تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - شهروند لینک آذربایجانی 49 ( قلعه دختر میانه )
 

تبریز ویکی لینکلر

 
شهروند لینک آذربایجانی 49 ( قلعه دختر میانه )
نظرات |

ارسال کننده دنیز
مدیر وبلاگ زنجان توریسم
http://zanjan2rism.mihanblog.com


با تشکر از دنیز که خودشان رفتن اونجا و عکسهای زیبایی هم گرفتن و ارسال کردند تا ما و شما عزیزان ببینیم که آذربایجان چقدر جاذبه های بکر طبیعی و تاریخی دارد.
از همه آذربایجانیهای عزیز میخواهیم هر مطلبی غیر تکراری و خوبی از هر نقطه آذربایجان در هر زمینه داشتند بما بفرستند و ما هم تکمیل و میزنیم تا همه استفاده کنند.


Dokhtar Mianeh or Qyzqalasy Castle in East Azerbaijan Province , İran
قیز قالاسی

قیز قالاسی میانه - قلعه دختر میانه

یادآورم میشوم شهرستان تاریخی میانه آذربایجان شرقی در مسیر زنجان به استان آذربایجان شرقی هست که بیش از 200 اثر تاریخی مهم از دوران باستانی تا صفوی را دارد. همچنین طبیعتی عجیب در جوار ماهنشان و سراب و هشترود و نیز مناطق حفاظت شده برخوردار است. پل و قلعه دختر هم طبیعت دارد هم تاریخی است.

قلعه دختر

دنیز گفت این مارمولک هم اونجا به قارتال سلام رسوند!
مارمولک

قلعه دختر میانه در 2 کیلومتری جنوب پل دختر روی صخره سنگی که به جاده کاروان رو مشرف است، ساخته شده است.
باتوجه به آثاربه جامانده ، ظاهرآ قلعه درسه طبقه ساخته شده که دراثرگذشت زمان وخرابی‌های به بار آمده ، سقف‌ها ی چوبی که هنوز هم آثار و سوراخهای تعبیه چوب دردیوارهای قلعه ، بخصوص درقسمت کناری ورودی اصلی بطورمشخص دیده میشود، بداخل قلعه فرو ریخته است.این قلعه به شکل کثیرالاضلاع غیر منظم از سنگ آجری ساخته شده است و سه قسمت دارد.
یکی از این سه قسمت دیوار بیرونی است که از دیگر قسمتها  قطورتر بوده که بوسیله ۲۴ برج دیدبانی ا ز قلعه پاسداری می‌شد.
بخش بعدی دیوار داخلی است که حافظ قسمت اصلی قلعه است
بخش سوم  قسمت داخلی قلعه است که محل فرماندهی دژ محسوب می‌شود.
زمان ساخت قلعه به قرن هفتم هجری تخمین زده می‌شود ولی با توجه به پایه‌های ساخت قلعه و مصالح بکار برده شده تخمین به اوایل دوره ساسانیان نیز زده می‌شود .

قلعه دختر میانه

قلعه میانه

قلعه دختر میانه آذربایجان شرقی

قلعه دختر به یکی از سرداران معروف بابک خرم دین به نام ساسان متعلق بود و روزگاری به نام قلعه ساسان معروف بوده است.
باروی این قلعه 14 متر است و دو ورودی 3 متری دارد همچنین 16 یا 24 برج دیده‌بانی مخروبه دارد که 8 برج آن بر رودخانه قزل اوزن مشرف است.
دو منبع آب در میان قلعه وجود دارد,آب آن بوسیله برف و باران تامین می‌شده است این دو منبع در ابعاد 10 در 15 متر بوده و ارتفاع آن10 متراست
دو ضلع قلعه از صخره‌های طبیعی تشکیل شده و یک ضلع آن از سنگ‌های تراشیده شده تشکیل شده است.
در قسمتهای مختلف قلعه چاه‌های زیادی وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده می‌شده است.

قالا

قلعه تاریخی

آثار تاریخی آذربایجان شرقی

در دیوار قلعه دو مدخل ساخته شده که هر کدام سه متر بلندی دارد و در بالای یکی از این مدخلها کتیبه ای روی سنگ حک شده که فعلا اثری از خط آن باقی نمانده و از وضع ساختمان و مصالح بکار رفته می‌توان بنا را بدوره ایلخانان مغول نسبت داد.
دیواره‌ی جلویی آبگیربزرگ،به ضخامت حدود یک ونیم مترازسنگ وملات ساروج ساخته شده وقسمت بیرونی آن همانند ورودی اصلی قلعه باسنگهای صاف وتراشیده شده ، نماداده شده است ، بطوریکه این دیواره علی رغم معماری حیرت انگیزباقوسهای قسمت بیرونی که کاملآیکدست ودقیق هستند، درارتفاع حدود15متری ازسطح دره قراردارد.
 به خاطر گنجایش وظرفیت این آبگیربزرگ که دراحاطه بلندیهای کوه واقع شده و تا حدودی از تابش درازمدت خورشید و گرمای آن در طول روز درامان بوده مشخص است که تامین بخش عمده آب مایحتاج ساکنین قلعه ، ازاین آبگیر بوده است.

قلعه ساسان

dokhtar castle

شهرستان میانه

بعضی از مورخین ساختمان بنا را به اردشیر درازدست (پسرخشایارشاه هخامنشی) نسبت می‌دهند، درحالی که درتابلویی که اخیرآ ازطرف سازمان میراث فرهنگی درابتدای ورودی نصب شده ، تاریخ بنای قلعه ، قرن هفتم هجری ، نوشته شده است که بعلت سرقت یا از بین رفتن کتبیه آن که درسردر ورودی اصلی قلعه نصب بوده وهنوزهم جای آن پیداست، تاریخ دقیق آن مشخص نیست ودراین رابطه افسانه‌های پیرامون قلعه وپل دختر ، که احتمالآ این نوع نگرش ریشه درفرهنگ مردم این خطه ازمیهنمان دارد، حقیقت و واقعیت تاریخی آن را پوشش داده است.
در سیاحتنامه شاردن چنین نقل شده است: «قلعه دختر که اردشیر آن را بنا نموده در قله کوهستان قلعه مخروبه ای است که ایرانیان آنرا قلعه دختر می‌نامند و حکایت می‌کنند که اردشیر این دژ را برای بازداشت شاهزاده خانم اصیل و عالی تباری بنا کرده است.»

miyaneh

دشت های آذربایجان شرقی

گردشگری

دستور تخریب قلعه را شاه عباس صادر کرده است به دلیل اینکه پناهگاه سارقین قطاع الطریقی بود که بر این کوهستانها استیلا داشتند.
باستانشناسان بزرگی در قرنهای گذشته از میانه عبور کرده اند و این قلعه را ستوده اند و از اقدام شاه عباس در تخریب قلعه گله کرده اند.
این قلعه از وسایل ایمنی و آب انبار برخوردار است و در آن کلیه تدابیر لازم برای زندگی طولانی در داخل این آن فراهم بوده است.
چشم انداز زیبای این قلعه، مناظر چشم نوازی را بوجود آورده است.
در باره نام قلعه گفته‌های زیادی وجود دارد ,گفته شده  که دختر پادشاهی بر علیه پدر خویش شورش می‌کند و پد ر او را به نقطه دور تبعید می‌کند و برای وی قلعه ای ساخته در آنجا محبوسش میکند. دختر شاه به امید آزادی خویش روز شماری می‌کند و چوپانی که آنطرف رود قیزل اوزن به چوپانی مشغول بوده توجه او را جلب می‌کند و این دو عاشق هم میشوند و چوپان هر شب رود خانه سرد و خروشان قیزل اوزن را می‌شکافت و بدیدار شاهزاده می‌آمد و شاهزاده برای آنکه رنج این کار را از چوپان رفع سازد پلی برای او روی رودخانه می‌زند و چوپان اولین کسی است که از روی پل رد می‌شود و به دیدار شاهزاده می‌آید.

آذربایجان

میانه

توریستی

روایت دیگری نیز وجود دارد: بازرگانی برای در امان ماندن دختر خود از دست مغولان برای دختر خود در این منطقه قلعه می‌سازد ولی به مرور زمان و حسن روابط و پس از مرگ بازرگان دختر وی برای توسعه تجارت بازرگانان آذربایجان با دیگر کشورها این پل (پل دختر) را می‌سازد.
باستان شناسان معتقدند که این قلعه هم مثل قلعه دخترهای دیگر ایزدبانوی ناهید یا آناهیتا شاخته شده است.
این پرستشگاه‌ها رادر بلندی‌ها می‌ساختند و حاکمان و بازرگانان و کشاورزان هر سال با هدایای نفیس به این پرستشگاهها می‌رفتند، چون ملکه ناهید فریاد رس زنان وآزادی و حریت نعمت و فراوانی آب و باران تنها کسی بوده که در اقتصاد و نبرد پشتیبان این مرز و بوم بوده است.
همچنین این قلعه‌ها بیشتر در کنار رودخانه‌های عظیم و دریاها ساخته می‌شده است.

قلعه دختر

قیز قلعه

زنجانی

مادام دیولافوآ که درسال 1881 میلادی که از راه ترکیه و قفقاز به اتفاق شوهرش که دانشمند و باستان شناس معروفی بود ،به ایران آمده بود،به مطالعه دربارة آثارتاریخی قدیمی پرداخته ودرباره قلعه دختر می‌نویسد:
 این قلعه مدتها پناهگاه اشراربود،شاه عباس کبیر برای رفع مشکل دیوارهای بلند قلعه را خراب کرد .

وقتی شارون در سال 1083 هجری /1672 میلادی از اینجا عبور کرده قلعه را خراب دیده ومی نویسد: اعتاب ساکنین این قلعه را در ایالت عراق عجم بسر می‌بردندواز شغل شریف آباءو اجداد خود دست کشیده و به کشت و زرع مشغول شده اند و پر واضح است که اگر این اشرار و آدم کشها جانشینانی پیدا نمی‌کردند ایران بسیار امن‌تر و رو به ترقی می‌رفت ولی افسوس که دست آنها به کلی قطع نشده است.بی جهت نبود کنسول (قونسول)تبریز به ما توصیه می‌کرد که در موقع عبور از قافلانکوه مواظب خود باشید و احتیاط را ازدست ندهید زیرا که در طی دو سال اخیر یک افسر انگلیسی و سه چاپاردولتی وچند نفر از تجار درمیان پل میانه وپل دختر بقتل‌رسیده اند.
این اثر به شماره ۸۷۰ به ثبت ملی رسیده است.

دژ باستانی

آثار هخامنشی

castle

Miyaneh ghal-e-dokhtar  has been built at the distance of 2km in the south of Poldokhtar. Reference to the rest of the monuments, apparently the castle built in three floors which after years and destructions, the wooden roofs fall down into the castle. This castle is a disordered polygon made by brick stone and has three parts. One is the exterior wall that is thicker than the other parts and protected by 24 watch towers. The next part is the interior part of castle which was the place of ruling. The time of building dates back to 7th century( Hejira) but reference to the building planes of the castle and used materials, It also dates back to Sassanian period. There are different stories about the name of the castle that one is about the daughter`s king. She revolted against father and then her father banished her to somewhere far away and built a castle to imprisoned her


مرتبط با : شهروند لینک آذربایجانی * شهرستان لینک * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : قلعه میانه-قیز قالاسی-شهرستان میانه-دژ باستانی-قافلانکوه-miyaneh castle-east azerbaijan-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : شنبه 29 فروردین 1394
زمان : 02:36 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شادی دوشنبه 31 فروردین 1394 03:06 ب.ظ
سلاملار .
یاشاسین دنیزجان. اللر سالیق.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
تشکور سیزدن و تشکور دنیزدن... ساغولون...
محسن یکشنبه 30 فروردین 1394 07:06 ب.ظ
سلام آذزبایجان قهرماننا
خیلی خوش آمده بودید خوشحالم کردید که به وبم سر زدید
من هم فکر می کنم امسال قهرمانی باید از آن تراکتور شود و از جایی هم به وضعیت گسترش فولاد فکر می کنم آقای تار تار مربی سابق گسترش تیم را خوب نچیده بود و کتک ایشان را می خوریم ولی بهر حال اگر گسترش هم در لیک برتر بماند خیلی خوشحال خواهیم بو د
آرزوی موفقیت برایتان دارم
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام ممنون...
انشالله خدا کنه ولی کار سختی داره و باز انگار یه شیطنتهایی میشه !
گسترش واقعا تیم متمول و خوبی داره حیفه باید بیشتر حمایت بشه...
ممنون از شما یاشا...
پریسا یکشنبه 30 فروردین 1394 03:21 ب.ظ
بله انصافا زحمت اصلی با شما بوده!!!!!
تبریز قارتال پاسخ داد:
مرسی شرمندم نکنید واقعا منکه کاری نکردم قابل نداره!!!
ولی خب از شوخی گذشته از دنیز بخاطر این بسیار ممنونیم...
پریسا یکشنبه 30 فروردین 1394 03:15 ب.ظ
بله یادم هست!!ولی فکرمیکردم شما یادتون رفته!!!
ان شاالله اگه قسمت شد و این سعادت نصیبم شد حتما گزارششو میفرستم براتون.
تبریز قارتال پاسخ داد:
ممنون معلومه مثل من باهوش و حافظه قوی داریدها...!
باشه فقط مواظب باشید...
پریسا یکشنبه 30 فروردین 1394 11:43 ق.ظ
بسیار عالی...سپاس از زحمات دنیز عزیز و شما مدیر محترم
تبریز قارتال پاسخ داد:
بلی واقعا دیدنی هست...
دنیز که کاری نکردن فقط رفتن عکاسی کردن و زحمت اصلی من کشیدم!
البته افعال معکوس بود واقعا ممنونیم از دنیز و از شما هم یک چیزی طلب داریم یادتون که هست بابک... قلعه... یاشا...
قربانی اسپیران یکشنبه 30 فروردین 1394 10:06 ق.ظ
سلام
واقعا بایدهمه از مطالب چنین وب زیبا و بروز استفاده ببرن
ولی متاسفانه شبکه های اجتماعی یک نوع بلا شده واسه همه وقت نمی مونه 24 ساعته آنلایننن

از زحماتتان صمیمانه متشکرم........
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
آره شبکه های اجتماعی وبلاگها داغون کردن ولی خب وبلاگ محیطی حرفه ای هست ...
تشکور سیزدن...
قربانی اسپیران یکشنبه 30 فروردین 1394 09:57 ق.ظ
سلام
بسیار زیبا ..........

معرفی خوبی بود ممنون از هر دو دوست بزرگوار
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام یاشایین...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ