تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال پنجشنبه 15 مرداد 1394, 04:10 ب.ظ
کبابی خوشمزه به وسعت حجم معده !

کباب بناب

با حضور رئیس سازمان گردشگری کشور
امروز از سند ملی کباب بناب رونمایی می شود

مسعود سلطانی فر به منظور شرکت در نخستین همایش کباب بناب و سخنرانی در این همایش و همچنین بازدید از طرح های در دست اجرا به استان سفر کرده است. 
رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین امروز در همایش یاد شده از سند ثبت ملی کباب بناب رونمایی می کند.

کبابی

یک حرکت خیلی خوبی از سوی میراث فرهنگی و کبابپزان و ارگانهای مربوطه بناب شروع شد که حتی مهمتر از ثبت خود کباب بناب هست. یعنی با اینکار بخوبی خود شهر و فرهنگ و مردم بناب و حتی آذربایجان به ایران و حتی در سطح بالاتر معرفی میشود.
امید است بخاطر اینکه همه شهرهای آذربایجان اصالت و هنر و صنعت و فرهنگ دیرین و غنی دارند چنین رویه در پیش بگیرند و پتانسلیها و ظرفیتهای خود را شناسایی و با کیفیت مطلوب صنعت و هنر و فرهنگ خود را به همگان ارایه و معرفی کنند. مطمئنا هر شهری حداقل یک مورد خاص برای ارایه در سطح گسترده برای مسافرین و گردشگران دارند.

بناب

کباب بناب نوعی از کباب کوبیده منسوب به شهر بناب در استان آذربایجان‌شرقی می‌باشد. این کباب از گوشت تازه و چربیدار گوسفند، در اندازه‌ای بسیار بزرگ‌تر از کباب کوبیده معمولی تهیه می‌شود. هر پرس این نوع کباب بر خلاف کباب کوبیده معمولاً یک سیخ است.

شهرت کباب بناب به دلیل اندازه بزرگتر آن نسبت به سایر کباب‌ها٬ کیفیت گوشت مصرفی٬ و نحوه فراوری آن است. روش معمول تهیه کباب بناب بدین صورت است که گوشت تازه گوساله و گوسفند را به همراه مقدار مشخصی پیاز خرد شده درروی کنده بزرگی از درخت (معمولا گردو یا توت)، به وسیله ابزاری ساطور مانند بنام قیمه‌چه ساطوری می‌کنند تا جاییکه گوشت به قیمه‌چه بچسبد. پس از آن گوشت ساطوری به سیخ کشیده‌می‌شود و بر روی زغال طبخ می‌شود.

امروزه کباب بناب طرفداران بیشماری در کل ایران و در بعضی نقاط دیگر دنیا دارد. ایرانیان مهاجر با خود طرز تهیه کباب بناب را به برخی شهرهای بزرگ در اروپا وامریکای شمالی برده‌اند بطوریکه در شهرهای لوس‌انجلس، کلن، استانبول و برخی شهرهای دیگر در رستوران‌های ایرانی از کباب بناب عرضه می‌شود.

کباب

مواد اولیه طرز تهیه کباب بنابی
    1 کیلو گرم گوشت گوسفند پر چرب چرخ کرده-ترجیحاٌ قلوه گاه
    2 عدد پیاز متوسط
    به مقدار لازم نمک
    به مقدار لازم فلفل سیاه

دستورالعمل طرز تهیه کباب بنابی
گام اول: ابتدا پیاز را ریز ساطوری کرده و به همراه نمک و فلفل کاملاٌ با گوشت مخلوط کرده و ماساژ می دهیم.

بنابی

اهداف برگزاری جشنواره ملی کباب بناب به شرح زیر می باشد:

    معرفی برند کباب سنتی و اصیل بناب
    جذب حداکثری گردشگران داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال پایدار از این طریق
    معرفی غذاهای سنتی شهرستان بناب به همراه کباب
    تجلیل از پیشکسوتان کبابپز بناب
    برندسازی کباب بناب در قالب شرکت سهامی عام
    اجرای برنامه های خیریه در طول اجرای جشنواره
     ایجاد محیطی شاد و مفرح با حضور هنرمندان

تلفن دبیرخانه جشنواره: 37731033-041       /      09361062181

جشنواره

از کلیه علاقمندان و هنرمندان جهت شرکت در مسابقه عکاسی جشنواره ملی کباب بناب با موضوعات زیر دعوت به عمل می آید:
    عکس از کباب بناب (بزرگترین کباب، قدیمی­ترین کباب، کباب­پزان، بازار کباب و سایر غذاهای سنتی و اصیل بناب)
    عکس از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بناب، عکس از صنایع دستی بناب و سایر موضوعات مشابه

علاقمندان جهت شرکت در مسابقه می توانند آثار خود را به آدرس پست الکترونیکی photo@bonab-kabab.com و یا به دبیرخانه جشنواره به آدرس آذربایجان شرقی - شهرستان بناب، خیابان شهید بهشتی، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال نمایند.
ضمناً در پایان جشنواره به عکس­های برگزیده جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

کبابپزان شرکت کننده در جشنواره
آشپزها

کبابپزها

کباب بنابی فرخی در سعادت آباد تهران توسط سفیران فرهنگ و هنر آذربایجان
کاج تهران
تهرانی های عزیز در لذت آشپزهای کباب آذربایجان
سعادت آباد تهران

رستوران بناب کبابی


منبع وبسایت رسمی جشنواره کباب بناب
برای آشنایی بیشتر به سایت مربوطه مراجعه کنید
http://www.bonab-kabab.com


مستند بناب کبابی
[http://www.aparat.com/v/5eT6V]


 شهرستان بناب قبلا معرفی شده است اما باز هم خالی از لطف نیست. این شهر نزدیکی شهر مراغه و جزو شهرهای ساحلی دریاچه اورمیه محسوب میشود و از قطب های تولیدی فولاد کشور نیز هست.

شهرستان بناب با 840 کیلومتر مربع وسعت در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی واقع شده است و فاصله مرکز شهرستان با مرکز استان 120 کیلومتر است. شهرستان بناب از شمال به شهرستان عجب شیر ، از شرق به شهرستان مراغه، از جنوب به شهرستان ملکان و از غرب به شهرستان میاندوآب در استان آذربایجان غربی و دریاچه ارومیه محدود می شود. بناب از دیر باز از یک موقعیت ممتــــاز جغرافیائـــی برخوردار بوده و راههای بزرگ تجارتـی و کاروانی از آذربایجان به بین النهرین، شامات، حجاز و غرب کشــور از آن عبور میکرده اسـت و امروزه نیز با قرار گرفتن در نقطه تلاقی محورهای اصلی آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، عتبات عالیات و دسترسی به راههای آهن و هوائی ضمن این که موقعیت خـود را حفظ کرده بلکه بر موقعیتش نیز افزوده شده است و همیشه به عنوان یک شهر مطرح در شمال غربی کشور مــورد توجه قرار گرفته است.

روستای سور بناب

پیشینه تاریخی شهرستان بناب
بر اساس نشانه‌ها و آثار شناخته شده در شهر بناب، قدمت تاریخ و تمدن این شهر به شش هزار سال پیش می رسد. آثار به دست آمده از مناطق باستانی قره تپه گزاوشت و قیزلار قلعه سی، سیچان تپه سی، پوس تپه سی و همچنین وجود معماری صخره ای سَور، غارهای پیش از تاریخی قویونلار و چاخماخلار که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است.
وضعیت جغرافیائی منطقه و آثار به دست آمده از کاوش‌های محلی نیز با توصیفات شهر تاریخی شیز انطباق دارد. همچنین وجود سی و شش غار مربوط به یکدیگر (معماری صخره‌ای صور) که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است.  کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین، این سابقه طولانی را تائید می‌کند.
همچنین کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین ، این سابقه طولانی را تائید می‌کند و اما دوران شكوفایی بناب از لحاظ معماری و هنر به دوره صفویه بر می گردد.

ساختار معماری غارهای باستانی صور یا سَور (3000 سال) بسیار پیشرفته تر از ساختار صخره ای خانه های روستای کندوان انتخاب شده است. این غار هنوز توسط غارنوردان بطور کامل کشف نشده است
http://azpress.ir/?p=16532
غار صور


جغرافیای طبیعی شهرستان بناب
شهرستان بناب در جلگه ای صاف و هموار قرار گرفته كه از طرف شرق به كوههای غربی سهند و از غرب به سواحل پست دریاچه ارومیه محدود می گردد. ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دریا 1600 متر است كه در بلندترین نقطه (قزل داغ) 2250 متر و در پست ترین (آخوند قشلاق)  1280 متر می باشد.

تقسیمات کشوری شهرستان بناب
این شهرستان از یک بخش به نام مرکزی تشکیل و دارای ۳ دهستان می‌باشد، بطوری که دهستان بناجوی غربی به مرکزیت روستای خانه برق جدید، دهستان بناجوی شرقی به مرکزیت روستای خوشه مهر و دهستان بناجوی شمالی به مرکزیت روستای روشت بزرگ قرار دارند. شهرستان بناب از یک شهر بنام بناب و تعداد ۲۹ روستا تشکیل شده است.
 
روستاهای دیدنی اطراف بناب
روستاهای بناب
تالاب حفاظت شده قره قشلاق بناب در حاشیه دریاچه اورمیه
قره قشلاق

جمعیت
جمعیت شهرستان بناب حدودا  130,000 نفر می‌باشد که از این تعداد ۷۶٫۶۱۰ نفر (۶۰ درصد جمعیت کل شهرستان) در مرکز شهرستان ساکن اند.

وی‍ژگیهای فرهنگی و بومی شهرستان بناب
زبان رایج محلی این شهرستان ترکی بوده و مذهب اهالی این منطقه شیعه اثنی عشری می‌باشد.  فرهنگ بناب در قبل از اسلام و بعد از اسلام به دو صورت در ایام عید بود: درقبل از اسلام در عید نوروز جشن گرفته و پایكوبی مشغول شده و بازدید بزرگان ایل و طایفه می رفتند. عید پاییزه نیز در این دوره رواج داشته و بعد از برداشت محصولات كشاورزی انجام می گرفته است. 
در بعد از اسلام و به تبعیت از دین مقدس اسلام مانند عید غدیر،  عیدقربان، عید مبعث امامان به دو عید نوروز و پاییزه اضافه شدند. مردم نیز در این اعیاد به دید و بازدید بزرگان می رفتند. در كنار این عیاد انواع رسومات محلی ومنطقه ای شامل ختنه كردن نوزادن، شب یلدا،  چله بزرگ و كوچك نیز مرسوم بوده است.

صنایع دستی بناب
صنایع دستی بناب

میراث فرهنگی

آثار تاریخی و نقاط دیدنی و گردشگری
از آثار گردشگری منطقه بناب روستای گردشگری سَور و توتاخانه، موزه صفوی، موزه مردم شناسی، منطقه گردشگری دوش، منطقه گردشگری قره قشون، مسجد مهرآباد، مسجد میدان، مسجد اسماعیل بیگ، حمام حاج فتح الله، حمام مهرآباد و ... را می توان نام برد. در كل در بناب بیش از 150 اثر تاریخی و باستانی وجود دارد كه 65 اثر از آنها به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

مسجد بناب

شهر بناب

مراكز دانشگاهی
این شهرستان دارای دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، دانشگاه بناب و دانشكده سماء واحد بناب می‌باشد. در شهرستان بناب دو حوزه علمیه نیز وجود دارد که از حوزه‌های معروف و فعال استان می‌باشند.

خانه تاریخی سیف العلما دوره صفوی
خانه تاریخی بناب


کشاورزی
بخش کشاورزی در شهرستان بناب به عنوان یکی از محورهای پنجگانه توسعه همه جانبه این شهرستان مطرح بوده و به همین لحاظ در طول برنامه های پنج ساله تلاش و سرمایه گذاری کلانی برای دستیابی به اهداف توسعه در بخش کشاورزی انجام شده است. در شرایط کنونی، شهرستان بناب با برخورداری از 1/8 درصد از مساحت اراضی کشاورزی استان 8/7 درصد تولید محصولات زراعی، 9/3 درصد تولید محصولات باغی و 7/2 درصد تولید محصولات دامی استان را به خود اختصاص داده است.
بخش کشاورزی در بناب همچنین با جذب 85 درصد از شاغلان شهرستان به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیشترین اشتغال زایی را نسبت به سایر بخش ها در اختیار دارد. در حال حاضر سطح زیرکشت محصولات زراعی در بناب حدود 80912 هکتار است که 24/6 درصد محصولات زراعی در شهرستان به صورت دیم و 75/4 درصد محصولات به صورت آبی برداشت می شود.

پل تاریخی پنج چشمه بناب
پل پنج چشمه

اقتصاد
اقتصاد شهرستان بناب مثل اغلب نقاط كشور ایران بستگی به تولیدات كشاورزی و دامی دارد. در امر كشاورزی در بعضی موارد علاوه بر تامین نیازهای منطقه مقداری نیز از محصولات مختلف به سایر شهرهای استان آذربایجان و همچنین به نقاط مختلف كشور صادر می گردد، كیفیت شاغل و تركیب آنها نشانگر این است كه این منطقه در قالب اقتصادی به عنوان یك مركز كشاورزی محسوب می شود و درصد بیشتری از شاغلین را كارها و فعالیت های مربوط به كشاورزی تشكیل می دهد. در بعضی موارد حتی بخش صنعتی نیز متاثر از فعالیت های كشاورزی وابسته به آن است علاوه بر كشاورزی و صنعت در حالت كلی اموری مانند كارهای ساختمانی، تشكیل بازارهای دواب، خدمات، حمل و نقل و غیره نیز بخشی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود.

لینک پست شهرستان بناب
لینک مجموعه پستهای شهرستان لینک
لینک صفحه جانبی سوغات و صنایع دستی آذربایجاندسته بندی : آذربایجان , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : جشنواره کباب , بناب کبابی , سوغاتی آذربایجان , آشپزی آذربایجان , میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان شرقی , بناب , bonab ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات