تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مسیر زنجان تا میانه و هشترود
 

تبریز ویکی لینکلر

 
مسیر زنجان تا میانه و هشترود
نظرات |

مسیری برای سفر از زنجان تا هشترود

نقشه راه

فرقی نمیکنه شاید مسیرتان از تبریز به سمت زنجان باشه یا از تهران به زنجان و سپس بسمت تبریز باشه، یک مسیر گردشگری زیبا براتون معرفی میکنم که شاید کمتر شناخته شده هست البته این مسیر خارج از مسیر اتوبان تبریز - زنجان و از مسیر قدیم محسوب میشه اگر طالب سفر به مناطق جدید هستید میتونه تازگی داشته باشد...

زنجان

زنجان که معرف حضورتان هست با کلی دیدنی شگفت انگیز و دروازه آذربایجان ...
میشه به طارم هندوستان آن یا غار کتله خور بسیار جالب یا مردان نمکی، چپلی اوغلی، سلطانیه و خدابنده و ابهر تاریخی و... اشاره کرد.
گاوازنگ تاریخی را هم در زنجان از دست ندید...

گاوازنگ

ولی هدف ما شهر خاصی نیست یک مسیر هست، یکی از جاهای بسیار شگفت انگیز ایران و جهان همین قلعه بهستان و دودکش جن در منطقه ماهنشان هست که بین راه در این مسیر میتونید ببینید...
قدمت این منطقه حدود چهار هزار سال است و عجایبی خواهید دید که یکیش اینطوری هست...
به قلعه بهستان در ترکی قیزلار قلعه سی میگویند و متفاوت با دودکش جن است.

دودکش جن

سفرتان به سمت جاده زنجان - میانه آذربایجان شرقی پی بگیرید که به عجایب دیگری از طبیعت خدواند میرسید...
آلا داغلار یا کوههای رنگی که بمانند اینست که مریخ است..!
چنین مناظر کوههای در جاده اهر و خواجه آذربایجان شرقی نیز وجود دارد و شما را شگفت زده خواهد کرد ...


کوههای رنگی

در نزدیکی این کوهها چندین روستا قرار دارد که در بین کوههای رنگی قرار گرفته اند، خاک به کار رفته در کاهگلی که برای ساختن خانه استفاده می‌شود قرمز رنگ است.
این مناظر آنقدر  عجیب اند که گاهی با دیدن آن گویی سیاره دیگری را مینگریم. وجود رنگهایی همچون قرمز، زرد، سفید و نارنجی چشم‌های انسان را خیره می‌کند.
بسیاری از گردشگران ایرانی خارجی از وجود این چنین طبیعت زیبا و عجیب و دیدنی آگاهی ندارند.

آلاداغلار

این کوه‌ها به دلیل رنگی بودنشان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می‌رود.
در دنیا شاید چندین کوه به این صورت وجود دارد، امیدواریم از این منظقه نادر و دیدنی حفاظت شود، به امید روزی که تمام انسانها از آسیب‌های جدی به طبیعت خوداری کنند و در حفظ و نگهداری آثار طبیعی و باستانی در تمام نقاط جهان و ایران کوشا باشند.


AlaDaghlar in East Azerbaijan - Zanjan

شگفت انگیز

مسیر عجیب غریب به سمت میانه و پل دختر " قیز کورپوسی " تاریخی میانه روی رودخانه قزل اوزن میرسیم. تاریخ این پل هنوز برای بستان شناسان دقیقا مشخص نیست!  با این تکنولوژی خیلی جالبه که هنوز نمیدانند ولی عده ای آنرا به دوره ساسانی و عده ای دیگر به قرن هشتم هجری میدانند که بعدا توسط شاه بیگیم مرمت شده...
اما نظریه دیگر میگوید: عده ای عقید ه بر این دارند که چون سازنده آن دختری از شاهزادگان بوده به آن علت اسم دختر بر آن نهاده شده است که هر کدام بحث و داستان شیرین بخود دارد .
نظر اکثر باستان شناسان این است که ایزدبانوی ناهید، خدای آب و باران و فراوانی یکی از فرشتگان آئین زرتشت بوده و بخاطر آنکه این پل‌ها که اهمیت ویژه‌ای در زندگی و اقتصاد مردم داشته و از سیل آبها و خطرات جوی و طبیعی در امان باشد اسم دختر را برای آن می‌نهادند که این فرشته از آنها نگهداری و پاسداری نماید.
این بنا  در سال 1310 خورشیدی با شماره 87 در مجموعه آثار ملی و تاریخی قرار گرفته است.
جالبه نه؟!


پل دختر میانه

نزدیک پل دختر، قلعه دختر " قیز قالاسی " اسن که قلعه دختر به یکی از سرداران معروف بابک خرم دین به نام ساسان متعلق بود و روزگاری به نام قلعه ساسان معروف بوده است.

بعضی از مورخین ساختمان بنا را به اردشیر درازدست(پسرخشایارشاه هخامنشی) نسبت می‌دهند، درحالی که درتابلویی که اخیرآ ازطرف سازمان میراث فرهنگی درابتدای ورودی نصب شده ، تاریخ بنای قلعه ، قرن هفتم هجری ، نوشته شده است که بعلت سرقت یا از بین رفتن کتبیه آن که درسردر ورودی اصلی قلعه نصب بوده وهنوزهم جای آن پیداست، تاریخ دقیق آن مشخص نیست ودراین رابطه افسانه‌های پیرامون قلعه وپل دختر ، که احتمالآ این نوع نگرش ریشه درفرهنگ مردم این خطه ازمیهنمان دارد، حقیقت و واقعیت تاریخی آن را پوشش داده است.
در سیاحتنامه شاردن چنین نقل شده است: «قلعه دختر که اردشیر آن را بنا نموده در قله کوهستان قلعه مخروبه ای است که ایرانیان آنرا قلعه دختر می‌نامند و حکایت می‌کنند که اردشیر این دژ را برای بازداشت شاهزاده خانم اصیل و عالی تباری بنا کرده است.»


قلعه دختر

بعدش در این منطقه مناطق حفاظت شده میانه و سراب و بزقوش و نیز کاغذکنان و ترکمنچای و چاراویماق را میتونید با طی مسیرهایی بسیار وسیع و مرتفع بیابید...  انواع روستاها و شهرهای دور افتاده با مناظری شگفت انگیز...
منطقه حفاظت شده کاغذکنان با مساحت 50624 هکتار در بخش کاغذکنان، در جنوب شهرستان میانه قرار دشته و در سال 1390 از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است. انواع حیوانات از خرس و عقاب گرفته تا آهو هست اما شکار ممنوع...


کاغذکنان

شهرستان میانه خودش هم تاریخی و زیباست و فوق العاده مردم ورزشی و هنرپرور مثل خوانندگان قدیمی ایران بوووووق... و ورزشکار مثل مرحوم روح الله داداشی و بهنام محمودی و مردی مثل دهقان فداکار....

شهرستان میانه

توریستی‌ترین روستای میانه روستای سیدلر است که در 48 کیلومتری شهر میانه قرار دارد. این روستای زیبا به عنوان یکی مناطق هم مرز با استان اردبیل می‌باشد.
همسایگان همجوار این روستا توشمانلو و آرموداق هستند.


آبشار میانه

یادآور میشوم کوههای رنگی آلاداغلار تا هشترود امتداد دارد. در هشترود تالاب یانیق و بقعه بایزید بسطامی هم هست.

در پایان مسیر به سمت اطراف هشترود اینطوری نگاهی بیاندازید...

Hashtrud Nature
آذربایجان شرقی

پایان سفر در هشترود با قلعه ضحاک یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران از دوره ساسانی و اشکانی است.
قلعه ضحاک (آژدهاک) یا داش قلعه در شهرستان هشترود، بخش مرکزی، دهستان علی آباد، ۵ کیلومتری جنوب روستای عربلو قراردارد.
این دژ تاریخی، از دوران اشکانیان، یا معبدی زردشتی و یا محلی برای پادگان نظامی محلی بوده‌است.  مهمترین نگاره‌ها موجود در این قلعه، شاهینی است که پنجه بر پشت گاو زده و بسیار شبیه به میترا در آیین مهر است. قدمت قلعه ضحاک [از ضحاک تا آناهیتا] به اقوام اشکانی (پارت) ـ ساسانی باز می‌گردد و در تاریخ نام‌های متعددی از جمله؛ ضحاک ،اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ و قلعه گویی نامیده شده است.
قلعه ضحاک اولین بار در سال 1971توسط یک هیئت باستانشناسی آلمانی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت.


قلعه ضحاک
Zahhak Castle
zahhak castle
سفر مجازی کردیم اما آذربایجان بهشت عدن را از دست ندهید حتی خود ما آذربایجانیها از بسیاری دیدنیهای طبیعی و تاریخی این خطه زیبای ایران غافل هستیم و چقدر مکانهای دیدنی در اردبیل و آذربایجانهای غربی و شرقی تا امتداد آستارا و قزوین زنجان و همدان هست که نمیشود به همه آنها اینجا پرداخت...


مرتبط با : آذربایجان * شهرستان لینک * آرتاویل،اورمو،زنگان
برچسب ها : پل دختر-قلعه ضحاک-کاغذکنان-کوههای رنگی-ماهنشان-سفر-گردشگری-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 26 اسفند 1393
زمان : 02:00 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure شنبه 19 فروردین 1396 10:14 ب.ظ
hello!,I really like your writing very so much!
percentage we keep in touch more approximately your post on AOL?
I need an expert in this space to unravel my problem.
May be that's you! Having a look ahead to see you.
یکشنبه 2 فروردین 1394 11:14 ب.ظ
سلام،پست جالبی بود
کوههای رنگی که فرمودید در جاده زنجان به میانه نیست،فکر کنم «مطمئنم ،چون هفته ای یکبار از این مسیر عبور میکنم»در کیلومتر 120اتوبان زنجان به تبریز قرار داره.
در هر حال منظره بسیار زیبایی است.این نوع مناظر نه تنها باعث جلب گردشگران داخلی بلکه به علت اینکه یکی از اثار کم یاب در کل دنیاست،با معرفی آن تعداد توریست آن دست کمی از اسفهان وشیراز نخواهد داشت.ولی حیف که ما ترکها در زمینع تبلیغات و معرفی آثار طبیعی و تاریخی بسیار ضعیف عمل می کنیم.
اگر این جاذبه در اسفهان قرار داشت الان گوش فلک رو کر کرده بودند.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام ممنون...
آلاداغلار تا هشترود هم امتداد داره و از خواجه تا اهر بهرحال این ظرفیت فعلا استفاده نمیشه و ناشناخته هست!
کلا نه تبلیغات و معرفی داریم و نه استفاده میکنیم در تبریز موزه عصرآهن اگر شهرهای مرکزی بود مطمئنم یه بلیط 20هزار تومانی میذاشتن اندازه تخت جمشید تبلیغ میکردن اما مجانی برو حتی 90 درصد شهر نمیدونن قدمگاه 12هزار ساله در آذرشهر دارن یا یانیق تپه در خسروشهر و..!!!

کلا طبیعت و تاریخمان بباد رفته!
آزیتا سه شنبه 26 اسفند 1393 11:59 ب.ظ
بازم عالی بود به خصوص تو پست زنجان هنگ کردم حیف واقعا این زیبایی ها به دست یک عده مسوولین بی کفایت افتاده نه قدرشو میدونن حفاظت کنن نه حداقل توریستیش کنن و بشناسوننش
تبریز قارتال پاسخ داد:
lممنونم
بلی واقعا شگفت انگیز هستن و خیلی موارد جالب هم هست که فعلا نمیشد اشاره کرد...
ای بابا از مدیریت همه شاکی و ناراحتن ... بیچاره امیرکبیرها هرگز مهلت نمیابند که..!!!!
زیبایی های آذربایجان سه شنبه 26 اسفند 1393 04:38 ب.ظ
سلام...بسیار عالی و زیبا....میانه نرفتم ولی دوستان میانه ای زیادی داشتم..مردمش خیلی بافرهنگ و باایمان هستند...راستی دهقان فداکارم تو ایستگاه راه آهن نزدیک میانه دیدم

همه جای دیارمون زیباست...

سپاس
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
منم کم رفتم اما مناطق خیلی دیدنی داره این منطقه و کمتر شناخته شده هست...
پس با دوستانتون بریدیه سری بزنید همه جای آذربایجان یه جور زیباست...
مرسی یاشا...
deniz سه شنبه 26 اسفند 1393 02:37 ب.ظ
سلام ... این جمعه که گذشت من این مسیر جاده قدیم رو رفتم از باصفاترین مسیرهاست باغهای خیلی دیدنی در مسیر جاده هستند البته کوههای رنگی بیشتر در مسیر اتوبان دوطرف جاده هستند .... رودخونه قیز کورپوسی خیلی پرآب تر شده بود چون دیگه هواها خوب شده از خود صبح تا ظهر جمعیت زیادی واسه کوهپیمایی تا قیزقالاسی توی این مسیر بودند . خلاصه خیلی باصفا بود ... امسال هم حوزه هنری زنجان اعلام کرده در اماکن تاریخی و گردشگری زنجان همه روزه موسیقی آشیقی اجرا میشه امیدوارم افتخار میزبانی از مهمانان نوروزی رو به نحو شایسته ای داشته باشیم .

مینلر تشککورلر
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام مرسیلر ...
ولی واقعا ناشناخته مونده ازت میخوام اگر بتونی هرجا بیشتر معرفی کنی این آلاداغلار و دودکش جن خیلی عجایب هستند بخصوص برای توریستهای اجنبی!
منطقه ماهنشان و کاغذکنان فوق العاده و دست نخورده اند...

پس عالیه و قابل توجه تبریز که هیچ وقت آشیق ها نمیارن برای مردم زنده اجرا کنند تا گردشگر جذب کنیم!!!! آفرین به زنجان...
مینلر یاشا...
قربانی -اسپیران سه شنبه 26 اسفند 1393 11:14 ق.ظ
سلام

پیشاپیش چهارشنبه سوریتان مبارک انشالله که سال خوبی در پیش رو داشته باشید

ممنون
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
یاشا قارداش منم تبریک عرض میکنم خدا کنه بختمون باز بشه!
یاشا...
قربانی -اسپیران سه شنبه 26 اسفند 1393 11:07 ق.ظ
سلاملار

خیلی ممنون از معرفی خوبتان
واقعا اطلاعات خوبی بود انشالله که بتوانیم از این آثار وجاذبه های شهر زیبای زنجان دیدن کنیم

عکسها خیلی زیبا بودند

تشکورلررر
یاشا
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
خداییش خیلی زیباست مناظر اعجاب آوری هست ....
اسپیران هم واقعا زیباست اما نیاز به معرفی بیشتری داره و این مهم شما بخوبی انجام میدید...
ساغولون...
سه شنبه 26 اسفند 1393 01:57 ق.ظ
تو پست قبلی یه اگهی رو گذاشته بودم که گویا به علت قوانین سایت دیوار رو خود آگهی نرفته و کلا مجموعه رو آورده. شرح آگهی یه خونه 1500 متری 150 ساله تاریخی متعلق به فرماندار تبریز بود که این خانه تو سید حمزه هست و به نام کاخ خرم مشهوره. کاملا سالم و سرپا هست اما اکنون تو بخش خانه های کلنگی این سایت آگهی خورده . یعنی احیای این خونه که میشه گفت زیباترین و بزرگترین خونه تاریخی تبریزه جز واجباته و هر کجای دنیا بود تو یونسکو ثبت مشد اما الان تو تبریز تو بخش خانه های کلنگی آگهی فروش میخوره
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنون سریعا منعکس میشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ