تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - جمعیت ترکهای ایران
 

تبریز ویکی لینکلر

 
جمعیت ترکهای ایران
نظرات |

همه جای ایران سرای من است

یک مطلب درباره ترکیب جمعتی تقریبی ترکی زبانان ایران است. کشور ما یگ گل رنگارنگ از ترکیب همه اقوام مختلف و متنوع است که هرکدام با اصالت و زبانی خاص و غنی متمایز گشته است. مهمترین عامل اتحاد و پیشرفت کشور ما شناخت این اقوام و ظرفیت ها و فرهنگ های آنها و احترام گذاشتن به هریک میباشد.
مثل این فیلم که توسط شبکه تی آر تی فارسی ترکیه در مورد روز جهانی زبان مادری هست و برایتان ضبط کردم و حتما حوصله کنید ببینید که در آخر آن از طرف یک روستایی اردبیلی میگوید:
لفظ لفظ عرب است، فارسی شکر است، ترکی هنر است ، کردی گهر است...


یاشاسین همه ایران با همه اقوام
و نژادها و زبان ها

یاشاسین

این فیلم به این خاطر در این پست زده شد که با وجود جمعیت زیاد ترکهای ایران حق تحصیل هنوز وجود ندارد! حتی اگر یک نفر هم با هویت و زبانی خاص باشم زبان مادری حق من است.
واقعا چرا من که یک تُرک آذربایجانی هستم و برای زبان رسمی کشورم یعنی فارسی احترام قائل بوده و حتی مطالبم را به فارسی مینویسم باید از زبان مادری خود محروم بوده و باعث بدبینی شود؟!!
  حال چرا باید گلبرگ های این گل رنگین تکه تکه و یک روز لر، یک روز ترک، یک روز رشتی و یا هر تک تک آنها تمسخر یا هویت آن بی ارزش جلوه شود؟!! 

زبان مادری " آنا دیلی " و احترام به اقوام ایرانی
[http://www.aparat.com/v/wJ1AN]


حال اشاره ای داریم به جمعتی تقریبی اقوام مختلف ترکان ایران زمین که ایران با این تفاوت هایش زیباست بشرطی که یاد بگیریم به یکدیگر به مساوات احترام و رعایت حال همدیگر کنیم. ترکهای غیور ایران اعم از ترکمن ها، آذربایجانی ها، خراسانی ها، قشقایی ها و خلجی ها و تالشی ها و.. یکی از بزرگترین این اقوام میباشند.

نسبت ترکیب جمعتی ترکهای ایران سال 2010 تا 2014
زنجان بیشترین - یزد و سیستان بلوچستان کمترین
جمعیت ایران

تراکم جمعیتی تُرکهای ایران
آمار جمعیتی

تاکنون علیرغم درخواست های متعدد فعالان مرتبط با جمعیت های مختلف زبانی ایران برای گنجاندن گزینه زبان در سرشماری های دوره ای جمعیت ، تاکنون هیچ گونه آمارگیری رسمی در این زمینه به عمل نیامده است. در نتیجه هیچ گونه آمار رسمی هم در مورد تعداد جمعیت های زبانی  مختلف در ایران وجود ندارد. هر گروهی هم با توجه به منافع خود آمار دلخواه خود را ارائه می دهد. بیشتر منابع این گروهها هم سایت های خارجی است که در صحت اطلاعات آنها به علت عدم دسترسی به منابع داخلی همواره شک و تردید وجود دارد.
برای مثال به تعداد جمعیت زبانی فارس و ترک ایران در منابع خارجی زیر توجه نمایید:
سایت سازمان سیا[ 1 ] و سایت اتنولوگ[ 2 ] جمعیت فارسی زبانان ایران را حدود 45 میلیون دانسته اند.
همه سخنوران زبان ترکی در ایران را سایت سازمان سیا[ 3 ] حدود 13.5 میلیون نفر اعلام کرده و سایت اتنولوگ[ 4 ] فقط جمعیت شاخه آذربایجانی زبان ترکی در ایران را 15 میلیون و 500 هزار نفر اعلام کرده است.

جمعیت ترک های ایران در روایت کتاب های زیر تا 30 و 35 میلیون هم ذکر شده است:

War and Peace in the Caucasus: Ethnic Conflict and the New Geopolitics  5
Turkey-Iran Relations , 1979-2004: Revolution , Ideology , War , Coups and Geopolitics 6
Borders And Brethren  7
Continuum Political Encyclopedia of the Middle East  8

همچنانکه پیشتر گفته شد به سبب عدم وجود آمار رسمی ، همه اعداد ذکر شده فقط تخمین و محاسبه نویسندگان آن است و هیچ پشتوانه علمی قابل قبولی در پس خود ندارند.


ترکیب جمعیتی

برای دانستن تعداد واقعی و یا حداقل نزدیک به واقعیت ترکیب جمعیتی ایران چه باید کرد؟

برای به دست آوردن این آمار ما نه به منابع خارجی ، بلکه نگاهی به منابع داخلی می اندازیم. نخست به آمار ارائه شده وزارت آموزش و پرورش می پردازیم. این وزارت خانه که متولی اصلی آموزش زبان فارسی به دانش‌ آموزان است لابد آماری هم از دانش آموزان غیر فارسی زبان که در سیستم این وزارت خانه به آنها دانش آموز "دو زبانه" گفته می شود دارد. با هم خبر زیر را به نقل از خبرگزاری فارس[ 9 ] می خوانیم:

"توجه به مناطق چندزبانه در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شد وزیر آموزش و پرورش افزود: صبح امروز در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با حضور رئیس جمهور تبدیل آموزش و پرورش کشور به دو دوره 6 ساله ابتدایی و 6 ساله دوم و حذف دوره راهنمایی از نظام آموزشی به تصویب رسید؛ توجه به مناطق محروم و چند زبانه برای ایجاد عدالت آموزشی نیز یکی دیگر از مصوبات امروز شورای عالی آموزش و پرورش بود. وی ادامه داد: 70 درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است؛ این گونه دانش‌آموزان چگونه می‌توانند با دانش‌آموزانی که در تهران تحصیل می‌کنند رقابت کنند. حاجی‌بابایی اظهار داشت: دانش‌آموزی که در کلاس اول با این افت تحصیلی مواجه شود تا آخر نیز نمی‌تواند موفق باشد. تاریخ خبر 88/9/23"

اقوام نژاد ترک ایران
ترکهای ایران

در اصفهان مهاجرین جلفایی و تبارزه هستند که در جنگ با ارامنه و عثمانی کوچ کردند
قشقایی

از این خبر می توان نتیجه گرفت که تنها 30 درصد دانش آموزان ایرانی و به تبع آن 30 درصد جمعیت کشور فارس هستند و بقیه به سایر گروههای زبانی تعلق دارند. یعنی 22 میلیون و 500 هزار نفر فارس و 52 میلیون و 500 هزار نفر دیگر غیر فارس هستند.

به علت عدم تداخل موضوع مطلب از بررسی آن قسمت از سخنان وزیر سابق آموزش و پرورش ، جناب آقای حاجی بابایی می گذریم که گفته اند: " پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است !!"


علی اکبر صالحی: در ایران ٤٠% به زبان ترکی صحبت می کنند
[http://www.aparat.com/v/pvRyq]

جمعیت ترک های ایران چقدر است؟
باز هم رسیدیم به سوال اول مطلب که ترک های ایران چند نفرند؟ تا اینجا می دانیم که جمعیت غیر فارس ایران حدود 52 میلیون و 500 هزار نفرند و ترک ها هم جزئی از این تعداد هستند. برای دانستن جواب سوالمان نگاهی می اندازیم به مصاحبه وزیر امورخارجه سابق و معاون فعلی رئیس جمهور با رسانه های کشور ترکیه.

"علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران برای دیدار و مذاکره رسمی با مقامات ترکیه ای وارد آنکارا شده است. صالحی پس از ورودش به ترکیه در فرودگاه اسن بوغا به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
در پاسخ به یکی از سوالات آقای صالحی با احتمال نزدیک به یقین محل مذاکرات هسته ای ایران با غرب را ترکیه و شهر استانبول معرفی کرد.
صالحی در مورد زمان دیدارهای رسمی مابین مقامات ایران با سران اروپائی در مورد مسائل هسته ای را بیان نکرد ولی به نظر شخصی اش ترکیه و استانبول یکی از مناسبترین مکانهای برای میزبانی این ملاقات ها می باشد.
آقای صالحی در ادامه از برادری ملل ترکیه و ایران سخنانی را بیان کرده و خواستار گسترش روابط مابین ترکیه و ایران شد.
به نظر آقای صالحی پیوندهای تاریخی و فرهنگی ترکیه و ایران می تواند یکی از علل نزدیکی ملل ترکیه و ایران شود. آقای صالحی در ادامه افزود:
ما کم و بیش زبان مشترکی داریم ، بیش از 40% مردمان ایران به زبان ترکی صحبت می کنند و این می تواند نکته بسیار مثبتی در روابط ترکیه و ایران تلقی شود.

حدیثی همانند حدیث دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت!
فوم ترک

حالا که صحبت از جناب صالحی شد بخشی از سخنان ایشان در انستیتو شرق شناسی و میراث خطی آکادمی علوم تاجیکستان[ 10 ] را یادآور می شویم و از دوستان می خواهیم که به جای کلمه فارسی ، ترکی را در آن جایگزین نموده و دوباره آن را بخوانند:

"وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست محققین ، ادبا و پژوهشگران تاجیکی در انستیتو شرق شناسی و میراث خطی آکادمی علوم تاجیکستان در شهر دوشنبه گفت: فرهنگ و تمدن نتایج اندیشه انسان است و زبان از عناصر عمده فرهنگ و تمدن است که مانند نخ تسبیح عناصر فرهنگ و تمدن را به هم متصل می‌کند.
صالحی با اشاره به اینکه زبان فارسی اقوام مختلف فارسی زبان با شاخه‌های مختلف را بهم پیوند داده است ، اضافه کرد: هویت زدایی از زبان زدایی آغاز می‌شود ، لذا مسئولیت شما اساتید و شخصیت‌های فرهنگی در پاسداری از زبان فارسی بسیار مهم است چرا که اینکار به منزله پاسداری از هویت ، ‌تاریخ ، فرهنگ ، ‌تمدن و پیشینه ما بعنوان ریشه دارترین تمدن‌های جهان است.
وی تصریح کرد: قدرت‌های غربی با سیطره مادی و رسانه‌ای درصدد هستند که یکی پس از دیگری فرهنگ‌ها را کنار زده و انسان‌هایی با هویت مصنوعی بوجود آورند."

turks

تراکتور

تهران و ترکیب جمعیت (بعنوان پر جمعیت ترین شهر ایران)
ترکیب جمعیتی شهر تهران هم همیشه مورد بحث بوده است ، این شهر با پایتخت شدنش در سال 1210 قمری ، همواره پذیرای مهاجرین بوده است. بیشترین مهاجران را هم به علت عدم اختصاص بودجه کافی از آذربایجان داشته است. در این قسمت مطلب می خواهیم به مانند بعضی دوستان کمی شیطنت به کار برده و از منابع خارجی در این زمینه استفاده کنم ولی مانند بعضی ها به سراغ سازمان سیا و امثالهم نمی رویم! آقای احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه سابق و نخست وزیر فعلی ترکیه در توجیه روابط نزدیک ایران و ترکیه ( البته قبل از شروع اتفاقات سوریه ) به خبرنگاران می گوید: " اگر از شما دومین شهر ترک زبان بعد از استانبول را بپرسند ، احتمالا در پاسخ خواهید گفت: آنکارا. اما پاسخ درست تهران است. اگر آمار صحیحی گرفته شود تعداد ترک های تهران از آنکارا بیشتر یا حداقل برابر با آنکاراست."

منبع مقاله : سایت میانالی
منابع: در صورت درخواست ارائه میشود

لینک پست اسکناس های ملی

لینک پست زبان شگفت انگیز ترکی

لینک مجموعه پست های تورک سئسه لینکمرتبط با : ایران آذربایجان * تورک سئسه لینک
برچسب ها : ترک های ایران-جمعیت اقوام-ترکیب جمعیتی کشور-روز زبان مادری-جمعیت تهران-آذریها-ترکی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : جمعه 1 اسفند 1393
زمان : 12:05 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
کوروش سه شنبه 26 خرداد 1394 07:06 ب.ظ
خیلی خری ترک بیلمز با این آمار درآوردنت حالا کی میخوا برید وطنتون مغولستان تو خاک ایرانیا چیکار میکنید
تبریز قارتال پاسخ داد:
قبل از اینکه حیوانهای بیشعوری مثل تو پا بذاره ایران عزیزمان، اولا ما اینجا(آذربایجان) تمدن 8000 ساله مانایی و اورارتویی و ساکایی در کنار آشوریها و سومری ها در آذربایجان و همچنین ترکمنهای خراسان و قشقایی ها داشتیم .


دوما این کامنت دهن خراب شما چاپ کردم تا همه سطح فرهنگ و شعور شما را مشاهده کنند تا بدانند چطور هموطنهای سگ صفت حسود که تنش میخارد و صد بدتر از دشمن است داریم.


سوما زمان نژادپرستی و فاشیسم گری به پایان رسیده همه انسان هستند و عرب و لر و ترک و فارس و کرد و بلوچ و بختیاری همه صاحب ایران هستند و سندش به اسم تو سگ پارس کن نخورده بلکه به اسم شهدا و بابک خرمدین و ستارخان و همه مردم ایران خورده.


چهارما بیخیال بذار خرمن به آسیاب دشمن نریزیم برو هر وقت آدم شدی برگرد خواستی اینجا کامنت بذار...
حامد شنبه 8 فروردین 1394 02:02 ق.ظ
سلام رفیق خسته نباشی
ازت ممنون میشم اگه ادرس این حدیثی رو که نوشتی ترکا لشکر خدا هستند رو برام بفرستی یا تو سایتت قرار بدی
میخام بدونم کدوم کتابه
یاشاسین
ساغ یاشیسن
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام این از یک کتاب عکس برداشته شده و بمن فرستادن اگر اون دوستم پیدا کنم میپرسم نام کتاب چی هست والا سایت نیست در تصویر هم مشخصه البته من شخصا به این جور چیزها معتقد نیستم چه مردی از پارس چه این حدیث!
یاشا...
زنگانلی پنجشنبه 14 اسفند 1393 04:26 ب.ظ
تورک اوغلی بیلر دردیمی بیگانسی بیلمز
یاشاسین تورک ایگیدلرین یاشاسین قارتال
تبریز قارتال پاسخ داد:
ساغولون تورک دیلداش...
قربانی ینگی اسپیران شنبه 2 اسفند 1393 01:16 ب.ظ
سلاملار
حورمتلی قارتال قارداشیم

چوخ گوزل یازی لارینان بیزی سئویندردون

الله قلمیزه قووت وئیرسین
یاشاسین آنا دلی
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام تشکور سیزدن...
اینشالله دیل و اصلمیز حیفظ اولا ...
لوطف ائلدیز...
داود شنبه 2 اسفند 1393 04:24 ق.ظ
سلام،یکبار در یکی از وبلاگها معروف من بحث آمار غلط سرشماری مناطق ترک نشین به خصوص تبریز رومطرح کردم.اینجا هم با استدلال دوباره مطرح میکنم.
یک تفکری از دوره رضاخان در ایران قوت گرفت که جمعیت ترکان نباید بیشتر از فارسها بشود حتی با ارایه امار های ساختگی.این تفکر در مورد جمعیت تبریز و اسفهان با شدت بیشتری ادامه دارد.یکی از روشهایی که می توان به غلط بودن و ساختگی بودن آمار جمعیت تبریز مقایسه تراکم جمعیت با دخالت دادن آمار مرکز آمار و مقایسه آن با شهرهای همتراز و حتی شهرهای متوسط و کوچک است.
طبق امار به اصطلاح رسمی جمعیت تبریز در سال 90کمی کمتر از 1500000نفر است و وسعت شهر 237km2است که با این حساب تراکم در تبریز حدود6300نفر خواهد شد
تراکم چند کلانشهر و شهر متوسط
تهران:12000
مشهد:11000
اصفهان:10500
کرمانشاه:10500
اردبیل:9500
رشت:9500
و...
مقایسه ها نشان می دهد که تبریزی که از لحاظ برج سازی و تراکم ساخت سازها در رتبه دوم کشوری است و باید تراکمی مانند تهران و یا شاید بیشتر از آن داشته باشد« به خاطر وجود اتوبانهای عریض تهران و بی بهره بودن تبریز از ان»از شهر متوسطی مانند اردبیل هم پایین تر است.
با احتساب میانگین تراکم جمعیت در شهرهای ایران«10000نفر در km2»جمعیت شهر تبریز در سال90بالغ بر دومیلیون نفر بوده.
البته هموطنان اردبیلی از لفظ شهر متوسط ناراحت نشوند.متوسط نسبت به تبریز والا اردبیل با توجه به جوان بودن در زمینه مرکز استان بودن از بسیاری از شهرهای ایران زیباتر و سرتر است.
تبریز قارتال پاسخ داد:
بلی واقعیت امر اینست که تبریز جمعیتی بیش از آن دارد که در آمارها گفته میشود!!!
متاسفانه این امر باعث شده در خیلی زمینه ها هم عقب بمانیم مثلا اختصاص بودجه نسبت به جمعیت!

مرسی از راهنمایی شما...
ارسلان جمعه 1 اسفند 1393 09:20 ب.ظ
یاشاسین ترک دنیاسی
تبریز قارتال پاسخ داد:
یاشاسین ... یاشاسین بوتون اینسالار...
میلاد جمعه 1 اسفند 1393 02:15 ب.ظ
سلام قارداش سویندیم ک گلدون
قارداش اینستگرامدا وارسان؟؟؟؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام یاشا ایرادت وار...

واردی آما اصلا گئتمیرم چون وقت یوخدی ! فیس بوک و آپارات و لنزور دا وارام و بورا دا حوصله اینستا قالمیر!
تورک جمعه 1 اسفند 1393 01:33 ب.ظ
قارتال قارداش من آپم گلین گلین
یاشاسین آنادیلی
تبریز قارتال پاسخ داد:
میلاد جمعه 1 اسفند 1393 11:38 ق.ظ
سلام قارداش ممنون چوخ گوزل مطلبی دی یاشا
انصافا استفاده الدوخ
قارداش دس خوش یورلما
آنادیلیمی سویرم
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام قارداش نئجسن یوخسان؟!
ساغولاسان یاشاسین آنا دیلی ...
تورک جمعه 1 اسفند 1393 03:17 ق.ظ
قارتال قارداش مطالب چوخ چوخ گوزللری ساغول قارداش
جمعیت ترکان ایران ۴۰ میلیون نفر هستند من حق دارم به زبان مادری ایم تدریس کنم به تو ۲اسفند سالگرد زبان مادری هست تبریک الیرم یاشاسین آزربایجان یاشاسین تورک خلقی یاشاسین ترکان ایران یاشاسین زبان مادری خودم یاشا قارداش
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
ممنونام . البته من او تورکلر که همشه اؤز دیل و اصالتین دانیرلار تورک بیلمئرم ...!
انشالله زبان مادری ما مورد توجه قرار گرفته و حق ما به عدالت رعایت شود... یاشاسین...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ