تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - آب
 

تبریز ویکی لینکلر

 
آب
نظرات |

وضعیت قرمز مایه حیات

این مطلب فقط جهت یک فرهنگ سازی است

آب

اولین روز ماه مبارک رمضان همراه شد با بارش باران رحمت الهی در تبریز و طراوت هوا ولی همگی بخوبی واقف هستیم که چطور در وضعیت بحران کم آبی در کشور قرار گرفتیم...
اما در واقع واقف نیستیم چون اگر میدانستیم که چقدر سفره های زیر زمینی آب از بین رفتن و تالاب ها و آب های سطحی و سدها در وضعیت قرمز قرار دارند وگرنه از آب مانند طلاها و سرمایه هایمان مراقبت میکردیم..!

با نگاهی در اطراف و خانه خود خواهیم دید که چقدر در ظرف شستن ها، ماشین گرازه شستن ها، استحمام کردن و کولر باز کردن بی مورد و دیگر کارهایمان آب را هدر میدهیم چون با فرهنگ مصرف بهینه انرژی و آب بخوبی آشنا نیستیم.

استاندار آذربایجان شرقی از قطعی آب و برق مشترکین پرمصرف آذربایجان شرقی در تابستان پیش رو خبر داد و گفت: انصاف نیست که آب و برق همه مشترکان قطع شود.

بعنوان یک شهروند عادی بر خودم وظیفه دانستم تا این مطلب را بازگو کنم...
سال دیگر صبر کنیم و اگر زنده بمانیم آنوقت این مطلب هم مانند یک قطره آب ارزشمند خواهد بود چون میگویم و تاکید میکنم که فقط یک سر به باغات اطراف تبریز بزنید و ببینید که اقشار معمولا طبقه بالا چطور زمینها و باغات را میبلعند و چطور چاههای غیرمجاز تا عمق 20 متری میزنند و آب را تا سر حد مرگ هدر میدهند!!!
اسراف

مهمترین دغدغه ما دریاچه اورمیه شده است اما براستی مقصر اصلی این وضع دریاچه نگون بخت چه بوده است؟!
جواب: جمعیت و افزایش آن است
هر چند سدهای بی رویه، تغییر اقلیم و دیگر عوامل دخیل بودند ولی با کمی تفکر بیشتر در میابیم در وضعیت کنونی دریاچه اورمیه این وسط همه یا مقصرند یا بی گناه چون جمعیت در حال افزایش بوده و دولت مجبور به راهکاری برای تامین غذای مردم است پس بنابراین مجبور شد در کشوری که با کمبود آب مواجه است در مناطق حوزه پر آب کشاورزی را رواج دهد و این شد که حوزه آبی اورمیه قربانی جمعیت شد. 
همه باغات و زراعت کردند و اینها همه آب نیاز داشتند و با بلعیده شدن آب، دریاچه پر آب باسرعت بسیار بالایی رو به خشک شدن نهاد و حالا...!
مرگ دریاچه اورمیه
دریاچه خشک شده

فلامینگوها

ظلم است به آینده به طبیعت به من و شما...!
با روند فعلی و نیز فرهنگ بد مصرف آب به پرفسور کردوانی حق میدهم که همه چیز را به چشم کویر شناسی ببینند حتی دریاچه اورمیه چون آینده را با این وضع براحتی حتی یک بچه هم میتواند پیش بینی کند که چطور آب مایه گرانبهای حیات را هدر میدهیم و خشم طبیعت گریبانگیر خودمان شده..!

 دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

حالا باید دید قبل از مسئولان، خود مردم بیدار میشوند تا آب زلالترین امانت و نعمت الهی را حفظ کرده و کفران نکنند و زندگی دوباره به آب و دریاچه اورمیه بدهند یا کشاورزی و امرار معاش فعلی مهمتر است؟!!

در ادامه مطلب برای آشنایی با نکاتی درباره صرفه جویی آب و وضعیت آبی کشور و همچنین تصاویری غم انگیز از بندر شرفخانه اورمیه که اکثر ما آذربایجانی ها خاطراتی شیرین از اینجا داشتیم ولی حالا کابوس شده خواهیم دید...

به ادامه مطلب بروید...تابناک: برداشت آب‌های زیر زمینی از مرز فاجعه گذشت


کردوانی:  بحرانی بزرگ برای نسل ایرانی


کردوانی با اشاره به وضعیت بد کلان شهرهای ایران می گوید: در مورد تبریز هم به همین گونه است. تبریز هم توسعه پیدا کرده، اما طی احداث چاه ها، زمین نشست کرده است.
مشهد به علت داشتن زوار فراوان بدترین نقطه ایران است. دشت مشهد هم به لحاظ کم آبی بدترین دشت های ایران است، مشهد دچار کم آبی شد در صورتیکه چاه های مشهد یکسال عمر دارند به علت این که زمین که نشست می کند تمام چاه ها هم خراب می شود. سد دوستی را بر روی حریر رود، مرز ایران و افعانستان ساختند که مشکل حل نشد. در حالیکه آبی ندارند استخر ایجاد می کنند به خاطر اینکه زوار که به مشهد می روند در آنجا امکان تفریح هم داشته باشند یا در قزوین که آب آشامیدنی ندارد هزار هکتار پارک احداث می کنند که همه اینها بی رویه است. همه این مسائل باعث تغییر هوا می شود نه اقلیم. زاهدان از آب زابل استفاده می کند؛ همدان از بدترین نقاط ایران است. سدش آب ندارد چاه های متعددی هم احداث کردند؛ همه مناطق ایران با کمبود آب مواجه است, از کوه البرز تا خلیج فارس آب های زیر زمینی تمام است. برای 60 تا 70 سال دیگر سد نداریم

سو

 • جنگ های آینده بر سر منابع آبی است آب دریای خزر در گیلان و مازندران در حال سمی شدن است
 • چرا بارش ها در ایران رو به کاهش است؟
 • آب؛ مایه حیات انسان است اما درحال حاضر مایه نابودی انسان شده
 • تمام مشکلات ما از قانون آب است
 • بحران بی آبی تهران جدی تر از هر زمان دیگر
 • آب های زیر زمینی در حال تمام شدن است
 • تانکرهایی که در جنوب نفت می آورند در آینده باید آب بیاورند
 • مناطق کنار دریا وضعیت شان بهتر است
 • در هر کشوری که آب زیاد مصرف شود، شوینده های سرطان زا بیشتر مصرف می شود
 • گله دارم از مسئولان که چرا مردم را از اهمیت آب خبردار نمی کنند؟
 • چکارباید کرد؟
چرخه آب


1- مدیریت در جلوگیری از هدر رفتن آب یعنی سد بسازند و آبخیزداری کنند
2- مدیریت در انتقال آب، به طور مثال تعویض لوله کشی ها که طبق اعلام خبرهایی 30 تا40درصد آب ها در لوله ها هدرمی رود، مدیریت درمصرف آب کشاورزی، از سد تا روستا آبها در کانالهای سیمانی برود
 3- مدیریت در مصرف در شهر؛ سه محل مصرف داریم یکی خانه ها یکی ادارات و یکی شهرداری ها؛ باید همه استفاده بهینه کنند. استفاده بهینه به این شکل است که آب را چهار گونه می شود مصرف کرد. یعنی اسراف در مصرف ، امساک در مصرف کمتر از نیاز مصرف کردن، صرفه جویی در مصرف نه کم نه زیاد.( 125 لیتر مصرف روزانه هر خانواده ایرانی است که به معنای هدردادن آب است) . مسئولین برای استفاده بهینه باید الگو مطرح کنند به عنوان مثال امکانات باید اصلاح شود، شیرالات کم مصرف باید به مردم ارایه شود با این کارها می شود صرفه جویی کرد

4- اگر از آب غیر متعارف استفاده کنیم نیازی به استفاده بی رویه از از آب سد و آب زیر زمینی تا این اندازه نیست؛ استفاده از فاضلاب سی سال است که در بسیاری از کشورها رواج دارد. فاضلاب را تصفیه می کنند اول برای فضای سبز و برای خنک کردن کارخانه ها. برای آب شرب نیز باید آب باران جمع آوری شود. خرید آب از کشورهای خارجی نیز باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

کردوانی می افزاید: هر فرد باید در محله و منطقه و هر دولت باید در فضای بین المللی در زمینه آب مشارکت داشته باشد. شهرداری خیلی آب مصرف می کند و همین که می بینند شهرها آلوده است برای جلوگیری از آلودگی شهرها فضای سبز را توسعه می دهند در حالی که برای درمان یک بخش، بخش دیگر را با مشکل رو به رو می کنند. در کشورهای پیشرفته منابع آلوده کننده را از بین می برند نه اینکه فضای سبز ایجاد کنند.


راههای صرفه جویی در مصرف آب

راههای صرفه جویی در مصرف آب

روشهای مصرف بهینه آب در خانه

1- با هر دقیقه دوش گرفتن بین 20 الی 40 لیتر آب مصرف می شود. بنابراین بهتر است زمان مورد نیاز برای دوش گرفتن را کاهش دهیم و استفاده از وان نیز ضروری نمی باشد.
2- می توانیم با استفاده از یک لیوان آب ، دندان های خود را مسواک بزنیم و هنگام مسواک زدن جریان آب را قطع کنیم.

3- هنگام وضو گرفتن شیر آب را بدون استفاده باز نگذاریم.

4- مواظب خرابی سیفون توالت ها باشیم چون در صورت خرابی حدود 150 لیتر در شبانه روز آب هدر می رود.
5- چکه کردن و نشت آب از شیر و لوله ها موجب هدر رفتن مقدار زیادی آب در هر 24 ساعت می شود. پس همواره شیرها را بررسی کرده و در صورت خرابی در مورد رفع این مشکل و تعویض واشر آن ها اقدام نماییم.

فاضلاب

6- هنگام شستن میوه و سبزی راه خروجی ظرفشویی را ببندیم ، و آن را تا نیمه پر از آب کنیم . سپس سبزی و میوه را در آن بخیسانیم و ضد عفونی کنیم و در پایان سبزی ها را با دوش مخصوص آب کشی کنیم.
7- ماشین لباسشویی را با حداکثر ظرفیت مورد استفاده قرار دهیم ، هنگامی از آن استفاده کنیم که لباس به اندازه کافی جمع شده باشد و در نتیجه ماشین با ظرفیت کامل کار کند.

8- چند بطری آب آشامیدنی در یخچال بگذاریم تا ناچار نشویم شیر آب را برای خنک شدن باز بگذاریم و مقادر قابل توجهی آب را هدر دهیم. استفاده از یخ نیز مفید خواهد بود.
9- باغچه را تنها در ساعات خنک روز آبیاری کنیم. این کار از رشد گیاهان انگلی جلوگیری کرده و تبخیر آب را به حداقل می رساند.
10- گذرگاه و پله ها را با جارو پاکیزه نگه داریم ، اگر این کار با شیلنگ انجام دهیم ، مقدار زیادی آب به هدر خواهد رفت.


خشکسالی

11- برای شستن اتومبیل از چند سطل آب به جای شیلنگ استفاده کنیم.
12- کولر آبی را بازدید کنیم و در صورت اتلاف آب  از شیرهای شناور بادوام و محکم به کار ببریم.
13- معمولا کودکان بازی با آب را دوست دارند و مقدار زیادی آب را هدر می دهند. بنابراین توصیه می شود مواظب کودکان خود باشیم.
14- در فصل تابستان و بخصوص در گرمترین ساعات روز که مصرف آب بیشترین حد خود را دارد ، سعی کنید مصارف غیر ضروری را کاهش دهید تا آب به همه تعلق گیرد و فشار آن کاسته نشود و یا قطع نگردد.
15- با استفاده از یک آجر و یا بطری ، ظرفیت سیفون و یا فلاش تانک توالت را کاهش دهیم.

کولر

16- در مواردی که امکان پذیر است از وسایل کاهش دهنده مصرف نظیر شیرهای قطع  و  وصل ، سر شیرهای پودر کننده و شیرهای فشارشکن استفاده نماییم.

17- آب را دور نریزید مگر اینکه مطمئن شوید دیگر نمی توان آن را مصرف نمود.

- هیچ آبی را مصرف نکنید مگر به پاکیزه و بهداشتی بودن آن اطمینان داشته باشید.

- به جای استفاده از کودهای شیمیایی بهتر است از کودهای طبیعی ضد عفونی شده استفاده نمایید.


ماشین شستن

 

موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.    

 

موقع شامپو و چنگ زدن موهای سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید.

 

سعی کنید مدت استحمامتان کوتاه باشد. آب پخش کن دوش حمام را با نوع جدید آن (سردوش کاهنده مصرف) تعویض کنید.

 

برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از آبیاری قطره ای صرفه جویی کننده آب استفاده کنید.

برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آنرا به کمتر از 5 دقیقه برسانید، چون در این صورت ماهیانه حدود 4000 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

 

بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا آنها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.

 

از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، انرا در هوای آزاد قرار دهید.

 

 

فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازیها و سرگرمیهایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید.

                                                                         

 

                                       

 

هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را بطور مداوم باز نگذارید چون جریان دائم آب موجب اتلاف آن می شود.

                                   

اگر دوش حمام شما بتواند در طی کمتر از 20 ثانیه یک ظرف چهارلیتری را پر از آب کند در آنصورت حتماً آنرا با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض نمایید.

 

 

برای نظافت حیاط بجای مصرف آب، بهتر است از جاروب استفاده شود.

 

در باغچه خانه، درختان، بوته ها و چمن های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند؛ بکارید. این گونه ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده شود. از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنیم.

                                                    

 

تمام شیلنگها، اتصالات و شیرها را بطور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.                                       


ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آنها مرتبا کنترل شوند.

 

در مواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری را مصرف کند. به این طریق سالیانه تا 2200 لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.


از نصب سیستم های آب تزیینی (مثل فواره ها) اجتناب کنید. مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.

 

لوله های آب منزلتان را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می دهد.

 

لوله های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آنرا بی جهت باز بگذارید.

 

هرگز آبی را که می توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

ماشینهای لباسشویی معمولاً مقداری زیادی آب مصرف می کنند. بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشوئی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه جویی کرده اید.

نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباسها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباسهای کثیف باندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

 

یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. (لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد).

 

                

آب خنک مورد مصرفتان را همواره در یخچال نگهدارید تا هر گاه که یک لیوان آب خنک می خواهید، مجبور نباشید شیر آب را برای مدتی باز بگذارید تا آب خنک شود.

برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.

 

 

به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.

  

 

می توان از آبی که برای شستن سبزیها و دست و صورت استفاده می شود به وسیله لوله کشی آنرا به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان فلاش تانک در توالت استفاده شود.

 

نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت 30 ثانیه از محل نشت پدیدار می شود. به محض اینکه آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانکهایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه توالت هدر می دهند.

 

به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می توان استفاده کرد.

 

در حالی که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.

 

 

هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

 

زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گلهای منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید وبعد به آنها پاسخ دهید.

           

 

تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

 

 

نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.

 

زمانی که به مسافرت می روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید.تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

 

 

لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. توصیه می شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله های داخل ساختمان می باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

 

گروه های فرهنگی، غیردولتی را به ایجاد و ارتقاء فرهنگ حفاظت از آب در میان کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.

 

 

هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدر روی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب اطلاع دهید.

 


وضع بندر شرفخانه و خاطرات ما پر...
بندر شرفخانه

بندر

شرفخانه

اورمو

دریاچه ارومیه


مرتبط با : ایران * دریاچه همیشه اورمیه Urmia Lake
برچسب ها : سو-جمعیت-صرفه جویی-وضعیت دریاچه ارومیه-بندر شرفخانه-فرهنگ مصرف آب-خشکسالی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 9 تیر 1393
زمان : 04:00 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 03:10 ق.ظ
Highly descriptive article, I liked that
bit. Will there be a part 2?
شیرزاد سه شنبه 10 تیر 1393 09:54 ق.ظ
سلام...واقعا از این مطلب استفاده کردم.امیدوارم همگی بتونیم در این زمینه فرهنگ سازی کنیم.
دنیز جان کلا ایرانی جماعت عادت کرده زور بالا سرش باشه.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
مرسی مطلب جهت فرهنگ سازی هست اما خیلیها اهمیت نمیدن به این مسئله مهم..!
آره عادت کردن زور بالا سرشون باشه تا کاری از روی وجدان درست انجام دهند ....

یاشا..
زیبایی های آذربایجان سه شنبه 10 تیر 1393 12:12 ق.ظ
نحوه کامنت گذاشتن!!
تبریز قارتال پاسخ داد:
آوا...
بله پنجره نظرات جدا باز میشه از شاهکارهای عصر جدید هست!
زیبایی های آذربایجان دوشنبه 9 تیر 1393 11:45 ب.ظ
ااااااااا...چ جالب...حالا خوب شد!!
سلام...

مفید بود...مرسی
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
چی جالب شد؟!!
ممنونم یاشا...
دنیز دوشنبه 9 تیر 1393 11:18 ب.ظ
در صورت امکان هم میشه شیرآلات رو تعویض کرد و از شیرهای چشمی و الکترونیکی انتخاب کرد که هم زندگی مدرن میشه و هم صرفه جوئی میشه کرد .
توی شهرهائی که فرایند تصفیه و فیلتراسیون ندارند باید مردم رو بیشتر توصیه به مصرف درست آب کرد .ولی واقعیت اینه که فرهنگ مردم به گونه ایست که تا فشار اقتصادی روشون نباشه گوششون بدهکار نیست و دولت میاد مبالغ حامل های انرژی رو تصاعدی حساب میکنه در صورت پرمصرف بودن تا یه تلنگری باشه.

نکات خیلی خوبی بود ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنون از نکاتی که اشاره کردین...
بنظرم باید آب آشامیدنی از آبیاری و مصرفی جدا بشه...
همچنین مردم لوله های قدیمی آب که هدر رفت دارن تعویض کنند...
در بخشهای صنعت، عمران ساختمان ، کشاورزی مصرف آب کنترل و بهینه کنند...
مطمئنانم اگر چاههای غیرمجاز خود مردم ببندند و نیز سدها باز و صرفه جویی کنند و البته به لطف خدا باران و اقلیم بهتر بشه میشه به احیای دریاچه اورمیه امیدوار بود...

باید برای نجات خشکسالی کشور شبکه سراسری آب در کشور به هر سمت از طریق خلیج فارس و خزر اقدام بشه اما عادلانه...

یاشا...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ