تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - ژورنال لباس آذری
 

تبریز ویکی لینکلر

 
ژورنال لباس آذری
نظرات |

مدل های لباس آذربایجانی
راهکارهایی برای نجات فرهنگ و اصالت


لباس عروسی

فاصله گرفتن از اصالت و فرهنگ یعنی همینی که آخرش ما میبینیم الان!
حال همه از وضع و مدل دختر پسرهای در جامعه بهم میخوره!!!
یکی از اصالت های زیبای ما آذربایجانی ها همین لباس و پوششمان هست که قبلا دوبار درموردش مطلب داشتیم. لباس آذربایجانی ما یک از مهمترین نمادهای اصالت ما هست پس نباید به آن بی توجه بود.
با کمی اندیشه متوجه خواهید شد لباس های سنتی و محلی ما بسیار پوشیده و با حجب تر از لباس های مدل جدید هستند و هم با رنگ آمیزی شاد و مدلی سنتی جذاب و شادی آورتر از لباسهای سیاه اندود و بی معنی فعلی هستند. 

و همچنین مدلهای لباس های محلی ما بسیار متنوع هستند از سنین و سلیقه های مختلف در نظر بگیرید تا حتی برای لباس مخصوص رقص و آواز و جشن و غیره که متفاوت و خاص هستند که در نظر گرفته شدند.

حالا بدنبال راهکارها و پیشنهادات هستیم...

مد لباس

1- بنظر شما خوب نیست در مدارس هر منطقه کشور حداقل تا سوم ابتدایی کودکان (دانش آموزان) از لباسها بومی استفاده کنند؟!
چه عالی میشه که کودکان آذربایجانی، لری، مازنی، بلوچی، بختیاری، گیلکی و.. در مدارس با فرهنگ اصیل خود بیگانه نباشند و از پوشش های زیبای مناطق و فرهنگ خود آشناتر و استفاده کنند.
مدارس برای اینکه یک مکان تربیتی و آموزشی و متحدالشکل باشند بهره گیری از لباس سنتی یکی از بهترین راهکارها برای تربیت درست فرهنگی فرزندان میباشد.

لباس مدارس آذربایجان

مدل لباس دانش آموزان

یا حتی استفاده از لباسهای سنتی آذربایجان برای پرسنل و کارکنان در سفرخانه های سنتی...

لباس سنتی در سفرخانه ها

2- بنظر شما استفاده از لباس محلی برای مراسم های سنتی و دیرینه چگونه خواهد بود؟
چرا ما در امر خیر ازدواج حداقل برای عروس و داماد از لباس محلی و اصیل بهره نمیبریم تا یک نماد و نیز شور و هیجان سنتی را به مراسم القا کند.
چنین مراسمی برای همه بیاد ماندنی خواهد بود اگر بها دهیم!  در عین سادگی بسیار زیباتر از لباسهای نامتقارن عروسی این زمانه که قیمتهای آنها نیز نامتعارفند خواهد بود.  اگر قصد ازدواج دارید شما اولین کسی باشید که این ایده را در جامعه پیاده و مد و رواج خواهید داد نترسید چیزی نمیشه!!!

(داخل پرانتز حیف که قصد ازدواج ندارم والا اگر داماد میشدم یک لباس آذربایجانی شکیل و اصیل سفارش میدادم همچنین برای عروس خانم هم که رفته گل بچینه!) 


لباس دختران آذربایجان

3- چرا شوهای مد و ژورنال لباس محلی ما وجود ندارد؟!

خب معلومه چون ما شهرنشینها فاصله شدیدی گرفتیم از سنت ها و اولین بازنده این بازی هستیم.
جماعت انگلیسی با آنهمه مدرنیزه و صنعتی بودن هرگز مد لباس و اصالت انگلیسی خود را کنار نگذاشته اند اما ما خودباخته های فرهنگی سریع الگوهای بیگانه تحمیلی را یاد گرفته و پیاده میکنیم بی آنکه به عاقبتش اندیشه کنیم!
روستایی جماعت هم توان القای الگوی سنتی و تبلیغ آنرا در جامعه ندارند...
این ما هستیم که باید در سطح شهر شو و مدها و ژورنالهای لباس و فرهنگ اصیل مان را که آمیخته با هنر و طبیعت مان میباشد تبلیغ و برگزار کنیم.

مدل عصر جدید لباس مردان آذربایجانی
مردان آذربایجانی

مدل سنتی لباس مردان آذربایجان
مدل سنتی

4- حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان و فروشندگان لباس های سنتی محلی

در تبریز بزرگ اگر همه شهر را بگردید اثری از خرید و فروش و تولید لباس آذری نمیتوانید بیابید، چون مردم طالب آن نیستند و بی رغبت به فرهنگ اصیل خود هستند تا حداقل در مراسمات و تولد و جشنها و غیره استفاده کنند!
پس در اینطورت خیاطی رسول در تبریز تک و تنها مانده و تنهاترین تولید کنند لباسهای اصیل در شهر باقی می ماند و با اینکه انحصاری میشود حتی با این روند کم استقبال شاید آنهم فردا روز تولید لباس سنتی را جمع کند !!!

خیاطی لباس آذری

و این یعنی مرگ و زوال حتمی اصالت و فرهنگ ما آذربایجانی ها که از بی سوادی خود ما و تحمیل فرهنگ های دیگر بما ناشی میشود.
پوشیدن لباس اصیل بمعنی مقاومت و تقابل با فرهنگ های دیگر نیست بلکه احترام به هویت خود و نیز تشخیص دادن از یکدیگر و نیز لذت بردن و آشنایی فرهنگ های دیگر از پوشش و فرهنگ ما است.
حتی از لباس سنتی خود میتوانیم کلی در آمد و اشتغالزایی کرد و میشد با جذب توریستها و آشنایی آنها که برای چادر عشایری ما بشدت علاقه مندند برای لباسمان نیز تبلیغ و خرید و فروش کنیم.
میشد بوتیک های مخصوص لباس محلی در نقاط بافت قدیمی شهر مثل بازار تبریز باز کرد و ارز جذب کرد.

(باز هم داخل پرانتز بنده خودم مایل بودم فروشگاه صنایع دستی و لباس آذربایجانی در بازار تبریز باز کنم اما چون دیدم احتمال ضرر و استقبال کم وجود دارد منصرف و دلسرد گشتم!)


لباس بومی

و حالا خیاطی رسول تک و تنهاست نگذارید این یکی هم که باقی مانده تعطیل کند..!

آدرس : تبریز-بالاتر از كوی دانشگاه -میدان تجلایی -خیاطی رسول 04115453741
http://www.khayatirasool.ir

فعالیتهای این موسسه توسط رسول پور عباسی اداره می شود که یکی از تولید کنندگان با سابقه در امر تولید پوشاک در شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی می باشد .که ایشان یکی از دوزندگان انواع لباسهای آذری با طرحهای متفاوت مطابق با سلیقه شما می باشد . و در ضمن انواع مدلهای مختلف و همچنین چکمه های چرم آذری نیز موجود می باشد در ضمن انواع لباسهای محلی نیز قابل عرضه به هموطنان محترم می باشد
.

خیاطی رسول

5- ادعا نکنید عمل کنید...
برای خود یک لباس آذربایجانی تهیه و اگر هم آنرا فعلا نمیپوشید برای خود و فرزندانتان آماده نگهدارید تا شاید روزی به فرهنگ و اصالت و سنت خود برگشتیم..!


شهرها و جاذبه ها
غربت لباس های سنتی در آذربایجان

نویسنده: قلی عباس پور
در سال های گذشته بسیاری از گویش ها و آداب و رسوم جوامع بشری دچار تغییر و تحول شده و برخی از آنها حتی تا حد فراموشی پیش رفته اند. یكی از این فاكتورها كه نقش به سزایی در شناساندن فرهنگ یك جامعه ایفا می كند مقوله لباس یا همان لباس محلی است.

مدل لباس سنتی

ژورنالیسم

مدل زنانه

سودان گلَن سورمه لی قیز

[http://www.aparat.com/v/aM9Z1]


شیوه لباس پوشیدن مردم در آذربایجان شرقی، بخشی از فولكلور این منطقه را تشكیل می داد اما متاسفانه با تغییر مد لباس پوشیدن این شیوه قدیمی بسیار تغییر كرده است. امروزه استفاده از لباس های محلی و سنتی در بسیاری از نقاط ایران از جمله استان آذربایجان شرقی به فراموشی سپرده شده و مردم عمدتا از لباس های رایج شهرهای بزرگ استفاده می كنند.

لباس محلی آذری

dress

مدل آذربایجانی

پسر آذری

به رغم اینها هنوز كه هنوز است در برخی از مناطق روستایی و عشایری استان از جمله ایل شاهسون و ارسباران، استفاده از لباس های محلی همچنان مرسوم است و به جرات می توان گفت این لباس ها به نوبه خود یكی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی این منطقه محسوب می شوند.

پوشاک آقایان

لباس زیبا

فشن

آذربایجانی

لباس های محلی

[http://www.aparat.com/v/bCUfq]


اخیرا هنرمندی از خطه آذربایجان شرقی به اتفاق خانواده خود در كارگاه كوچك تولید، دوخت و عرضه لباس های سنتی آذربایجان اقدام به تولید لباس های زیبای منطقه با رعایت اصول و فنون علمی و تاریخی كرد.

لباس کودک آذری

مردانه

لباس رسمی آذری

حسن عاشقی كه به قول خودش احیاكننده این هنر بعد از 150 سال در استان است در خصوص وضعیت لباس های محلی در استان می گوید:
در سال 1375 كه به اتفاق همسرم اقدام به تهیه و دوخت لباس های سنتی در استان كردیم، وضعیت این هنر خیلی خراب بود، طوری كه ما در آن سال نتوانستیم از بازارهای تبریز یك دست لباس محلی برای دختر كوچكمان پیدا كنیم و به جرات می توان گفت این امر جرقه ای شد تا به فكر احیای این هنر اصیل و زیبا در استان بیفتیم.

azeri

ژورنال

لباس ایرانی

اصالت آذری

وی می افزاید: از همان ابتدای فعالیت با مراجعه به كتابخانه ها، موزه ها، تماشای فیلم ها و عكس های قدیمی و پرس وجو از شهرها و روستاهای اطراف استان و نیز مشورت با كارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان، سعی كردیم طرح هایی ارائه دهیم كه دارای شناسنامه و هویت باشند.

بوردا

لباس مجلسی

لباس ترکها

مدل قفقازی


این هنرمند آذرباجانی می گوید: در منطقه قدیم آذربایجان حدود 50 طرح در مورد لباس ملی به ثبت رسیده است كه عمده تفاوت آنها در آب و هوا، رنگ، طرح و جنس لباس متناسب با سن افراد است. به طور مثال در مناطق سردسیر افراد مسن از رنگ های تیره تر و پارچه های ضخیم تر استفاده می كردند.


جشنواره لباس محلی

لباس دخترانه

لباس بومی مدارس

چکمه آذری

عاشقی ادامه می دهد: با رواج لباس های خارجی، هنر اصیل دوخت و دوز لباس های محلی در كشور و به تبع آن در استان ما، به مرور كمرنگ شد طوری كه از اواخر دوره قاجار و به دلیل عدم حمایت از دوزنده لباس سنتی، این هنر در جامعه تا حد بسیار زیادی از بین رفت.

مدلهای لباس

model

لباس رسمی

مدل مردانه

جامعه شناسان علل منسوخ شدن لباس های محلی را در عدم آگاهی از هویت فرهنگی و قومی، خود كم بینی و سبك شمردن پوشاك سنتی براثر عدم آگاهی و مدگرایی بخصوص در بین نسل جوان ذكر می كنند. به نظر آنها پیچیده بودن لباس های سنتی در طرح، رنگ، نقش و نگار، دوخت زمانبر و نیز چندین متر پارچه و تقلید كوركورانه و افراطی از برخی اسلوب های ناروای غربی از جمله عوامل فراموش شدن این هنر بسیار زیبا و اصیل در جامعه امروزی است.

آذری

مدلهای لباس زنانه

پوشاک زنانه

پالتار


در همین حال، یكی از شهروندان تبریزی در خصوص علت استقبال كم مردم در استفاده از لباس های محلی اظهار كرد: متاسفانه به رغم تمایل زیادی كه به پوشیدن این گونه لباس ها درخود و خانواده ام سراغ دارم به دلیل توزیع پایین لباس های محلی در بازار و گران بودن قیمت تمام شده آنها و همچنین عدم استقبال جامعه از این نوع لباس ها، قادر نیستیم از این نوع پوشش در ملاعام استفاده كنیم.

فرهنگ آذربایجانمرتبط با : آذربایجان * تورک سئسه لینک * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : شوی لباس سنتی-azeri modeling-خیاطی رسول-لباس محلی آذربایجان-ژورنال لباس-مدل لباس آذربایجانی-حسن عاشقی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : جمعه 29 فروردین 1393
زمان : 12:30 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 09:50 ق.ظ
It's really a cool and helpful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful info with us.
Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
سازا یکشنبه 20 تیر 1395 10:42 ق.ظ
سلام- دو تا کانال تلگرام معرفی می کنم براتون
azarirags@
danceazari@
azarisas@
گروه اذری هم داره مدیریت خانم شما ارزا
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام یاشا
نسرین پنجشنبه 14 آبان 1394 09:19 ب.ظ
با سلام. مدلاتون خیلی قشنگه
امکانش هست مشترک بشم برای ارسال مدلها به ایمیلم؟ با تشکر
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
ممنون... میتونید هر تصویر یا مطلبی خواستین استفاده کنید
تورک چهارشنبه 26 آذر 1393 09:18 ب.ظ
سلاملار قارتال قارداش تو خودت لباس آذری داری لباس آذری کجاها باید استفاده کرد اگه داری به خبر بدهد و چرا حالا سنت و سادام مردم آذربایجان لباس آذری در آذربایجان ایران رسمی نیست اما کردها و بختیاریها و بلوچها استفاده می کنید یاشا قارداش به خبر بدهد یاشا
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام نه متاسفانه اما در اولین فرصت باید اینکار بکنم میشه حتی برای بچه های خانوداه و مراسمات عروسی و تلود هم تهیه کرد.
یکی تو تربیت هست ولی اصلیش خیاطی رسولی که این پست هست
دنیز یکشنبه 31 فروردین 1393 12:53 ق.ظ


تبریز قارتال پاسخ داد:
:
شادی شنبه 30 فروردین 1393 11:36 ب.ظ
سلام قارتال بی.
چوخ گوزل پست گویموسان.یاشا.اوخیاط قارداش ، باجیلارادا سنتی لباس تیکر؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام شادی خانیم...
بلی حتما تیکرلر تلفونه وارده سؤروشون...

http://nazlibakhish.persianblog.ir/
اردبیلی شنبه 30 فروردین 1393 10:31 ب.ظ
سالام قارتال داداش

تبریزده نه خبر ؟ چوخدان گلممیشم داریخمیشام تبریز اوچون

هاواسی یاخجی اولسا گلردیم باخ

نه خبر ؟
به سن اولنمدین هاچاندی؟
گئده سوبای قالمیسان نیه؟

قیز اولسا بیزده تاب یوللا . یا دییرسن من گلیم اورا!

بوردا قیز قحط اولوب باخ

تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلاملار
هاوا پیس دئییر
ائله بئله گئتسه آخیره جان ایشاالله ته قالاجاقام!

یوخ بابام اوقلانلارین نسلی کئسیلیپ قیزلار چؤخالیپلار فقط بصیرت گؤزه ایستیر..!!
ائلشن شنبه 30 فروردین 1393 06:10 ب.ظ
سلاملار قارتال قارداش کئفین
منی باغیشلاین بیر از باشیم قاریشقیدی گلیب یولداشلار باش چکمدیم

یاشاسین
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلاملار...
خواهیش ائلییرم ساغولون که باش وئردؤز...
x شنبه 30 فروردین 1393 05:44 ب.ظ
....ولی من آشنام!!!

پست خوبی بودآقای مدیر... ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
: خداروشکر که یکی آشناست!
ممنون جناب کاربر!!
نیلوفر شنبه 30 فروردین 1393 05:02 ب.ظ
آپم و آماده ثبت لینک شما در پیوندهای وبلاگم
تبریز قارتال پاسخ داد:
:
مدیر سایت شنبه 30 فروردین 1393 09:26 ق.ظ
چطوری عزیزم؟ خوبی؟ تبادل لینک می کنی؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
: من خوب نیستم!!!
چرا برای چی زیراکه چون!!
چرا همه ریختن وب من؟!!
پدرام زارعی شنبه 30 فروردین 1393 08:53 ق.ظ
چطوری پسر عمو؟ خوبی؟ چرا به من سر نمیزنی؟ وبلاگت رو توی صفحه من ثبت کن
تبریز قارتال پاسخ داد:
:
تو پسر عموی ناتنی من هستی؟!!
یا نسبتی با اون دخترها داری؟!!
شیرزاد شنبه 30 فروردین 1393 08:51 ق.ظ
یاشاسین خیاطی رسول
تبریز قارتال پاسخ داد:
: یاشاسین که تنهایی داره جور همه میکشه امیدوارم استقبال بیشتر بشه و خیاطی های لباس محلی آذربایجانی هم بیشتر...
ماندانا جمعه 29 فروردین 1393 09:19 ب.ظ
سلام برادر عزیز چطوری خوبی؟وبلاگ خوبی داری . پست جالبی نوشتی
ما شیرازی ها هم لباس سنتی شیرازی داریم که خیلی خوشگله ولی الان توی شهر کسی نمیپوشه فقط توی بعضی از روستاها از لباس سنتی شیراز استفاده می کنند.
راستی وبلاگت رو توی صفحه ستاره ثبت کن
تبریز قارتال پاسخ داد:
: سلام ممنون...
امیدوارم اصالتها هرجای حفظ بشه و کم رنگ نشن سنت های زیبا از جمله لباس محلی...

جل الخالق شما نسبتی با ستاره دارین؟!!
من سعیم میکنم لینک کنم اما نمیشه چون سایت های تبادل لینک درست کار نمیکنند حتی بعد اضافه کردن لینکشون باز قبول نمیکنه لینکمو!!
خلاصه اگر با ستاره ازدواج کنم براش لباس محلی آذربایجانی میپوشونم عروسیش!
ستاره جمعه 29 فروردین 1393 12:58 ب.ظ
چطوری پسر عمو؟ خوبی؟ چرا به من سر نمیزنی؟ وبلاگت رو توی صفحه من ثبت کن
تبریز قارتال پاسخ داد:
:
چه زود دختر عمو شدی؟!!
دختر خال که نیستی یهو؟!!

تک ستاره زندگیم لینک ولش با من ازدواج میکنین؟!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ