تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - تبریز امیرخیز
 

تبریز ویکی لینکلر

 
تبریز امیرخیز
نظرات |

ستارخان مردی از قلندران

در صدساله‌ی اخیر ایران، مردانی بزرگ در گوشه‌وکنار این ملک سر برآورده، در پرده‌های مختلف این تئاتر سراسر شگفتی نقش ایفا کرده و بی‌آن‌که از برشی تاریخی به بعد، رد و نشانی از خود برجای گذارند، صحنه را به دیگری سپرده و در لابه‌لای ورق‌های تاریخ، از یاد رفته‌اند. از یاد برده‌ایم که "گذشته" آن هنگام "چراغ راه آینده" است که به‌تمامی روایت و بی‌کم‌وکاست خوانده شود.

ستارخان
 
نمونه‌ها بی‌شمارند؛ نیک و بد، با گرایش‌ها و عقاید مختلف، اما همگی در یک نکته مشترک‌اند، تأثیرگذاری شگرف آن‌ها در بزنگاهی از تاریخ ایران و گم شدن عجیبشان پس از آن. مانند "ستار قره داغی"، سردار ملی... روایت شنیدنی ماجرای ستارخان، روایت شهامت و جان‌فشانی‌های او در محاصره حدودا یک‌ساله‌ی تبریز از سوی عمال حکومت استبداد و ورود فاتحانه به تهران است و پس از آن، تاریخ درباره‌ی آن‌چه بر یکی از بزرگان ایران در باغ اتابک گذشت، سکوتی معنادار کرده است؛ هم‌چنان‌که از سابقه‌ی عیاری و طراری قهرمان داستان و راه بستنش بر کاروان محموله‌های نمایندگان روسیه تزاری و مصادره‌ی اموال آنان برای مردم فقیر محله‌ی امیرخیز تبریز سال‌ها پیش از رسیدنش به مقام سرداری ملی اطلاعی به دست نمی‌دهد.

قهرمانان ایران 

ستارخان برآمده از آیین قلندری بود؛ گردنکش و عاصی دربرابر قدرت حاکمه و مردم‌داری و لوطی‌منش در مقابل خلق که همین باعث جذب و جلب پیروان بسیارش بود، شجاع و تیزهوش همزمان بی‌سواد، بی‌اعتنا به دنیا، خشمگین از ظلم حاکمان، بیزار از روس و انگلیس و غم‌خوار مردم و میهن. عیاری که از اغنیا می‌ستاند و به فقرا می‌بخشید. مردی که هیچ نظم رایجی را تاب نمی‌آورد، شخصا تصمیم می‌گرفت و عمل می‌کرد؛ هم‌چنان‌که در قحطی تبریز که دولت مانع از دسترسی مردم به انبارهای گندم شده بود، ستارخان در سیلوها را به روی مردم گشود.

محمدعلی شاه مجلس را که به توپ بست، قشونی عظیم به سرکردگی عین‌الدوله روانه تبریز کرد تا اساس و بنیان مشروطه‌خواهی را براندازند و بزرگان مشروطه را تارومار کنند. ستارخان که کینه‌ای تاریخی از دستگاه دولتی به سبب قتل برادرش داشت، پرچم مقاومت را در دست گرفت و با رهبری مردم شهر، رشادتی جانانه دربرابر قشون دولتی از خود نشان داد. مقاومت به ثمر نشست و محاصره‌ی تبریز شکست و چندی پس از آن ستارخان و باقرخان به همراه جنگاورانش با عزت و احترام راهی تهران شدند.

خانواده ستارخان خان و نتیجه وی سامی سردار ملی سمت راست تصویر
خانواده

"در شهرهای میانه، زنجان، قزوین و کرج استقبال باشکوهی از این دو مجاهد آزادی به عمل آمد و هنگام ورود به تهران نیمی از شهر برای استقبال به مهرآباد شتافتند و در طول مسیر چادرهای پذیرایی آراسته با انواع تزیینات، و طاق نصرت‌های زیبا و قالی‌های گران قیمت و چلچراغ‌های رنگارنگ گستردند. در سرتاسر خیابان‌های ورودی شهر، تابلوهای زنده باد ستارخان و زنده باد باقرخان مشاهده می‌شد. تهران آن روز سرتاسر جشن و سرور بود... دولت، محل باغ اتابک (محل فعلی سفارت روسیه) را به اسکان ستارخان و یارانش و محل عشرت‌آباد را به باقرخان و یارانش اختصاص داد."
مجلس برآمده از رشادت‌های مردم ایران، از پس ترور سید عبدالله بهبهانی و میرزاعلی محمدخان تربیت، خیلی زود برای سامان دادن به امور مملکت، تصمیم به خلع سلاح مجاهدان گرفت؛ تصمیمی که به مزاق سردار ملی و دیگران خوش نیامد و باغ اتابک به مأمن مخالفان خلع سلاح بدل شد. هم‌رزمان و هم‌فکران سابق ستارخان به روش‌های مختلف، سعی در جلب رضایت ساکنان باغ اتابک کردند.

وضعیت ناخوش آرامگاه ستارخان در جوار بقعه عبدالعظیم حسنی شهر ری
طبق وصیت ستارخان پیکر ایشان باید در تبریز دفن میشد

قبر ستارخان

حتی سردار اسعد به ستارخان پیغام داد که "به سوگندی که در مجلس خوردید وفادار باشید و از عواقب وخیم عدم خلع سلاح عمومی بپرهیزید." جواب سردار ملی همچنان "نه" بود. عاقبت نیروهای دولتی و در رأس آن‌ها "یفرم خان ارمنی" هم‌رزم سابق ستارخان که در دولت جدید، ریاست نظمیه را سهم برده بود، به باغ اتابک حمله کردند. بیش از سیصدتن از مخالفان را کشتند و ستارخان را با چند گلوله در پا مجروح و زخم‌خورده دستگیر کردند.
سردار ملی اما چهار سال پس از واقعه‌ی شوم باغ اتابک، زنده ماند. با تنی رنجور از تیر هم‌رزمان سابق خود و دلی خونین از دسایس روس و انگلیس و ایادی آن‌ها. نه پایی برای راه افتادن، بی‌اسب و بی‌تفنگ، چهارسال به کشوری نگریست که نهال آزادی‌خواهی و مشروطه‌طلبی در آن ـ که جان گرفته از جان دادن هزارهزار مرد و زن آزاده بود، ـ در تندباد حوادث رو به نابودی بود. ستارخان قره‌داغی کم‌تر از پنجاه سال زندگی کرد.

او که زاده‌ی مهر بود، در آبان 1293 درگذشت تا شاهد ویرانی کامل دستاوردهای مشروطه‌ خواهان در سال‌های پیش رویش نباشد.
سردار ملی

امیره قیز محله سی(محله امیرخیز)

بسیاری از وقایع مهم و تاریخی ایران -از جمله انقلاب مشروطه و نیز فرقهٔ دمکرات آذربایجان- از این محله سرچشمه گرفته‌اند و بر اهمیت آن افزوده‌اند.
محله امیرخیزکه دربین مردم شهر به زبان محلی  امیره قیز  می گویند . درشمال غربی شهر تبریز واقع ازشمال به تلخه رود ازجنوب میدان چای از مغرب به چوستدوزان و میدان چائی از مشرق به کوی توکلی ومفتح ومحله دوه چی محدود است.

خانه ستارخان - تصاویر خودم در محله امیرخیز تبریز گرفتم
امیره قیز

خانه ستارخان در تبریز

این محله به نام بزرگ سردار دلاور تبریز درانقلاب مشروطه ستار خان سردار ملی بسیار معروف است ومشهور و می گویند چون قهرمان ملی ایران وآذربایجان ازاین محله برخاسته بنابراین محله ی امیرخیز  گویند  ولی در تاریخ تبریز بعضی ها عقیده دارندکه طایفه ای که رئیس آن "امیر قیز"بوده به این  نام  مشهور  شده  وتبدیل به محله ی امیر خیز شده است.چون قبل از ستار خان هم این محله وجودداشته  است  در تاریخ  این  محله  می نویسند  :این محله را شش مسجد است که معروفترین آنها مسجدقصابلار  می باشد  که  اخیرا  به  همت امام جماعت مسجد حاج آقا رحیمی پدر شهید بزرگوار واهالی متدین و بسیار خوب  محله ی  امیر خیز  این  مسجد به  شکل  آبرومندی  نوسازی  شده  است  و نمازجماعت باشکوهی دارد.
در جنوب محله ی امیرخیز یکی از دروازه های معروف شهر ازهشت دروازه به نام درب استانبول (" استانبول قاپیسی") درخیابان فلسطین  وجود  دارد   واین  تنها محله ای در طرف شمال مهرانرود بود که  در صف  انقلابیون  قرار  گرفت  بقیه ی  محلات  شمال شهر مانند دوه چی  -سرخاب-باغمیشه وششگلان  در  صف  مخالف  بودند  و  مسجد و میدان  معروف ایریلی لر ودرب استانبول وایرانچیلار یکی  از مهمترین محل نبرد ستارخان با دشمنان ملت واشرار دولتی بود ودر محاصره ی این محله که خانه ی ستارخان در آن قرار داشت فقط 17 نفر از یاران وی باقی مانده بودند.

این خانه هم اکنون تقریبا خالی و بدون بازدید چندانی است و اکثر وسائل و اثاثیه آن به خانه مشروطه منتقل شده است
بنظر کار معقولی بوده چون این خانه در دسترس عموم نیست ولی باید حفظ و بشناسیم

دارالسلطنه تبریز

تابلوی ستارخان سردار و سالار ملی، ستارخان و باقرخان و همرزمانش
انقلاب مشروطه

نادرمیرزا در کتاب جغرافی دارالسلطنه تبریز می نویسد که آب این محله کم است واز این روباغ وباغچه   نیز  اندک  است طایفه ای از تجار تبریز که به شالچی لار معروفند دراین محله مسجد ومحله و کوی و برزن دارند، کدخدای  امیر خیز محمد  خان فرزند  آقا فتحعلی  است  که پدر بر پدر  کدخدایی این محله رابر عهده دارند.
قنات " اله وردی خان" وقنات "امیر"  در این  محله  روان  است ظاهرا قنات  امیر  همان  قنات "امیر جلیل" است  که  نادر  میرزا  در  کتاب  خود  از  آن  یاد کرده  می نویسد: کهریز  امیرجلیل کهریزی  است کوچک که بساتین و سراها را در  میانی  حکم آباد  و امیره قیز  سیراب و از این چشمه سرسبز وخرم است وباغ  امیر هم معروف است.
از قدیم الایام در این در این محله اقسام قالی های اعلا وبسیار گرانبها می بافند ومردم خوش ذوق امیر خیز در خلق این آثار دستی گرانبها که به موزه های دنیا فرستاده می شد نقش عمده ای داشت علاوه بر کارخانه های قالیبافی کارخانه معروف کبریت سازی درشرق محله ی امیرخیز دایر است که معروفترین کارخانه ی کبریت در ایران و خاورمیانه است و از نظر تولید و مصرف داخلی وصادرات بسیار فعال می باشد  در  قدیم  در اکثر  خانه های این محله کارگاه های جوراب بافی متعددی وجودداشته است.

خانه ستارخان در محله معروف و قدیمی امیره قیز
امیر خیز تبریز

مشروطه

 در خروجی محله ی امیرخیز به  طرف  میدان  منجم  یک  مسجد و یک حمام قدیمی به نام سردار حمامی  و سردار مسجدی وجود دارد. در کنار همین مسجد خانه ی سردار ملی بود که روس ها پس از تصرف  تبریز  آن خانه ی قدیمی را بادینامیت منفجر  کردند و در همین خانه که کنسول روس به  نام  پاخیتانوف  به همراه حسن  آقا  تاجر باشی روس  با  تعدادی از ماموران دولتی به دیدار ستارخان آمد و به او گفت :همه  تسلیم  شده اند فقط مانده اید شما  بنابراین  چون انسان لایقی هستید بیایید و این  پرچم  روس و  پرچم  تسلیم  را بالای  درب  خانه تان  بزنید  و درپناه دولت روس باشید ستارخان جواب داد : اولش  ما در  پناه  امام  زمان  هستیم  نیازی  به پرچم روس نداریم دومش بهتراست  شما  بیایید زیر  پرچم  ایران  چرا  مازیر  پرچم روس برویم و سومش ما مملکت امیر المومنین مولا علی  هستیم  و خواست ما ایرانیان و بخصوص تبریزی ها این است که دولت ها وملت ها بیایند زیر پرچم مولایمان علی.


میدان ستارخان تبریز
میدان ستارخان

مردی از قلندران از دیار امیرخیز تبریز
میدان تبریز

ماجرای گریه ستارخان - بسیار مهم

ستارخان سردار مقاومت آذربایجان نوشته بود: من هیچ وقت گریه نمیکنم چون اگه اشک میریختم آذربایجان شکست میخورد و اگر آذربایجان شکست میخورد ایران زمین میخورد… اما تو مشروطه دو بار اون هم تو یه روز اشک ریختم.
حدود ۹ ماه بود تحت فشار بودیم..بدون غذا.. بدون لباس.. از قرار گاه اومدم بیرون… چشمم به یک زن افتاد با یه بچه تو بغلش.. دیدم که بچه از بغل مادرش اومد پایین و چهار دست پا رفت به طرف بوته یونجه علف… علف رو از ریشه درآورد و از شدت گرسنگی شروع کرد خاک ریشه ها رو خوردن…  
با خودم گفتم آلان مادر اون بچه به من فحش میده و میگه لعنت به ستارخان که مارو به این روز انداخته…  
اما… مادر کودک اومد طرفش و بچش رو بغل کرد و گفت :
عیبی نداره فرزندم…

خاک میخوریم اما خاک نمیدهیم…
آنجا بود که اشکم در آمد…

انقلاب مشروطه و حرکت آزادیخواهانه ستارخان و دیگر مشروطه خواهان موجب انقلاب های بزرگ دیگر و تاثیر عمیق در جهان شرق شد از جمله هندوستان
میدان ستارخان تبریز

(بعد از این اتفاق مهم تاریخی در محاصره تبریز بود که جوک ها و توهین های قومیتی بسیار علیه ترک های شریف ایران در برخی مجالس و با دسیسه دشمنان قسم خورده ایران با وقاحت تمام گفته و پراکنده شد!  - مردم شریف ایران زمین دلیل لقب زشت و بدور از انسانیت و انصاف بما تُرک های آذربایجانی ایران که در طول تاریخ پیدایش این سرزمین حافظ منافع و مرزهای آن بودند را بدانید و اجازه ندهید بخاطر این غیرت و تعصب ستودنی و تعظیم نشدن در برابر ظالم به هموطنان شما توهین شود. نمونه آنرا باید در ورزشگاههای کشور تاسف خورد که آیا دلیل فحاشی و توهین خود به هموطنان آذربایجانی و اقوام تُرک را میدانند..؟! )

لینک پست خانه مشروطه تبریز
لینک پست پارک مشروطه تبریز
لینک پست پارک مفاخر آذربایجان
لینک پست خون ارس در خط مرزی
لینک پست روز اعدام بابک خرمدین
لینک پست تبریز در مه
لینک پست یه روز یه ترکه !مرتبط با : تبریز دوربین تبریز لینک * مشاهیر آذربایجان * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : امیرخیز-ستارخان-خانه ستارخان-سردار ملی-امیره قیز-مشروطه-تاریخ ایران-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : جمعه 14 آذر 1393
زمان : 11:30 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure شنبه 19 فروردین 1396 09:49 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is just placing the
other person's webpage link on your page at suitable place and other person will
also do same in support of you.
قربانی -اسپیران دوشنبه 17 آذر 1393 01:30 ب.ظ
سلام ودرود فراوان به دوست بزرگوار قارتال بی

خیلی اطلاعات خوب ومفیدی بود ستارخان اسطوره ای بود که با همراهی مردم آذربایجان نگذاشت یک وجب از خاکمان بر دست بیگانه ها بیفتد آذربایجان مهد پرورش این سردارهاست وقهرمان هاست
یاشاسین آذربایجان یاشاسین بوتون سردار لار

عکسها کی خیلی عالین با این که هر روز از این مسیر میام میرم تاحالا چنین به خوبی که شما در تصاویر خلق هنر کرده اید شیفته اش نشده بودم

مرسی از زحمات تشکور
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام بر شما...
یاشا...
بلی آذربایجانیها متعصبترین مردمان به خاک کشورشان هستند ... اگر در دوره قاجار شاه بی لیاقت در تهران که خوشگذارنی میکرد بفکر کشور بود ایران اونطور نمیشد و آذربایجانیها اینجا کلی شهید و خون دادند اما آخرش روسها و انگلیسیها بخشهایی جدا کردند ...

مرسی امیر خیز و خیابان شمس واقعا پر از تاریخ هست ...
تورک یکشنبه 16 آذر 1393 10:15 ب.ظ
سلام قارتال قارداش یاشاسین ستارخان یاشاسین ستارخان محله سی یاشاسین امیرقیزمحله سی یاشاسین دلاورهای مردم محله امیرقیز اگه محله امیرقیزی نبود ستارخانی نبود اگه تبریز نبود امیرقیز هم نبود ستارخان وطن پرست و عاشق آزربایجان بود یاشاسین ستارخان
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
تشکور سیزدن...
بله ستارخان بیر دانا کیشیدیر...
وطن و اولکه سئوردیر...
آزیتا یکشنبه 16 آذر 1393 02:17 ب.ظ
بازم که گل کاشتی. حیف پارسال زدن خونه عموی ستارخان رو که خودش پر بود از خاطرات ستارخان و همچنین یه خانه بسیار بزرگ بود که حتی توش اسباشون رو هم نگه داری میکردن رو تبدیل به آپارتمان بیریخت کردن. آدم اعصابش داغون میشه. یه استاد اخلاقی داشتیم تو دانشگاه که کلی بد و بیراه میگفت به ستارخان بعد جاتون خالی رفتم خودم یه انقلابی کردم و کلی بدوبیراه به مدیر گروه گفتم که اون حق نداره راجع به سردار ما یه همچین حرفی بزنه و اونم کلی عذر خواهی کرد
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنون گل کاشتن از کارهای عادی بنده هست!
عجب خوب حالش گرفتین ایشان استاد بی اخلاقی بودن که چنین جسارتی کردن و آفرین بشما که آبروداری کردین تا دیگه از این گستاخی ها شاهد نباشیم مرسی...
یکشنبه 16 آذر 1393 01:03 ق.ظ
سلام
کلا مطالبتان زیبا و قابل استفاده است و دستتان درد نکند.
امید است که با انفقال مزار سردار هم بزودی موافقت بشود تا حداقل در انجام وصیت ایشان کوتاهی نکرده باشیم.
اما در مورد قسمت سر کنسول روس و پرچم، این جمله درست است: « جناب قونسور، من میخواهم هفت دولت زیر سایه بیرق امیرالمومنین باشند، شما میخواهید من زیر بیرق روس بروم؟» منبع: قیام آزربایجان و ستارخان، انتشارات آیدین ص ۱۲۹.
ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
ممنونم لطف دارید...
انشالله هر چه زودتر این امر میسر شود و پیکر ایشان در دیار خودش و با وصیت وی دفن شود که نظر مقام معظم رهبری هم در این مورد مساعد است.

اون متن نوشته خبرگزاری فرارو هست و احتمال زیاد منبع شما صحیح تر است . تشکر از شما..
deniz شنبه 15 آذر 1393 10:36 ب.ظ
سلام
وقتی یه مرد گریه کنه دلیلش باید خیلی سنگین بوده باشه ...
ستارخان مردی شجاع و میهن پرست
در یک خانواده کوچک به دنیا اومده ، در یک محیط نه چندان سالم تربیت شده ، در یک ساعت بحرانی دست به اسلحه برده . چون مدافع مشروطیت بوده و از یک حرکت مترقی دفاع کرد و نامش جاویدان شد... اما این مزار کوچک لایق چنین مردی نیست ، امید که بیش از اینها سزاوار احترام باشه

عکسها خیلی زیباست . خیلی ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
اونم مردی مثل ستارخان که برای آزادی جنگید نه برای قدرت...
چنین مردان بی ادعایی تا ابد ماندگار هستند...

ممنون تشکور...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: پاییز هزار رنگ آذربایجان


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ