تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - کباب بناب ثبت ملی شد
 

تبریز ویکی لینکلر

 
کباب بناب ثبت ملی شد
نظرات |

کبابی خوشمزه به وسعت حجم معده !

کباب بناب

با حضور رئیس سازمان گردشگری کشور
امروز از سند ملی کباب بناب رونمایی می شود

مسعود سلطانی فر به منظور شرکت در نخستین همایش کباب بناب و سخنرانی در این همایش و همچنین بازدید از طرح های در دست اجرا به استان سفر کرده است. 
رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین امروز در همایش یاد شده از سند ثبت ملی کباب بناب رونمایی می کند.

کبابی

یک حرکت خیلی خوبی از سوی میراث فرهنگی و کبابپزان و ارگانهای مربوطه بناب شروع شد که حتی مهمتر از ثبت خود کباب بناب هست. یعنی با اینکار بخوبی خود شهر و فرهنگ و مردم بناب و حتی آذربایجان به ایران و حتی در سطح بالاتر معرفی میشود.
امید است بخاطر اینکه همه شهرهای آذربایجان اصالت و هنر و صنعت و فرهنگ دیرین و غنی دارند چنین رویه در پیش بگیرند و پتانسلیها و ظرفیتهای خود را شناسایی و با کیفیت مطلوب صنعت و هنر و فرهنگ خود را به همگان ارایه و معرفی کنند. مطمئنا هر شهری حداقل یک مورد خاص برای ارایه در سطح گسترده برای مسافرین و گردشگران دارند.

بناب

کباب بناب نوعی از کباب کوبیده منسوب به شهر بناب در استان آذربایجان‌شرقی می‌باشد. این کباب از گوشت تازه و چربیدار گوسفند، در اندازه‌ای بسیار بزرگ‌تر از کباب کوبیده معمولی تهیه می‌شود. هر پرس این نوع کباب بر خلاف کباب کوبیده معمولاً یک سیخ است.

شهرت کباب بناب به دلیل اندازه بزرگتر آن نسبت به سایر کباب‌ها٬ کیفیت گوشت مصرفی٬ و نحوه فراوری آن است. روش معمول تهیه کباب بناب بدین صورت است که گوشت تازه گوساله و گوسفند را به همراه مقدار مشخصی پیاز خرد شده درروی کنده بزرگی از درخت (معمولا گردو یا توت)، به وسیله ابزاری ساطور مانند بنام قیمه‌چه ساطوری می‌کنند تا جاییکه گوشت به قیمه‌چه بچسبد. پس از آن گوشت ساطوری به سیخ کشیده‌می‌شود و بر روی زغال طبخ می‌شود.

امروزه کباب بناب طرفداران بیشماری در کل ایران و در بعضی نقاط دیگر دنیا دارد. ایرانیان مهاجر با خود طرز تهیه کباب بناب را به برخی شهرهای بزرگ در اروپا وامریکای شمالی برده‌اند بطوریکه در شهرهای لوس‌انجلس، کلن، استانبول و برخی شهرهای دیگر در رستوران‌های ایرانی از کباب بناب عرضه می‌شود.

کباب

مواد اولیه طرز تهیه کباب بنابی
    1 کیلو گرم گوشت گوسفند پر چرب چرخ کرده-ترجیحاٌ قلوه گاه
    2 عدد پیاز متوسط
    به مقدار لازم نمک
    به مقدار لازم فلفل سیاه

دستورالعمل طرز تهیه کباب بنابی
گام اول: ابتدا پیاز را ریز ساطوری کرده و به همراه نمک و فلفل کاملاٌ با گوشت مخلوط کرده و ماساژ می دهیم.

بنابی

اهداف برگزاری جشنواره ملی کباب بناب به شرح زیر می باشد:

    معرفی برند کباب سنتی و اصیل بناب
    جذب حداکثری گردشگران داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال پایدار از این طریق
    معرفی غذاهای سنتی شهرستان بناب به همراه کباب
    تجلیل از پیشکسوتان کبابپز بناب
    برندسازی کباب بناب در قالب شرکت سهامی عام
    اجرای برنامه های خیریه در طول اجرای جشنواره
     ایجاد محیطی شاد و مفرح با حضور هنرمندان

تلفن دبیرخانه جشنواره: 37731033-041       /      09361062181

جشنواره

از کلیه علاقمندان و هنرمندان جهت شرکت در مسابقه عکاسی جشنواره ملی کباب بناب با موضوعات زیر دعوت به عمل می آید:
    عکس از کباب بناب (بزرگترین کباب، قدیمی­ترین کباب، کباب­پزان، بازار کباب و سایر غذاهای سنتی و اصیل بناب)
    عکس از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بناب، عکس از صنایع دستی بناب و سایر موضوعات مشابه

علاقمندان جهت شرکت در مسابقه می توانند آثار خود را به آدرس پست الکترونیکی photo@bonab-kabab.com و یا به دبیرخانه جشنواره به آدرس آذربایجان شرقی - شهرستان بناب، خیابان شهید بهشتی، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال نمایند.
ضمناً در پایان جشنواره به عکس­های برگزیده جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

کبابپزان شرکت کننده در جشنواره
آشپزها

کبابپزها

کباب بنابی فرخی در سعادت آباد تهران توسط سفیران فرهنگ و هنر آذربایجان
کاج تهران
تهرانی های عزیز در لذت آشپزهای کباب آذربایجان
سعادت آباد تهران

رستوران بناب کبابی


منبع وبسایت رسمی جشنواره کباب بناب
برای آشنایی بیشتر به سایت مربوطه مراجعه کنید
http://www.bonab-kabab.com


مستند بناب کبابی
[http://www.aparat.com/v/5eT6V]


 شهرستان بناب قبلا معرفی شده است اما باز هم خالی از لطف نیست. این شهر نزدیکی شهر مراغه و جزو شهرهای ساحلی دریاچه اورمیه محسوب میشود و از قطب های تولیدی فولاد کشور نیز هست.

شهرستان بناب با 840 کیلومتر مربع وسعت در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی واقع شده است و فاصله مرکز شهرستان با مرکز استان 120 کیلومتر است. شهرستان بناب از شمال به شهرستان عجب شیر ، از شرق به شهرستان مراغه، از جنوب به شهرستان ملکان و از غرب به شهرستان میاندوآب در استان آذربایجان غربی و دریاچه ارومیه محدود می شود. بناب از دیر باز از یک موقعیت ممتــــاز جغرافیائـــی برخوردار بوده و راههای بزرگ تجارتـی و کاروانی از آذربایجان به بین النهرین، شامات، حجاز و غرب کشــور از آن عبور میکرده اسـت و امروزه نیز با قرار گرفتن در نقطه تلاقی محورهای اصلی آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، عتبات عالیات و دسترسی به راههای آهن و هوائی ضمن این که موقعیت خـود را حفظ کرده بلکه بر موقعیتش نیز افزوده شده است و همیشه به عنوان یک شهر مطرح در شمال غربی کشور مــورد توجه قرار گرفته است.

روستای سور بناب

پیشینه تاریخی شهرستان بناب
بر اساس نشانه‌ها و آثار شناخته شده در شهر بناب، قدمت تاریخ و تمدن این شهر به شش هزار سال پیش می رسد. آثار به دست آمده از مناطق باستانی قره تپه گزاوشت و قیزلار قلعه سی، سیچان تپه سی، پوس تپه سی و همچنین وجود معماری صخره ای سَور، غارهای پیش از تاریخی قویونلار و چاخماخلار که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است.
وضعیت جغرافیائی منطقه و آثار به دست آمده از کاوش‌های محلی نیز با توصیفات شهر تاریخی شیز انطباق دارد. همچنین وجود سی و شش غار مربوط به یکدیگر (معماری صخره‌ای صور) که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است.  کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین، این سابقه طولانی را تائید می‌کند.
همچنین کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین ، این سابقه طولانی را تائید می‌کند و اما دوران شكوفایی بناب از لحاظ معماری و هنر به دوره صفویه بر می گردد.

ساختار معماری غارهای باستانی صور یا سَور (3000 سال) بسیار پیشرفته تر از ساختار صخره ای خانه های روستای کندوان انتخاب شده است. این غار هنوز توسط غارنوردان بطور کامل کشف نشده است
http://azpress.ir/?p=16532
غار صور


جغرافیای طبیعی شهرستان بناب
شهرستان بناب در جلگه ای صاف و هموار قرار گرفته كه از طرف شرق به كوههای غربی سهند و از غرب به سواحل پست دریاچه ارومیه محدود می گردد. ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دریا 1600 متر است كه در بلندترین نقطه (قزل داغ) 2250 متر و در پست ترین (آخوند قشلاق)  1280 متر می باشد.

تقسیمات کشوری شهرستان بناب
این شهرستان از یک بخش به نام مرکزی تشکیل و دارای ۳ دهستان می‌باشد، بطوری که دهستان بناجوی غربی به مرکزیت روستای خانه برق جدید، دهستان بناجوی شرقی به مرکزیت روستای خوشه مهر و دهستان بناجوی شمالی به مرکزیت روستای روشت بزرگ قرار دارند. شهرستان بناب از یک شهر بنام بناب و تعداد ۲۹ روستا تشکیل شده است.
 
روستاهای دیدنی اطراف بناب
روستاهای بناب
تالاب حفاظت شده قره قشلاق بناب در حاشیه دریاچه اورمیه
قره قشلاق

جمعیت
جمعیت شهرستان بناب حدودا  130,000 نفر می‌باشد که از این تعداد ۷۶٫۶۱۰ نفر (۶۰ درصد جمعیت کل شهرستان) در مرکز شهرستان ساکن اند.

وی‍ژگیهای فرهنگی و بومی شهرستان بناب
زبان رایج محلی این شهرستان ترکی بوده و مذهب اهالی این منطقه شیعه اثنی عشری می‌باشد.  فرهنگ بناب در قبل از اسلام و بعد از اسلام به دو صورت در ایام عید بود: درقبل از اسلام در عید نوروز جشن گرفته و پایكوبی مشغول شده و بازدید بزرگان ایل و طایفه می رفتند. عید پاییزه نیز در این دوره رواج داشته و بعد از برداشت محصولات كشاورزی انجام می گرفته است. 
در بعد از اسلام و به تبعیت از دین مقدس اسلام مانند عید غدیر،  عیدقربان، عید مبعث امامان به دو عید نوروز و پاییزه اضافه شدند. مردم نیز در این اعیاد به دید و بازدید بزرگان می رفتند. در كنار این عیاد انواع رسومات محلی ومنطقه ای شامل ختنه كردن نوزادن، شب یلدا،  چله بزرگ و كوچك نیز مرسوم بوده است.

صنایع دستی بناب
صنایع دستی بناب

میراث فرهنگی

آثار تاریخی و نقاط دیدنی و گردشگری
از آثار گردشگری منطقه بناب روستای گردشگری سَور و توتاخانه، موزه صفوی، موزه مردم شناسی، منطقه گردشگری دوش، منطقه گردشگری قره قشون، مسجد مهرآباد، مسجد میدان، مسجد اسماعیل بیگ، حمام حاج فتح الله، حمام مهرآباد و ... را می توان نام برد. در كل در بناب بیش از 150 اثر تاریخی و باستانی وجود دارد كه 65 اثر از آنها به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

مسجد بناب

شهر بناب

مراكز دانشگاهی
این شهرستان دارای دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، دانشگاه بناب و دانشكده سماء واحد بناب می‌باشد. در شهرستان بناب دو حوزه علمیه نیز وجود دارد که از حوزه‌های معروف و فعال استان می‌باشند.

خانه تاریخی سیف العلما دوره صفوی
خانه تاریخی بناب


کشاورزی
بخش کشاورزی در شهرستان بناب به عنوان یکی از محورهای پنجگانه توسعه همه جانبه این شهرستان مطرح بوده و به همین لحاظ در طول برنامه های پنج ساله تلاش و سرمایه گذاری کلانی برای دستیابی به اهداف توسعه در بخش کشاورزی انجام شده است. در شرایط کنونی، شهرستان بناب با برخورداری از 1/8 درصد از مساحت اراضی کشاورزی استان 8/7 درصد تولید محصولات زراعی، 9/3 درصد تولید محصولات باغی و 7/2 درصد تولید محصولات دامی استان را به خود اختصاص داده است.
بخش کشاورزی در بناب همچنین با جذب 85 درصد از شاغلان شهرستان به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیشترین اشتغال زایی را نسبت به سایر بخش ها در اختیار دارد. در حال حاضر سطح زیرکشت محصولات زراعی در بناب حدود 80912 هکتار است که 24/6 درصد محصولات زراعی در شهرستان به صورت دیم و 75/4 درصد محصولات به صورت آبی برداشت می شود.

پل تاریخی پنج چشمه بناب
پل پنج چشمه

اقتصاد
اقتصاد شهرستان بناب مثل اغلب نقاط كشور ایران بستگی به تولیدات كشاورزی و دامی دارد. در امر كشاورزی در بعضی موارد علاوه بر تامین نیازهای منطقه مقداری نیز از محصولات مختلف به سایر شهرهای استان آذربایجان و همچنین به نقاط مختلف كشور صادر می گردد، كیفیت شاغل و تركیب آنها نشانگر این است كه این منطقه در قالب اقتصادی به عنوان یك مركز كشاورزی محسوب می شود و درصد بیشتری از شاغلین را كارها و فعالیت های مربوط به كشاورزی تشكیل می دهد. در بعضی موارد حتی بخش صنعتی نیز متاثر از فعالیت های كشاورزی وابسته به آن است علاوه بر كشاورزی و صنعت در حالت كلی اموری مانند كارهای ساختمانی، تشكیل بازارهای دواب، خدمات، حمل و نقل و غیره نیز بخشی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود.

لینک پست شهرستان بناب
لینک مجموعه پستهای شهرستان لینک
لینک صفحه جانبی سوغات و صنایع دستی آذربایجانمرتبط با : آذربایجان * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : جشنواره کباب-بناب کبابی-سوغاتی آذربایجان-آشپزی آذربایجان-میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان شرقی-بناب-bonab-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 15 مرداد 1394
زمان : 04:10 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
خیبر باردل دوشنبه 19 مرداد 1394 01:57 ب.ظ
تبریز قارتال این عکسا که گذاشتی همش تبلیغاته ها، خودتم میدونی
تا حالا کباب به اون اندازه خوردی خودت؟ من که چند بار رفتم بناب کباباش از مال شهرهای دیگه آزربایجان کوچکتر بوده، گوشتشم همون گوشت قرمز که تمام شهرهای آزربایجان دارن-با کیفیت عالی و سالم و بدون مواد شیمیایی و...
تبریز قارتال پاسخ داد:
آره خب معلومه که چنین اندازه ای تبلیغاتی هست و چنین موردی فقط میتونه سفارشی باشه.
بعد از ثبت و برندسازی آن میشه کیفیت بهتر و نظارت بیشتر داشت که این میتونه وضعیت بهتر کنه برخی هم با اسم آن بازی میکنند!
آزیتا جمعه 16 مرداد 1394 03:42 ب.ظ
خوب برا چی طرز تهیه شو نوشتی؟ خیلی جنبه دارن این ملت؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
نگران نباشید هرقدر هم بخوان کپی کنند فایده نداره چون اولا ثبت ملی شده نمیشه دیگه جعل کرد دوما گوشت های قرمز بقیه جاها مثل آذربایجان نمیشه سوما هرقدر تلاش کنند نمیتونند مثل دستپخت حرفه ای آذربایجان باشه
deniz جمعه 16 مرداد 1394 02:30 ق.ظ
بناب میعادگاه کباب دوستان

تبریز قارتال پاسخ داد:
بناب کعبه شکم من!
پریسا پنجشنبه 15 مرداد 1394 07:21 ب.ظ
thanks..!!

تبریز قارتال پاسخ داد:
yaşa
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ