تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال جمعه 26 دی 1393, 02:01 ق.ظ
نفرین شدگان

آیا تبریز و تاریخش نفرین شده است؟!!

اسکلت زن

خرافه در عصر جدید چندان جایی ندارد اما همیشه چیزهایی که ما نمیبینیم دلیل بر خرافه یا نبودن آن نیست، مثل روح و وجود دنیای دیگر با اینکه ما نمیبینم اما وجود آن اثبات شده است.
در شهر ما تبریز برخی مکانها هستند که باید به آن ارزش و احترام گذاشت مثلا از قدیم گفته شده در جایی که گورستان است نباید خانه و سازه ای ساخت و فقط میتوان پس از گذشت زمانی و بلااستفاده شدن آنجا را محلی برای پارک و فضای سبز کرد وگرنه...       در تسخیر جن و ارواح نفرین خواهد شد!

میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

شاید شما باور نمیکنید و آنرا خرافه و دروغ میدانید اما نگاهی به یک نمونه مهم آن در تبریز که شاید در تسخیر و نفرین باشد را به شما نشان خواهیم داد...!

سایت موزه گورستان عصر آهن تبریز در مرکز شهر 1500 سال پیش از میلاد مسیح (3500 ساله) با وسعت سه هکتاری که بطور اتفاقی درحال گودبرداری برای ساخت اماکن و مجتمع کشف شد..!
اگر اینجا کشف نمیشد و ما از آن اطلاع و چیزی نمیدانستیم و اگر پاساژ و حصاری میساختیم شاید نفرین نمیشدیم اما اکنون که میدانیم و اینگونه محل قبر آنها و اطراف آنها را میسازیم و حصار میکشیم نفرین تاریخی شدیم!

پاساژ کبود تبریز نفرین شده و در تسخیر جن ها !

پاساژ کبود تبریز

با تاریخ شهر ما ( قبل و بعد از اسلام ) چه کردند و چگونه بجای باز کردن درهای آن به همگان که میراثی برای همه بشریت است آنرا بستند و تسخیر کردند و از دید مخفی کردند؟!! متاسفانه لایق آن نبودیم تا بخوبی آنرا حفظ کنیم و شاید زلزله ای دیگر در تبریز همه این تاریخ ارزشمند و گرانبها را دوباره به زیر خروارها خاک ببرد...

به امید نفرین پروژه نفرت انگیز عتیق !

جنب مسجد کبود

وضعیت اسفبار راه عبوری به موزه عصر آهن و مخفی شدن تاریخ تبریز !
عتیق تبریز

محاصره آرامگاه اجدادی تبریز توسط بتن ها و تیرآهن های نفرت انگیز عتیق!
پروژه عتیق تبریز

روح اجداد ما در عذاب است و در تلاش برای آزاد شدن از بند واحدهای تجاری و دلالی عصر جدید شده است...!
بنده اعتقادی به خرافات ندارم اما در این مورد معتقدم روح های گورستان باستانی عصرآهن در محاصره و تسخیر هستند و از ساخت مجتمع عتیق و پاساژ کبود در عذابند و نفرین آنها پشت سر تاریخ تبریز و دلالان و صاحبان واحدهای تجاری آن و تاریخ تبریز است همچنان که پاساژ کبود بمانند فیلم شیطان مقیم در سکوتی سرد و ترسناک است و حتی مردم کمی از تبریز برای دیدن موزه به این محل مراجعه کرده اند و فقط در ایام تابستان و عید برخی گردشگران آنهم اتفاقی به این محل بسیار مهم گذرشان میفتد!

وضع تابلوی معرفی سایت موزه که خود عتیقه نیز است!

سایت موزه عصرآهن تبریز

موزه های مهم شهر تبریز - Tabriz
Museums

[http://www.aparat.com/v/LeVJu]


جالب اینکه در فصل زمستان رفتم فقط یک نگهبان در این موزه مهم گذاشتند و راحت میشود توسط افرادی اینجا را تخریب یا سرقت کرد و از کمترین وسایل پوششی و ضد سرقت و حفاظتی برخوردار هست و من حتی در سایت موزه دوربین مدار بسته هم ندیدم! همچنین راهنمای گردشگران این موزه در ایام بجز عید و تابستان کسی نیست تا پاسخگوی سوالات بازدید کنندگان و گردشگران خارجی باشد! به این جذب توریست میگویند میراث فرهنگی و شهرداری محترم آذربایجان شرقی و تبریز ..!!!

آیا واقعا تبریز و تاریخش نفرین شده و بهمین دلیل مردم شهر دلسرد و دور از اماکن تاریخی خود شده اند؟!
سایت موزه عصر آهن تبریز، محوطهٔ باستانی ( BC 1000 -1500 ) است که در شمال، شمال شرقی و شمال غربی مسجد کبود تبریز واقع شده‌است. شامل گورستان و آثار سفالی مربوط به عصر آهن است. گورستان عصر آهن سال 1376 بر اثر یک عملیات خاکبرداری ساده در جوار مسجد کبود تبریز کشف شد.
در سال 1379 عملیات حفاری آغاز شده و پس از آن کاوش های باستان شناسی توسط باستان شناسان مطرح کشور بر روی این منطقه تا سال 1382 ادامه یافت و گورستان مربوط به عصر آهن شناسایی شد. آثار و اشیای به دست آمده شامل ظروف سفالی و اشیای زینتی است که همراه اسکلت ها و از داخل کوزه ها به دست آمده است. قدمت تاریخی این آثار به هزاره اول قبل از میلاد یعنی دوره آهن برمی گردد و شاید قدمت این آثار است که این سایت موزه را دارای ارزشی جهانی کرده است.

کشف آثار باستانی

موزه عصر آهن

iron age

گورستان عصرآهن تبریز

پس از تکمیل بررسی های صورت گرفته، 38 گور متعلق به دوره عصر آهن در آن کشف شد که اکثر آن ها به صورت جنینی دفن شده بودند و سال 85 ، سالی بود که بالاخره این سایت موزه به عنوان اولین موزه صحرایی ایران آغاز به كار كرد. علت قرار گرفتن کلمه سایت در کنار کلمه موزه این است که در کل موزه هایی که به شکل طبیعی در محوطه کاوش های باستان شناسی برقرار شده و در آن آثار کشف شده بدون تغییر و دستچین شدن به نمایش در می آیند، به نام سایت موزه معروف می شوند.

وضعیت عجیب و غریب و بهم ریخته ورودی عصر آهن از پاساژ کبود
ورودی موزه عصرآهن تبریز

محوطه مسجد کبود و موزه عصرآهن در حصار بتن ها و پاساژها
حصار

تنها تابلوی راهنمای موجود عصر آهن تبریز !
تابلو راهنما


عملکرد میراث فرهنگی و شهرداری فرهنگی تاریخی منطقه هشت تبریز !
museum in tabriz

راهنمای آدرس مبتدی فارسی و انگلیسی داخل پاساژ به موزه
آدرس عصرآهن تبریز

وجود سفال های بیشتر در کنار برخی از این اجساد نیز به احتمال زیاد نشان از ثروتمندتربودن آن ها نسبت به سایر همسایگان دفن شده در کنارشان است. همچنین وجود ظروف سفالی و اثرات غذا در کنار بعضی اجساد و همچنین دفن شدن آن ها به شکل جنینی یا چمباتمه ای و تفاوت جهت بدن و صورتشان تاییدی بر مهرپرست بودن این اجساد کشف شده است، زیرا برخی از کارشناسان جهت صورت را به زمان دفن ارتباط داده و آن را به سمت محل قرار گرفتن آفتاب می دانند.

پاساژ کبود تبریز در سکوتی سرد و بی رونقی ابدی !
پاساژ کبود تبریز

نفرین و طلسم پاساژ کبود!
نفرین

داخل پاساژ کبود و نفرین شدنش!
مرکز خرید کبود تبریز

وضعیت بیرون پاساژ کبود بسمت محوطه باستانی عصرآهن
محوطه موزه

بالاخره بعد از مسیری رعب آور و هراسناک پاساژ به محوطه رسیدیم!
بسمت عصرآهن

مسئله قابل توجه در این قبرستان تدفین ثانویه تعدادی از این اجساد است که نشان دهنده اهمیت و قداست این قبرستان در قرون گذشته است،آن جایی که مردم کوچ نشین قبیله اجساد خانواده خود را که در محل دیگری فوت کرده بودند به این مکان منتقل و در این محل که از اهمیت و قداست خاصی برخوردار بوده دفن می کرده اند. برخی کارشناسان می گویند این بنا حالت تپه مانند داشته و این امر باعث شده سطح گورها با هم متفاوت بوده و اجساد در یک سطح و عمق ثابت دفن نشوند. گروه کاوش برای رسیدن به پایین ترین لایه، قبور لایه های بالاتر را جمع کرده تا پس از مرمت و تهیه شناسنامه معرفی، در محفظه هایی به شکل تابوت شیشه ای به نمایش درآیند.


سایت موزه گورستان باستانی عصر آهن تبریز

[http://www.aparat.com/v/PKxLm]


باشگاه خبرنگارن :
در سال 1376 در اطراف مسجد كبود آثاری به دست آمده است كه از لحاظ قدمت تاریخی متعلق به هزاره اول و 1500قبل از میلاد یعنی عصر آهن می باشد. 34 گور كشف شده از دوره ی آهن كه به صورت جنینی ، کودک و جوان دفن شده اند و نیز آثاری از دوره ی اسلامی از جمله ی این آثار كشف شده به شمار می رود.

محرم پور مدیر سایت موزه عصر آهن افزود: گور نوزادان بصورت ساده بود و گور نوجوانان در سازه‌های مربعی با دو ظرف سفالی همراه است. اکثر اجساد یافت شده در سنین پایین مرده‌اند. کودکان با اسباب بازی‌هایشان دفن شده‌اند و زن‌ها با جواهرات و مردها با ابزار جنگی شان،در کنار بعضی اجساد ظروف سفالی و اثرات غذا یافت شده که اعتقاد آنان بر آیین مهرپرستی را تایید می‌کندو کسانی ک ظروف بیشتری در کنارشان یافت شده احتمالا ثروتمند تر بوده‌اند. سنگ چینی دور اجساد نمادی از دیوارهٔ رحم است و اجساد به حالت جنینی یا چمباته‌ای دفن شده‌اند که جهت بدن و صورتشان متفاوت است که باز هم تأییدی بر مهرپرست بودن آنهاست.

بالاخره ورودی محوطه عصر آهن تبریز
ورودی موزه

گورستان باستانی

موزه گورستان باستانی تبریز

کشف آثار باستانی

وی ادامه داد: در مجموع حدود 34 اسکلت طی خاکبرداری های سال 1376 یافت شد که 2 اسکلت برای نگهداری به موزه آذربایجان انتقال یافت و 32 اسکلت در موزه عصر آهن نگهداری می شود.

وی با اشاره به اینکه حدود 120 اثر در قالب ظروف  نیز که متعلق به آن دوران می باشد در موزه آهن نگهداری می شود گفت: زیوار آلات زنان که بیشتر از سنگهای قیمتی  بودند در موزه آذربایجان نگهداری می شود و 120 اثر در قالب اشیاء و ظروف در موزه آهن که قدمت تاریخی این آثارنیز به هزاره اول قبل از میلاد یعنی دوره آهن برمی گرددوشاید قدمت این آثار است که این موزه را دارای ارزشی جهانی کرده است.

Monument of tabriz

Iron Age Museum

آثار تاریخی تبریز

گورستان تاریخی

مدیر موزه عصر آهن تبریز یادآور شد: سال 76 اولین باری بوده است که این گورستان با چنین شهرت جهانی بر اثر یک عملیات خاکبرداری ساده در جوار مسجد کبود تبریز کشف شد و پس از آن کاوش های باستان شناسی توسط باستان شناسان مطرح کشور بر روی این منطقه انجام گرفت و بالاخره این موزه به عنوان اولین موزه صحرایی ایران آغاز به كار كرد.

وی با بیان اینکه بسیار از اشیا و ظروف کشف شده به همراه اجساد دفن شده بوده اند، افزود: آثار و اشیاء بدست آمده از قبور شامل، ظروف سفالی و اشیاء زینتی می باشد که همراه اسکلتها در داخل گورها بدست آمده است.

وی ادامه داد: وجود سفال های بیشتر در کنار برخی از این اجساد نیز به احتمال زیاد نشان از ثروتمندتربودن آن ها نسبت به سایر همسایگان دفن شده در کنارشان است.
طی فصل اول کاوش، تعداد 38 گور، کاوش شد و یکی از گورها که دارای 2 اسکلت (زن و مرد) به همراه اشیاء تدفینی بود، بلوک برداری شده و به موزه ملی آذربایجان انتقال یافت.

آثار تاریخی تبریز

گردشگران

مفرغ

توضیح لایه های خاکبرداری و کشف شده
موزه تبریز

راهنمای موزه

محرم پور تشریح کرد: وجود ظروف سفالی و اثرات غذا در کنار بعضی اجساد و همچنین دفن شدن آن ها به شکل جنینی یا چمباتمه ای و تفاوت جهت بدن و صورتشان تاییدی بر مهرپرست بودن این اجساد کشف شده است، زیرا برخی از کارشناسان جهت صورت را به زمان دفن ارتباط داده و آن را به سمت محل قرار گرفتن آفتاب می دانند.به عبارتی به دلیل اعتقاد دینی این قوم (مهر پرستی) اجسادی که قبل از ظهر دفن می شدند به سمت شرق و اجسادی که بعد از ظهر دفن می شدند به سمت غرب بوده اند. اما بدون توجه به جهت دفن همواره صورت جسد به سمت شمال قرار می گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مسئله قابل توجه در این قبرستان، تدفین ثانویه تعدادی از این اجساد است که نشان دهنده اهمیت و قداست این قبرستان در قرون گذشته است، خاطر نشان کرد: آن جایی که مردم کوچ نشین قبیله اجساد خانواده خود را که در محل دیگری فوت کرده بودند به این مکان منتقل و در این محل که از اهمیت و قداست خاصی برخوردار بوده دفن می کرده اند و شاید یکی از دلایل متلاشی بودن اسکلت های این اجساد به این دلیل بوده زیرا از آن جایی که مسیری طولانی برای تدفین این اجساد طی می شده، دقتی در سالم نگهداشتن جسد به حالت تدفین انجام نگرفته است.

قبل از اسلام تبریز

iron age in tabriz

سمت چپی اسکلت زنی از طبقه ثروتمند !

اسکلت

تابلو ملکه تومریس !
تومریس


وی اظهار کرد: طبق پیش بینی باستان شناسان 50 درصد گورستان حفاری شده است و 50 درصد بقیه گورستان در زیر خانه قدیمی که جنب گورستان قرار دارد،هست که با تملق این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی طی سال بعد حفاری از این مکان آغاز خواهد شد که پیش بینی می شود بقیه اجساد و اشیاء متعلق به دوران عصر آهن که در این مکان دفن شده اند یافت شود.

وی با اشاره به اینکه با صراحت می توان گفت موزه عصر آهن  یکی از شگفت ترین و دیدنی ترین موزه های کشور است، گفت: موزه عصر آهن مکانی است که  که می توان اجسادی به قدمت تمام طول تاریخ را با شگفتی تمامش دید.
مدیر موزه عصر آهن تبریز در پایان با اشاره به اهمیت و جایگاه این موزه در تاریخ و لزوم اطلاع رسانی بیشتر توسط رسانه ها بویژه صدا و سیما گفت: امیدواریم با مساعدت مسئولین آثار متعلق به این دوران که در سایر موزه های استان آذربایجان شرقی نگهداری می شود به موزه عصر آهن انتقال یابد تا بازدیدکنندگان بتوانند از مجموعه ای کامل و نفیس تاریخی که شاید بتوان گفت به دلیل  قدمت این آثار دارای ارزشی جهانی است،بهره مند شود.

مهر پرستی

Antiquities

اشیا تاریخی

اجساد

گفتنی است: سایت موزه عصر آهن تبریز در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ با حضور جعفری معاونت فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی کشور افتتاح شدواین محوطه در معرض بازدید عموم قرار گرفت.
خاطر نشان می شود: سایت موزه عصر آهن  تبریز در خیابان امام خمینی ره، جنب مسجد كبود، داخل پاساژ کبود واقع است.The Iron Age Museum is a museum in Tabriz, north-western Iran, which covers an area of 28,290 m². It is located on the north, northwest and northeast of the Blue Mosque, Tabriz, situated under the several sediments and geological strata from the floor of the existing mosque

تاریخ باستانی ایران

millennium

تبریز

Through the construction of the Blue Mosque, in 1997 the remains of pre-historical cemetery have been discovered. The first season of archaeological survey has been done by Nosrat-Ollah Motamedi. Among the 38 graves of Iron Age, two couple skeleton with the objects buried with them, kept in Azerbaijan Museum have been discovered. Following the first season, four seasons of survey done by Ali Reza Hazbaei Nobari began in 2000. Simultaneously with the surveys, conserving and restoration of the skeletons, animal remains such as teeth and horns, the wares, metal objects started

To conserve and restore the discovered wares and objects, a restoration workshop has been established. Each of discovered objects bears its own certification

Blue Mosque

tabriz

təbriz

Burying and skeletons

The most important remains of Blue Mosque site are graves belong to the 1st millennium BC - during the Iron Age

All the burials were of the contracted type with different positions. The graves of babies were plain and adolescent’s were in square shape with two potteries


دسته بندی : تبریز , دوربین تبریز لینک , * انتقاد،پیشنهاد لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : عصرآهن تبریز , گورستان باستانی , تبریز , موزه عصر آهن , iron age , پیش از اسلام , tabriz ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات