تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال شنبه 17 مرداد 1394, 12:20 ب.ظ
چگونه تبریز را پاکیزه ترین شهر نگهداریم؟

برای سومین سال پیاپی تبریز بعنوان پاکیزه ترین شهر ایران در سال 1394 انتخاب شده است.
شهریار نیوز/برای سومین سال متوالی؛ تبریز به عنوان پاکیزه ترین شهر ایران شناخته شد


چه بهتر که همچنان این عنوان را نیز مانند شهر بدون گدا یا شهر اولینها حفظ نماییم.
با چنین شهروندان نمونه و خوب میتوان امیدوار بود که تبریز را میتوان همچنان پاکیزه نگهداشت...


شهروند نمونه
چهارراه همیشه مشکل زا، بطرف خیابان ارتش جنوبی
شهروند تبریزی

من به این مرد یک شهروند نمونه تبریزی میگویم که البته این حرکت زیبا انعکاس گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است. حس شهروندی و مسئولیت پذیری ایشان واقعا قابل تحسین است.
بعد از تصادف و ریختن خرده شیشه و زباله خود آن شخص اقدام به پاکسازی مینماید.
بعد از مدتها باز هم حس کردم تبریز همان شهر اولینهاست.

تبریز شهر اولینها و شهر فرهنگ و مدنیت ایران باید همواره پاکیزه باشد
شهر تمیز

مطمئن باشیم هرگز نمیشود شهری پاک با شهروندان غیرمسئولیت پذیر و بی فرهنگ و ناآگاه داشت. باید هرکس بنوبه خود احساس مسئولیت و وظیفه در قبال شعار قدیمی شهر ما خانه ما داشته باشد.

آیتم‌هایی از قبیل گذاشتن زباله در کیسه‌های پلاستیکی، گذاشتن به موقع زباله در درب منازل، نظافت جلوی درب منزل و رها نکردن فاضلاب در جداول و معابر عمومی از حداقل نشانه ها و نقش یک شهروند خوب در پاکیزگی شهری است.
شما هم یک شهروند خوب برای شهر خود باشید و به دیگران و عملکرد آنها توجه نکنید بلکه فقط معیار سنجش، خود شما الگو باشید که چه کار کرده اید و چه نکرده اید؟


آموزش فرهنگ کودکان تبریزی برای داشتن شهری پاکیزه
فرهنگ پاکیزگی شهر

اگر کسی از کودکی فرهنگی را یاد نگیرد سخت است که در بزرگسالی آن مسئله را به او پذیرفت و فهماند که: شما شهروند این شهر هستید و مسئولیت دارید.
نباید فقط از شهرداری و سایر ارگانهای دولتی انتظار داشت که شهر و خانه ما را زیبا و پاکیزه نگهدارند اما خود اهالی شهر بی توجه باشند!
همانطورکه اجتماع از بنیان خانواده سرچشمه و ارتقا پیدا میکند، فرهنگ و برای مثال پاکیزگی یک شهر نیز از بنیان فرهنگ هر شهروند سرچشمه و آغاز میشود.
تفکیک صحیح زباله از مبدا نمونه بسیار خوبی برای آنست...


ما در خانه همین تفکیک زباله (تر و خشک) را بصورت ابتدایی انجام میدهیم
شما شهروند و همشهری چطور؟

تفکیک زباله

شهرداری تبریز اقدام به نصب و توزیع باکس های (جعبه های) تفکیک زباله در شهر مخصوص خشک و غیر خشک کرده است آیا ما رعایت و آموزش لازم را دیده ایم؟
حتی اگر این باکسها نبودند باز هم با روش تصویر فوق شما خود اینکار را بدون داشتن آن جعبه های تفکیک انجام میدهید پس شهروند نمونه حداقل در این زمینه باشیم.

نمونه باکسهای نصب شده سطح شهر تبریز برای تفکیک زباله
زباله خشک
خیابان سنگفرش تربیت
شهر تبریز
با روش دفع پسماند شهری، محیط زیست شهر و آیندگان را نیز تضمین میکنیم
زباله خشک: کاغذ، مقوا، شیشه، پلاستیک، فلزات و...
دفع پسماند تبریز
اقدامات فرهنگی خود مردم:
مصرف مواد یکبار مصرف و پلاستیک را بحداقل رسانده و در طبیعت رها نکینم

محیط زیست تبریز


مشارکت در شهر سالم و ارتقای کیفیت زندگی
مصطفی اکبری مطلق ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ پژوهش برنامه ریزی شهری

یکی از عوامل ایجاد نشاط و شادابی در شهروندان، وجود فضاهای جذاب و زیبا در محیط زندگی است. زیبا سازی و پاکیزگی محیط‌های شهری از وظایف بسیار مهم شهرداری‌های سراسر دنیاست. شهرداری‌ها و شوراهای شهر تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا با زیبا کردن شهرها، محیطی خوشایند و آرامش بخش را برای شهروندان فراهم آورند. عوامل متعددی در آلودگی و نازیبایی شهر نقش بازی می کنند که از آن جمله عبارتند از وجود آلودگی بصری روی دیوار ساختمان ها، تبلیغات نامناسب، نماهای بدمنظر و فرسوده، رنگ بندی نامتناسب و ناهمگون ساختمان های تجاری، تابلوهای تبلیغاتی غیراستاندارد و … . رفع این مشکلات مستلزم همکاری شهروندان با شهرداری ها و تقویت اعتماد بین آنهاست تا مشارکت جویی را به عنوان یک اصل در رفتار شهروندی نهادینه سازد. بدون شک، مشارکت مردم در فرآیند زیبا سازی محله‌های شهر، یک اقدام فرهنگی-اجتماعی با مبنای کالبدی است که باید به عنوان سنتی رایج مرسوم شود.

استفاده از پتانسیل مشارکت عمومی در زیباسازی محله‌های شهر و جلب اعتماد آنان می‌تواند زمینه‌ساز خلاقیت در حفظ نظافت و زیبایی محله‌ات و ارتقای سطح سلامت شهر باشد. از نمونه‌های بسیار جالب در مورد پاکیزگی و زیباسازی محله‌های شهری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

طرح داوطلبانه: محله ات را دوست بدار
ناحیه کلمبیا در واشنگتن به خاطر دخیل نمودن ساکنان و شهروندان برای ایجاد یک محله پایدار و زیبا و اجرای طرح داوطلبانه “محله خود را دوست بدار”، در سال ۲۰۱۴ وجوه اعطایی ۲۵ هزار دلاری صندوق “تأثیر داوطلبانه خدمات شهری” را از آن خود کرد. این صندوق که در سپتامبر ۲۰۰۹ توسط مایکل آر. بلومبرگ، شهردار نیویورک و ۱۶ شهردار دیگر از سراسر آمریکا تأسیس شد، ائتلافی بالغ بر ۱۸۰ شهردار است که همگی آنان متعهد به حفظ شرایط بهینه شهری از طریق خدمات اثرگذار داوطلبانه هستند. این جایزه ویژه به شهردارانی اعطا می‌شود که ابتکارات فوق‌العاده‌ای را برای اقدامات داوطلبانه در خدمات شهری بکار گیرند. طرح ابتکاری “محله ات را دوست بدار”، تلاشی است برای ایجاد یک محله پایدار که به موجب آن ساکنان در ساخت یک شهر سالم‌تر، سبزتر و سرزند‌ه‌تر نقش فعال، سازنده و متفاوتی ایفا می‌نمایند. قرار است از طریق اجرای این طرح در ناحیه کلمبیا، ۴۳۰ درخت کاشته شود، ۲۵ بلوک شهری بازسازی گردد و سه باغ –اجتماعی (باهمستان) در کنار چندین پارک محلی دیگر ایجاد شود.

سلامت شهروندان

برنامه تأثیر داوطلبانه به عنوان یک استراتژی پایدار برای حل چالش‌های محلی شناخته شده است و ساکنان را در دگرگون ساختن جوامع از طریق خدمات فعالانه درگیر می سازد. هماهنگ کنندگان پیشرو برای برنامه “محله ات را دوست بدار” معاونت شهردار در امور مشارکت جویانه و داوطلبانه است‌ که با دفتر شهردار در راستای شهر سالم و اداره پارک‌ها و تفریح گاه ها، دایره خدمات عمومی و نیز صدها داوطلب مردمی، برای رسیدن به اهداف و نتایج این برنامه همکاری تنگاتنگ و مستمر دارد.

“الگوی خدمات شهری مشارکت جویانه” بر اثرگذاری داوطلبان متمرکز است، بدین معنا که استراتژی‌های داوطلبانه ای که نیازهای اجتماعی را هدف قرار می‌دهند، بهترین عملکردها را بکار می‌بندند و برای برآورد میزان پیشرفت، نتایج شفاف و قابل سنجش را ارائه می‌کنند. از زمان معرفی این مدل در سال ۲۰۰۹ ده‌ها شهر آن را به مرحله اجرا درآورده اند. بیش از ۶۰ شهردار برای دریافت وجوه اعطایی تأثیر داوطلبانه خدمات شهری به منظور حمایت از بیش از ۹۰ فعالیت ابتکاری درخواست داده‌اند. این وجوه بین ۲۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلار متغیر است.
صندوق تأثیر داوطلبانه خدمات شهری که توسط جمعیت بشردوستانه بلومبرگ بنیان نهاده شده است یک صندوق با ذخیره چندین میلیون دلاری است که در اولین دور تقریباً یک میلیون دلار در اکتبر ۲۰۱۲ و در دور دوم یک میلیون دلار دیگر به شهرهایی که استحقاق دریافت این وجوه را داشتند، اهدا نموده است. شهرهای دریافت کننده وجوه بر مبنای کیفیت طرح‌های ابتکاری، مقیاس و پتانسیل اثرگذاری و میزان کارایی طرح‌های قابل اجرا برگزیده شدند. ابتکارات صندوق تأثیر داوطلبانه خدمات شهری، مسائلی را در حوزه اولویت‌های خدمات شهری در زمینه‌های آموزش و جوانان، سلامت، بهسازی محله‌ها، آمادگی و ایمنی، پایداری و کارآزمودگی مورد بررسی قرار می‌دهد.

انتخاب یک محله، حفظ یک درخت
همچنین مرکز شهر پاکیزه با همکاری اداره جنگلبانی شهری طرحی را تحت عنوان “انتخاب یک محله، حفظ یک درخت” ارائه داده‌اند که به موجب آن فرد می‌تواند در هر معبری که دوست دارد درخت یا درختانی را برای آبیاری هفتگی انتخاب نماید. پذیرفته شدگان در این برنامه، توافق خواهند کرد تا بصورت هفتگی درختان را در یک دوره زمانی دوساله آبیاری کنند. همچنین هزینه آب مصرفی برای آبیاری درختان رایگان خواهد بود. اگر درخت دارای برچسب یا بارکد QR باشد، به سادگی می‌توان با استفاده از تلفن هوشمند خود آن را اسکن و سپس بصورت آنلاین، با تلفن و یا با ایمیل به سئوالاتی در زمینه انتخاب درخت پاسخ داد.
طرح شهر پاکیزه

شهرداری فلورانس در زمینه اجرای طرح زیباسازی و پاکیزه نگهداشتن شهری، رتبه دوم را در کشور ایتالیا داراست و در سال ۲۰۰۴ توانست جایزه ویژه این بخش را به خود اختصاص دهد. احراز این جایگاه نیازمند شرایط خاصی است که از جمله آنها مطالعات و کوشش‌های عملی موفق در جهت تشویق عموم مردم برای کاهش تولید زباله، زیباسازی، کاهش فاضلاب و بهبود سطح زندگی مردم می باشد. یکی از عوامل مهم این موفقیت کار مداوم و پیگیری مسئولان و همکاری مردم در راستای اجرای طرح شهر پاکیزه بود. در اجرای این طرح همکاری صاحبان مشاغل، شهروندان، گروه‌ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی، اماکن مذهبی، مدارس و دیگر اقشار باعث پیشرفت و سرعت در کار شد. به اذعان مسئولان شهر نیل به این جایگاه بدون هماهنگی و همکاری با شهروندان میسر نبوده است. طرح شهر پاکیزه، به صورت هفتگی انجام می‌شود و در این برنامه حدود ۲۵۰۰ نفر مشارکت دارند. در اجرای این طرح برای اولین بار، حدود ۱۸ تُن زباله، ۱۶۸۹ حلقه لاستیک و ۲۰ درخت خشک و مقدار بسیار زیادی شاخ و برگ جمع‌آوری و بازیافت شد. در این برنامه نیروهای داوطلب حدود ۱۴۴ کیلومتر خیابان، ۵ پارک و ۱۴ محله را تمیز کردند و شهر را بیش از پیش سالم سازی کردند.

تبریز هم باید همواره تمیز دیده شده و الگوی شهرهای دیگر باشد
شهر پاکیزه ایران

تمیزترین شهرهای دنیا
محیط‌‌های کثیف و نامرتب چشم هر بیننده‌ای را آزار می‌دهد و باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان خاطرات منفی این مکان را در ذهن نگه دارند و آن را با خود به خانه ببرند. این روزها، نظافت فضای شهری به یک موضوع عمده و مهم در مباحث گردشگری نیز تبدیل شده است. هر چقدر شهر محل سکونت تمیزتر باشد شهروندان سالم‌تر خواهند بود. همچنین گردشگران بیشتری جذب آن محل خواهند شد. به همین دلیل سازمان‌های بین‌المللی با در نظر گرفتن معیارهایی همانند مدیریت زباله‌ها، انرژی و تصفیه هوا، ۱۰ شهر زیر را در سال ۲۰۱۴ به عنوان تمیزترین شهرهای جهان انتخاب کردند.

کلگری کانادا: پاکیزه‌ترین شهر جهان بین رشته‌کوه‌های راکی واقع شده است. دو رودخانه‌ای که از مرکز شهر کلگری می‌گذرد، به همراه مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در حاشیه و ساحل رودخانه، از نماد‌ها و جاذبه‌های اصلی گردشگری این شهر محسوب می‌گردند. همچنین، این شهر در بین دیگر شهرهای کانادا بیشترین تابش نور را دارد.

آدلاید استرالیا: شهر آدلاید استرالیا چند سالی است که جایگاه خود را در بهترین‌های دنیا حفظ کرده است. این شهر به عنوان یک مرکز تجاری و داشتن مؤسسات مالی متعدد زبانزد است. سیستم بهینه و پیشرفته دفع زباله‌ها و استفاده مجدد از آنها در این شهر مثال زدنی است.

لینک مجموعه پستهای تبریز
لینک مجموعه پستهای فضای سبز
لینک مجموعه پستهای انتقاد/پیشنهاددسته بندی : تبریز , * انتقاد،پیشنهاد لینک ,
برچسب ها : شهروند تبریزی , تفکیک زباله از مبدا , فرهنگ شهری تبریز , شهرداری تبریز , شهر پاکیزه , تمیزترین شهر ایران , آموزش شهروندی ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic