تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال شنبه 25 بهمن 1393, 05:00 ب.ظ
تصاویری قدیمی از تبریز

تصاویری نوستالژی تبریز از دوران قاجاری و پهلوی را برای شما در این مطلب میزنم البته با یک کتاب ارزشمند...
دانلود کتاب دارالسلطنه تبریز - مرحوم شاهزاده نادر میرزا

میدان ساعت

آذربایجان سر شیرین زبان ایران همانطورکه قبلا در بسیاری مطالب اشاره کردیم از دوران باستان و قبل مهاجرت آریایی ها در تاریخ این سرزمین، صاحب تمدن و نقش مهمی را در تعیین سرنوشت و تاریخ ایران ایفا کرده است. آنچنان که قبلا اشاره شده قبل از ورود آریایی ها در آذربایجان تمدن های اورارتو و مانناها و آشوری و نیز پیش از میلاد عصرآهن و عصر حجر و همچنین در دوره بعد از میلاد مسیح و امپراتوریهای بزرگی چون ساکاها و ایغوزها و ماد و پارس و ساسانی و اشکانی را تجربه کرده و دوره اوج آذربایجان دوران سلجوقی و ایلخانی مغول بوده است و شهر تبریز در آذربایجان 400 سال پایتختی ایران را یدک کشیده است. اینها را گفتم تا مرور کلی باشد و نیز در کتاب معرفی شده ظاهرا شاهزاده قاجاری از اینها خبری نداشتند چون اینترنت نبوده! اما در عصر تکنولوژی معلوم گشته تبریز و آذربایجان بسیار پیش تر از هزاره های میلاد مسیح بوده است که کاملا روشن و با سند است...

اشاره به چند مورد دوران باستان:

كشف 95 قبر كلان سنگی 5 هزار ساله در تپه زردخانه اهر
بومیان آذربایجان از هزاره ی سوم تا هزاره تا هزاره اول
پست یانیق تپه تبریز
پست عصرآهن نفرین شده تبریز
پست مهرورجوی مراغه
پست تمدن مانناها در آذربایجان
پارینه سنگی و عصرحجر در آذربایجان شرقیاکنون شهرداری به این سبک دروازه های هشتگانه تاریخی تبریز را احیا میکند
صاحب دیوان

جشنهای شاه قاجاری در میدان عالی قاپوی تبریز

عالی قاپو

کاخ شمس العماره عالی قاپو تبریز - کاخ ولیعهد قاجاری
تخریب توسط پهلوی
، در هر دوره باید چقدر آثار تاریخی تبریز بدبخت نابود کنند؟!
عالی قاپو تبریز

پیشیه یولی در حیاطهای قدیمی تبریز!

پیشیه یولی

برف قدیم های تبریز !
قدیم تبریز

حالا گفتیم کمی تاریخ نزدیکتر به معاصر را با تصاویری از تبریز دارالسلطنه و شهر متجدد ایران در تاریخ معاصر (قاجاری- پهلوی) را مرور کنیم...

در ادامه مطلب با تصاویر قدیمی و نیز توضیحاتی درباره کتاب معرفی شده خواهیم پرداخت.


پست تبریز پایتخت علم ایران
پست گورستان های تاریخی تبریز
پست کاخهای نابود شده تبریز
پست ربع رشیدی تبریز
تاریخ تبریز بعد از اسلام برخلاف تاریخ كهن آن كه با حدس و گمان همراه است، روشن و واضح است. اعراب این شهر را در سال 21 هـ . ق. فتح كردند و به دنبال آن قبایلی از اعراب مانند ازدها كه از قبایل معروف یمن بودند در این شهر ماندند و حكومت روادیان را بنیان نهادند.
در دوره حكومت روادیان تبریز پایتخت آذربایجان شد و به علت موقعیت ممتاز جغرافیایی و نظامی بیشتر از سایر شهرها مورد توجه قرار گرفت.

اهالی تبریز در سال 616 هـ .ق. موفق شدند با دادن هدایای قیمتی و پول فراوان، از هجوم مغولان به شهر و ویرانی آن جلوگیری كنند. پس از حمله مغول به ایران برای اولین بار شهر تبریز به دستور آباقاخان پایتخت رسمی ایلخانان شد. سلطان محمود غازان خان معروف‌ترین شاه مغول در سال 694هـ .ق. تبریز را مقر حكومت قرار داد و آن را به منتهای درجه عظمت و بزرگی و آبادانی رسانید.

محلات سرخاب، اهراب، میارمیار تبریز - اواسط قاجاریهتاریخ

عمارت ها و باغ های قدیم قاجاری تبریز
تبریز قدیم

توپخانه دولتی تبریز
توپخانه

معلمخانه دولتی تبریز اواسط قاجار
قاجاریه

 تبریز - جنگ جهانی دوم
جنگ جهانی در تبریز

خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی در بخش شمالی تبریز در بیلانكوه مركز علمی ربع رشیدی را بنا نهاد. تاج‌الدین علیشاه جیلانی نیز مسجد علیشاه (ارك تبریز) را در مركز شهر بنا نهاد. تبریز در این زمان رسماً پایتخت ایلخانان مغول بود و تمام مملكت از جیحون تا مصر زیر اطاعت فرمانروایان تبریز قرار داشت.

پس از ایلخانان مغول، تبریز در عصر جلایریان و تركمانان آق قویونلو و قره قویونلو پایتخت ایران شد و در این زمان (870هـ .ق) بود كه به دستور جهانشاه بن قره یوسف بن تركمان مسجد كبود (گؤی مسجد) بنا گردید.

یورشهای امیرتیمور و فرزندان او به تبریز، كوچ دادن اجباری صنعتگران و هنرمندان تبریزی به تركستان و بالاخره زلزله‌های بی امان و پی در پی شكوه و عظمت تبریز را به طور موقت از بین برد و اكثر آثار تاریخی كم نظیر آن از بین رفت.

از مجموعه کاخ ها در تبریز
عمارت

کاخ تبریز

تاریخ ایران

شهریار
شهریار

باغشمال - اکثر این عمات ها دوره پهلوی تخریب شدند!
باغشهر

در سال 906هـ .ق. شاه اسماعیل صفوی تبریز را پایتخت ایران كرد. در دوران صفوی شهر تبریز بارها میدان جنگ ایران و عثمانی شد. در آغاز حكومت قاجار به خصوص زمان فتحعلی شاه، تبریز پایتخت دوم یا ولیعهدنشین ایران شد و محل استقرار عباس میرزا نایب‌السلطنه گردید. تمام ولیعهدهای خاندان قاجار در مقام حكومت آذربایجان دوران ولیعهدی خود را در این شهر سپری كردند.

در سال 1285 شمسی مردم تبریز در انقلاب مشروطیت نقش بزرگی را برعهده گرفتند و آزادیخواهانی همچون ستارخان و باقرخان در این دیار درخشیدند

در سال 1324 مردم تبریز و آذربایجان شاهد اعلام حكومت داخلی به رهبری فرقه دمكرات آذربایجان بودند كه این حكومت در آذر ماه 1325 با حمله قشون دولت مركزی سرنگون شد.

گازران تبریز - پهلوی
محله گازران

جشنهای ملی در تبریز
جشنهای ملی

تبریز قدیمی

حرمسرا

فرودگاه تبریز دوره پهلوی
فرودگاه تبریز


وضعیت دارالسلطنه تبریز در دوره قاجار
میرزا صالح شیرازی یكی از اولین دانشجویان اعزامی به خارج از كشور است كه پس از پایان گرفتن تحصیلات خود در انگلستان، وقتی كه به ایران برمی‏گردد، برای نخستین بار روزنامه‏ای را به تقلید از غرب یعنی بدون پیش زمینه واقعی، در تهران انتشار می‏دهد. لكن انتشار مرتب و منظم روزنامه در ایران – نظیر جراید اروپا- از اقدامات میرزا تقی‏خان امیركبیر در سومین سال سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بشمار می‏رود.

تبریز دومین شهر ایران است كه در آن روزنامه انتشار یافته است. چراكه خطه آذربایجان بنا به علل زیر برای دولت مركزی از اهمیت ویژه‏ای برخوردار بوده است‌:

1- با كشورهای آزمند و بزرگ روسیه تزاری و عثمانی هم مرز بود.

2- در سر راه تجاری اروپا و آسیا قرار داشت. تبریز به صورت مركز مهم فعالیت‏های اقتصادی، نظامی و سیاسی ایران درآمده بود. در حقیقت این شهر دومین پایتخت ایران محسوب می‏شد.

3- بنابه علل مزبور مردم آذربایجان به آگاهی‏های سیاسی و اجتماعی بیشتری دست یافته بودند ونهضت تجدد خواهی در این خطه از دیگر نقاط كشور بیشتر بوده است.

روزنامه‏ای كه برای اولین بار در تبریز انتشار یافته، «روزنامه ملتی» نام داشته است. وجه تسمیه این روزنامه به این سبب بوده است كه روزنامه وقایع اتفاقیه – چاپ تهران – روزنامه رسمی و دولتی بوده كه به توجیه استبداد می‏پرداخت و حوادث و وقایع كشوری و اخبار درباریان در آن انعكاس می‏یافت. سانسور شدیدی بر آن حاكم بود و هیچگونه انتقادی از حكومت و وضع نابسامان مملكت وسیه روزی مردم در آن دیده نمی‏شد. ناصرالدین شاه به جهت آگاهی كم و بیشی كه از ناآرامی‏های اجتماعی و احوال عمومی مردم – به ویژه مردم آذربایجان – داشت، برای آن كه به نحوی همگان را دلخوش و آرام كند، اجازه انتشار «روزنامه ملتی» را صادر می‏كند.


صاحب الامر تبریز
تاریخ تبریز

صاحب آباد

طاق نصرت معزالملک قاجاری دولت قاجار در تبریز
قاجاریه

مقصودیه و قورخانه تبریز - اواسط قاجار

دارالسلطنه تبریز

دیوار قلعه قورخانه ارک - اواسط قاجار
Qajar


معرفی خلاصه کتاب:
روایت شاهزاده قاجار از «تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز»

نگارنده: لیلا حسین نیا

کجا رواست که دروغ و گزافه ای چند زنم پس از ما خردمندان خوانند اگر ما را فرزند یا فرزندزاده ای در جهان باشد آشکار یا نهان گویند این از دوده ی آن دروغ زن است که نام را به نامه ای نوشت و چنو نبود. نزد پروردگار نیز معذور باشم، بدان مثال که ما امروز به کتّاب و مورخان گذشته بسیار گوییم و گواژها زنیم. چون این نامه بخوانی و نیکو بیندیشی نکته ها بینی از نمونه این سخن بندی که از نظر گذراندید از جمله دلنشین ترین و صادقانه ترین سخنان نادرمیرزای قاجار بود.»

آنچه خوانیدم قسمتی بود از کتاب ارزشمند «تاریخ و جغرافی دارالسلطنه ی تبریز» نوشته نادرمیرزا، از شاهزادگان قاجار. شاهزاده ای که به نوشتن تاریخ و جغرافیای شهر دارالسلطنه ی تبریز می پردازد و چنان که خود می گوید صداقت و درستی را پیشه ی نوشتار خود کرده است تا بتواند یکی از معتبرترین و صحیح ترین کتب تاریخی در حوزه ی تبریزشناسی را به رشته ی نثر در آورد.

خرابی های مسجد کبود و فیصریه تبریز
مسجد کبود

باغ ملی عمارت شیرین و فرهاد تبریز
باغشمال

خیابان منصور سابق - میدان شهید بهشتی اکنون!
عوض کردن اسم هی اصیل در تبریز!
منصور سابق

رادیو تبریز

رادیو تبریز

تصادف شیک قدیمی در تبریز - ارس پلاک نیستند!
زمان قدیم

مولف این کتاب از جمله شاهزادگان قاجار بوده که پدربزگش، محمد قلی میرزا ملک آرا، فرزند فتحعلی شاه قاجار است. نکته ی جالب توجه این است که نسل مادر نادر میرزا، از سویی به خاندان حکومتی صفوی و شاه طهماسب و از سویی به نادر شاه افشار می رسد و نگارنده چند بار در کتاب خود از تیره ی پادشاهی خود به فخر و مباهات یاد کرده است. نادرمیرزا در روز جمعه اول ماه رمضان سال 1242 هجری قمری در شهر استرآباد (گرگان فعلی) به دنیا آمد. پدرش بدیع الزمان میرزا، به مدت سی سال از طرف فتحعلی شاه، حکمران گرگان بود. بعد از مرگ فتحعلی شاه عده ای از شاهزادگان قاجار با سنگ اندازی بر سر راه محمدشاه، دعوی پادشاهی میکنند و اوضاع کشور کمی مغشوش می شود و بدیع الزمان میرزا پدر نادرمیرزا، گرگان را ترک گفته به سوی تبریز رهسپار می شود. در تبریز بدیع الزمان میرزا به اتهام همکاری با مدعیان پادشاهی دستگیر می کنند و همسر و فرزندانش را به تهران می فرستند. بعد از چهارسال بی گناهی او ثابت می شود و این اجازه را کسب میکند که همراه خانواده اش در تبریز و زیر نظر حکومت باشد. بلاخره در پانزده سالگی، نادر میرزا به شهری می رسد که قرار است روزی در خصوص آن شهر تاریخی بنویسد.

میدان راه آهن تبریز
راه آهن تبریز

ورود شاه قاجار به دارالسلطنه تبریز
مظفرالدین شاه

شاه گلی تبریز چهار سال مانده به جنگ جهانی
شاه گلی قدیم

عمارت ساعت تبریز - حدود 70 سال قبل
ساعت

ارک تبریز
ارک

نادر میرزا که در تهران اصول و پایه های علوم و فنون را آموخته بود، در تبریز و زیر نظر پدرش به کسب علم و دانش می پردازد. مدت درازی در دستگاه مظفرالدین میرزای ولیعهد در تبریز به امور دیوانی مشغول می شود و دارائی و اموالی گرد می آورد هرچند که در اواخر عمرش مورد آزار و اذیت میرغضب باشی حکومت قرار می گیرد، اما همواره در دستگاه حکومتی قاجار دارای عزت و احترام خاصی بوده.

نادرمیرزا کتابش را در مدت اقامت چهل ساله اش در تبریز گردآوری کرده است. در سال 1300 قمری کتاب خود را مدوّن کرده است و در سال 1301 قمری با تجدیدنظر و اضافات به تحریر آن پایان داده است.

در این کتاب علاوه بر مشاهدات و شنیده های مولف از زندگی و وضع اجتماعی مردم، شرح مفصلی از آداب و رسوم جاری عصر خود را جمع آورده است. همچنین نگرش دقیق و موشکافانه ی مولف به محلات شهر و آداب و رسوم هر محله خصوصا صنعت غالب آن محله، به قناتها و آب راه های شهر و به ابنیه و آثار کهن شهر؛ قابل تقدیر است. از ویژگی های مهم کتاب، اطلاعاتی ست که نویسنده ازاوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی یکصد و پنجاه ساله دوران حکومت قاجار و یک قرن قبل از آنها می دهد. نزدیک به صد فقره از فرامین و مناشیری که از جانب نادرشاه، شاهرخ میرزا، کریم خان زند، آقا محمدخان قاجار، فتحعلی شاه قاجار و عباس میرزا نایب السلطنه برای حکام و امرای آذربایجان ارسال گردیده؛ در این کتاب  آمده است. علاوه بر این شرح حال شاهزادگان قاجار و امرای آن سوی ارس که با قاجار روابط خانوادگی داشتند و سایر حکام و امرای آذربایجان در این کتاب آمده است.

پل سعید آباد تبریز دوره قاجار
سعید آباد

نقاشی باغات شنب غازان تبریز
شام قازان

دورنمای باغمیشه تبریز - دوره قاجار
باغمیشه

شاه گلی
ائل گلی

ششگلان تبریز
ششگلان

نادر میرزا در کتاب تاریخ و جغرافی دارالسلطنه ی تبریز، مطالب دیگری نیز آورده است که البته با تاریخ تبریز ارتباطی ندارد ولی در جای دیگر چنین مشروح پرداخت نشده است، از این قبیل است شرح غائله ی طغیان شیخ عبیدالله کرد، و داستان حفر کانال سوئز و حضور پادشاهان کشورهای مختلف در مراسم شروع به کار آن است.

علاوه بر مشاهدات شخصی نادر میرزا و نیز اطلاعاتی که از خاندان های اصیل و باسابقه ی شهر، درباره ی تاریخ تبریز از کتب و منابع بسیاری نیز بهره جسته که میتوان از جمله ی آنها به این کتب اشاره کرد: وفیات الاعیان از ابن خلکان، تاریخ کامل ابن اثیر، نزهه القلوب از حمدالله مستوفی، سفرنامه ناصرخسرو، سیاحتنامه شاردن، آتشکده ی آذر و...

درباره ی سبک انشا و زبان نادرمیرزا شاید بهتر آن است که رجوع کنیم به یادداشت استاد مرحوم عباس اقبال آشتیانی درباره ی نادر میرزا که چنین نوشته است : « ... سبک نگارش این کتاب مصنوع و متکلف است و مولف در فارسی نوشتن سبکی به کلی ساختگی ابداع کرده است و به همین دلیل در برخی از قسمت ها عبارات او سست و نامفهوم است... » البته با نگاهی کلی به کتاب می توان نظر استاد اقبال آشتیانی را تایید کرد.
در نهایت کتاب تاریخ و جغرافی دارالسلطنه یتبریز را می توانی کتبی مفید و ارزشمند در حوزه ی تبریز شناسی و آذربایجان شناسی نامید و بر دست و قلم و توانایی نادرمیرزای قاجار درود فرستاد.


دوره معاصر نزدیک!!!


کسی از این خبری داره؟!!
سیاه پوش

ساخت پل کابلی تبریز 1385 - این خیلی معاصر هست!
ساخت پل کابلی

اینجا معاصر هست اما قدیمی شده!!!

ولیعصر قدیم

بچه های ولیعصر تبریز میفهمن چی میگم!
فلکه بزرگ ولیعصر

دسته بندی : تبریز , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : تاریخ معاصر , دارالسلطنه , تاریخ دوره قاجار تبریز , عالی قاپو , باغشمال , tabriz , سرگذشت تبریز ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( پنجشنبه 15 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( پنجشنبه 8 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( پنجشنبه 19 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( شنبه 14 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( چهارشنبه 4 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( شنبه 9 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( یکشنبه 3 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( پنجشنبه 23 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( دوشنبه 15 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( پنجشنبه 4 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( چهارشنبه 20 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic