تبریز ویکی لینکلر

 
روستای توریستی و صخره ای کندوان آذربایجان شرقی
نظرات |

قارتال در سرزمین عجایب

در پاییز بود که رفتم گون دوغان (مکانی که خورشید از آنجا طلوع میکند) یا همان کندوان شگفت انگیز در دامنه سهند "اوآئوش" و تصاویر مربوط به پاییز است.
جالبه نامهای اصیل مناطق ما را دایما
و هرطورکه دوست داشتند تغییر دادند و ما سکوت کردیم که اگر لیست این تغییر نامهای آذربایجان را بنویسیم طوماری میشود ولی برای تغییر یک مجسمه در سلماس چه بلوا و چه نامه های سرگشاده نوشتند که مردم این دیار بیشتر فهمیدند چه خبر است، چه بگوییم از این آذربایجان مظلوم..!
شگفت آورتر اینکه تاریخ هزاران ساله آذربایجان و حتی قدمت کندوان را هم در منابع براحتی تغییر و نادیده میگیرند، درحالیکه بیشتر باستان شناسان معروف و خارجی دنیا بر قدمت باستانی شش هزار ساله و عصر یکجا نشینی (کل منطقه حیله ور) کندوان سلطان داغی سهند تاکید و صحه گذاشته اند ولی منابع داخلی فقط بر قدمت ایلخانی آن تمرکز و اشاره دارند و کمتر میتوانید تاریخ باستانی آنرا ببینید!

Kandovan Village in East Azerbaijan , Iran

روستای کندوان

هتل صخره ای کندوان

لینک خبر تابناک و نقض سرتیتر خود در متن خبر!
  • قدمت این روستا به 700 سال می رسد! (قدمت خود روستا 700 سال است نه منطقه و زندگی بشر)
  • این هتل گواه دیگری است بر مهارت های مهندسی ایرانیان که به روزهای مادها، کوروش کبیر، داریوش و خشایارشا باز میگردد! (6000 سال آیا دوره ماد و هخامنشی بود یا اورارتو؟! و آیا هتلی آن زمان بود؟!)
  • پروفسور دیوید رول باستان شناس مشهور انگلیسی در سفر به ایران و کشف نخستین مسیر پستی دنیا، قدمت کندوان در این مسیر را یکی از استنادات خود برای نظریه یکجانشینی بشر غارنشین و زندگی اجتماعی انسان ها قرار داده است! (چیزی که اغلب از قدمت این منطقه باستانی در منابع داخلی اشاره نمیشود!)

هتل صخره ای لاله کندوان کم نظیر در جهانهنل کندوان
روستای باستانی مدفون شده حیله ور کنار کندوان
حیله ور
چنار 1200 ساله ثبت ملی شهرستان اسکو در مسیر کندوان
درخت کهنسال
خانه هایی عجیب کنده شده در دل کوه
 
روستای کندوان

بهرحال مهم اینست که قدر این جاذبه فوق العاده توریستی را بدانیم و از آن بهتر استفاده کنیم مثل کاپادوکیای ترکیه، البته کندوان بسیار قدیمی تر و جالبتر هم هست بخاطر وجود زندگی بشر در عصر کنونی ولی در داکوتای آمریکا و ترکیه زندگی واقعی وجود ندارد و اینکه پرفسور پیتر مارتینی و دیوید رول بر قدمت باستانی آن تاکید دارند. همچنین باید برای ثبت جهانی این روستای صخره ای خاص تلاش بیشتر شده و اجازه ورود محصولات و صنایع دستی چینی و نیز ساخت ساز غیرمجاز داده نشود و از همه مهمتر رفاه و خدمات لازم برای اهالی ساکن بومی این روستا فراهم تا از مهاجرت آنها اجتناب شود.

زندگی شگفت انگیز در کندوان

[http://www.aparat.com/v/4hJ3A]

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند.کندوان آذربایجان شرقی

کران

خانه‌ها هرمی شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است. کندوان منطقه‌ای ییلاقی از رشته کوه‌های سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به آن جا می‌کشاند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای ۶ هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است. دیوید رول قدمت کندوان در این مسیر را یکی از استنادات خود برای نظریه فرود آدم یکجانشینی بشر غار نشین و زندگی اجتماعی انسان‌ها_ قرار داده روستای زیبای کندوان نزدیک تبریز جالب توجه است. این مکان محل تنها هتل دنیاست که در دل کوه حک شده است.


منظره بهاری کندوان
سهند
منظره تابستانی کندوان
تعطیلات تابستان
منظره زمستانی کندوان
مناظر زمستانیموقعیت جغرافیایی وطبیعی روستای کندوان

روستای تاریخی کندوان طبق آمار میراث فرهنگی در 22 کیلومتری جنوب اسکو در دامنه ی سر سبز کوه سلطان داغی و62 کیلومتری جنوب غربی تنبریز در میان دره ای با صفا کنار رود خانه ا ی پر آب به همین نام واقع شده است .

روستای توریستی

روستای تاریخی

travel

سلطان داغی


قدمت تاریخی روستای کندوان
در مورد قدمت این روستا تاریخ دقیق و مستندی وجود ندارد عده ای آنرا متعلق به قرن هفتم هجری می دانند و برخی از باستانشناسان قدمت این روستا را به دوره های پیش از اسلام نسبت می دهند .
دکتر همایون عقیده دارد که اهالی کندوان ابتدا ساکن حیله ور بودند ودر جهت از مصونیت حمله ی دشمنان (مغول ها) وحوادث طبیعی به کندوان پناه برده اند .
بررسی سفالینه های این منطقه حاکی از این است که تا قبل از زمان ایلخانان محل سکونت بوده است.

دامنه سهند
شگفتی معاون مجلس آلمان از عجایب کندوان
توریست های خارجی

او متعقد است ابتدا کران ها به جهت مقابله با دشمنان ودر امان ماندن از آنها مورد استفاده قرار گرفته ولی به تدریج به جهت مقابله با سرما وگرما این مکان را برای زندگی مطلوب یافتند.ولی نظریه یدیوید رول و پیتر مارتینی در این مورد متفاوت استاین دو باستانشناس عقیده دارند کندوان قدمت بسیاری دارد وآنچه از نظریه یآنها می شود برداشت کرد این است که رگه هایی از زندگی پیش از تاریخ می توان مشاهده کرد .
در نزدیکی کندوان، روستای بایرام نیز وجود دارد که تاریخ آن به دوران اورارتویی برمیگردد.این روستا به دلیل واقع شدن در یک دشت صاف و داشتن موقعیت چهار راهی محل اجتماع و برگزاری جشن های باستانی از سده های پیش از میلاد بوده است . در این روستا جشن هایی مثل عید نوروز ، چهارشنبه سوری که از اعیاد اصیل مردم آذربایجان می باشد برگزار می گردید . این روستا در طول تاریخ دو بار ویران گردیده است
یکی در زمان حمله ی آشور و دیگری در زمان حمله ی عثمانی ها  . اما به دلیل موقعیت این روستا ، مجدداً احیا و بازسازی شده است . هسته ی اولیه و اصلی این روستا در اطراف چشمه های آب در منطقه های( حوض باغی )و( کند ایچی) می باشد . با توجه به مستندات ذکر شده و خرابی دو مرتبه ای این روستا ، اگر کاوش هایی در این روستا و منطقه( گـون دوغ ) واقع در جنوب شرق این روستا انجام گیرد حکایت های زیادی از تاریخ در سینه ی خود خواهد داشت.


نه گوزلدی گوزل باهار - چه زیباست بهار
[http://www.aparat.com/v/ElUMe]

بررسی تاریخ کندوان

جالب است اول فیلم آذربایجان شرقی در در منطقه شمال شرق ایران مینامد!

[http://www.aparat.com/v/db2jp]


وجه تسمیه:

آنچه بیش از همه در روستای کندوان جلب نظر می کند معماری کم نظیر صخره ای روستاست. این نوع از معماری حاکی از صحنه ی مبارزه و جدال انسان باطبیعت و در خدمت گرفتن صخره های طبیعی است .این روستا تنها روستای صخره ای کشورمان و به عبارتی بهتر تنها روستای صخره ای دنیاست که حیات درآن جریان دارد و همین امر آن را از مشابهان خود در آمریکا و ترکیه و... متمایز می کند .
پنجره های بسیار کوچک اتاق ها و نور بسیار کم داخل خانه ها فضاهای کوچک و کم ارتفاع از ویژگی منحصر به فرد خانه های کندویی شکل این روستاست که در دل صخره های سنگی که به شکل مخروطی یا کله قندی هستند ساخته شدند .از مزیت های این خانه ها این است که هوای داخل خانه ها در زمستان گرم و در تابستان خنک است و این درجه حرارت در هر زمانی بر عکس درجه حرارتی است که بیرون از خانه ها و در دهکده در فصل تابستان و زمستان جریان دارد.

گوندوغان

kandovan

روستایی در دل کوه

روستای شگفت انگیز


ساختار کرانهای روستا:
در دل تپه ها ی بلند این روستا که ارتفاع بعضی از آنها به 40 متر می رسد آغل وانبار واتاقک حفر شده که بسیار دیدنی است .کرانها عموما"دارای دو طبقه هستند ودر برخی موارد سه و حتی چهار طبقه هم در آنها ایجاد گردیده است .هر طبقه دارای ارتباط مستقلی با بیرون است .طبقه ی پایین خانه ها معمولا" به طویله حیوانات اختصاص دارد وطبقات بالا محل سکونت خانوارهاست در طبقات پایین به علت عرض بیشتر جداره ها ایجاد حفره ای جهت نورگیر مشکل بوده ولی در طبقات بالا نورگیر گوچکی تعبیه شده است.
از ساختمان های عمومی روستا می توان به مسجد روستا اشاره کرد کران مسجد یکی از بزرگترین کرانهای روستاست دارای سه طبقه است طبقه ی اول طویله دوم مسجد وسوم مسکونی است که قدمت آن به زمان صفویه می رسد .واز دیگر کران های عمومی روستا هتل صخره ای روستاست که جدیدا" احداث شده وسومین هتل صخره ای جهان است ودر فاز اول دارای جمعا" ده کران به همراه جکوزی و روم سرویس سمعی بصری با تمام امکانات می باشد ونقش زیادی در جلب توریست داشته است.
جنس این مخروط ها از نوع اینمبریت ولاهار است که بر اثر مخلوط شدن مواد آتشفشانی سهند با گل ولای حاصل از باران سیل آسا به وجود آمده است وتشکیلات طبقات بر روی آبرفت قدیمی واقع شده ورود خانه ی کندوان بیش از ده متر آن را حفر کرده است وپایین برده است.


خانه های کندوان

روستاییان

روستای هدف

کله قندی

آب معدنی روستا:
از دیگر جاذبه های روستا اب معدنی روستاست این آب به صورت چشمه بوده در گروه آبهای
کلسیک سرد می باشد وطی آزمایشات انجام شده روی چهار نوع سنگ کلیه اثر دارد .بنابراین آب این چشمه یکی از موثر ترین منابع طبیعی است که می تواند در دفع سنگ کلیه موثر باشد که این چشمه حدود نیم لیتر در هر ثانیه آبدهی دارد ودر کنار کرانهای صخره ای طبیعت بسیار زیبایی را به وجود آورده است.
آنچه ذکر شد گوشه ای از زیبایی های این روستای تاریخی است .امید است که روزی برسد که بتوانیم با مدیریت مناسب وبرنامه ریزی صحیح زیبایی های ایران زمین را در برابردیدگان جهانیان به تصویر بکشیم

آب معدنی کندوان از دل کوههای سهند

آب معدنی

طبیعت کندوان

سفر روستایی

رودخانه کندوان

کندوان، روستای صخره های پایدار
حداقل می دانیم که این مردمان از ۶۰۰۰ سال پیش این گونه زیسته اند. در بستری از آب و رویش، در زمستان هایی سرد، با بهاری پرشکوفه و در هوایی پر از اکسیژن ناب و در میان صخره هایی که شاید نمی توان قدمتی برای آن نام نهاد و در طول تاریخ این صخره های سخت در برابر استواری و صبوری این مردم نرم گشته اند و کوه سینه گشوده و مامن این مردمان شده است.
خانه هایی با درهایی گشوده به وسعت مهربانی با قدمتی به بعد زمان، نه آهنی و نه آجری. هر چه هست عطیه طبیعت است در میان کوه های سربه فلک کشیده و استواری صخره ها بر دامن سهند، رودخانه، کوهستان و رنگین کمان.

این خانه ها موجودیت کندوان را به خطر میاندازند!
خانه های روستایی

کندوان یوردی
مرمت کاری
باستانی

قندیل

● از تبریز به اسکو
همه ما بیش از هر چیز تبریز را با نام شمس می شناسیم، هر چند این شمس سرانجام در تاریخ گم شد و بسیاری برآنند که نام او را حال با هر هدفی اعم از بازرگانی و تجارت یا عشق به او دوباره زنده کنند، اما در هر صورت تبریز است و شمس، اما تبریز این هست و البته برتر از این است، «تب ریز» شهری منحصر به فرد که مجموعه ای از منحصر به فردها را در اطراف و اکناف خویش جمع کرده است.
برای سفر به کندوان، از تبریز آرام آرام باید به سمت اسکو در دامنه سهند حرکت کرد؛ اسکو نیز علی رغم این که شهری کوچک است ولی شهری است که از بسیاری جهات زبانزد خاص و عام است، مثلا این که اسکو شهر برکت است با نان های دلپذیر سنتی که هر جا باشیم مشتاقیم سفره مان با این نان های لذیذ طعم و رنگ بگیرد.
اسکو در جنوب شرقی تبریز واقع شده است، اگر با قطار، هواپیما یا وسیله شخصی خودتان به تبریز سفر کرده اید، برای بازدید از کندوان باید به سمت اسکو حرکت کنید.
برای رسیدن به کندوان از اسکو باید عبور کرد، آرام آرام در دل کوه باید پیچید، مسیری کوهستانی، کوه سرسبز سلطان داغی را باید ۱۸کیلومتر طی کرد تا به روستایی منحصر به فرد رسید.

سفرمان از تبریز به سمت اسکو و سپس گوندوغان
اسکو
باغات گردو اسکو
باغات گردو
تبریز قدیم اینچنین باغ شهر بود پر از باغات گردو و ..!
گردوی اسکو

مناظر پاییزی اسکو به کندوان
پاییز کندوان


● کندوان در مسیر تاریخ
روستای صخره ای کندوان از نوادر دوران است. بسیاری بر این باورند که تاریخ شکل گیری این روستا به بیش از ۶۰۰۰ سال پیش بازمی گردد و همین امر به جهت باستانی بر اهمیت این روستا افزوده است. گذری در اطراف روستا نیز بیانگر همین قدمت است و حتی در برخی قسمت ها مشخص است که مردم در دوره های زمانی مختلف محل زندگی خود را تغییر داده اند و به سمت دیگری از کوه حرکت کرده اند.هنگامی که به کندوان قدم می گذاری، مینیاتوری از طبیعت و تاریخ در کنار یکدیگرند. آبگرم های معدنی که سالیان سال است از دل زمین می جوشند و به برکت آب فراوان و بارندگی های منطقه آذربایجان، دوام و بقا داشته اند.
در سفربه کندوان، فرصتی دست داد تا کمی با مردم بومی و بویژه زنان آن سخن بگویم. زبا نشان غالب ترکی است، به اندازه ای که بتوانم با مخاطب ارتباط برقرار کنم، به ترکی مسلطم. زنان ترک، آداب و رسوم خاص خود را دارند که البته همین امر یکی از ویژگی های منحصر به فرد آذربایجان محسوب می شود.
هنوز سنت، حرف اول را می زند، زنان در پس پرده ای از حجب و حیا سخن می گویند، آرام و متین؛ حتی المقدور با نامحرم سخن نمی گویند، هنگامی هم که مجبور به سخن گفتن هستند، روسری های رنگی و خوش نقش شان به عنوان حایل مسیر گفت وگو برایشان نقش ایفا می کند.
اعظم ۲۴ساله، فوق دیپلم دارد، تحصیلات دانشگاهی را در اسکو گذرانده، هنوز لهجه شیرین ترکی در پس آرام صدایش نهفته است. او به روستای صخره ای خود افتخار می کند و می گوید: کندوان روستایی قدیمی است، من از این که به این روستا تعلق دارم خوشحالم، وقتی که تابستان می شود و مسافران به این روستا می آیند گویی که روستا جان دوباره می گیرد. در خانه های ما به روی گردشگران باز است، ما دوست داریم که آنها با فرهنگ ما آشنا شوند.
وی همچنین معتقد است وجود گردشگر، اقتصاد زندگی آنها را نیز تحت تاثیر قرار داده است و در همین ارتباط می گوید: وقتی گردشگر می آید ما می توانیم صنایع دستی خود را بفروشیم و همچنین محصولات باغی و خشکبارمان نیز بهتر به فروش می رسد.

iran
زندگی در اینجا هم سخت هم جذاب بنظر میرسد...
پله

روستا

شگفت انگیز

● کندوان یگانه در دنیا
به طورکلی، ۳ روستای صخره ای در دنیا شناسایی شده است، روستای کاپادوکیه در ترکیه و داکوتا در آمریکا و کندوان که البته در بین این روستاها، هم اکنون تنها روستای کندوان در ایران، دارای جمعیت مسکونی است و ۲ روستای مشابه خالی از سکنه است.
شکل خانه های کندوان استوانه ای شکل است که در درون صخره ها تراشیده شده است و برخی نیز شکل کلی روستا را به کندوی عسل تشبیه کرده اند.

Kandovan Village - press TV
[http://www.aparat.com/v/Nl1YI]

● سوغات کندوان
هنگامی که از عسل سخن می گوییم ناخودآگاه موضوع سوغات در ذهن مان نقش می بندد. یکی از مهم ترین سوغات های کندوان همین عسل است، حتی در مسیر نیز وقتی به سمت روستای کندوان حرکت می کنید، می توانید کندوهای عسل را مشاهده کنید.

خشکبار نیز سوغات سنتی آذربایجان است و به برکت آب و هوای مناسب در سراسر منطقه آذربایجان مشاهده می شود. اگر فصل تابستان باشد مطمئن باشید با انواع میوه های تازه مانند زردآلو، آلبالو و... به استقبال شما می آیند و اگر هم فصل پاییز، زمستان یا بهار باشد و درختان بی بار باشند، آنگاه انواع قیصی، آلو، گردو و گاهی اوقات بادام و فندق در سراسر این منطقه یافت می شود.
انواع بافته ها نیز که بیشتر دسترنج زنان این سرزمین است در کندوان نیز یافت می شود و در جای جای روستا عرضه می شود.
هر چند که آب کندوان را نمی توان جایی ارمغان برد، اما چشمه های آب طبیعی کندوان نیز از جمله منابع خاص این منطقه است و برای مداوای بسیاری از بیماری های کلیوی آب آن مفید است.

صنایع دستی بومی در خطر و توجه و حمایت مسئولان میراث فرهنگی
صنایع دستی کندوان
عسل و لبنیات و میوه های وحشی این منطقه ارزش خاصی دارند
صنایع دستی آذربایجان
باید بیش از این به ثبت جهانی این روستا تمرکز شود
سوغاتی

کندوان

● هتل صخره ای کندوان
باتوجه به ویژگی های روستای کندوان، هم اکنون این روستا به عنوان یک هدف گردشگری استان آذربایجان شرقی تعریف شده است و به همین سبب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این سال ها تلاش کرده است تا امکانات به نسبت مناسبی را برای گردشگری این روستا اختصاص دهد.
هتل صخره ای کندوان از جمله اماکنی است که به منظور گسترش گردشگری در این منطقه تاسیس شده است. این هتل علاوه بر این که مکانی اقامتی محسوب می شود، خود برآیندی از جذابیت های روستای کندوان محسوب می شود، چرا که با اقامت در این هتل مسافران تجربه زندگی در دل صخره های سهند را پیدا می کنند.

هتل زیبا

هتل بین المللی

● خداحافظ کندوان
هنگامی که دل به سفر می سپاریم، تجربه های متعددی را می توانیم در دفتر زندگی خود ثبت کنیم. یک زمان ابیانه است و کوچه های بدون بن بست، یک زمان کویر مصر می شود و شب و سکوت ، یک زمان می شود جنگل های انبوه گیلان و ساحل گیسوم و یک روز نیز نوبت به کندوان می رسد؛ ترکیبی از صخره و کوه و رودخانه ای که در پایین دست روستا در حال گذار است و تو می توانی از فراز صخره ها آن را به نظاره بنشینی و کندوان با پله های دست ساخت طبیعتش آنقدر زیبایی در دل نهان دارد که می توان چند روز متمادی به آن دل سپرد. آشنایی با فرهنگ صخره نشینان کندوان نیز جالب توجه است.
فرهنگ آذربایجان و زبان ترکی در سایه سار نسیم می تواند تجربه یک سفر متفاوت را رقم بزند، فقط کافی است که در برنامه های سفر خود برنامه سفر به تبریز، اسکو و کندوان را بگنجانیم و البته در این منطقه آنقدر جذابیت و دیدنی وجود دارد که چند روز متمادی مثلا یک تعطیلات نوروزی یا تابستانی را بتوان به سفر به این منطقه اختصاص داد.

زندگی روستایی

آذربایجان

ایران
نام تراکتور در همه جا میدرخشد
تراکتور


توصیف امیدسلیمی بنی اهل تهران:

به ترکی می پرسد: "از کجا آمده ای؟" جواب می دهم: "از تهران مادر جان!" می خندد. می گویم: "کجای حرفم خنده داشت؟" یکی از مرغهایش را که از پله ها بالا می رود، می گیرد و می اندازد توی لانه. می گوید: "دیروز جوان دیگری از کهنمو (روستایی نزدیک اسکو از توابع آذربایجان شرقی) آمده بود و می گفت از تهران آمده." می گویم: "خب، حالا چه افتخاری است؟" پیرزن، روی پله سنگی می نشیند: "از هر جا آمدی، خوش آمدی."

از اینجا، منظره کندوان، خیلی هم سرد به نظر نمی رسد. مخصوصا حالا که یک هفته ای از بهار گذشته و پای باد نوروز، به اینجا هم رسیده. هر چند در طرف سایه روی کوچه ها، هنوز برف روی زمین نشسته، ولی مردان که با بیل برفها را طرف آفتابرو می اندازند، می دانند تا 15 عید، همه برفها آب شده و باز، کندوان می شود، همان سرای دستکند همیشگی که آوازه اش تا آن طرف دنیا رفته است.
هنوز 2 کیلومتر مانده به ورودی روستا، تابلویی، خبر از روستایی مدفون در دل سنگها می دهد: حیله ور! نظریه ای می گوید اهالی حیله ور از ترس یورش مغولها، خانه و کاشانه را رها کرده اند و به دل صخره های دوک شکلی پناه برده اند که حالا شده است خانه های کله قندی کندوان.
البته برخی از باستان شناسان قدمت این روستا را به دوره های پیش از اسلام نسبت می‌دهند!

کندوان

پاییز

مسافرت

اردکها

جمعیت کندوان سالهاست ثابت و در حدود 750 نفر مانده، پای مظاهر تمدن به این روستای دستکند نیز رسیده و همه جا، سیمهای آویزان برق، تیرهای شکسته و کج و کوله به چشم می خورد. چون خانه ها بر همدیگر مسلط هستند، به راحتی می توان دیشهای ماهواره را هم در پناه صخره ها دید که نشان از علاقه کندوانیها به برنامه های آن طرف آب دارد.

یکی از اهالی کندوان قیمت این خانه ها را "گران" توصیف می کند، هر "کران" کله قندی، 3 میلیون تومان و هر خانه معمولی، 1 تا 1 و نیم میلیون تومان. البته خانه معمولی، یعنی خانه ای که قسمتی از آن را کوه تشکیل داده و بقیه اش را با سنگ و بلوک و سیمان، سر هم کرده باشند!!!

اولین خانه سنگی روستا را هتلی تشکیل می دهد که مدعی است 5 ستاره و بین المللی است. در برخی از "کرانهای" این هتل، جکوزی وجود دارد که البته اقامت در یکی از این کرانها، قیمتی برابر با بهترین هتلهای کشور دارد.


تصاویری که از روستای مدفون شده حیله ور در جوار کندوان گرفتم

حیله ور اسکو

روستای باستانی

حیله ور

مساحت پنج هکتار
وضعیت آن خوب نبوده و در اثر فرسایش و یادگار نویسی و بخصوص آبهای سطحی در حال تخریب است!!!
تاریخ تخلیه آن به دوران مغول نسبت میدهند اما تاریخ واقعی آن هنوز نامشخص است

باور نکردینه!!!
تخریب آثار

هیله ور

حیله ور آذربایجان شرقی

روستای حیله ور


مرتبط با : آذربایجان دوربین تبریز لینک * شهرستان لینک
برچسب ها : حیله ور-روستای کندوان-آذربایجان-روستای تاریخی-اسکو-گوندوغان-دیوید رول-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 14 اسفند 1393
زمان : 07:50 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure جمعه 18 فروردین 1396 08:20 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's
blog link on your page at appropriate place and other person will also do same in support of
you.
شادی شنبه 16 اسفند 1393 10:50 ب.ظ
وای یادیمنان چیخیبدی آدیمی یازام
تبریز قارتال پاسخ داد:
خخخخ
شنبه 16 اسفند 1393 10:45 ب.ظ
سلام قارتال بی . دستت درد نکنه چوخ گوزل فوتو لار کندوان نان سالمیسان یاشا اللر ساغلیک.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام ممنونام ساغولاسیز خانم یا آقای...!
عصبی جمعه 15 اسفند 1393 03:03 ب.ظ
جمع کنید بابا اه. شهر افتاده دست یه عده کور که خودشون رو زدن به خواب و ادعای مشاور بودنم میکنن. با وجود این افرادی باید روز به روز پسرفت کنیم. خوشم میاد که شیراز هر روز داره از ما جلو میزنه لیاقتش رو دارن فهیم هستن سایتشون شده محلی برای انعکاس مشکلاتشون و ... منم اینجا تو وبلاگی که یکی از اعضای شورای شهر به عنوان پل ارتباطی در نظر گرفته و توش نظرات وبلاگ رو میخونه و جواب میده نوشتم که
این همه مجتمع تجاری میزنیم که بشیم مثل ترکیه مسافر پذیر و ... اما امان از افراط و تفریط برید تو سایت رزرو هتل های ایران ببینید هتل های تمام شهرها خالیه اما تبریز تا پاییز همش پره و از تجربه گذشتم گفتم که یه مسافر تهرانی تو ائل گلی بهم گفت درسته شهرتون خیلی زیباست اما اصلا زیر ساخت نداره و نتونستن برای من مسافر هتل تامین کنند مجبورا باید قید این زیبایی رو زد و رفت شهرهای اطراف که زیر ساخت های کافی رو داره مثل ارومیه و سرعین. گفتم که بابا تو رو خدا جای این همه مرکز خرید و تجاری یدونه هم هتل بسازین
نه تنها نظرم تایید نشه بلکه به وبلاگم اومده و با لحن تند که چرا ابروی تبریز رو میبرم و خود کم بینی میکنم و ...
باشه آقا اصلا تبریز بهترین و بی عیب ترین شهر جهان. سرتون رو بکنبن تو برف فقط بهبه چه چه بزنید به امثال منم توهین کنید. بخدا روزی رو میبینم که زاهدان از تبریز بزنه جلو به لطف وجود چنین افرادی
تبریز قارتال پاسخ داد:
چرا انقدر عصبانی؟!! ما را اصلا با ترکیه مقایسه نکن چون اونها پنجاه سال در افکارشون از ما جلوترند حالا امکانات پیشکش! بهت حق میدم ناراحت باشی ولی مدیریت در کل ایران همینطور هست و مشکل عدیده دارد.
اینکه این رویه درست بشه هنوز وقت میبره چون هنوز نسل جدید جایگزین نسلی نشده که مدیریتش فاجعه بار هست و افکارشون مال دهه های 40 - 50 هست و همیار دلالان، باید منتظر ماند!!!!!!!!!!

اما عزیز، تبریز اون تهرانی که اون حرف گفته دنبال کدام زیرساخته که مثلا شهرهای دیگه ایران هست اما اینجا نیست؟!!
هتل 5 و 4 و 3 و 2 و 1 ستاره بخوای تبریز داره مگه تهران بعنوان پایتخت چقدر هتل داره؟! در مورد آثار تاریخی و طبیعت و مراکز تفریحی و تجاری و اقامتی همه شهرهای ایران میلنگند! من نمیدونم دیگه این مسافر تهرانی دنبال کدام زیر ساختن که اینجا نیست لابد فکر کرده اومده ترکیه؟!!
اینها گفتم تا اعتماد بنفس و روحیه خوبی داشته باشی، اما حرفات هم قبول دارم منم بارها گفتم با پاساژ ساختن و فساد اداری و هی اولین و بهترین گفتن نمیشه و مدیریت بهتر لازم داریم.
ما یه چیزی هم که کم داریم تبلیغات و معرفی شهر و استانمان هست که باید همه فعال باشیم من و دیگر دوستان در فیس بوک یا همین لنزور یا وبلاگ یا آپارات یا یوتیوب یا سایتهای بزرگ گردشگری فعالیت داریم و البته نباید به اینها اکتفا کرد باید خیلی بیشتر تلاش کرد...
زیر ساخت های ایران همینه تا وقتی عناصر اصلی آن یعنی وضع آثار تاریخی، محیط زیست و طبیعت، زیرساخت های فرهنگی اقامتی توریستی، و تبلیغات فراهم نباشه اینه دیگه وضع!!!

ازت میخوام هیچوقت ناامید نشی و بازم حرفت بدون عصبانیت بزنی در هرجا که لازم و زمانش بود مطمئن باش بگوش اونهایی که باید برسه میرسه...!

یک مورد هم اینکه هیچ شهری به اندازه بچه های تبریز قادر نیستن انتقاد کنند از خودشان اگر داخل شهرشون بریم اونوقت میبینیم اونها هم چه معضلات شهری و فرهنگی و اجتماعی و امکاناتی دارند!
تبریزلی جمعه 15 اسفند 1393 01:16 ب.ظ
سلام
مطالبت واقعا خوبند
ولی خواهشا عکس های به این خوشگلی رو با زدن آرم وبلاگ و نوشته هات روی عکس خراب نکن
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
ممنون آرم باید زده بشه به دو دلیل: چند بار دیدم از شهرهای دیگه عکسهای آذربایجان و تبریز بنام خودشان زدن اما با اینکار این عکسها هرجا بروند همه میفهمن عکسها مربوط به کجاست.

دلیل دوم سو استفاده برخی خبرگزاریها و ثبت عکس بنام خودشان هست! بهتره نام نبرم از اون خبرگزاریهایی که هرگز برای عکاس یا منبع اصلی احترام قائل نیستن والا این برچسب زدنها فقط وقت منو میگیره اتفاقا من در جاهای دیگه به همه عزیزان سفارش میکنم برچسب بزنن تا من بزحمت نیفتم وقتی عکس در جاهای دیگه پخش میکنم مجبور بشم برچسب بزنم تا مخاطبان از شهرهای دیگه درک کنند اینجا تبریزه مثلا روی عکسهای ماشین های ارس پلاک که بدون برچسب میزنیم طرف از شهر دیگه میاد مسخره میکنه که چرا دورغ میگیم تبریز چنین ماشین هایی نیست !!!

یه مسئله دیگه هم که برچسب عکسهایی که خودم گرفتم جنبه تبلیغاتی هم داره چون وب من زیاد معرفی نشده و در شبکه های اجتماعی مثل اینستا چندان فعال نیست نیاز هست تا کمی بیشتر معرفی کنم از این طریق
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ