تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال یکشنبه 19 بهمن 1393, 12:40 ق.ظ
جایگاه موسیقی در آذربایجان

موسیقی هوش انسان را بیشتر میکند.
موسیقی درمانی که كاربرد موسیقی در تامین ، حفظ و بهبود سلامت جسمانی و روانی است .

عاشیق
آشیقلار
آشیق

مردم آذربایجان ، مردمی اصیل و هنرپرور هستند. موسیقی جایگاه ویژه ای در دل همه و آنها، از روستایی و ایلیاتی گرفته تا شهرنشین دارد و روح تک تکشان با صدای ساز و آواز و داستان سرایی عاشق ها پیوند خورده است و از شنیدن آن در هر کجا که باشند احساس غرور و شعف می کنند. موسیقی عاشیقی آذربایجان ، غنی ترین نمونه و ادبیات و فرهنگ شفاهی آذربایجان است . درباره و پیشینه و اوزان ها و گوسان ها باید گفت که اوزان ها خنیاگرانی بودند که در گذر زمان خود را به چندین هنر از جمله شاعری ، نوازندگی و آهنگسازی و داستان پردازی آراسته اند. گوسان ها که به نظر می رسد از نظر لفظ با اوزان ها، شباهت داشته باشد، در لغت ارمنی به معنای خواننده ، نوازنده و دلقک به کار رفته است . این داستان ها و ترانه های عامیانه از گذشته های دور، میان عاشق ها رواج داشته است . قدیمی ترین منبعی که از اوزان ها می توان نام برد، کتاب دده قورقوت است . این کتاب قدیمی ترین کتاب ترکی تلفیقی از نظم و نثر به صورت داستان است و تاثیر زیادی در سنت داستان سرایی آذربایجان گذاشته است .

قارمان همراه با عشق یاشاسین آذربایجان قیز اوغلاناری
قارمان

قاوال آذربایجانی همراه عشق
قاوال

رقص آذربایجانی با عشق ، این اصالت ها در حال نابودیست !
رقص آذری

عاشق ساز می زند، نغمه و داستان می سراید و با خواندن شعرهای حماسی ، احساسات پاک و انسانی و آزادیخواهانه را در روح و جان مردم زنده می کند و در اغلب داستان های رمانتیک (افسانه ای ) مانند اصلی و کرم ، آشیق غریب ، آشیق امراه ، عباس و گولگز، آشیق قربان و… قهرمان اصلی داستان خود، آشیق است . جالب است که یکی از این داستان ها با مضمون دویدن عاشق از پی معشوق و گریز معشوق و تغییر شکل یافتن او، در فرانسه هم معروف است و sesohpromatemsednosnahc نامیده می شود که میسترال ، شاعر مشهور، دوباره آن را به نظم درآورده است . نقل انواع شعرهای قطاری نیز در میان آشیق ها مرسوم است و بلندترین آنها شعری است که در آن زندگی آدمی از روز تولد تا خانه و گور توصیف شده است .
آشیق ها از دل روستا و ایل و عشایر برخاسته اند و بیان کننده و افکار و آرزوهای مردم عادی اجتماع اند و در واقع حرف دل آنها را می زنند. اصول کارشان ، بداهه نوازی است و معمولا آشنایی با نت و علم موسیقی ندارند و نوازندگی و خوانندگی از پدرانشان سینه به سینه با گوش کردن و به خاطر سپردن به آنها رسیده است . اما موسیقی آذربایجان تنها به این دسته از عاشق ها محدود نمی شود بلکه موسیقی ملی و علمی هم دارد و موسیقیدانان و آهنگسازان بسیاری را در سطح جهانی مطرح کرده است .


ساز موسیقی

سازهای موسیقی:

آلات موسیقی آذربایجانی
    تار
    کمانچه
    قارمون
    ناغارا
    قوپوز
    بالابان
    باغلاما
    اُرگ
    آواز(موغام)
    موسیقی کودک(ارف)

نوازنده

آلات موسیقی ایرانی
    سه تار
    کمانچه
    نی
    دف و تنبک
    سنتور و قانون
    عود
    آواز (سنتی)


کنسرت کارگاهی آموزشگاه موسیقی شهریار تبریز
وحیده علیزاده - هانیه زواری - نسیم قره داغی - نسرین بهنام

[http://www.aparat.com/v/60aBD]


آلات موسیقی پاپ و کلاسیک
    پیانو
    گیتار
    ویولون
    صداسازی و سولفژ
    تئوری موسیقی - هارمونی
    آهنگ سازی
    آواز کلاسیک و پاپ
    فلوت

آموزشگاههای موسیقی در تبریز
لینک مجموعه پست های اصالت و رسوم آذربایجان
لینک پست عروس و داماد در آذربایجان
تاریخچه آن به قرن ۱۹ و خیلی پیش تر از آن می رسد اما از قرن ۱۹ حیات ادبی و صنعت موسیقی آذربایجان پیشرفت زیادی کرده است و در نتیجه و آشنایی نزدیک با فرهنگ و تمدن کشورهای اروپای غربی ، علم و هنر آن با مضمون و خصلتی شرقی شروع به رشد نمود. در جریان پیشرفت فرهنگ و ادبیات آذربایجان در قرن ۱۹، اسم و آوازه و تارزن هایی چون صادق جان ، خوانندگانی چون عبدالباقی و آشیق هایی چون نجفقلی در گوشه و کنار قفقاز پیچیده و شهرت بسزایی کسب کرده بود. تغییرات سیاسی ، اجتماعی و ادبی قرن ۱۹، در بسیاری از شهرهای آذربایجان خودنمایی می کرد. یکی از این شهرها شوشا بود. آوازه و این شهر به علت داشتن طبیعت زیبا و افسونگر و فرهنگ مترقی نه تنها در آذربایجان بلکه در جاهای دورتر از آن نیز پیچیده بود . ادبیات و موسیقی این شهر توجه سیاحان ، ادیبان و موسیقی شناسان کشورهای اروپای غربی ، روسی و سایر ملل را جلب کرده بود.

تار

مشاهیر موسیقی

سه تار

تابستان ها از گوشه و کنار قفقاز، شعرا، نمایشنامه نویسان ، آهنگسازان و موسیقیدانان در آن جا جمع می شدند و در اجرای برنامه های تئاتر، کنسرت و مجالس جشن و عروسی شرکت می کردند. شهر شوشا مسکن استعدادهای درخشانی در موسیقی و شعر بود و چهره هایی همچون قاسم بیگ داکر، میرمحسن نواب و میرزاصادق اسداوغلو، نجف بیگ وزیراف ، خورشیدبانوناتوان و مشهدی جمیل و… نه تنها در آذربایجان بلکه در جاهای دورتر از آن نیز مشهور و شناخته شده بودند. در این خصوص موسیقی شناس مشهور و- دینوقرادوف برای موسیقی شهر شوشا که از شهرهای باصفای قره باغ محسوب می شد ارزش والایی قائل شده و می نویسد:
تاریخ موسیقی آذربایجان به وسیله و هنرمندان شوشا خلق شده است این هنرمندان موسیقی خود را نه تنها در وطن خود بلکه در سایر ممالک خاوری شناسانده اند. جا دارد از مجالس موسیقی – ادبی قرن ۱۹ که در شهر شوشا برپا می شد سخن به میان آید.


ناز نازی
[http://www.aparat.com/v/qWR9z]


وحیده شکری - گیتار
[http://www.aparat.com/v/obU1E]


در سال های ۱۹۱۰ – ۱۸۷۲ مجلس فراموشان و یا مجلس خاموشان به رهبری موسیقیدان معروف میرحسن نواب و همچنین در سال های ۱۸۹۷ – ۱۸۶۴ مجلس انس به رهبری شاعر معروف آذربایجان خورشید بانوناتوان فعالیت گسترده ای داشتند و در ترقی موسیقی آذربایجان نقش بسزایی را ایفا نمودند. در سال ۱۹۲۱کنسرواتور به پیشنهاد حاجی بیکوف با هدف تحصیل اختصاصی موسیقی ، تربیت متخصصان موسیقی اعم از نوازندگان ارکستر، معلمان موسیقی ، خوانندگان و آهنگسازان و غیره تاسیس شد و در آن پنج رشته پیانو، هنرهای آوائی ، نوازندگی ارکستر، آهنگسازی و شعبه و موسیقی شرق شروع به فعالیت نمود. در بهار ۱۹۲۲ کنسرواتور به صورت آموزشگاهی مستقل تکنیکوم موسیقی ترک تشکیل شد و مدیریت آن به حاجی بیکوف واگذار گردید. این تکنیکوم در به وجود آمدن کادر موسیقی ملی نقش بزرگی ایفا کرد. در سال اول تعداد هنرجویان به هزار نفر رسیده بود. خیلی از هنرجویان آذربایجانی بعدها موسیقیدانان برجسته ای شدند.

آموزشگاه موسیقی

نوازندگان

موسیقی تبریز

آلات موسیقی

در این سال ها هنرجویانی که در کلاس تار تحصیل می کردند، تئوری موسیقی را یاد می گرفتند، با تاریخ ادبیات موسیقی دنیا آشنا می شدند و در ارکستر سازهای ملی شرکت می کردند. در تکنیکوم برای اولین بار برنامه و درس برای شعبه و سازهای ملی از طرف اوزییر حاجی بیکوف تعیین و تشکیل گردید. این برنامه ها برای کلاس های تار، کمانچه و مقامات تکنیکوم موسیقی در نظر گرفته شده بود. در برنامه و کلاس های تار، مشق های مخصوص نت ، مقامات ، گام ها و آثار آهنگسازان ، ترانه ها و رقص های آذربایجانی در نظر گرفته شده بود. از وقایع مهم حیات تکنیکوم موسیقی ترک ، به نمایش گذاشته شدن کمدی موزیکال آرشین مال آلان اثر اوزییر حاجی بیکوف با اشتراک هنرجویان در ۲۲ ماه مه ۱۹۲۶ بود. این اثر در محل اپرا و تئاتر میرزا فتحعلی آخونداف به تماشا گذاشته شد. این گروه متشکل بود از هنرجویان رشته تار، که در کلاس حاجی بیکوف تحصیل می کردند.

شعر ترکی

ساز

نت

بسیاری از این موسیقیدانان و آهنگسازان از جمله صادق جان ، حاجی بیکوف و… تغییراتی نیز در سازها و دستگاه ها و گوشه های موسیقی دادند و سازها و دستگاه هایی خاص موسیقی آذربایجان به وجود آوردند. از جمله ، تغییراتی که میرزا صادق جان در تار ایجاد کرد. این شخص نوآور، برای اولین بار در شکل کاسه های تار تغییراتی به وجود آورد، منظور وی از این تغییرات تقویت صدای آن و همچنین نگاه داشتن و نواختن آن روی سینه بوده است . صادق جان کاسه و تار را نسبتا_ عمیق کند، از وزن آن کاست ، قطر کاسه و آن را وسعت بخشید و شکل کاسه و آن را به شکل بیضی درآورد. این گونه تغییرات باعث به وجود آمدن دو کیفیت تازه در تار شد. یکی این که باعث تقویت فیزیکی صدای تار شد و دیگر این که چون کاسه و بزرگ تار به اندازه ۱۰۰ میلیمتر از بالا به طرف عقب مایل بود، نواختن آن بر روی سینه امکان پذیر نبود. در تار جدید با از میان برداشتن این انحنا امکان بر روی سینه نواختن به وجود آمد و در نتیجه امکان بهتر نواختن آن عملی شد.

تار آذری آیدین شاطریان
[http://www.aparat.com/v/FrqUf]


موسیقی قفقازی زیبا از گروه تبریز دانس
[http://www.aparat.com/v/y2nYO]


میرزاصادق تغییراتی نیز در محل جفت شدن دسته با کاسه به وجود آورد، قبل از آن دسته و تار یکسره به کاسه متصل می شد یا این که دسته به وسیله و تکه ای از آهن به کاسه بسته می شد، با این حال در تار جدید که میرزاصادق جان سیم های آن را زیاد کرده بود به علت کثرت سیم ها میان دسته و کاسه تار خمیدگی ایجاد می شد که باعث ناموزون شدن صدای پرده های تار می شد. میرزاصادق به خاطر رفع نقصی که از کثرت سیم ها ناشی می شد دسته و تار را در دسته و کوتاهی که از خود کاسه بیرون می آمد، فرو برد و با آن جفت کرد. ضمنا_ این چوب از خمیدگی مورد بحث جلوگیری می کرد. تا آن زمان در هیچ یک از آلات موسیقی مشرق زمین این کیفیت موجود نبود. تغییرات به عمل آمده در تار در عالم موسیقی شرق یک نوع نوآوری محسوب می شد. ترتیب قرار گرفتن سیم ها، نقش بزرگی در صنعت موسیقی آذربایجان و مخصوصا_ در اجرای مقامات ایفا کرده است . سیم های تازه ای که صادق جان به تار اضافه کرده بود، سیم های زنگ بودند که به سیم های آلیکوت معروف شدند.

آواز

عشایری

مقامی

موسیقی سنتی

سیم های آلیکوت در اجرای موسیقی حرفه ای و مقامات (دستگاه های ) آذری نقش مهمی دارند. هنگام اجرای ملودی ، از این سیم ها در صورت لزوم به طور هماهنگ استفاده می شود. در سال های بعد سعید رستم اف آهنگساز آذربایجانی یک عده دستگاه ها و مقام های ضربی را برای تار، کمانچه و بالابان و نیز ارکستر آلات موسیقی ملی تنظیم کرد، این مقام ها عبارتند از: سه گاه زابل ، چهارگاه ، بیات شیراز، شور، همایون ، شوشتر و حیراتی و… تاری که صادق جان ساخت و توسعه داد، از نیمه دوم قرن نوزدهم از ترکیبات مختلف گروه های آلات موسیقی ملی جدا شد و با کمانچه ، قاوال (دف ) و خواننده که دف را هم او می نواخت ، گروه دیگری تشکیل داد. این گروه نوازندگان خدمات بزرگی در ترقی موسیقی حرفه ای و ملی آذربایجان داشته و در تاریخ موسیقی با نام نوازندگان سه نفری شناخته شده اند.

مراغه ای

عاشیقی

آذربایجان

در این گروه های سه نفری ، تار نقش رهبر را در نواختن مقام به عهده دارد و در هنگام نواختن مقام ، راهنمای خواننده است و به گوشه ها و نفس های خواننده به موقع جواب می دهد و ملودی یا گوشه ای را که خواننده خواهد خواند به او یادآوری می کند و در حقیقت خواننده را به خواندن وا می دارد. آوازه و این گروه نوازندگان نه تنها در آذربایجان بلکه در خارج از مرزهای آن نیز پیچیده است . بینوقرادوف ، موسیقیدان مشهور در کتاب خود گروه های سه نفری را با گروه های نوازندگان اروپایی مقایسه می کند و نشان می دهد که در واقع نقش و اهمیت آنها کمتر از گروه های نوازندگان درجه و یک اروپا نیست . گروه های سه نفری تنها به نواختن ملودی اکتفا نکرده بلکه ضمن همراهی خواننده ، در جای خود از عناصر چند صدایی هم استفاده می کنند. از سازهایی که در موسیقی آذربایجان استفاده می شود غیر از کمانچه ، تار و دف که قبلا_ به آنها اشاره شد می توان قوپوز (که ساز اصلی آشیق های آذربایجانی است )، بالابان (که شبیه به نی و آواز آن غمگین است )، قارمان ، قاوال یا دف ، قره نی ، تنبک و رباب ترکی (که در همان دیار به کمانچه مشهور است )، را نام برد و در ارکسترهای موسیقی ملی علاوه بر اینها گاهی از پیانو، آکاردئون و قانون نیز استفاده می شود.
قانون ، سازی تخته ای و ذوزنقه ای شکل که عمق آن در حدود چهار انگشت است . مفتول های زهی بر آن می بندند و از هر سه وتر، یک آهنگ استخراج می شود و شباهتی به سنتور دارد. برای نواختن این ساز به جای مضراب ، دو انگشتانه فلزی که در سبابه هر دست جای ناخن را می گیرد به کار می رود. وجود شیطانک متحرک این ساز و نرمی سازهای زهی ، قانون را برخلاف سنتور به کوک ثانوی نیازمند نمی سازد.


اجرای زنده اولین عشق با تار رامیز قلی اف
[http://www.aparat.com/v/h5LMY]


راک ترکی گروه زیتون
[http://www.aparat.com/v/f6oBq]


موسیقی آذربایجان در گذر اعصار رشد و صیقل یافته و مسیر تکامل خاص خود را پیموده و به عالی ترین درجه رسیده است . شوستا کوویچ ، آهنگساز بزرگ روس عصر حاضر ، مکتب آهنگسازی آذربایجان ( البته جمهوری آذربایجان ) را مکتب عالی موسقی آذربایجان نام برده است . موسیقی آذربایجان مختص قفقاز و آسیای میانه نبوده است بلکه در خاورمیانه و خاور نزدیک به طور وسیعی انتشار یافته . البته اصل موسیقی آذربایجان بر موسیقی همان موسیقی آذربایجانی است که در ایران رواج دارد .
موسیقی آذربایجانی به گونه های ملی ، شفاهی و آشیقی قابل بخش بندی است و در این مسان هنر آشیقی دارای ویژگیهای ملی و شفاهی است هنر موسیقی آشیقی از نظر مضمون : قهرمانی ، رزمی ، موضوعات تغزلی و کلاسیک و … و داشتن خصوصیات سنتی از یک طرف آفرینش حرفه ای را تشکیل می دهد ولی از نظر ساختار یک هنر فولکور است .

azarbaycan

موسیقی محلی

کمانچه

موسقی آذربایجانی به سه دسته زیر تقسیم می شود :
١. موسیقی ملی ( ترانه ها و آهنگهای رقص )
٢. ملی – حرفه ای ( همان عاشیقی )
٣. شفاهی حرفه ای ( دستگاههای موغامی ، موغام های دارای فرم کوچکتر ، موغام های ضربی )
یکی از مهمترین راههای حفظ و اشاعه موغامها و همچنین تمامی آثار فولکلوریک نغمه نگاری آنها است . موغام : موغام موسیقی کهن ملی آذربایجان به علت علاقه خاص این ملت به آن و زیبایی عمیقش و همچنین پیوند آن با ادبیات و شعر عاشیقی ، تکامل زیادی یافته است . رامز زهاب اف آن را به سه دسته زیر تقسیم می کند :
١. دستگاههای موغامی
٢. موغامهای دارایفرم کوچکتر،
٣. موغام های ضربی زمان شکل گیری موغامها به درستی معلوم نیست .

موسیقی قدیم

موزیک

خوانندگان قدیمی

در چگونگی و کیفیت موغام نوازنده ها و خواننده ها نقش مهمی را ایفا می کنند و اجرای عالی دستگاههای موغامی به دانش عمیق ، توانایی درک ، رعایت اصول تناسب،زیبایی شناسی ( Esthetiorue )و تجربه و مهارت زیاد نیاز دارد . و برای نیل به این هدف نوازنده باید آموزشهای طولانی مدت (١۰ – ۵ ) سال فقط در زمینه نوازندگی ببیند .
موغام در منابع علمی : موغام های آذربایجانی ، هنر شعری – موسیقایی ، که دارای تاریخی کهن می باشند و به طور وسیع در شرق گسترش یافته است و به دلیل زیبایی خاص خود ، نظر محققین را در تمامی اعصار به خود جلب کرده است .
تاریخ آموزش موغام ، در آذربایجان شامل دو دوره قدیم و جدید است در دوره قدیم رساله ها و منطومه های بسیاری در این باب به چشم می خورد ک ه به زبانهای فارسی و عربی و گاه ترکی نوشته شده اند که بیشتر آنها در قرنهای هشتم و نهم شمسی به رشته تحریر در آمده اند ، که بحث آنها بیشتر برروی لاد( واژه ای روسی به معنای مقام یا Mode است ولی برای اینکه با موغام آذربایجانی اشتباه نشود با همان نام به کار رفته است ) و ریتم است . یکی از نظریه پردازان بزرگ ایران به نام صفی الدین اورموی ، نظریه پرداز مشهور آذربایجانی، بود که بوجود آورنده سیستم جدی مقام های شرق به شمار می رود .

مرغ سحر فرزندان آذربایجان ، امید مظهری و ناصر عطارپور
[http://www.aparat.com/v/zHm1M]


آپاردی تاتار منی امید مظهری
[http://www.aparat.com/v/SLDeC]


علم موسیقی با رساله های کوکبی ، درویش علی بخارایی و میرزابیک آذربایجانی غنی تر می شود و همه اینها نشاندهنده این است ه موسیقی ایران و بخصوص موسیقی آذربایجانی از دیر باز مورد بررسی قرار گرفته است . اما متاسفانه این تحقیقات در اوج خود ناکام ماندند . حتی حکیم ابوخضر فارابی در آثار گرانبهایش به موضوع موغام اشاره کرده است .
لازم به یاد آوری است که موسیقی آذربایجانی حتی با حمله مغولها نیز از بین نرفت و نه تنها از بین نرفت ، بلکه در همین زمان موسیقیدانان برجسته ای از جمله صفی الدین اورموی (١٢۹۴ – ١٢٣۰ ) معرف موسیقی آذربایجانی در تمام دنیا قرار دارد . اورموی برای نخستین بار ” ١٢ موغام ” را به طور سیستماتیک در آورد اگر خود وارد انواع آن را به آوازها و بخش ها – شعبه ها ، تقسیم نمود . همچنین او در آثار علمی خود ضمن شرح مسائل فیزیکی ، آکوستیکی ، قدرت تاثیر گذاری ، ملودی ، ریتم و وزن موسیقی، قوانین موغامها ، توالی اصوات آنها و فونکسیون درجات را نیز توضیح داده است.

سامی یوسف (بابک رادمنش) با اصالت آذربایجانی
سامی یوسف

رقص

تار آذری

از دیگر نظریه پردازان ایرانی – آذربایجانی ، عبدالقادر مراغه ا ی ( ١۴٣۴ – ١٣۵٣ ) است که در اروپا برای نخستین بار دانشمند آلمانی گیزه وتر Gizze Wetter ( ١۸۵۰ – ١۷۷٣ ) از عبد القادر به عنوان نظریه پرداز موسیقی نام برده است . در نخستین پژوهشهای مراغه ای به موغام به طور آشکارا بر می خوریم. ثریا آقایوا محقق آثار مراغه ای می نویسد : ” … در پژوهشهای مراغه ای برای نخستین بار مفهوم مقام ( لار ) و نظریه مربوط به آن نیز توضیح داده می شود .” در قرنهای شانزده و هفده از رسابات نجم الدین کوکبی ، درویش علی و میرزابیک آذربایجانی می توان اطلاعات جالبی در رابطه با موغامها بدست آورد. کوکبی ١٢ موغام را به ٢۴ شعبه اصلی ، ۶ آواز و سه رنگ جدا شده از ١٢ موغام اصلی تقسیم می کند : عشاق ، نوا ، بوسیلک ، راست ، اصفهان ، زیر افکنه ( که کوچک نیز نامیده می شود ) ، بزرگ ، زنگوله ، نهاوند ، رهاوی ، حسینی ، داق و قسمتها و انواع آن . میرزا بیک علاوه به موارد بالا نام چند آواز دیگر از جمله بدل و حصارک و حصرک را نیز ذکر می کند . چنانکه از مقالات میر محسن نواب ( ١۹١۸ – ١۸٣٣ ) بر می آید ، در اواخر قرن ١۹ بر تعداد آوازها در آذربایجان افزوده شده بود . و از ۶ الی ١۵ رسیده بود .

موسیقی ایران

music

سنتی

میر محسن
نواب شعبه ها و گوشه های ۶ دستگاه را بر می شمرد .
راست ، ماهور ، شهنازی ، رهاوی ( رهاب ) ، چهار گاه و نوا
دستگاه راست : راست ، پنجگاه ، ولایتی منصوریه ، زمین خارا ، راک هندی ، آذربایجان ، عراق ، بیات ترک ، بیات قاجار ، ماورا النهر ، بال کبوتر ، حجاز ،‌شهناز ، زنگ شتر ، کرکوکی، راست.
دستگاه ماهور، ماهور، شور، عشیران، دلکش، دوگاه، زنگ شتر، حجاز، ماوراء‌النهر، شهناز، حاجیوئی، سارنج، شوشتر، مثنوی، سوز وگذاز، ماهور. دستگاه شهناز : درآمد شهناز، عاشق دشتی، سلمک، مویه، لیلی و مجنون، ابوالچپ، شاه‌ختایی، آذربایجان، وامق، محاز. دستگاه رهاوی : رهاب، همایون، ترکیب، غزال، بیات ترک، بیات قاجار، زمین خارا، ماوراء‌النهر، بال کبوتر، مجاز، بغدادی، شهناز، آذربایجان، مراج، عشیران، زنگ‌شتر، عثمانی، بیات کرد، بیات شیراز، حاجیونی، سارنج، شوشتر، مثنوی، ثقیل، سوز و گداز. دستگاه چهارگاه : چهارگاه، سه‌گاه، زابل، یدّی‌حصار، مخالف، مغلوب، منصوریه، زمین‌خارا، ماورا‌ء‌النهر، مجاز، شهناز آذربایجان، عشیران، زنگ شتر، کرکوکی. دستگاه نوا : نوا، نیشابور، درآمد‌شهناز، سیلک، حسینی، مسیحی، شهناز، حاجیونی، بیات‌کرد، آذربایجان، عشیران، زنگ شتر، کرکوکی، شاه‌ختایی، افشاری (اوشاری)، شکستة عشیران.

عالیم قاسیم اف و دخترش فرقانا
[http://www.aparat.com/v/Ucs94]


آهنگ ترکی ستارخان از عالیم قاسیموف
[http://www.aparat.com/v/ASIEM]


اما این تقسیم‌بندی تاحدودی ناقص است، مثلا به دستگاه مهم شور اشاره‌ای نشده ‌است. در موسیقی آذربایجانی بیشتر از سه گاه و شور استفاده می‌شود اما راست، شوشتر، چهارگاه و بیات شیراز نیز کم کاربرد ندارند و در این میان همایون از همه کمتر به کار می‌رود. هفت لاد اصل موسیقی آذربایجان به نقل از کتاب دو اصول موسیقی ملی آذربایجان به قرار زیر است : …..
موغام در منابع ادبی معتبری از قبیل قابوسنامه و خصوصا خمسه نظامی و … بسیار نام برده شده اند که نشانگر قدمت و اهمیت تاریخی موغامها ی آذربایجانی است نغمه نگاری ( Notation ) موغام ها :
نغمه نگاری یعنی به نت در آوردن آثار. این راه نه تنها باعث حفظ آثار می‌باشد، بلکه نیروی عظیم تحقیق و بررسی را به خود جلب می‌نماید و موجبات باززایی آثار را نیز فراهم می‌آورد.
البته در قرنهای ١۰-۸ نیز این شیوه وجود داشته است. و در زمان فارابی و مراغه‌ای نیز نغمه‌نگاری به شیوة خاصی صورت می‌گرفته است. اما در قرن ٢۰ شیوة نغمه نگاری به سبک اروپایی جایگزین شد.
در عصر حاضر نخستین بار حاجی بیگ نمونه‌های موسیقی شفاهی- حرفه‌ای آذربایجانی را به نت درآورد.
توالی ١٢ موغام :
١. عشاق : دو – ر – می- فا- سل- لا-سی- بل- دو
٢. نوا : دو – ر- می بل- فا- سل- لابل- سی‌بل- دو
٣. بوسیلک : دو – ربل- می بل- فا- سل- لا- سی‌بل- دو
۴. راست : دو – ر- می – فا- سل- لا- سی‌بل- دو
۵. عراق : دو – ر- می- فا- سل- سل‌دیز-لا- سی‌- دو
۶. اصفهان : دو – ر- می- فا- سل- لابل- سی‌بل- دو
۷. زیرافکند : دو – ر- می بل- فا- سل- لابل- سی‌بل- دو
۸. مخ رکسا : دو – ر- می – فادیز- سل – لا- سی‌- دو
۹. زنگوله : دو – ر- می- فا-فادیز- سل بل- لا- سی‌بل- دو
١۰. رهاوی : دو – ربل- می – فا- سل- لابل- سی‌بل- دو
١١. حسینی : دو – ربل- می بل- فا- سلبل- لابل- سی‌بل- دو
١٢. حجاز : دو – ربل- می بل- فا- سل بل- لابل- سی‌بل- دو

آموزشگاه موسیقی

azeri

آهنگ

دستگاههای موغامی:
دستگاههای موغامی نقطة اوج موسیقی فولکوریک آذربایجانی هستند. با استناد به اشعار نظامی معلوم می‌گردد که موغام به شکل دستگاه در آن زمان به کار‌برده می‌شده است می‌توان به این نتیجه رسید که دستگاههای موغامی فرم مکمل‌شده و کلاسیک موسیقی شفاهی حرفه‌ای‌اند. این ظرایف یادگارهایی تاریخی- فرهنگی به شمار می‌روند.
دستگاههای موغامی آذربایجان عبارتند از :
راست، شور، سه‌گاه، چهارگاه، بیات‌شیراز، شوشتر، همایون، ماهورهندی، بیات قاجار، ماهور میانی، سه‌گاه میرزاحسین، سه‌گاه زابل و سه‌گاه خارج.

راست
این موغام را می‌توان در تمامی سرزمین مسلمانان دید. در موسیقی قرون وسطی، اولین موغام و اساس سایر موغامها به حساب می‌رود و ما در موغامها. راست در موسیقی شفاهی-حرفه‌ای ملل خاور نزدیک یکی از ١٢ موغام اصلی است. از دیرباز تاکنون ماهیت اولیة خود را حفظ کرده‌است. این مایه (Mode) از سل SOL شروع می‌شود.
ترکیب موغام راست در سه مکتب موغام (باکی، شوش، شاماخی):
شماخی (شیروان) / شوشا (قاراباغ) / باکو (آبشورن)
موغام های هم‌خانواده راست :
١. دستگاه ماهور هندی
٢. دستگاه ماهور میانی
٣. دستگاه بیات قاجار
۴. دستگاه دوگاه


کلیپ آهنگ آذربایجانی اصیل و شاد جعفر احمدی
[http://www.aparat.com/v/t7uLq]


فولکلور آذربایجان ، قارا گیله Qaragile
[http://www.aparat.com/v/XS9HL]


١. دستگاه ماهور هندی، ماهور در فارسی معنای پرتگاه ودرّه می‌دهد. ماهور از دستگاههای قدیمی ایران با قدمت شاید ٣۰۰۰ سال است. و در تاریخ آمده است که با قبیلة ماهوریای هند مربوط است.
شعبه ها و گوشه های این دستگاه در طول تاریخ فرق های زیادی نموده است و امروزه ۸ شعبه و گوشه است : برداشت، مایة ماهور، مشتاق، حسینی، ولایتی،شکستة‌فارسی، عراق و قرایی.
ماهور جدای از موسیقی آذربایجانی در موسیقی کلاسیک ایران نیز تشکل وسیعی دارد و یکی از هفت دستگاه اصلی موسیقی ایران است که درجات و پایه (تونیک ) دستگاه منطبق با گام دو ماژور Domajor در موسیقی کلاسیک اروپا است ، ماهور در ترکیب واریانت آوازی ٢۰ گوشه دارد و در واریانت سازی شامل ۵۸ گوشه است .

٢. ماهور میانی : دلیل اینکه به آن ماهور میانی می گویند این است که این دستگاه در منطقه میانی گستره صوتیتار و خواننده اجرا می شود . تونیک ( درجه میانی که گام از آن شروع می شود ) ماهور میانی Fa است . یعنی از ماهور هندی که تونیک اش Do است چهار درجه بالاتر. شعبه ها : برداشت ، مایه ماهور ، عشاق ، حسینی ،ولایتی ، شکسته فارس ، مبرقعه و عشیران فونکسیون گذر در این دستگاه ” شکسته فارس ” است که این شعبه ( شکسته فارس ) نوعی رابط است.

٣. بیات قاجار : از دیگر دستگاههای همخانواده موغام راست ، بیات قاجار قاجار است ، لاد این موغام با راست یکی است با این تفاوت که بیات قاجار در مایه سی بمل Sib می باشد
حس این دستگاه حسی غمگین است . این دستگاه شامل ۸ گوشه است : بیات قاجار ، بیات ترک ، قطار ،بیاتی ، چوپان بیاتی یا بیات چوپان ( که چوپانان هنگام بردن گوسفندان به چرا می خوانند )، حجاز ، گبری و شکسته فارس .

۴. دوگاه : این دستگاه همخانواده راست است و با مایه سی بمل Sib آغاز می شود . گوشه های دوگاه : دوگاه ، روح الارواح ، زمین خارا ، ناله زنبوری ، پهلوی ، معنوی ، ماورا النهر ، حجاز ، بغدادی ، گبری ، شاه خقایی ، شیرین ، شکر و دوگاه .
شور در هیچ یک از موسیقی های شفاهی – حرفه ای آسیای میانه ، عرب و ترک ، به این موغام بر نمی خوریم و این دستگاه حجیم ترین و پیچیده ترین دستگاه در موسیقی ایرانی و آذربایجانی است. این دستگاه حجیم ترین و پیچیده ترین دستگاه در موسیقی ایرانی و آذربایجانی است. گوشه های این دستگاه عبارتند از : مایه ، در آمد ،‌شور ،مویه ، بوسیلک ، سلمک ، زیر کش ، مگریز ، سیاروح ،جدایی ، شهر آشوب ، نشیب و فراز ،خجسته ، شکسته فارسی ، سمایی ، حجاز ، بغدادی ، حجاز ، عربی ، رازمجنونی ، گبری ، گوهری ، سارنگ ابو عطا ، غم انگیز ،مهدی ضرابی ، شک شهناز ، کردشهناز ، شور شهناز ،شهناز خارا ، دلکش ، جوهری و شور .

رشید بهبوداف سلطان خوانندگی
rashid behbudof

موزیک آذری

شاهگلی

سه گاه:
سه گاه یکی از موغامهای بسیار رایج موسیقی آذربایجانی چه در ایران و چه در آذربایجان است و روح الله خالقی – موسیقی دان برجسته ایران – نیز در کتاب نظری به موسیقی خود این امر را گوشزد کرده است . سه گاه در موسیقی آذربایجانی – به دلیل علاقه زیاد به خوانندگان و نوازندگان – در کوک های متنوعی اجرا می شود . پرفسور م . ص . اسماعیل اف سه گاه را به ۵ ثنالیته تقسیم می کند .
١. مایه سی Si در اکتاو کوچک ( سه گاه خارج )
٢. مایه می Mi در اکتاو اول ( سه گاه میانی ) و مایه می در اکتاو کوچک ( سه گاه زابل )
٣. مایه لا La در اکتاو اول ( سه گاه میرزا حسین )
۴. مایه ر Re در اکتاو اول (‌سه گاهخ یالخین )
۵. مایه سل Sol در اکتاو اول ( سه گاه هاشم ) .

سه گاه زابل:
قدیمی ترین و رایج ترین نوع سخ گاه ” سه گاه زابل ” است که سه گاه میانی نیز نامیده می شود . و تونیک آن می Mi است . گوشه ها : مایه زابل ، زابل ، مانند مخالف ، مخالف ، سه گاه ، جوهری ، سه گاه زابل ، مویه ، حصارمخالف ، منصوریه ، روح الارواح ، زمین خارا ، ناله زنبوری ، پهلوی ، حجاز ، شاه خقایی ، نهاوند ، سارنج ، زابل ، سه گاه میرزا حسین

چهار گاه :
چهار گاه جدای از موسیقی آذربایجانی ، شاخص موسیقی ایران است . ساختمان این دستگاه بسیار کامل است و جالب توجه این که چهار گاه دارای دو محسوس است یعنی گام در حالت بالا رونده از محسوس به هنگام سه ربع پرده است و هنگام برگشت از رو تینک به تونیک ، یعنی هم یک گام بالا رونده است و هم یک گام پایین رونده ! تونیک چهارگاه نت دو Do است گوشه ها: چهارگاه ، بسته نگار ، فیروز ، مانند مخالف ، موالف ، جوهری ، مخالف ( یا کریم آبادی ) ، حصار ، مگریز ، زیر کش ، روبند ، غره ، مخالف ، مغلوب ، منصوریه ، عزال ، چهار گاه

خواننده

موسیقیدان

موزیک

شوشتر :
این موغام که از موغامهای اصلی آذربایجانی است در شنونده احساس غم و اندوه ایجاد می کند . بسیاری از ترانه ها ؤ رقص ها ، رنگ ها و تصنیف های آذربایجانی مربوط به این موغام است. گوشه های شوشتر ، در اواخر قرن ١۹ : امیری ، شوشتر ، شوشترک، شوشتر ، سارنج ، مثنوی ، معنوی ، افشاری ، حیدری ، عثمان ، گرایی ، قاراکرد ، مانی و کشیش اوغلو. بیات شیراز :
حاجی بیگ اف موسیقیدان آذربایجانی درباره این موغام می نویسد : ” از نظر تاثیر هنری و روانی … بیات شیراز در شنونده احساس غم بوجود می آورد ” . اما امروزه به عقیده ک . احمد اف ، موسیقیدانان و نوازندگان برجسته تار ” بیات شیراز ” را به عنوان یک موغام غم انگیز نمی گویند . اجرای امروز این موغام ، ساختار متنوع و رنگا رنگ ملودی، مخصوصا حالتهای رنگارنگ ” برداشت ” و ” مایه بیات شیراز ” و اجرای با شکوه آنها ، دوری آن را از غم و غصه نشان می دهد گوشه ها : در آمد ، بیات اصفهان ، بیات شیراز ، ابوالجب ، جعفریه ، بورشتی ، آذربایجان ، بیات کرد ، حاجیونی ، گیلی ( به معنای گلایه )، دشتی ، مهدی ضرابی ، قطار ، بیاتی ، عاشق کش ، نیریز – داوودی و عزال

همایون
همایون هفتمین دستگاه موغامی اصلی در موسیقی آذربایجانی است . همایون یکی از ٢۴ شعبه موسیقی ملل قدیم خاور نزدیک است. گوشه ها : نوا – نیشابور ، همایون ، بیاتی-فیلی ، سوز و گداز ، ترکیب ، بیداد ، بختیاری ، عزال ، نوروزی ، گونش (یعنی خورشید ) ، راوندی ، مثنوی ، پهلوی ، مولوی ، مؤالف ، عزال و همایون


آهنگ قدیمی زنجان ترکی آذربایجانی
[http://www.aparat.com/v/B3Z7n]


آشیق عیسی قره خانلو در عمارت ساعت تبریز
[http://www.aparat.com/v/9mosW]


موغام های کم حجم
موغام هایی هستند که نسبت به موغام های دیگر حجم آنها ( از نظر تعداد گوشه ها ) کمتر باشد ، معمولا در این موغام ها سه تا پنج گوشه یا شعبه اجرا می شود ، این موغام ها نخست به صورت مستقل نبوده اند ، بلکه قبلا شعبه ای از یک دستگاه موغامی دیگر بوده اند
این موغام ها عبارتند از : ١. قطار ، ٢. رهاب ، ٣. شهناز ، ۴. بیات کرد، ۵. دشتی
قطار : این موغام به دستگاه ماهور هندی نزدیک است چون که قطار قبلا از شعبه های ماهور هندی بوده است
شعبه های قطار : ١. قطار ، ٢. مایه قطار ، ٣. قطار
رهاب : از ” رهاوی ” یکی از ١٢ موغام کلاسیک ملل خاور نزدیک نشأت گرفته است ، رهاب از خانواده شور است
شعبه های رهاب : ١. برداشت ، ٢. شکسته فارسی ، ٣. عراق ، ۴. قرایی ، ۵. مسیحی ، ۶. آیاق رهاب
شهناز : شهناز موغامی کم حجم ولی با طیف وسیع است و در خیلی از دستگاهها هم به صورت شعبه در آمده است
شعبه های شهناز : ١. شهناز ، ٢. دلکش ،٣. زیر شهناز یا شهناز ریز

بیات کرد : از موغام های کم حجم خانواده شور با مایه Re
شعبه های بیات کرد : ١ – بیات کرد ، ٢ – بیات عجم ، ٣ – ” آیاق ” بیات کرد ( فرود )
دشتی : دشتی نیز از زیر مجموعه های شور است . این موغام در موسیقی آذربایجانی خیلی مورد توجه قرار نگرفته است
گوشه ها : دوبیتی ، گیلی ، گبری ، بیات کرد ، نهیب ، قرایی ، مثنوی نور و شاه ختایی

شهریار

بری باخ

آذری

موغام های ضربی
موغام های ضربی از گونه بسیار رایج در موسیقی شفاهی – حرفه ای آذر بایجان هستند . موغام های ضربی دارای ویژگیهای خاص خویش هستند . دستگاههای این موغامها مشخصأ آثاری آوازی – سازی چند قسمتی که بی شباهت به سوئیت نیست می باشند. ریتم و متد این موغام ها با شعر آذربایجانی رابطه ای تنگاتنگ دارد .

١. حیراتی یک موغام ضربی از خانواده راست می باشد و بر اساس مایه Do لاد – مقام راست استوار است
موغام ضربی حیراتی دارای بداهه پردازی مشتمل بر برگشتهای ملودی دستگاه موغامی ماهور هندی است و متد آن ۴/٢ است
٢. آراز بارمی : این موغام ضربی از خانواده شور است و براساس یکی از ۷ لاد شور استوار است
متد آن ۴/٣ و تمپوی آن سنگین است . حالت شاعرانه ای دارد و گاهی نیز با گروه کر خوانده می شود
٣. منصوریه : موغامی ضربی بر اساس کوک Do مقام – لاد چهار گاه است
منصوریه مقامی با خصوصیات حماسی و قهرمانی است.
۴. سمایی شمس : این موغام بر اساس کوک شور استوار است ،‌ این موغام با اینکه موغام مشکلی به حساب می آید ، شعبه اوج شور نیز به شمار می رود به طور کلی اجرای سمایی شمس در شنونده ، خوشی و شوق می آفریند
از خصوصیات این موغام این است که بر خلاف موغام های دیگر با یک تصنیف ملایم خاتمه می یابد .
۵. مانی : این موغام نیز مبتنی بر کوک و لاد شور است ، موسیقیدانان ملی – حرفه ای این موغام را ” عثمانی ” نیز می نامند . متد آن ۴/٢ و حالت ریتم مارش وار آن تا آخر موغام ادامه دارد.
۶. اوشاری ( افشاری ) : بر اساس لاد – مقام شوشتر استوار است و متد آن ۴/٢ آست . این موغام در موسیقی آشیقی نیز به صورت یک آهنگ سنتی ، مشهور است. ملودی این موغام منعکس کننده شکوه و عظمت است
۷. حیدری : این موغام نیز بر مقام – لاد شوشتر استوار است . همچنین متد آن ۴/٢ است . حجم حیدری نسبت به دیگر موغام های ضربی کمتر است در این موغام موسیقی سازی فعال تر است چونکه پایان آن بوسیله ساز انجام می شود نه با ساز – آواز
۸. ” قارا باغ شکسته سی ” و ” کسمه شکسته ” : در موسیقی آذربایجانی این دو نوع شکسته جایگاه بالایی دارند . این دو شعبه در قرن ١۹ به صورت موغام ضربی تغییر شکل یافتند .
گونه شکسته نخستین بار در موسیقی عاشیقی شکل یافت . قارا باغ شکسته سی اصولا توسط مردان و کسمه شکسته توسط زنان اجرا می شود.


منبع مقاله آموزشگاه شهریار
منبع تصاویر پیج فیسبوکی موسیقی آذربایجانی
گردآوری شده تبریز ویکی لینکلر


دسته بندی : آذربایجان , * تورک سئسه لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : موسیقی ایرانی , موسیقی سنتی , آلات موسیقی , موسیقی آذری , تاریخچه موسیقی , تار , آذربایجان ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات