تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - محوطه قدمگاه تاریخی آذرشهر
 

تبریز ویکی لینکلر

 
محوطه قدمگاه تاریخی آذرشهر
نظرات |

قدمی در تاریخ آذربایجان

آیا آذربایجان و تاریخش را کامل میدانیم؟!
واقعا دریاییست خطه آذربایجان از هنر و تاریخ و طبیعت و بزرگان که از هر گوشه آن میشود چیزی جدید دید. مطمئنا بسیاری از خود اهالی خطه آذربایجان بسیاری از ظرفیت های دیار خود را نمیدانند و از آن بیشتر خیلی از هموطنان هم بی اطلاع هستند. واقعا میشد فقط از طریق بخش توریسم طبیعت و تاریخ آذربایجان، کل کشور را بی نیاز از نفت و بدبختی های آن کرد حتی به معادن آذربایجان که این خطه معدن معادن است نیازی نداشتیم. مثلا تنها در خود آذرشهر بهترین سنگ های گرانیت و سخت ایران و جهان معروف و تولید میشود یا مس ورزقان که خود ورزقانی ها درمانده و فقیر هستد یا طلای آذربایجان غربی یا نفت مغان اردبیل و...
لیست معادن کشف شده آذربایجان شرقی

معادن آذربایجان شرقی

قیزیل داغ آذرشهر - معادن و سنگ های با ارزش بسیار در آذرشهر
قیزیل داغ

چه حاصل باید بیشتر به توریسم اهمیت میدادیم و برای اینکار باید اول خود سرزمینمان را بشناسیم ولی آنها را یا نابود میکنیم مثل طبیعت و دریاچه ارومیه یا از آنها غافل و بی خبریم و معرفی نداریم. پس بهتر است لااقل خودمان طبیعت و تاریخمان را بشناسیم.

طبیعت آذرشهر
طبیعت زیبای اطراف آذرشهر
باغات آذربایجان شرقی

روستای قدمگاه ( بادامیار ) آذرشهر (توفارقان) در جنوب آذرشهر از روستاهایی است که دارای یک گورستان تاریخی وسیع می باشد که آرامگاه خواجه علی بادامیاری و مریدش پیرچوپان ولی در آن واقع است علاوه بر آن در نزدیکی این قبرستان در دل کوه معبدی وجود دارد که به نام معبد یا مسجد غار معروف است.
بعضی از باستان شناسان قدمت این غار را به دوران پیش از تاریخ نسبت می دهند و بر این عقیده اند که ابتدا به عنوان معبد استفاده شد و به تدریج از قرون ششم ، هفتم و هشتم به بعد محل تکیه گاه دروایش و عرفا بوده و سپس به مسجد دوره صفویه تبدیل شده است . این معبد به شکل گنبد قیفی شکل به ارتفاع 12 متر با قاعده ای به شعاع 7 متر است که در نوک گنبد منفذی جهت تهویه و روشنایی تعبیه گردیده است .

غار و معبد آتش پرستی قدمگاه آذرشهر

قدمگاه آذرشهر

قدمگاه

درون غار به شکل استوانه کامل با قطر تقریبی پانزده متر با دودکش یا هوا کش کله قندی است،در منتهی الیه دودکش از طرف داخل به تعداد هشت عدد شمش طلای ناب استوانه ای شکل در دو ردیف طوری نصب شده بود ،که نورخورشید را به طورکامل به داخل غار منعکس وآنجا را بسیار روشنایی می بخشیدکه متأسفانه تعدادی از آنها در یورش روسها به آذربایجان غارت شد، دوسه عدد باقیمانده نیز به دستور رضاخان از جا کنده و به تهران منتقل شد و بعد هم معلوم نشد چه بلایی به سر آنها آمد!

بادامیار

دکتر ماهیار نوّاب استاد تاریخ و رئیس پیشین دانشگاه تبریز قدمت این غار را به دوازده هزارسال (12000 سال) پیش تخمین می زند. قبلاً معبد خورشیدپرستان وآتش پرستان بوده که در زمان های مختلف، بهره برداری های متفاوتی از این غار می شد،گاهی سنگرومحل امن نیروهای رزمی و گاهی هم محل عبادت دراویش. اکنون به عنوان مسجد روستا مورد استفاده قرار می گیرد، که اهالی و روستائیان مراسم مذهبی ماههای محرم ورمضان را در این محل انجام می دهند.

لینک منبع


لینک مجموعه پست های شهرستان لینک

لینک پست یانیق تپه تبریز خسروشهر
لینک پست معبد مهروجوی مراغه
لینک پست عصر آهن تبریز


بخشی از خاطره یک مسافر هموطن به قدمگاه آذرشهر
در 15 کیلومتری آذرشهردر قریۀ بادامیار (قدمگاه) قرار گرفته و متعلق به قرن 9 و 10ق . است. بیشتر مردگان این گورستان از شیوخ دورۀ صفوی هستند. اهالی محل، آن را به نام دیک قبرستان می‎نامند. این گورستان بر روی پشته‎ای قرار گرفته و سنگ‎نبشته‎ها و حجّاریهایی در آن دیده می‎شود. از اشخاصی که درین گورستان مدفونند باید خواجه ابواسحق ابراهیم مشهور به پیر چوپان و خواجه‎علی بادامیاری را نام برد.


آذر شهر

آذرشهر در یک منطقه کوهستانی واقع شده و زمینهایش حاصلخیز و وجود باغات و رودخونه و قنات هایش هر گردشگری رو به وجد میاورد . گذشته از لپه که که اصلی ترین محصول این شهر محسوب میشه ، گردو و خشکبار ( مخصوصا قیسی ) و زردآلو به وفور پیدا میشود حتی در پیاده روهای داخل شهر تا دلتان بخواهد درخت شاه توت وجود دارد که کسی حتی نگاهشان هم نمیکند!

و اما برویم سراغ قدمگاه : از روستای قاضی جهان تا گورستان قدمگاه با ماشین هفت - هشت دقیقه ای طول میکشد تا برسیم و یک ورودیه 500 تومانی و وارد منطقه میشویم و با صحنه ای روبرو میشویم که دل هر انسان و غیر انسانی رو به درد میاورد . گورهایی که شکافته شده بود و سنگ قبرهایی که شکسته بود و البته بی حرمتی که به مردگان شده بود .

توفارقان

بادامیار آذرشهر

ماجرا از زبان اهالی بومی منطقه :
هنگامی که امام حسین (ع) قیام میکند و بسوی کوفه میرود جمعی از دلاوران آذربایجان تصمیم میگیرند به امام کمک کنند و آماده میشوند که بروند کربلا ولی کسی میاید و خبر شهادت امام را میدهد و آنها هم ( به روایتی 17 نفر) از شدت ناراحتی دست به خودکشی میزنن و مردم هم با همان هیبت و سلاح هایشان خاکشان میکنند و جالب که روی سنگ قبر هر کدامشان عکس اسلحه آنها هم حک شده و سالها بعد که غارتگران روسی و زضاخانی به طمع گنج و اشیا زیر خاکی اقدام به نبش قبر میکنند متوجه میشوند یکیشان متعلق به خواهر دوتا از جنگجویان است که سنگ قبر برادرهایش را خودش از کوه تراشیده و برایشان گذاشته...
چیزی که بیشتر باعث تاسف است که این وحشیگری ها در سالهای اخیر هم ( از وقتی که جاده آسفالت زدن ) رخ داده و متاسفانه حتی به استخونهای مرده ها هم رحم نکردند!!!

وقتی از گورستان برمیگردیم 500 متری که به سمت راست میرویم با یک پدیده کم نظیر مواجه میشویم یعنی معبد قدمگاه.

گورستان تاریخی

گورستان قدمگاه

معبد باستانی

این معبد که مثل غاری در دل کوه کنده شده در دوره‌های قدیمتر (قبل از اسلام) به عنوان معبد زرتشتیان استفاده می‌شده . این معبد در قرون ۶-۸ ه. ق تکیه عرفا و دراویش بوده ولی بعدها به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. فضای معبد  دایره شکل و قطری برابر 15 متر دارد و از کف تا پنجره نورگیر سقف 12 متر ارتفاع آن است . محراب آن تعبیه شده که قبلا به صورت آتشکده بوده ولی بعدها محرابی که رویش به قبله اس و به صورت عبادتگاه اسلامی در آمده . چیزی که خیلی ملموس بود هوای بسیار خنک داخل معبد بود . منطقه قدمگاه مملو از مارهای سمی است!

خطه آذربایجان مملو از زیبایی هاست و انشالا اگه عمری باقی بود به تناوب مکانهای حیرت انگیز این خطه سرسبز رو به شما معرفی میکنم . مکانهایی مثل کندوان ( یکی از سه روستای صخره ایی دنیا ) یا جنگل های ارسباران یا اطراف سهند و ...

دیدنیهای از اطراف آذرشهر

خانه های صخره ای چراغیل
[http://www.aparat.com/v/tWZqH]

روستای چراغیل
[http://www.aparat.com/v/xUYao]

پاییز زیبای آذرشهر
[http://www.aparat.com/v/wO0en]

چشمه تاپ تاپان
[http://www.aparat.com/v/MoRsS]

سد ینگجه
[http://www.aparat.com/v/7AEPN]

روستای قرمزی گول
[http://www.aparat.com/v/3YJ0s]


قیرمیزی گؤل
سفر آذربایجان شرقی

چشمه تاپ تاپان و سنگ های گرانیت
تاپ تاپان

باغات آذرشهر
سرسبز

آذرشهر آذربایجان شرقی

توفارقان

مسجد قدمگاه در نزدیكی روستای بادامیار در جنوب شرقی آذرشهر مانند غاری در دل كوه كنده شده كه در دوره‌های قبل از اسلام به عنوان معبد مهری استفاده می‌شده است.
این معبد گنبدی شكل در قرون شش الی هشت هجری - قمری به عنوان تكیه عرفا و دراویش و سپس به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می‌گرفت.
فضای این مكان در غار زیر زمینی دایره شكل قرار گرفته و قطر آن حدود پانزده متر، دالانی به طول 9 متر با عرض یك و نیم و ارتفاع تقریبا پنج متر به دهلیزی وسیع‌تر به طول پنج و نیم متر با عرض بیش از بیست متر با ارتفاع پنج الی چهار متر می‌پیوندد كه این دهلیز به فضای گنبدی شكل غار باز می‌شود و این فضا هم از كف تا پنجره نورگیر سقف حدود دوازده متر ارتفاع دارد.


محراب این غارگنبدی شكل با مقرنس ‌های آویخته كه به دوره صفوی تعلق دارد، به نحوی احداث شده كه گمان می‌رود در زمانی نزدیك‌تر تعبیه شده باشد و می‌توان فرض كرد كه این فضا برای مقاصد مذهبی ساخته نشده باشد. یعنی نه مسجد و نه مقبره بوده است.
معبد قدمگاه آذرشهر

میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

برخی از باستان ‎شناسان آن را به دوران پیش از تاریخ نسبت می‎دهند كه بعداً به صورت آتشكده و بعد از آن با تعبیه‌ محرابی كه رو به قبله دارد به صورت عبادتگاه اسلامی در آورده‌اند.
آثار این بنا حكایت از این می كند كه ممكن است زمان احداث این مكان بسیار دور باشد و برای كاربرد دیگری به جز مسجد احداث شده باشد و به احتمال زیاد هم دوران ساخت این بنا پیش از اسلام است.
در حال حاضر مردم برخی از ساكنان روستاهای همجوار مراسم مذهبی ماه های رمضان و محرم را در آنجا برگزار می‌كنند و نذورات خود را در كنار این مسجد قدیمی به جا می‌آورند.

قبور و گورستان تاریخی قدمگاه
سنگ قبر

آتش پرستی

این بنای تاریخی و باستانی در سال 1347 با شماره 779 در فهرست آثار تاریخی كشورمان به ثبت رسید.
در كنار معبد و مسجد گنبدی شكل روستای بادامیار (قدمگاه) آذرشهر گورستان تاریخی نیز قرار گرفته است.
گورستان قدیمی بادامیار بر روی پشته ای قرار دارد و سنگ نبشته ها و حجاری ها و مجسمه های متنوعی در آن به چشم می خورد، سنگ نبشته ها و الواح قبور به خط كوفی و ثلث نو است.

خطوط كوفی اغلب سنگ نبشته های ثلث تقریباً همه یكنواخت و یك دست است و نشان می دهد كه در روزگاری كنده شده اند كه مذهب جعفری در آذربایجان رسمیت و عمومیت یافته و محبت خاندان نبوت در دلها جا گرفته و نام ائمه اطهار (ع) زینت بخش كتیبه های قبور بزرگان علم و عرفان شده است.

غار و معبد باستانی قدمگاه
معبد باستانی

غار قدمگاه

متاسفانه با گذشت زمان در بی توجهی مسولان ذی ربط بیشتر سنگ نوشته های این گورستان تاریخی توسط افراد سود جود تخریب و از بین رفته است.
روستای بادامیار كه در زبان محلی به آن قدمگاه گفته می شود در حدود 7 كیلومتری جنوب شرقی آذرشهر واقع شده است
در حال حاضر این مسجد و محوطه تاریخی مربوط به آن با تلاش و پیگیری های آقای سعید رحیمی مقدم و حمایت سازمان میراث فرهنگی استان مورد مرمت ، سرمایه گذاری و محوطه سازی و ایجاد امکانات رفاهی ، خدماتی قرار گرفته است . که با تکمیل این مجموعه میزبان جمع  کثیری از توریستها ، مهمانان داخلی و خارجی خواهد بود.

منبع سایت قدمگاه
http://www.qadamgah.com
گردآوری تبریز ویکی لینکلرمرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : گورستان تاریخی-غار باستانی-معبد مهرپرستی-طبیعت آذرشهر-توفارقان-قدمگاه-azarshahr-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 4 اسفند 1393
زمان : 03:45 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
بابک شنبه 26 فروردین 1396 05:52 ق.ظ
فرموید رضا شاه کند و برد! اونوقت این داستان های که اینقدر درباره رضا شاه میگن که توهین کرد "حالا خوبه تاج الملوک همسرش اذری بود" این همه داستان بعضی دوستان ایرانستیز "که البته میدونیم سوزششان از کجاست! " میگن در کجا خوانید؟؟؟ میدونید "دروغ! گویی و جعل تاریخ اونم به شکل مضحک! که همه دنیا میخندن بین این هویططط تلب! عاشق هویت بیگانه دومی نداره.... مثل همین نوروز "اگووز بایرام!!!! خب برادر من میخوای ایینهای ایران باستان جشن بگیری بگیر دیگه اگوز و مونوز و مغول و.... اخه چرا؟؟؟ اذریها هم از نژادگان ایران بودن و بقول شهریار کانون زبان پهللوی ونژاد اریا و اتشکده های مقدس زرتشتی و بابک خرمدین و رستم فرخزاد اذری سپهسالار ساسانی و ........ چرااینکارها میکنید؟ این اسمش هویططط تلبی؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
ما تورک ایرانی هستیم و نیازی به توصیه و نسخه پیچی دیگران نیست که از کیسه خلیفه حق ما را ببخشند ایران کشور ما است و تورک بودن افتخار و هویت ما. همین و بس
manicure شنبه 19 فروردین 1396 07:12 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to protect against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything
I've worked hard on. Any recommendations?
بهروز چهارشنبه 9 فروردین 1396 01:24 ق.ظ
با سلام و تشکر از اطلاع رسانی خوبتون . من خیلی خوشحل شدم از این همه آثار باستانی و معبد و مسجد زیبای روستای بادامیار . قدرش رو بدونید و ازش خوب حفاظت کنید اینها ماندگار هستند . باز هم ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام. امیدواریم به میراث بیشتر توجه و حفظ شوند. تشکر
زیبایی های آذربایجان چهارشنبه 6 اسفند 1393 12:24 ب.ظ
سلام ....(با تاخیر )روز مهندس مبارک....

ممنون از مطلب مفیدتون
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
بر شما هم مبارک ممنون انشالله مهندسین الگوی خودشان را خواجه نصیرالدین توسی قرار داده و مثل ایشان در مراغه مهندسی کنند که ماندگار شوند...

یاشا...
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک سه شنبه 5 اسفند 1393 11:26 ب.ظ
سلام دوست عزیز تبریزیم ممنون از حضور گرمتون در وبمراستش نظرات در وبلاگهام همشون بسته نیست بعضی از پستهای اول رو خودم به قصد بسته م بخاطره اینکه کسی بخواد بیاد وبلاگم به اولین پست پسنده نکنه و تا اخرین پست بره و آخرین پستها رو هم ببینه و بعد نظر بده.من پستهای اخر رو نظرهاشو باز گذاشتم.
اگر دیدید وبلاگم دیر بالا میاد هم بخاطره وجود عکسهای زیادی که گذاشتم و این تصاویر زیاد هم به درخواست هموطنهامون بوده که گفتن تصاویر زیادی از کرمانشاه بذارم تا هموطنهامون بیشتر با جاذبه های تفریحی توریستی کرمانشـاه آشنا بشن.
مرسی دوست خوبم که بهم سر می زنید و منو از نظرهای با ارزش و خوبتون بهره مند می کنید

kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام باشه ممنون ...
خواهش میکنم موفق باشید...
تبریز سه شنبه 5 اسفند 1393 04:34 ب.ظ
با سلام دوست عزیز اگه امکانش هست پستی درباره انتقال تجهیزات کارخاته ذوب سونگون به کرمان بذارین شایدمسولین به خودشون بیان وفقط شعارندن ومردم رو نپچونن
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام بلی وقتی نمایند مجلس آقای منادی این حرف میگه دیگه چه نیازی هست ما بگیم همه میدونن طلاها و مس آذربایجان کجاها میره و آلودگی و زلزله اش برای ما هست!!!
باز اگه شد چشم تاکید میشه ممنون از شما...
سیدمصطفی باقی سه شنبه 5 اسفند 1393 07:09 ق.ظ
پاینده باشید
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنون یاشایین...
تورک دوشنبه 4 اسفند 1393 11:56 ب.ظ
قارتال قارداش تاسف بار خیلی تاسف بار می باشد به معان ها و طلا معبد ها غارت کردن و در گورستان به قبرها وجسدمردگان رحم نکردند

قارتال قارداش خبر را خواندی نماینده اردبیل
تبریز قارتال پاسخ داد:
تورک دوشنبه 4 اسفند 1393 10:58 ب.ظ
قارتال قارداش گوزل مطالبیدی معبدها و باعات و گورستان چوخ گوزل افسوس که به وسایل ها و طلاهای معبد حرم نکردند به قبرها و به جسد مردگان هم حرم نکردند یاشا قارداش
تبریز قارتال پاسخ داد:
بلی اتفاقات رخ داده برای قبرهای آن واقعا اسفناک بوده و ناراحت کننده بوده ....
تاریخ آذربایجان هرقدر بدانیم بازم کم میدانیم اما مهم اینکه از تاریخ عبرت و درس بگیریم...

ممنون قارداش...
saeed دوشنبه 4 اسفند 1393 08:42 ب.ظ
سلام به همه

بعد مدت ها یه پستی گذاشتیم بیاین ببینید.

حق زبان مادری (رهیافت اخلاقی حق زبان مادری)
http://shahrimtabriz.blogfa.com/
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
مرسی خیلی وقت بود نبودی یاشا...
tohid دوشنبه 4 اسفند 1393 07:50 ب.ظ
خیلی جالبه
عجب قدمت تاریخی داره منطقه ی ما
حیف که رسیدگی نمیشه
تبریز قارتال پاسخ داد:
بلی آذربایجان تاریخ باستان زنده ایران هست و باید ارزش و قدرش را دانست...
متاسفانه میراث فرهنگی کلا ضعیف هست !
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ