تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال جمعه 29 فروردین 1393, 12:30 ب.ظ
مدل های لباس آذربایجانی
راهکارهایی برای نجات فرهنگ و اصالت


لباس عروسی

فاصله گرفتن از اصالت و فرهنگ یعنی همینی که آخرش ما میبینیم الان!
حال همه از وضع و مدل دختر پسرهای در جامعه بهم میخوره!!!
یکی از اصالت های زیبای ما آذربایجانی ها همین لباس و پوششمان هست که قبلا دوبار درموردش مطلب داشتیم. لباس آذربایجانی ما یک از مهمترین نمادهای اصالت ما هست پس نباید به آن بی توجه بود.
با کمی اندیشه متوجه خواهید شد لباس های سنتی و محلی ما بسیار پوشیده و با حجب تر از لباس های مدل جدید هستند و هم با رنگ آمیزی شاد و مدلی سنتی جذاب و شادی آورتر از لباسهای سیاه اندود و بی معنی فعلی هستند. 

و همچنین مدلهای لباس های محلی ما بسیار متنوع هستند از سنین و سلیقه های مختلف در نظر بگیرید تا حتی برای لباس مخصوص رقص و آواز و جشن و غیره که متفاوت و خاص هستند که در نظر گرفته شدند.

حالا بدنبال راهکارها و پیشنهادات هستیم...

مد لباس

1- بنظر شما خوب نیست در مدارس هر منطقه کشور حداقل تا سوم ابتدایی کودکان (دانش آموزان) از لباسها بومی استفاده کنند؟!
چه عالی میشه که کودکان آذربایجانی، لری، مازنی، بلوچی، بختیاری، گیلکی و.. در مدارس با فرهنگ اصیل خود بیگانه نباشند و از پوشش های زیبای مناطق و فرهنگ خود آشناتر و استفاده کنند.
مدارس برای اینکه یک مکان تربیتی و آموزشی و متحدالشکل باشند بهره گیری از لباس سنتی یکی از بهترین راهکارها برای تربیت درست فرهنگی فرزندان میباشد.

لباس مدارس آذربایجان

مدل لباس دانش آموزان

یا حتی استفاده از لباسهای سنتی آذربایجان برای پرسنل و کارکنان در سفرخانه های سنتی...

لباس سنتی در سفرخانه ها

2- بنظر شما استفاده از لباس محلی برای مراسم های سنتی و دیرینه چگونه خواهد بود؟
چرا ما در امر خیر ازدواج حداقل برای عروس و داماد از لباس محلی و اصیل بهره نمیبریم تا یک نماد و نیز شور و هیجان سنتی را به مراسم القا کند.
چنین مراسمی برای همه بیاد ماندنی خواهد بود اگر بها دهیم!  در عین سادگی بسیار زیباتر از لباسهای نامتقارن عروسی این زمانه که قیمتهای آنها نیز نامتعارفند خواهد بود.  اگر قصد ازدواج دارید شما اولین کسی باشید که این ایده را در جامعه پیاده و مد و رواج خواهید داد نترسید چیزی نمیشه!!!

(داخل پرانتز حیف که قصد ازدواج ندارم والا اگر داماد میشدم یک لباس آذربایجانی شکیل و اصیل سفارش میدادم همچنین برای عروس خانم هم که رفته گل بچینه!) 


لباس دختران آذربایجان

3- چرا شوهای مد و ژورنال لباس محلی ما وجود ندارد؟!

خب معلومه چون ما شهرنشینها فاصله شدیدی گرفتیم از سنت ها و اولین بازنده این بازی هستیم.
جماعت انگلیسی با آنهمه مدرنیزه و صنعتی بودن هرگز مد لباس و اصالت انگلیسی خود را کنار نگذاشته اند اما ما خودباخته های فرهنگی سریع الگوهای بیگانه تحمیلی را یاد گرفته و پیاده میکنیم بی آنکه به عاقبتش اندیشه کنیم!
روستایی جماعت هم توان القای الگوی سنتی و تبلیغ آنرا در جامعه ندارند...
این ما هستیم که باید در سطح شهر شو و مدها و ژورنالهای لباس و فرهنگ اصیل مان را که آمیخته با هنر و طبیعت مان میباشد تبلیغ و برگزار کنیم.

مدل عصر جدید لباس مردان آذربایجانی
مردان آذربایجانی

مدل سنتی لباس مردان آذربایجان
مدل سنتی

4- حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان و فروشندگان لباس های سنتی محلی

در تبریز بزرگ اگر همه شهر را بگردید اثری از خرید و فروش و تولید لباس آذری نمیتوانید بیابید، چون مردم طالب آن نیستند و بی رغبت به فرهنگ اصیل خود هستند تا حداقل در مراسمات و تولد و جشنها و غیره استفاده کنند!
پس در اینطورت خیاطی رسول در تبریز تک و تنها مانده و تنهاترین تولید کنند لباسهای اصیل در شهر باقی می ماند و با اینکه انحصاری میشود حتی با این روند کم استقبال شاید آنهم فردا روز تولید لباس سنتی را جمع کند !!!

خیاطی لباس آذری

و این یعنی مرگ و زوال حتمی اصالت و فرهنگ ما آذربایجانی ها که از بی سوادی خود ما و تحمیل فرهنگ های دیگر بما ناشی میشود.
پوشیدن لباس اصیل بمعنی مقاومت و تقابل با فرهنگ های دیگر نیست بلکه احترام به هویت خود و نیز تشخیص دادن از یکدیگر و نیز لذت بردن و آشنایی فرهنگ های دیگر از پوشش و فرهنگ ما است.
حتی از لباس سنتی خود میتوانیم کلی در آمد و اشتغالزایی کرد و میشد با جذب توریستها و آشنایی آنها که برای چادر عشایری ما بشدت علاقه مندند برای لباسمان نیز تبلیغ و خرید و فروش کنیم.
میشد بوتیک های مخصوص لباس محلی در نقاط بافت قدیمی شهر مثل بازار تبریز باز کرد و ارز جذب کرد.

(باز هم داخل پرانتز بنده خودم مایل بودم فروشگاه صنایع دستی و لباس آذربایجانی در بازار تبریز باز کنم اما چون دیدم احتمال ضرر و استقبال کم وجود دارد منصرف و دلسرد گشتم!)


لباس بومی

و حالا خیاطی رسول تک و تنهاست نگذارید این یکی هم که باقی مانده تعطیل کند..!

آدرس : تبریز-بالاتر از كوی دانشگاه -میدان تجلایی -خیاطی رسول 04115453741
http://www.khayatirasool.ir

فعالیتهای این موسسه توسط رسول پور عباسی اداره می شود که یکی از تولید کنندگان با سابقه در امر تولید پوشاک در شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی می باشد .که ایشان یکی از دوزندگان انواع لباسهای آذری با طرحهای متفاوت مطابق با سلیقه شما می باشد . و در ضمن انواع مدلهای مختلف و همچنین چکمه های چرم آذری نیز موجود می باشد در ضمن انواع لباسهای محلی نیز قابل عرضه به هموطنان محترم می باشد
.

خیاطی رسول

5- ادعا نکنید عمل کنید...
برای خود یک لباس آذربایجانی تهیه و اگر هم آنرا فعلا نمیپوشید برای خود و فرزندانتان آماده نگهدارید تا شاید روزی به فرهنگ و اصالت و سنت خود برگشتیم..!شهرها و جاذبه ها
غربت لباس های سنتی در آذربایجان

نویسنده: قلی عباس پور
در سال های گذشته بسیاری از گویش ها و آداب و رسوم جوامع بشری دچار تغییر و تحول شده و برخی از آنها حتی تا حد فراموشی پیش رفته اند. یكی از این فاكتورها كه نقش به سزایی در شناساندن فرهنگ یك جامعه ایفا می كند مقوله لباس یا همان لباس محلی است.

مدل لباس سنتی

ژورنالیسم

مدل زنانه

سودان گلَن سورمه لی قیز

[http://www.aparat.com/v/aM9Z1]


شیوه لباس پوشیدن مردم در آذربایجان شرقی، بخشی از فولكلور این منطقه را تشكیل می داد اما متاسفانه با تغییر مد لباس پوشیدن این شیوه قدیمی بسیار تغییر كرده است. امروزه استفاده از لباس های محلی و سنتی در بسیاری از نقاط ایران از جمله استان آذربایجان شرقی به فراموشی سپرده شده و مردم عمدتا از لباس های رایج شهرهای بزرگ استفاده می كنند.

لباس محلی آذری

dress

مدل آذربایجانی

پسر آذری

به رغم اینها هنوز كه هنوز است در برخی از مناطق روستایی و عشایری استان از جمله ایل شاهسون و ارسباران، استفاده از لباس های محلی همچنان مرسوم است و به جرات می توان گفت این لباس ها به نوبه خود یكی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی این منطقه محسوب می شوند.

پوشاک آقایان

لباس زیبا

فشن

آذربایجانی

لباس های محلی

[http://www.aparat.com/v/bCUfq]


اخیرا هنرمندی از خطه آذربایجان شرقی به اتفاق خانواده خود در كارگاه كوچك تولید، دوخت و عرضه لباس های سنتی آذربایجان اقدام به تولید لباس های زیبای منطقه با رعایت اصول و فنون علمی و تاریخی كرد.

لباس کودک آذری

مردانه

لباس رسمی آذری

حسن عاشقی كه به قول خودش احیاكننده این هنر بعد از 150 سال در استان است در خصوص وضعیت لباس های محلی در استان می گوید:
در سال 1375 كه به اتفاق همسرم اقدام به تهیه و دوخت لباس های سنتی در استان كردیم، وضعیت این هنر خیلی خراب بود، طوری كه ما در آن سال نتوانستیم از بازارهای تبریز یك دست لباس محلی برای دختر كوچكمان پیدا كنیم و به جرات می توان گفت این امر جرقه ای شد تا به فكر احیای این هنر اصیل و زیبا در استان بیفتیم.

azeri

ژورنال

لباس ایرانی

اصالت آذری

وی می افزاید: از همان ابتدای فعالیت با مراجعه به كتابخانه ها، موزه ها، تماشای فیلم ها و عكس های قدیمی و پرس وجو از شهرها و روستاهای اطراف استان و نیز مشورت با كارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان، سعی كردیم طرح هایی ارائه دهیم كه دارای شناسنامه و هویت باشند.

بوردا

لباس مجلسی

لباس ترکها

مدل قفقازی


این هنرمند آذرباجانی می گوید: در منطقه قدیم آذربایجان حدود 50 طرح در مورد لباس ملی به ثبت رسیده است كه عمده تفاوت آنها در آب و هوا، رنگ، طرح و جنس لباس متناسب با سن افراد است. به طور مثال در مناطق سردسیر افراد مسن از رنگ های تیره تر و پارچه های ضخیم تر استفاده می كردند.


جشنواره لباس محلی

لباس دخترانه

لباس بومی مدارس

چکمه آذری

عاشقی ادامه می دهد: با رواج لباس های خارجی، هنر اصیل دوخت و دوز لباس های محلی در كشور و به تبع آن در استان ما، به مرور كمرنگ شد طوری كه از اواخر دوره قاجار و به دلیل عدم حمایت از دوزنده لباس سنتی، این هنر در جامعه تا حد بسیار زیادی از بین رفت.

مدلهای لباس

model

لباس رسمی

مدل مردانه

جامعه شناسان علل منسوخ شدن لباس های محلی را در عدم آگاهی از هویت فرهنگی و قومی، خود كم بینی و سبك شمردن پوشاك سنتی براثر عدم آگاهی و مدگرایی بخصوص در بین نسل جوان ذكر می كنند. به نظر آنها پیچیده بودن لباس های سنتی در طرح، رنگ، نقش و نگار، دوخت زمانبر و نیز چندین متر پارچه و تقلید كوركورانه و افراطی از برخی اسلوب های ناروای غربی از جمله عوامل فراموش شدن این هنر بسیار زیبا و اصیل در جامعه امروزی است.

آذری

مدلهای لباس زنانه

پوشاک زنانه

پالتار


در همین حال، یكی از شهروندان تبریزی در خصوص علت استقبال كم مردم در استفاده از لباس های محلی اظهار كرد: متاسفانه به رغم تمایل زیادی كه به پوشیدن این گونه لباس ها درخود و خانواده ام سراغ دارم به دلیل توزیع پایین لباس های محلی در بازار و گران بودن قیمت تمام شده آنها و همچنین عدم استقبال جامعه از این نوع لباس ها، قادر نیستیم از این نوع پوشش در ملاعام استفاده كنیم.

فرهنگ آذربایجان


دسته بندی : آذربایجان , * تورک سئسه لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : شوی لباس سنتی , azeri modeling , خیاطی رسول , لباس محلی آذربایجان , ژورنال لباس , مدل لباس آذربایجانی , حسن عاشقی ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات