تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - هزاران نفر روی گسل تبریز
 

تبریز ویکی لینکلر

 
هزاران نفر روی گسل تبریز
نظرات |

خانه های عنکبوتی روی لرزه گسل تبریز

متاسفانه هنوز هم فاجعه و پیشگیری از زلزله و گسل تبریز جدی گرفته نمیشود. شاید روزی دیگر دیر شده باشد و ما پشیمان..!
تجربه تاریخ هزاران ساله شهر تبریز نشان داده که چه سازه ها و بناهای با عظمتی در زلزله های هولناک به تلی از خاک تبدیل شده اند و فقط آثار کمی از آن بجای مانده اند مانند ربع رشیدی یا شنب غازان، جالب است یکی از همین تجربه ها موزه عصرآهن در مرکز شهر تبریز است که نشان میدهد در طول زمان و زلزله و بلایای طبیعی چگونه در زیر خروارها خاک فرو رفته اند و حالا آنها را کشف و بیرون میاورند.
متاسفانه اکنون بجای یک اقدام عملی و سریع فقط دست روی دست گذاشته و با هزینه همایشها فقط وقت را اتلاف و شعار خطر سر میدهیم و لااقل برای مردم مناطق روی گسل وام ضروری و تعمیرات اساسی هم خبری نیست!


گسل تبریز

با طبیعت نمیشود کاری کرد و این ما هستیم که باید با آن کنار بیاییم.
چطور؟
نباید روی دامنه گسل تبریز هیچ سازه ای ساخته میشد بجز کشاورزی و باغداری و فضای سبز.

اما حالا که ساختیم چه کنیم؟

با سلام و صلوات قضیه تمام نمیشود زیرا خدواند بما عقل داده و خانه های لرزان عنکبوتی مصداق خوبیست از آیات الهی برای ما پس باید هرچه زودتر بفکر تخلیه و کوچ اهالی مناطق پرتنش و حاد به مناطق امن شهر و اسکان دایمی در جنوب و غرب شهر بود و یا حداقل هرچه سریعتر نسبت به مقاوم سازی اصولی و روز دنیا اقدام کرد.
صحبت از جان افرادی نیست بلکه هزاران هزار نفر (بیش از 200 هزار نفر ) روی گسل شمالی شهر تبریز است.

نمادی زیبا! از گسل شمال تبریز - عین
گسل عینالی

باید نظام مهندسی منسجم و قوانین سختگیرانه و اصولی تر وضع و نظارت کرد. شاید هزاران هزار خانه و آپارتمان غیراصولی و عنکبوتی لرزان هم بدست بساز بفروشهایی که با دهها دوز و کلک و کم کاری بنا شده اند نیز خود فاجعه بدتری باشد.

توجه شما را به دو گزارش که امروز در همین رابطه بود جلب و از مسئولان و مردم میخواهم (خیلی) جدی تر در این موضوع باشند شاید ما از زلزله ارسباران و نپال درس نگرفته و در خواب غفلتیم..!

مطلب زلزله و مثلث یادتان هست؟!

زلزله

ایمنی

شیاری در گفتگو با مهر عنوان کرد:
دفن اموات در امن ترین منطقه تبریز و ساخت و ساز زنده ها روی گسل

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز گفت: وادی رحمت در حالی امن ترین منطقه شهر تبریز به حساب می آید و مردگان در آنجا دفن شده اند که ساخت و سازهای اصلی شهر بر روی گسل صورت می گیرد.

علی شیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتخاب خیابان دو کمال واقع در باغمیشه تبریز برای استقرار دائمی شورای شهر و احداث پارلمان در منطقه گسل و زلزله خیز اظهار داشت: متاسفانه رای اکثریت اعضا بر استقرار محل دائمی شورا در این خیابان واقع در روی گسل اصلی تبریز است.
وی افزود: منطقه باغمیشه اصلی ترین مسیر گسل تبریز است اما متاسفانه در حال حاضر اکثر ساخت و سازهای چند مرتبه ای در این منطقه انجام می شود.

زلزله تبریز
الهیه و باغمیشه و رشدیه دقیقا روی گسل خطرناک تبریز
چه فشرده سازی هم کردند!
الهیه تبریز
رشدیه بر دامان گسل تبریز!
جالبه در همین منطقه اصرار دارند تعداد زیادی مراکز تجاری، سازه ای بسازند!
رشدیه

این عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچنین با اشاره به ساخت و ساز برج ۳۵ طبقه ای در میدان شهید فهمیده تبریز که تصریح کرد: در این منطقه زمین به ارتفاع ۱۵ متر خاک برداری شده و ساختمان های بلند مرتبه در حالی ساخته می شود که این منطقه روی خط اصلی گسل تبریز قرار دارد.

وی با بیان اینکه نباید اشتباهات گذشتگان را تکرار کنیم و محل دائمی پارلمان شورای شهر را در نقطه مرگ صد در صدی تبریز ساخت و ساز کنیم، تاکید کرد: احداث پارلمان در پشت لاله پارک تبریز شایسته مقام شورا نیست.

شیاری تصریح کرد: با چنین اقداماتی برخی از نمایندگانی که درصد بالایی از آرای انتخاباتی خود را از حاشیه نشینان کسب کرده اند، محل دسترسی شورا را به اهالی دورتر می کنند.

در این نقشه به تراکم فضای سبز و تعداد بیمارستان در منطقه گسل شمالی تبریز دقت کنید!
نقشه تراکم بیمارستان در تبریز


یادداشت نصر/
ساکنان شهرک باغمیشه چه گناهی کرده اند؟ / دلواپسان به فکر عمل باشند

به گزارش نصر نیوز، این منطقه که به همت مسئولان وقت مجوز ساخت و ساز داده شده و بلندمرتبه سازی نیز به یک روال در این شهرک تبدیل شده است، جمعیتی متراکم و فراوان را در خود جای داده است.

مسئولان امر از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز گرفته تا مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری تبریز هر وقت فرصت کرده از وضعیت بحرانی ساخت و ساز در این شهرک و شهرک های ولی امر و رشدیه انتقاد کرده اند دریغ از اینکه مجوز ساختمان را نیز با مشارکت همین مدیران و مسئولان داده شده است.

خانواده های زیادی که در این شهرک زندگی می کنند در سایه بی تدبیری و شاید زیاده خواهی مسئولان وقت از بدشانسی یا هر چه اسم آن را می توان گذاشت قرار شده است در این منطقه زندگی کنند ولی به واقع آنان چه گناهی کرده اند که هر از گاهی باید از زبان همین مسئولان بشنوند که خطر بیخ گوشتان است.
مگر این منطقه از شهر حاشیه نشینی است که بدون مجوز احداث شده باشد اگر خانه داشتن در این منطقه از کلانشهر تبریز بازی با مرگ است آیا این بی توجهی به جان مردم از جانب چه کسی یا کسانی اتفاق افتاده است؟!

آیا کسی به فکر حاشیه نشینیان روی گسل شمال تبریز هست عایا؟
روی گسل تبریز
یوسف آباد، ارم، ایده لو، باغمیشه و...
ایده لو
وادی رحمت امن ترین نقطه تبریز!
وادی رحمت

در بسیاری از مصاحبه ها و گفته های مدیران شهری بیان شده است که این منطقه بدترین منطقه برای احداث منزل مسکونی بوده است و نباید این اتفاق می افتاد ولی حال سئوال این است که آیا این سخنان صرفا به خاطر این بیان می شود که احساس نوع دوستی آن مدیر یا مسئول یا عضو شورای اسلامی شهر نسبت به شهروندان اش مطرح شود یا به خاطر ایجاد دلهره و اضطراب در دل مادرانی است که در زیر سقف خانه های ناامنی که انواع مجوزهای لازم را از شهرداری، سازمان نظام مهندسی و حتی سازمان مسکن و شهرسازی دریافت کرده اند، شب را کنار فرزندان شان به صبح می رساند.

ای کاش این بزرگوارانی که همواره دلواپس شهروندان شان هستند از سودهای کلان فروش تراکم، تغییر کاربری و همچنین ماده 100 چشم پوشیده به فکر جان شهروندان شان باشند و با برنامه ریزی دقیق احتمال بروز خطر را در عمل کم کنند.


لینک پست سه چالش عمده تبریز

لینک پست بالای عینالی تبریز
لینک پست گسل تبریز
لینک پست زلزله ، مثلث
لینک پست همشهری سلام
مرتبط با : تبریز * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : خطر گسل تبریز-لزره خیزی شهر-حاشیه شهر-تهدید زلزله تبریز-زلزله-نقاط امن تبریز-نظام مهندسی تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : یکشنبه 31 خرداد 1394
زمان : 05:00 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure یکشنبه 20 فروردین 1396 08:20 ب.ظ
I blog often and I really appreciate your content. The article has truly
peaked my interest. I'm going to book mark your site and keep checking for new details about once a week.

I subscribed to your RSS feed as well.
manicure شنبه 12 فروردین 1396 09:24 ب.ظ
Wonderful post however I was wanting to know if you
could write a litte more on this subject? I'd
be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Appreciate it!
قربانی-اسپیران پنجشنبه 4 تیر 1394 10:56 ب.ظ
واقعا جای تاسف داره با این که می بینن ومیشنون که باغمیشه وکمربندی اتوبان پاسداران رو گسله ولی روز به روز شاهد توسعه وساخت وساز دراین منطقه میشم البته باغمیشه یکی از زیباترین منطقه درتبریزه ولی این موجب نمیشه خدای نکرده روزی شاهد بلایای که خسارات غیرقابل جبران دارد دراین منطقه شاهد باشیم
پس به نظر من باید مسئولان ب منطقه وجایی را درنظر بگیرند و ساخت وساز ها هم درمنطقه ی بی خطر انجام شود
ازشما ممنون که به این مسئله ی مهم اشاره فرمودید
تشکر
تبریز قارتال پاسخ داد:
خب هر روز که میگذر شاید به فاجعه نزدیکتر میشویم باید کاری عملی کرد در همه سطح استان...
این سیاست گذاری که شهر بسمت گسل گسترش دادن خیلی بد بود ولی مردم هم با اینکه میدانند باز هم بسمت مرگ میروند و ساخت و ساز میکنند!

مرسی
جغرافیا از نو سه شنبه 2 تیر 1394 01:12 ق.ظ
سلام همشهری
وب خوبی دارید و مطالب تان داغ و دست اول است.

حرف تان در باب گسل تبریز و زلزله خیز بودن اطراف این گسل یک گوش شنوا و کلی عقل کامل می خواهد که متاسفانه در بازار به ساز به فرش شهر تبریز این متاع یافت نمی شود.

هر زمان که مادیات بر انسانیت برتری یافت، جان آدمی به پشیزی نمی ارزد. به همین خاطر شاید به قرن بیست یکم قرن منهی اخلاق لقب دادند.

هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند که روی خطرناک ترین گسل ایران این همه خانه های مسکونی و تجاری ساخته شود. متاسفانه مادیات چشم حقیقت بین مردم و مسئولان شهری را به کل کور کرده است و جز پول و مادیات آنی، هیچ آینده ای را نمی بیند.

عقل سلیم حکم می کرد که گسترش فیزیکی تبریز به کل محدود می شد و یا به طرف جنوب غرب شهر در مسیر جاده تبریز آذر شهر گسترش می یافت و از گسل فاصله می گرفت.
وقتی مغز ها از جنس سنگ خارا باشد، از میخ آهنین و علم نرم باطن هیچ انتظاری نیست.

در کل در تاریخ طولانی شهر تبریز، زلزله های زیادی اتفاق افتاده و اجماع تعداد تلفات انسانی این زمین لرزه ها به زبان تخمین، یک و نیم میلیون نفر می رسد.
خلاصه اینکه نه به شواهد و یافته های تاریخ و نه نتایج علم زمین شناسی، گوش مسئولان و مردم شهر بدهکار نیست که نیست. ساغ اولاسیز.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
تشکر لطف دارید...
بله متاسفانه هدف اول پول شده است و اصول کارشناسی ارزش ندارد. خلاصه جان خیلی ها در خطر است باید سریع چاره اندیشید ...
یاشا
آزیتا دوشنبه 1 تیر 1394 11:08 ق.ظ
پس خدا رو شکر من تو خیابان راه آهنم ولی جدا آدم این حرفها رو میشنوه عصابش خورد میشه. اون پست فضای خالی تو خیابان دامپزشکی که گذاشتین ها جواب داد دیروز کلا اومدن آتیش بازی کردن که از کاشتن درخت هم ارزونتره و آلودگیش زیاده یعنی من هاج و واج موندم که کلی دود رو فرستادن خونه های مردم که مثلا چی بشه؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
خخخ پس جواب داده همین دود خودش حشرات موزی فرار میده!
من بودم شما اهالی اونجا خودتان شبانه جمع میشدین میرفتین درختکاری میکردین و منتظر عکس العملشان بمونید ببنید چیکار میکننند
تورک یکشنبه 31 خرداد 1394 11:44 ب.ظ
سلاملار قارتال قارداش مردم بی گناهی ساکنان باغمیشه چیکار کن که مسنولان بیرغصه که مجوز ساخت خانه در گسیل را دادن مسنولان خبرندارن انجا روی گسیل است زلزله مرگ است تاسف بار است برای مسنولان استان یاشا قارداش
تبریز قارتال پاسخ داد:
درسته اهالی تقصیری ندارن این سیاست های غلط مدیریت شهری و سودجویان هست که روی گسل رفتن متاسفانه اما حالا باید سریع کاری بکنند
تورک یکشنبه 31 خرداد 1394 11:34 ب.ظ
قارداش قارتال پیروزی مقتدرانه آسمان خراش های تورک مقابل آمیرکا را تبریک الدیم
(صرفا جهت پیشگیری از"پارسی " نامیدن تیم ملی)

اسامی ملی پوشان:
۱- میلاد عبادی پور (اورمیه)
۲- شهرام محمودی (میانه)
۳- عبدالرضا علیزاده (اورمیه)
۴- فرهاد قاتمی (گنبد کاووس- تورکمن)
۵- پوریا فیاضی (سراب)
۶- مهدی مرندی (مرند)
۷- میرسعید معروف (اورمیه)
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام منم تبریک میگم فوق العاده بودن ...
یاشاسین آذربایجان ایگیدلری
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ