تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال سه شنبه 16 دی 1393, 10:45 ب.ظ
حیات وحش در وحشت !

حقوق حیوانات

سر تیتر جالب و دردناکی را برایتان شروع کردم...
آری حیات وحش کشور ما ایران و نیز منطقه آذربایجان در سالهای اخیر اصلا حال و روز خوشی ندارد و بشدت در خطر انقراض و نابودی قرار دارد. فقط یک آمار کوچک از یک نمونه آماری کوچک برایتان میگویم.

هم اکنون در ایران حدود دو و نیم میلیون اسلحه شکاری مجاز و غیر مجاز وجود دارد که هر اسلحه مجاز حدود 20 فشنگ و پوکه حق تیر دارد ولی سرجمع تقریبا در کل کشور 110 هزار راس گوچ و گوزن وحشی موجود هست. آیا عادلانه است؟!!

گوزن

مراتع و جنگلهای ایران و خطه آذربایجان کاملا محدود است و با فقر مرتع و جنگل مواجهیم و حیات وحش و حیواناتی که در طبیعت زندگی میکنند با کمبود تغذیه گیاهی مواجهند و بالطبع آن جانوران گوشتخواری که از حیوانات دیگر تغذیه مکینند نیز با مشکل جدی روبرو هستند.
حال روزبروز جمعیت در حال افزایش انسانی و دام و طیور اهلی ما نیز بیشتر شده و این احشام اهلی از مراتع و چراگاه های موجود بسیار محدودمان در طبیعت تغذیه میکنند. خود با این گفته ها قضاوت کنید پس برای حیات وحش چه میماند؟!!

گربه ای با نژاد اصیل در کوچه های شنب غازان تبریز پرسه میزند!
غربی ها برای این گربه سر و کله میشکنن!

گربه اصیل

وفاداری حیوانات

متاسفانه حتی ما در کشور باغ وحش و مناطق حافظت شده خوبی هم نداریم و حیوانات زبان بسته وحشی دیگر محدوده محیط زیستی کافی هم ندارند!!!  دریاچه هایی مثل اورمیه خشک شد و جنگلهای بسیاری در کشور نابود شدند و زیستگاه حیات وحش کوچک و کچکتر شد..!
پلنگ ها، گرگ ها، خرس ها، پرندگان شکاری، مارال ها و گوزن ها و همه و همه به ما انسانها برای بقا در طبیعت متعلق بخودشان نیازمندند آنها را در یابیم...

مستند آمریکا بازگشت فلامینگوها به دریاچه اورمیه

[http://www.aparat.com/v/kg2jD]
جاده کشی های ما بخصوص در جنگلهای شمال و ارسباران حیوانات را با خطر جدی دیگری در میندازد و آن تصادفات منجربه مرگ بیشتر حیوانات منجر میشود.
بارها و بارها در اخبار کشته شدن روباه ها و پلنگ ها و گربه سانان وحشی و غیره را بر اثر تصادفات جاده ای در حریم مراتع و زیستگاههای حیات وحش میشنویم...

تهدیدات دیگر از جمله سمپاشی محصولات کشاورزی و طعمه های سمی و از همه بدتر شکار غیر مجاز توسط شکارچیان بی وجدان که بخاطر قوانین و اجرای ضعیف حتی به محیط بانان نیز رحم نکرده اند و خیلی موارد دیگر آمار وحشتناکی برای وحشت برای ما و حیوانات بیچاره بر جای میگذارد.
مارمولک

مرکز نگهداری خرگوش های پارک کودکان اوتسیم ائل گلی تبریز
پارک اوتیسم تبریز

باید با این آمار خلاصه ای و سرجمع چه کرد؟
در تبریز ما وضع چگونه است آیا باید دل خوش کنیم فقط به پناهگاه پردیس و خانم تلاشگر ژیلا پور ایرانی و باغ وحش وحشتناک باغلارباغی؟!!
تا کی باید حیات وحش کشور و استان ما در وحشت باشند؟! باید این مهم را با آموزشهای فرهنگی انسانها و اهمیت دادن به محیط زیست و نیز فراهم کردن امکانات بخصوص در شهرها شروع کرد.

زحمات شبانه روزی خانم پور ایرانی و همکارانش در پردیس حیوانات تبریز
پردیس نگهداری حیوانات تبریز اولین در ایران است

پناهگاه حیوانات پردیس تبریز

در زمستان و سرما در کوهها و دره ها حیوانات وحشی برای غذا به محیط های انسانی که محیط زیست آنها را اشغال کرده اند نزدیکتر میشوند باید بجای برخورد سخت و کشتار آنها دام ها و خود را محافظت کرد بخصوص روستاییان. بفکر پرندگان و حیوانات شهری هم باشیم...
مثلا براشون شالگردن تهیه کنید!!! خخخ
حیوانات شهری

حتی درنده ترین حیوانات هم ارزشمند هستند

گرگ

چیتا

نذر و احسان مخصوص در ایام محرم برای گربه های بازار تبریز
خدا خیرش بده این انسان نیکوکار...
محیط زیست تبریز

باید مردم و کودکان را با حیوانات و محیط زیست آشنا و آموزش فرهنگی داد تا برای حیات وحش و طبیعت احترام بگذارند و حقوق موجودات دیگر را رعایت کنند، بخصوص در شهری مثل تبریز که حیات وحش نیست باید با ساخت آکواریوم ها و باغ وحشهای بزرگ استاندارد مردم از نزدیک حیوانات وحشی و اهلی را دیده و لذت ببرند از طبیعت آفریدگار. فقط توصیه میکنم بهتر است ما مردم بیشتر با محیط زیست و حیات وحش مهربانتر باشیم. در ادامه مطلب تصاویری از موزه تاریخ طبیعی و توضیحاتی بیشتر از محیط زیست استان آذربایجان شرقی و تصاویری از حیوانات شهری تبریز خواهیم دید.


ادامه مطلب با تصویر حیوانات و موزه تاریخ طبیعی تبریز برویدویژگیهای زیست محیطی :
استان آذربایجان شرقی
به دلیل برخورداری از پتانسیلهای طبیعی بی بدیل و نسبتا بکر از لحاظ کلاسهای مدیریتی محیط زیست طبیعی دارای هر چهر نوع منطقه می باشد.
وجود قابلیتهای طبیعی و مزیتهای نسبی خاص مثل ذخایر معدنی و ویژگیهای زمین شناسی و زیرساختهای اقتصادی و واقع شدن در منطقه استراتژیک شمالغرب و مسیر بازارهای تجارت جهانی و جاده ابریشم و وجود مردمی هوشمند و خلاق سبب افزایش واحدهای صنعتی و معدنی گردیده بطوریکه بیش از 34000 واحد صنعتی و 250 واحد معدنی و صنایع بزرگی چون پتروشیمی ،پالایشگاه ،نفت ،صنایع داروسازی ، شیمیایی ، سیمان ، خودروسازی و شاخصهای توسعه استان را ارتقاء داده ولی حساسیتهای مدیریتی محیط زیست را نیز سبب شده است که لزوم پایداری توسعه نیاز به مدیریت دقیق و فراگیر زیست محیطی دارد.


آغاج

با توجه به وجود مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در آذربایجان شرقی و غنای طبیعی آن ، برای حفاظت و نگهداری این غنای طبیعی از بهره برداری ، شکارو صید غیر قانونی و غیر مسوولانه حیات وحش و رستنی های بهاری طبیعت  مخصوصاً مناطق چهارگانه اجتناب کنند.

چادرزدن و روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع و مناطق طبیعت گردی و سهل انگاری درخاموش کردن آن، خسارت جبران ناپذیری به این ذخایر می رساند و تنوع زیستی را به خطر می اندازد.

رها کردن زباله های غیر قابل بازیافت درطبیعت رایکی دیگر از آسیب  های جدی به طبیعت دانست و گفت: برای مدیریت پسماند وزباله ها، مسافران نوروزی و طبیعت گردان ، با جمع آوری آن در کیسه های مخصوص زباله و رساندن آن به مکان های مخصوص جمع آوری زباله ، در پاکیزگی طبیعت و حفظ خاک وآب از آلودگی ها، نقش موثری خواهند داشت.

دوشان ها و پارک اوتیسم ائل گلی تبریز
خرگوش

دوشان

پارک اوتسیم تبریز

همچنین  بامعاینه ی فنی خودروهای خود و رعایت نکات محیط زیستی ، درتمیز نگهداشتن هوای و آلوده نشدن آن با آلاینده هایی که سلامتی هموطنان را به خطر می اندازد ، نقش موثری خواهند داشت.تمیز کردن خودرو یا ریختن روغن های سوخته در آبهای روان و سطحی ، باعث آلودگی جبران ناپذیر این عنصر حیاتی و به خطر افتادن و نابودی آبزیان می شود .

لازم به ذکر است استان آذربایجان شرقی باداشتن مناطق چهارگانه ای مانند : پناهگاه حیات وحش کیامکی ، منطقه حفاظت شده ی ارسباران ، اثر طبیعی ملی منطقه ی فسیلی مراغه، منطقه ی شکارممنوع کاغذکنان ، سهند ، جزیره ی اسلامی ، یکانات ، چاراویماق ، میشو داغ  ، تالاب بین المللی قوریگل ، تالاب قره قشلاق وسایر مناطق ، ازغنی ترین استان های کشور است.

باغ وحش

دوشان

سازمان محیط زیست تبریز

محیط زیست طبیعی استان:
استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران در محل تلاقی دو سیستم کوهستانی البرز و زاگرس قراردارد. در حالت کلی، استان آذربایجان شرقی یک منطقه کوهستانی محسوب می شود که 40 درصد سطح آن را کوهستان و 2/28 درصد را تپه ماهورها و حدود 8/31 درصد را زمینهای هموار دشت ها و جلگه های میانکوهی فرا گرفته است . از مناطق کوهستانی معروف منطقه،می توان توده آتشفشانی سبلان در شرق و سهند در غرب و جنوب غربی و رشته کوههای قره داغ در شمال و رشته کوههای تخت سلیمان و اربط در جنوب و ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان را نام برد دامنه ارتفاع از 130 متر در حاشیه ارس تا 2707 مترد کوهستان سهند متغیر است. متوسط بارندگی 1/204 میلی متر طبق میانگین 25 ساله می باشد.
 ساختار محیط زیست طبیعی آذربایجان شرقی به علت شکل گیری چهره های متفاوت طبیعت زاییده شرایط متعددی بوده و در پدید آمدن آنها عوامل بیشماری نظیر وضعیت زمین شناسی، خاک، اقلیم و روند تکامل و عوامل زیستی مؤثر بوده است.

تلاقی رشته کوههای البرز و زاگرس و قرار گرفتن مبدأ آغاز رشته کوههای مرکزی ایران در این منطقه و وجود دشتها و کوهپایه های مستعد و بهره مندی این رشته کوهها از خصوصیات چین خوردگی آلپ ـ هیمالیا به همراه برخورداری منطقه از چهار نوع اقلیم موجب تنوع و غنای زیادی در ساختار گیاهی و جانوری منطقه را فراهم نموده است.

گوزن های ارسباران
منطقه حفاظت شده ارسباران

پناهگاه حیات وحش کیامکی
[http://www.aparat.com/v/OfA3t]


ارسباران با آن ویژگی های منحصر به فرد خود کلکسیونی از عناصر هیرکانواکسینی و عناصر سایر مناطق گیاهی کشور محسوب میشود. علاوه بر تنوع عظیم گیاهی، عمده ترین گونه های پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب را نیز در چتر حمایت خود دارد. مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای،کل و بز وحشی،سیاه گوش، گربه وحشی وپرندگان حمایت شده ای همچون سیاه خروس، قرقاول، دراج، طرلان و سایر پرندگان شکاری و سایر طیف وسیعی از پرندگان کوچک (پاسری فرمها) از آن جمله‌اند. توده‌های کوهستانی آرارات در مناطقی از شمال استان به فلات مرکزی ایران می پیوندد که آهو و میش مرغ از گونه های خاص این تیپ به شمار میرود. علاوه بر آن زیستگاههای آبی مهم و با ارزشی در این استان وجود دارد که تالاب بین المللی قوریگل و تالابهای حاشیه دریاچه ارومیه،جنگلها و زیستگاههای حاشیه ارس و دریاچه های پشت سدها و … که مأمن پرندگان متنوع و حمایت شده، درحال انقراض و آسیب پذیر میباشد از آن جمله اند. در سایه این موهبت الهی در استان بیش از2500  گونه گیاهی و   346 گونه جانوری موجود میباشد که شامل 51 گونه پستاندار، 225 گونه پرنده، 37 گونه خزنده، 6 گونه دوزیست، 27 گونه ماهی است.  حدود 5/12  از عرصه استان تحت عناوین مختلف حفاظت شده ،پناهگاه حیات وحش ، اثر طبیعی ملی  و تالابهای سایت رامسر  تحت کنترل زیست محیطی می باشند که با تلاش و جانفشانی محیط بانان که بازوی اجرایی سازمان محیط زیست هستند اجرا می باشد.

تصاویری از حیوانات

خروس

مرغ

اطلاعات بخش محیط طبیعی

استان شامل ،19 شهرستان,52 شهر,41 بخش و 139  دهستان می باشد.
توزیع نسبی شاغلان برحسب گروههای عمده فعالیت:
کشاورزی                68/25%
صنعت ومعدن         24/30%
خدمات                   08/44%
منابع آب
3740میلیون مترمکعب قابل استحصال
2675میلیون متر مکعب بهره برداری
1765میلیون مترمکعب از منابع زیرزمینی
910میلیون متر مکعب از منابع سطحی
میزان نزولات جوی :سالیانه بطور متوسط بین 250الی 600 میلیمتر میباشد.
حدود100سد دردست بهره برداری ,اجراومطالعه در این استان وجود دارد.
بیلان منفی آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه چالش عمده محیط زیست استان بوده که در حال پیگیری است
کاربری اراضی استان:
اراضی کشاورزی1250000هکتار:32%کشت آبی و68%کشت دیم
جنگلهای استان :188000 هکتار است که 52/1 در صد از جنگلهای کشور را شامل می شود . از این مقدار 164000 هکتار تحت عنوان جنگلهای ارسباران در شهرستانهای اهر ،کلیبر ،ورزقان و جلفا واقع شده و مابقی به صورت پراکنده در شهرستانهای میانه ،اسکو و عجبشیر و... موجود میباشد.

اراضی مرتعی 2396450:
46/2%مراتع کشور
21%مراتع خوب
55%مراتع متوسط
24%مراتع فقیر
• بقیه اراضی استان را اراضی مسکونی و سایربه خود اختصاص میدهد.


حیات وحش
عنوان تعداد گونه در استان تعداد گونه در کشور درصد به کل کشور تعداد گونه در مناطق تحت مدیریت جمعیت کل
 بومی مهاجر   
پرندگان 130 95 521 43 225 -
پستانداران 51 - 194 30 48 -
گیاهان 2500 - 7000 31 1800 -
آبزیان   180  
 خزندگان   216  
دوزیستان   20  

عنوان تعداد کل گونه حمایت شده و حفاظت شده درمعرض خطر انقراض
پرندگان 225 69 17
پستانداران 51 8 1
آبزیان 29 1 --
 خزندگان 37 1 --
دوزیستان 6

گربه های شهر

هر سه تصویر
پیشدانالار بازار تبریز هست که مردم حیوانات دوست دارند
گربه

پیشی

بازار تبریز

جنگلهای استان
مساحت جنگلهای استان 188000 هکتار است که 52/1 در صد از جنگلهای کشور را شامل می شود . از این مقدار 164000 هکتار تحت عنوان جنگلهای ارسباران در شهرستانهای اهر ،کلیبر ،ورزقان و جلفا واقع شده و مابقی به صورت پراکنده در شهرستانهای میانه ،اسکو و عجبشیر و... موجود میباشد.

مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی

1ـ پناهگاه حیات وحش کیامکی
این منطقه با وسعت 89952  هکتار درشهرستان جلفا و مرند  قرارداشته و از سال 1352 به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسیده

2ـ منطقه حفاظت شده ارسباران:
این منطقه با وسعت 86437  هکتار در شهرستانهای کلیبر و خداآفرین قرارداشته و ازسال 1346 به عنوان منطقه ممنوعه شکار و در سال 1352  به عنوان منطقه حفاظت شده ارسباران و از سال 1355 به عنوان ذخیرگاه زیستکره تحت مدیریت قرار گرفته است

3- اثر طبیعی ملی  منطقه فسیلی مراغه
این منطقه به مساحت 1026 هکتار (بهشت فسیل شناسان) به عنوان اثر طبیعی – ملی در سال 1383 مصوب شده است و بخشی از محدوده بزرگ فسیل دار کوهستانی سهند می باشد که به لحاظ دارا بودن مناسبترین برونزد برای عملیات اکتشافی به عنوان اثر طبیعی ملی پیشنهاد شده تا در کنار عملیات تحقیقاتی بطور دقیق حفاظت شود.

سوسمار

حیات وحش


منطقه حفاظت شده سهند
محدوده پیشنهادی سهند با مساحت 58194 هکتار در ارتفاعات سهند که در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است. این محدوده در میان شهرهای مراغه، بناب، عجب شیر، تبریز، اسکو قرار داشته

منطقه حفاظت شده کاغذکنان
منطقه حفاظت شده کاغذکنان با مساحت 50624 هکتار در بخش کاغذکنان، در جنوب شهرستان میانه قرار دشته و در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

منطقه حفاظت شده صوفی چای
محدوده صوفی چای با مساحت 13097 هکتار در ارتفاعات سهند و در بالادست شهر مراغه با  فاصله 19.5 کیلومتر واقع گردید که متصل به محدوده منطقه حفاظت شده سهند می باشد. این منطقه به دلیل اهمیت اکولوژیکی از جمله وجود گونه ماهی قزل آلای خال قرمز در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

منطقه حفاظت شده قوری گل

این منطقه در سال 1354 به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و در سال 1373 جزء مناطق شکار ممنوع بوده و در سال 1390 بدلیل اهمیت اکولوژیکی به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است که این محدوده شامل بستر تالاب و ارتفاعات جنوب شرقی و شمال شرقی بوده که جزو حوضه آبریز دریاچه محسوب می گردد. توضیح اینکه حریم اکولوژیکی تالاب بعنوان منطقه شکار ممنوع بوده و بدلیل جلوگیری از توسعه تعارضات(تصرفات)، قسمتی از حریم هیدرولوژیکی در شرق و شمال تالاب به منطقه حفاظت شده اضافه گردیده است.
ارتفاعات مشرف به تالاب در مسیر گدار قوچ و میش ارمنی قرار داشته ولی به دلیل تعارضات عدیده به ندرت مشاهده می شودو بیشترین گونه‌های مهاجر به 5 خانواده تعلق دارند و جمعیت چشمگیر پرندگان که بین 3500 تا 4000 قطعه در پهنة دریاچه مشاهده می‌شوند

اینجا گجیل تبریز هست ای خدا از طوطیهای من هستن اینها
مینی طوطی

طوطی

منطقه حفاظت شده دیزمار

دیزمار نام منطقه کوهستانی و جنگلی است که در حوزه استحفاظی شهرستانهای خدافرین، ورزقان و جلفا در شمال استان آذربایجان شرقی قرار داردکه بخشی از آن با وسعت 68645  هکتار در سال 1390 به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شده است . متصل شدن به مناطق حفاظت شده کیامکی در غرب، ارسباران در شرق منطقه و همچنین پارک ملی زاگاتای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شمال، این منطقه را بعنوان یک کردیدور مهم حیات وحش در سطح محلی، ملی و بین المللی نموده است. همچنین جریان رودخانه ارس از این منطقه که از چندین کشور سرچشمه گرفته و دارای تنوع گونه ای زیاد بوده این موهبت الهی را دو جندان نموده است. موقعیت جغرافیایی از جمله شرایط توپوگرافیکی، وضعیت اقلیمی منطقه موجب تراکم شبکه هیدرولوژیکی گردیده و متناسب با پراکنش گونه های گیاهی و جانوری آب مورد نیاز در منطقه وجود دارد که 6 رودخانه با جریان نسبتاً دائمی شامل الگنه چای، مرداناقم، قولان، ایشتوبین، دلن سرا و مسن چای می باشد.
در منطقه دیزمار 849 گونه گیاهی شناسایی شده که 76 گونه آن اندمیک بوده و بدلیل تنوع تیپ اراضی (کوهستانی، کوهپایه ای و تپه ای) و زیستگاه آبی (ارس و رودخانه های فوق الذکر) و خشکی و همچنین وضعیت پوشش گیاهی موجب تنوع و غنای زیستی در منطقه گردیده است که هر کدام از ویژگی های فیزیکی و بیولوژیکی فوق الذکر از نظر ارزش علمی و اکولوژیکی دارای اهمیت بوده بطوریکه چندین نمونه گردشگری و اکوتوریستی شناسایی و ثبت گردیده است.
تنوع گونه های جانوری حدود 320 گونه با وجود گونه های منحصر بفرد نظیر سیاه خروس و شوکا و سایر جانوران نظیرکل و بز وحشی. گراز، خرس قهوه ای ، سیاه گوش، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، پلنگ ،روباه ،شغال و گرگ و از  پرندگان سیاه خروس قفقازی ، کبک،کبک دری، دراج ، قرقاول ارسباران از ویژگیهای این منطقه می باشد.

هدف از نشان دادن این حیوانات برای انس دادن بیشتر هست
ببر

از بعضی آدمها آدمترند ! 
خرید

پارک ملی کنتال
 این منطقه با وسعت 7000 هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان قرار دارد که بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب گردیده که در سال 1390 به پارک ملی ارتقایافته است.تنوع گونه های گیاهی  بیش از 450 گونه و تنوع گونه های جانوری حدود 350 گونه با گونه ای شاخص جانوری کل و بز وحشی،گوسفند وحشی ،گراز، خرس قهوه ای ، سیاه گوش، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، پلنگ ،روباه ،شغال و گرگ وگونه های شاخص گیاهی مثل ارس، پده، افرا ، داغداغان ، بنه،گلابی وحشی، سنجد ، گز، زرشک و نسترن از ویژگیهای منطقه محسوب می شود. علاوه برآن جلوه های کم نظیر ژئوپارکی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی و قلاع دورانهای گذشته بر قابلیتهای فرهنگی و گردشگری آن افزوده است.

منطقه حفاظت شده یای قاری
یای قاری نام منطقه کوهستانی با وسعت 71442 که در حوزه استحفاظی شهرستانهای اهر، سراب و هریس در شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد و متصل شدن آن به منطقه شکارممنوع انزان و کوه سبلان در شرق ، رشته کوههای بزقوش در جنوب وارتباط اکولوژیکی آن با ذخیره گاه زیست کره ارسباران و جلفا (پناهگاه حیات وحش کیامکی) در شمال در کنار تنوع منحصر بفرد اقلیم و توپوگرافی، این منطقه را بعنوان یک کردیدور مهم حیات وحش علی الخصوص مسیر گدار قوچ ومیش وحشی در مسیر سبلان – جلفا محسوب می گردد. موقعیت جغرافیایی از جمله شرایط توپوگرافیکی و وضعیت اقلیمی منطقه موجب افزایش تنوع زیستگاهی و پراکنش گونه های گیاهی و جانوری در منطقه شده و البته تنوع و تعدد چشمه های موجود در کنار توپوگرافی منحصربفرد در منطقه باعث افزایش فاکتورهای ضروری زیستی یعنی آب، غذا و پناهگاه گردیده است. از گونه های جانوری منطقه می توان به پستانداران ازقبیل پلنگ،گوسفند وحشی، سیاه گوش، خرس قهوه ای ، گرگ ، سیاه گوش ، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش و سنجاب زمینی ، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان و پرندگان از راسته شاهین سانان و از تیره قوشیان شامل عقاب طلایی، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار و از تیره شاهینیان دلیجه، لیل و بحری و لاچین بوده و از تیره ماکیان سانان می توان به کبک معمولی و چیل، تیهو و بلدرچین اشاره نمود و از سایر راسته ها، اکثر پرندگان خشکزی و همچنین خزندگان و دوزیستان در منطقه وجود دارد.


خواب ناز

پیشی


منطقه حفاظت شده بزقوش
منطقه حفاظت شده بزقوش با مساحت 50937 هکتار در شرق استان آذربایجان شرقی ودر شهرستانهای میانه و سراب قرار دارد. محدوده برقوش در تقسیمات فیتوژئوگرافیک ایران جزو ایرانی تورانی بوده و به صورت مرتع مشجر، مرتع و گونه های مشترک مرتعی و زراعی می باشد.
گونه های شاخص جانوری منطقه اعم از پستانداران شامل پلنگ، کل و بز ، سیاه گوش، خرس قهوه ای، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش و سنجاب زمینی ، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان نیز در منطقه وجود دارد . از مهمترین گونه های پرندگان بومی منطقه خشک زی نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
پرندگان از راسته شاهین سانان و از تیره قوشیان شامل عقاب طلایی، کورکور، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار و از تیره شاهینیان دلیجه، لیل بوده و از راسته ماکیان و تیره ماکیان می توان به کبک معمولی و چیل، تیهو اشاره نمود و از سایر راسته، اکثر پرندگان خشکزی و برخی از انواع خزندگان و دوزیستان در منطقه وجود دارد.

منطقه حفاظت شده چاراویماق
منطقه حفاظت شده چاراویماق با مساحت 73927 هکتار در داخل منطقه شکار ممنوع چاراویماق بوده که در شهرستان چاراویماق در استان آذربایجان شرقی و مرز سیاسی استان زنجان واقع گردیده است که از سال 1385 به عنوان منطقه شکارممنوع و سپس از سال 1390 به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.
گونه های شاخص جانوری منطقه اعم از پستانداران شامل قوچ و میش وحشی سیاه گوش ، کفتار، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش و سنجاب زمینی ، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان نیز در منطقه وجود دارد از مهمترین گونه های پرندگان بومی منطقه خشک زی نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
پرندگان از راسته شاهین سانان و از تیره قوشیان شامل عقاب طلایی، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار و از تیره شاهینیان دلیجه، لیل و بحری و لاچین بوده و تیره ماکیان می توان به کبک معمولی و چیل، تیهو و بلدرچین اشاره نمود.

پارک ملی ارسباران
این منطقه با وسعت 8941  هکتار در شهرستانهای کلیبر و خدا آفرین قرارداشته و ازسال 1346 به عنوان منطقه ممنوعه شکار و در سال 1352  به عنوان منطقه حفاظت شده ارسباران و از سال 1355 به عنوان ذخیرگاه زیستکره تحت مدیریت قرار گرفته استکه پس از قابلیت سنجی به پارک ملی ارتقاءیافته است رژیم بارندگی منطقه مدیترانه‌ای است و میانگین بارندگی آن حدود 650  میلیمتر در سال است و رطوبت عمده منطقه از طریق ترسیب و یا باران نامرئی تامین می شود. متوسط دمای سالانه 6/11 درجه سانتیگراد می باشد. پارک ملی ارسباران دارای تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیستگاههای جنگلی منحصر به فرد بوده  و بیش از 1000 گونه گیاهی و 300 گونه جانوری 210 گونه پرنده، 29 گونه خزنده، 5 گونه دوزیست، 48 گونه پستاندار در منطقه وجود دارد.
در بین گونه های جانوری منطقه پستانداران بزرگ نظیرکل و بز وحشی. گراز، خرس قهوه ای ، سیاه گوش، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، پلنگ ،روباه ،شغال و گرگ و از پرندگان به کبک،کبک دری، دراج ، قرقاول ارسباران، عقاب طلایی،عقاب شاهی ،کرکس ،هما و عقاب ماهی گیر ،بالابان،طرلان ،بحری ،لیل وانواع پرندگان مهاجر آبزی و لک لک سیاه در منطقه وجود دارد.

قزل آلا

سگ

مناطق شکار ممنوع استان

منطقه شکار ممنوع سهند
منطقه شکار ممنوع سهند  با وسعت 62884 هکتار در جنوب شهرستان تبریز و محدوده شهرستانهای تبریز، اسکو، آذرشهر، مراغه و عجبشیر قرار گرفته و میانگین دمای سالانه منطقه 2/12 درجه سانتیگراد  و میانگین بارش سالانه 7/201 میلیمتر می باشد. از گونه های جانوری شاخص  گوسفند وحشی زیر گونه ارمنی ،خرس سیاه گوش،گربه پالاس ،گربه وحشی،روباه و انواع پرندگان شکاری مثل عقاب طلایی، ،بالابان ،بحری ،لیل ،پیغو و شاهین وانواع پرندگان مهاجر آبزی اشاره کرد. معمولی،گرگ،راسو،سمور،رودوک،گراز،خارپشت اروپائی،خرگوش میتوان اشاره کرد .ضمنا در منطقه 26 گونه خزنده و 4 گونه دوزیست و 7 گونه ماهی وجود دارد که دربین آنها قزل آلای خال قرمز دارای اهمیت حفاظتی زیادی است.

منطقه شکار ممنوع کاغذکنان
منطقه شکار ممنوع کاغذکنان  با وسعت 78036 هکتار در جنوب و جنوب شرقی شهرستان میانه در حد فاصل مسیر رفت و برگشت رودخانه قزل اوزن  واقغ شده و دامنه ارتفاع از 800 متر در دره رودخانه قزل اوزن تا 2000 متر در ارتفاعات جنوب آن متغیر است.  از لحاظ گونه های جانوری 262 گونه شامل 33 گونه پستاندار و176 گونه پرنده و 26 گونه خزنده و 4 گونه دوزیست و 8گونه ماهی موجود است. گونه های جانوری شاخص منطقه   آهو  ،خرس قهوه ای، سیاه گوش،پلنگ و انواع پرندگان شکاری مثل عقاب طلایی، ،بالابان ،بحری ،طرلان،لیل ،پیغو و شاهین وانواع پرندگان مهاجر آبزی و لک لک سیاه  می باشد.

منطقه شکار ممنوع یکانات
منطقه شکار ممنوع یکانات  با وسعت 48523 هکتار در شمال غربی شهرستان مرند و از شمال به شهرستان جلفا از شرق به منطقه حفاظت شده مراکان از غرب به پناهگاه حیات وحش کیامکی و از جنوب به اراضی روستاهای مغول یکان، یکان علیا و روستای یامچی محدود میشود. این منطقه از سال 1363 به دلیل  ارتباط اکولوژیک با پناهگاه حیات وحش کیامکی و منطقه حفاظت شده مراکان و قرار گرفتن در مسیر گدار قوچ و میشهای ارمنی و وجود زیستگاههای مهم پلنگ و بز وحشی به عنوان منطقه شکار ممنوع مدیریت میشود. گونه های گیاهی از قبیل بید، افدرا و نسترن و انواع گونه های مرتعی گون ،کارانگا، شور،درمنه و قانقال گونه های جانوری شاخص منطقه گوسفند وحشی، بز وحشی  ،خرس قهوه ای، سیاه گوش،پلنگ و انواع پرندگان شکاری مثل عقاب طلایی، ،بالابان ،بحری ،طرلان،لیل و شاهین اشاره کرد.

مرکز نگهداری پردیس تبریز

پردیس حیوانات

قورد

منطقه شکار ممنوع چاراویماق
این منطقه با وسعت  75859 هکتار در جنوب استان آذربایجان شرقی و در محدوده  شهرستان چاراویماق و مابین رودخانه آیدوغموش در شمال و مرز سیاسی استان زنجان در جنوب دامنه ارتفاع از 1200 متر در شمال شرق تا 3100 متر در ارتفاعات جنوبی منطقه و جنوب روستای جعفر آباد متغیر است. این منطقه از سال 1386 به دلیل  واقع شدن در حدفاصل مناطق طبیعی مهم  نظیر منطقه حفاظت شده انگوران و منطقه شکار ممنوع کاغذکنان،واقع شدن در مسیر گدار قوچ و میش ارمنی و تنوع فون پرنده علی الخصوص انواع پرندگان شکاری به عنوان منطقه شکار ممنوع مدیریت میشود. گونه های جانوری شاخص منطقه گوسفند وحشی ،خرس قهوه ای، سیاه گوش و پرندگان این منطقه شامل انواع ماکیان سانان نظیر کبک دری و کبک چیل، جغدسانان نظیر مرغ حق و شاه بوف، کبوتر سانان نظیر  باقرقره معمولی و شکم سیاه  و انواع پرندگان شکاری چون کور کور،  سنقر،  انواع سارگپه عقاب طلایی، ،بالابان ،بحری ،طرلان و ...، پرندگان آبزی و کنارآبزی اشاره کرد.

منطقه شکار ممنوع جزیره اسلامی
جزیره اسلامی با وسعت 23000 هکتار  جزیره ای بیضی شکل واقع در شرق دریاچه ارومیه و 70 کیلومتری غرب تبریز  دامنه ارتفاع از1300 متر در کنار ساحل دریاچه ارومیه تا 2175 متر در قله چپقلو متغیر است. از  گونه های جانوری شاخص منطقه گوسفند وحشی زیر گونه ارمنی (بعدا رها سازی شده)، پلنگ ، گرگ ، روباه و شغال شامل و انواع پرندگان آبزی مثل سلیمها، گیلانشاهها، آبچلیک و فلامینگو و اردکها و تنجه و آنقوت و..را میتوان نام برد. 

منطقه شکار ممنوع میشو داغ
منطقه شکار ممنوع میشو داغ با وسعت 131426 هکتار در شمال و شمال شمال غرب شهرستان شبستر و جنوب و جنوب غرب  شهرستان مرند و غرب شهر تسوج  قرار دارد.

منطقه شکار ممنوع قره قشلاق

 این منطقه با وسعت 13865 هکتار در شرق دریاچه ارومیه و در ناحیه شمال دشت میاندوآب و حوزه آبگیر آن قرار داشته و از سال 1364 بعنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرار گرفته است .
   


محیط زیست تبریز

ملوس


موزه تاریخ طبیعی تبریز یا موزه حیات وحش تبریز یکی از موزه‌های شهر تبریز است که در بلوار آزادی چهارراه آبرسانی سازمان محیط زیست قرار گرفته ‌است. این موزه با 200 مترمربع مساحت در سال ۱۳۷۲ خورشیدی و در محل سازمان محیط زیست استان آذربایجان شرقی تأسیس شده ‌است. موزه تاریخ طبیعی طبیعی تبریز از بزرگترین و کامل ترین مجموعه موزه تاریخ طبیعی ایران و شمال غرب کشور یکی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز است.

تصاویر خبرگزاری آناج
موزه تاریخ طبیعی
موزه حیوانات


موزه تاریخ طبیعی تبریز با ارایه نمونه‌های بی‌نظیر از مظاهر مختلف طبیعت (محیط، گیاه، جانور، فسیل و…) ارتباط فکری مستقیم بین انسان و طبیعت برقرار می‌کند. موزه تاریخ طبیعی تبریز دارای مجموعه‌های متنوع جانوری و گیاهی منحصر به فرد ازجمله 38 گونه پستاندار،49 گونه پرنده،13 گونه خزنده، 9 گونه‌آبزی، دونوع سنگواره و نمونه‌هایی از سخت پوستان و بندپایان است.‬

همچنین یک غرفه از ماکت‌های دایناسورهای دوران دوم زمین شناسی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده که تماشای آن، حیات این پستاندار عظیم‌الجثه در 50 میلیون سال قبل را در ذهن انسان تداعی می‌کند.

روباه
تاکسیدرمی

در مجموعه موزه تاریخ طبیعی تبریز، تعدادی از گونه‌های جانوری بومی کشور و برخی از گونه‌های گیاهی جانوری سایر نقاط جهان به‌صورت تاکسیدرمی گردآوری شده که به نوعی بیانگر پیوسته بودن حیات در سراسر جهان هستی است.انواع پرندگان مهاجر آبزی مثل اردک سرسفید، دورنای طناز، قوی فریادکش، فلامینگو، پلیکان سفید، آنقوت و فیلوش مربوط به زیستگاه های آبی و تالابی آذربایجان شرقی و سایر نقاط ایران در سه غرفه و فضای آزاد قرار دارد که تنوع حیات جانوری در فلات ایران را برای بازدیدکننده القا می‌کند.
مجسمه حیوانات
موزه حیات وحش تبریز

غرفه‌ای از انواع ماکیان‌سانان استان از جمله گونه نادر قرقاول ارسباران، کبک، کبک چیل و دراج در موزه تاریخ طبیعی تبریز وجود دارد که جای گونه شاخص ارسباران یعنی سیاه خروس قفقازی خالی است و تنها تصویری از آن چشم بازدیدکنندگان را نوازش می‌کند.انواع پرندگان شکاری مثل طرلان، بحری، بالابان و عقاب طلایی و انواع جغدها نیز فضای سه غرفه اختصاصی و قسمت فوقانی برخی از غرفه‌ها را تزیین نموده است.

نمونه‌هایی از پستانداران بزرگ جثه علفخوار کشور مانند قوچ البرز مرکزی، قوچ اوریال، قوچ ارمنی و بز وحشی یا پازن و مارال یا گوزن قرمز به صورت تمام بدن و نیم تنه در غرفه‌های مختلف موزه تاریخ طبیعی تبریز به نمایش گذاشته شده است.نمایش قوچ ارمنی مربوط به مناطق سهند، کیامکی و یکانات و مارال که طرح احیای آن در منطقه ارسباران در حال اجرا می‌باشد و همچنین قوچ اوریال بزرگ‌ترین قوچ وحشی ایران از دیگر جلوه‌های چشم‌نواز این موزه است.
موزه تاریخ طبیعی
پلنگ

خرس قهوه‌ای، انواع گربه‌های وحشی مثل گربه جنگلی، گربه وحشی و سیاه گوش و گونه‌های دیگر مثل گورکن، گرگ، روباه، گراز، شغال و کفتار نیز از سایر گونه‌های جانوری کشور است که زینت‌بخش غرفه‌های موزه تاریخ طبیعی تبریز هستند.

گونه غیربومی مهاجم مثل نوتریا که به محیط زیست کشور وارد شده و نیز گونه‌های خارجی مهاجر مانند موس بزرگترین گونه گوزن، گوزن کاریبو، شاموا، قوچ مارکوپولو بزرگترین گونه قوچ‌های وحشی، قوچ برفی، قوچ بربری، شیر آفریقایی، گورخر آفریقایی و گنو نیز به شکل تاکسیدرمی نیم تنه و سر و یا پوست در موزه تاریخ طبیعی تبریز علاقه‌مندان حیات وحش را به بازدید دعوت می‌کند.مارها و سایر خزندگان کشور شامل بزمجه بیابانی، آگامای قفقازی، افعی – البرزی، افعی زنجانی، گرزه مار و چند گونه دیگر نیز در موزه تاریخ طبیعی در معرض دید علاقه‌مندان است.

پارک حیات وحش تبریز
حفاظت محیط زیست

به‌ باور گردانندگان موزه تاریخ طبیعی تبریز، ارتقای دانش افراد در زمینه حیات وحش، ایجاد بینش زیست محیطی در جامعه و اشراف به اهمیت حفاظت از محیط زیست از جمله اهداف و دستاوردهای این مکان جذاب و دیدنی است. به عقیده آنان از دیگر کارکردهای موزه تاریخ طبیعی تبریز، ترسیم سیمای اکولوژیک از طبیعت و تعیین جایگاه ‌آنها در شبکه حیاتی و ترویج فرهنگ حمایت از حیوانات و گیاهان و حفظ عرصه‌های طبیعی در جامعه است.

دسته بندی : ایران , آذربایجان , * پارکها و محیط زیست , * انتقاد،پیشنهاد لینک ,
برچسب ها : پارک کودکان اوتیسمی تبریز , موزه تاریخ طبیعی تبریز , محیط زیست استان , حیات وحش , سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی , منطقه حفاظت شده ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات