تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - تبریز خانه امیرکبیر
 

تبریز ویکی لینکلر

 
تبریز خانه امیرکبیر
نظرات |

عمارت امیری کبیر در تبریز

هرکسی که برای تبریز حتی ذره ای خدمت کرده باشد تبریز او را مونس جان خواهد بود. امیرکبیر هم مرد بزرگواری بودند که در تبریز پرورش و تجربه اندوختند و برای کشور ایران خدمات بزرگی را انجام دادند که در ذهن همه مردم ایران با خوبی و امیر کبیر یاد میشود.

در این مطلب چند تصویر از پارک وزیر تبریز و خانه امیرکبیر با نام منیر در کوی فیروز منطقه چهار شهرداری تبریز پشت جهاد کشاورزی تهیه کردم. همچنین نگاهی گذرا و کوتاه به زندگی و شرح صدارت ایشان خواهیم داشت.

خانه امیر کبیر

قدمت خانه امیر کبیر در تبریز مربوط به اوایل دوره قاجار است و مرمت آن با هزینه یک میلیارد و 400 میلیون ریال انجام می شودکاربری این خانه قدیمی فرهنگی و هنری بوده و پس از مرمت به نام خانه هنرمندان صنایع دستی آذربایجان شرقی فعالیت خواهد کرد.
وجود یک مرد اینچنین در یک شهر یا کشور غنیمت بزرگ و گنجینه هست. ما باید در تبریز و آذربایجان و ایران بیشتر به مشاهیر و بزرگان و نخبگان و هنرمندان خود ارزش و اهیمت دهیم چون همین مردان و زنان بزرگ ضمانت پیشرفت ما هستند.


سخن امیر کبیر:
امیرکبیر

این سخن زمانی که ایشان از تبریز به تهران عزیمت کردند گفته شد. در دوران اوج امیرکبیر وقتی به وی پیشنهاد صدارت کشور می شود او در مورد برنامه های خود برای صدراعظمی اینگونه عنوان میکند که " میخواهم تهران را هم مثل تبریز آباد کنم."
جالب اینکه زمانی مهندسان کشور کره جنوبی که پایتخت آن سئول است آرزو میکردند کاش شهر ما مانند تهران میشد. حالا زمان تغییر کرده سئول آبادتر از تهران و تهران هم آبادتر از تبریز شده است..!
این آبادی مرهون تلاش و فکر همین مردان و زنان بزرگ هست که گفتم هرچند شهر ما تبریز بسیار سختی و زخم جنگ و زلزله و بی توجهی را نیز دیده است.


نکته جالب پارک وزیر تبریز - استعمال دخانیات ممنوع
پارک محیط تمیزی داشت و در خیابان آن اکثر اسم ها بنام امیرکبیر مزین بود
استعمال دخانیات

جعفر نجیبی، به سفارش سازمان زیبا سازی شهرداری تبریز ساختن مجسمه‌ی امیر کبیر را آغاز کرد.
این هنرمند درباره‌ی این مجسمه توضیح داد: ارتفاع مجسمه‌ی امیرکبیر 2 مترو 20 سانتی‌متر است و از جنس برنز تهیه شده است.
او درباره‌ی مراحل تهیه‌ی این مجسمه گفت: ابتدا ماکت این مجسمه را تهیه کردم و بعد مدلاژ آن را با گل ساختم و اکنون نیز در حال انجام ریزه‌کاری‌های مجسمه هستم. بعد از این مرحله قرار است که قالب‌گیری انجام شده و مجسمه تهیه شود.

میرزا محمد تقی‌خان فراهانی

میرزا محمد تقی‌خان فراهانی زاده ۱۱۸۶ اراک مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود. امیرکبیر همسر عزت‌الدوله، خواهر ناصرالدین‌شاه قاجار، پدر تاج‌الملوک همسر مظفرالدین‌شاه قاجار و پدربزرگ محمدعلی‌شاه، ششمین پادشاه از دودمان قاجار بود. ایشان در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید.
وی در خانه قائم مقام تربیت شد و در جوانی توانست سمت منشی‌گری قائم مقام را به دست‌آورد.امیرکبیر دو بار ازدواج کرد. ازدواج اول وی با «جان‌جان خانم» دختر حاج شهبازخان (عموی امیرکبیر) بود. به نوشته دکتر پولاک، امیر در زمان صدارت خود از این زن جدا شده و «جان جان خانم» حدود سال ۱۲۴۸ در آذربایجان درگذشت. دومین همسر امیر، یگانه خواهر تنی ناصرالدین‌شاه بود که «ملک‌زاده خانم» نام داشت و به عزت‌الدوله ملقب بود که در ۲۶ بهمن ۱۲۲۷ (۲۲ ربیع‌الاول ۱۲۶۵ ق) با وی ازدواج کرد. او دختر محمد شاه و مهد علیا بود. او در شانزده سالگی به عقد ازدواج امیر در آمد. امیر در این هنگام حدود چهل و سه ساله بوده است. این ازدواج ظاهراً به خواست و اشاره ناصرالدین شاه صورت گرفته است. این معنا از نامه‌ای که امیر به پادشاه نوشته است بر می‌آید: از اول بر خود قبله عالم معلوم است که نمی‌خواستم در این شهر صاحب خانه و عیال شوم. بعد، به حکم همایون و برای پیشرفت خدمت شما، این عمل را اقدام کردم.

فراهانی

امیر از نخستین همسر خود «جان جان خانم» سه فرزند داشت. میرزا احمد خان ساعد الملك مشهور به «امیرزاده» كه با منورالسلطنه دختر فرمانفرمای بزرگ ازدواج نمود و دو دختر كه نام یكی از آنها سلطانه ثبت شده است. از عزت الدوله نیز دو دختر داشت که یکی «تاج الملوک خانم» و دیگری «همدم الملوک» خانم نام داشتند.

خیابان و کوی های امیر کبیر تبریز
کوی فیروز تبریز

امیر باغی
پارک وزیر

سازمان پارکها و فضای سبز تبریز

نخستین ماموریت سیاسی میرزا تقی خان این بود که پس از قتل گریبایدوف در ایران، از جانب دستگاه دولتی ایران ماموریت یافت تا برای عذرخواهی به عنوان منشی همراه خسرو میرزا به نزد تزار روسیه برود. وی در این سفر در سال ۱۲۴۴ هجری قمری حدود ۲۲ سال داشت. ماموریت دوم وی یک ماموریت تشریفاتی بود که در زمانی که وزیر نظام آذربایجان بود به همراه ناصر الدین میرزای ولی عهد به ایروان رفت تا با تزار روس که به این شهر آمده بود دیدار داشته باشد. نخستین ماموریت سیاسی مهم امیر ریاست هیات نمایندگی ایران در کنفرانس ارزنه الروم در سال ۱۲۵۹ برای حل اختلافات مرزی با دولت عثمانی بود. این ماموریت دو سال به طول انجامید.

محمد شاه در شب شنبه چهارم سپتامبر ۱۸۴۸ میلادی فوت کرد. کاردار سفارت انگلیس با فرستادن پیکی این خبر را به ناصر الدین میرزا در تبریز رساند. میرزا فضل‌الله نصیرالملک پیشکار ناصر الدین شاه در مهیا نمودن مقدمات حرکت شاه به تهران درماند و میرزا تقی خان مامور به این کار شد.

داخل خانه امیرکبیر - تقریبا 90 درصد مرمت شده است
قائم مقام

پشت عمارت
صدر اعظم

عمارت قاجاری

میرزا تقی با استقراض سی هزار تومان از یک تاجر تبریزی و تدارک نیروی نظامی کافی همراه شاه راهی تهران شد. شاه پس از شش هفته به تهران رسید. میرزا تقی خان برای حفظ شأن شاه جوان از آمدن چند تن از دوستان نزدیک شاه به تهران جلوگیری کرد و دلیل وی این بود که این افراد با ناصر الدین میرزا از کودکی مانوس بوده‌اند و احترام مقام جدید وی را رعایت نخواهند کرد. در این مدت مهد علیا در تهران مشغول هماهنگی با سفارت انگلیس برای به قدرت رساندن افراد مورد نظرش بود و میرزا آقا خان نوری که به قم تبعید شده بود را به تهران فراخواند. میرزا نصرالله صدر الممالک که خود را نامزد اصلی صدارت می‌دانست در منزل حاجی میرزا آقاسی منزل کرده بود و مشغول دسیسه چینی علیه میرزا تقی خان بود. اما شاه که به تهران رسید بلافاصله میرزا تقی خان را به مقام صدارت برگزید و لقب امیر کبیر را به وی اعطا کرد

پارک امیرکبیر

منطقه چهار شهرداری تبریز

پارک امیر تبریز

نخستین آشوبی که از سوی مخالفین وی در تهران بر پا شد، شورش سربازان آذربایجانی پاسدار ارگ در تهران تنها چهار ماه و نیم پس از صدارت وی بود که به تحریک برخی از درباریان انجام شد. در این آشوب دو هزار و پانصد سرباز آشوب گر خانه امیر را محاصره کرده و خواستار عزل وی شدند. روز بعد بین محافظین خانه امیر و سربازان درگیری ایجاد شد که موجب کشته شدن دو تن از محافظین شد. امیر به خانه میرزا آقاخان نوری رفت و فتنه با وساطت چند کس از جمله میرزا ابوالقاسم امام جمعه و عباسقلی خان جوانشیر فرونشست. در این آشوب مردم تهران به حمایت از امیر برخاستند و دکان ها را بسته و به مقابله با یاغیان پرداختند

امیر برای انتظام ارتباط با کشورهای دیگر به ویژه اروپاییان اهمیت زیادی قایل بود. وی میرزا محمد علی شیرازی را به وزارت خارجه گماشت و از سفرای خارجی خواست از این پس تمام مکاتباتشان مستقیماً با وزیر خارجه باشد و از رجوع مستقیم به شاه یا صدر اعظم خودداری کنند. امیر در لندن و سنت پترزبورگ سفارتخانه دایمی ایجاد کرد. امیر برای افزایش کیفیت ارتباطات خارجی هیاتی از مترجمین ایجاد کرد که میرزا ملکم خان یکی از معروفترین این افراد است.

منیر تبریز

تبریز

کوی امیرکبیر

برخی اقدامات وی در صدرات کشور
تأسیس مدرسه دارالفنون
انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه
رسیدگی به وضع مالیه
حذف القاب و عناوین
اصلاحات اجتماعی
ایجاد قراولخانه
اصلاح وضع چاپارخانه دولتی
سر و سامان دادن به ارتش
اصلاحات مذهبی
اسلام‌آوردن مردم شوشتر
خاموش کردن شورش سالار
و...

عمارت امیر کبیر تبریز

نهایتا ایشان پس از خلع از همه مناصب خود و تبعید در حمام فین کاشان با دسیسه های روسیه و انگلیس و دربار و اطراف شاه قاجار به قتل رسید و اینچنین مردی بزرگ در ایران خاموش شد..!
20 دی مصادف است با سالروز شهادت میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1230 هجری شمسی.


مرتبط با : تبریز دوربین تبریز لینک * پارکها و محیط زیست * مشاهیر آذربایجان
برچسب ها : امیر کبیر-میرزا محمد تقی‌خان فراهانی-کوی فیروز تبریز-پارک امیرکبیر تبریز-ناصرالدین‌ شاه-خانه قاجاری-خانه امیر-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : جمعه 17 بهمن 1393
زمان : 12:15 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
deniz/zanjan جمعه 17 بهمن 1393 12:41 ب.ظ
سلام عکسها خیلی زیباست مرسی
" هرکسی که برای تبریز حتی ذره ای خدمت کرده باشد تبریز او را مونس جان خواهد بود " حالا این همه زحمات شما شایسته چه پاداشیه ؟

تبریز خانه های تاریخی خیلی زیبایی داره اگر باغ و محوطه این عمارت به شکل شایسته تری بازسازی بشه حقیقتا یک محوطه تاریخی نمونه میشه
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام ممنون...
برای من یک آبنات یا سیرابی بخرند کافیه..! یا گجیل برام طوطی بگیرند!

بلی خیلی خانه های قاجاری و زندیه زیاده شاید نزدیک 500 اما فقط چند ده تا مرمت شده ...
باغ کوچیکه حدود 2 هکتار ولی خب خیلی خوبه اگر بقول شما بیشتر رسیدگی بشه...

یاشا...
هه‌ورامان جمعه 17 بهمن 1393 09:12 ق.ظ
سلام؛تصاویر و نگارش متن زیبای ادبیتان ستودنی است .الله نگهبانت
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
ممنون شما لطف دارید مرسی... یاشا...
زیبایی های آذربایجان پنجشنبه 16 بهمن 1393 11:56 ب.ظ
رمیده از عطش سرخ آفتاب کویر،

غریب و خسته رسیدم به قتلگاه امیر.

زمان، هنوز همان شرمسار بهت زده،

زمین، هنوز همین سخت جان لال شده،

جهان هنوز همان دست بسته تقدیر!

هنوز، نفرین می بارد از درو دیوار.

هنوز، نفرت از پادشاه بد کردار.

هنوز وحشت از جانیان آدمخوار!

هنوز لعنت بر بانیان آن تزویر.


هنوز دست صنوبر به استغاثه بلند،

هنوز بید پریشیده سر فکنده به زیر،

هنوز همهمه سروها که " ای جلاد!

مزن! مکش! چه کنی؟ های ؟!

ای پلید شریر!

چگونه تیغ زنی بر برهنه در حمام؟!

چگونه تیر گشایی به شیر در زنجیر!؟


هنوز، آب، به سرخی زند که در رگ جوی،

هنوز،

هنوز،

هنوز،

به قطره قطره گلگونه، رنگ میگیرد،

از آنچه گرم چکید از رگ امیر کبیر.

نه خون، که عشق به آزادگی، شرف، انسان،

نه خون، که داروی غم های مردم ایران.

نه خون، که جوهر سیال دانش و تدبیر.


هنوز زاری آب،

هنوز ناله باد،

هنوز گوش کر آسمان، فسونگر پیر.

هنوز منتظرانیم تا ز گرمابه

برون خرامی، ای آفتاب عالم گیر.

نشیمن تو نه این کنج محنت آباد است.

تو را ز کنگره عرش می زنند صفیر!

به اسب و پیل چه نازی؟ که رخ به خون شستند،

درین سراچه ماتم، پیاده، شاه، وزیر!

چون او دوباره بیاید کسی؟

محال ..... محال،

هزاران سال بمانی اگر،

چه دیر....

چه دیر....!
(فریدون مشیری)

سپاس
تبریز قارتال پاسخ داد:

ممنون از شعر زیبا و لطفتان... یاشا دا...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ