تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال یکشنبه 21 اردیبهشت 1393, 02:30 ق.ظ
فلسفه تبریز کل جهان
ریشه تاریخی تقابل نصف جهان - کل جهان

تبریز واقعیت زنده تاریخ


آذربایجان زنده ترین گوشه تاریخی ایران است که هنوز هم می توانید در آن بناهای تاریخی سالم و سرپایی پیدا کنید که شناسنامه هویتی این منطقه هستند.
تبریز هم شهر اولینهای ایران سهم بسزایی در این تاریخ زنده از آذربایجان دارد.


در کتابها نام تبریز به این صورتها آمده است : تومروس، توریز، تَوْرِژ، تَوْرِش، دَوْرِژ ، تارماکیس، تارماکیزا، تاوراکیس، تاورش، تاوریژ(ارمنی)، توریس، توریز، دبریز، تِبریز، تیوریس، تیوریز، تربیز،
تَبریز

در خصوص تبریز شهر اسرارآمیز تاریخی، بزرگانی چنین گفته اند:

شاردن در قرن هفدهم میلادی نوشته است که " در تمام عالم من شهری(تبریز) نمی شناسم که درباره بنا و پیدایش و نام اولیه آن نویسندگان جدید این قدر زیاد بحث و جدل کرده باشند!

بسیاری از جهانگردان اروپایی که در قرن هفدهم و حتی هجدهم و نوزدهم از تبریز گذشته اند ، تبریز را همان اکباتان قدیم پنداشته اند . تاورنیه که پیش از شاردن از تبریز دیدار کرده ، می نویسد که " عقیده بعضی این است که تبریز همان اکباتان قدیم ، پایتخت مملکت مداست .

تارماکیس دالان تاریخ
تاریخ تبریز

تبریز اسرار آمیز

دروازه های متعدد تبریز - دوه چی قاپیسی - قصر زیبنده خاتون
دوه چی تبریز

" اولئاریوس که در نیمه نخست قرن هفدهم از تبریز گذشته ، به هنگام سخن گفتن از پایتخت های شاهان قدیم ایران ، اظهار نظر می کند که " آن ها در تابستان به اکباتان – که امروز آن جا را تبریز می نامند – نقل مکان می کردند . . .

"
لابولای لو گوز هم که در اواسط قرن هفدهم مدت ها در ایران گذرانده ، براین باور بوده است که تبریز " در قدیم اکباتان نامیده می شده ، جایی که کتابخانه شاهان ماد بوده .

 
گاسیار در وویل که در نخستین سال های قرن نوزدهم در تبریز بوده ، با تردید می نویسد که " تبریز که تصور می کنند اکباتان باستان باشد – گرچه بعضی از مورخین همدان را اکباتان می دانند . . .


وین چنتو دالساندری که در سال 1571 م ]950 خورشیدی یعنی در حدود پنج‎سالی قبل از مرگ شـاه طهماسب به ایـران سفر کرده است، دربارۀ تبریز چنین می‎نویسد:  «تبریز، پایتخت تمامی امپراطوری ایـران در میان دشتی قرار گرفته به غایت وسیع که چندان فاصله‌ای با کوه‎های بلند ندارد. در نزدیکی شهر بر روی تپه‎ای، بقایای دژ کهن سالی دیده می‎شود. به دور شهر حصاری نیست، و محیط آن از پانزده میل تجاوز می‎کند... این شهر چهل و پنج خیابان دارد که در آن‌ها درخت‌های فراوان کاشته و پارکی ایجاد کرده‎اند. هوا در زمستان و تابستان در نهایت اعتدال است. میوه‎های شهر از لحاظ خوبی و کیفیت نظیر ندارد. تمامی بازرگانان و کاروان‎های کلیه نقاط ایـران از این شهر می‎گذرند و به همین سبب، تبریز اهمیت بازرگانی زیادی دارد، اما به واسطۀ جنگ از میزان داد و ستد کاسته گردیده است.»

گنجینه شهر تاریخی تبریز مخفی در دالانهای زمان و طبیعت

شهر تاریخی

ششگلان تبریز

میراث تبریز

"
و بالاخره در روزگار ما سید اسمعیل وکیلی است که قله اخی سعدالدین را که ولیان (بیلان) کوه نیز نامیده می شود و تپه ای است در شمال شرقی تبریز ، جای شهر اکباتان می پندارد

زمانی سارگن با استفاده از هرج و مرج داخلی ناشی از مرگ ایرانو فرمانروای ماننا ، در سال ۷۱۴ ق . م . از طریق همین سرزمین به اورارتو لشکرکشی کرده و در سر راه خود از محلی که تبریز در آن بنا گردیده ، گذشته و دژهای آن جا را به تصرف در آورده و با خاک یکسان کرده است . وصف یکی از دژهای این ناحیه که به نظر ا . م . دیاکونوف در جایگاه تبریز قرار داشته ، در کتیبه از این قرار است :

" تارماکیس دارای استحکامات مهم بود . سدهای ساخته شده در این جا محکم بود . همین سدها را خندق های ژرفی احاطه کرده بود . نیروهای احتیاطی قشون های دولت در این جا مستقر بودند . اسب های آن ها نیز در این جا نگهداری می شد . ساکنان بخش های اطراف از ترس من (سارگن) در این جا پناه گرفته بودند . هنگام لشکرکشی من به این جا ، اهالی برای نجات جان خویش ناگزیر از ترک این جا و فرار به دشت های بی آب شدند . من این محال را به تصرف درآوردم و درمیان سکونتگاه هایی که تبدیل به استحکامات تدافعی شده بودند ، جنگیدم . باروهای همین قلاع را با خاک یکسان کردم ، به اماکن داخل قلعه آتش زدم و مقدار زیادی از آزوقه ساکنان قلعه را به آتش کشیدم . درهای انبارهای بزرگ را که مملو از جو بودند ، گشوده ، بین لشکریان بیشمار خود تقسیم کردم . سی دهکده اطراف همین قلعه را نیز طعمه آتش کردم . دود این دهات به آسمان رفت."

تبریز شهری که با بلندترین طاق ها و با دژها و دروازهای و تونلهای زیرزمینی متعدد در مسیر جاده ابریشم حفاظت میشده
تبریز قدیم

شنب غازان تبریز شهری رویایی و اسرارآمیز علمی در جهان که در زلزله تبریز با خاک یکسان و ناپدید گشت
غازان خان

ربع رشیدی اولین و بزرگترین شهر دانشگاهی جهان در تبریز که در اثر زلزله وحشتناکی فقط بقایایی باقیست
دانشگاه جهان

تعدادی از اماکن را که در آن کتیبه نام برده شده است ، اکنون هنوز می توان تشخیص داد و محل آن ها را معلوم نمود . جریان آن جنگ های اولیه در اطراف دریاچه ارومیه حتی تا داخل خاک آذربایجان به خوبی روشن است. . .از جمله آن ها شهر اوشکایا را وصف می کند که حصاری به ضخامت هشت ذراع داشته و نیز شهر دیگری را به نام انیاس تانیا (در تاریخ ماد آنیاشتانیا ۴۳) که در محلی واقع بین اوشکایا و شهر تارواکیسا۴۴ (در تاریخ ماد تارماکیس ) بوده ، دارای دو حصار و خندق و خود شهر تواریر۴۵(در تاریخ ماد تاروئی ) نیز یک خندق و دو حصار داشته است .

و بسیاری شواهد تاریخی از قبور مدفون شده 4500ساله عصر آهن در مرکز شهر تبریز و واقعه تاریخی جنگ بین ملکه آناتومروس با کوروش هخامنشی و یا وجود تونلهای اسرار آمیز زیر زمینی شهر تبریز و یا اینکه در عصر صفوی تبریز پنجمین شهر بزرگ جهان بوده است و بسیاری اسناد تاریخی دیگر که به مرور زمان بر اثر 12زلزله مخوف تبریز یا جنگ های متعدد بسیار حالا اثر کمی باقی مانده اما همچنان همگان تبریز را شهر تاریخ ساز و کشف نشده و اسرار آمیز میدانند آنچنان که دیوید رول فیلسوف انگلیسی هم تبریز و آذربایجان را همان بهشت عدن معرفی کرده است.

نام تبریز گره خورده با ملکه اش تومروس

ملکه تومروس

قبرستان عصر آهن تبریز مدفون شده زیر خاکهای ویران شده در مرکز شهر تبریز بر اثر زلزله مهیب 4500سال قبل
قبرستان تاریخی

تبریز شهری که با بزرگترین مرکز تجاری و بازار جهان در زمان جاده ابریشم شرق را با غرب بهم پیوست

بازار تاریخی تبریز

حال میخواهیم به گوشه ای از اینکه چرا لقب تبریز کل جهان است و ریشه آن چیست و چرا همیشه در تقابل با نصف جهان بوده است اشاره کنیم...
فلسفه تبریز کل جهان و تقابل با نصف جهان چیست؟

جواب:

شاه عباس اول، هنگام تغییر پایتخت از تبریز به اصفهان، در صدد ایجاد شهر زیبای دیگری همانند تبریز بود، بدین روی تمامی صنعتگران و هنرمندان آذربایجان، علی الخصوص هنرمندان شهر جلفا را به اجبار حاکمیت، به اصفهان کوچاند.

نقشه میدان صاحب آباد تاریخی تبریز
میدان صاحب آباد

میدان حسن پادشاه
حسن پادشاه تبریز

میدان بزرگ شهر

میدان نقش جهان اصفهان

نقش جهان
این‌ میدان‌ در دوره‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ بنا شده‌ و است‌. در اطراف‌ این‌ میدان‌، مسجد عباسی‌، مسجد شیخ‌ لطف‌ الله، عمارت‌ عالی‌قاپو و سردر قیصریه‌ قرار گرفته‌ است‌. این‌ میدان‌ در دوره‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ و جانشینان‌ او محل‌ برگزاری‌ جشن‌ها،بازی‌ چوگان‌(ورزش آذربایجانی)، رژه‌ قشون‌(رژه ترکها)، و محل‌ نمایش‌های‌ مختلف‌ بوده‌ است‌.

بایستی بدانیم که بسیاری از ابنیه ای که در زمان سلجوقی و صفوی در اصفهان ساخته شدند، تنها نمونه ای از اصل آنها در تبریز بوده است که متأسفانه در زلزله های ویرانگری که دامن گیر تبریز شده بود، ویران گشتند.

برای نمونه، اصل عمارت "عالی قاپو"(آلا قاپی) بنا به گفته قدیمیها در محله کنونی "راستا کوچه" قرار داشته است.


کاخ هشت بهشت اصفهان
هشت بهشت
عمارت‌ تاریخی‌ هشت‌ بهشت‌ در دوره‌ شاه‌ سلیمان‌ صفوی‌ بنا شده‌ است‌

چهل ستون اصفهان
چهل ستون

مجموعه کاخها و باغهای هشت بهشت و باغشمال تبریز که ویران گشتند

باغشمال تبریز

عمارات تبریز

قاپو

هشت بهشت تبریز

مظفرالدین شاه در تبریز

تبریز قدیم

تاریخ تبریز

چهار منار تبریز روادی پادشاهان سلجوقی

چهار منار

ترکها معمولاً به ابنیه ی بزرگی که توسط حاکمیت ساخته میشد، القابی تحت عنوانهای "قاپی(مکان ساخته و پرداخته شده، بنا)" و "سارای (محل پوشیده شده)" قرار می دادند.
دو نمونه از مشهورترینِ این ابنیه "توپ قاپی(بنای مجتمع و بهم بافته شده)" در استانبول و "آلا قاپی(بنای منحصر به فرد، بنای شاخص)" در اصفهان می باشند.


تاریخ نابود گشته تبریز کل جهان
کل جهان

عالی قاپوی نابود شده تبریز توسط رژیم طاغوتی پهلوی
عالی قاپو

عالی قاپوی اصفهان
عالی قاپوی اصفهان
این‌ بنا به‌ امر شاه‌عباس‌ اول‌ ساخته‌ شده‌ است‌. شاه‌صفوی‌، سفیران‌ و شخصیت‌های‌ مهمی‌ را در این‌ كاخ‌ به‌ حضور می‌پذیرفت‌.

همچنین به گفته قدیمیهای تبریز، و با توجه به اکتشافات اخیر، نمونه ای همانند میدان نقش جهان اصفهان، در محوطه مسجد صاحب الامر تبریز قرار داشته است.
هم اکنون نیز در اصفهان، محله "جلفا" یادگار اهالی جلفای آذربایجان است.


سی و سه پل اصفهان( الله وردی خان)
سی و سه پل

به‌ هزینه‌ و نظارت‌ سردار معروف‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ صفوی‌ بنام‌ الله وردی‌خان‌ در سال‌ 1005 هجری‌ قمری‌ بناشده‌ است‌. در دوره‌ صفویه‌، مراسم‌ جشن‌ آبریزان‌ یا آبپاشان‌ ارامنه‌ در كنار این‌ پل‌ صورت‌ می‌گرفت‌. ارامنه‌ جلفا، مراسم‌ «خاج‌ شویان‌» را نیز در محدوده‌ همین‌ پل‌ برگزار می‌كرده‌اند. پل‌ مزبور یكی‌ از شاهكارهای‌ معماری‌ و پل‌ سازی‌ ایران‌ و جهان‌محسوب‌ می‌شود.

نام‌ پل‌خواجو، تحریف‌ كلمه‌ «خواجه‌» است‌ كه‌ به‌ مناسبت‌ لقب‌ بزرگان‌ و خواجه‌های‌ عصر صفوی‌ نام‌ گذاری‌ شده‌ است‌.


پل قاری تبریز
پل قاری

پل سنگی تبریز

مسجد شیخ لطف الله اصفهان - لقب گنبدهای فیروزه ای برای اصفهان
شیخ لطف الله

این‌ مسجد به‌ فرمان‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ در مدت‌ 18 سال‌ ساخته‌ شده‌ و معمار آن «استاد محمد رضا اصفهانی‌» است‌.

تبریز فیروزه جهان اسلام - مسجد کبود ویران شده در زلزله
مسجد کبود

کاشیهای فیروزه ای مسجد کبود
کبود

بقایای کاشیکاریهای فیروزه ای ربع رشیدی تبریز
کاشیهای ربع رشیدی

رشیدیه قاپی تبریز
قاپی

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان - از معماری‌ دوران‌ صفویه‌ الهام‌ گرفته‌
آرامگاه صائب تبریزی

مقبره الشعرای تبریز - با قدمت 900سال
شعرا

بازار اصفهان - بازار اصفهان‌ در دوره‌ صفوی‌ ساخته‌ شده‌ در حالیکه بازار تبریز زمان جاده ابریشم

بازار اصفهان
-
با توجه به تمامی زیبائی هایی که در این دوره در اصفهان ساخته شده بود، باز اصفهان، به نوعی یادگاری از تبریز بود. بهمین دلیل گفتند "اصفهان نصف جهان؛ اگر نباشد تبریز".
خود کهنسالان اصفهانی نیز منکر این قضیه نیستند و هنگام استفاده، این مثل را به طور کامل بکار می برند.


همچنین در دوران پیشین توسط سلجوقیان ترک بناهایی تاریخی در اصفهان احداث شده بود

مناره چهل دختر اصفهان دوره سلجوقی
مناره

کلیسا وانک اصفهان ساخته شده توسط جلفایی های آذربایجان
این‌ كلیسا بزرگ ترین‌ و زیباترین‌ كلیسای‌ جلفای‌ اصفهان است‌

کلیسا وانک

سینما ارامنه تبریز
ارامنه تبریز

کلیسای سنت استپانوس جلفا در آذربایجان شرقیکلیسای مریم مقدس تبریزکلیسای شوغاگات تبریز
شوغاگات


و...!!!
ماجرای اصفهان نصف جهان است ولی تبریز دیگر کل جهان نیست!

وقتی مفهوم بلاد و شهر در سرزمین ایران زمین تعبیر جدیدی یافت . وقتی هر سلسله تاریخی برای ثبت خویش معماری دوره خاص خود رابنا نهاد وقتی شاه عباس مقتدر شاه ترك تبار ایران زمین.  بدنبال شكوه پایتختش بود . وقتی برای جلال و جبروت میدان نقش جهان پل خواجو و ده ها بنای دیگر تاریخی دوره صفوی. بدنبال معماران قابل می گشت . وقتی برای گسترش هنر و صنعت در همه گونه ها و زمینه ها در پایتخت دوره صفوی فراخوان اجباری به هنرمندان و صنعت گران فرستاد . هنرمندان معماران صنعتگران به اجبار شاه مقتدرایرانی از بلاد خویش فراخوان شد تا برای شاه عباس صفوی بنای یاد و تاریخ بگسترانند .

ائل گؤلی تبریز - دوره آق قویونلوها
تبریز کل جهان

ایل گولی

ارک تبریز - دوره ایلخانیان

بنای ارگ تبریز

خیابان فردوس تبریز
فردوس تبریز

 آذربایجانی های هنرمند . خالق اصفهان نصف جهان دوره صفوی بودند . كسانی كه به اجبار حاكمیت زمانه خویش بار و بندیل خود را از جلفای آذربایجان بسته و راهی پایتخت شدند . این هجرت تاریخ ساز اصفهان را زیبای تاریخ  نمود و آذربایجان را مهجورآن... شاید دلیل و ریشه رقابت این دو دیار كهن در همین مسائل ریز و درشت تاریخی نهفته باشد  .بطور مثال  بزرگترین میدان اصفهان این توصیف و بیوگرافی را یدك میكشد . ابتدای سلطنت شاه عباس اول، سطح میدان در اندازه بسیار بزرگتر از میدان کوشک سابق تسطیح شده و بارها آیین چراغانی و آتش‌بازی در آن برپا شده‌است. منابع گوناگون، بنای به شکل فعلی را در دوره سلطنت شاه عباس اول و به سال ۱۰۱۱ قمری دانسته‌اند. احتمال دارد که بنای این میدان از روی نقشهٔ میدان حسن پادشاه در تبریز برداشت شده باشد

میدان ساعت تبریز - جنگ جهانی تقریبا 70 سال قبل
ساعت

نصف جهان

میدان نقش جهان پیش از دوره صفویه، در جایگاه کنونی این میدان، باغی به نام نقش جهان وجود داشته‌است. این باغ، نام خود را از شهری در آذربایجان گرفته که اینک به نام نخجوان خوانده می‌شود.

 
با مراجعه مختصر به تاریخ گذشته اصفهان .  نقش آذربایجانی ها در توسعه تاریخی فرهنگی  آن انكار ناپذیر است .

اما هدف دراین مبحث طرح مسئله دیگریست. چه تعصبی در مردم اصفهان و تبریز آذربایجان ریشه دوانده كه همیشه تاریخ  تبریز با اصفهان و یا بر عكس مقایسه میشود. چرا در ذهن تاریخی ما آذربایجانی ها این سوال نازدودنی است  كه اصفهان در همه زمینه ها پیشرفت و آذربایجان با آن تاریخ درخشان باز ماند. چرا امروز توریست بین الملل در اصفهان دلار خرج میكند  و در تبریز جایگاه آنچنان ندارد . این سوالات فراوان ریشه های تاریخی بسیار دارد .

کتیبه خشایارشا در تبریز
اشکانی

دوره قازانیه تبریز
قازان

مبنای توسعه هر تمدن در هر  دیار و شهر و كشور به دلایل گسترده ایی بستگی دارد .و بخشی از این دلایل تاریخی اجتماعی در فرهنگ بومی آن دیار نهفته است . ما تبریزی ها و به تعبیر عام و امروزی تركها خطاهای تاریخی بسیار داشته ایم.  اگر در همین عصر معاصر جریان مشروطه را واكاوی كنیم برخورد غلط و نا آگاهانه برخی  چهره ها در آن تاریخ حساس  نقش نیروهای آذربایجان را در جریان مشروطه كمرنگ نمود . و با رای و تایید این جریان .  استبداد رضا خانی حاكم شد . امروز قاطعانه می توان حكم داد كه فرهنگ بومی آذربایجان محكم ترین ضربه و سیلی تاریخی خود را از اصلاحات و ملت سازی رضا خانی خورده است .ضربه ای كه شاید آثار اسفبار آن هنوز هم بزرگان تاریخ و فرهنگ این دیار را می آزارد .این حاكمیت استبداد زده میوه همان مشروطه ای بود كه بر سرش خون صدها جوان آذربایجانی در كوچه پس كوچه های تبریز به زمین ریخت .

پادشاه اوزون حسن تبریز بانی مسجد حسن پادشاه
اوزون حسن

تاوراکیس(تبریز)
تارماکیس

دوره مغول

در بررسی تاریخی و با نگاه فلسفی تاریخی و به تعبیر تاریخدانان نگاه ابن خلدونی به تاریخ و فلسفه وجودی آن . این نوع  خطاها و انحرافات را چنین باز می گشاید كه آنهایی كه شاید نقشی چون ستارخان و جنبش نهضت مشروطه تبریز  در پیروزی مشروطه نداشتند خیلی زود سوار بر این موج شده و خود را در راس جریان قرار داده و ثمره اقتصادی فرهنگی آنرا برای خود ربودند . چرا اینگونه شد؟
بزرگترین جواب برای این سوال  تعصب نا آگاهانه در برابر برخی رخداد ها ست . ما آذربایجانی ها دچار یك سو تفاهم تاریخی هستیم .اگر دیگران بودجه توسعه را با هزار ترفند به شهر و استان خویش سرازیر میكردند با بی توجهی و درس نگرفتن از صدها تجربه تاریخی در همین معاصر یعنی ده  بیست سال پیش نماینده و كاندیدای ما شعار قوم گرایی سر می داد و همه را نگران خود  می ساخت. در دوره سازندگی وقتی نمایندگان و مسئولین اصفهانی با هزار دلیل و برهان بدنبال افزایش بودجه استان خویش بودند در روزنامه های محلی شهر ما تبریز مقاله از تبریز تا بهرمان رفسنجان چاپ میشد!  و توجه ها را از تبریز به نقاط دیگر كشور می بردند .

شهر اولینها

دانشگاه تبریز

 در عصر معاصر از مشروطه تا انقلاب اسلامی و همه تحولات تاثیر گذار تبریز و آذربایجان نقش تاریخی خود را ایفا نموده. اما نتوانسته نتیجه آنرا بالفعل نماید و امروز حسرت کل جهان شدن در دل داریم  البته از بعد توسعه نه ابعاد دیگر...

درهمین  تاریخ دفاع مقدس این نزدیكی بین اصفهان و تبریز چنان مهم بود كه سردار شهید احمد كاظمی چنین روایت می كند كه: لشگر ما همیشه دوشادوش لشگر عاشورا خط شكنی می كرد . شهید مهدی باكری معاون لشگر نجف اصفهانی ها  بود كه به لشگر عاشورا پیوست و نام این لشگر آذری را پر آوازه ساخت . این مثالها بیشمار است و فراموش نشدنی ...

اما...

جنگ جهانی و ورود روسها به تبریز و ویرانی شهر
روسها در تبریز


حسن رشدیه - اولین مدرسه سبک نوین کشور در تبریز

حسن

شاید در حافظه بزرگان تبریزی باشد  اوایل دهه هفتاد و در دولت سازندگی در همین تبریز برخی شایعه كرده بودند كه بودجه  تبریز را به اصفهان می فرستند. البته این شایعات در مباحث برنامه بودجه كشوری و تخصیص بودجه و اعتبار كاملا انحرافی و دور از واقعیت است. اما این نگاه عوامانه در باور برخی در سطح كلان منجر به بروز عقده پروری تاریخی گردید. كه چرا به اصفهان بیشتر از تبریز توجه میشود؟!!

در بررسی اجمالی و تفاوت توسعه در اصفهان و تبریز از بعد فرهنگی باید برای اصفهان كلاه از سر برداشت. كسی چه می داند مسئولین تراز اول استان اصفهان  10 سال و یا در مواقعی بیش از ده سال سكان دار مدیریت  این استان رابه دست میگیرند  همه زیر و بم ها و ظرفیتهای عمرانی و اقتصادی و فرهنگی اجتماعی شهر  را در این 10 سال لمس و تجربه كرده و مدیریت میكنند  شاید پرآوازه ترین مدیران كشور با استناد محكم اصفهانی الاصل باشند. نزدیك به سی  فرهنگسرای فعال در سطح شهر با تمام امكانات و اختیارات در اختیار شهروندان اصفهانی هستند كانون های فرهنگی كتابخانه ها مكانهای تاریخی همه و همه با مدیریت فرهنگی مناسب خدمات رسانی می كنند .


شهر تبریز

نقشه هوایی تبریز

اما درفرهنگ  تبریز ما كه بر همگان عیان است، وقتی  در هر پست و مقامی كسی مسئولیت میگیرد از فردای روز معارفه غزل رفتن برایش می خوانند و هزاران خبر و شایعه برایش ایجاد می كنند كه شنیده ها حاكی از بركناری استعفا رفتن و این حرفهاست .... نمیدانم این ویروس ها و تنگ نظری ها در كجا و چگونه در فرهنگ بومی ما نفوذ و رشد كرد و با چه آنتی ویروسی مهار شدنی است.
البته این تفكر منحرف  همه ماست كه دست به دست می دهیم  مبادا كسی موفق باشد در صورت موفقیت و رشد با هزار فتنه و تهمت و افترا باید حذف شود.این حكایت شنیدنی و طنز شاید در وصف حال ما تبریزی ها بگنجد: روزی چند بسته قورباغه با بسته بندی سر باز از تبریز به ژاپن ارسال میشود .طرف ژاپنی با تعجب میپرسد این بستهای قورباغه بطور سرباز چه معمایی دارد چرا این قورباغه ها بیرون نمی پرند طرف تبریزی در جواب می گوید این قورباغه ها تبریزی الاصل هستند اگر یكی از آنها جرات پرش پیدا كند دیگر قورباغه ها پاهایش را می گیرند تا نتواند بپرد!!!
به همین ترتیب همه بدون كوچكترین پرش نشسته و نظاره گر امورند ....

پسیانی اولین خلبان ایران در تبریز
کلنل پسیانی

تبریز شهر جنبش ها و غیور مردان - ستارخان و باقرخان

http://s2.picofile.com/file/7118767311/sattar_khan_va_baqer_khan.jpgمثلا این خبر كوتاه قبلا در خروجی خبرگزاری های شهر ما قرار گرفت:

عدم جذب 1800 میلیارد ریال اعتبار سال 89 در آذربایجان شرقی
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: از دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود در زمینه جذب 180 میلیارد تومان اعتبار باقیمانده سال 89 تا پایان سال مالی جدیت بیشتری صورت گیرد.

همین عدم جدیت .  امروز ما را در این جایگاه و اصفهانی خود ساخته را در آن رتبه توسعه بومی قرار داده است . از تاریخ تا فرهنگ از اقتصاد تا صنعت  امروز زمان فرصت سوزی نیست باید گذشته ها را سر مشق قرار داده و برای آینده بكوشیم . تا جایگاه تبریز جاده ابریشم و محور وصل غرب به شرق را دوباره بازگردانیم و سیاحان و توریسم از تبریز گذشته و به اصفهان برسند زیرا اصفهان نصف جهان است اگر تبریز نباشد .

با این اوصاف تبریز و آذربایجانی ها می توانند با اتحاد و یکدلی و به دور از تنگ نظری پیشرفت عمده ای در همه سطوح ورزشی،اقتصادی،فرهنگی و ... داشته و کل جهان اسرارآمیز خود را دوباره بسازیم
...

دسته بندی : تبریز , * انتقاد،پیشنهاد لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : نصف جهان , کل جهان , نام تبریز , تاریخ ایران , شاه عباس صفوی , اصفهان نصف جهان , تارماکیس ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات