تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - حاشیه گردی
 

تبریز ویکی لینکلر

 
حاشیه گردی
نظرات |

حاشیه در حاشیه

تبریز زمانی شهری یکدست بود اما حالا مانند سایر شهرها با زمانه پیش رفته و دو تکه و شکاف طبقاتی هم بیشتر گشته است!
مسئله ای که بیشتر نگران کننده میشود واقع شدن بخش اعظم حاشیه نشینی تبریز روی گسل شمالی بسیار خطرناک است که هرآن ممکن است فاجعه ای رخ دهد.

حاشیه تبریز

شهرداری یک شهر مطمئنا از ساماندهی، اسکان، مقاوم سازی و مسیر گشایی چنین بافت وسیعی با جمعیت حدود 500 هزار نفر عاجز خواهد بود. پس نیاز به کمک و همت ملی و دولتی و نیز سرمایه گذاری بخش خصوصی برای این مهم نیاز است و در صورت رخ دادن هرگونه فاجعه عواقب آن بر گردن بی توجهی های دولتی است که امیدواریم سریعا فکری بحال این چالش عظیم نمایند.

بنده هم همانطور که از جاهای خوب و دیدنی تبریز دیدن و گزارش و تصویر میزنم هر از گاهی برای دیدن این نقاط شهر، حاشیه گردی میکنم.
کاش مسئولان و بخصوص نمایندگان محترم ما اعم از شورا و مجلس و بنیاد مسکن و امداد و غیره هم در این نقاط گردشی بکنند تا حساب کار بیشتر دستشان آمده و یادشان بیفتد که چرا و برای چه مردم آنها را انتخاب کردند..!

حاشیه شمالی روی خط گسل خطرناک تبریز
پاسداران

حاشیه نشینان شمالی تبریز

اگر ندیدید حتما ببینید
[http://www.aparat.com/v/dCAGp]


" تصاویری از حاشیه گردی در مناطقی از ایده لو و ارم "

اصطلاح «حاشیه نشین» که گاهی با نام هایی مانند «زاغه نشین»، «آلونک نشین»، «حلبی آبادنشین»، «گودنشین» و «کپرنشین» هم شناخته می شود، برای نخستین بار توسط رابرت پارک؛ جامعه شناس آمریکایی به کار برده شد. او در مقاله «مهاجرت بشر و انسان حاشیه نشین»، درباره افراد حاشیه نشین چنین نظری دارد: «حاشیه نشینان کسانی هستند که از لحاظ فرهنگی انسانی دورگه بوده و در زندگی فرهنگی دو جمعیت متمایز قرار گرفته و زندگی می کنند و با هر دو گروه نیز شریک هستند. این افراد مایل نیستند از گذشته خود بگویند و هنوز همه ابعاد جامعه میزبان خود را نیز نپذیرفته اند.»
به بیان دیگر حاشیه نشین به کسی گفته می شود که در شهر سکونت دارد ولی به هر دلیلی نتوانسته جذب نظام اقتصادی - اجتماعی شهر شود تا از امکانات و خدمات آن استفاده کند و در واقع حق توسعه این شهروندان - از حقوقی که سازمان ملل به عنوان حقوق بشر در سال 1986 تصویب کرده است - برآورده نشده و در نتیجه به حاشیه رانده و در محلات فقیرنشینی که در حاشیه شهرهای در حال توسعه، ایجاد شده، ساکن شده اند.

واقعا اگر زلزله رخ دهد پشتیبانی و تخلیه این مردم چگونه میسر خواهد بود؟!
ایده لو

بافت فرسوده تبریز

حاشیه نشینی همزاد مهاجرت
ظهور و پیدایش حاشیه نشینی که آن را از فرزندان انقلاب صنعتی اروپا می دانند، هم در جهان و هم در ایران را از پیامدهای مهاجرت روستاییان به شهرهای در حال توسعه می دانند؛ با این همه، تمام جمعیت حاشیه نشین را هم مهاجران روستایی تشکیل نمی دهند؛ بخشی از آنها افرادی هستند که از ساکنان همیشگی شهر بوده و به علت فقر اقتصادی در واحدهای مسکونی غیراستاندارد زندگی می کنند.
طبق آمارهای موجود، از هفت میلیارد جمعیت کره زمین، یک میلیارد آن حاشیه نشین هستند که این جمعیت 50 درصد جمعیت شهری کشورهای در حال توسعه را تشکیل می دهند. در بعضی از این شهرها این نسبت تا 80 درصد افزایش می یابد. لازم به توجه است که با توسعه شهری و افزایش جمعیت شهرهای مسلط و بزرگ جهان سوم، مناطق آلونک نشین و حاشیه نشین نیز به سرعت گسترش می یابد.

پارکی در ایده لو
 نیاز اساسی مردم این مناطق به فضای سبز و فضاهای تفریحی و ورزشی

پارک ایده لو
اسم پارک هم یادم نیست کلا بنده خودم به بازسازی و refresh نیاز دارم!
فضای سبز مناطق حاشیه تبریز
مزار سید میرعلی آقا سیلابی
مزار میرعلی آقا سیلابی

حاشیه نشینان ایرانی
حاشیه نشینی در ایران از سال 1340 و پس از پایان اصلاحات ارضی و بر هم خوردن نظام زراعتی ایجاد شد؛ به این ترتیب بود که سیلی از مهاجران روستایی که تکه زمینی گیرشان نیامده بود جهت زندگی بهتر به سوی شهرهای بزرگ سرازیر شدند.

این جمعیت به طور عمده در حاشیه استان تهران، کرج، تبریز، مشهد، اردبیل، سنندج، همدان و زاهدان زندگی می کنند. البته در حاشیه شهرهای دیگری از کشور نیز حاشیه نشینان وجود دارند ولی حضور این افراد در اطراف این چند شهر پررنگ تر و قابل توجه تر است.

اقدامات و تدابیری شده ولی هنوز کافی نیست. البته بنده از تصاویر بسیار فاجعه بار این مناطق نزدم چون قبلا اشاره و عکسهایی زده بودیم
ارم تبریز
اسم مناطق خوب وارد نیستم فکر کنم اینجا شهرک جنت (ارم) است
شهرک جنت تبریز
فضاهای ورزشی و تفریحی مورد نیاز اهالی

ساماندهی بافت فرسوده تبریز

حاشیه نشینی در تبریز

تبریز به دلیل جای دادن بسیاری از کارخانجات مادر و بزرگ صنعتی در خود و نیز وجود بیش از 600 شرکت قطعه ساز در آن، یکی از مهمترین شهرهای مهاجرپذیر ایران محسوب می شود که نتیجه آن بروز حاشیه نشینی است.

چندی پیش شهرداری تبریز اعلام کرد از جمعیت 1.5 میلیون نفری این شهر، حدود 450 هزار نفر حاشیه نشین زندگی می کنند. در واقع یک سوم جمعیت تبریز نیز مانند مشهد محل اسکان حاشیه نشینان است. به این منظور نیز، چندی پیش شهرداری تبریز پروژه 220 واحدی را برای اسکان 1500 نفر از حاشیه نشینان تبریز آغاز کرد.

آیا حتی این ساختمانها هم در برابر زلزله احتمالی مقاوم خواهند بود؟!
شهرک ارم تبریز

منطقه 6 تبریز

اسکان حاشیه نشینان

این پروژه که با اعتبار 150 میلیارد ریال به صورت پایلوت در منطقه ارم اجرا می شود شامل 10 بلوک 22 واحدی در مرحله نخست است. البته با توجه به آمار بالای حاشیه نشینی در این شهر، به نظر می رسد پروژه مذکور کوچک و پاسخگوی عظیم حاشیه نشینان در تبریز نیست.
البته در این زمینه نیز محبوب عبدالله پور معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز در این زمینه از همکاری نکردن دستگاه های اجرایی با شهرداری تبریز در رفع معضل حاشیه نشینی انتقاد و اظهار کرده بود که از همه دستگاه های عمرانی از قبیل استانداری، فرمانداری و اداره کل راه و شهرسازی در خصوص کمک به برطرف کردن حاشیه نشینی انتظار همکاری می رود.


باید به شهرداری منطقه 1 و منطقه 6 تبریز توجه و نظارت ویژه ای شود چون بخش اصلی حاشیه نشینها در این مناطق هستند.
ببینید چقدر فضاهای فرسوده و غیر استاندارد و حزن آوری دارد!
منطقه شش شهرداری تبریز

منطقه یک شهرداری تبریز

بعضی از انسانها هم تک بعدی هستند که یا فقط نیمه خالی را میبینند و یا فقط نیمه پر که این برای ما و آینده شهرمان خوب نیست. پس تبریز را با همه آنچه که دارد (زشتی و زیبایی) ببینیم و اصلاح کنیم.

شهر ما لیوانی نیمه پر و خالی از هر دو صورت فقر و ثروت را دارد، لیوانی که میشود آنرا با نگاه و اندیشه و عملکرد درست پُر از آب گوارا برای همه مردم آن ساخت تا حاشیه در حاشیه نشود.
کودکان فقیر تبریز

کادیلاک

لینک پست همشهری سلام
لینک پست بچه پولدار تبریز
لینک پست سبد کالا
لینک پست سه چالش عمده تبریزمرتبط با : تبریز * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : شهرداری منطقه یک تبریز-وضعیت حاشیه نشینی تبریز-بافت حاشیه تبریز-ملازینال تبریز-ایده لو تبریز-ارم تبریز-فاصله طبقاتی شهر-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 28 مرداد 1394
زمان : 12:12 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
manicure دوشنبه 14 فروردین 1396 08:30 ب.ظ
Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different topic
but it has pretty much the same page layout and
design. Excellent choice of colors!
آزیتا پنجشنبه 29 مرداد 1394 12:51 ق.ظ
یه سایت میگم حتما نگاه کن اسمش travel advisor
هستش تبریز رو جستجو کنی میبینی همه خارجی ها تعریف کردن تمامی ایرانی ها بدگویی! جالب بود به خصوص تهرانی ها
تبریز قارتال پاسخ داد:
خخخ اکثر اون گشتنی های آذربایجان، من اون سایت ثبت کردم
http://www.tripadvisor.com/Attractions-g3532667-Activities-East_Azerbaijan_Province.html

از جمله عینالی - سهند - ربع رشیدی - لاله پارک - موزه عصرآهن - کوههای رنگی - موزه آذربایجان - رستوارن نوبر - چندتا هتل در قسمت هتلها - منطقه ارسباران - قلعه ضحاک - قلعه پشتاب - آسیاب خرابه - خانه بهنام - پل قاری - صاحب الامر - رصدخانه مراغه و... همه اینها من زدم اونجا اما میبینی عکس یا ندارند یا درست نیست تصاویرشون چون منتظر تایید دیگر مسافران و کامنت دهنده ها هست که اما کسی نیست تایید و عکس بده اونجا!!!
درضمن سایت بمن مدیر سطح بالا داده و البته معتبرترین سایت گردشگری جهان هست!

درضمن خاک بر سر این هموطنان بیشعور مدعی که عقب مانده ذهنی و نژادپرست هستند. خدا جوابشان میده انشالله و ما همیشه سربلند من تاحالا یکبارم در مورد اونها با وجود سطح بالای مدیریت نظر منفی ندادم
آزیتا پنجشنبه 29 مرداد 1394 12:28 ق.ظ
سلام میدونی کجاش خنده داره؟ اینکه وقتی میگی که باغمیشه و ... ر.ی گسله میخندن میگن برو بابا ملت دیوونن که برن رو گسل خونه بسازن؟ اونجا هواش تمیزه نمیگه زیر پام سبکه. حالا مزحک تر اینکه طرف دانشجو ی مملکت باشه. واقعا من موندم این مردم چرا خودشونو به کوچه علی چپ زدن؟ انقدر هم مطمئن میگن نگران نباش ساختمونهای اونجا انقدر محکم هستش که هیچی نمیشه. دلم میخواد همین آدم بره اونجا خونه بخره بعد یه چی بشه حالش جا بیاد. همین دانشجو میگه همه جای تبریز رو گسله اما انقدر سواد نداره بفهمه گسل غرب تبریز با شرقش کلی فرق داره و هرچه به غرب تبریز نزدیک میشیم امن تر میشه. خدایا یه کم به این ملت سواد بده پول نه. بی پولی آدمو بکشه بهتر از اینه که آدم از جهالت بمیره
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام
اون دانشجو نمیفهمه که روی گسل با نزدیک صفحات گسل خیلی فرق داره !
وقتی روی گسل باشی هر ابر سازه دست بشر هم باشه فرو میریزه ولی کنار گسل بخاطر حرکت افقی صفحات اگر بسیار خوب توسط مهندس و پیمانکار و میلگرد و بتن ساخته شده باشه دوام میاورد.

باغمیشه و رشدیه و دانشگاه آزاد تا ارم و فرودگاه همگی در ضلع شمالی (روی گسل) هستند و تاریخ شاهد آنرا در زلزله ربع رشیدی اثبات کرده و هیچ اثری در شمال تبریز باقی نمانده ولی آثاری در جنوب و مرکز شهر و بخشهایی از غرب جان سالم بدر بردند. تا زمانی که سهند فعال نیست جنوب(شرقی و غربی) تبریز امن ترین ضلع گسترش شهر هست
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ