تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مسجد حسن پادشاه را با همدلی دریابیم
 

تبریز ویکی لینکلر

 
مسجد حسن پادشاه را با همدلی دریابیم
نظرات |

سال همدلی و همزبانی مردم و مسئولان

این هم سومین بار مراجعه بنده به مسجد حسن پادشاه تبریز ...

حسن پادشاه

مسجد حسن پادشاه

لینک پست میدان تاریخی صاحب آباد و حسن پادشاه
لینک پست وضعیت حسن پادشاه تبریز


اینبار رفتم و خود حاج آقا مسئول و سرپرست مسجد حسن پادشاه در ایام عید نوروز دیدم، ایشان شخص محترمی بودن و البته متوجه اموری که در این مسجد تاریخی میگذر...
خودشان منو راهنمایی کردن و بردن وضع پشت محوطه مسجد را نشان و توضیح دادند، چیزی که در تصاویر میبیند تاریخ بسیار ارزشمند و باشکوه از دوره حسن پادشاه آق قویونلوها و مسجد بزرگترین میدان تاریخی جهان (صاحب آباد) هست. میدان صاحب آباد وسعت دو برابر میدان نقش جهان اصفهان بوده و با عناصر و ارکان مهم از قبیل هشت بهشت و بیمارستان و همین مسجد که سه نفر از جمله خود حسن پادشاه اوزون حسن همینجا دفن هستند و نیز مسجد شاه تهماسب ( صاحب الامر در زمان صفویان ) و ... میباشد، که هم اکنون از این میدان عظیم حکومتی فقط سه عنصر آن از زلزله و جنگ باقی مانده است که یکی از آنها همین مسجد حسن پادشاه است.
چرا با میدان اصفهان مقایسه میکنم چون میخواهم به اهمیت موضوع (فاجعه) پی ببرید وگرنه هدف ما بحث ترین و به رخ کشیدن نیست!

پشت مسجد موقت فعلی و بقایای حسن پادشاه
اوزون حسن

آق قویونلو

اگر به رخ کشیدن باشد باید گفت با اینکه نقش جهان توسط شاه عباس صفوی بعد از تبریز و در مقیاس کوچکتر در اصفهان ساخته شد اما مدیریت و خواست اصفهانیها را باید به رخ ما تبریزیها کشید که چطور هویت و اصالت و تاریخ شهر خود را حفظ و نیز بهتر کردن و ما در عوض هر روز بدتر از دیروز خود عمل کردیم و هویت شهر خود را به باد فراموشی سپردیم!  قبلا هم بارها تاکید داشتم افکار مخرب بسیار خطرناکتر از زلزله آسیب پذیرتر است..!
اصفهانیها نصف جهان خود را با همدلی و همزبانی بین مسئولین و مردم خود پیش بردند ولی اگر از دل مردم تبریز احوالی جویا شوید جز دیوار بلند بی اعتمادی و بی همزبانی با مسئولان خود چیزی نخواهید یافت!
بین ما تبریزی ها و مدیرانمان فاصله به وسعت تاریخ تبریز است!
من بعنوان یک جوان تبریزی الاصل میگویم تبریز یعنی بازار تاریخی و حسن پادشاه و ارگ علیشاه ، مسئولان شهر میگویند تبریز یعنی پاساژ کبود و بازار مشروطه و از این قبیل برای درآمد کوتاه مدت، قشر دیگر جوانان بی توجه به گذشته و اصالت و غرق در مدرنیزه هم میگویند تبریز یعنی فقط لاله پارک و ولیعصر و برج و ارس پلاک..!!!
شاید همه اقشار درست میگویند اما همدلی و ترکیب بین این سه تفکر در تبریز ضروری است.

مرمت حسن پادشاه

hasan king mosque

با این اوصاف فعلا هیچ جایی برای همدلی و همزبانی برای ما تبریزیها نمانده و هرکس ساز خود را میزند درست برعکس ما، اصفهانیها هم مردم هم مدیران آنها از اول تاریخ و هویت خود را شناختند و ساختند سپس مدرنیزه را در کنار آن پیش بردند...

جناب آقای دکتر خاماچی پس آن وقت که هویت شهر تاریخی ما تبریز چنین نابود میشد شما کجا بودید تا با آناج مصاحبه کنید؟!
از آذربایجان و ثروت بیکران تاریخی و هنری و فرهنگی آن چه مانده که حالا ادعا و ثابت کنیم اصفهان و تهران را ما ساختیم و روزی روزگاری تبریز چطور بود؟!
کاش شما امانتداران آن زمان، چیزی برای ما هم به ارث و میراثمان میگذاشتید!

آناج - خاماچی: زمانی که 20 ساله بودم در دریاچه ارومیه شنا می‌کردم/اصفهان و تهران را تبریز آباد کرد

مرمت مسجد تاریخی تبریز
 الگوی دیگر مساجد مهم تاریخی ازجمله مسجد امام (شاه) اصفهان بوده است
شتربان تبریز

برگردیم نزد حاج آقا که رفتیم پشت محوطه ضلع غربی حسن پادشاه و بسیار اظهار ناخشنودی و نارضایتی میکردند از وضع این مسجد که به این روز انداختند و با سرعت لاک پشتی هر از گاهی کار و مرمت میکنند که امیدی به اتمام مرمت آن نیست!

سوال: واقعا با این وضع و سرعت مرمت حسن پادشاه ما خواهیم توانست ادعا کنیم میدان بزرگ صاحب آباد را احیا میکنیم؟!!

حاج آقا گفتند خود عهده دار احداث این مسجد کوچک شدند تا نمازگزاران بلاتکلیف نمانند و نیز گفتند این مسجد قرار است دومین مسجد شهر تبریز بعد از مصلا شود ولی با این وضع امیدی نیست!
در مدیریتهای پیشین میراث فرهنگی برای این مسجد اتفاقات عجیبی نیز رخ داده مثلا بودجه اختصاصی خوب به مرمت این مسجد با کمال ناباوری به تهران برای شیرین زبانی عودت داده شده است!
پس ما نمیتوانیم از اختصاص بودجه نیز از کسی جز خود گله کنیم! آغاج اؤز ایچینن قورد ییئر!

این وضع و حال این مسجد بسیار مهم ...
مسجد تاریخی

سامان میدانی

در سال جدیدی که فرا رسیده و بنام سال همدلی و همزبانی مزین شده بهتر است دیگر با یادآوری این تلخیها خود را عذاب ندهیم بفکر چاره و همدلی واقعی بین خواسته مردم و مسئولان باشیم و حتی اگر نیاز باشد خود ما مردم تبریز مستقیما هزینه های مرمت این مسجد و هویت تاریخیمان را تقبل کنیم و از مسئولان، کار در عمل بخواهیم.
با خوشبینی در سال جدید بگوییم من یک شهروند تبریزی به مدیران مسئول مربوطه خود اعتماد و ایمان دارم و آنها نیز امانتدار و حافظ منافع تبریز و تبریزی هستند.
از شما دوستان میخواهم به نوشته های بنده یا یک رسانه هرگز اکتفا نکنید و خود اگر دوستدار تبریز هستید از نزدیک رفته و پیگیر وضعیت چنین مواردی باشید تا هم باعث انگیزه و تسریع عملکرد مسئولان شود و هم اهمیت و ارزش هویت آن برای ما مردم را دو چندان آشکار کند.
برای بنده هم مهم نیست از وبم چقدر بازدید میشود و عمر وبلاگم چقدر است بلکه برای من مهم آنست که اگر فقط و فقط یک یا دو نفر مطلبم را میبیند واقعا مسائل را درک و روحیه مسئولیت پذیری و عمل کردن دارد...

داخل مسجد کوچک فعلی که احداث شده است
مسجد حسن پادشاه
شومینه تاریخی!!!
میراث فرهنگی تبریز

حالا شاید تنهاترین و برترین امتیاز ما تبریزی ها نسبت به دیگر شهرها همین حس خود انتقادی سازنده است که قادر هستیم وضعیت خود را سنجیده و از خود انتقاد کنیم و نباید از مشکلات ترسید و آنرا رها کرد و نگفت بلکه باید آنرا به فرصت تبدیل و همدلی و همیاری بیشتر کرد.
از طرفی ما باید با همین وضع فعلی توریست ها و گردشگران را ترغیب و تشویق و تبلیغ کرده و درهای پر از اسرار و گنجهای تاریخی و هویتیمان را باز کنیم تا به آذربایجان و تبریز بیایند و شاید مجبور شویم به وضع ناخوش و محجور مانده هویت تاریخی خود سر و سامان دهیم از ربع رشیدی و ارگ و مقبره الشعرا و مسجد کبود و شنب غازان گرفته تا همین حسن پادشاه...


لینک پست نصف جهان و کل جهان
لینک پست احیای ربع رشیدی تبریز
لینک پست سکوت بره ها در تبریز
لینک پست سوراخ سوراخ کردن گنبد کبود

لینک پست وضعیت حمام های تاریخی تبریز


مرتبط با : تبریز * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : وضعیت مسجد حسن پادشاه-تاریخ تبریز-تبریز-میدان صاحب آباد-اوزون حسن-سال همدلی-هویت شهر-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 17 فروردین 1394
زمان : 11:59 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BHW پنجشنبه 31 فروردین 1396 02:54 ق.ظ
Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for
my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems
finding one? Thanks a lot!
BHW جمعه 11 فروردین 1396 08:40 ب.ظ
Spot on with this write-up, I actually feel this website needs a lot more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the
info!
باریش پنجشنبه 7 خرداد 1394 10:03 ب.ظ
سلاملار.قارداش بو بینا هاردا?
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
بورا سامان میدانی - دووچی بازار دا ...

http://tabrizlinks.mihanblog.com/post/779

http://tabrizlinks.mihanblog.com/post/827
تورک پنجشنبه 20 فروردین 1394 07:03 ب.ظ
یاشا قارداش مطالب چوخ گوزللری یاشاسین مسجد حسن پادشاه این مسجد هویت ما آزربایجانیها و تبریز است یاساسین حسن پادشاه

قارداش من آپم گلر
تبریز قارتال پاسخ داد:
تشکور قارداش..
چهارشنبه 19 فروردین 1394 08:53 ب.ظ
لوکس نشینان اروپا از دیدن تبریز محروم می شوند؟


نصر نیوز: سومین قطار پولدار های اروپا در حالی قرار است 20 فروردین به ایران بیایند که گویا این بار نیز لوکس نشین های اروپا از دیدن تبریز محروم خواهند شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر نیوز، در دو دور سفر گذشته پولدار های اروپا به ایران آنان از تبریز فقط راه آهن آن را دیدند و بار سفر به سوی تهران، اصفهان و شیراز و یزد بستند اگر چه در اطلاع رسانی های اولیه این دور سفر نام تبریز نیز به چشم می خورد ولی گزارش هایی که در رسانه های ملی منتشر شده است دیگر نامی از تبریز نیست و به شهرهای مرکزی کشور اشاره شده است!

سومین سفر عقاب نشینان اروپایی فردا به تهران می‎رسد .
تبریز قارتال پاسخ داد:
فقط تاسف... ایران شده چند شهر مرکزی و بقیه هیچی بهمین دلیل کل کشور عقب میماند...!
هواشناسی آذربایجان چهارشنبه 19 فروردین 1394 10:40 ق.ظ
سلام بر برادر عزیزم که کم پیداست ، ما به یادتیم

هشدار : ناهنجاری های بهار 94 آغاز شد / وزش باد از امروز و تند باد از جمعه


http://tabrizweather.com/post-713.aspx

[بوسه]
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام ممنون یاشا...
deniz سه شنبه 18 فروردین 1394 06:41 ب.ظ
سلاملار
ساده ترین اثری که قرنطینه کردن میراث و جدا کردن اونها از منظر عموم مردم و گردشگر داره اینه که مردم همین منطقه رو به بلای فراموشی هویت تاریخی -فرهنگی خود دچار میکنه . آثار تاریخی ما صرفا منبعث از قدمتشون نیست , این آثار از اونجایی که بر دانایی و خرد اهالی این منطقه شهادت میدن و چند و چون این منطقه رو متجلی میکنند ارزشمند هستند .
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلاملار
دقیقا حرفات عین واقعیته و الان تبریز به همین روز گرفتار شده!!!
از هویت و تاریخ و میراثش دور افتاده و دورش یک دیوار بلند هست که مردم این نسلها نمیدونن چی به چیه!!
مرسی از نظرت...
مهدی سه شنبه 18 فروردین 1394 01:16 ب.ظ
از این مطلب بجا و مفیدتان عمیقاً تشکر می کنم. در بعضی وبلاگها که با زحمات بسیاری طی چند سال گذشته ایجاد شده و فعال هستند، اگر کسی انتقادات مفید و سازنده‌ای هم داشته باشد، متأسفانه توسط بعضی کامنت‌گذاران، با برچسبهای مختلفی متهم به خودکم‌بینی و تبریزی نبودن و ... می‌گردد. حفظ آثار تاریخی و گذشته این منطقه و نیز فضای سبز واقعی (و نه درختان ناسازگار غیربومی) بسیار مهمتر و ماندگارتر از احداث برج و مجوز احداث مراکز خرید خالی و ... است که متأسفانه در بین مسئولین بسیار محترممان ارزش زیادی ندارد. کسی مخالف ضرورت احداث برجهای تجاری-اداری و مراکز خرید مدرن (نه پاساژهای قدیمی با مغازه های کوچک) و ... نیست، بلکه صحت در خصوص اولویتهاست. برج و ... را بعداً هم می توان ساخت، ولی آثار تاریخی را بعد از نابودی نمی‌توان دوباره و از اول احداث کرد!
تبریز قارتال پاسخ داد:
تشکر...
بله باید هم خود انتقاد پذیر سازنده بود هم اعتماد بنفس واقعی داشت به این گذشته و اصالت درخشان...
متاسفانه دو اصل مهم آذربایجان یعنی تاریخ و طبیعتش با مدیریت ضعیفی اداره شدند و خود مردم هم از آن دو اصل فاصله گرفتن و توجه زیادی نکردن !
بله پاساژ و برج برای هر شهری و توسعه عصر جدید جزو بایدهاست اما بقول شما باید اول دید چه توجیه علمی و کارشناسی داره و کجا باشه و چطور باشه که به اصل شهر تاریخی تبریز ضربه نزند...
گنجهای ما همین میراث هستند که بدون نفت و معدن و منت از اینها هم لذت ببریم و افتخار کنیم هم شهر رونق اقتصادی و فرهنگی بدهیم این چیزی هست که هدف من از اول این وب بوده...
مهران سه شنبه 18 فروردین 1394 10:24 ق.ظ
مین یاشا
چوخ گؤزل سنخیتلی مطلب ایدی...
تبریز قارتال پاسخ داد:
مین ساغول...
بلکه بیر فرجی اولدی بیزیم اصالتیمیز دؤزله البته میلت اؤزیده گلک ایستیه.... یاشا...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ