تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - شهرستان آذرشهر
 

تبریز ویکی لینکلر

 
شهرستان آذرشهر
نظرات |

آذرشهر، معدن سنگهای جهان

نقشه آذرشهر


آذرشهر

آذرشهر، یکی از شهرستان های مهم استان آذربایجان شرقی است؛ که در نخستین سده های اسلام به توفارقان شهرت داشته است. خاک حاصل خیز و چشمه سارها و رودهایی که در منطقه آذرشهر جریان دارند؛ منجر به شکوفایی اقتصادی منطقه اذرشهر شده و موجبات وجود انواع محصولات کشاورزی و باغی در اذرشهر را فراهم آورده است.


تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net كلیك كنید

دیدنی های آذرشهر

[http://www.aparat.com/v/245Qo]

به ادامه مطلب بروید...

لینک مجموعه پست های شهرستان لینک


وجه تسمیه


آذرشهر از شهرهای قدیمی آذربایجان است که در نخستین سده های اسلام به توفارقان مشهور بوده است. هم چنین تا سال ۱۳۱۶ خورشیدی دهخوارقان نامیده می شده است که با تصویب فرهنگستان قدیم به واسطه وجود آذركوه و آتشكده دهخوارقان آن را "آذر شهر" نامیدند.
طبیعت آذرشهر
 
موقعیت جغرافیایی

شهرستان آذرشهر با وسعت 840 كیلومتر مربع (1.8 درصد مساحت استان) در 30 كیلومتری تبریز واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 1340 متر می باشد. این شهرستان از سمت شمال و شرق با شهرستان اسکو، از سمت غرب با دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان عجب‌شیر هم‌مرز است.

طبیعت اذرشهر
جمعیت

 براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1390، جمعیت شهرستان آذرشهر در حدود 107579 نفر (2.9 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 39918 نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان 64672 نفر و جمعیت روستایی آن 42907 نفر و تعداد خانوار آن 31828 خانوار است.

 طبیعت آذرشهر

اقلیم و آب و هوا

شهرستان آذرشهر در دامنه شمال غربی كوه های بلندی از سلسله كوه های سهند غربی و جلگه و سواحل دریاچه ارومیه قرار گرفته است، قسمت شرق و جنوب شرقی آن كوهستانی و در مغرب آن ساحل پست دریاچه ارومیه قرار گرفته است، بلندترین كوه آن قاف داغی و در اصطلاح محلی به نام قبله داغی مشهور بوده و دشت حاصلخیز آذرشهر و روستاهای اطراف آن در آبرفت رودخانه و مخروط افكنه كوهها قرار گرفته اند و كوه قبله داغی و كوه جهنم در ینگجه و چپقلو و قالاداغی در جزیره اسلامی و كوههای قدمگاه و پیرچوپان از كوه های معروف شهرستان می باشد. شهرستان آذرشهر از نظر چگونگی آب و هوا یك تفاوت كلی با سایر بخش های مناطق كوهستانی آذربایجان داشته و از یك تمایز مخصوصی برخوردار است، موقعیت قرار گرفتن آن از نظر جغرافیایی در آب و هوای آن اثر بخصوصی دارد دوری و نزدیكی به دریاچه ارومیه، واقع شدن در دامنه كوهستان ها، ارتفاع و موقعیت موجود در تعیین آب و هوا موثر می باشد.
 
طبیعت آذرشهر

مکان های تاریخی ودیدنی آذرشهر

گورستان پیرحیران:  این گورستان به نام خواجه یوسف دهخوارقانی ملقب به پیرحیران یا باباحیران معروف شده است در وسط آن اطاق كوچكی وجود دارد كه قبر خواجه یوسف در آن قرار دارد این مقبره در سال 1151 هجری قمری توسط حكم بیگ بن زكریا بیگ تعمیر شد. تاریخ وفات پیرحیران ظاهراً محرم سال 670 هجری قمری بوده است. تنها آثار باقیمانده فعلاً قبر مذكور بوده و سنگ های حكاكی گورستان توسط افراد سودجو به محل های دیگر حمل و گورستان كلاً تخریب و به محل بازار هفتگی تبدیل شده است.

سد ینگجه آذرشهر

[http://www.aparat.com/v/7AEPN]

 مسجد چهارسو ستوباد:در نزدیكی چشمه چهارسو واقع شده است دارای 18 ستون چوبی با سرستون های چوبی است كه تقلیدی از سرستون های دوره صفویه است بنای نخستین مسجد فروریخته و چندبار تعمیر و تجدید بنا یافته، سرانجام به صورت كنونی در آمده است.
 
 
 مسجد رومیان: مسجد رومیان سقفی چوبی دارد و مدخل سر در آن فاقد طاق و كتیبه ای است فقط دو پایه سنگی خوشتراش مارپیچی به شیوه صفوی از بنای سابق آن بجا مانده كه آنها را در دو طرف در ورودی مسجد كار گذاشته اند در زیر مسجد چشمه ای جریان دارد كه در سال های اخیر مسجد تجدید بنا گردیده و به مدل امروزی ساخته شده است.

خانه های صخره ای چراغیل آذرشهر

[http://www.aparat.com/v/xUYao]

 
مسجد محراب :در محله محراب واقع شده و به همین جهت به مسجد محراب معروف گردیده است طاق مرمرین درب ورودی آن از شاهكارهای هنر حجاری به شمار می رود، در پیشانی آن كتیبه ای با خط ثلث درشت عبارت در قال (الله سبحانه و تعالی و تقدس) و در متن كتیبه با خط جلی آیه شریفه ای در (سلام علیكم طبتم فادخلوها خالدین) و در گوشه پایین رقم (كتبه عبدالله) و در زیر حاشیه كتیبه با خط ثلث ریز و خفی عبارت (عمل اسناد ملك علی بن استاد حسن علی حجار چوپانی) به طور برجسته كنده شده است. متن كتیبه و حواشی آن و سایر قسمت های طاق مرمرین همه با ختایی و شاه عباس و اسلیمی گلدار و ماری و اژدر دهنی برجسته زینت یافته است، با اینكه سقف مسجد بارها فرو ریخته و تعمیر شده، ولی طاق مرمرین درب ورودی از حوادث مكرر به سلامت جسته است.
 
 
 آثار بادامیار :بادامیار یا قدمگاه، روستای در 12 كیلومتری جنوب شرقی آذرشهر است گورستان تاریخی بادامیار بر روی پشته ای قرار دارد و سنگ نبشته ها و حجاری ها و مجسمه های متنوعی در آن به چشم می خورد، سنگ نبشته ها و الواح قبور به خط كوفی و ثلث نو است، خطوط كوفی اغلب شیوه ای نزدیك به تعلیق دارند و بهترین نمونه آنها نوشته های سنگ قبر خواجه علی و پیرچوپان است، اما سنگ نبشته های ثنث تقریباً همه یكنواخت و یك دست است و نشان می دهند كه در روزگاری كنده شده اند كه مذهب جعفری در آذربایجان رسمیت و عمومیت یافته و محبت خاندان نبوت در دلها جا گرفته و نام ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین، زینت بخش كتیبه های قبور بزرگان علم عرفان شده است.

آثار بادامیار

گورستان بادامیار
 
مسجد قدمگاه:مسجد قدمگاه در نزدیكی روستای قدمگاه (بادامیار) در جنوب آذرشهر قرار دارد و مانند غاری در دل كوه كنده شده است در دوره‌های قدیمتر (قبل از اسلام) به عنوان معبد مهری استفاده می‌شده است. این معبد در قرون ۶-۸ ه. ق به عنوان تكیه عرفا و دراویش و سپس به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
مسجد قدمگاه

مسجد قدمگاه

مسجد قدمگاه

 آثار تورامین : روستای متروك تورامین در چهل كیلومتری تبریز، بین شهرهای ایلخچی و ممقان واقع شده است طاق سنگی سر در مسجد در كنار استخری در ساحل شمالی رودخانه تورامین افتاده است در قسمت بالای این طاق سنگی آیه شریفه (و ان المساجد لله فلاتدعو مع الله احداً) با خط ثلث درشت و در پایین آن عبارت (امر به عمارت هذا المسجد المبارك الخواجه ملك بن عبدالله سندی 920) و در دست چپ كتیبه در الفقر گیچی بیگ بن غیاث الدین با همان خط و شیوه و كمی ظریفتر بطور برجسته كنده شده است، نوع سنگ كبود و محكم است، از سنگ چین پایه‌های مسجد نیز در چند نقطه نمونه ای به جای مانده است و الان آثار فوق به صورت متروكه می باشد.
 
 اولیای قاضی جهان :روستای قاضی جهان از توابع گوگان در چهار كیلومتری شمال غربی آذرشهر قرار گرفته است بقعه ای گنبدواری در جنب مدرسه فجر و رضوان فعلی قرار دارد. دیوارهای بقعه سنگی و گنبد آن آجری است، كف بقعه هفت پله پایین تر از سطح تپه است و در داخل آن گوری وجود دارد كه روی آن با كاشی های سبز رنگ ساده شش ضلعی پوشانده شده است، نام صاحب آن معلوم نیست ولی مردم می گویند این اولیا به معنی پیر و عارف و پارسا است شب های جمعه مردم روستا در آن گرد آمده و شمع روشن می كنند و شایع است كه هر شب جمعه از قبر اولیا نور سبز رنگی ساطع می شود.

روستای قرمزی گول آذرشهر

[http://www.aparat.com/v/3YJ0s]

 قبر پیر جابر ممقان: قبر پیر جابر در ممقان واقع است این قبر سنگ نبشته و كتیبه ای ندارد فقط سرلوح قبر بر رویه ای درونی دیوار غربی زاویه، و چهار قطعه سنگ كم عرض كه مجموعاً قسمتی از كتیبه دیوارهای یك قبر قدیمی را تشكیل می دهند به كره بیرونی دیوارهای غربی و جنوبی زاویه نصب گردیده است دو قطعه از سنگ نبشته ها تاریخ 1135 هجری قمری دارد.
 
تپه باستانی شیرامین :تپه باستانی در روستای شیرامین قرار دارد كه در هفده كیلومتری جنوب غربی آذرشهر واقع شده است چند قطعه سنگ نیمه صیقل شده كه تصور می رود از وسایل دفاعی مردم قدیم این ناحیه بوده، در آنجا بدست آمده است.
 
 
تپه پیر قطران یا آتشکده:سه تپه ساحل جنوبی رودخانه آذرشهر پشت سر هم قرار گرفته اند كه به تپه های آتشكده یا تپه پیر قطران معروفند سطح بالای تپه از سنگ های آتش نشانی قیرگون درشت كه در طول سده ها در مسیر رودخانه ها سائیده شده اند پوشیده شده است، در چند جای تپه حفاری به عمل آمده و قطعات بزرگ خمره های سفالی بدست آمده است، ظاهراً این تپه روزگاری معبد یا گورستانی بوده است و سنگها را مردم آن زمان در آنجا گرد آورده اند.
 
تپه مصلی: در انتهای خیابان امام آذرشهر در ساحل شمالی رودخانه دهخوارقان واقع است كه مردم محل آن را (یوواداغی) یا (دوواداغی) و خواص (مصلی داغی) می نامند. بالای تپه پوشیده از الواح و سنگ نبشته های قبور است و درمیان آن نه تنها كتیبه های تازخ، بلكه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ های مفقود و منقش فراوانی نیز به چشم می خورد كه اغلب به سده های 7 و 8 هجری قمری است در وسط این گورستان، مصلی یا نمازگاه بزرگی به طول و عرض متجاوز از یكصد متر تعبیه شده است كه سطح آن حدود یك متر از كف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گردیده است سنگها مربوط به قبور دوران های پیشین است فقط طاق سنگی منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرین به طول عمودی به دیوار نصب شده كه در روی آن چند بیت فارسی و دو آیه قرآن مجید و چند عبارت عربی به خط ثلث دل انگیز بطور برجسته كنده شده و چند ترنج و اسلیمی خوش طرح بر زیبایی آن افزوده است ظاهراً حجاری سنگ در سده‌های 8 و 9 هجری قمری صورت گرفته است.


قبرهای تاریخی و بزرگ روستای ینگجه :دارای قطعه سنگ های بزرگی است كه حجاری آنها اعجاب انگیز است، هنگام تبدیل این گورستان به دبستان، اغلب سنگهای حجاری شده و كتیبه ها و مجسمه های سنگی آن را خرد كرده در پای دیوار مدرسه بكار برده اند و فقط سه قطعه بزرگ با حجاری زیبا سالم مانده است كه در حال حاضر در پای دیوار مدرسه افتاده است و دو سه نوشته هایی به خط كوفی تزئینی و ثلث دارند.
 
قوش داشی: یکی از مشهورترین مکانهای آذرشهر مکای بنام قوش داشی می‌باشد که در ان محل قوچ سنگی بزرگی به رنگ سفید رنگ در آن وجودداشته است که متأسفانه تخریب گردیده است و فقط افراد سالخورده این محل را می‌شناسند. این قوچ بزرگ در محل اشیگ بازار (بازار قدیمی) وجود داشته است.
 
دربند باشگاه: این کوچه بنام دربند باشگاه معروف می‌باشد و بسیاری از افراد از علت نامیدن این مکان به این نام اطلاعی ندارند. در زمان سابق باشگاه افسران در این مکان در داخل باغی بزرگ و مجلل وجود داشته است. باغات گردوی مجللی در این ناحیه در حد فاصل محله علی اباد و کوی کردلر وجود داشته است.

دربند باشگاه

دربند باشگاه

ارتفاعات دربند
ارتفاعات دربند

ارتفاعات دربند

کاروانسرای آلقو: کاروانسرای فراموش شده‌ای در همسایگی مسجد بازار (بازار مسجدی) می‌باشد که نام آن را فقط قدیمیهای آذرشهر بخاطر میاورند.
 
چشمه های آب معدنی:
 
۱-چشمه نادیلو

۲-چشمه معدنی تاپ تاپان

مهر گزارش می دهد/
چشمه "تاپ تاپان" در نقطه صفر امکانات/ آب درمانی با جذب سرمایه گذار جان می گیرد

چشمه تاپ تاپان شهرستان آذرشهر به عنوان یکی از منحصربه فرد ترین چشمه های آب درمانی کشور و حتی جهان شناخته شده که سالانه میزبان گردشگران و مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور برای درمان بیماری های عضلانی و پوستی است

خروج گاز با فشار زیاد از زمین در داخل آب تصویری شگفت آور بوجود آورده است که تجربه ی دیدن آن از نزدیک برای یک بار می تواند شما را به شناگر ثابت این چشمه آب معدنی تبدیل کند.

چشمه معدنی

چشمه ی آب معدنی و شفا بخش تاپ تاپان یکی از ظرفیت های گردشگری آذربایجان شرقی است که تا چندی پیش به دلیل نداشتن سرمایه گذار و نبود زیر ساخت های لازم در ماه های سرد سال بی استفاده می ماند و این نعمت الهی شفابخش و با ارزش هدر می رفت، ولی اکنون با جذب سرمایه گذار و احداث مجتمع آبدرمانی و گردشگری این چشمه و محدوده آن در حال تبدیل شدن به قطب گردشگری شمال غرب کشور است.

البته یکی دیگر از نکات جالب این چشمه این است که آب آن از چ‍ن‍د چ‍ش‍م‍ه صاف و زلال ت‍ش‍ک‍ی‍ل ش‍ده و درج‍ه ح‍رارت آن در ف‍ص‍ل س‍رم‍‍ا و گ‍رم‍‍ا ث‍‍اب‍ت و در م‍ح‍ل س‍رچ‍ش‍م‍ه تقریبا 15 درج‍ه ب‍‍الای ص‍ف‍ر است و رس‍وب‍‍ات تراورتن و اکسید آهن نیز سبب شده رنگ آن مایل به ق‍‍ه‍وه ای باشد.


چشمه تاپ تاپان

[http://www.aparat.com/v/MoRsS]


۳-چشمه قزل داغ

قزل داغ

۴-چشمه قدمگاه یا بادامیار
 

شخصیتها:
 
آیت الله شیخ حسین غفاری:روحانی مبارز دوران انقلاب اسلامی
 
آیت الله سیداسدالله مدنی دهخوارقانی :نماینده دورهٔ اول مجلس خبرگان از استان همدان و نماینده تام الاختیار امام خمینی در آذربایجان و امام جمعهٔ تبریز بود که حین اقامهٔ نماز جمعه در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۶۰ شمسی، مورد سوءقصد قرار گرفته و شهید شد. از او در ایران با عنوان اولین شهید محراب انقلاب اسلامی یاد می‌شود.
 
عاشیق عباس توفارقانلی: در ادبیات فولکولوریک آذربایجانشرقی از نام اوران می‌باشد که متولد کوی کردلر (کردلر کوچه سی) بوده است.
 
حسینقلی خان: از خوانین بزرگ منطقه بوده است که اولین بار به عنوان شهردار آذرشهر اقدام به سنگ فرش خیابانها و کوچه‌های آذرشهر نمود. توسط عده‌ای از دشمنانش کشته شد.
 
خواجه حیران -- میرزاابوالقاسم ضیاءالعلما -- سیدمحسن میرغفاری --آیت‌الله سیدعلی میرغفاری --میرزا محمد حسن منطقی دهخوارقانی -- شیخ محمد حسن ممقانی -- شیخ عبدالله شیخ یوسفعلی ممقانی و ...

وضعیت اقتصادی

این شهرستان در تولید سیر، لپه، سنجد، گردو و بادام وانگور دارای جایگاه ممتازی در استان است. همچنین به دلیل وجود شهرك صنعتی شهید سلیمی صنایع متنوعی از جمله مواد غذایی، خودروسازی، فولاد، شیمیایی و صنایع تبدیلی در حوزه آن شهرستان واقع شده اند. وجود 32 معدن فعال كه مواد معدنی شیل سیاه، گرانیت، مرمر، مرمریت دیاتومیت، سنگ آهك، نمك از آنها استخراج می شود و بعضی از سنگ های تزئینی معادن آذرشهر كه دارای شهرت جهانی می باشند نیاز این شهرستان را برای ایجاد واحدهای فرآوری معدنی به وضوح نشان می دهد.
عمده تجارت اهالی شهرستان آذرشهر از طریق فروش قالی و محصولات كشاورزی می‌باشد كه تولیدات خود را از قبیل گندم و جو و سیب زمینی و پیاز و بادام و گردو و انگور گوجه‌فرنگی، علوفه، صیفی جات و خشكبار در بازار به فروش رسانده و از این طریق امرار معاش می نمایند.

طبیعت اذرشهر

کشاورزی ودامداری

خاک حاصل خیز و چشمه سارها و رودهایی که در منطقه اذرشهر، وجود  دارند منجر به شکوفایی اقتصادی منطقه اذرشهر، گردیده و غلات، تره بار، حبوبات، سیب زمینی، پیاز، نخود، صیفی جات، ‌انواع میوه ها، خشکبار، مغزبادام، گردو، برگه زردآلو و کشمش از محصولات اذرشهر است.انگور نیز در اطراف اذرشهر، به فراوانی وجود دارد.
زرد الو اذرشهر

انگور اذرشهر

 پرورش دام در اذرشهر شامل: گاو،‌ گوسفند و بز بوده؛ که به علت وجود مراتع غنی از رواج زیادی برخوردار است. علاوه بر آن پرورش طیور به شیوه سنتی، شامل پرورش مرغ و خروس، اردک، غاز و بوقلمون متداول است؛ که علاوه بر تامین نیازمندی‌های داخلی مقادیری نیز صادر می‌شود. شیر و فرآورده های شیری و دامی نیز از محصولات مهم  اذرشهر، است.

صنایع ومعادن

آذرشهر بهشت معادن سنگ و گرانیت و تراورتن جهان است.

صنایع شهرستان آذرشهر، به دو دسته صنایع کارخانه‌ای و صنایع دستی تقسیم می شود. صنایع کارخانه‌ای منطقه، عبارت است از: کارخانه های کمپوت سازی، پتو بافی، سردخانه، میوه خشک کنی و کمپوت سازی، که به رونق منطقه اذرشهر، افزوده است. در محدوده ی اذرشهر معادن متعددی وجود دارد، که مهم ترین آن ها عبارتنداز: معدن سنگ آهک شیرامین، معدن سنگ تزیینی آذر شهر، معادن شن و م
اسه و معدن سنگ آهک آذر شهر.
سنگ آذرشهر


مجتمع معدنی آذر شهر به علت دارا بودن تراورتن های متنوع و مرمر (آرگونیت)، در زمره ی مهم ترین صادرات سنگ کشور به شمار می‌اید. سنگ لاشه به همراه سنگ های تزیینی از این معدن استخراج شده و جهت تهیه آهک بنایی مصرف می شود. نادر میرزا، در کتاب خود از معادن مرمر این ناحیه سخن گفته است. هم اکنون نیز معادن سنگ مرمر در اذرشهر به چشم می خورد.
 

تقسیمات کشوری
 
طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان آذرشهر دارای سه بخش به نام‌های حومه (شامل دهستان‌های شیرامین، قبله‌داغی، ینگجه و قاضی‌جهان)، ممقان (شامل دهستان شهرک) و گوگان (شامل دهستان‌های تیمورلو و دستجرد)، چهار نقطه شهری به نام‌های ممقان، آذرشهر، تیمورلو و گوگان و 46 آبادی می‌باشد
 
اذرشهر


مرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک
برچسب ها : شهرستان آذرشهر-توفارقان-آثار بادامیار-معادن سنگ-چشمه تاپ تاپان-سنگ گرانیت-مسجد قدمگاه-
نویسنده : آذر قارتال
تاریخ : پنجشنبه 12 تیر 1393
زمان : 06:30 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پریسا پنجشنبه 11 تیر 1394 11:29 ب.ظ
خخخخ این دعوا ها تا بوده همین بوده...یکسال پیش..چه زود گذشت.

موفق باشید
تبریز قارتال پاسخ داد:
کدام دعواها؟
تورک جمعه 13 تیر 1393 11:09 ب.ظ
یاشا آذر قارتال چوخ گوزلدی یاشا ساغول
آذر قارتال پاسخ داد:
ساغول تورک قارداش..یاشیاسیز
şirzad جمعه 13 تیر 1393 12:48 ب.ظ
baba azərbaycan maralı
آذر قارتال پاسخ داد:
بله...
تبریز قارتال جمعه 13 تیر 1393 12:21 ق.ظ
بله بله هرکس غیبت کنه گونه گوشت تن قارداش مرده خودش خورده عجب بی رحم هستن بعضیها..!

درضمن اون آهنگ کار میکرد اما دیدم چون اصلا آذربایجان مارالی به کسی صدق نمیکنه دیگه حذف کردم الان هم میخونه ولی فقط در کامپیوتر خودم و برای من!

خداییش کی الان مقصر این زردآلو بود آخرش نفهمیدیم!
میهن بلاگ خوب نیست اما این وب خوبه و میهن بلاگ نمونه کرده! یاشاسین خالق این وبلاگ..
آذر قارتال پاسخ داد:
وای.چ مثالی اوردین...حالا خوبه غیبت ما پنهانی نبوده...
پس آذربایجان مارالی فقط براشما صدق میکنه؟!!!!
ما که بخیل نیستیم..یاشاسین
şirzad پنجشنبه 12 تیر 1393 11:15 ب.ظ
bildimda
آذر قارتال پاسخ داد:
آهان...
şirzad پنجشنبه 12 تیر 1393 11:14 ب.ظ
bidimda
آذر قارتال پاسخ داد:
bidimda
شیرزاد پنجشنبه 12 تیر 1393 11:08 ب.ظ
من آخرش نفهمیدم این پست راجع به چیه؟ آدرشهر؟دعوا سر زردآلو ؟ میهن بلاگ و بلاگفا؟ دوست و دشمن خدا؟
خلاصه هر چی که هست
مسئولین رسیدگی کنن
آذر قارتال پاسخ داد:
عزیزم بلاگفا ومیهن بحث همیشگی منو قارتال بی هستش..زیاد جدی نیس..عادی شده...ولی خلاصش اینکه مسئولین باید رسیدگی کنن
تبریز قارتال پنجشنبه 12 تیر 1393 07:48 ب.ظ
من دروغ نمیگم فقط نمیدونم چرا دماغم دراز شده اما بخدا زردآلو تقصیر من نبود! درضمن من دشمن خدا نیستم و بهترین دوست خدا هستم باور نمیکنی از خودش بپرس؟!

همیشه ازش پول میگیرم باهاش درد دل میکنم خلاصه عالمیست با خدا...
آذر قارتال پاسخ داد:
خدایی نکرده منکه نگفتم شما دشمن خداهستین گفتم دروغگوووووووووو دشمن خداست!!
خدا حفظتون کنه استاد...
شوخی کردم زردالو رو من زدم...
ولی پست رو قارتال بی
تبریز قارتال پنجشنبه 12 تیر 1393 07:45 ب.ظ
همین که بلاگفا آپارات نداره و میهن داره خودش عالمیست!

یاشاسین میهن وطنی...
الان این وب نجات بخش همه بشریت آذربایجان هست والا همه باید سماق میمکیدند برای بلاگفا..!

من رفتم مهمونی ماه خدا شما هم زردآلو ببین!
آذر قارتال پاسخ داد:
مهم اپارات نیست مهم اینکه طبق رتبه بندی الکسا بلاگفا رتبه سوم داره میهن رتبه چهااااااااااااارم
بله مطالب این وب بسیار باارزش هستند تاکید میکنم مطالبش...
خوش بگذره اقاااااااای مدیر
تبریز قارتال پنجشنبه 12 تیر 1393 07:42 ب.ظ
آوا من گفتم آذرشهر بزنیم ولی دیگه پست من ننوشتم و زرد آلو من نزدم که!!!
هی گفتم به آذرقارتال که بذار افطار بشه بعدش پست بزنیم مردم زردآلو و کله پاچه و کباب و آش و فرنی و دلمه برگ و کوفته تبریزی نزنه به سرشون اما آذرقارتال همش گفتن نه من روزه خواری نمیکنم!
آذر قارتال پاسخ داد:
من؟؟؟؟؟؟
دروغگو دشمن خداست
تبریز قارتال پنجشنبه 12 تیر 1393 07:37 ب.ظ
راستی این بلاگفا هم نابود شده نمیشه رفت!
خدا را شاکریم که این وب گرانمایه و زیبا میهن بلاگ هست و پابرجا و همه بهره میبرند از مواهب این وب..!

خداوند سایه این وبلاگ و میهن بلاگ را کم نکند آمین یا رب العالمین...
آذر قارتال پاسخ داد:
ای خدا کجایی...این میهن بلاگ هم....فقط یروز خدا....


پاینده باد بلاگفا... درسایه بلاگفا میهن بلاگ هم پاینده باد
شیرزاد پنجشنبه 12 تیر 1393 07:30 ب.ظ
آخه تو ماه رمضان این عکس های زردآلو و انگور چیه بااااااا......
آذرشهر رفتم اما جاهای دیدنی شو تا حالا ندیدم ...امیدوارم در فرصت مناسب بتونیم از اماکن تاریخی هم دیدن کنیم.مرسی
آذر قارتال پاسخ داد:
سلام بر خانم شیرزاد عزیز..
تقصیر قارتال بی هستش!!!!!!!!ایشون گفتن این پستو بزنیم!!!!
بله انشاالله...
ممنونم
تبریز قارتال پنجشنبه 12 تیر 1393 07:27 ب.ظ
سلام بر همراهان جان چرا اینجایی که هستیم ریشه و علوفه زیاد دارد؟!!

آذرشهر واقعا کشف نشده خیلی جاهای خاصی داره و آب معدنی ها و سنگ های طبیعیش ظرفیت بالقوه برای پیشرفت این شهر داره...

یاشاسین...
آذر قارتال پاسخ داد:
سلام برجناب مدیر...
زیرا برای اینکه...
بله اذرشهر هم جز مکان های کشف نشده اذربایجانمون هست که به برکت وجود این وبلاگ شناخته شد

یاشا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ