تبریز ویکی لینکلر

 
ارک و محوطه و مصلای تبریز
نظرات |

مصلی اعظم تبریز
تلفیق معماری اسلامی مصلا با بنای ۸۰۰ساله باشکوه ارک

ارگ تبریز به بازمانده ‌های ایوان جنوبی ارگ علیشاه در شهر تبریز گفته ‌می شود. این ارگ یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و جهان از نمادهای شهر تبریز به شمار می ‌رود. امروزه فضای پیرامون ارگ برای بازدید عمومی بازسازی میشود.
ساخت مصلی امام خمینی(ره) تبریز در فضای پیرامون ارگ تاریخی علیشاه در سال 1380 به طور رسمی آغاز شد. این مصلی یکی از بزرگ ترین مصلی های سرپوشیده ایران و از نظر معماری بی نظیر است.

مصلای امام تبریز

مصلا تبریز

طالقانی تبریز
محمد شریفی نیا در مصلای اعظم تبریز
مصلا

در ابتدا تصاویری جدید از وضعیت محوطه ارگ، نماد اصلی تبریز و مردم آن که جنگ های دوره های مختلف از ایلخانی گرفته تا عثمانی، روسها، مشروطه خواهان که بعنوان قلعه استفاده شده را میبینیم.
ظاهرا بنیاد مصلا و شهرداری طرحهایی دارند که در مورد آن نمیشود از اکنون اظهار نظری کرد که برای ارک خوب است یا نیست. شاید بشود طرحی شبیه محوطه مسجد کبود را متصور شد و شاید هم بار دیگر ارک در بند حصار برود پس باید صبر کرد و دید...

مصلا و ارک تبریز

حصار ارک

ارک تبریز

شاید اینبار خوشبین بود که در کنار مصلای اعظم که در پر ترافیکترین نقطه شهر احداث شد و نیز ارک را در غباری از فراموشی برد اما بنظر با ساماندهی محوطه مصلا، ارک نیز سر و سامان یابد.
هزینه ساخت مصلا تا سال 1390 طبق گفته حجت الاسلام موسی محمدی به خبرگزاری ایسنا حدود 29 میلیارد تومان بدون هزینه دولتی بوده است. فقط اگر یک هزارم این بودجه به مرمت و بازسازی و ساماندهی ارک نیز اختصاص یابد همه چیز خوب خواهد شد و آنوقت شاهد دو نماد تاریخی اسلامی کنار هم به مبارکی خواهیم بود!

توسعه مصلا تبریز

حصارکشی مصلا
یک حرکت عجیب توسط نیسان در محوطه ارک!
نیسان آبی

پشت این نیسان آبی محوطه خانه تاریخی فتح الله زاده(هتل کیهان) است که خبر امروز را توجه کنید:

با همکاری شهرداری منطقه 8 و بنیاد مصلای تبریز؛ خانه تاریخی فتح‌الله‌زاده احیا می‌شود

هتل کیهان

امیدواریم اینها حصاری برای ارک و حتی خود مصلا نباشد بلکه طاقچه هایی تاریخی شکل و محوطه ای فرهنگی تاریخی دینی و فضای سبز برای عموم بازدیدکنندگان ارک و مصلا در کنار هم باشد.احداث مصلی بدون هیچ هزینه دولتی

حجت الاسلام موسی محمدی، مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی امام خمینی(ره) تبریز به خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز گفت: مصلی تبریز در کل 75 هزار متر مربع است که فاز یک آن به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: مصلای تبریز، دارای موقوفاتی است که از محل فروش آن ها، اعتبار مالی لازم برای ساخت پروژه تامین می شود و در روند ساختن مصلای تبریز، هیچ کمکی از دولت یا شهرداری گرفته نشده است.

احداث مصلا تبریز

حجت الاسلام محمدی، مصلای امام خمینی تبریز را بزرگ ‌ترین مصلای مسقف کشور دانست و ابراز داشت: این مصلا از حیث شکوه و ساختار معماری، در خاورمیانه بی نظیر است.

وی به تشریح روند آغاز و اجرای مراحل مختلف مصلای بزرگ امام خمینی تبریز و رویکردهای آتی این طرح کم نظیر پرداخت و گفت: فعالیت این بنیاد، زیر نظر نماینده ولی فقیه در استان بوده و آغاز مراحل مختلف ثبت و تاسیس آن، به سال 1367 باز می گردد.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به اینکه پیشینه مذهبی شهر تبریز و جمعیت چشمگیر این شهر مهمترین ضرورت ساخت مصلای جدید در این شهر بود، تصریح کرد: با ادامه فعالیت بنیاد، پروژه مصلای تبریز در سال 1376 و در زمینی به وسعت 6 هکتار آغاز شد.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلای امام خمینی(ره) ادامه داد: پس از مطالعات مختلف، طرح هایی برای پوشش تمام 6 هکتار در نظر گرفته شد اما در نهایت با صلاحدید و دوراندیشی آیت الله شبستری، طرح اصلی، برای مساحت فعلی در نظر گرفته شده و سپس بررسی و مطالعه تصاویر مساجد معروف جهان آغاز شد.

ارگ و مصلا

ساخت مصلا تبریز

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه این گروه، کار خود را با یک تیم پنج نفره آغاز کرد که این فعالیت گروهی تا کنون نیز ادامه داشته است، عنوان کرد: سطح فنی و مهندسی مصلای امام خمینی تبریز ایده آل است، از نخستین مراحل خاکبرداری تا آخرین مرحله بهره‌ برداری از این پروژه فیلمبرداری شده تا از لحاظ فنی در اختیار دانشکده‌ های فنی کشور قرار گرفته و مورد استفاده دانشجویان قرار گیرد.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلای امام خمینی(ره) افزود: با تخریب و اضافه شدن بافت فرسوده کوچه ارک، مساحتی شامل چهار هکتار که متعلق به محوطه مصلی بوده و هم اکنون در اختیار مراکز خرید موجود در این کوچه است، به پروژه مصلی اضافه شده وبه این ترتیب، محوطه اصلی مصلای بزرگ تبریز تشکیل می شود که توسط دیوارهای مشبک و محرابی، محصور بوده و برای برگزاری اجتماعات مختلفی که در مناسبت های متعدد، برگزار خواهد شد، در نظر گرفته می شود.

نمایش معماری نوین ایرانی اسلامی در کنار معماری 800 ساله


حجت الاسلام محمدی همچنین با اشاره به برخی اظهارنظرهای متفاوت در مورد هم جواری پروژه مصلای تبریز و بنای ارک علیشاه، این اثر باستانی را جزئی از محوطه مصلای بزرگ امام خمینی تبریز دانست و گفت: برخی انتظار دارند این 2 مجموعه با کشیدن دیوار از یکدیگر جدا شوند که این، فکر غلطی است چرا که این 2 اثر، بنای باشکوه ایرانی اسلامی هستند که امروز به عنوان 2 اثر نفیس، مکمل و لازم و ملزوم یکدیگر بوده و در کنار هم، یک مجموعه فرهنگی مذهبی را تشکیل داده اند.

وی تاکید کرد: سعی کردیم در کنار معماری قدیمی ارک با قدمت 800 ساله، معماری نوین ایرانی اسلامی را نیز ارائه دهیم تا امکان مقایسه زیبایی و شکوه 2 بنا، برای نسل های آتی فراهم شود.

مصلا امام خمینی تبریز

احداث مصلای تبریز


ویژگی های داخلی مصلی تبریز
وی در ادامه با اشاره به ویژگی های داخلی مصلای بزرگ امام خمینی تبریز گفت: مصلای امام خمینی تبریز، با مساحت 75 هزار متر مربع و گنجایش 60 هزار نفر، دارای 2 طبقه مجزا برای اقامه نماز و 2 طبقه زیرزمینی، برای پوشش فعالیت های فرهنگی مصلی در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل بنیاد خیریه مصلای امام خمینی(ره) افزود: طبقه اول به عنوان مرکز امور اداری و طبقه 2 جهت فعالیت های فرهنگی از قبیل قرائتخانه با ظرفیت هزار نفر، سالن اجتماعات با ظرفیت هزار نفر برای برادران و خواهران، مخزن کتابخانه های تخصصی مجهز، موزه آثار مذهبی و وقفی و غرفه های مطالعاتی است.
حجت الاسلام محمدی ادامه داد: به منظور آرامش نمازگزاران و حفظ نظم مصلا، یک واحد مهدکودک مجهز نیز در نظر گرفته شده که فعالیت آن، رایگان بوده و مسئولیت نگهداری کودکان والدین شرکت کننده در نماز جمعه را بر عهده می گیرد.

برپایی نماز

مصلا اعظم تبریز

وی با بیان این که تمام اصول ایمنی و زیباشناسی لازم برای مجموعه مصلی رعایت شده است، تصریح کرد: جزئی ترین امور مصلی از قبیل همرنگ بودن فرش با دیوار، رنگ و شدت سیستم روشنایی مصلی، سیستم‌ های صوتی و تصویری، هنرهای اسلامی در آرایش و تجهیز داخل، تطابق ساختار و رنگ درها و پنجره ها به گونه ای در نظر گرفته شده است که علاوه بر اصول ایمنی و معماری، شاهد فضای آرامش بخش معنوی در مصلی باشیم.

محمدی با اشاره به اینکه تمام درب های ورودی و خروجی مجموعه مصلی، به طور یکپارچه، از چوب اعلای گردو بوده و در کارگاه های شهر مقدس ساخته شده است، اظهار داشت: مجموعه اصول زیباشناسی در محوطه داخلی و خارجی مصلی باعث شده تا گردشگرانی که در فصول مختلف سال برای بازدید از ارک می آیند، علاقمند به دیدار از مصلی نیز هستند که این نشان دهنده وجود ظرفیت گردشگری در این بنای باشکوه است.

کتابخانه مصلا

کتابهانه مصلای تبریز

کتابخانه مجهز مصلی
مدیرعامل بنیاد فرهنگی و خیریه مصلای اعظم امام خمینی(ره) در بخش دیگری اظهار داشت: کتابخانه این مصلا یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی و مطالعاتی کشور محسوب می شود که هم اکنون بیش از 2 هزار نفر عضو دارد.

وی خاطرنشان کرد: این کتابخانه در 2 طبقه، 4 هزار و 100 متر وسعت دارد که از این وسعت، 350 متر به موزه، 400 متر به مخزن کتب عمومی، یک هزار و 200 متر به 2 مخزن کتب مرجع، اختصاص یافته است.
حجت الاسلام محمدی با اشاره به اینکه کتابخانه از 2 بخش مجزای خواهران و برادران تشکیل شده است، افزود: در قرائتخانه 500 نفر در طبقه اول و در طبقه دوم یک هزار و 800 نفر به طور همزمان می توانند مشغول مطالعه شوند.

مرکز همایش مصلا

سالن همایش مصلا

مدیرعامل بنیاد فرهنگی و خیریه مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با بیان اینکه کتابخانه مصلای تبریز در راستای نشر و اشاعه فرهنگ صحیح در جامعه و بسترسازی مناسب برای مطالعه دانش آموختگان و پژوهشگران مورد بهره برداری قرار گرفته است، گفت: تاکنون اشخاص حقیقی و حقوقی، تعدادی از کتاب‌های ارزشمند و قابل استفاده خود را به این کتابخانه اهدا کرده‌اند.

وی افزود: کتابخانه مصلای اعظم تبریز هم اکنون دارای بیش از 20 هزار جلد کتاب است.


فعالیت های خیریه در بنیاد مصلی تبریز
حجت الاسلام محمدی امور خیریه را بخش مهمی از فعالیت بنیاد خیریه مصلای امام خمینی(ره) تبریز دانست و افزود: هم اکنون حدود 700 نیازمند که با مشکلات معیشتی و درمانی مواجهند، تحت پوشش امور خیریه این بنیاد قرار دارند.

وی افزود: حتی برخی از این افراد که دارای پرونده هایی در دادگاه های استان بوده و توانایی احقاق حقوق خود را ندارند، از مشاوره های حقوقی و قضایی این بنیاد، برخوردار می شوند.

نمازگزاران تبریز

اجرای طرح توسعه مصلی تبریز
پیروزی، معاون اجرای طرح توسعه مصلی امام خمینی(ره) تبریز نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز گفت: مصلی امام خمینی(ره) در 2 طبقه احداث شده که طبقه همفک با 22 هزار متر مربع احداث شده که نماز جمعه و سایر مراسم و همایش ها در آنجا برگزار می شود.

وی ادامه داد: گچ بری ها و کاشی کاری های خاص در این مصلی انجام شده که از نظر معماری زیبایی خاصی دارد.
پیروزی تاکید کرد: سالن همایش این مصلی در شمالغرب کشور بی نظیر است و هزار و 100 نفر ظرفیت دارد.

مصلای بزرگ تبریز

معاون اجرای طرح توسعه مصلی امام خمینی(ره) تبریز همچنین از اجرای طرح توسعه این مصلی خبر داد و عنوان کرد: فاز توسعه در چهار طبقه در حال احداث است که شامل کلنیک و رادیولوژی و سایر مجموعه های درمانگاهی است، طبقه همکف برای توسعه مصلی و طبقه اول برگزاری نماز جماعت و ادامه شبستان خواهران در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای ساخت این مصلی 50 میلیارد تومان هزینه شده و برای توسعه آن نیز 20 میلیارد تومان هزینه می شود.

پیروزی گفت: طرح توسعه مصلی امام خمینی(ره) تبریز تا یک سال آینده به طور کامل به بهره برداری می رسد.

گزارش از بیت اله احمدی


مرتبط با : تبریز * پروژه های عمرانی و شهری * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : مصلا تبریز-مصلا امام خمینی تبریز-کتابخانه مصلا-بنیاد مصلا تبریز-محوطه ارگ تبریز-حصار ارک علیشاه-ساخت مصلای تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 25 تیر 1394
زمان : 04:20 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
جغ رافیا شنبه 27 تیر 1394 01:47 ق.ظ
سلام تبریز قارتال عزیز
ال قولوز آغریماسین، یئنه دَ عن گوزل و ماراخلی باخیش و گوروش تبریز شهرینین ساحسینده گوستَریسیز.

ارگ یکی از قسمت های سه گانه بافت شهر های کهن است.
بین ارگ و عبادتگاه ردیفی از مغازهای تجاری قرار می گرفت که به آن راستا بازار می گفتند.
ارگ: محل اقامت حاکم و نظم دهند به بازار و کسب و کار مردم.
راستا بازار: محل خرید فروش کالاهای مورد نیاز مردم.
عبادتگاه(در جوامع اسلامی مساجد) محل عبادت اهالی کسبه و بازاریان بوده است.

ارگ تبریز همان طور که خودشما به آن اشاره فرموده اید؛ قسمتی از ارگ علیشاه می باشد. این مکان در دوره های مختلف تغییر کاربری زیادی داشته است. به عنوان مثال در دوره ی قاجار، از آن بعنوان انبار غله استفاده می شد.

مصلی اعظم تبریز که یکی از بناهای اعظیم شهر تبریز به حساب می آید در محوطه باستانی و یکی از نقاط پر ترافیک شهر ساخته شده است.
این مسئله کارایی این سازه اعظیم و معنوی باشکوه شهر تبریز را تا حدودی با مشکل همراه ساخته است.
بسیار شایسته بود مصلی تبریز در یک فضای برزگ و دور از هیاهوی شهر و ترافیگی ساخته می شد که رفت آمد به این مکان مقدس را سهل و آسان می کرد و فضای باستانی ارگ تبریز نیز در محاق فرو نمی رفت.
با ازیاد انواع خوردهای شخصی که اغلب تک نشین هستند این مسئله و مشکل مصلی بزرگ تبریز بیشتر نمود پیدا می کند و خواهد شد.
به امید بهروزی برای مصلی اعظم تبریز و شما نویسنده و نکته بین ارجمند، به درود و صد درود پاینده باشید.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام تشکر از شما دوست عزیز
بله ارگ همواره برای مردم تبریز اهمیت و نماد اصلی شهر بوده ولی متاسفانه حال روزی خوشی ندارد هر شهری آرزوی چنین بنای عظیم و استوار و خاص را دارد و باید قدر آنرا بعنوان شاهدی از تاریخ درخشان تبریز بدانیم...

تشکر از شما...
پریسا جمعه 26 تیر 1394 10:50 ب.ظ
سلام بر جناب مدیر زحمتکش...نماز روزتون قبول باشه...عیدتون مبارک
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام برشما
تشکر همچنین عید شما هم مبارک
آزیتا جمعه 26 تیر 1394 02:40 ب.ظ
ولی یکی یه بار بهم گفت هر بلایی سرش آوردن از بین بره نشد
تبریز قارتال پاسخ داد:
هیچوقت از بین نمیره چه افکار مخرب، چه 40 زلزله ای که دیده چه جنگ هایی که تجربه کرده، چون این نماد همیشه در قلب و ذهن مردم تبریز هست...
آزیتا جمعه 26 تیر 1394 09:22 ق.ظ
یعنی چی تو رو خدا زودتر جواب بدین کی گفته پایه های ارک سسست شده؟ خدا اون روز رو نیاره
تبریز قارتال پاسخ داد:
خب اونهمه خاکبرداری و حفر کردن بغل ضلع شرقی ارک معلومه که پایه هاش سست میشه! البته اینو کسی علمی نگفته ولی دیگه همه خودشان میفهمن
پریسا پنجشنبه 25 تیر 1394 10:37 ب.ظ
نه اتفاقا اون روز از ذوق دانشجو شدن همه مدهوش شده بودیم.ولی خوب دفعات بعد که تو مصلی برنامه بود جبران کردیم.همه جارو رفتیم بررسی کردیم.بماند دیگه چیکارا کردیم
تبریز قارتال پاسخ داد:
ای بابا میگم چرا پایه های ارک چرا سست شده و مصلا بزرگتر! باید به میراث فرهنگی اطلاع بدم...
پریسا پنجشنبه 25 تیر 1394 10:27 ب.ظ
سلام.
یادش بخیر جشن آغاز دانشجوشدن ما تو سالن مصلی بود.خیلی زود گذشت..
میدونم ربطی نداره ولی عکسشو دیدم یادم افتاد

تشکر
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
نه اتفاقا خیلی هم ربط داشت نکنه شما از شدت هیجان اون روز ارک به این وضع انداختین با دوستانتان؟!
دقیق بگین ببینیم اون روز چی شد؟!
دنیز پنجشنبه 25 تیر 1394 06:38 ب.ظ
سلام , از زحماتتون یه تشکر ویژه دارم
اینطور آثار تاریخی باید یه حریمی داشته باشن حریم از اسمش پیداست یه محدوده ایه که متولی اثر تاریخی بر مبنای یه سری ضوابط قانونی برای حفظ و نگه داشت اون اثر تعیین میکنه چون باعث حفظ موجودیت و یکپارچه گیش میشه . باید یه حریم حفاظتی داشته باشه برای جلوگیری از فروریختن و آسیبش و ساخت و سازها در اطرافش محدودیت داشته باشه یه حریم بصری داشته باشه برای اینکه اثر تاریخی دورتادور چشم انداز داشته باشه . ارگ از یک نما بیشتر قابل رؤیت نیست
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام تشکر
اون سریال 100 سال باشکوه ترکیه سلطان حریم داشت اینجا آثار تاریخی ندارند!!!
نه مسجد کبود نه ارک نه مقبره الشعرا نه دیگر آثار تاریخی شهرمان هیچکدام از لحاظ حریم رعایت نشدند!
همه جا سعی میکنند آثار بقول شما آزاد و از دور دیده بشه ولی اینجا پوشش میدهند بعدشم شعار توریسم و گردشگری سر میدهند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ