تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - یانیق تپه
 

تبریز ویکی لینکلر

 
یانیق تپه
نظرات |

تپه یانیق
 گواهی دیگر بر تاریخ دیرین تبریز و آذربایجان


گاهی در لابلای مجلات و وبگردی میشود درباره تاریخ تبریز دید نوشته میشود که پیشینه تبریز یکی از ارکان اصلی جاده ابریشم همواره در هاله ای از ابهام مستور بوده و امروزش نیز حکایتگر غریب است. تاریخ تبریز در پیش از ظهور اسلام اسیر ظن ها و گمان ها وگاهی اغراض هاست وبعد از ظهور اسلام سیمای پر شکوهش نظر جهانیان را معطوف می سازد و در گستره وسیع حکومت اسلامی به « قبۀ الاسلام » مشهور می شود !

تمدن های بشری

این نوشته در حالی مطرح میشود که سالهاست موزه عصر آهن تبریز با قدمت بیش از سه هزار سال در مرکز شهر تبریز و نیز تپه یانیق در جوار تبریز که حتی به دوارن پیش از عصر آهن برمیگردد.
البته اینها بجز اثباتهایی است که فیلسوف دیوید رول درباره بهشت عدن بودن و قدمت باستانی شهر تبریز، همچنین کشف حضور اولیه و عصر حجری بشری در اطراف سهند به بیش از 200 - 400 هزار سال و البته قدمت باستانی شهرهای بزرگ اطراف تبریز مثل مراغه یا مرند 9000 ساله یا شهر یئری مشکین شهر با 8000 سال یا سولدوز و تپه حسنلو اورمیه با 7000 سال و نیز حیله ور نزدیک روستای کندوان با 6000 سال قدمت و همچنین حضور تمدنهای قبل از مهاجرت سکاها و آریایی ها به آذربایجان و ایران یعنی تمدن های آشوریها، گوتی ها، مانایی ها ، اورارتوها و.. دلالت میدهد. بعدا در مورد این تمدنها بخصوص اورارتوها بیشتر بحث خواهیم کرد.

نمونه دیگر:
قلعه ماندگارانا در قسمت شرقی شهر مرند واقع شـده و آثار بجای مانده از آن نشان میدهد که این قلعـه در هزاره چهارم قبل از میلاد یعنی ۶۰۰۰ سال پیش بنا گردیده است و لادیمیرمینورسکی این قلعه را ازنوع قلعه های خشتی او را رکویی میداند که در حمله سارگون دوم پادشاه آشور تخریب شده است.
قلعه ماندگارانا

تمدن کور- ارس آذربایجان
تمدن ارس

موزه گورستان عصر آهن تبریز (1500- 1000 قبل از میلاد مسیح)
بزودی از این محل بطور مشروح گزارش خواهم داد.
شهر باستانی

تا آنجا میتوان به وجود غنی تاریخ در شهر تبریز اشاره کرد که مقبره عون بن علی در عینالی تبریز قبل از اسلام آتشکده بوده است.
پس مطرح کردن اینکه " تاریخ تبریز نامشخص بوده و شاید این شهر بعد از حمله مغولان و اعراب مطرح شده " ، کم لطفی یا از کم اطلاعی و یا شاید تعمدی میباشد.
هرچند زلزله و دیگر عوامل در زمان باعث شده آثاری بسیار کم از قدمت باستانی در تبریز باقی و نامشخص باشد اما میتوان حداقل درک کرد تبریز پیشنیه قبل اسلام و باستانی غنی در دل خود و اطرافش داشته است.
حال به یکی دیگر از این سندها و گواهی مهم شهر تبریز و وجود زندگی شهری در آن اشاره کرد.

قره تپه

یانیق تپه تبریز - خسروشهر

یانیق تپه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان تبریز، روستای تازه کند واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یانیق تپه که " قره تپه " نیز نامیده می شود در 31 کیلومتری جنوب باختری تبریز و در 6 کیلومتری شمال خسرو شهر در جنوب شرقی روستای " تازه کند" واقع شده است . در این تپه یک هیأت انگلیسی به ریاست " چارلز بورنی " در مرداد ماه سال 1339 کاوش های علمی به عمل آورد . به نظر " بورنی " قدمت این تپه به اواخر هزاره سوم پیش از میلاد می رسد که با اواخر عصر سنگ و مس و اوایل عصر مفرغ در آذربایجان مقارن است . آثار به دست آمده نیز این نظریه را تأیید می کند.
یانیق تپه

تپه باستانی

یانیک تپه نوسنگی متاخر و عصر آهن

یكی از چندین تپه باستانی دور دریاچه ارومیه است كه در 32 كیلومتری جنوب تبریز وغرب خسرو شهر قرار دارد. آثار به دست آمده متعلق به دوره های نوسنگی متاخر، دوره اول برنز قدیم، دوره دوم برنز قدیم و دوره آهن است. در این تپه نیز منازل مسكونی با دیوارهای خشتی گرد حیاطی مستقل ساخته میشدند و در حیاط انباریهایی قرار داشت. ورودی خانه ها از روی سقف آنها بود و در به شكل امروزی نداشتند. سفالها دست ساز بودند و نقوشی ساده بر روی آنها وجود داشت.تیغه های سنگی و ظروف سنگی از این تپه بدست آمده است. اجساد كف اتاقها دفن میشدند. آثار به دست آمده از نظر تاریخی طیف گسترده ای را دارند و از دوره نو سنگی یعنی حدود شش هزار سال پ م تا دوره عصر آهن یعنی ششصد پیش از میلاد مسیح طبقه بندی شده اند.
آثار و ظروف کشف شده در یانیق تپه
ظروف کشف شده

خسروشهر

فرهنگ یانیك (یانیق) مربوط به دوره تاریخی اواخر هزاره سوم پ م تا هزاره دوم پ م است. ظاهرا این فرهنگ از سمت آناتولی به این منطقه آمده است. سفال آن ظریف نازك خاكستری است كه نقوشی روی سفالها كنده شده اند. این فرهنگ را میتوان از دریاچه ارومیه تا الوند و همدان و دشت قزوین پی گیری نمود. خانه های دوره مفرغ قدیم یانیك تپه پلان دایره دارند كه در مركز تیركی برای نگه داشتن سقف درآنها تعبیه شده است و سقف آنها از چوب و پوست بوده است. سفال این دوره خاكستری دست ساز صیقل داده شده با نقوش كنده كاری است كه با گچ نقوش را پر میكردند.
جالب ترین کشف این حفاری ، خاک برداری از بنیان و دیوارهای خشتی بدون روکش 23 بنای دایره ای شکل است که به نظر سرپرست هیات حفاری به استثنای دو بنا ، همه آنها خانه هایی بوده اند با انباری و سکو و طاقچه و اجاق و آخور و ... قطر هیچیک از این خانه ها از حدود شش متر تجاوز نمی کرد .یکی از دو بنای مذکور احتمالاَ به نگهداری آذوقه و غلات و حبوبات اختصاص داشت. راه ورودی این بنا نه از دیوارهای اطراف ، که از سقف بود و برای آمد و رفت به آنجا از نردبان استفاده می شد.

آذربایجان پیش از اسلام

تاریخ تبریز

بنای دوم بنایی دایره ای شکل و جدا از قسمت های دیگر است و حدس زده می شود که به عنوان کارگاه مورد استفاده قرار می گرفت.

در این تپه آثاری چون آسیاب دستی، داس سنگی و سفال به دست آمده است. ظروف یافته شده در این تپه حاکی ازتأثیر سنت های مفرغ مقدم آناتولی شرقی است که تا قفقاز گسترده بود . غیر از وسایل یاد شده ، آلات و ادوات و ظروف دیگری چون هاون ، تیشه و تیغه ی سنگی ، تیغه خنجر مسی ، دو مُهر از گِل نپخته ، چهار چراغ گلی ، سیوها ، بادیه ها ، خم های دهان گشاد بزرگ و کوچک و بی دسته و دسته دار و نیز سفال های زیادی در جریان کاوش های " یانیق تپه " کشف گردید.

سفال های یافته شده به طور کلی دست ساخت و معمولاَ سیاه رنگ و صیقلی و به ابعاد، اشکالو تزیینات،مختلف و متفاوت هستند . نقش های هندسی بر بدنه ی ظروف عمومیت دارند . اما نمونه هایی از نقش های پرندگان و حیوانات شاخدار نیز دیده می شود.

مفرغ

تپه باستانی

گزارشی از وضعیت بی مهری به آثار باستانی آذربایجان


دلیل اینکه چرا باستان شناسان و تاریخ نویسان غرب به این اندازه به تاریخ شرق میانه علاقه مند بوده اند شاید تا چندی پیش بر کسی معلوم نبود ولی بعد انتشار سری کتاب های "تاملی بر بنیان تاریخ ایران" از قلم جناب پورپیرار حقایق بسیاری معلوم شد . با بررسی ابعاد پوریم به این نتیجه رسیدیم که این هیئت ها ی باستان شناسی چنان چه در ادامه می آید هدفی جز تخریب آثار به جای مانده از خونریزی گستره پوریم را نداشته اند و از جانب دانشگاه های کنیسه و کلیسا برای این امر ماموریت گرفته بودند .
متاسفانه ، شکوه و عظمت بی پایان این تپه های باستانی (حسنلو - یانیق تپه) اکنون در کمال بی مهری و بی توجهی محض متولیان امر و در سایه کوته فکری عده ای از ساکنان محلی در حال نابودی کامل است.
اینجا تپه های باستانی و چندین هزار ساله در حال نابودی هستند ولی هزینه ناعادلانه و میلیونی برای حفظ آثار استانهای مرکزی به کار گرفته می شود!

« یانیق تپه را همانند بسیاری از تپه ها و محوطه های باستانی دیگر منطقه از جمله حسنلو ، شاید قربانی زیاده خواهی ها و خیانت موسسات و دانشگاه های خارجی مجری حفاری و نیز بی توجهی و احیانا غرض ورزی مسئولان وقت در زمان کاوش های محوطه دانست .»


«در برخی دیگر از تپه های پیرامون دریاچه ارومیه نیز نشانه های قابل ملاحظه ای از حریق و آتش سوزی وجود داشت اما حجم شواهد آنها به شواهد موجود در یانیق تپه نمی رسید و به علاوه اجرای کاوش در یانیق تپه دشواری های کمتری در مقایسه با محوطه های دوردست تر داشت .» (یانیق تپه خسرو شهر - صمد علیون - انتشارات اختر-صفحه 28)
با وجود گسترده بودن این آتش سوزی های عمدی مثلا در تمدن های اطراف دریاچه ارومیه مانند گوی تپه ، تپه حسنلو ، یانیق تپه و ... که آثار فاخرشان به دست مان رسیده و همگی شاهدی بر این مدعاست که بعد از آن آتش سوزی هیچ بازسازی در ابنیه صورت نگرفته است و آثار فاخر هنری شان به حال خود رها شده اند و بدین ترتیب باز عده ای خواهند گفت آیا سندی بر تاریخ باستانی خود دارید؟!!


در پایان تاکید میشود که بیشتر بفکر آثار تاریخی ، باستانی و معنوی آذربایجان باشیم.

لینک پست معبد مهر مراغه
لینک پست عصر غارنشینی در آذربایجان
لینک پست منطقه فسیل آذربایجان
لینک پست ماناها
لینک پست الفبای ترکان و ساکاها
لینک پست شرح کامل آتشکده تخت سلیمان اورمیه
لینک پست جام زرین تپه حسنلو
لینک پست شهر یئری مشکین شهر
مرتبط با : تبریز * شهرستان لینک * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : یانیک تپه-yaik tepe-تازه کند-قره تپه-آثار باستانی آذربایجان-تمدن های اولیه-تاریخ تبریز پیش از اسلام-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 25 آذر 1393
زمان : 05:16 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BHW جمعه 11 فروردین 1396 10:47 ب.ظ
Thanks for every other informative web site. Where else may just I get that kind of info
written in such an ideal method? I've a venture that
I am simply now running on, and I've been on the glance out for such info.
تبریز قارتال پاسخ داد:
ابهر.زنجان دوشنبه 6 بهمن 1393 11:12 ق.ظ
یه عده هی میگن ........ بد بوده و فلان بوده.

همین کشف آثار باستانی و این تعداد آثار تاریخیمونم مدیون همون زمون هستیم.
الان که کاری واسه همچین چیزایی انجام نمیدن.الان فقط میتونن پول بخورن.
با میخ بیفتن به جون مقبره کوروش بزرگ,معبد داش کسن رو همینطور ول کنن تا با یه کلنگ بشه آوردش پایین...
تبریز قارتال پاسخ داد:
خب هر زمانی یه چیزهایی نابود میکنن یه چیزهایی درست .
ما باید بیدار باشیم و آثار و میراث تاریخیموم حفظ کنیم و ارزش دهیم...
واقعا حیف شدن همه آثار تاریخی آذربایجان در خطر جدی نابودی هستند!!!
زادچهر پنجشنبه 27 آذر 1393 01:11 ب.ظ
به روزم بزرگوار
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنون عزیز ...
مهران چهارشنبه 26 آذر 1393 09:43 ق.ظ
سلام؛ ساغ‌اولون؛ من یالنیز آدین ائشیتمیشدیم بو یانیق تپه‌نین... نه یاخجی کی بیر مطلب یازدیز و چوخلی فایدالاندوخ... بئله بیر سخسی قابلار شام‌غازاندا ائولری سؤکوب آپارتمان ائلیینده آز چیخمیر... تأسف کی نه لودرلرده رحم وار و نه لودرچی‌لرده چیخار و نه ائو صاحبنده معلومات! ویریب سیندیریب تیکه تیکه کوچه‌لره داغیدیللار سوندا دا طرف منه دییر من شام‌غازاندا حفظ اولونماغا لایق بیر شی گؤرمورم!!! جالبدی ظاهرده بولار تورپاق آلتینداکیلاری ملاک قرار وئرمیللر... واهانکی جنگ زمانی سنگر قازاندا محله‌لی‌لر دویونجن ستون و یونولموش داش تاپیب آپاریب تحویل وئریب‌لر تا حفظ اولا و ایندی سراغ‌لارین آلاندا هامیسین دانیللار!
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام تشکور سیزدن...
بلی تاسوفله هئچ سایمینلار بو میراثیمیر...
شنب غازانین میراثین یاپ هوچ ائلییپله بیزیم اومودومز اوردا سیزدیر قارداش...
یانیق تپه ده اؤز باشینا قالیپ!
دنیز چهارشنبه 26 آذر 1393 12:35 ق.ظ
سلام
مرسی همیشه دست روی جاهایی میذارید که خیلی کم شناخته شده است ... کلا ثروتهای تاریخی ما چه در منطقه آذربایجان و چه کل جاهای دیگه کشور صاحب نداره ... وقتی آدم پاشو میذاره خارج از کشور میبینه برای ساده ترین آثار تاریخیشون کلی سرمایه گذاری کردند که از اون طرف هم با جذب توریست چندین برابر براشون قابل جبران شده . اونجاست که پی به اینهمه نعمت و داشته های خودمون میبریم و افسوس میخوریم که بیش از اونها برخورداریم اما اهمیتی برامون نداره
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
بلی جالبه با اینهمه قدمت و اهمیت خیلی سخت میتونید مطلبی در این مورد پیدا کنید امان از دست این ناعدالتیها که اگر مرکز کشور بود الان در بوق و کرنا بود اما اینجا علاوه بر مخفی کردن این مکان مهم تپه ها را میسوزانند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ممنونم یاشا...
شادی سه شنبه 25 آذر 1393 11:47 ب.ظ
سلام قارتال بی .
خیلی مطلب جالبی رو مطرح کردین. من تا حالا نشنیدخ بودم. اللر وار اولسون.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام شادی خانیم مرسیلر...
بلی واقعا خیلی کم اشاره شده و خیلیها بی خبرند از این مهم امیدوارم توجه شود ...
یاشا..
تانیش سه شنبه 25 آذر 1393 09:45 ب.ظ
یشیل بالا بی

پان کورد در خواب بیند پنبه دانه
گهی لف لف خورد گه دانه دانه

اینها هنوز 50 سال نشده که از کوه ها و غارهای عراق و سوریه به دامنه کوه آمده اند؟!

عکسهای سنجار را ندیده ای؟ هنوزم که هنوزه در قرن 21 در کوه ها و غارها زندگی میکنند و مثل انسانهای نخستین هستند اونوقت ادعای اراضی سایر مناطق را دارند!

در طول تاریخ بشریت اینها یک حکومت کوردی نداشتند!
اگر راست میگویند اسم یک پادشاه-سلطان-حاکمی را نام ببرند که کورد بوده باشه؟ اسم یک سلسله را بگویند که کورد باشه؟
این پان کوردها به غیر از ترور و قاچاق چیز دیگه ای بلد نیستن!

البته حساب کوردهای ایران و مردم عادی از اینها جداست.
تبریز قارتال پاسخ داد:
یاشاسین ایران یاشاسین اورمو...
تانیش سه شنبه 25 آذر 1393 09:32 ب.ظ
قارتال بی عالی بود
من اصلا در مورد یانیق تپه هیچی نمیدونستم
چوخلی فایدالاندیم

اینکه عینالی قبلا آتشکده بوده معقول و منطقی به نظر میاد ای کاش میشد نبش قبر میکردند تا مشخص میشد که اصلا اونجا اسکلتی هست؟ شاید اصلا قبر کسی نباشه؟!

حتی گفته میشه تخت جمشید قبلا زیگورات عیلامیها بوده و بعدا یهودیها یا پارسها همون بلایی که بر سر سایر آثار تاریخی مثل یانیق تپه را آورده اند را بر سر همینجا آورده اند!
اگر اجازه کاوش در این مناطق را بدهند خیلی از اسرار هویدا خواهد شد!
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنونم...
بلی خیلی ناشناخته مانده و داره تخریب شدید و بی توجهی میشوند الان جای دیگه بود هی تو چشم ما میکردن اینها..!
خب نمیشه زیاد بعضی چیزها نباید دست زد !
Yashil Bala سه شنبه 25 آذر 1393 08:34 ب.ظ
Kürdistan alarmi!lütfan ãqah oluz.tashakkürlar
بو لینك لر شاید بیر فایداسی اُلدیر:
http://www.cissmun.org/cissmun/wp-content/uploads/2012/12/kurdistan_map3.jpg

http://kurdistanskyscrapers.com/topic/8266890/7/

http://z5.ifrm.com/30192/69/0/p1164075/pr586711295652549kurdistan_map_1.jpg
بو خبر دَن آگاه اُلوز،بودا بیر توركیه لی عزیز یولداشین لینكی:http://m.harunyahya.com/en/Books/162394/the-danger-of-a-communist/chapter/14588
تبریز قارتال پاسخ داد:
خخخخ
عزیز یولداش اونها هنوز داعش نمیتونند کاری کنند حالا میخوان این جعلیات در مورد کشورهای مقتدری مثل ایران و ترکیه اجرا کنند؟! البته هرگز نباید از دشمن غافل بود اما خیالهای خامیست اینها نگران نباش!
حساب مردم شریف کردستان با تروریستهای اربیل و کومله و پژاک جداست و آنها هرگز با آن تروریستها همفکر نیستند و مطمئن باش پاسخ ایران کوبنده و دندان شکن خواهد بود.
این مسائل باید به خبرگزاریهای داخلی گفت که خودشان را به خواب زده اند و مردم را طوری دیگر قانع و وانمود میکنند!
هنوز جنوب و غرب استان آذربایجان غربی کلا 30 درصد کرد نیست اینها چطور این ادعا دارند؟!!

بیخیال ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ