تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال پنجشنبه 2 بهمن 1393, 12:58 ق.ظ
تصاویری زیبا از پایتخت باستانی ایران

آذربایجان غربی و ارومیه در واقع مرکز تمدن و پایتخت تاریخی ایران است زیرا پیش از مهاجرت آریایی ها در حوزه دریاچه ارومیه و شهرهای آن تمدن های مهمی همچون ماناها، اورارتوها، آشوری ها و بعد از آن مهاجرت همزمان ساکاها و آریایی ها و سپس ظهور دین زرتشت و پیامبر آن حضرت زرتشت در آن در مکانهای بسیار مهمی از جمله تخت سلیمان است.
اورمیه

سئویرم یوردومون باهارین یازین
گؤلونده نازلانان اؤردهیین قازین
عاشیغین الینده صدفلی سازین
ای عاشیق گل اوخو؛اوره ییم جانیم
سئویرم من سنی آذربایجانیم


شهر اورمیه در چند دهه قبل عروس شهر ایران بود و دریاچه ارومیه نگین آذربایجان و ایران بود اما این روزها ناباورانه شاهد سو سو زدن این زیبایی ها و پایتخت تمدن بزرگ ایران زمین هستیم. به جرات میتوان گفت اورمیه و همدان و اطرافشان قدیمیترین شهرهای بزرگ ایران هستند که هم اکنون زنده هستند.
بیشتر تصاویر مربوط هست به کلانشهر اورمیه عروس شهر باستانی ترکان آذربایجان و ایران زمین. انتظار میرود دوستان از هر نقطه آذربایجان بودن تصاویر و مطالبشان بفرستند تا منتشر کنیم.


به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛ اگر اصفهان را پایتخت فرهنگی ایران بدانیم، بی‌شک منطقه آذربایجان را باید پایتخت تاریخی ایران باستان بنامیم. چرا که این استان بیشترین قلعه‌ها و تپه های تاریخی دوران ایران باستان را شامل می‌شود.

قلعه‌هایی مانند: قلعه سنگ کاظم، قلعه دم دم، قلعه پشتو، قلعه راوز، تخت سلیمان و... در آذربایجان غربی که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته بوده اما همچون مردمان خونگرم و دلیرش در تاریخ و تمدن ایران می‌درخشند.

منطقه آذربایجان در نقشه جغرافیایی"تاج" ایران است که از ارتفاعات آستارا تا ارومیه را امتداد یافته و مرتفع‌ترین منطقه استان اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی و در جنوب منتهی به زنجان چهار استان توریستی و گردشگری دیار آذربایجان است که زبان گویشی مشترکی دارند. آن‌ها زبان ترکی را که زبان اصلی و مادری‌شان است بیشتر می‌پسندند.

اما خود آذربایجان غربی که برخی‌ها آن‌ را "شهر خاطره‌ها" می‌دانند مملو از خاطرات شاد و شیرین برای گردشگران و مهمانان خود است.
ارومیه مرکز این استان بوده و دریاچه آن شهرت جهانی دارد.

آذربایجان غربی

جاده بند اورمیه
بند ارومیه

مردم ارومیه

این استان با دشت‌های وسیع حاصلخیز و  زرخیز پرآب، باغ‌های پر از میوه‌های گوناگون و جنگل‌های سرسبز، جلگه‌ها و دامنه‌های پر از گل‌های وحشی یکی از زیباترین و خوش آب‌وهواترین مناطق توریستی ایران به شمار می‌آید.

وجود آبگرمهای متعدد و معروف در این استان هر ساله گردشگران پای ثابتی از نقاط مختلف ایران و سایر نقاط دنیا را دارد.

آب گرم‌هایی چون؛ "کوه زنبیل" در نزدیکی دریاچه ارومیه، آبگرم "باش کندی" در 12 کیلومتری جاده ماکو، یا آبگرم "ایستی سو" که در مسیر جاده ارومیه به سلماس در نزدیکی"قوسچی" قرار دارد.لینک مجموعه پستهای آرتاویل، اورمو، زنگان
لینک پست تخت سلیمان آذربایجان غربی
لینک پست بند اورمیه
لینک پست باری اورمیه
لینک پست شهر اورمیهخبرگزاری دانشجویان ایران - ارومیه
بزرگ‌ترین معبد روباز اورارتویی در 12 كیلومتری میاندوآب واقع است
شاه‌تپه، بزرگ‌ترین معبد روباز اورارتویی است كه در 12 كیلومتری شمال‌ غربی میاندوآب و در مجاورت روستای اسلام‌تپه واقع شده است.

محمد قربانی - باستان‌شناس و رییس موزه‌ی ارومیه - در گفت‌وگو با خبرنگار ایران‌شناسی فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‏ با اعلام این مطلب افزود: این تپه از جهاتی با آثار صخره‌یی كاظم داشی ارومیه، بام فرهاد ماكو و دژ چهدیق سلماس قابل مقایسه است.


azerbaijan


خبرگزاری ایرنا -
کاوش های باستانشناسی که تا کنون در محوطه های باستانی و تاریخی آذربایجان غربی انجام گرفته، آثاری از هشت هزار سال پیش در تپه های هفتوان و اهرنجان و کول تپه سلماس، حسنلوی نقده(سولدوز) ، ربط سردشت، گوک تپه و دیگاله ارومیه، تخت سلیمان تکاب، قالایچی بوکان، بسطام چایپاره، پیراحمد کندی ماکو، برده کنته مهاباد و دهها تپه دیگر به دست آمده که برخی از این آثار نشانگر تمدنی درخشان و مردمان فرهیخته و فرهنگی در این مناطق بوده است.

آذربایجان غربی به دلیل قرار گرفتن در دروازه شرق به غرب در طول تاریخ هشت هزار ساله خود، شاهد تغییرات و تحولات، رقابت ها، جنگ ها و خونریزی های سهمگینی میان اقوام و تمدن های مختلف بوده که این تغییر و تحولات در هنر، معماری، ادبیات و شیوه زندگی مردم تاثیرات عمیقی گذاشته است.

آذربایجانغربی

گولر باغی اورمیه
گولر باغی

زیباترین طبیعت

یافته های باستانشناسی نشان می دهد آذربایجان غربی از تمدن های بزرگی مانند اورارتو ، مانایی، آشوری، هوری، میتانی، مادی و پارسی میزبانی کرده که معمولا اضمحلال و استقرار هر یک از تمدن ها با جنگ های طولانی همراه بوده و اقوامی توانسته اند در این جنگ ها پیروز باشند که در میان خود متحد و همدل بوده اند و با اقوام و تمدن های نزدیک از در دوستی برآمده اند.

ˈ دیااکو ˈ بنیان گذار تمدن ماد ایرانی که زمانی خود به دست آشوری ها اسیر شده بود ، زمانی توانست بر حکومت 800 ساله آشور پایان دهد که با امپراطوری اورارتو پیمان دوستی و مودت بست.

نگاه اجمالی به این تحولات نشان می دهد که آذربایجان غربی در هزاره اول قبل از میلاد، مرکز تحولات جهانی در خاورمیانه بوده که در روزگار خود مهد تمدن جهان بوده است.

همین ویژگی ها موجب شده تا آذربایجان غربی از تعداد زیادی از آثار و بناها و محوطه های باستانی برخوردار شود که تا کنون افزون بر یکهزار و 470 اثر استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

شهرداری ارومیه

آذربایجان غربی مرکز انگور کشور
انگور

اوزوم

کاخ موزه باغچه جوق، قره کلیسا، مقبره ساندوخت کلیسای زور زور در ماکو، مسجد مطلب خان، مقبره آل یعقوب، بازار سرپوشیده، دروازه سنگی، مقبره شمس تبریزی در خوی، حمام شیخ و تپه پژوهشی اهرنجان ، کتیبه سنگی شاپور اول ساسانی در سلماس، مسجد جامع، بنای سه گنبد کلیساهای ننه مریم و کلیسای سیر ، مدرسه هدایت، خانه انصاری ، غار تم تمان، قلعه بردوک در ارومیه، تپه تاریخی حسنلو و قلعه قالای باشی در نقده، حمام بیستون سردشت، غار سهولان، حمام میرزا رسول و فخریگاه، محوطه باستانی برده کنته در مهاباد و تپه قالایچی و مسجد حمامیان در بوکان، تخت سلیمان، زندان بلقیس، محوطه دوه تایاغی در تکاب، از جمله آثار و بناهای تاریخی تاریخی آذربایجان غربی هستند.

از مجموع آثار تاریخی و باستانی آذربایجان غربی تا کنون ˈ قره کلیسا ˈدر شهرستان چالدران و مجموعه تاریخی و باستانی ˈ تخت سلیمان ˈ تکاب به دلیل اهمیت و جایگاه تاریخی آنها در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده اند.

کلیسا

آذربایجان

آب و هوای آذربایجان

قره کلیسا یا کلیسای ˈ طاطائوس مقدس ˈ محل دفن طاطائوس یکی از 12 حواری حضرت عیسی مسیح (ع) است که بنای اولیه آن با شیوه معماری قرون اولیه میلادی با استفاده از سنگ های سیاه تراشدار ساخته شده و در قرون اخیر بخش های دیگری با استفاده از سنگ های سفید آهکی به آن افزوده شده است.

قره کلیسا از مکان های مقدس آرامنه جهان و یکی از زیارتگاه های معتبر عالم مسیحیت است که در مرداد ماه هر سال آیین جهانی ˈ باداراک ˈ با حضور مسیحیان جهان در آن برگزار می شود.

تخت سلیمان فعلی که در کتب تاریخی از آن از عنوان شهر ˈ شیز ˈ و ˈ گنجک ˈ یاد می شود، محل استقرار آتشکده آذرگشنسب ساسانی است که جزو سه آتشکده بزرگ و مهم مربوط به آیین زرتشتی است که پادشاهان ساسانی پس از به حکومت رسیدن باید آن را زیارت و هدایایی را تقدیم آن می کردند.

کلانشهر ارومیه

باغات اورمیه
باغات ارومیه

تبریز ویکی لینکلر

سالانه افزون بر دو میلیون گردشگری داخلی و خارجی از بناها و محوطه ها و جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی دیدن می کنند که تخت سلیمان، قره کلیسا مهمترین مقصد گردشگران داخلی و خارجی است.

آذربایجان غربی علاوه بر جایگاه تاریخی و فرهنگی به لحاظ آب و هوایی نیز دارای ویژگی های منحصر بفرد و چهار فصل مشخص است که در کمتر نقطه ای از جهان دیده می شود.

بارندگی مناسب در استان موجب شده تا نزدیک به 40 رودخانه دایمی و فصلی، 12 هزار چشمه و قنات ، 31 تالاب بین المللی و عضو کنوانسیون رامسر در آن شکل بگیرد، کوهپایه ها و پستی و بلندی های سرسبز در بهار و پوشیده از برف در زمستان، دریاچه ارومیه با 102 جزیره کوچک و بزرگ، مزارع و باغات سیب و انگور، آبشار عظیم شلماش در سردشت، سد عظیم ارس در پلدشت و 12 دریاچه پشت سد، 110 هزار هکتار عرصه جنگلی در سردشت و پیرانشهر از جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی است.


معرفی استان زیبای آذربایجان غربی و شهر ارومیه
[http://www.aparat.com/v/bIWBM]


تاریخ آذربایجان ، تپه باستان حسنلو سولدوز
[http://www.aparat.com/v/8BSsj]


استان پهناور زرخیز آذربایجان غربی نه تنها در بهار و تابستان چشم نواز و دل انگیز است بلکه در زمستان نیز به رغم سوز و سرما زیبایی های منحصر بفردی در دشت ها و کوه ها دارد که چشم هر بیننده تازه وارد را می نوازد.

دریاچه ارومیه با وجود گذراندن روزهای حزن انگیز بحرانی در سال های اخیر به دلیل مشکل خشکسالی، همچنان بزرگترین دریاچه داخلی کشور و پناهگاه و محل عبور هزاران پرنده رنگین پر بوده و مرهمی برای چشمان خسته مسافرانی است که از سواحل دریاچه گذر می کنند.

این دریاچه امروز اهمیت جهانی دارد و از مناطق بدیع در سطح جهان به شمار می رود و سازمان جهانی یونسکو، آن را از جمله ‎ 59منطقه بین المللی ذخایر طبیعی کره مسکونی ثبت و معرفی کرده است.

پرندگان را باید با ارزش ترین و بارزترین نشانه حیات در دریاچه ارومیه به شمار آورد که خشک شدن تدریجی و شور شدن بیش از حد آب آن، حیات آنها را نیز تحت تاثیر قرار داده و در سالهای اخیر از تعداد مهاجرت پرندگان به این منطقه کاسته شده است.

urmia

رضائیه

شهر ارومیه

جزایر این دریاچه، مامن و زیستگاه حیوانات متعددی چون قوچ، کل و بز، پلنگ، گرگ و انواع مارهاست و می توان گفت رهاسازی گوزن زرد ایرانی و شرایط مناسب زیستی در جزیره اشک دریاچه ارومیه، این حیوان زیبا را ازخطر انقراض نجات داد.

با فرا رسیدن اسفندماه کلیه دستگاه های ذیربط با علاقه و نشاطی مضاعف بسیج می شوند تا بتوانند به نحو مطلوبی از مهمانان نوروزی که از اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور وارد استان می شوند استقبال و پذیرایی کرده و ایام خوب و بیاد ماندنی را برای آنان رقم بزنند.

در این راستا امسال ستاد هماهنگی و اجرایی خدمات سفر در سطح استان مانند دیگر نقاط کشور فعال شده و با تشکیل یک تیم نظارتی 40 نفره با بازدید از کلیه مجموعه های مرتبط با گردشگری و سفر، اعم از هتل ها، مهمانسراها، مهمانپذیرها، مجتمع های رفاهی و خدماتی، غذاخوری های بین راهی، مساجد، راهدارخانه ها، جاذبه های طبیعی و تاریخی و جاذبه های حاشیه شهرها و رفع مشکلات احتمالی آنها درصدد هستند تا سفر میهمانان نوروزی توام با خاطره های خوب باشد.

مسجد جامع تاریخی اورمیه
مسجد جامع

بند

west azarbayjan

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: آذربایجان غربی با 32 باب هتل و 59 مهمانپذیر با یکهزار و 988 اتاق و 4241 تخت، دو مجتمع گردشگری و تفریحی، 55 دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری، آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران نوروزی می باشد.

حسین امامی افزود: 43 غذاخوری بین راهی در سه مسیر ˈ ارومیه به ماکو، ارومیه به مهاباد، ارومیه به تکاب و بوکانˈ نیز پذیرای مسافران نوروزی خواهند بود.

وی اظهار کرد: اغلب غذا خوری های بین راهی در استان به صورت سنتی بوده و مرمت و تکمیل این مکان ها در صورت تخصیص اعتبار جزو برنامه های آتی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری است.

امامی ادامه داد: دو کمپینگ گردشگری نیز در سطح استان در چی چست ارومیه و مجموعه گردشگری قره کلیسا برای مسافران نوروزی آماده شده اند.

دریاچه همیشه اورمیه
دریاچه ارومیه

اورمو گلی

وی اظهار کرد: کلیه موزه ها و مراکز تاریخی و دیدنی استان در طول ایام نوروز باز و آماده بازدید مسافران و مهمانان نوروزی است.

وی ادامه داد: پروازهای تفریحی، تورهای روستاگردی، اتوبوس های گردشگری، ارائه نقشه ها و بروشورهایی به گردشگران استان برای هدایت بهتر آنان برای بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی آذربایجان غربی نیز جزو برنامه های ستاد هماهنگی و اجرایی خدمات سفر های نوروزی امسال است.

امامی اظهار کرد: امسال در راستای معرفی آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی ناشناخته استان برنامه ریزی هایی برای معرفی این مکان ها انجام شده و اولویت کاری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی معرفی این مکانهای دیدنی خواهد بود.

وی افزود: 137 روستای آذربایجان غربی دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصر بفردی هستند که جزو روستاهای هدف گردشگری مصوب شده اند.

دیدنیهای آذربایجان

مرکز انگور کشور

پیست خوشا کوه
پیست ارومیه

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: از این تعداد روستا 44 روستا در سطح ملی معرفی شده اند که قرار است در صورت تخصیص اعتبارات و سرمایه گذاری در راستای بومی گردی برای توسعه گردشگری این روستاها اقدام شود.

وی افزود: سه روستای استان امسال به عنوان روستاهای هدف برای بازدید گردشگران آماده شده است که شامل روستای ˈبندˈ، ˈسوله دوکلˈ و ˈامامزادهˈ در ارومیه هستند.

امامی با بیان این که بیش از 50 درصد اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی آماده بازدید گردشگران است گفت: پیش بینی می شود بازدید از مکان های یاد شده امسال بیشتر از سال گذشته باشد.

وی افزود: آذربایجان غربی از نظر پذیرش مهمان های خارجی امسال جزو سه استان برتر کشور بعد از تهران و خراسان رضوی قرار گرفته است.

امامی گفت: خدمات پزشکی مطلوب و تخصصی به بیماران خارجی و هزینه کم درمان نسبت به کشورهای مبداء از مهمترین دلایل افزایش گردشگری سلامت به استان بوده است.

نقل معروف اورمیه
نقل

حلوای اورمیه
حلوا

یئرالما یومورتا آذربایجان مدل اورمیه
فست فود

قئیقاناق(خاگینه) آذربایجان مدل اورمیه
خاگینه

یک سفره آذربایجانی مهمان اورمیه باشید

سفره

وی اظهار کرد: امسال برای نخستین بار بعد از سالها شاهد تکمیل ظرفیت صد درصدی هتلهای استان بودیم که بیانگر نیاز استان برای توسعه گردشگری سلامت است.

به گفته معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، کلیه آثار تاریخی، بناها، تپه ها، موزها و جاذبه های طبیعی و دیدنی آذربایجان غربی برای بازدید مهمانان نوروزی آماده است ولی میراث فرهنگی قادر نیست تا برای کلیه این آثار و جاذبه ها راهنمای گردشگری داشته باشد.

جلیل رستم پور افزود: راهنمایان ما امسال در بناهای تاریخی و موزه های مهم استان مانند کاخ موزه باغچه جوق و مجموعه های تخت سلمان و قره کلیسا و در داخل شهرها مستقر می شوند.

وی ادامه داد: امسال 10 موزه آذربایجان غربی با بیش از 31 هزار قلم آثار تاریخی از عصر مفرغ گرفته تا کنون و از کاخ موزه باغچه جوق در ماکو تا موزه باستان شناسی حسنلو برای بازدید گردشگران و علاقمندان هستند.

وی گفت: موزه های باستان شناسی خوی، ارومیه، میاندوآب، نقده و تپه حسنلو، موزه مردم شناسی ارومیه و مهاباد سایت موزه باغچه جوق ماکو، سایت موزه تخت سلمان تکاب، موزه سنگ و ساعت ارومیه نیز از مکان هایی است که در ایام نوروز امسال برای بازدید مسافران و مهمانان نوروزی آماده سازی شده است.

پایتخت تاریخی ایران

عروسی قدیمی در ارومیه
عروسی قدیم

حیاطی قدیمی و زیبا در اورمیه
حیاط قدیمی

رستم پور اظهار کرد: موزه های آذربایجان غربی دارای غنای فرهنگی تاریخی بسیار بالایی هستند و از 31 هزار قلم شی یاد شده 50 درصد در گنجینه نگهداری می شوند و 90 درصد آنها قابلیت نمایش دارند.

وی افزود: موزه های خصوصی در استان نیز وجود دارند که در هتل ها و برخی مراکز خصوصی دیگر قرار دارند و در حال اخذ مجوز می باشند تا برای عمومی مردم بازگشایی شوند.

رستم پور گفت : امسال افزون بر 119 هزار نفر از موزه های آذربایجان غربی بازدید کرده اند و این بازدید ها همچنان ادامه دارد.


دسته بندی : آذربایجان , * آرتاویل،اورمو،زنگان ,
برچسب ها : ارومیه , آذربایجان غربی , تاریخ آذربایجان , west azerbaijan , پایتخت تاریخی ایران , تمدن ایران , urmia ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic