تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال شنبه 1 آذر 1393, 09:20 ب.ظ
زاهد تو بهشت جوی که کمال
ولیانکوی خواهد و تبریز
تبریز مرا راحت جان خواهد بود
پیوسته مرا ورد زبان خواهد بود
گر سر نكشم آب چرنداب و گجیل
سرخاب ز چشم من روان خواهد بود

کمال الدین خجندی
دو کمال

مقبره مقدس دو کمال در باغ دو کمال در محله بیلانکوه تبریز واقع شده است.
۲۵ آبان ۱۳۹۳ - هیأت تاجیکی به مناسبت هفته فرهنگی تاجیکستان به ایران سفر کرد، علاوه بر بازدید از تبریز، مقداری از خاک آرامگاه کمال خجندی شاعر قرن هشتم هجری را به همراه خود ببرند تا در شهر خجند آرامگاهی نمادین را برای این شاعر بنا کنند.


این مقبره هنوز هم وضعیت خوبی ندارد و جالب اینکه اکثر مردم تبریز بخصوص نسل جوان از این مقبره مهم بی خبرند!
ما نیاز به یک میراث فرهنگی قدرتمند و منسجم و کارآمد داریم تا بتواند اینهمه آثار تاریخی و معنوی آذربایجان و تبریز را حفظ و حراست و به همگان معرفی کند.
هم اکنون این باغ تحت نظارت میراث فرهنگی و دانشگاه جامع علمی کاربردی است.


مقبره دو کمال

آرامگاه دو کمال بزرگ

مقبره تبریز

بیلانکوه (بیلانکی) نام کوه و محله‌ای در شرق شهر تبریز است. پیش‌تر این محله به جهت توقف بسیاری از اولیا و فقیران در آن به ولیان‌کوه مشهور شده بود.
میرزاجعفر سلطان‌القرایی در رابطه با بیلانکوه در روضات‌الجنان می‌نویسد:

ولیان‌کوی به فتح اول و کسر ثانی و سکون نون، بنا به وصف مؤلف، بلیان‌کوی، بلیان‌کوه و ولیان‌کوه نیز نوشته‌اند. عامه بیلانکی به فتح با و سکون یا و نون خوانند.

عبدالعلی کارنگ نیز در این رابطه می‌نویسد:

اکنون بیلانکوه گویند؛ ولیان‌کوه در امتداد جنوب غربی کوه عینلی یا کوه سرخاب قرار گرفته و میان تپه‌های کوچک ولیان‌کوه و عینلی چند درهٔ کوچک وجود دارد.

بیلانکوه نزدیک چهارراه عباسی قرار دارد و توسط خیابانی که به چهارراه آبرسان می‌رود، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است.

مقبره تاریخی

مقبره دو کمال مدفن جمعی از ادبا، عرفا و اهل هنر این سرزمین است که از آن میان می­توان به بزرگانی چون شیخ کمال­الدین مسعود خجندی( عارف و شاعر قرن هشتم هجری) کمال­ الدین بهزاد هراتی( نگارگر بزرگ عصر صفوی) نظام ­الدین سلطان محمد نقاش ( نگارگر مکتب تبریز) استاد سلطان محمود مجلد ( هنرمند جلد ساز دوره صفویه) مولانا طوسی و مولانا مشربی شروانی و ... اشاره کرد. درباره  وجه تسمیه اسم این مکان و شکل ­گیری آن در منابع تاریخی آمده است: شیخ کمال ­الدین مسعود خجندی پس از آن­که زادگاه خود خجند( شهری در تاجیکستان امروزی) را به عزم زیارت کعبه معظمه ترک گفت در بازگشت از سفر حج در شهر تبریز ماندگار شد. حضور شیخ کمال در تبریز با حکمرانی جلایریان مقارن بود و سلطان حسین جلایریان از ارادتمندان کمال خجندی بود. سلطان حسین در محله بیلانکوه (ویلانکوی) باغچه ­هایی به شیخ هدیه کرده و در آن خانقاهی برای او بنا نمود و از آن زمان به بعد باغ مذکور به باغ( کمال ­الملک) مشهور شد.

کمال الدین بهزاد

لینک پست گورستانهای تاریخی تبریز
لینک پست مقبره جناب حمال
لینک پست مقبره الشعرا
لینک پست استاد بهتونی
لینک پست مکتب نگارگری تبریز
لینک پست باغ شمس تبریزی
لینک پست پارک جنگلی صائب تبریز
لینک پست پیاده راه ابوریحان تبریز
لینک پست کارخانه چرمسازی خسروی تبریزکمال­ الدین مسعود خجند پس از وفات (به سال 803 ه.ق) در همان زاویه ­ای که در باغش قرار داشت به خاک سپرده شد. کمال باغچه خود در ویلانکوی را بسیار دوست می ­داشت و این موضوع در اشعار وی مشهور است.

کمال الدین خجندی

پس از خاکسپاری کمال خجندی در این باغ در دوره صفویه نگارگر بزرگ این دوره نیز در باغ کمال مدفون شد. کمال ­الدین بهزاد، نگارگر بزرگ مکتب هرات و دربار سلطان حسین بایقرا که پس از تسلط ازبکان بر هرات در دربار شیبک خان ازبک کار می ­کرد پس از فتح هرات به دست شاه اسماعیل صفوی به تبریز آورده شد. حضور بهزاد در تبریز، مکتب هنری این شهر را به درجه اعتلا رساند. از معروف­ترین آثار بهزاد می­توان به نگاره ­های بنای کاخ خورنق، خلیفه در حمام، یوسف و زلیخا، جنگ شتر­ها و نگاره ­های بهزاد در بوستان سعدی اشاره کرد. بهزاد در سال 942 ه.ق در تبریز در گذشت و در جوار مزار کمال خجندی به خاک سپرده شد.
پس از سفر حج در تبریز ساکن شد. با اینکه شاعری پیشهٔ اصلی او نبوده‌است، دیوانش مشتمل بر حدود هشت‌هزار بیت است که بخش اصلی‌اش غزل‌های اوست. نمونه‌ای از غزلیات:


عشق حالی است که جبریل بر آن نیست امین         صاحب حال شناسد سخن اهل یقین
جرعه‌ای بر سر خاک از می عشق افشاندند         عرش و کرسی همه بر خاک نهادند جبین
اهل فتوی که فرورفته کلک و ورقند         مشرکانند که اقرار ندارند به دین
مفلس عشق ندارد هوس منصب و جاه         خاک این راه به از مملکت روی زمین
شب قرب است مرو ای دل حق دیده به خواب         که سر زنده‌دلان حیف بود بر بالین
ای که روشن نشدت حال دل سوختگان         همچو شمع از سر جان خیز و بر آتش بنشین

شیخ کمال در خدمت سلطان حسین جلایر در آمد و در خانقاهی که سلطان برای او ساخته بود به سر می‌برد. وی از شاعران بزرگ اواخر قرن هشتم است که مخصوصا در غزل‌سرایی مهارت داشت. دیوان او شامل غزل‌های مطبوع زیاد وغالبا مقرون به ذوق عرفانی است.

ولیان کوی تبریز

متاسفانه میبینید وضعیت باغ دو کمال را که این تصاویر جدید سال 93 هستند

وضعیت باغ دو کمال تبریز

وضعیت مقبره در سال 92

بیلانکوه تبریز

نابسامان


کمال الدین بهزاد در حدود سال ۱۴۵۵ م در شهر هرات افغانستان چشم به جهان گشود وی تعلیمات اش را در کتابخانه هرات در نزد میرک نقاش به اتمام رساند ـ در اندک وقت در صورتگری و نقاشی مهارت تمام پیدا می‌کند ـ در اواخر سالهای هفتادم قرن پانزده تا سال ۱۵۰۷ م در کتابخانه سلطان حسین بایقرا به مصوری و تزئین کتاب مشغول می‌شود و در سال ۱۴۸۷م کتابدار آن می‌گردد ـ با سعی کارمندان این کتابخانه صنعت تزئین کتاب به پایه بلندی می‌رسد ـ در سال ۱۵۱۲م اسمیعل صفوی هرات را تصرف می‌نماید و درسال ۱۵۲۰ م بهزاد را به تبریز که پایتخت او بود می‌برد ـ بهزاد در کتابخانه شاهی تبریز خدمت کرده به ولیعهد اسمیل صفوی طهماسب صورت کشی یاد می‌دهد در سال ۱۵۲۴ م اسمیعل صفوی وفات نموده و بجای او پسر دوازده ساله اش طهماسب به تخت می‌نشیند ـ بهزاد دسیسه بازیهای اهل دربار را قبول نکرده به زادگاه مقدش باز می‌گردد. استاد کمال الدین بهزاد در سال ۱۵۳۵ م در شهر هرات وفات نموده و در جوار زیارت سید عبدالله مختار بخاک سپرده شد.

دو کمال

نظر به شهرت بهزاد، طی قرن‌ها کسان بسیاری کارهای او را تقلید کرده و نامش را بر تصویرهای بیشمار گذاشته‌اند. از اینرو تمیز دادن تصویرهای اصلی او کار دشواری است. این تحقیقات مخصوصاً پس از برپا شدن نمایشگاه هنر ایرانی در لندن (۱۹۳۱ م.) تا حدی به نتیجه رسیده‌است. اساس اطلاعاتی که از کار او در دست است تصویرهایی است که با امضای اصیل او در نسخه‌ای از بوستان سعدی نقش شده و اینک در کتابخانهٔ ملی قاهره نگهداری می‌شود. شیوهٔ بکار بردن رنگ‌های گوناگون و درخشان تصویرها از حساسیت عمیق بهزاد نسبت به رنگ‌ها حکایت می‌کند. از این تصویرها چنین برمی‌آید که بهزاد بیشتر به رنگ‌های به اصطلاح «سرد» (مایه‌های گوناگون سبز و آبی) تمایل داشته، اما در همه جا با قرار دادن رنگ‌های «گرم» (به ویژه نارنجی تند) در کنار آنها، به آنها تعادل بخشیده‌است. تناسب یک یک اجزای هر تصویر با مجموعهٔ آن تصویر شگفت‌انگیز است. شاخه‌های پرشکوفه و نقش کاشی‌ها و فرشهای پرزیور زمینهٔ تصویرها نمودار ذوق تزیینی و ظرافت بی‌حساب بهزاد است.


نمونه مینیاتورهای بهزاد در تبریز و مکتب نگارگری تبریز

مینیاتور

مینیاتور یوسف و زلیخا

یوسف و زلیخا

اما بیش از هر چیز واقع‌بینی اوست که کارهایش را از آثار نقاشان پیش از او متمایز ساخته‌است. این واقع‌بینی به خصوص در تصویرهایی به چشم می‌خورد که صرفاً جنبهٔ درباری ندارد و نشان‌دهندهٔ زندگی عادی و مردم معمولی است (شیر دادن مادیان‌ها به کره‌ها در مزرعه، تنبیه کسی که به حریم دیگری تجاوز کرده، خدمتکارانی که خوراک می‌آورند، روستائیان در کشتزار و غیره). دیگر اینکه صورت آدم‌ها به صورت عروسک‌وار و یکنواخت نقاشی‌های پیش از بهزاد شبیه نیست. بلکه هر صورتی نمودار شخصیتی است و حرکت و زندگی در آن دیده می‌شود. آدم‌ها در حال استراحت نیز شکل و حالاتی طبیعی دارند. بر کارهای دیگری که به بهزاد منسوب است امضای مطمئنی دیده می‌شود. به این جهت، تنها سبک تصویرها (ترکیب بیمانند نقش‌های تزئینی با صحنه‌های واقعی) می‌تواند راهنمایی برای تمیز دادن کارهای اصیل او به شمار آید. در میان تصویرهای بیشماری که در کتاب‌ها یا جداگانه به نام بهزاد موجود است اختلاف عقیده میان خبرگان بسیار است. اما بهرحال بسیاری از این کارها اگر ازآن خود استاد نباشند وابسته به مکتب او هستند. مهمترین تحول کار هنری بهزاد، توجه به شخصیت‌های موجود در نگاره‌های اوست. بهزاد اولین نگارگر ایرانی است که به نقاشی تکچره روی آورد. او در آثار خود جایی برای خطاط نمی‌گذاشت و بدین ترتیب نگاره‌هایی مستقل از کتابت به وجود آورد.

مکتب تبریز

برخی از کتاب‌هایی که با تصویرهای منسوب به بهزاد مزین‌اند ازین قرارند:

 • خمسهٔ امیر علیشیر نوائی (مورخ ۸۹۰ ه‍. ق. ، در کتابخانهٔ بودلیان).
 • گلستان (مورخ ۸۹۱ ه‍. ق. جزء مجموعهٔ روچیلد پاریس).
 • خمسهٔ نظامی (مورخ ۸۴۶ ه‍. ق. موزهٔ بریتانیائی).

نفوذ بهزاد بیش از هر چیزی در کار شاگردان او دیده می‌شود. برخی از شاگردانش، مانند قاسم‌علی و آقا میرک، در کار خود بیش و کم به پای استاد رسیدند. با آنکه در زمان صفویه سبک مینیاتورسازی بار دیگر دچار تحول شد، نزدیک نیم قرن پس از بهزاد نفوذ او در کار نقاشان به چشم می‌خورد. نقاشان هراتی سبک بهزاد را به بخارا بردند و آنرا در دربار خاندان شیبانی پرورش دادند. کتابی بنام مهر و مشتری که در ۹۲۶ ه‍. ق. در بخارا استنساخ شده نمودار آن است که سبک بهزاد در بخارا بهتر از تبریز حفظ شده‌است. مهاجرت برخی از نقاشان سبب اشاعهٔ سبک بهزاد در هندوستان نیز گردید.


وضعیت باغ مقبره دو کمال در زمستان 92

میراث فرهنگی تبریز

علمی کاربردی تبریز

وضعیت مقبره دو کمال

خجندی

یکی دیگر از هنرمندان بزرگ مکتب نگارگری تبریز، نظام الدین سلطان محمد نقاش است. نقش سلطان محمد را در اعتلای مکتب هنری تبریز عصر صفوی همپای بهزاد می ­دانند.

از مهم­ترین آثار سلطان محمد می­ توان به نگاره ­های معراج پیامبر (ص)، پیرزن و سلطان سنجر، درباره کیومرث و ....اشاره کرد.

کلیک کنید

سلطان محمد


از دیگر بزرگان مدفون در باغ کمال می­ توان به سلطان محمود مجلد هنرمند جلد ساز دوره صفویه اشاره کرد. در عصر صفوی و دوران شکوفایی مکتب هنری تبریز، هنر کتاب­سازی و کتاب ­آرایی به برکت حضور بزرگانی چون سلطان محمد و بهزاد رونقی تمام داشت. سلطان محمود مجلد به عنوان یکی از هنرمندان این مکتب در خلق شاهکارهای هنری این دوره با دیگر هنرمندان همکاری داشته است. به نظر می ­رسد همان تواضع ذاتی که نزد برخی از هنرمندان گذشته سراغ داریم اجازه نداده تا نام خود را بر روی آثار خود ذکر نمایند و این موضوع باعث گمنامی و مهجوری وی را فراهم ساخته باشد.

وضعیت باغ دو کمال در پاییز 93 که کمی بهتر شده است

شاعر پارسی گوی

مقبره بیلانکوه تبریز

میراث تبریز

دوکمال تبریز

باغ دو کمال به مرور زمان به گورستانی متروکه مبدل شده بود تا اینکه در دهه 50 انجمن آثار ملی کشور نسبت به ساماندهی باغ و مقبره آن اقدام نمود. باغ کمال تبریز در سال 1377 تحت شماره 2056 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در چند سال اخیر این مکان «دانشگاه دو کمال» یا «مرکز آموزش نگارگری» عنوان گرفته است.


دسته بندی : دوربین تبریز لینک , * مشاهیر آذربایجان , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : کمال الدین بهزاد , کمال خجندی , دو کمال تبریز , مینیاتوریست ایران , Kamal Khujandi , بیلانکوه تبریز , نگارگری بهزاد ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات