تبریز ویکی لینکلر

 
رومی و شمس الحق
نظرات |

بزرگداشت خداوندگار عشق و عرفان
خورشید حقایق‌ها شمس الحق تبریز است
چون ز شمس الدین جهان پرنور شد
سوی تبریز آ دلا بر سر بیا

مولوی

سماع

shams tabrizi

آب حیوان باید مر روح فزایی را

ماهی همه جان باید دریای خدایی را

ویرانه آب و گل چون مسکن بوم آمد

این عرصه کجا شاید پرواز همایی را

صد چشم شود حیران در تابش این دولت

تو گوش مکش این سو هر کور عصایی را

گر نقد درستی تو چون مست و قراضه ستی

آخر تو چه پنداری این گنج عطایی را

دلتنگ همی‌دانند کان جای که انصافست

صد دل به فدا باید آن جان بقایی را

دل نیست کم از آهن آهن نه که می‌داند

آن سنگ که پیدا شد پولادربایی را

عقل از پی عشق آمد در عالم خاک ار نی

عقلی بنمی باید بی‌عهد و وفایی را

خورشید حقایق‌ها شمس الحق تبریز است

دل روی زمین بوسد آن جان سمایی را

شمس تبریزی

şems tebrizi

شمس

کاش مقبره یار و مراد مولانا یعنی شمس تبریزی در خوی وضیعت بهتری داشت. همیشه مدعی هستیم و میگوییم آن چیز مال ماست در مورد مولانا هم همینطور همواره ادعا میکنیم مولانا ایرانیست و ترکیه زرنگی کرده است!
در حالیکه شاید 90 درصد ایرانیان حتی نمیدانند شمس تبریزی کجاست و چه شده و مقبره اش در چه حالیست؟!
آرامگاه شمس تبریزی در خوی
مقبره شمس

غریب

گذشته

 اما ترکیه با تمام توان رومی را به جهانیان معرفی و جایگاه واقعی این بزرگ مرد را حفظ کرده است پس مولانا و هرکسی دیگری که باشد به جایی متعلق است که برایش ارزش قائلند و ایکاش شمس هم کنار مولانا در قونیه بود شاید همگان آنوقت میدانستند که مولانا از شمس الحق تبریز به معراج عشق و درایت و عرفان رسید...
در ادامه مطلب سفری به شهر کنیا ترکیه مقبره مولوی بزرگ و تصاویر و گفتاری خردمندانه و زیبا که تقریبا نصف آنها را خودم طراحی کردم خواهیم داشت پس...

به ادامه مطلب بروید...


بزرگداشت مولوی

دیدار مولانا و شمس- همایون شجریان،محمدمعتمدیقونیه
شهری است مذهبی که در مرکز کشور ترکیه و در شمال استان آنتالیا و جنوب آنکارا واقع شده است. استان قونیه از لحاظ مساحت بزرگترین استان ترکیه به شمار می رود. جمعیت شهر قونیه بیش از یک میلیون نفر است. در قرن 13 میلادی، قونیه پایتخت علاءالدین کیقباد پادشاه سلجوقیان روم بود و این شهر به برکت حضور پدر مولانا ( سلطان العلماء بهاء ولد ) به یکی از مراکز تدریس علوم دینی تبدیل شد. بعد از فوت پدر، مولانا به وعظ و تدریس علوم دینی در مساجد و مدارس قونیه ادامه داد. دیدار شمس تبریزی مولانا را شوریده حال نمود و در وصل و هجران او دیوان کبیر را سرود. پس از ناپدید شدن شمس تبریزی، بنا به درخواست حسام الدین چلبی، مولانا مثنوی معنوی را به نظم درآورد. مولانا که از 14 سالگی به همراه پدر در قونیه سکنی گزیده بود در 17 دسامبر 1273 میلادی مصادف با 27 جمادی الاول سال 672 هجری قمری در سن 59 سالگی در قونیه وفات یافت. مقبره ی مولانا همه ساله زیارتگاه عاشقان طریقت می باشد و این شهر را همچنان زنده نگاه داشته است، به گونه ای که روزی پنج بار صدای اذان از گوشه و کنار و از مساجد متعدد، زیبا و قدیمی آن شنیده می شود.

قونیه

شهر قونیه خواهر خوانده شهر تبریز
konya

باغ شمس تبریز
مولانا

شعر

مقبره ی مولانا که در حال حاضر به عنوان سمبل شهر قونیه از آن یاد می شود، در واقع محل سکونت پدر و خانواده ی مولوی به هنگام اقامت ایشان در قونیه بوده است. پدر مولانا پس از مرگ در همین خانه به خاک سپرده شد و مجالس سماع مولانا نیز در همین خانه برگزار می شده است. مولانا نیز پس از مرگ در همین مکان دفن شد. همچنین بهاءالدین، پسر مولانا، بعضی از اقوام و یاران و مریدان وی از جمله صلاح الدین زرکوب و حسام الدین چلبی نیز در این مکان آرمیده اند. هر ساله دوستداران مولانا در 17 دسامبر مصادف با سالگرد وفات مولانا که شب اُروس (Arus) نامیده می شود از اطراف و اکناف ترکیه و جهان بر مرقد او حاضر می شوند تا شاهد مراسم ویژه ی بزرگداشت مولانا باشند.

مقبره ی مولانا دارای گنبد بزرگ سبز رنگ 16 وجهی است که مخروطی در بالای آن قرار دارد. این گنبد در سال 1397 میلادی توسط کارابان اوغلو ساخته شده و بر بالای آن با هنر کاشی کاری آیة الکرسی نقش بسته است. در بالای در ورودی مقبره، این بیت شعر نوشته شده است:

کعبة العشاق باشد این مقام         هر که ناقص آمد اینجا شد تمام

رقس سماع

مثنوی معنوی

şems i tebrizi

shams tabrizi

زمانی که وارد این فضای روحانی می شوی، درصف عاشقان مولانا، قدم به قدم با نوای نی و بوی عود، آهسته آهسته حرکت می کنی و در جلوی مزار یاران و مریدان مولانا ادای احترام می نمایی. سپس به مقبره ی مولانا، پسرش بهاء الدین و پدرش سلطان العلماء می رسی. بعد افراد دیگری از خاندان و یاران وی را پشت سر می گذاری. در روی هر سنگ قبر کلاه و دستاری که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته به رسم یادبود و احترام قرار دارد. قبرهایی که فاقد کلاه مخصوص می باشند متعلق به بانوان است. پس از عبور از کنار قبرها می توانید از موزه بازدیدکنید. در این موزه آثار به جا مانده از گذشتگان از جمله البسه، کلاه، تسبیح، جانماز، قرآن های دست نویس و کتب نفیس دیگر و سایر اشیاء قدیمی به نمایش گذاشته شده اند. پس از بازدید از موزه، نهایتاً می توانی این فضای معنوی را پشت سر بگذارید.

ای برادر تو همه اندیشه ای         مابقی خود استخوان و ریشه ای

آرامگاه مولانا

مقبره مولوی

رقص سماع

سماع که در لغت به معنی شنیدن، شنوایی و هر آنچه به آن مربوط می شود است. در فرهنگ دراویش و صوفیان به معنای جدا شدن از خویش و فنا شدن در ذات اقدس الهی است. دراویش معتقدند سماع در عارف حالتی را ایجاد می نماید که به آن وجد ( vajd ) می گویند. مراسم وجد و سماع عموماً در مکانی به شکل دایره انجام می پذیرد. دایره نمادی است از زمان که آغاز و انجامی برای آن متصور نیست. شاید هم بی ارتباط با چرخش سیارات به دور خورشید نباشد. دایره در فرهنگ دراویش نماد ابدیت است. نی و دف مهمترین ابزار موسیقی دراویش است. نوای موسیقایی نی، نوای شکایت به پیشگاه الهی است و درویش از خدا می خواهد که او را به اصل خویش بازگرداند. در مراسم سماع علاوه بر نی و دف از ساز های رباب، تنبور، تار و کمانچه نیز بهره می گیرند. مولوی اعتقاد داشت آنچه را که به صورت عادی نمی توان توصیف کرد، می توان در غالب شعر، موسیقی و رقص بیان نمود و آنچه امروز مریدان او انجام می دهند برگرفته از اعتقادات او و تقلیدی است از آنچه او و اطرافیانش در قرن هفتم هجری می اندیشیده اند.

sama

عشق

آنچنان که صائب تبریزی می‌فرماید: عشق، ذرات جهان را در سماع آورده‌است / چون سپند، افسردگان را کارفرما آتش است

منبع این سماع چیزی جزء عشق نباید باشد؛ عشقی که همچون آتش زبانه می‌کشد و انسان نمی‌تواند در برابر آن ایستادگی کند، بنابراین در آن ذوب می‌شود و به فنا می‌رسد
از دیگر طرفداران سماع، مولانا جلال الدین محمد بلخی بوده که توجه روز افزون او به سماع در جاودانه شدن این آئین در میان درویشان به ویژه مولویه بی تأثیر نبوده‌است. مولانا ابتدا همانند پدرش، بهاء ولد، مشغول درس گفتن و وعظ و مجاهده بود و هرگز سماع نکرده بود اما چون شمس تبریزی را دید عاشق وی شد و هر چه او می‌فرمود را غنیمت می‌داشت؛ پس چون شمس به وی اشارت کرد که به سماع درآ، مولانای ۳۸ ساله آنچنان تحت تاثیر شمس قرار گرفت که منبر و مدرسه را ترک کرد. استدلال شمس در تشویق مولوی به سماع این بود که آنچه مولانا می‌طلبد با سماع، زیاد می‌شود و سماع برای انسانهای عادی که به هوای نفس مشغولند حرام است نه برای کسانی که عاشق و طالب حق هستند. و حتی از نظر او سماع مدد حیات محسوب می‌شد. شیفتگی مولانا به سماع آنچنان بود که پس ازآگاهی از کشته شدن شمس نیز مراسم سماع را به جای آورد.

mevlana

mevlana

عرفان

مراسم سماع در تمام ایام سال در قونیه برگزار می شود. در ایام بزرگداشت مولانا که مصادف با سالگرد وفات وی برگزار می شود مراسم نمادین رقص سماع در سالنی که به همین منظور در قونیه ساخته شده است در چندین شب متوالی برقرار می گردد. در این مراسم ابتدا اشعاری از مثنوی به زبان ترکی خوانده می شود. سپس موسیقی با اجرای تک خوانی به زبان ترکی اجرا می شود. آنگاه دراویش با لباس های بلند سفید و دامن چین دار و کلاه های بلند نمدی، یکی پس از دیگری به دنبال مولا یا مراد خود ظاهر شده و پس از ادای احترام، شروع به چرخیدن می کنند. حرکات موزون مشخصه ی اصلی سماع است. در ابتدا دست ها روی شانه قرار داشته، پس از چند چرخش، دست ها تدریجاً باز شده و در دو طرف قرار می گیرد. دست راست بالا و دست چپ پایین تر قرار می گیرد. دراویش در حین چرخش سر را به یک طرف خم می کنند و گاهی چشم ها را می بندند و به عالم خلسه فرو می روند و این چرخش می تواند بسیار طولانی باشد ( گاهی تا ساعت ها به طول می انجامد. ) سلام، یکی از اصول مراسم سماع است. دراویش در هنگام مراسم سماع به یکدیگر و مراد خود سلام می کنند. این سلام بدون ادای کلام و با نگاه کردن به یکدیگر صورت می پذیرد. مراسم سماع مشتمل بر چهار سلام است. این چهار سلام هر کدام معرف یک معنی خاص است. سلام اول معرف شریعت است. سلام دوم طریقت، سلام سوم حقیقت و سلام چهارم معرفت را معنی می دهد. در سه سلام اول درویش به دور خود و کل مجموعه ی دایره ای که درویش در آن می رقصد می چرخد و در سلام آخر ( چهارم ) وی فقط به دور شیخ یا مراد می چرخد. مراد با حرکت خود در بین دراویش، حرکات آنها و نحوه ی جای گیری آنها را تنظیم می کند.

رقص سماع

دیوان شمس

رقص مولانا

ردای سیاه یعنی تعلقات دنیوی. دراویش با ردای پشمینه تیره ( سیاه یا قهوه ای ) وارد می شوند و طی تشریفاتی این ردا را بر زمین می اندازند. به این معنی که خود را از تعلقات دنیوی آزاد می سازند. در طی مراسم سماع، نوای دف، نی و سایر سازهای موسیقی به طور هماهنگ با نورپردازی زیبا گوش و چشم را می نوازد، آنگونه که پس از مدتی شما نیز احساس خلاء و شیدایی خواهید کرد. پایان مراسم را مرشد یا مراد برعهده دارد. وی که در تمام طول مدت رقص، بر اعمال سماع نظارت نموده، آیاتی از قرآن، اشعار مذهبی در وصف پیامبر ذکر می کند. گاهی نیز از شهدای کربلا نیز ذکری به میان می آید و پس از آن، دراویش یک یک با ادای احترام از مقابل مولای خود عبور کرده و خارج می شوند.

شمس

مینیاتور شمس تبریزی
صوفی

مسافر قونیه


تپه ی علاءالدین در قسمت مرکزی شهر قونیه قرار دارد که در بالای آن پارک زیبایی بنا شده است و چشم انداز خوبی دارد. خیابانی که در روبروی تپه واقع شده به مقبره ی مولانا ختم می شود. در دو طرف همین خیابان مراکز متعدد برای خرید وجود دارد. پیاده روها وسیع و تمیز هستند. در کوچه ی پشت مقبره مولانا می توان انواع سوغاتی های تزئینی از قبیل قاب عکس، مجسمه های کوچک، کریستال های چرخان با تصاویری از مولانا، مقبره یادراویش چرخان را تهیه کرد. قیمت آن ها از 6 تا 20 لیر متغیر است. قیمت ها تقریباً ثابت است و با چانه زدن، زیاد تغییر نمی کند.

مولوی

مولانا

دیوان شمس

مردم عادی به زبان ترکی صحبت می کنند و انگلیسی نمی دانند ولی در مراکز توریستی، هتل ها و باجه های پلیس می توان با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کرد. قونیه شهری است که مردمان آن به دیدن گردشگر خارجی عادت دارند و با گردشگران خیلی خوب همکاری می کنند. اگر از عابری نشانی بپرسید، حتی اگر زبان انگلیسی نداند، با اشاره شما را به بهترین نحو راهنمایی می کند. پوشش زنان آزاد است. خانم ها با حجاب کامل یا روسری های رنگی و لباس گشاد و بلند را بسیار زیاد می توان دید.
وسایل حمل و نقل عمومی در محدوده مرکزی شهر به راحتی مسافرین را جابجا می کنند. تاکسی، مینی بوس، اتوبوس و تراموا در اکثر محدوده های مرکزی شهر وجود دارد. کرایه ی هر نفر برای تراموا یک و نیم لیر است و تاکسی به نسبت گران تر است و با تاکسی متر محاسبه می شود. به عنوان مثال در محدوده های نزدیک و مرکزی شهر حدود 7 لیر و کرایه ی مناطق دورتر حدود 20 – 15 لیر می شود. تراموا تا ساعت 12 شب کار می کند و حتی در ساعات دیروقت شب نیز شما در شهر احساس ناامنی نمی کنید. در ساعات شلوغ عصر و غروب ، تراموای شهری مملو از جمعیت می شود و جای نشستن نیست. مردان و جوانان جای خود را به زنان و افراد مسن می دهند تا بنشینند.

sofi

سخن

در انتهای خیابانی که به مقبره ی مولانا می رسد، مغازه هایی با انواع خوراکی جات و شیرینی های مخصوص شبیه آب نبات سفید رنگ یا انواع پارچه های منقوش جهت سجاده و جانماز و همچنین انواع قاب عکس جلب توجه می کند. قونیه شهری دانشگاهی است و دانشجویان زیادی از داخل و خارج کشور در آن به تحصیل مشغولند. تکدی گری در سطح شهر دیده نمی شود. زمانی که اذان ظهر گفته می شود سیل مردم معمولی و ترک زبان را می بینید که به مسجد رفته و نماز می گزارند. غذاهای ترکی شباهت زیادی با غذاهای ایرانی دارد. برنج، به این صورت که ما درست می کنیم دیده نمی شود. ترک ها از بلغور جو همراه پیاز داغ غذایی شبیه کته استانبولی ما می پزند. انواع خوراک ها و خورش ها با گوشت، سبزیجات، سیب زمینی، هویج و بادمجان را می توان در سفره ی آنها دید. انواع سالاد، سالاد الویه، غذایی با نخود سبز، گوشت کوبیده و نیز انواع کوفته که بعضاً تند هستند و انواع سوپ های خوشمزه را درست می کنند. کباب ترکی که برای همه آشناست و نیز انواع دسر و شیرینی جات شبیه باقلوا، شیر برنج و شله زرد و پودینگ ها را می توان دید و نوش جان کرد.

قونیه

سکوت
سایر نقاط دیدنی شهر قونیه


مسجد علاء الدین کیقباد: که به این مسجد، مسجد چهار پادشاه نیز می گویند. این مسجد در نزدیکی تپه ی علاءالدین قرار دارد و منبر چوبی و منبت کاری شده اش بسیار زیباست و از آثار هنری دوره ی سلجوقیان محسوب می شود. این مسجد در واقع محل وعظ و خطابه ی پدر مولانا و بعد از آن، خود مولانا بوده است.
تربت شمس: در واقع مسجد کوچکی است که به یادبود شمس تبریزی و پس از ناپدید شدن نهایی وی ساخته شده است. روایتی است که در زیر مسجد چاهی قرار دارد که گمان می رفته شمس را به قتل رسانده و در آن چاه انداخته باشند. فضای داخلی تربت شمس نسبتاً کوچک است و دیوار و سقف گنبدی آن با آیات قرآن و نقوش زیبا تزیین شده است. بعضی اشعار فارسی نیز در گوشه و کنار آن دیده می شود.

اشعار مولانا

şems divan

مرام (Meram) : در واقع منطقه ی ییلاقی در حاشیه ی شهر قونیه است که محل زندگی تابستانی مولانا و مریدانش بوده و اشعار مثنوی در آنجا سروده شده است. مجالس وجد و سماع نیز در همین محل اجرا می شده است. خانه ای متوسط که نسبتاً ساده تزیین شده و در کنار آن مسجد کوچکی بنا شده است. ایوان خانه مشرف به رودخانه و مناطق سرسبز و خوش منظره می باشد. این خانه ی ییلاقی به همراه باغچه سرا ( مقبره ی کنونی ) از طرف سلطان علاء الدین جهت سکونت به پدر مولانا هدیه شده است. برای رفتن به منطقه ی مرام باید از تاکسی استفاده کرد. در این منطقه مقبره ی طاووس بابا و چند تن دیگر از مریدان مولانا نیز وجود دارد.

مقبره ی طاووس بابا: طاووس بابا حکیم هندی بوده است که به اثرات دارویی نمک و بعضی گیاهان اعتقاد داشته و برای دیدن مولانا از هند به قونیه آمده است. طاووس بابا در قونیه ساکن شده و به جمع سالکان طریقت می پیوندد و در همان جا دار فانی را وداع می گوید. در کنار پنجره ی مقبره مقادیری نمک گذاشته شده است و گردشگران از آن می چشند.

مقبره ی آتش باز ولی: مدفن آشپز و خدمتکار وفادار مولانا است و در نزدیکی مرام قرار دارد. در مورد آتش باز نیز داستان هایی بر سر زبان هاست که صحت آن می تواند مورد تردید باشد. هرچه که هست نام آتش باز کنایه به همین داستان هاست. اگر به قونیه سفر نمودید از بازدید مراسم رقص سماع و تور سیاحتی کاپادوکیه غافل نشوید.

مثنوی معنوی

سخن بزرگان


اشاره ای کوتاه به مراد حضرت مولانا یعنی شمس تبریزی


محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی، ملقب به شمس‌الدین، یا شمس تبریزی (۵۸۲-پس از ۶۴۵ هجری قمری) از صوفیانِ مسلمان مشهور سدهٔ هفتم هجری است. سخنان وی را که در مجالس مختلف بر زبان آورده، مریدان گردآوری کرده‌اند که به نام «مقالات شمس تبریزی» معروف است.
شمس تبریززادروز
۵۸۲ هجری قمری  تبریز

درگذشت    
۶۴۵ هجری قمری
آرامگاه شمس تبریزی خوی


Shams-i-Tabrīzī
Şəms Təbrizi

Born     1185
Tabriz, Iran
Died     1248
Khoy, Iran


شعر در وصف تبریز

molana

shams of tabriz

Khoy , İran
خوی

who is credited as the spiritual instructor of Mewlānā Jalāl ad-Dīn Muhammad Balkhi, also known as Rumi and is referenced with great reverence in Rumi’s poetic collection, in particular Diwan-i Shams-i Tabrīzī (The Works of Shams of Tabriz). Tradition holds that Shams taught Rumi in seclusion in Konya for a period of forty days, before fleeing for Damascus. The tomb of Shams-i Tabrīzī was recently nominated to be a UNESCO World Heritage Site


مرتبط با : متفرقه آذربایجان * مشاهیر آذربایجان * تورک سئسه لینک
برچسب ها : قونیه-ترکیه-شمس تبریزی-مولوی-دیوان شمس-mevlana-رقص سماع-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : یکشنبه 16 آذر 1393
زمان : 11:25 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure شنبه 19 فروردین 1396 10:49 ب.ظ
If you want to obtain a good deal from this post then you have to apply these
strategies to your won weblog.
تورک شنبه 22 آذر 1393 02:14 ب.ظ
سلاملار قارتال قارداش شمس تبریز و مولانا بهترین شاعران قرن قدیم می باشد بهترین شاعران ان قرن بودند مولانا و شمس تبریزی ترک آزربایجان بودند ما انها تعضب دارم مقبره شمس تبریزی را باید رسیدگی کند تا خراب نیشه
مقبره شمس تبریزی در خوی وضعیت خوبی نداره و این مقبره مولانا در ترکیه وضعیت خوبی داره مردم ترکیه مسلمانان هست
یاشاسین شمس تبریزی یاشاسین مولانا
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
بلی واقعا شمس و مولانا نمادی از عشق و عرفان والای بشریت بودن...
متاسفانه 90 درصد ایرانیها حتی نمیدونند شمس تبریزی الان کجاست چی شده ! فقط بلدن بگن مولانا ایرانی بود همین!

مرسیلر...
اردبیلی سه شنبه 18 آذر 1393 12:51 ق.ظ


در هرحال مهم اینه که ما با رعایت احترام عقیده خودمون رو به دور از هرگونه بی احترامی و فحاشی به یکدیگه بیان کنیم و از نژاد پرستی هم به دور باشیم! کاری که ایرانیها اصلا به شدت توش ضعیف هستن ! من ترک نباید وقتی دیدم شاید برادر ترکم داره کار اشتباهی میکنه تاییدش کنم
ترکیه داره کاملا جذب اتحادیه اروپا میشه
ما ازربایجانمون رو دوس داریم ولی نژاد پرست هم نیستیم

در هرحال تو این زمینه من باهات مخالفم
تبریز قارتال پاسخ داد:
بلی همه چی آخرش هندی بشه خوبه...
معلومه که ما همه دوست داریم ..
اردبیلی سه شنبه 18 آذر 1393 12:37 ق.ظ
یه چیز رو هم بگم این مساله تفرقه انداختن دیگه چه صیغیه! کی تفرقه میاندازه! همونطوری که شما گفتی امریکا و غرب با ما کاری نداره! پس تفرقه ای هم در میان نیس!

مسئله اینه بقول شکسپیر! مسلمان واقعی بودن یا نبودن!

اگه وضعیت اجتماعی و فرهنگی کشورهای به اصطلاح مسلمان ترکیه و ... رو بررسی کنیم اکثریت مردم خواهان غرب هستن!

پس تفرقه ای هم از جانب امریکا و غرب دنیای اسلام رو تهدید نمیکنه! این مردم و اکثریت ! هستن که خواهان AMERICAN STILE LIFEسبک زندگی غربی هستن!

تبریز قارتال پاسخ داد:
بازم درست برعکس شما میگم تفرقه هست و همیشه هم خواهد بود از سوی غرب و شرق برای سیطره بر منابع خاورمیانه و نیز کوچک کردن کشورهای بزرگ منطقه...
انداختن تخم نفاق بین شیعه و سنی - تفرقه نژادی و قومی و...
انگلیس و روسیه که حتما شنیدی..!
سه شنبه 18 آذر 1393 12:29 ق.ظ
قارتال زیاد نمیخوام بحث کنم ولی در این مورد باهات مخالفم

ترکیه یه کشور کاملا لائیک شده هست و ارزوی اکثریت مردمش هم پیوستن به اتحادیه اروپا و کلا سیستم غربیه!

حالا با درست یا غلط بودن این رویه اصلا کاری ندارم ولی نیتونم من جوون این حرفتون رو قبول کنم که 94 درصد مردم ترکیه مسلمون واقعی هستن!حتی در ظاهر هم نمیتوان این تفکر رو داشت!

ترکیه در اینده نه چندان دور کل سیستمش رو با اتحادیه اروپا تطبیق خواهد داد و این رویه حتی زودتر از موعد مقرر داره اتفاق میافته!

تبریز قارتال پاسخ داد:
بوسنی هم کشور مسلمان اما اروپاییست عزیزم...
مسلمانان ترکیه بسیار معتقدتر و معذبتر هستند به دین اسلام و فرمایشات پیامبر البته اونهایی که تو کانالهای ترکیه منعکس میشه چیز دیگریست.
منم در این مورد نمیخوام بحث کنم چون بمن ربطی نداره و فایده ای نداره... خب دمکراسیه کامل دیگه نظر شما هم محترم و شاید درسته مال منم..
اردبیلی دوشنبه 17 آذر 1393 11:55 ب.ظ
به نظر من چیزی که کشورهای مسلمان مثل ترکیه و ایران و عربستان و .... نیاز دارن اتحاد و زیر بیرق اسلام جمع شدنه!

اگه کشورهای مسلمان زیر یک بیرق جمع بشن و اتحادیه ای مثل اروپا تشکیل بدن که توش اقتصاد واحد و پول واحد و ... از این دست مسائل واحد داشته باشه هیچ ابرقدرتی نمیتونه حریفش بشه!

ولی متاسفانه واقعیتی که تو کشورهای مسلمون وجود داره یه کپی برداری احمقانه از غربه!فقط اسم اسلام رو یدک میکشن!

با نگاهی اجمالی به وضعیت مردم ترکیه و ایران کاملا میتوان این تقلید رو حس کرد

من خودم به شخصه ترکیه رو یک کشور مسلمون نمیدونم
تبریز قارتال پاسخ داد:
در این موارد نباید زیاد بحث کرد ولی چنین چیزی خواسته ایران عزیز ما هست یعنی اتحاد همه مسلمانان در برابر نیرنگ غرب و شرق باشه ولی متاسفانه دشمنان دائما تفرقه میاندازند مثل همین پرورش همین داعش تروریست
ترکیه بیش از 94 درصد مسلمان هست و البته مسلمان معتقد و پایبند به رسانه ها زیاد توجه نکن برو از نزدیک همین شهر قونیه ببین چطوره...!
اردبیلی دوشنبه 17 آذر 1393 11:47 ب.ظ
البته این دوست عزیزمون همچین حرف بی ربطی هم نگفت

ترکیه باید حقوق اقلیت ها رو به رسمیت بشناسه مثل کردها رو

یا حمایتش رو از بعضی گروههای تروریستی سلب کنه مثل داعش و تکفیری ها رو

درسته ما ترکیم ولی حق نداریم کشورهای ترک بعضی کارهاشون رو تایید کنیم!

مثلا همین کردها حقوقشون به شدت پایمال میشه هم در ایران و هم در ترکیه!
تبریز قارتال پاسخ داد:
اتفاقا ترکیه بحد کافی بهشون مکان و رفاه و آزادی داده که همشون رفتن اونجا و میخورن و میخوابن و کار و زندگی ولی بجاش(گروههای تروریستی) تظاهرات و ترور میکنن!
نمک میخورن نمکدان میشکنن اگر افکار مثبتی داشتن هرگز ترکیه داعش ساپورت غیرمستقیم نمیکرد.
اما باید گفت امیدوارم همه این گروه ها نابود شوند و کشورهای بزرگ منطقه متحد باشند تا دشمنان فرامنطقه ای بخصوص رژیم غاصب نتونه غلطی بکنند...
بهمین دلیل میگم باید مناسبات حداقل با ترکیه قدرتمند باید حفظ کرد...

حق کردها هم پایمال نمیشه تا وقتی که بفکر ترور و تجزیه منطقه و جیره خوری و نفت دادن به اسرائیل نباشند والا کردها و همه حق زندگی سالم و رفاه دارند...
اردبیلی دوشنبه 17 آذر 1393 11:39 ب.ظ
یاشا

دیوان شمس تبریزی مولانا جز پرفروشترین کتب اشعار در کشور مصرف گرای ایالات متحده محسوب میشه

این خودش یه نشونه هست! جامعه مصرف گرا و ماتریالیستی که الگوی بسیاری از جوامع مخصوصا جوانان ایرانی محسوب میشه چه شده که اشعار معنوی مولانا جز پرفروشترین کتابهاش به شمار میره!

اونوقت تو کشور خودمون دعوا سر ترک بودن یا فارس بودن مولاناست!تبریز قارتال پاسخ داد:
مرسی...
ولی کشور ایالات متحده مصرف گرا نیست بزرگترین تولید کننده علم و تکنولوژی و صنعتی جهان هست و بالطبع مصرف گراییش هم بالاست
مولانا میخواد مال هر کجا که باشه مهم اینکه کی هست و کی بهش ارزش و اعتبار میده همین مولانا اگر اینجا بود تو آمریکا فکر نکنم کتابش پرفروشترین بود!
شادی دوشنبه 17 آذر 1393 08:15 ب.ظ
سلاملار.اللر وار .چوخ دئیرلی وگوزل مطلب ایدی.
فایدالاندیم.ساغولاسان قارتال بی.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
تشکور شادی خانیم سیزدن یاشایین...
خزربای دوشنبه 17 آذر 1393 01:53 ب.ظ
سلام
گؤزل سایتین وار.
اگر ایسته سن بو عکسی لری قوی سایتیوا.

پارک علیوف شهر گنجه آذربایجان

http://upload7.ir/imgs/2014-12/26229010303126325742.jpg

http://upload7.ir/imgs/2014-12/46818634889826893504.jpg


http://upload7.ir/imgs/2014-12/68661881179763680972.jpg


http://upload7.ir/imgs/2014-12/32478752824804988603.jpg


مقبره نظامی گنجوی در گنجه
http://upload7.ir/imgs/2014-12/23445514389473804500.jpg

http://upload7.ir/imgs/2014-12/58076433392346193209.jpgپارک خان گنجه
http://upload7.ir/imgs/2014-12/03874498884300631347.jpg

http://upload7.ir/imgs/2014-12/84689702781892830359.jpg


http://upload7.ir/imgs/2014-12/07127727580499981143.jpg


شهرداری گنجه
http://upload7.ir/imgs/2014-12/31090493197165544270.jpgشهر گنجه
http://upload7.ir/imgs/2014-12/83907566711637778798.jpg


دریاچه گؤی گؤل گنجه

http://upload7.ir/imgs/2014-12/97889156983157611859.jpg
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
چوخ گوزل من save ائلدیم و ساباح اؤز آدیزینان شهروند لینک وئراجاقام ساقول...
دوشنبه 17 آذر 1393 01:14 ب.ظ
http://www.aparat.com/v/xJNVR
برای ترکیه متاسفم که حامیه زامبی ها و تروریست هاست
تبریز قارتال پاسخ داد:
خدا لعنت کند همه تروریستها از داعش و القاعده گرفته تا منافقین و پژاک و کومله و...
گفتم پژاک اینها یادم افتاد که چطور هموطناهامون هر روز شهید میکنند و ترکیه هم داره همینها با داعش کثیف نابود میکنه یعنی دوتا کثیف تروریست انداخته بجون هم...! تنها همسایه درست حسابی کشور ما : ترکیه هست کاری نکنیم که با همسایه های بزرگ رابطه بدی داشته باشیم

http://www.aparat.com/v/gxb1S

http://www.aparat.com/v/pmsk8

http://www.aparat.com/v/vnAja

شهدای شهر خوی-درگیری سپاه با پژاک ملعون
http://www.aparat.com/v/8F75E

دو سربازی که 1 ماه قبل در آذربایجان غربی توسط پ ک ک کثیف شهید و تشیع شدند اما خبری نگفتن !
http://tabrizlinks.persiangig.com/other/0akhbar/pkk.jpg


ترکیه هم داره اینها آدم میکنه و داعشم نابود میشه انشالله بزودی ... مرسی دوست عزیز البته ربطی به مطلبمون نداشت!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ