تبریز ویکی لینکلر

 
مقابله با نژادپرستی در ایران
نظرات |

ایران مجموعه ای از اقوام

زیباترین نقطه ایران ما همین اقوام مختلف و متفاوت با نژادها و زبان های گوناگون است که با وجود همه تفاوت ها یک نقطه اشتراک دارند و آن ایران و ایرانی است.
اگر باهوش و با خرد باشیم این نقطه اشتراک یک قدرت خواهد بود اما اگر کوته فکر باشیم این نقطه به یک تهدید جدی تبدیل خواهد شد...!
شاید برخی بگویند نه ایرانی فقط یک ریشه و فقط یک قوم با نامهای مختلف است! ولی بهتر است بدانیم همین فکر خود به اختلافات دامن میزند درحالیکه تفاوتها را به عینه میبینیم باز هویت دیگران را انکار کردن نوعی توهین است. کشوری مثل آمریکا هم انواع ملیت ها و قومیت ها و نژادها (آفریقایی تبار و اسپانیایی و سرخپوست و انگلیسی و..) هستند که تحت یک نام کشور ایالات متحده آمریکا هستند و در ایران ما هم اینچنین است و مهم اینست که چگونه همدیگر را درک و باهم در قرن 21 باشیم...

ایران

یک جوک کوچک و دهها تمسخر کوچک قطره قطره جمع شده و به دریایی از کینه و عداوت تبدیل خواهد شد چیزی که همه خانواده بزرگ ایران ما را از هم خواهد پاشید.
هر روز شاهد هزاران تمسخر و جوک علیه ترک ، لر ، رشتی ، قزوینی ، کُرد، شیرازی ، عرب و اقوام و مردمان مختلف هستیم که در فضای مجازی بطرز عجیبی گسترش یافته است و معلوم هم نیست واقعا سرمنشا این جوکها از کجا و چه کسانی هستند..!!!
فرقی ندارد از کجا و کار چه کسی باشد مهم آخر آن است که دنبال میشود تا مردم با نژادهای متفاوت نسب بهم بدبین شوند و ما جمیع مردم عادی ایرانی نادانسته به آن دامن زده و پخش میکنیم!

[http://www.aparat.com/v/oMGsy]


من بعنوان یک آذری نه! یک ترک آذربایجانی (اثبات ژنتیکی علمی و تاریخی)، شاید خوشحال نمیشوم که من را آذری خطاب کنند و برای زبان و اصالت غنی من ارزشی قائل نباشند البته در درجه نخست خودم را یک ایرانی میدانم و تا ابد ایرانی خواهم بود. حتی اگر ترک نباشم و یک آذری بوده باشم باز هم هموطنان دیگر باید برای احترام بهتر بود ترک آذربایجانی خطاب کنند نه آذری یا هر چیز دیگر که ناخوشایند است..!
هویت و اصالت چیزی نیست که بزور برای کسی تعریف و آنرا تحمیل کرد بلکه زبان و رفتار و خواسته خود هرکس بطور آزاد اندیشانه است که انتخاب نهایی را میکند حالا وحی هم شود باز هم سودی نخواهد داشت پس بگذارید من و ما بعنوان یک هموطن تُرک آذربایجانی که در طول هزاران سال در خدمت ایران و خاک و ناموس آن بودیم باشیم و احترام برای حفظ اتحاد باشد.

شهدا

بعنوان یک ترک آذربایجانی و ایرانی پایبند آرمانهای کشورم ایران هستم و در مقابل بی احترامی و یا بی توجهی و تمسخر به ارزشها و هویت و اصالتم عکس العمل نشان خواهم داد و اینگونه میشود که این مجموعه اقوام از یک قدرت به یک تهدید تبدیل میشوند و دشمن برای یک یک آنها نقشه کشیده تا آنها را بیشتر از هم دور و کینه ای کند. پس در اینصورت و بی حرمتی به فرهنگ و اصل هر قوم و نژاد و زبان، ما هم یک دشمن برای ایران هستیم..!

ستارخان

اگر از بیشتر عموم جوانان آگاه آذربایجانی سوال شود که اولویت شما برای رای دادن به رئیس جمهور روحانی چه بود شاید این دلایل را حتما بشنوید:
- وضعیت اشتغال و بیکاری و معیشت...
- توجه به اقوام و زبان مادری آنها...
- حال نزار دریاچه اورمیه...
- عدالت در همه اقشار و جامعه و مناطق و شهرها (ایران فقط تهران و چند شهر مرکزی نیست و آذربایجان شرقی هم فقط تبریز نیست!)
توجه داشته باشید همه این خواسته ها مستقیم یا غیرمستقیم قابل توسعه برای همه ایران هست و این خواسته های عمومی صرفا برای خود آذربایجان نیست و این نشان از اندیشه قوی و خردمندانه مردم آذربایجان و ایران دوستی آنها است.

تورکی

چند جمله من همین بود باشد که برای آگاهان نشانهایی باشد..!!!
توجه شما را به مقاله چاپ شده در خبرگزاری عصرایران در مورد نژادپرستی و راههای مقابله با آن خواستارم...


رضا غبیشاوی - نژاد پرستی، هر چند در جامعه ایران، امری فراگیر نیست ولی رگه هایی از آن در ایران نیز وجود دارد که البته گاه بسیار هم جدی است. خودبرتر بینی و تحقیر دیگران که گاه با تمسخر و توهین همراه است و نیز نسبت دادن صفاتی به کلیت یک قوم و قبیله و نژاد، جلوه هایی از نژاد پرستی هستند.
این مسأله هم در قبال برخی هموطنان وجود دارد و هم در قبال ملت های دیگری از مردم افغانستان گرفته تا مردم کشورهای عربی. گاه برخی اتفاقات نیز مزید بر علت می شوند تا خشم از یک واقعه خاص، ابعاد نژاد پرستانه پیدا کند. مانند زمانی که یک شهروند افغانستانی در ایران مرتکب جرمی می شود و بناگاه همه افغان ها مشمول نگاه های نژادپرستانه می شوند یا وقتی دو مأمور سعودی به دو نوجوان ایرانی تعرض می کنند، همه مردمان عرب، با عبارات کینه توزانه نواخته می شوند ، غافل از این که اگر بنا به تعمیم باشد، مگر خود ایرانی ها مرتکب جرم و جنایت و تجاوز نمی شوند؟
آیا وقتی یک ایرانی در سیدنی استرالیا گروگانگیری کرد و باعث مرگ 2 استرالیایی و ترس و وحشت مردم این کشور شد استرالیایی ها، مردم ایران و ایرانی ها را شماتت کردند؟ مگر می توان و اساساً مگر عاقلانه و منصفانه است که خلاف یک ایرانی را به همه ملت ایران نسبت داد و مثلاً بعد از ماجرای خفاش شب، آن را به همه مردم ایران نسبت داد؟!البته اشاره به این نکته نیز مهم است که جامعه ایرانی در حال رشد و بلوغ است. یکی از نشانه های تشخیص این رشد و بلوغ، بررسی میزان حساسیت جامعه نسبت به مسائلی چون حقوق بشر، محیط زیست، نژادپرستی و ... است که خوشبختانه توجه به این موارد در ایران به صورت نسبی رو به رشد است.

چگونه با نژادپرستی در ایران مقابله کنیم

همزمان باید توجه کرد که نژادپرستی هیچ گاه به صفر نخواهد رسید بلکه کم و زیاد می شود. لذا باید در "مسیر" ریشه کنی نژادپرستی حرکت کنیم تا وجود آن را به "حداقل" برسانیم.
شکی نیست در صورتی که در این زمینه اقدام فوری و جدی انجام ندهیم با توجه به تنوع نژادی، زبانی، مذهبی و دینی در ایران، این پدیده امکان رشد و تهدید ما را به صورت جدی خواهد داشت. اما برای مقابله با نژادپرستی چه باید کرد؟

استفاده از تجربیات دیگران
نژادپرستی یکی از معضلاتی است که کمابیش در بسیاری از کشورهای جهان از توسعه یافته تا کم توسعه وجود دارد. اغلب کشورها نیز به صورت قوی و ضعیف در حال اجرای برنامه هایی برای مقابله با این پدیده اجتماعی هستند.

هر چه کشوری توسعه یافته تر و پیشرفته تر باشد نسبت به نژادپرستی هم حساس تر و برای مقابله با آن برنامه های جدی تر و بیشتری تدارک می بیند.
نگاهی به کشورهای اروپایی غربی و آمریکای شمالی موید این حرف است. برای مقابله با نژادپرستی یکی از بهترین شیوه ها استفاده از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه است.

گسترش فرهنگ گفت و گو
گسترش فرهنگ گفت و گو میان بخش های مختلف جامعه یکی از بهترین راه ها برای مقابله با نژادپرستی و حرکت در مسیر محو آن است. دولت باید از طریق اجرای برنامه های مستقیم و غیرمستقیم، فرهنگ گفتگو در جامعه را تقویت کند و آن را تشویق و گسترش دهد. ایجاد زنگ گفتگو در برنامه های درسی مدارس یکی از بهترین اقدامات ممکن در این زمینه است.
علاوه بر این باید در کتاب های درسی، مطالبی درباره تنوع نژادی، مذهبی، زبانی، دینی و فرهنگی مردم ایران، منطقه و جهان گنجانده شود تا دانش آموزان از پایه های نخستین درسی این موضوع را درک کنند و یاد بگیرند که همه مردم ایران کپی خود آنها نیستند و به تبع آن گوناگونی را به رسمیت بشناسند و امری عادی بدانند. باید آموزش داده شود که زبان و نژاد و فرهنگ برتر نداریم بلکه هر زبان و نژاد و فرهنگی همانند گلی، بویی خاص خود دارد و زیبایی ایران به وجود این گلستان است.

ترکی

یکی از اقدامات مثبت و بسیار تاثیرگذار دهه اخیر برگزاری نمایشگاه ها و جشنوراه های فرهنگی معرفی اقوام، زبان ها ، ادیان و مذاهب مختلف در تهران و دیگر شهرستان هاست. چنین برنامه هایی باید گسترش یابند و تقویت شوند.
ایجاد موزه های مردم شناسی نیز از دیگر اقداماتی است که می تواند سطح اطلاعات و معلومات مردم عادی  و نخبگان را درباره تنوع نژادی، مذهبی، زبانی، فرهنگی و دینی بالا ببرد. مردم ایران باید از فرهنگ متفاوت هموطنان خود آگاه شوند. این آگاهی خود به خود احترام به فرهنگ های یکدیگر و تفاوت ها را به دنبال خواهد داشت.

نقش آفرینی دولت و سازمان های مردم نهاد
مسؤولیت رسمی مقابله با نژادپرستی به یک مجموعه دولتی سپرده شود و از این مجموعه دولتی خواسته شود اولا برنامه هایی را در راستای رفع نژادپرستی پیشنهاد دهد و اجرای آنها را به صورت مستقیم برعهده بگیرد. همزمان برنامه هایی را به سایر دستگاه ها برای اجرا پیشنهاد دهد و اجرای آنها را پیگیری کند. ثانیا به صورت سالانه گزارش یا گزارش هایی را درباره حجم نژادپرستی و مبارزه با آن منتشر کند.
از سوی دیگر از سازمان های مردم نهاد (سمن) نیز در راستای فعالیت های آنها در زمینه مقابله با نژادپرستی حمایت شود.

افزایش ارتباطات
افزایش ارتباطات فیزیکی (جاده، فرودگاه، بندر و ... ) و مجازی (تلفن، اینترنت و ...) باعث افزایش شناخت انسان ها از یکدیگر و در نتیجه کاهش نژادپرستی می شود.

این ارتباطات نه تنها در سطح داخلی بلکه با طرف های خارجی نیز همین نتیجه را دارد. برای مقابله با پدیده نژادپرستی باید کشور را از انزوا، دور و به حداکثر تعامل با جهان خارج نزدیک کنیم. کشورهایی که بیشترین تعاملات بین المللی را دارند، کمتر با پدیده نژاد پرستی مواجهند ، هر چند که در این جوامع نیز نژاد پرستی، وجود دارد.
گسترش رسانه های آزاد و غیردولتی نیز به افزایش تولید محتوا درباره فرهنگ های مختلف منجر می شود و در نتیجه انسان ها با یکدیگر بیشتر آشنا می شوند. البته در این زمینه باید توجه داشت که باید از تحمیل یک فرهنگ خاص بر دارندگان فرهنگ متفاوت دوری کرد.

ترکی

تلاش در مسیر رفع تبعیض
یکی از مهمترین دلایل شکل گیری نژادپرستی دو طرفه، تبعض است. این تبعیض می تواند به صورت آگاهانه یا غیرآگاهانه به وجود بیاید. توسعه اقتصادی بدون بررسی های فرهنگی و توجه به شرایط فرهنگی یکی از عوامل به وجود آمدن غیرآگاهانه تبعیض است. دولت و مردم باید برای رفع تبعیض ها به ویژه در مناطق دور از مرکز و کم برخوردارتر و کم توسعه تلاش کنند.
قانون اساسی ایران بر حق آموزش زبان مادری در مدارس تاکید دارد. حسن روحانی در وعده های انتخاباتی اش در بهار 92 اجرای این اصل قانون اساسی را مطرح کرد که در صورت تحقق، می تواند برخی حس تبعیض ها را در این زمینه هم بزداید. اجرای این اصل باعث می شود همه کودکان ایرانی به صورت عادلانه و برابر در خط شروع یادگیری و پیشرفت قرار بگیرند.

رشد نامتوازن مناطق مختلف کشور، هر چند ریشه در سوء مدیریت ها یا کمبود منابع دارد ولی می تواند برخی سوء تفاهمات منتهی به حس تبعیض را سبب شود. بنابراین، توسعه فراگیر و متوازن نیز اقدامی زیربنایی برای نفی نژاد پرستی و توسعه اتحاد ملی است.


لینک پست قیمت خون ارس

لینک پست ستارخان مردی از قلندران

بولتن نیوز: سابقه لقب گذاری‌های موهن بر اقوام ایرانی


مرتبط با : ایران * تورک سئسه لینک
برچسب ها : نژادپرستی-اقوام-قومیت-اتحاد-ایران-آذربایجانی-هویت-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 31 فروردین 1394
زمان : 12:30 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
انایوردم ایران سرا ی امید دوشنبه 25 آبان 1394 09:06 ق.ظ
سلام سیز چوخ افتخاردان لینك اولدوزافتخارایدورم اگرسیزده بنی لینك ایدسوز
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام تشکور سیزدن ...
لینک ائلدیم یاشا
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 10:59 ق.ظ
دوستان با حرفاتون موافقم گاهی توهین های بی دلیلی میشه به نظرم صداو سیما باید به شدت روی فرهنگ ملی کار کنه باور کنید در مرکز ایران هم اکثر شهر ها و مردمش باهم اختلاف دارن علتشو نمیفهمم رقابت خوبه برای پیشرفت شهر ها ولی توهین نه نمیدونم به نظرم باید از نظری وارد عمل بشیم دولت مردان ما حسابی غرق در سیاست هستند باید خودمان شروع کنیم بیاییم از هم خوب بگوییم زمانی بود جک های قومیتی زیاد بود الان به شخصه میبینم یکم کمتر شده و جایگزین های دیگری پیدا شده این خودش خوبه باید هوشیار باشیم در منطقه خیلی ها به یکپارچگی کشور و ملت ایران حسادت میکنن و سال هاست نقشه پاشیدن ایران عزیزمان را دارن باید اول به این فکر کنیم هویت ما در ایرانی بودنمان است و بعد در قومیتمان به نظرم بهترین کار این هست که سفرهامونو بیشتر کنیم ب نظر من بیشتر از توریست نیاز به گردشگری داخلی داریم تا قومیت ها بیشتر باهم آشنا بشن جک های قومیتی بلای جانمان شده
تبریز قارتال پاسخ داد:
این رسانه ملی خودش جزو دامن زنهای توهین و بدبینی بین مردم هست !
مردم خودشان باید آگاه باشند و از پخش جوکهای قومی خودداری کنند و همیشه برای درک طرف مقابل خودشان را جای اونها قرار بدهند و فرهنگ و هویت مقابل پذیرفته و احترام بذارند (همه اقوام)
ata سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 08:49 ب.ظ
آفرین کاملا درسته. ما خودمون رو جدای از ایران نمیدونیم اما این مسئولین مرکزی هستن که دارن باعث جدایی میشن. من چند روز پیش تو اخبار دیدم هامون پر آب شده به جان خودم از خوشی گریه کردم گفتم خدایا شکرت مردم سیستان دلخوشی جز اون آب ندارن.پدر من یک ارتشیه درزمان جنگ هشت سال عمرش رو تو کردستان و خوزستان لب مرز واسه ایران جنگیده. و در جواب عده ایی پان ترک که برا منم قابل قبول نیستن میگه آذربایجان بدون ایران معنی نداره. همیشه از این ناراحته که مردم خوزستان بدبختن چون هیچ وقت با اون ستمهایی که تو جنگ بهشون شد بهشون این دولت ارزش نمیده امکانات نمیده. اما خود مردم خوزستان تو بازی تراکتور عکس خر میبرن ورزشگاه و میگن ترک خر. به قول بزرگان آره ما خر میشیم و یونجه میخوریم اما از وجب به وجب وطن دفاع میکنیم.
چند روز پیش یکی از فامیلها رفته بود یزد میگفت یکی برگشته گفته ترکه خر بدون هیچ علتی. و به نظر شما ناراحت نشیم؟ که ناراحت نمیشیم چون با شنیدن این جمله یادمون میاد ما هنوزم فرزندان سردارملی هستیم
تبریز قارتال پاسخ داد:
بله متاسفانه افکار و فرهنگ خوبی در کشور حاکم نیست و دلیل عقب ماندگی شده...
انتظار داریم تا به یک شهری برای مثال لرستان یا شیراز میریم فرهنگ و اصالت بومی اونجا ببینیم نه اینکه همه جا تهران باشه والا چیکار میخواییم بریم شیراز دیگه! تبریز و آذربایجان هم همینطور وقتی کسی میایید باید هویت و رسوم خاص آذربایجانی را ببیند پس باید در حفظ اصالت هر قوم و زبان تلاش کرد نه اون تضعیف کرد..!

اون احمقی که اون حرف گفته معلومه خودش انقدر خر هست که نه تاریخ میدونه نه کشورش نه اینکه چیزی براش مهمه که چه میگذره بذار همونطور به دیگران توهین کنه غافل از اینکه خودش نفهم مانده!
سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 12:09 ب.ظ
شاید با وجود اینکه بارها باهم دعوا کردیم این موضوعی که گذاشتی واقعا فوق العاده بود و باتو موافقم من به شخصه نمیدانم چه شده ولی این حس در تمام ایران بوجود آمده باور کن در مرکز ایران و جنوب ایران هم وضع به همین قرار است بی توجهی نا امنی، اهانت به تاریخ فارس ها و بزرگان آنها ما را هم رنجیده خاطر کرده.
فکرش بکن اپرای سعدی در شهر و زادگاهش ممنوع می شود کنسرت ها لغو میشون گاه دلمان میگیرد خانه های تاریخیمان را که ثبت ملی هستند و جزء آثار ملی هستند شبانه به بهانه توسعه حرم ویران میکنن.
اگه به این نکات اشاره کردم میخواستم بدانید انچنان هم وضع به نفع فارس ها نیست دوست دارم سفری به کرمان بیندازید تا فقر را ببینید یا استان فارس و خوزستان در حالی که کرمان سرزمین معادن، فارس سرزمین کشاورزی،معادن گاز و نفت و خوزستان معدن طلای سیاه ایران اما نفسشان گرفته. فکر نکنید تنها کنسرت های آذری لغو میشود کنسرت های فارسی هم لغو میشود
درخواست دارم مدیر محترم گاه از اهانت به استان های مرکزی دست بردارید گاه دیدم به تاریخمان توهین میشود مخصوصا در کامنت های نظرات، استان های ما را بیابانی میخوانند گاه خیل دلگیر می شوم باور کنید در مرکز ایران در مورد شما اینگونه فکر نمی شود خودت به کامنت هایی که در سایت تبریز مدرن هموطن های آذری میزارن توجه بکن.
نباید کم و کاستی ها را گردن دیگر هموطنن انداخت یک سئوال مگر ما آب های جاری اطراف دریاچه ارومیه را مصرف میکنیم که گناه خشک شدنش را گردن ما فارس ها می اندازند اگر گردشگر به انجا نمیایید چرا به فارس ها توهین میشود ما نزدیک به 40 سال است که تبلیغات گردشگری را شروع کرده ایم دوستان استان های ما 4 فصل کامل را دارند ولی استان شما نه استان شما در تابستان بهترین هوا را دارد باید تلاش کنید در این فصل گردشگر جذب کنید دلیل نمیشود در سرما باشد مسلم است که گردشگر چه داخلی و چه خارجی در آب و هوای مطبوع سفر میکند من خودم تابستان به انجا امدم هوای عالی و خنکی داشت اما در شهریور هوا سرد بود بود باید مسئولین شما تلاششان را برای این فصل از آب و هوا تلاش کنید
تبریز قارتال پاسخ داد:
خب ما هم همینو میگیم چرا باید همه از اصالتش دور باشند و به اصالت هم توهین کنند؟!!
الان گفتی آذری البته میدونم عمدی نداری ولی ما نسل آگاه آذربایجان اینو در دل خود میدانیم که ما ترک آذری هستیم با تمدنی بزرگ و دیرین اما یک ایرانی...
هرگز خشک شدن دریاچه یا نمیدانم گردشگری تقصیر مردم فارس زبان نیست هرکسی هم اینو به مردم فارس تهمت میزنه یک نادان هست یا عمدی هست در کارش! اما متوجه باش که داریم به کی میگیم و طرفمان کیست... دریاچه خشک شد چون اثبات شده که مدیریت غلط بود و بعد آنهم باز احمال کاری در نجات دریاچه و هنوز همایش برگزار میکنند واسه ما که خودتان بهتر متوجهید چی میگم. وگرنه اینها نه یک (مردم) شیرازی نه یک اصفهانی نه یک تهرانی نه کرمانی مقصرند...
گردشگری هم ما مسئولان استانی و البته کشوری مقصر میدانیم که نه تلاشی برای حفظ آثار و معرفی آن کردند و نه رسانه ها ملی و میراث فرهنگی کشور به این خطه اهمیت میدهند و حتی در یک نمونه کوچک در چاپ اسکناس هم از آذربایجان دریغ شده و آذربایجان با اینهمه اثر شاخص طبیعی و تاریخی و مشاهیر یک غریبه است!!! من هم حقی در این کشور دارم و مثل شما اصالت خودم را دوست دارم اما در آستانه نابودیست...

درضمن من هیچوقت از لفظ کویری استفاده نکردم هرچند کویر چیز بدی نیست همانطورکه کوهستان بد نیست اما من همیشه مرکزی میگم و از طرفی اصلا جای طعنع زدن نیست چون آذربایجان هم داره اقلیمش با این وضع کویری میشه اما من میگم بجای این کینه ها بفکر هم باشیم وقتی میگن دریاچه پریشان یا زاینده رود یا دریاچه اورمیه یا هامون خشک شد به یک میزان چه مردم ایران چه مسئولان از خودشان توجه نشان دهند و نگن چون اونها آذربایجانی و بلوچی در حاشیه هستند و ترک و فلان هستند بما چه یا به همچنین..! چون مردم آذربایجان راضی نیستند یک مو از سر هموطن فارس و لر و بلوچ و عرب کم بشه و اینو تاریخ بارها ثابت کرده نیازی به حرفهای نیست...

یک نیرویی هست که جمعیت بزرگ فارس و ترک در این سرزمین با هم درگیر و کینه ای کند که در فضای مجازی خیلی هم موفق بودن متاسفانه (نگیم پان ترکها بگیم یک نیروی خارجی و نیز افکار نژادپرستانه برخی ترکها و فارسها). همچنین اینکه هرکس معادنی دارد و بیچاره مانده و یا صاحب یک فرهنگ است ولی از آن محروم مانده و دیگر عوامل همگی از ناعدالتی و فساد ناشی میشود که همه را ناراضی کرده چه برادر ترک چه برادر فارس همه معترضند پس شاید همه یا مقصریم یا بی تقصیر ولی این وضعیت فعلی درست نیست برای هیچکس...
آزیتا سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 11:40 ق.ظ
من یه موردی میخواستم ارسال کنم براتون عکس بود چطوری بفرستم؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
میتونید یا یه جایی عکس آپلود کنید و آدرسش با کامنت خصوصی بذارید برام اینجا یا به ایمیلم ارسال کنید
fg.elecomp@gmail.com
شادی دوشنبه 31 فروردین 1394 03:05 ب.ظ
صمیمانه ترین تبریکات خود را به مناسبت کسب جایزه علمی جهانی یونسکو تقدیم به دکتر سودابه داوران عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی تبریز تقدیم میکنم.به امید موفقیت های روز افزون آتی این بانوی تبریزی
تبریز قارتال پاسخ داد:
من هم تبریک میگم واقعا کار بزرگی کردند ایشان و مصاحبه کوتاهش آپاراتمون زدم ...
باعث افتخار آذربایجان و ایران هستند ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ