تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان

Təbriz və Azərbaycan üçün Blog İranda - Tabriz , Azerbaijan Region in Iran
نویسنده : تبریز قارتال پنجشنبه 22 مرداد 1394, 10:00 ب.ظ
میراث فرهنگی، آثار باستانی آذربایجان را دریابید !

واقعا در شگرف هستم که چرا اکثر آثار کشور ایران از دوره های باستان که در آذربایجان بوفور است هیچکدام ثبت جهانی نشده و بدتر اینکه وضع اسفباری هم دارند!
یکی از این آثار، قلعه تاریخی مانداگارانا شش هزار ساله شهر نه هزار ساله مرند است که در آستانه نابودی قرار دارد!

ماندگارانا

چه بگویم فکر کنید روستاهای تاریخی و زیبای کندوان یا اوشتبین یا زنوزق با آن شگفتی ها اقدامی نمیشود. یانیق تپه چندهزار ساله خسروشاه، تمدن تپه حسنلو هشت هزار ساله، کول تپه های باستانی در چند شهر و منطقه، آثار ماقبل تاریخ مراغه، آثار پیش از میلاد مسیح و دوره های مختلف در ملکان، تپه مصلا و قدمگاه باستانی آذرشهر، آثار عصر برنز و مفرغ ارسباران و کتیبه های 3 الی 12 هزار ساله سونگون، آثار اورارتویی سراب و میانه و ورزقان، تپه شهر سلماس، قلعه های باستانی مشگین شهر، غارها و روستاهای باستانی حاشیه دریاچه اورمیه و دهها آثار باستانی قبل از میلاد، چرا توجه و ثبت نمیشوند؟!
جالب اینجاست که اکثر شهرستانها و حتی برخی روستاها بالای 6 هزار سال قدمت ثبت شده دارند! ولی مهم اینست که اکنون میراث فرهنگی کشور کمترین توجه را به آثار تاریخی و باستانی فراوان آذربایجان داشته و نه تنها تلاشی برای ثبت ملی و جهانی آنها نمیشود بلکه حتی بودجه و حفاظتی برای نگهداری و تخریب نشدن آنها ندارد!

ساخت بازار تجاری عابر گذر شهرستان مرند
به گفته بسیاری از اهالی همین مجتمع بر روی تونلهای باستانی شهر مرند احداث میشود و آثار را تخریب کرده است!
[http://www.aparat.com/v/otOb7]


لینک مطالبی از:
تاریخ و تمدن آذربایجان
یانیق تپه خسروشاه
قدمگاه آذرشهر
معبد مهر مراغه
کول تپه بزقوش
قلعه پشتو هوراند اهر
قلعه ضحاک هشترود


قلعه باستانی شش هزار ساله مانداگارانا مرند
[http://www.aparat.com/v/R08zW]


قلعه مانداگارانا مرند
این قلعه در قسمت شرقی شهر مرند واقع شـده و آثار بجای مانده از آن نشان میدهد که این قلعـه در هزاره چهارم قبل از میلاد یعنی ۶۰۰۰ سال پیش بنا گردیده است ولادیمیرمینورسکی این قلعه را از نوع قلعه های خشتی او را رکویی میداند که در حمله سارگون دوم پادشاه آشور تخریب شده است.
همچنین ویلیام جکسون آمریکایی نیز قلعه مرند را باقیمانده یکی از آتشکده های در دوره ساسانی میشمارد و می گوید که مرند روزگاری در عهد ساسانیان پایتخت شهرستان ( واسپورگان ) بوده است. واژه گول تپه که به این قلعه اطلاق می شود که در ترکی کول بمعنی خاکستر است.
این منطقه نزدیک رودخانه ی زیلبر واقع است و ثابت کننده ی حرف پدرانمان که عقیده دارند زمانی رودخانه ی زیلبر از وسط شهر مرند می گذشته است ،که با تخریب مرند قدیم در اثر سیل یا جنگ و یا زلزله ، باقیمانده ی اهالی مرند از دامنه های کوه سانبوران به طرف دامنه های کوه میشوو نقل مکان کرده اند و این آتشکده به مرند قدیم تعلق دارد.

قلعه باستانی

مرند

نوشته ها برگرفته از وبلاگ مرندیم - دکتر سید مرندی
بهرحال این قلعه که توانسته است ازپس ده ها بار مسکونی و بازتخریب شدن، بدن مجروح خود را به زمان مابکشد ولی فکر نمی کنم بتواند بعدازاین بدنش را ازدست زمین خواران امروزی که به هربهانه ای به مکانهای بی صاحب تاریخی تجاوزکرده و متر-متر ازفضایش راتملک می کنند جان بدربرد وزمانی نمی گذرد که همانند فضای بقعه ی پیرخموش به نام هائی چون ملت حیطی وخانه ودکان وپاساژ فضایش راتملک کرده وسند می گیرند وتمام می شودومی رود پی کارش!!

البته این مختص مرند نیست چراکه در تبریز و در ربع رشیدی شناسنامه دار و وقف دار وسط شهر هم شاهدیم که در جلو چشم اداره کل وسازمان عریض و طویل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری وغیره...استان! خانه ها تابالای تپه هم آمده اند، چه برسد به مرند که نه اداره دارد ونه پاسگاه کارآیی! یک پاسگاه نامی دارد بایک جوان بی قدرت وبی امکانات قراردادی! دراین شهر ستان به این بزرگی وبااین تعداد آثار ومناطق قدیمی دور ونزدیک!

وضع اسفبار حریم مانداگارانا !
میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

شهرداری مرند

درنتیجه اینطور می شودکه ده-پانزده سال پیش شهرداری وقت مرند جرئت می کند وبا دندان های بیرحم بولدوزر دل قلعه‌ی یالدیر را می شکافد که برای آغ زمی خیابان بزند وبعد پشیمان شده این زخم را بصورت کانالی دروسط قلعه بحال خودرها می کند! واینطورمی شود که دوسال قبل شهرداری وشورای شهر پر افتخار مرند!
در دل زمستان برفضای جنوبی این قلعه ی 6000 ساله رحم نمی کند وبرای به برافتادن دوسه هم روستائی خیابانکی می زند!!

اگرمیراث فرهنگی استان و کشور، تکلیف اینجا را روشن نکند ونسبت به کندوکاو علمی اینجا که می تواند تاریخ منطقه و ایران را باتاریخ ۶۰۰۰ساله ی خودعوض بکند، اقدامی نکند پس ناچارن باید  قبول بکنیم که اینطوربشود!

و اینطور می شودکه درسال1385 یک سایت باستانی را که دست تقدیر درموقع گودبرداری برای ساخت پاساژ در کنار پیرخموش از دل خاک بیرون آورده وتوسط اینجانب شناسائی وبه مسئولین میراث فرهنگی استان گزارش می شود با بی تفاوتی میراث وطمعکاری شهرداری ودلال پاساژ ساز ، آن آثاردوباره زیرتن ها بتون ازدیده ها پنهان می شود ( گزارشش را درصفحه 208کتاب نگاهی به تاریخ مرند داده ام) و.....

دراین مورد درد زیاد است. اخیرا سایت ارزشمند یاشیل وطن مطلب زیبائی را درمورد قلعه ی یالدیر نوشته است که آنرا دراینجا برؤیت شما عزیزان می رسانم.

یالدیر

آیا کسی هست قلعه مرند را دریابد؟؟؟
مهندس صابر نصیری/

تاکنون مورخان و کارشناسان زیادی پیرامون قلعه تاریخی مرند که در بخش "یالدیر" و "آغ زمین" شهر مرند قرار دارد، مطالب فراوان و گوناگونی نوشته اند. محققان، کاوشگران و گردشگران زیادی با حضور در این ساختمان کهن یا به اصطلاح قلعه خاکی نتایج ارزشمندی را در اوراق تاریخ مکتوب نموده و خلاصه اینکه ارزش تاریخی آن بر هیچ کسی پوشیده نیست. چه بسا در بسیاری اوقات این مکان نشان تاریخ مرند بوده و نماد ارزشمندی در نشان دادن قدمت و جایگاه تاریخی مرند می باشد. وجود لایه های مختلف تاریخی در ساختمان این مکان خود گویای قدمت زیاد آن است. آثار سه تمدن در این تپه به چشم می خورد:
1- تمدن دوران یخ بندان در عصر حجر در دل دیواره های تپه
2- تمدنی قبل از تاریخ در عصر حجر جوان
3- تمدنی در زمان برنز که آثارش روی دیواره های تپه موجود است که به اذعان بسیاری از محققان این مکان شاید تنها مکانی است که به صورت یک موزه ی طبیعی آثار سه تمدن را در خود جای داده است.

آتش روشن کردن کنار اثر باستانی!
میراث فرهنگی مرند

دوره آشوری

و ما اینک:
محلی متروکه که با وجود این همه پتانسیل علمی و تاریخی به فراموشی سپرده شده است . محلی علی رغم ثبت شدن در فهرست آثار ملی، در طول سالهای گذشته زخم فراوانی از برخی مدیران و دست اندرکاران و حتی شهروندان بی مسئولیت برداشته است در حالیکه می توانست و می تواند با تبدیل به یک ایستگاه توریستی و تحقیقاتی علاوه بر منبع درآمد بودن افتخاری برای شهر مرند باشد. در چنین مکان تاریخی ارزشمندی، جهت ارتقای وضعیت حفاظت فیزیکی، هیچ اقدامی صورت نگرفته است و متاسفانه در جریان احداث خیابانی غیر ضروری در محوطه این مکان تخریبات غیر قابل جبرانی حادث شده است که طبق بررسی ها استفاده چندانی هم از این خیابان چند بانده!!! نمی شود.
نرده کشی بخشی از منطقه نه تنها هیچ کارایی نداشته بلکه در نمای طبیعی و تاریخی محل خلل ایجاد نموده است. تاسف بار تر اینکه علی رغم ساخت و سازهای غیر مسئولانه در محوطه این مکان در سالیان گذشته، اینک نیز کم کم برخی ساخت و سازها در حال انجام است و سوال این است که آیا چنین اقداماتی بدون مجوز انجام می شوند یا برخی مسئولین دست اندر کار، وجدان خویش را زیر پا گذاشته و مجوز صادر نموده اند؟ در همین مورد یکبار در زمان فرمانداری آقای چمنی با پیگیری های افرادی چون آقای میر حسین دلدار و دوستانشان بنایی که در این محوطه ساخته شده بود تخریب شده است اما به تازگی دقیقا در کنار همان ساختمان تخریب شده بار دیگر ساختمان دیگری بزرگتر از آن احداث شده است.!
با حضور در محل براحتی می توان ساخت بنا بر روی آثار تاریخی را مشاهده نمود. کجایند دست اندرکاران و مسئولین میراث فرهنگی که موظفند طبق آیین نامه و قانون با چنین اقداماتی برخورد نمایند؟؟ مگر در قانون مجازات اسلامی (کتاب ۵ - تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) ماده 588 چنین نیامده است؟

اثر تاریخی مرند

تمدن

هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی- تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ‌ایران به ثبت رسیده است، یا تزئینات، ملحقات، تأسیسات، اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور که‌ مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی- تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی‌ وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می‌شود.
ماده 566: هر کس نسبت به تغییر نحوه‌ی استفاده از ابنیه، اماکن و محوطه‌های مذهبی-فرهنگی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند، بر خلاف شئونات اثر و بدون مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور اقدام نماید علاوه بر رفع آثار تخلف و جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم می‌شود.
آیا نمی شود همچون " نارین قلعه" شهر میبد در یزد، اقدامات مرمتی و بازسازی را در قلعه مرند انجام داد و وضعیت حفاظت فیزیکی را ارتقا بخشید؟؟؟ این دو قلعه از لحاظ قدمت تاریخی و شکل کاهگلی و جنس ساختمان شباهتهای فراوانی دارند اما این کجا و آن کجا!!؟

قابل توجه مسئولین عزیز شهرستان مرند که معاون فرماندار میبد چند هفته پیش اعلام نمود: طرح منطقه گردشگری نارین قلعه شهرستان میبد در جهت ایجاد فضا و بستر مناسب برای حضور بخش خصوصی در زمینه گردشگری و سرمایه گذاری در بافت تاریخی اجرا می گردد و یك شركت سرمایه گذار با استفاده از طرحهایی كه مورد تصویب میراث قرار می گیرد بحث ورود به بافت مرمت ، احیاء و بازسازی را انجام می دهد و در پاره ای از موارد تملك می نماید و یا با حضور مجموعه بخش خصوصی و ساكنان بافت این مجموعه را احیاء می كنند .


کاروانسرای شاه عباسی پیام مرند
نظیر این کاروانسرا در ایران کمیاب است ولی بلااستفاده!
نه سفرخانه مجلل، نه فضای اجرای برنامه های فرهنگی مانند کنسرت و موسیقی، نه هیچی!
[http://www.aparat.com/v/7Pzfd]


در پایان این یادداشت از تمام آنهایی که تا کنون عملاً یا قلماً قدمی در راستای حفظ یا شناساندن این مکان برداشته اند مخصوصا آقایان میر حسین دلدار و سیدمرندی کمال تشکر و قدردانی را دارم.

لینک پست شهرستان مرند
لینک پست زنوزق مرند
لینک پست جاده مرند جلفادسته بندی : آذربایجان , * شهرستان لینک , * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان ,
برچسب ها : میراث فرهنگی , قلعه باستانی , مرند , پیش از میلاد مسیح , آثار باستانی آذربایجان , مانداگارانا , یالدیر ,» درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News ( جمعه 16 اسفند 1398 )
» ویروس کرونا تهدیدی در ایران ( جمعه 9 اسفند 1398 )
» نقاش و نگارگر استاد علی اصغر پتگر ( جمعه 25 بهمن 1398 )
» زینب پاشا بانوی رابین هود ایران ( جمعه 18 بهمن 1398 )
» خانه زیبا که به هتل بوتیک در تبریز تبدیل می‌شود ( یکشنبه 6 بهمن 1398 )
» بنیس شبستر ، روستای دانشگاهی بدون بیکار و بی سواد ( چهارشنبه 25 دی 1398 )
» برف زمستانی 1398 تبریز ( جمعه 20 دی 1398 )
» اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی آذربایجان ( یکشنبه 15 دی 1398 )
» مشکلات صنعت کفش چرم دستدوز تبریز ( پنجشنبه 5 دی 1398 )
» شب خاطره ها چیلله گئجه‌سی ( شنبه 30 آذر 1398 )
» خلیل بحران طنز پرداز ( چهارشنبه 20 آذر 1398 )
» شهر شکی جمهوری آذربایجان ( یکشنبه 10 آذر 1398 )
» پاکبان و جدال با فاضلاب برای یک لقمه نان حلال ( دوشنبه 4 آذر 1398 )
» دوربین تبریز لینک 80 ( گردشی در اطراف بیلانکوه ) ( جمعه 24 آبان 1398 )
» پارک باغ‌شهر تبریز ( دوشنبه 13 آبان 1398 )
» مسجد حسن پاشا در انتظار احیا ( جمعه 3 آبان 1398 )
» شهر گمشده اوجان آذربایجان در راه احیا ( جمعه 26 مهر 1398 )
» عشایر شاهسون آذربایجان از اصالت تا زندگی شیرین ( سه شنبه 16 مهر 1398 )
» مصاحبه مینا خلیل‌ زاده فتحی برنده جایزه هوانوردی آمریکا ( چهارشنبه 10 مهر 1398 )
» چهار پروژه و نابودی چهار اثر تاریخی تبریز ( جمعه 5 مهر 1398 )
» زووفان حیوانات تبریز ( دوشنبه 25 شهریور 1398 )
» تصاویر محمدحسن‌میرزا قاجار در دارالحکومه تبریز ( پنجشنبه 21 شهریور 1398 )
» دلیرمردی که سوختن ارسباران را برنتابید ( دوشنبه 11 شهریور 1398 )
» حوادث اشغال تبریز توسط ارتش سرخ در شهریور ۱۳۲۰ ( دوشنبه 4 شهریور 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 78 ( مهری نژاد ) ( سه شنبه 29 مرداد 1398 )
» سرگذشت دراماتیک امپراتوران مدرسه‌سازی مردانی آذر ( شنبه 19 مرداد 1398 )
» ضرورت احیا هتل قدیمی گراند و محله پاساژ تبریز ( جمعه 11 مرداد 1398 )
» ساعت به وقت گدایی در شهر بدون گدا تبریز ( دوشنبه 31 تیر 1398 )
» شهروند لینک آذربایجانی 77 ( آراز نویدی ) ( جمعه 21 تیر 1398 )
» چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز ( پنجشنبه 13 تیر 1398 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان گردشگری شهرداری تبریز Tourism Development Organization of Tabriz Municipality
» گردشگری آذربایجان شرقی - تبریز توریست
» آپارات کارتونهای آذربایجانی
» وبلاگ کلیبر سیتی (پریسا)
» وبسایت تبریز دانلود (هادی)
» آنایوردوم خطبه سرا
» آذربایجان و پیرامون (عبدالحسین)
» وبلاگ بایرام (بیانی)
» وبلاگ جانیم آزربایجان(elçi bəy)
» وبلاگ مازگامت
» یئنی قاپی
» سایت ادبیات ترکی ایشیق
» شهرمن تبریز (یاشار)
» وبلاگ باخیش(شادی)
» وبلاگ سهند ما (محسن)
» خاطیره لر دوراغی (حسین واحدی)
» صنم در اوج (سجاد)
» وبلاگ اشعار ترکی آذری و فارسی
» یوردوم ملکان
» وبلاگ تبریز شهر اولین ها (سعید)
» سهند توپراقی(جواد نجات)
» املاک قربانی (اسپیران)
» وبلاگ ینگی اسپیران (محمد)
» آنــــا یــوردوم تــبریــز(عبدا.. رضوی)
» وبلاگ کشاورزی آمقانی اسکو(شوکتی)
» وبلاگ گوگان
» ....................................
» وبلاگ اخبار اردبیل (فرزاد)
» وبلاگ شهریمیز اورمو
» دئیه لر(دیگاله)-اورمیه
» وبلاگ مشگین شهر (میلاد)
» وبلاگ چشمه های بهشتی آرتاویل
» پروژه های عمرانی ایران
» وبسایت مشهد امروز (اشکان)
» مشهد شهر بهشت (امیرحسین)
» وبلاگ شهر خرم آباد
» وبلاگ هورامان
» وبلاگ برازجان (بوشهر)
» وبلاگ آموزش رانندگی
» هواشناسی ایرما
» ......................................
» وبلاگ گالری تراکتور
» وبسایت گسترش فولاد تبریز
» وبسایت باشگاه ماشین سازی تبریز
» وبسایت رسمی باشگاه تراکتورسازی
» لینک پیش فرض دوم
» لینک پیش فرض اول
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبریز دیجی لینکلر

تلگرام تبریز ویکی لینکلر

 اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر

 آپارات شبکه سهند

آپارات سهند موزیک

آپارات سهند کارتون

آشپزی آذربایجان

تبریز 2018

فیسبوک

لنزور

آذربایجان نیوز

توریسم و گردشگری

سوغات و صنایع دستی

هواشناسی آذربایجان

اصالت و رسوم آذربایجان

مشاهیر

اولین های تبریز

ترکی آذربایجانی

تاریخ باستان

درباره ما


مجموعه تبریز ویکی لینکلر
Tabriz WikiLinks
آغاز وبلاگ در آذر ماه 1391
*******************

وبلاگ تبریز ویکی لینکلر
Tabrizlinks.mihanblog.com

وبلاگ تبریز دیجی لینکلر
Tabrizdigilinks.mihanblog.com

اینستاگرام تبریز ویکی لینکلر
Instagram.com/tabrizlinks

فیس بوک تبریز ویکی لینکلر
Facebook.com/tabrizlinks

شبکه ویدیویی نماشا تبریز لینک
Namasha.com/tabrizlinks

آپارات ویدیویی شبکه سهند
Aparat.com/sahandtv

آپارات ویدیویی سهند موزیک
Aparat.com/sahandmusic

آپارات ویدیویی سهند کارتون
Aparat.com/sahandcartoon

آپارات ویدیویی آشپزی آذربایجان
Aparat.com/sahandchef

آپارات ویدیویی بازنشر تبریز 2018
Aparat.com/tabriz_2018

کانال یوتیوب ویدیویی
youtube.com/tabrizlinks

گالری لنزور تبریز ویکی لینکلر
Lenzor.com/tabrizlinks

تلگرام تبریز ویکی لینکلر
https://t.me/tabrizlinks
@tabrizlinks


ایجاد کننده وبلاگ : تبریز قارتال


  گوگل

  ویکی پدیا

  کتاب ترکی

  دیکشنری زبان ترکی

  دایره المعارف مجازی

  دریاچه ارومیه

  مستمندان تبریز

  استخدامی

  تبریز سرچ

  دیوار تبریز

  رقص آذری

  زنجان توریسم

  تبریز مدرن

  tripadvisor

  تراکتور لینک

  آمار و داده های تبریز

  نصرنیوز

  خبرگزاری شهریار

  آخار آذ

  آناج

  آذرقلم

  دورنا نیوز

  میراث فرهنگی آذربایجان

  صدا و سیمای مرکز استان آذربایجانشرقی

  استانداری آذربایجان شرقی


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic