمد، پرویز ناتل خانلری، رضا براهنی، محمود آزاد تهرانی، سیروس طاهباز، رضا سیدحسینی، بهمن فرسی، به آذین، اسماعیلی شاهرودی و جمال میرصادقی حاصل این دوره بود.


دکتر غلامحسین ساعدی


وی تحصیلات خود را با درجه دکترای پزشکی، گرایش روان‌پزشکی در تهران به پایان رساند. مطبش در خیایان دلگشا در تهران قرار داشت و او بیشتر اوقات بدون گرفتن حق ویزیت بیماران را معاینه می کرد.

در سال های بعد تک نگاری ایلخچی ، خیاو یا مشکین شهر، هشت داستان پیوسته عزاداران بیل، نمایشنامه های چوب بدست های ورزیل، بهترین بابای دنیا، تک نگاری اهل هوا، داستان بلند مقتل، پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت، مجموعه داستان واهمه های بی نام و نشان، نمایشنامه آی بی کلاه، آی باکلاه را منتشر ساخت.

هنرمند تبریز


ساعدی در سال ۱۳٤٦ به همراه جلال آل احمد، رضا براهنی و سیروس طاهباز برای رفع سانسور از اهل قلم و مطبوعات با دولت وقت به مذاکره نشست. در همین سال وبه دنبال این اقدام هسته اصلی کانون نویسندگان شکل گرفت.
انتشار داستان ترس و لرز، تک نگاری قراداغ، رمان توپ، نمایشنامه پرواربندان، جانشین، فیلمنامه گاو در سال های بین ۱۳٤٦ تا ۱۳٥۳ صورت گرفت.
در سال ۱۳٥۳ با همکاری نویسندگان صاحب نام آن زمان، مجله الفباء را منتشر کرد. در همین سال در حین تهیه تک نگاری شهرک های نوبنیاد توسط ساواک دستگیر و به زندان قزل قلعه و بعد اوین منتقل شد و یک سال در سلول انفرادی شکنجه شد.


ساعدی تبریز


وی سخت ترین شکنجه ها را در زندان شاه تحمل کرد و یکی از کسانی شد که رکورد زندان انفرادی ایران ان روز را شکست.
پس از آزادی از زندان سه داستان گورو گهواره، فیلمنامه عافیتگاه ، داستان کلاته نان، را نوشت و در سال ۱۳٥۷ به دعوت انجمن قلم امریکا روانه این کشور شد که سخنرانی های متعددی در این کشور انجام داد. در اوایل زمستان سال این سال به ایران بازگشت.
در اواخر سال ۱۳٦۰ راهی پاریس شد و همچنین در این سال با خانم بدری لنکرانی ازدواج کرد.
طی سال های ٦۱ – ۱۳٦٤ در پاریس اقدام به انتشار مجله الفبا کرد و چند نمایشنامه و فیلمنامه و داستان نیز نوشت.


پاریس


وی نمایشنامه اتللو در سرزمین عجایب را در غربت نوشت.

دکتر غلامحسین سلعدی سرانجام در روز شنبه ۲ آذر ۱۳۶۴ در پاریس درگذشت و در گورستان پرلاشز به امانت سپرده‌شد.

کسی چه می داند شاید روزی ارامگاه وی به تبریز منتقل شود و در آغوش و سینه اذربایجان جای گیرد!

شاید بتوان گفت که این غلامحسین ساعدی است که در اصل مبتکر سبک ادبیات جادویی در جهان است. اگرچه بعدها گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی توانست نام این خود را بعد از تالیف کتاب صد سال تنهایی مطرح کرده و موفق به کسب جایزه نوبل شود.


فرار ساعدی


ساعدی در تبعید و غربت گفته است: از دو چیز می‌ترسم: یکی از خوابیدن و دیگری از بیدار شدن. سعی می‌کنم تمام شب بیدار بمانم و نزدیک صبح بخوابم؛ و در فاصله‌ی چند ساعت خواب، مدام کابوس‌های رنگی می‌بینم. مدام به فکر وطنم هستم. مواقع تنهایی، نام کوچه پس‌کوچه‌های شهرهای ایران را با صدای بلند تکرار می‌کنم که فراموش نکرده باشم. حس مالکیت را به‌طور کامل از دست داده‌ام. نه جلوی مغازه‌ای می‌ایستم، نه خرید می‌کنم؛ پشت‌ و رو شده‌ام. در عرض این مدت یک بار هم خواب پاریس ندیده‌ام. تمام وقت خواب وطنم را می‌بینم. چند بار تصمیم گرفته بودم از هر راهی شده برگردم داخل کشور؛ حتی اگر به قیمت اعدامم تمام شود. دوستانم مانعم شده‌اند.


سرگذشت هنرمند


این جملات اخرین جملات منسوب به ساعدی است که در پاریس بر زبان اورده است:
«در پاریس هستم، شهر خودکشی و ملال. شهر بد کاره‌ها، ف اح ش ه‌ ها و دلال‌ها. مطلقاً جایی نمی‌روم و ابداً حوصله ندارم. از همه‌چیز نگرانم. میزان گریه‌هایی که در کوچه‌های تاریک و زیر درخت‌ها کرده‌ام اندازه ندارد. روزهای اول ورود تمام حضرات به سراغم آمدند از بختیار بگیر تا گروه‌های عجیب و غریب.
دوری از وطن و بی‌خانمانی تا حدود زیادی کارهای اخیرم را تیزتر کرده است. من نویسنده‌ی متوسطی هستم و هیچ‌وقت کار خوب ننوشته‌ام. ممکن است بعضی‌ها با من هم‌عقیده نباشند ولی مدام، هرشب و روز صدها سوژه‌ی ناب مغز مرا پر می‌کند. فعلاً شبیه چاه آرتزینی هستم که هنوز به منبع اصلی نرسیده، امیدوارم یک مرتبه موادی بیرون بریزد...مجموعه داستان‌ها

۱۳۳۴ - خانه‏های شهر ری.

۱۳۳۹ - شب نشینی باشکوه .

۱۳۴۳ - عزاداران بیل ۸ داستان پیوسته.

۱۳۴۵ - دندیل ۴ داستان.

۱۳۴۵ - گور و گهواره - ۳ داستان کوتاه

۱۳۴۶ - واهمه‏های بی‏نام و نشان- ۶ داستان کوتاه

۱۳۴۷ - ترس و لرز - ۶ داستان کوتاه پیوسته

۱۳۷۷ - آشفته حالان بیدار بخت - ‏۱۰ داستان کوتاه


رمان ها

۱۳۴۴ - مقتل

۱۳۴۸ - توپ

۱۳۵۳ - تاتار خندان

۱۳۵۵ - غریبه در شهر

جای پنجه در هوا (ناتمام)

نمایش‌نامه ها

۱۳۳۹ - کار بافک‏ها در سنگر

۱۳۴۰ - کلاته گل ‏

۱۳۴۲ - ده لال بازی ۱۰ نمایش نامه پانتونیم

۱۳۴۴ - چوب به دست‏های ورزیل

۱۳۴۴ - بهترین بابای دنیا

۱۳۴۵ - پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت

۱۳۴۶ - آی با کلاه، آی بی کلاه

۱۳۴۶ - خانه روشنی ۵ نمایشنامه

۱۳۴۷ - دیکته و زاویه ۲ نمایشنامه

۱۳۴۸ - پرواز بندان

۱۳۴۹ - وای بر مغلوب

۱۳۴۹ - ما نمی‏شنویم ۳ نمایشنامه

۱۳۴۹ - جانشین

۱۳۵۰ - چشم در برابر چشم

۱۳۵۲ - مار در معبد

۱۳۵۲ - قوردلار

۱۳۵۴ - عاقبت قلم فرسایی ۲ نمایشنامه

۱۳۵۴ - هنگامه آرایان

۱۳۵۵ - ضحاک

۱۳۵۷ - ماه عسل


فیلمنامه ها

۱۳۴۸ - فصل گستاخی

۱۳۵۰ - گاو

۱۳۵۷ - عافیتگاه

۱۳۶۱ - مولوس کورپوس

تک‏نگاری‏ها

۱۳۴۲ - ایلخچی

۱۳۴۳ - خیاو یا مشکین شهر

۱۳۴۵ - اهل هوا


ترجمه ها

۱۳۴۲ - شناخت خویش از آرتور جرسیلد، با محمد نقی براهنی

۱۳۴۲ - قلب، بیماری‏های قلبی و فشار خون نوشته ه. بله کسلی، با محمد علی نقشینه

۱۳۴۳ - آمریکا آمریکا نوشته الیاکازان، با محمد نقی براهنی

نمایش‌نامه‌های اجرا شده

۱۳۴۲ - پانتومیم "فقیر" با بازی جعفر والی در تلویزیون

۱۳۴۴ - نمایش "چوب بدستهای ورزیل" به کارگردانی جعفر والی و نمایش "بهترین بابای دنیا" به کارگردانی انتظامی در تئاتر سنگلج

۱۳۴۵ - نمایش " بامها و زیر بامها " و "از پا نیفتاده ها" به کارگردانی جعفر والی در تلویزیون، "ننه انسی" به کارگردانی جعفر والی در تئاتر سنگلج، نمایش "گرگها" و "گاو" به کارگردانی جعفر والی در تلویزیون

۱۳۴۶ - نمایش "آی با کلاه، آی بی کلاه" به کارگردانی جعفر والی درتئاتر سنگلج، نمایشنامه‌های "خانه روشنی" به کارگردانی علی نصیریان و نمایشنامه "دعوت" به کارگردانی جعفر والی در تئاترسنگلج، نمایشنامه "دست بالای دست" به کارگردانی جعفر والی و "خوشا به حال بردباران" به کارگردانی داوود رشیدی در تلویزیون

۱۳۴۷ - نمایش " دیکته و زاویه" به کارگردانی داوود رشیدی درتئاتر سنگلج

۱۳۴۸ - نمایش "پروار بندان" به کارگردانی محمدعلی جعفری در تهران و شهرستانها

۱۳۴۹ - نمایش "وای بر مغلوب" به کارگردانی داوود رشیدی در تئاترسنگلج

۱۳۵۱ - نمایش "چشم در برابر چشم" به کارگردانی هرمز هدایت در سالن دانشجویی

۱۳۶۳ - نمایش "اتللو در سرزمین عجایب" به کارگردانی ناصر رحمانی نژاد در فرانسه و چند شهردیگر اروپا


آرامگاه غلامحسین ساعدی در قطعهٔ ۸۵ گورستان پرلاشز، پاریس

قبر ساعدی


روزی برای دیدار برادر به محل کارش، بیمارستان روان‌پزشکی روزبه رفتم. در اتاقش نبود؛ از پرستاران سراغش را گرفتم که گوشه‌ای از حیاط بیمارستان را نشانم دادند و گفتند چند دقیقه قبل دکتر را دیدیم که به آن سمت می‌رفت. به آن سمت می‌رفتم که ناگهان صدای فردی را شنیدم که ادای گاز دادن با اتوموبیل درمی‌آورد.

کنجکاو شدم و آهسته به سمت صدا رفتم. بالای سرم بیماری را روی شاخه‌ی درخت دیدم که فرمان به دست گرفته و در حال رانندگی است. از آن عجیب‌تر غلامحسین را دیدم که پایین درخت نشسته و در حال آموزش رانندگی به بیمار است. «بزن دنده چهار...»؛ بیمار دنده چهار گذاشت و گاز اتوموبیل را گرفت. ناگهان دیدم غلامحسین با دهانش صدای بوق درمی‌آورد. از پشت صدایش زدم و گفتم: «غلامحسین! چه کار می‌کنی؟» به طرف من برگشت و گفت: «مگه نمی‌بینی با چه سرعتی رانندگی می‌کنه؟ می‌زنه یکی رو می‌کشه اگه بوق نزنم.»


دانلود کتابهای غلامحسین ساعدیدسته بندی : تبریز , آذربایجان , * انتقاد،پیشنهاد لینک , * مشاهیر آذربایجان ,
برچسب ها : هنرمند , غلامحسین ساعدی , آیدا ارغوانیان , فرار مغزها , هنرمند تبریزی , نخبگان آذربایجان , سیامک طلعت اهری ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات