تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - نابغه تبریزی
 

تبریز ویکی لینکلر

 
نابغه تبریزی
نظرات |

مهر گزارش میدهد:
بی توجهی مسئولان به نابغه کوچک تبریزی
 درخواست مدرسه استعدادهای درخشان کانادا برای جذب آتیلای 8 ساله


بله شاید از فواید مختصر این وبلاگ معرفی UCMAS به دوستان و مسئولان شهر بود که بی توجه بودند ولی این وبلاگ سعی کرد معرفی کند!

لینک پست مسابقات UCMAS مالزی و افتخارآفرینی فرزندان آذربایجان

البته خوشبختانه این فرزند نابغه آذربایجان و پدرشان را میشناسم و قبلا دیدم، تعصب خاصی روی زبان تورکی و آذربایجان و تراختور دارند که بنده بخوبی واقفم...

به گزارش خبرنگار مهر، هنگام ورود به دفتر خبرگزاری کمی خجالتی به نظر می رسد و محکم دستان پدر را می فشارد. هنگامی در دفتر حضور یافته اند که بطور معمول دانش آموزان سر کلاس های درس مشغول انجام تکالیف هستند و پدرش در توجیه این مساله می گوید چون ساعت ورزش بود از مدرسه اجازه گرفتیم تا بتوانیم بموقع خود را برسانیم و همین بهانه ای می شود برای باز کردن سر صحبت با آتیلا کارآفرین، نوجوان هشت ساله خنده روی تبریزی که توانسته کاپ قهرمان قهرمانان مسابقات محاسبات ذهنی مالزی در سال 2013 را از آن خود کند.

وقتی از ورزش مورد علاقه اش می پرسم با لبخند شیرین کودکانه می گوید شنا و وقتی تعجبم را از اینکه نگفته است فوتبال، متوجه می شود و در این باره و در مورد تیم فوتبال محبوبش می پرسم، با هیجانی خاص اما آرام می گوید: "تراختور" و پشت پدر پنهان می شود و او نیز به این نکته اشاره می کند که آتیلا جزو تیم شنای زیر 10 سال هیات شنای استان است و سه روز در هفته تمرین دارد و سال گذشته نیز توانسته در رشته قورباغه و کرال مقام کسب کند.

پدر و پسر کارآفرین

وقتی از امیر علی کارآفرین پدر این نابغه کوچک تبریزی و کارشناس علوم کامپیوتری 38 ساله در مورد خجالتی بودن آتیلا می پرسم چنین می گوید: البته چون بار اولی است که در چنین فضایی قرار می گیرد کمی احساس غریبی می کند وگرنه بخاطر اینکه هم من و هم مادرش هر دو شاغل هستیم، شخصیت مستقلی دارد و بر همین اساس براحتی با دیگران رابطه برقرار می کند. موضوعی که چندی بعد و با شوخی های کودکانه آتیلا با عوامل خبرگزاری کاملاً اثبات می شود.

آتیلا استعدادی حتی بیش از نوجوانان بزرگتر از خود دارد

همانطور که آتیلا مشغول شیطنت های کودکانه اش در دفتر خبرگزاری است، پدرش در مورد اتفاقاتی می گوید که منجر به کشف استعداد وی در رشته محاسبات ذهنی شد و اظهار داشت: شهریور سالجاری موسسه UCMAS آذربایحان همایشی را برای معرفی این رشته در مدرسه روزبه تبریز در منطقه 17 شهریور برگزار کرد و در حاشیه این همایش از کودکان شش تا 13 ساله علاقمند ثبت نام شد که ما نیز آتیلا را در این دوره ثبت نام کردیم و در نخستین آزمونی که پس از آموزش های مقدماتی گرفته شد، وی توانست یکصد سوال از 150 سوال آزمون را بدرستی پاسخ دهد که به گفته مسئولان موسسه حتی در مورد نوجوانان سطوح بالاتر نیز با این زمان کوتاه آموزش باور کردنی نیست.

کارآفرین در ادامه اینگونه ابراز می کند: آتیلا در مسابقات انتخابی آسیا نیز توانست در دو سطح KG1 و پایه (Basic) مقام نخست را کسب کند که بدلیل همین درخشش ها و به توصیه مربیان، یک سطح جهش داد و سپس در قالب تیم 24 نفره آذربایجان شرقی به مسابقات جهانی مالزی در 10 آذر اعزام شد و در آنجا نیز با کسب رکوردهای ورودی بالا در سه سطح پایه، مقدماتی A و B شرکت کرد و توانست در زمان پنج دقیقه و 58 ثانیه تمام 150 سوال مسابقه را با جواب صحیح حل کند در حالی که زمان مسابقه هشت دقیقه بود که البته بدلیل پاسخگویی صحیح به تمام سوالات، جام قهرمان قهرمان را نیز دریافت کرد.


کسب مقام 12 نفر از تیم 24 نفره آذربایجان شرقی در مسابقات مالزی

پدر این نوجوان با استعداد تبریزی در ادامه به درخشش خیره کننده تیم آذربایجان شرقی در مسابقات مالزی اشاره می کند و می گوید: از 24 عضو تیم استان که به این مسابقات اعزام شدند، 12 نفر توانستند مقام های اول تا سوم را در سطوح مختلف کسب کنند که یکی از مهمترین عوامل این موفقیت بدون شک خانم عهدی مربی این نوجوانان بود که در مدت دو ماه تمرین، روزانه یک ساعت و با تمام وجود با آنها کار می کرد در حالی که زمان معمول تمرین برای محاسبه ذهنی 15 دقیقه در روز است.

اما گلایه های این پدر تبریزی از این لحظه گزارش شروع می شود و چنین نارضایتی های خود را بیان می کند: پس از کسب این افتخارات در مالزی و هنگام بازگشت، تنها فردی که به استقبال این نوجوانان افتخارآفرین آمد، آقای جعفری وند مدیر مدرسه روزبه تبریز بود که زحمات بسیاری را نیز برای این نوجوانان متحمل شده بود و غیر از وی هیچ مسولی از هیچ نهادی، حتی آموزش و پرورش نیز زحمت استقبال از این کودکان را به خود نداد، چیزی که در سایر شهرها به هیچ وجه اتفاق نمی افتد و کوچکترین افتخارات این چنینی، دست کم بلحاظ معنوی مورد حمایت قرار می گیرد.

وی در ادامه می افزاید: هزینه تمام این سفرها و کلاس ها توسط والدین پرداخت می شود و حتی مبلغی که قرار بود به عنوان هزینه سفر برترین شرکت کننده در این مسابقات پرداخت شود، به آینده و برگزاری مراسم تجلیلی موکول شده است که نمی دانیم برگزار می شود یانه، ولی مشکل ما مسایل مادی این چنینی نیست و انتظار داریم حداقل در این برهه حساس روحی و روانی، از این کودکان حمایت معنوی صورت گیرد چرا که هر دو نیمکره مغز نوجوانانی که در رشته محاسبات ذهنی فعالیت می کنند، پرورش می یابد و این افراد می توانند در آینده تبدیل به استعدادها و نخبه های علمی شوند.

[http://www.aparat.com/v/Dz8b9]

در همین اوصاف که گرم گفتگوهای جدی با پدر هستیم، آتیلا نیز با عوامل خبرگزاری بشدت صمیمی شده و با چرتکه ژاپنی خود در حال ابراز وجود و انجام محاسبات سنگین ریاضی است، محاسباتی که برخی دوستان حاضر حتی با ماشین حساب های خود نیز قادر به انجام آنها با سرعت شگفت انگیز محاسبه آتیلا نیستند و یکی یکی در مقابل این نابغه کوچک دست تسلیم را بالا می برند.


درخواست مدرسه استعدادهای درخشان کانادا برای جذب نابغه تبریزی

وقتی از آتیلا در مورد مسابقات می پرسم با معصومیت شیرین کودکانه می گوید: وقتی فاتح (فاتح بهرامی نفر دوم سطح پایه مسابقات مالزی از تبریز و بهترین دوست آتیلا) برای دریافت جایزه خود به روی صحنه رفت، بشدت خوشحال بودم اما بیشتر دوست داشتم خودم روی آن سکو بروم تا آن دختر چینی را مغلوب کنم و در همین هنگام پدرش اشاره به فیلمی می کند که از قهرمان چینی سال گذشته به آتیلا نشان داده و او هم گفته می خواهم این دختر را شکست دهم.

آرزوی آتیلا رسیدن به جایگاه یک چشم پزشک است و پدرش می گوید: در میان این همه بی توجهی مسوولان داخلی جای تعجب دارد که تنها دو روز پس از برگزاری مسابقات مالزی و مشخص شدن نتایج، ایمیلی از سوی مدرسه استعدادهای درخشان کانادا (Gifted School) دریافت کردم که تمایل خود را برای جذب آتیلا اعلام و تنها لازمه آنرا منوط به ارسال مدارک معمول کرده بودند و پس از این ماجرا با وجود فشارهای زیاد، حتی از سوی خانواده خودم نسبت به فرستادن آتیلا به خارج از کشور، به هیچ وجه تمایلی به این کار ندارم و حتی به ایمیل ارسالی نیز پاسخ نداده ام چون آتیلای من و بسیاری از آتیلاهای دیگر غنچه هایی هستند که در خاک این کشور شکفته اند و ثمره آن نیز باید در همین خاک به بار نشیند اما این بی توجهی مسولان مقاومت در برابر این فشارهای گاه بجا را دشوار می کند.


بی توجهی و عدم حمایت مسئولان از "آتیلا"ها

در این میان مسول موسسه UCMAS آذربایجان نیز در خصوص مشکلاتی که این رشته در استان با آنها مواجه است، می گوید: اکنون نزدیک به دو ماه است که تلاش می کنیم با مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی ملاقاتی داشته باشیم تا شاید راهکاری برای مشکلاتی چون جلوگیری از فعالیت موسسه در مدارس، نبود مکان مناسب آموزشی و بسیاری دیگر از مسایل بیابیم اما متاسفانه تابحال تنها با بی اعتنایی و عدم پاسخگویی مواجه شده ایم و به دلیل همین مشکلات مجبور شده ایم آموزش کودکان را به آموزشگاه ها منتقل کنیم که چندان شرایط مطلوبی را بدنبال ندارد.

علیپور در تشریح این سنگ اندازی ها افزود: چندی پیش کلاسی رایگان را برای دانش آموزان ناشنوای باغچه بان تبریز برگزار کردیم که حتی تمام هزینه های آنرا خود موسسه یوسی مث آذربایجان تقبل کرده بود و حتی امکانات ایاب و ذهاب این دانش آموزان را نیز فراهم کرد اما متاسفانه جلسه دوم برگزاری این کلاس ها با ممانعت مسوولان آموزش و پرورش مواجه شدیم و حتی لوازم و امکانات آموزشی ما نیز تاکنون در همان محل ضبط شده است.

مسئول موسسه UCMAS آذربایجان در پایان از نگرانی های آینده خود می گوید و تصریح می کند: اردیبهشت سال آینده مسابقات استانی این رشته برگزار می شود، مسابقاتی که اکنون سه هزار شرکت کننده دارد در حالی که مسابقات سال گذشته را با 300 شرکت کننده با مشکلات بسیاری برگزار کردیم و اگر سازمان ها و نهادهای استانی چون آموزش و پرورش یا شهرداری در برگزاری مسابقات سال آینده با ما همکاری نکنند، ختی در مورد تامین امنیت آن با توجه به جمعیت بالای شرکت کنندگان نیز با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و این شایسته استانی نیست که نوجوانان آن تنها با دو ماه تمرین توانسته اند 12 مقام جهانی را کسب کنند و می توان با تمهیداتی چون اختصاص فضای مدارسی که بعد از ظهرها تعطیل هستند، این مشکلات را بسادگی حل کرد.

کنار هم گذاشتن تمام این اتفاقات و اظهار نظرها، حتی خواننده عادی را نیز به سوی این واقعیت تلخ سوق می دهد که متاسفانه بسیاری از شعارهای داده شده برای حفظ سرمایه های انسانی، جلوگیری از فرار مغزها، بها دادن به نخبگان و جملات و عبارات رسانه ای بیشمار از این دست، نه تنها خروجی عملی نداشته بلکه در مواردی با عملکرد اشتباه برخی عناصر دخیل در این حلقه، شاهد تشدید معظلی بنام فرار مغزها هستیم که سالانه بسیاری از سرمایه های انسانی کشور را همانند راحت الحلقومی در کام سیری ناپذیر کشورهایی قرار می دهد که بانی بسیاری از مشکلات کشور ما هستند، جمهوری اسلامی ایرانی که با تکیه بر همین نیروهای داخلی خود توانسته بسیاری از مرزهای دانش را در هم نوردد.


گزارش از: حسن عبداللهی

باید قدر این نخبگان و هنرمندان را دانست

آذربایجان مهد نخبگان و هنرمندان ایران

لینک پست هنرمندان تبریزی


مرتبط با : تبریز * مشاهیر آذربایجان
برچسب ها : آتیلا کارآفرین-نابغه تبریزی-مسابقات دانش آموزی-نخبه تبریزی-فرزند آذربایجان-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 8 بهمن 1392
زمان : 11:20 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فرصت چهارشنبه 9 بهمن 1392 10:11 ب.ظ
بره خارج تحصیل کنه بعدبیاد به مملکتش خدمت کنه
تبریز قارتال پاسخ داد:
: خب بره که اجنبی ها که قدر اینجور چیزها خوب میدونند دیگه ولش نمیکنند!!
همه امکانات و سرمایه و رفاه بهش میدن فقط میگن مغزت مال ما..!

حیف آذربایجان و ایرانمان که این استعدادها و فرصتها از دست میده مثل آب خوردن...
چهارشنبه 9 بهمن 1392 06:45 ب.ظ
فرزین پیشنهاد میکنم برای پست آیندت یا پست های بعدی تصاویر کامل مرکز خرید مهر رشدیه رو بذاری. این مرکز خرید هم رشدیه رو به یکی از مراکز تجاری تبریز به همراه لاله پارک و مرکز خرید رشدیه تبدیل میکنه و هم باعث رونق یافتن مرکز خرید هرمی آبی رشدیه هم میشه. سفال چینی تموم شتده و دارن داخلش رو کار میکنن
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ممنون از پیشنهادتون البته تبریز مدرن زدن این مطلب:
http://tabrizemodern.blogfa.com/post-925.aspx

بهرحال سر فرصت مطلب تهیه میکنم فعلا با بحران سرریز عکس مواجهم و هاردم پر شده و نمیتونم مدیریت کنم!
تانیش چهارشنبه 9 بهمن 1392 04:00 ب.ظ
یاشاسین آتیلا و اونون آتاسی و آناسی
تبریک میگم به والدین آتیلا ازربایجان بالاسی
ازربایجانین ایفتیخاریدی

با نظر اردبیلی بی کاملا موافقم جالبیه قضیه اینه که بیشتر تفکرات و نظرات اردبیلی بی مثل خودمه
نحوه نگارش کامنتهامون هم شبیهه همه فقط اردبیلی بی یکم خشنه

حالا سارا نیاد بگه تانیش با اردبیلی بی یکی اند!

بخدا من اردبیلی بی نیستم اینو از الان بگم تا برای بعد حرفی نباشه!
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
یاشاسین...
عزیزم منم میترا خانم با سارا خانم اونطوری اشتباه گرفتم!
البته حرف شما راسته و آی پی ها چک کردم اردبیلی جان متفاوت هست با مال شما...

بهرحال باید این فرزندان آذربایجان را حفظ کنیم و من اهمیت بیشتری به این موضوعات خواهم داد...
deniz چهارشنبه 9 بهمن 1392 03:05 ب.ظ
سلامقارتال بی از طرف من هم به والدین آتیلا این پسر نابغه ی آذربایجان تبریک بگو آفرین به این پدر و مادر زحمتکش.بی توجهی برخی مسئولان نسبت به این استعدادها حقیقتا ناراحت کننده است.
اما زمین و زمان رو مقصر دونستن در عدم موفقیت خودمون درست نیست من خیلی هارو از نزدیک شاهد بودم که با محدودترین امکانات رفاهی خانوادگی و اجتماعی با تلاش خودشون مرزها و محدودیت هارو شکافتن و از درجه علمی و موقعیت اجتماعی و اقتصادی سطح بالائی برخوردارند این گفته های من هم شعار نیست از نزدیک باهاشون تعامل داشتم و دارم از جراحان فوق تخصص توراکس و استادان دانشگاه و سرمایه داران فعال بخش صنعت شهر خودم دارم نام میبرم.
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام دنیز عزیز...
بله همه تبریک گفتیم... انشالله موفق باشن...
نخبه بودن نصفش امری ذاتی هست و نصفش تلاش...
آره فایده نداره به زمین و زمان نفرین کردن باید بدنبال کلیدها گشت و تلاش کرد...
اردبیلی چهارشنبه 9 بهمن 1392 12:31 ب.ظ
نوکرتم ارسالان داداش

قشنگ تورک دا ادین وار! ارسلان و همچنین اتیلا نام سرداران شجاع ترک بودن

حتما تو یه ادم قوی هیکل و خشنو در عین حال مهربونهستی که این اسمو روی تو گذاشتن


بابا کارمندی کیلویی چنده؟ مگه با ماهی 700 - 800 هزار تومن هم میشه زندگی کرد مخصوصا در شهری مثل تبریز


به نظر من اول سیستم اموزش و پرورش ایران یه تحول اساسی به خودش بده

در ثانی هر کارمندی که استخدام میشه هیچ کاری نمیکنه به جز کاغذ بازی و پیچیده تر شدن روند بوروکراسی

کدام کارمند؟ همش فقظ کاغذ بازیه

خدا کار هیج ابوالبشری رو تو این اداره ها نندازه


فقط کاغذ بازی ! برو طبقه بالا بیا پایین برو سمت راست برو اتاق بغلی برو پیش ابدارچی و...

خب یکی نیست به اینا بگه همه این کارهای بیخود ! رو فقط به یه بچه هم بدی میتونه انجام بده
به همون ابدارچی هم بدی به خدا بهتر از همه میتونه انجام بده

استخدام کارمند یکی از علل عمده عقب ماندگی ایرانه

در ایران تولید و رقابتی وجود نداره
همه فقط دنبال چندرغاز حقوق کارمندی و یارانه هستن

در کشور باید تولید باشه یه جوون باید افتخارش این باشه که دین خودش رو به مملکتش ادا بکنه


دانشگاهها و اساتید که هم قربونشون برم جنازه هایی منجمد تشریف دارنجو دانشگاه هم که خودتون بهتر از همه میدونید...

این همه تو دانشگاه درس خوندیم اخرش نفهمیدیم چی به چیه؟

واقعا این مشکلات اساسی روند توسعه کشور رو با موانع گسترده ای روبرو ساخته و باید یه فکر اساسی براش کرد!
تبریز قارتال پاسخ داد:
: کارمندی واقعا یعنی درجا زدن!!
استخدام هم که نیست فقط موند چند قشر خاص که نام نمیبرم و حسابی هم دارن حال میکنن مفدی مفدی!
بزرگترین اشتباه زندگیم همین تحصیلات بود و زگهواره تا گور پول بجوی...
ارسلان چهارشنبه 9 بهمن 1392 12:01 ب.ظ
منم بجز اول ابتدایی تمام مقاطع تحصیلی تا دیپلم همیشه تجدید میاوردمبعد تو دانشگاه بهتر شدم ولی کاش به دانشگاه نمیرفتم چون مدرکم به هیچ دردی نخورد
ضمنا با اردبیلی کاملا موافقم
تبریز قارتال پاسخ داد:
: ایکاش منم تجدید میاوردم و ایکاش اصلا درس نمیخوندم ولی یه خورده فقط یکمی شانس و پول داشتم...
اردبیلی چهارشنبه 9 بهمن 1392 10:23 ق.ظ
یاشاسین اتیلا

اقا اگه من جای پدر اتیلا بودم یه روز هم صبر نمیکردم می فرستادمش بره کانادا

اقا تو این مملکت خراب شده که اسمش ایرانه خیلی وقته این شعارها مضحکه شده! کدام نخبه گرایی

اصلا تو همین قضیه دریاچه ارمو که مهندس رضا کهولی براش طرح داده بود بهش گفته بودن تو چرا اصلا از این کشور نمیری؟

اصلا مسئولین کشور به کلیه علوم روز دنیا دید کافرانه دارن ! میگن کلیه این علوم مثل همین ریاضیات و ... علوم شیطانی هستن و کافرانه!

پس برای همینه که میگم نه تنها پدر اتیلا بلکه هر کسی که تو فرزندش استعدادی رو میبینه حتی یه روز هم نباید از خروج فرزندش از کشور تردیدی به خودش راه بده

این موضوع رو همه به راحتی میتونن از جوی که در کشور مخصوصا محیط هایی همچون دانشگاهها و ... حاکمه درک کنن!

حیف اتیلا به خدا! اگه بره کانادا هم اینده اش تضمینه ( چون محیط کانادا جوریه که طرف میفته رو غلطک - حاشیه وجود نداره- هدفهاشون از قبل برنامه ریزی شده- همه سرشون تو لاک خودشونه و وظایفشون مشخص- در حالیکه در ایران کاملا بر عکس این قضیه هستش!بر عکس کنید ببینید چجوری میشه)و هم اتیلا بعدا میتونه برگرده و به ازربایجانمون و ایران و اسلام خدمت کنه


متاسفانه این شعارگرایی هایی مثل من وطنم رو دوست دارم و... بلای جان شده! باید اصولی هم در میان باشه یانه!

ادم وقتی یه استعداد رو هدر داد و هی اسیر حاشیه ها کرد رفته رفته توانش هم تحلیل میره و ناامیدی جاش رو میگیره

از صبح تا شام فقط ادم اسیر حاشیه و سیاست بازی هامیشه و کل انرژی که باید بزاره رو هدفش صرف هیچ و پوچ میشه!

من نظرم این بود و شاید هم نادرست باشه!
خوشحال میشم اگه شما هم نطرتون رو بیان بفرمایید
تبریز قارتال پاسخ داد:
: حرفهات منطقی هستن و درست ولی خب تعصب و احساس هم یه طرف قضیه هست...
ایکاش مییتوانستیم نحبگان و هنرمندان برای خودمان حفظ کنیم...
خود اردبیل اینهمه استعداد داره ولی مهاجرتش هم خیلی زیاده...!!
چهارشنبه 9 بهمن 1392 12:01 ق.ظ
تبریز را زیباتسازید
وبلاگ تبریز ایده
www.tabrizidea.blogfa.com
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام
عالیه...
زیبایی های آذربایجان سه شنبه 8 بهمن 1392 10:47 ب.ظ
واااای که چه نخبه هایی داریم ما(یکیشم من)...حیفه که نادیده گرفته بشن...به قول پدرآتیلا بایداین استعداد ها توایران خودمون به بار بنشینند...به امید آن روز...
تبریز قارتال پاسخ داد:
: بله بخصوص من که خیلی حیف شدم!
پدر آتیلا هرروز میبینم آدم روشنفکر و آگاه و البته متعصب آذربایجان هستند و نام آتیلا یک اسم زیبا و بزرگ تورکی هست..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ