تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال سه شنبه 20 آبان 1393, 12:50 ق.ظ
بررسی حمام های تاریخی ترکیه با تبریز
بقول بابک نهرین: الوووو.. آیا اورا حامامده ؟!ابتدای مطلب با یک سوال شروع میکنم.
وقتی اعضای شورای شهر تبریز و تنی چند از شهرداری و دیگر مدیران ما به ترکیه میروند، چه کاری انجام میدهند؟ و چه ثمره و اثر مثبتی برای شهر ما دارد؟


حمام سنتی ترکیه
حمام

آیا آنها برای ژست و خوشگذارنی میروند یا انتقال تجربیات خوب ترکهای ترکیه به ترکهای تبریز؟!  آیا اعضای شورا در سفری که به ترکیه و دیگر جاها رفتند اینها را دیدند و پیش خود سوال و فکر کردند که چرا حمام ها و آثار تاریخی ترکیه اینطور هستند ولی آثار بمراتب غنی و قدیمیتر ما در آذربایجان این وضعی هستند؟!!

درآمد زایی ترکیه از حمام های قدیمی
حمام ترکیه

حمام قدیمی بالاحامام تبریز !!!
بالا حمام تبریز

این سوال کلیدی را باید از خود آنها پرسید و دید آیا آنها که برای مسئولیت خطیری برای شهر و مردم تبریز انتخاب شدند واقعا آشنا و اهمیت میدهند...؟!

حال ببینید ترکیه چگونه جذب توریست را حتی با حمام های قدیمی خود بلد است و در این زمینه بسیار با سلیقه و زیبا و فکورانه عمل کرده و من هم بجای حسد به آنها غبطه و آرزو میکنم این تجارب مدیریت گردشگری خود را هم به ما تبریزیها که روزگاری معماران تبریزی اماکن بزرگ تاریخی استانبول را آباد کردند ، انتقال دهند...

حمام 700 ساله شام غازان (شنب غازان) تبریز با وجود ثبت ملی در آستانه تخریب و مسکونی شدن!!!
حمام شنب غازان

حمام شنب غازان سال 1133 بر اثر زلزله تخریب و در سال 1345 توسط عباسعلی‌بن حاج محمدحسن دوباره تجدید بنا شد.

وی با اشاره به اینكه طاق كنونی بنا در سال 1351 بنا شده است، افزود: كالبد وضع موجود بنای حمام شنب غازان به دوره قاجاریه مربوط می‌شود.حمام شنب غازان در یك طبقه دارای ورودی، میاندر، گرمخانه، نظافتخانه، سرویس‌های بهداشتی، خزینه و خلوتی می‌باشد.
این حمام به مساحت 300 مترمربع، وقفی بوده و توسط هیات امنای مجموعه شنب غازان اداره می‌شود.
در سال ۱۳۹۰ حمام تاریخی شنب غازان به شمارهٔ ۲۹۵۲۶ تبریز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این بنا هم اکنون در کوی شهید مجید شنب غازانی (اشاغی کوچه) قرار داشته و علی‌رغم ثبت ملی شدن از طرف ادارهٔ اوقاف به اجارهٔ مسکونی داده شده است.

غازانیه تبریز

یکی از نمونه های زیبای حمام های ما حمام کردشت جلفا آذربایجان شرقی در اواسط عصر صفویه بوده و مرمت کامل آن در دوره قاجار توسط عباس میرزا است و بسیاری از این نمونه حمام ها و کاروانسراها که در اثر بی مهری باد فراموشی آنها را مخروبه کرده!


حمام زیبای کردشت جلفا
حمام تاریخی

کردشت

و نمونه هایی از حماهایی که در تبریز اینچنین شدند...
مانند گرمابه نزدیک گلکار در کنار مرکز خرید جواهر تبریز که خرابه شده!
یا گرمابه فرد در خیابان امام تبریز مخروبه و انباری گشته که حدود 2000 متر مربع است و احتمال فروش آن و مسکونی شدنش وجود دارد!  واقعا تاسف بار است حداقل رستوران سنتی یا موزه مانندی شود...!
در بازار تاریخی تبریز و محلات و خیابانهای قدیمی تبریز چنین حمام هایی به وفور یافت میشود که اکثرا بلا استفاده و مخروبه شده اند!


گرمابه فرد

وضعیت حمام میرزا مهدی در بازار تاریخی تبریز خاک میخورد!

لینک تصاویر بیشتر این حمام
حمام میرزا مهدی

فعالیت گرمابه قدیمی نظافت در تبریز
bath

فکر کن بری اونجا مشت مال بده، کیسه بکشه آدم چند تا بکوبه سرت چه حالی میده دوش گرفتن در فضای سنتی...
نظافت

لینک پست وضعیت جذب توریست در تبریز

از نمونه های عملکرد خوب میراث مان حمام نوبر یا رستوران شهریار است که میشود محیطی زیبا و تاریخی و گردشگر جذب کرد و آذربایجان ما غنی و سرشار از آثار تاریخی است بطوریکه فهرست آثار ثبت ملّی و تاریخی آذربایجان شرقی بیشتر از استانهای اصفهان و فارس است ولی افسوس..!

حمام نوبر با 700 متر مربع در تبریز
نوبر

حمام تاریخی

من هم اینجا حمام های تاریخی ترکیه را معرفی میکنم تا اگر مدیران و اعضای شورای تبریز و مردممان اینها را ندیده اند شاید گذرشان به اینجا افتاد و دیدند و الگویی شد..!
در غیر اینصورت و اصلاح نشدن امور به آنها(مدیران و مسئولین) باید زنگ زد و پرسید: الوووو آیا اورا حامامدی؟!!
لینک پست خانه های تاریخی تبریز
لینک پست مقایسه تاریخ تبریز با ایتالیا
لینک پست حمام تاریخی نوبر تبریز
لینک پست یخچال قائم مقام فراهانی
لینک پست وضعیت خانه کلکته چی
بخشی از لیست حمام های تاریخی تبریز :
 • حمام بهار
 • حمام حاج علی بابا
 • حمام سرهنگ
 • حمام سید گلابی
 • حمام شالچیلر
 • حمام شاهزاده تبریز
 • حمام مهدی‌خان
 • حمام میرزا مهدی
 • حمام نخست
 • حمام نظافت
 • حمام نوبر
 • حمام چرنداب
 • حمام حاج شیخ
 • حمام بالا حامام

حمام سنتی


حمام شخصی حاج شیخ در محله مارالان پس از سالیان دراز خدمت به شخص حاجی، مورد استفاده شهروندان قرار گرفته و در هر بار استحمام در آن یاد و خاطره بانی حمام گرامی داشته می شود.

این حمام در سال 1302 هجری قمری توسط تاجر و بازرگان کاردان و نیک سرشت تبریز به نام ˈحاج شیخ محمد قزوینیˈ ساخته شد تا وی برای استحمام و امور شخصی از آن استفاده کند.

در بدو ورود به محوطه حمام نوع معماری و مساحت نسبتا کم و نُقلی آن جلب توجه می کند و انسان را به تفکر وا می دارد که این چنین مکان مستحکمی را بنا نموده و طبق سنگ نوشته ورودی حمام، آن را ˈالملک اللهˈ خوانده است! بنایی که به گفته تعدادی از شهروندان که در محل فوق مشغول استحمام بودند آرامش را به ارمغان آورده و تسکین دهنده آلامشان است.

مختار شمس مارالانی60 ساله و صاحب حمام می گوید: زمانی که اطراف این حمام باغی چند هکتاری بود و تا منطقه چهار سوق ادامه داشت را دیده ام، اما گفته اند که حاج شیخ محمدجعفر قزوینی که بازرگانی کاربلد بود این حمام را برای استحمام شخصی ساخته و فاصله بازار تبریز تا محل حمام را با اسب خود رفت وآمد می نمود.

وی با اشاره به مقاومت بسیار مناسب حمام حاج شیخ در زلزله اخیر آذربایجان اضافه می کند: ساخت این حمام کاملا منحصر به فرد بوده ودر هنگام انجام تغییر و تحولات داخلی و توسعه آن که به حذف یکی از ستون های میانی آن انجامید هیچگونه تاثیری بر بدنه بنا وارد نشد و کما فی السابق استوار ماند.

وی با اشاره به اینکه حدود 50 سال پیش پدرش این حمام را به قیمت 6 هزار تومان خریداری کرده است، تاکید می کند: اما به رغم عدم سود آور بودن این حمام در سال های اخیر، از رزق حلال کارم بسیار راضی هستم زیرا شغل ما نیز جزو محدود مشاغلی است که کفه ترازو همیشه به نفع مشتری است.

دوش

مارالانی بزرگترین مشکل این حمام را دشواری پرداخت قبض های گاز مصرفی آن با ارقام درشت می داند که شاید باعث تعطیلی آن شود.

وی می افزاید: نحوه مشت و مال و نیز ماساژ مشتریان در چندین سال پیش بسبار جالب بود به طوری که در بدو ورود به حمام یک لنگ به خود مشتری تحویل داده می شد و لنگ دیگری به زیر پایش انداخته می شد، یکی دیگر بر روی دوشش و در مرحله پایانی نیز یک لنگ به دور سر پیچانده می شد تا پروسه استحمام و تر و خشک کردن مشتریان به پایان برسد، اما متاسفانه امروزه از آن آداب و رسوم خبری نیست و حلقه ارزشی مراجعه کنندگان گم شده است!

ˈحاج شیخ محمدجعفر قزوینیˈ در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار به سال 1305 هجری قمری ˈتیمچه مظفریهˈ بازار تبریز را بنا نهاد.


حمام های تاریخی اردبیل

[http://www.aparat.com/v/kFGRd]

حمام کردشت شهرستان جلفا

[http://www.aparat.com/v/zMPxZ]

شوخی دوستان در حمام !

[http://www.aparat.com/v/vSwe9]


حمام در ترکیه:

حمام به عنوان یك جاذبه توریستی در كشور تركیه بسیار مورد حفاظت و توجه است و بحث حفاظت در آثار تاریخی در این كشور و معنایی كه برای آن تعریف شده در مورد حمام های تاریخی هم مصداق دارد. بنابراین حفاظت از آثار نه به معنی صرف مراقبت از بدنه فیزیكی و فضای مادی آن اثر بلكه شامل حفاظت از روح و بخش های معنوی آن اثر نیز می‌شود.

حمام ها به عنوان یك جاذبه توریستی و نیز یك عنصر فرهنگی در كشور تركیه مورد حفاظت و توجه بسیار هستند . حفاظت از حمام ها نه تنها در حمام ها تاریخی استانبول بلكه در برخی كشورهای همسایه تركیه نظیر بوداپست هم نمونه های جالبی از نظر فاكتورهای اجتمامعی و تاریخی و جغرافیایی در حفاظت از این آثار ارائه شده است. به ویژه استانبول نمونه های متنوعی از كاربری های گوناگون را ارائه كرده است.

حمام قدیمی

طبق طرح های جاری،بیشتر حمام های بزرگ تاریخی دراستانبول همچنان با همان كاربری حمام مورد استفاده است كه برای توریست ها نیز جذابیت بسیار دارد.طبق آمارهای منتشر شده از مجموع 237 حمام تاریخی عصر عثمانی در تركیه امروزه 57 حمام همچنان با همان كاربری تاریخی مورد استفاده است و یكی از دلایل ادامه این روند تقاضا برای این حمام ها در بازار توریسم این كشور است. نكته جالب آن كه همان كاركرد گذشته حمام ها كه به عنوان یك فضای ارتباط اجتماعی زمانی نقش منحصر به فردی در جامعه تركیه ایفا می كرد، هنوز ادامه دارد با این تفاوت كه به تدریج توریست های خارجی جایگزین مردم محلی شده است.درنتیجه جذابیت بسیار زیاد این حمام های تاریخی خدماتی كه در این حمام ها به توریست ها ارائه می شود.


توریستی


بیشتر حمام هایی كه هم اكنون در تركیه وجود دارند در اصل ازقرن شانزدهم میلادی و در دوران سلطان محمد اول ساخته شده اند زمانی كه وی متوجه شد كه این حمام ها منافع اجتماعی بسیاری برای كشور دارد . هم اكنون مجموعا 20 حمام تاریخی در كشور تركیه باقی مانده است كه حمام چمبرلیتاش ، وزیرهان جادسی (در جاده وزیر خان) درقرن هیجدهم و نیز حمام جاعال اوغلو در خیابان یرباتان در مسیر آنكارا كه ظاهرا توسط ادوارد ششم و فلورانس نایتینگل مورد بازدید قرار گرفت از جمله مشهورترین حمام های تاریخی دركشور تركیه هستند.

حمام «هاسكی سلطان» در پارك سلطان احمد یكی دیگر از حمام های تاریخی در تركیه است كه بسیار مورد بازدید قرار می گیرد . این حمام هم كه در سال 1557 ساخته شده، دارای دو بخش متقارن و تالار بسیار شاخصی است. این حمام بعدها بدلیل تولید گرمای بسیار شدید تخریب شد اما امروزه به یك مركز نمایشگاهی تغییر كاربری داده شده است.

 

حمام ترک


در زیر به معرفی بعضی از حمامهای معروف استانبول می پردازیم:

Cemberlitas Bath

همام Cemberlitas در کنار ستون Cemberlitas ، در میدان  Çemberlitas و در خیابان Divanyolu در نزدیکی بازار بزرگ واقع شده است. این بنا توسط معمار سینان به دستور Nurbanu سلطان، مادر سلطان مراد سوم و همسر سلیم دوم، در 1584 به عنوان منبع درآمد برای  مسجد  Valide-i Atik درمنطقه Uskudar ساخته شده است.

این حمام ابتدا در 2 بخش مجزا برای خانمها و آقایان بنا گردید. اما بخش زنانه حمام در قرن 19 سلطنت سلطان عبدالعزیز به منظور گسترش جاده تخریب ها گردید به تازگی، بخش زنان دوباره ساخته شده است و امروزه از آن استفاده میکنند .بخش لباسکنی این حمام که به سرد خانه نیز موسوم است به وسیله گنبدهای رفیع و بزرگ تزئین گردیده است.این حمام در بخش گرمخانه خود دارای 36 چشمه یا محل شستشو می باشد که مورد استفاده قرار میگرفته است.در مرکز بخش گرم خانه این حمام سکوی سنگی بزرگی قرار دارد که حمایهای خصوصی گرداگرد این سکو قرار گرفته اند.

این حمام هر روز از ساعت 6 صبح الی 24 باز است.

www.cemberlitashamami.com.tr


Cagaloglu Bath

این حمام در منطقه Cagaloglu در نزدیکی متروی Cistern قرار دارد. این حمام در سال 1741 بوسیله معماری نامعلوم  و به دستور سلطان محمود اول  و در ابتدا به عنوان کتابخانه سلطان و مسجد حاجی صوفیا ساخته شده است.

این حمام در ابتدا دارای 2 بخش زنانه و مردانه بصورت جداگانه بوده است.

این حمام ترکیبی از سبکهای مختلف معماری عثمانی است و یکی از آخرین حمامهای ساخته شده در استانبول قبل از ممنوعیت توسط سلطان مصطفی سوم بوده است.

این حمام دارای 2 ورودی جدا برای خانمها و آقایان است که بصورت مجزا از 2 خیابان موسم به خیابان حمام برای خانمها و خیابان Yerebatan برای آقایان است.

پس از ورود به این حمام در قسمت مرکزی خود دارای استخر آب با فواره است که اتاقها یا محل لباسکنی در اطراف آن قرار گرفته است که سقف این قسمت توسط کنبدی زیبا با ستونهای بلند تزئین گردیده است.

بعد از عبور از این قسمت به قسمت گرمخانه وارد می شویم که مانند سایر حمامهای ترک دارای سکوئی برای نشستن در وسط حمام است.

این حمام هر روز از ساعت 8 صبح تا 22 شب باز است.

www.cagalogluhamami.com.tr

حامام

Galatasaray Bath

این حمام در منطقه گالاتاسرای در نزدیکی منطقه Beyoglu واقع شده است. این حمام در سال 1481 بر اساس طرح عمومی حمامهای عثمانی  و به دستور بایزید دوم ساخته شده است که در سال 1965 نیز مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و بخشهای مختلف آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و همچنین بخش زنانه به آن اضافه گردید. این حمام از جمله حمامهای معروف است که تعداد زیادی از گردشگران خارجی را به خود جلب می کند.

www.galatasarayhamami.com

 

Cardakli Bath

این حمام در منطقه Kadirga و در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار دارد.این بتا در سال 1503 به دستور Kapı Ağası Hüseyin Bey ساخته شده است. معمار اولیه این بنا Omar Bin Veli بود که توسط Mehmet Bin Uveys مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. کتیبه سر در این گواهی میدهد که این بنا احتمالا در ابتدا ساختمانی بیزانسی بوده که سپس به حمام تغییر کاربری داده شده است.این بنا اکنون به Küçük Ayasofya Hamamı معروف است.

 

Beyazıt Hamam

این حمام در منطقه Beyazit استانبول واقع شده است و به دستور مادر سلطان سلیم ساخته شده است که به منظور منبع درآمدی برای مسجد آدیرنه در قرن 15 میلادی بوده است. این حمام همچنین به نام Patrona Halil نیز نامیده می شود که وی فردی شورشی بوده که برای مدتی به عنوان یکی از کارگران یا دلاکان این حمام بوده است. این حمام دارای 2 بخش ورودی برای خانمها و آقایان است که از راههای جداگانه امکان ورود به این حمام را داشته اند.درب زنانه این حمام در خیابان Kimyager Derviş Paşa  و درب مردانه آن در خیابان Ordu قرار دارد.

حمام قدیمی

Suleymaniye Bath

این بنت در سال 1557 توسط معمار بزرگ عثمانی معمار سینان در کنار بخشی از مسجد سلیمانیه ساخته شده است.

این بنا نیز همانند سایر حمامهای عثمانی دارای بخش سرد یا لباس کنی با تزئینات ویژه خود بخش گرمخانه که شامل دوشهای خصوصی و عمومی و بخش سکوی گرمخانه است که مورد استفاده عمومی برای مراجعین بوده است.

این حمام همه روزه از ساعت 6 صبح الی 24 آماده بازدید است.

www.suleymaniyehamami.com.tr

 

Cinili Bath

این حمام برجسته ترین حمام در خیابان  Itfaiye است که در طول 3 ماه در قرن 16 میلادی و توسط معمار سینان به منظور تامین بخشی از هزینه های مقبره و مدرسه Hayrettin Paşa ساخته شد.این حمام در طول 2 آتش سوزی در سالهای 1782 و 1833 مورد مرمت و بازسازی مجدد قرار گرفت.

این بنا همانند سایر بناها و حمامهای ترکیه دارای سقفی گنبدی شکل است که با کاشیهای رنگارنگ تزئین گردیده است.


Sofular Bath

این حمام در منطقه فاتح واقع شده استو متعلق به قرن 16 میلادی می باشد.از ویژگیهای این حمام بخش لباس کنی آن می باشد که در 2 طبقه طراحی گردیده است.

این حمام همه روزه از ساعت 6 صبح الی 23 شب باز است.

 

Buyuk (Grand) Bath

این حمام در سال 1533 مراه با یک مسحد در کنار آن بوسیله معمار سینان ساخته شد.ساختار این بنا نیز همانند سایر بناهای حمام گونه ترکیه دارای بخشهای مختلف زنانه مردانه و تزئینات خاص خود است.

 

Aga Bath

این حمام در سال 1610 میلادی بوسیله اسماعیل آقا که انبار دار سلطان احمد اول بود ساخته شد.این حمام که در منطقه Uskudar یا بخش آسیایی استانبول ساخته شده است دارای 2 بخش زنانه و مردانه است.


حمام تاریخی

Eski (Old) Bath

این حمام که همانند حمام آقا  در منطقه  Uskudar یا بخش آسیایی استانبول ساخته شده است دارای معمار و تاریخ ساخت نامعلومی است اما با توجه به نوع معماری و نقشه آن انتظار می رود که متعلق به قرن پانزدهم میلادی باشد. این حمام همچنین به حمام Sifa نیز معروف است .این حمام نیز مانند سایر حمامهای ترک دارای 2 بخش زنانه و مردانه و بخشهای مختلف برای لباس کنی شستشو دوشهای عمومی و اختصاصی است.

این حمام همه روزه از ساعت 6 صبح الی 21 شب باز است.


دسته بندی : تبریز , * انتقاد،پیشنهاد لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : حمام تاریخی , گرمابه تبریز , حمام های مخروبه در تبریز , حمام ترک , حمام های قدیمی ترکیه , bath , حمام کردشت ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic