تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - نمایشگاه صنایع دستی و حمایت از هنر آذربایجان
 

تبریز ویکی لینکلر

 
نمایشگاه صنایع دستی و حمایت از هنر آذربایجان
نظرات |

چقدر صنایع دستی آذربایجان را حمایت میکنید؟

بسیار مهم است که علاوه بر مدیران ما، مردم نیز روحیه هنر پذیری داشته باشند و به صنایع دستی که کار هنری و صنعتی مردم آذربایجان است اهمیت دهند.
بجای چندتا شیشه و بلور و غیره ساخت چین از محصولات صنایع دستی خودمان که خدا را شکر آذربایجان غنی و سرشار از هنر و صنعت مردمانش است خرید و حمایت و توجه کنید.
ارزش دادن به صنایع دستی بومی یعنی کمک کردن به جوانان و تولیدات و هنر این مرز و بوم...

قالیچه

هرجای سرزمین ایران غنی است از هنر و صنایع دستی مردمان آن اما توجه کردید که حتی برای مثال به همدان که میروید از سفال و کاسه آنها بخرید محصولات چینی جولانگاه بازار آن شده است یا در خود تبریز و شهرستانها و روستاها که مهد فرش و کوزه گری و سفال و منبت کاری و چرم کفش و کاشیکاری و حکاکی نقره و محصولات دامی و غذایی و غیره است و حتی در جهان اسم و رسم دارد متاسفانه بدلیل ضعف مدیریت و حمایت کم مردم از محصولات بومی، کشورهای دیگر صاحب نام و بازار شده اند.
پس بار دیگر به معرفی برخی صنایع دستی آذربایجان و نیز اشاره به نمایشگاه کشوری صنایع دستی در تبریز میپردازیم تا بیشتر آشنا و اهمیت دهیم.

حوض خانه کلکته چی تربیت
حوض


معرفی برخی صنایع دستی آذربایجان شرقی و تبریز در نمایشگاه

- ورنی بافی ارسباران

ورنی یکی از زیر انداز های سنتی منطقه آذربایجان است که ثبت جهانی میباشد. «ال‌سون»ها و نیز عشایر «ارسباران» عمده‌ترین تولید کنندگان ورنی هستند. مشخصات فنی ورنی به شرح زیر است:
دار ورنی در دونوع فلزی وچوبی ساخته می‌شودکه بصورت عمودی چله کشی شده واز جنس نخ، پشم وابریشم است.

زمینه معمولا از جنس  پشم تازه، تمام ابریشم ویا پشم کهنه ( تهیه شده از مصالح جاجیم‌های مستعمل) است. نقوش بافته شده به صورت ذهنی است اما امروزه نقشه های جدیدی آماده و بافته می‌شود. رنگرزی الیاف ورنی به هر دو شیوه شیمیایی و گیاهی انجام می‌گیرد. ورنی معمولا در ابعاد  ( ۹۰× ۶۰ ) و (۱۵۰× ۱۰۰) و (۲۰۰×۱۲۰)  و (۳۰۰×۲۰۰) و(۳۵۰× ۲۵۰ ) و(۴۰۰× ۳۰۰  )  و  (۶۰۰× ۴۰۰ ) و  (۸۰۰× ۵۰۰ ) سانتی متر بافته می‌شوند. ورنی به برخی کشورهای اروپائی وامریکا  صادر می‌گردد.در سالهای ۸۶و۸۷  آقای محمدقلی آقایی موفق به کسب نشان مهر اصالت یونسکو در رشته ورنی بافی شده است.

ورنی بافی

- جاجیم بافی آذربایجان

جاجیم بافی از گذشته های دور در اکثر مناصق روستایی ایران و آذربایجان رایج بوده و به علت وجود مواد اولیه در بین دامداران و عشایر تقریباً اغلب خانواده ها به این فن آشنائی دارند. تفاوت در ترکیب رنگ، نقوش و ظرافت نخ، جاجیم های مناطق مختلف را از هم متمایز می کند. جاجیم ،کاربردهای مختلفی از جمله زیر انداز، پشتی، سجاده، رختخواب پیچ، مفرش، پتو ، رویه کرسی و در دهه‌های اخیر به عنوان رویه مبل دارد.جاجیم بافی در عین ظرافت و زیبائی، ابزار کار ساده‌ای دارد. مهمترین عامل در بافت جاجیم، بکارگیری نیروی جسمانی بافنده و به ویژه نیروی بازو است.
این هنر را بیشتر، زنان روستائی عهده دار هستند و مردان به ندرت در این رشته به فعالیت می‌پردازند و عمدتا در تهیه پشم مورد نیاز آن مشارکت می‌کنند.
دار جاجیم بافی بصورت افقی و زمینی بوده و معمولا به صورت نوارهایی به عرض ۱۰ الی ۲۵ سانتیمتر و به طول ۱۰ الی ۲۰ متر بافته شده و سپس نوارهای بافته شده (متناسب با کاربرد جاجیم)به همدیگر دوخته شده و به صورت عرضی گسترش می یابد.

یک توریست درحال خرید گلیم آذربایجان در مناطق قره داغ و خوشحالی او
بدون واسطه و بدون دلال و سود خالص برای بافنده و جذب توریست

گلیم

- قالی بافی تبریز و شهرهای آذربایجان
قالی بافی از مهمترین هنرهای رایج ایرانی در اغلب استان‌های کشور بخصوص آذربایجان شرقی در تبریز و هریس و مراغه و سردرود و نیز در اردبیل است که تولیدات برخی شهرها از آوازه جهانی نیز برخوردارند. این هنر فراگیر، معاش قشر وسیعی از مردم شهرهای مختلف را به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق تولید ، طراحی ، تهیه و فروش مواد اولیه ، آماده سازی و فروش قالی تامین می‌کند.
شیوه بافت قالی در مناطق مختلف با همدیگر تفاوت دارد. این قالی‌ها با استفاده از پشم و ابریشم بوده وعمدتا به صورت فرشهای زیر انداز در اندازه های متفاوت و با نقشه های متنوع بافته می‌شوند.

فرش

از دیگر شکل‌های تولید قالی می‌توان به تابلو فرش‌های بسیار زیبا و نفیس اشاره کرد که طرح آنها عمدتا شامل آیات قرآنی، مینیاتورهای ایرانی وتصاویری از طبیعت وچهره های افراد مختلف(چهره بافی) است که در برخی موارد ظرافت و دقت تابلوفرشهای بافته شده در حدی است که تمییز آنها از عکس و پوستر مشکل می نماید. نکته قابل ذکر در بافت تابلوفرش‌های هنری این است که اکثر هنرمندان تابلو باف جهت دستیابی به طیف‌های مختلف رنگی، پشمهای مورد نیازخود را شخصا رنگرزی می‌کنند که مهمترین نکته در بافت تابلوفرش، اجرای موفق همین مرحله است.
ساخت و بافت قالی‌های حجمی از دیگر توانایی‌ها وخلاقیت‌های هنرمندان قالی باف است.
تبریز ثبت جهانی شد/ افتخار پایتخت فرش جهان برای ایران

بنده خودم هم در نمایشگاه بودم رفته بودم برای بازید و حمایت!
تصویر زنی از عشایر آذربایجان در حال بافت قالیچه
نمایشگاه صنایع دستی تبریز

تبریز پایتخت قالی و فرش جهان Tabriz, Capital of Rug & Carpets in World
[http://www.aparat.com/v/DNwPX]


- رفو گری (مرمت قالی)

هنر مرمت و ترمیم قالی که اصطلاحا رفوگری نامیده می‌شود به‌دلیل حفظ و بازسازی قالی‌های ارزشمند، همواره در سده‌های مختلف رایج بوده و کمک شایانی به ماندگاری گنجینه‌های فرش ایران نموده است. این هنر که آمیزه‌ای از شیوه‌های مختلف بافت، طراحی و رنگرزی فرش است، نیازمند دقت، حوصله، تجربه و دانش علمی وعملی فراوان است؛ با توجه به تنوع مناطق وشیوه‌های بافت وساختارهای متفاوت قالی، حیطه فنی و مهارت این هنر بسیار ژرف و وسیع است.

لیونل مسی مبهوت فرش آذربایجان - بافت زلزله زدگان ورزقان
مسی

- گلیم‌بافی

گلیم نوعی قالی بدون پرز است که با درگیری تاروپود به یکدیگر ایجاد می‌شود. معمولا تار آن پنبه و پشم وگاهی نخ ابریشم و پود آن از نخ‌های پشمی و کرک و ابریشم به صورت رنگی است. بافت گلیم در نقاط مختلف ایران به صدها سال پیش برمی‌گردد، که در گذشته بیشتر به طریقه سنتی انجام می‌گرفته است. بطوریکه پشم را با دست تبدیل به نخ و بعد با گیاهان رنگ آمیزی کرده و به گلیم تبدیل می‌کردند. البته این طریقه رنگ کردن و رسیدن به نخ به دلیل سختی کار وکم یابی بعضی رنگدانه ها و یا جذب نشدن افراد جوان و دسترسی آسان و ارزان به رنگهای شیمیائی و نخهایی که در بازار به صورت رنگ شده با مواد شیمیائی وجود دارد جای خود را به این نوع نخ داده است. همچنین در گذشته بافت گلیم بیشتر مصرف خانگی داشته و به ندرت برای فروش تولید می شده است. ابعاد آن نیز بسته به دلخواه بافنده تعیین می‌شده است. گلیم های مناطق مختلف از نظر ابعاد، بافت و نقوش متنوع است.

بازار مظفریه تبریز مرکز فرش و قالیچه اصیل
بازار تبریز

- مفرش و مسند
مفرش دستبافته ای است مستطیل شکل و درب دار, به شکل صندوق که برای حمل و نقل لحاف و تشک یا اسباب و لوازم خانگی, در هنگام کوچ عشایر ائل سون آذربایجان مورد استفاده قرار می گیرد.  نقش و نگارهای مفرش, جذاب و شاد است و تولید آن بیشتر در بین عشایر ائل سون  مرسوم است.
مسند نیز گلیمی است به ابعاد تقریبی ۱۱۰*۱۷۰ سانتیمتر و مانند گلیم که بر روی دار بافته می شود. نقوش مسند معمولا نقش محراب بوده و به عنوان جانماز بکار می رود. بافت خطوط عمودی پله ای بوده و تقارن در بافت رعایت می گردد. از مشخصات مسند کنتراست شدید رنگها بین زمینه و طرح است.

هنری از آذربایجان البته این مفرش نیست!
صنایع دستی آذربایجان

– تَرکه بافی
تَرکه بافی یکی از صنایع دستی قدیمی کشورمان است که ساقه های نورس گیاهان و درختان مواد اولیه تولید آن به شمار می‌رود. شیوه ی کار ترکه بافی به این شکل است که بافنده ابتدا ترکه مورد نظر خود را انتخاب و آن تعداد از ترکه‌هایی را که قابلیت تقسیم شدن به دو، سه یا چهار قسمت را دارند ابتدا برش طولی داده و سپس از نظر اندازه به طول‌های مورد نیاز در آورده و در آب می‌خیسانند تا انعطاف پذیر و قابل استفاده شود.
در مرحله بافت تعدا چهار عدد از ترکه‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و تعداد چهار یا پنج ترکه دیگر بصورت متقاطع روی آنها قرار می‌گیرد تا تشکیل یک ستاره هشت پر را بدهد آنگاه به وسیله ترکه‌های باریک‌تری مهار شده و بافنده با ترکه‌های نازک عمل بافت را به شیوه یکی از زیر، یکی از رو آغاز کرده و ترکه‌ها را بطور یک در میان از لابلای ترکه‌هایی که قبلاً بطور متقاطع روی یکدیگر قرار گرفته عبور می‌دهد و این کار را تا تکمیل قسمت کف شی که تولید آن مورد نظر است تعقیب می‌کند.
بعد از پایان کار بافت قسمت کف، در محلی که قرار است از آن جا به بعد لبه کار بافته شود عموماً صنعتگران به بافت حالت مارپیچی داده و کار را به شیوه قبلی ادامه می‌دهند و انتهای کار را نیز بصورت مارپیچ در آورده و سر ترکه‌هایی را که در واقع حالت تار کار را دارند به داخل قسمت مارپیچ خم می‌کنند.
ترکه بافی عمدتا برای ساخت سبد، زنبیل و… با استفاده از ساقه گیاهان و درختان مختلفی همچون بید، آلبالو، سنجد،کاج و…. انجام می‌گیرد.

تصاویر نمایشگاه صنایع دستی تبریز
ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی تبریز با حضور بیش از ۲۴۰ هنرمند از سراسر ایران در تاریخ 27 شهریور ماه سال ۱۳۹۴ در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تبریز خاتمه یافت. در طول برگزاری نمایشگاه علاوه بر ۲۵۰‌غرفه از صنایع دستی ۳۱‌ استان کشور، برنامه‎های جنبی مختلفی نیز برپا شد.نمایشگاه تبریز

محصولات

- سبد بافی مرند (مروار بافی)
شیوه اجرای رشته سبد بافی همانند ترکه بافی‌ست. مرواربافان پس از تهیه ترکه آن را انبار نموده و به تدریج پس از گرفتن زوائد، آنها را از طول به سه یا چهار قسمت تقسیم نموده و آنها را در پاتیل های مخصوصی با آب می‌جوشانند و لایه رویی آن را می‌گیرند و پس از خشک شدن جهت بافتن از آنها استفاده می کنند.
مروار دارای ویژگیهای خاص خود است. رنگ آن زرد است و وقتی روغن جلا می خورد به رنگ طلایی در می آید. پس از بافتن مروار باید آنرا نزدیک به ۴۸ ساعت در معرض آفتاب بگذارند زیرا بر اثر تابش نور آفتاب به ترکه های مروار، رنگ آنها روشن تر شده و به رنگ طلایی در می آید این سبدها برای کاربردهای مختلفی همچون سبد میوه ، سبد نان ، کلاه و… تولید می‌شود.

سفالگری

هنری

- بافتنی های دستی
رشته بافتنی‌های دستی از تنوع زیادی در کشورمان و منطقه آذربایجان برخوردار بوده و در مناطق مختلف به فراخور وضعیت آب و هوایی، کاربردها ومواد اولیه متفاوتی نیز دارند. با استفاده از مواد اولیه‌ای همچون پشم، ابریشم، الیاف پنبه‌ای و….با ابزار کاری همانند دومیل، پنج میل و قلاب، تولیداتی همچون جوراب، دستکش، کلاه، شال گردن، بلوز، رو تختی، رومیزی، کوسن و… توسط هنرمندان فعال در این رشته شکل می‌گیرند. نقوش و رنگ‌های این نوع  بافته‌ها بسیار متنوع بوده و بسته به ذوق هنرمند شکل می‌گیرد.

نمایشگاه صنایع دستی


- ابریشم بافی
یکی از دستبافته‌های ظریف ایران پارچه‌های ابریشمی الوان با طرح‌های ساده، راه راه، چهارخانه و هندسی است که با رنگ‌های گیاهی و معدنی توسط دستگاه‌های نساجی تولید می‌شود. بافت پارچه‌های ابریشمی دارای ۳ مرحله چله کشی، آماده سازی دار و بافت  است. در گذشته‌های نه چندان دور، شیوه تولید این کارگاه‌ها به شیوه کاملا سنتی و با استفاده از دستگاه‌های چوبی دستی  بود اما در سال‌های اخیر، به دلیل ظهور دستگاه‌های مکانیزه، شیوه تولید سنتی تا حد زیادی از بین رفته زیرا از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست. تولیدات کنونی کارگاه‌های ابریشم بافی، پارچه های ابریشمی در ابعاد مختلف، انواع روسری،  انواع دستمال، انواع چادرشب، انواع نوار و … است.

تابلو

– چاپ کلاقه‌ای - باتیک
چاپ باتیک یا چاپ کلاقه‌ای به معنای چاپ مقاوم است و یا به عبارتی به معنای پوشاندن قسمت هایی از سطح پارچه با ماده ای مقاوم که مانع از نفوذ رنگ به پارچه می شود و به این ترتیب نقوش زیبا بر روی پارچه شکل می گیرد . این چاپ با استفاده از رنگ‌های گیاهی، بازیک، کرومی، اسیدی، خمی و راکتیو روی پارچه‌های ابریشم طبیعی، مصنوعی و نخی انجام می‌شود. چاپ باتیک یا کلاقه‌ای از جمله هنرهای بومی فعال در استان آذربایجان‌شرقی است که در شهر اسکو و تبریز جریان دارد. انواع روسری، رومیزی، شال، شال گردن و پارچه ابریشمی، تابلوها پرده‌ها و دیوارکوب‌ها از  جمله تولیدات  هنرمندان  باتیک کار است.

 باتیک

- سوزن‌دوزی هنری و سوزن‌دوزی ممقان
سوزن دوزی یکی از صنایع دستی و هنرهای ایرانی است که در برخی از مناطق کشور رواج دارد. در این هنر زنان با الهام از رویاهای خود و خلاقیتی که دارند روی پارچه های کتان، زربافت، ابریشمی، پشمی و پنبه ای روش های مختلف سوزن دوزی را اجرا می کنند در این رشته هنری، هنرمند طرحی را به عنوان مدل (عمدتاً تابلو نقاشی یا مینیاتور) انتخاب نموده ،سپس طرح مورد نظر را بر روی پارچه پیاده کرده و با آنالیز رنگهای موجود ، نخ متناسب با آن رنگ، همچون نخ‌های ابریشمی، پشمی، گلابتون، نقده، ملیله، سرمه و الیاف مصنوعی را تهیه و اقدام به ایجاد نقوش مورد نظر با استفاده از سوزندوزی می‌کنند. زنان و دختران در سوزن دوزی روی سطح پارچه های ساده، طرح هایی را با نخ های رنگی ترسیم می کنند که این کار با کمک سوزن و قلاب انجام می شود و بخیه های ظریفی روی پارچه می دوزند. در روش های اجرای سوزن دوزی تنوع زیادی وجود دارد. معمولا برای سوزن دوزی از کارگاه سوزن دوزی (قابی به شکل مستطیل یا دایره برای صاف نگه داشتن پارچه) استفاده می‌شود.

سوزن دوزی های سنتی ایران یکی از روش های دیرینه تزئین جامه و بسیاری از منسوجات است که به نوعی در زندگی بشر کاربرد داشته و دارد. دقت و حوصله فراوان در انتخاب انواع رنگ‌ها و صرف زمان بسیار از جمله ویژگی‌های این هنر است.
شهرستان ممقان در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده و هنر سوزن دوزی به صورت بومی سالیان متمادی است که در آن جریان دارد و عمدتاً توسط زنان و دختران منطقه انجام می‌گیرد. عرق چین، رومیزی، زیرلیوانی، کوسن، جلیقه و… از جمله تولیدات سوزن دوزی این منطقه است. ویژگی خاص این نوع سوزن دوزی استفاده از طرح‌های بسیار متنوع سنتی و هندسی و همچنین به‌کارگیری رنگ‌های شاد و درخشان همچون زرد، سبز، آبی فیروزه‌ای، نارنجی، بنفش، صورتی و… است که به واسطه جنس براق نخ‌ها (ابریشم مصنوعی)، درخشش دوچندانی به سوزن دوزی می بخشد.


معرفی هنرها و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی و تبریز
[http://www.aparat.com/v/qYy8p]

هنر صنایع دستی حکاکی یا نقره کاری
[http://www.aparat.com/v/s7xZe]


- منبت چوب
منبت‌کاری بر روی چوب یکی از رشته های پر قدمت صنایع دستی تبریز و آذربایجان است؛ رشته‌ای ظریف مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب، که در آن هنرمندان و استادکاران، با چند قلم و اسکنه ای فلزی ذهنیات خود را با خطوط کوفی، نقوش اسلیمی، ختایی و گل و مرغ و … روی چوب کنده کاری می‌کنند. هنرمند برای خلق اثر خود، پس از انتخاب طرح، ابتدا آن را بر روی چوب انتقال می‌دهد، قطعه‌ی کار را به گیره می‌بندند و پس از گذشت مدتی با استفاده از مغار(شفره) طرح را از زمینه جدا می‌کند. پس از انجام این مراحل، طرح با مغارهای مختلف و موردنیاز فرم داده و تزئین می‌شود.

از آنجا که عموما بخش تزیینی منبت به صورت پیرایشی وغیر الحاقی است بنابراین دارای دوام زیادی نیز هست و در صورتی که براثر عوامل آسیب زای خارجی صدمه نبیند به اندازه عمر چوبی که منبت بر روی آن اجرا شده دوام دارد.

آثار چوبی منبت کاری شده از دیر باز در متن زندگی مردم حضور داشته و امروز نیز به خوبی توانسته است جایگاه خود را حفظ نماید. در میان این آثار، برخی آثار منحصر به فرد و دارای ارزشهای والای هنری و فنی هستند که آنها را به آثار موزه‌ای تبدیل نموده ولی تولیدات انبوه این رشته نیز به دلیل اهمیت اقتصادی قابل توجه است. مهمترین عنصر در منبت، چوب است که بر اساس شیوه کار ، نوع چوب نیز مشخص می‌شود اما مهمترین چوب‌های رایج در منبت کاری عبارتند از: آبنوس، شمشاد، نارنج، گلابی ،عناب، فوفل، گردو، زالزالک، زبان گنجشک، راش، افرا، توسکا و…..

ساز

- معرق چوب
منبت روی چوب معرق را معرق منبت گویند. نحوه‌ی کار به این صورت است که ابتدا چوب را که ضخامت یک سانتی متر و یا بیشتر(بستگی به نوع طرح دارد) آماده کرده و طرح معرق را روی چوب پیاده کرده و آنها را برش می‌دهند. سپس تعدادی از این چوب‌های معرق شده را روی صفحه‌ی چوبی یا نئوپانی با چسب چوب چسبانده و پس از خشک شدن روی چوب‌ها عمل منبت‌کاری را انجام می‌دهند. سپس چوب‌های منبت شده را از صفحه جدا کرده و روی زمینه معرق در جای خود می‌چسبانند و در نهایت تصویری معرق منبت شده به دست می‌آید. در هنر معرق چوب، هنرمند با قراردادن چوبهای خوشرنگ و زیبا در کنار هم ، تصویری گیرا و موزون به بیننده ارائه می کند . معرق چوب معمولاً به صورت زمینه رنگی یا زمینه چوب با پوشش پلی استر اجرا می شود و مصالح مورد نیاز آن عمدتاً شامل چوبهای رنگی ، صدف ، خاتم، عاج، استخوان و …. است.

هنر معرق چوب دارای ویژگیهای فنی ویژه ای است که آن را از سایر هنرهای چوبی متمایز می کند. ویژگی الحاقی بودن این هنر باعث شده تا بتوان آن را به روی زیر ساختهای متنوعی اجرا نمود. تولیدکنندگان معرق برای طراحی و ساخت این زیرساختها سعی می کنند که آنها از استحکام و زیبایی کافی برخوردار باشند تا برای اجرای معرق تناسب و دوام کافی را دارا باشند. آثار قدیمی معرق گواه آن است که در زمانهای گذشته این هنر اغلب جنبه کاربردی داشته و حتی در معماری داخلی ساختمانها نیز از جایگاه ویژه ای برخوردا بوده است. چنانچه در ساختمانهای قدیمی بنگریم این هنر را به روی درها و پنجره ها نیز می‌بینیم.

درحال حاضر شیوه‌های مختلف معرق چوب به روی انواع زیر ساختها و به صورت کاربردی تزئینی به روی وسایلی مثل میز و صندلی و جعبه و یا صرفاًً تزئینی به روی وسایلی مثل تابلو اجرا می‌گردد. امروزه اغلب برای اجرای تابلوهای معرق از شیوه زمینه رزین استفاده می نمایند ولی گاهی هم برای اجرای تابلوهای مرغوب‌تر، شیوه زمینه چوب به کارگرفته می‌شود. گرچه تابلوهای ساخته شده به شیوه زمینه چوب ارزش فنی و هنری بالایی دارند ولی تابلوهای اجرا شده به شیوه زمینه رزین به دلیل تضاد رنگی خاصی که دارند از جلوه بیشتری برخور دارند و البته به لحاظ راحتی ساخت نسبت به تابلو زمینه چوب مشابه،  قیمت پایین‌تری دارند.

معرق چوب

- گره چینی چوب
گره چینی چوب از جمله هنرهای زیبا و قدیمی کشورمان است که اجرای آن نیازمند وقت ومهارت زیادی است. نوعی از گره چینی، گره چینی شیشه دار است که کاربرد عمده آن در اروسی و درب و پنجره خانه‌های قدیمی است و چوب و شیشه‌های مخصوص رنگی اصلی ترین اجراء تشکیل دهنده این نوع گره چینی به شمار می‌رود.
شیوه کار در گره چینی چوب به این شکل است که بعد از انتخاب یک طرح کلی که عمدتاً طرحی هندسی است، اجزاء و طرح تفکیک شده و شابلون‌های قطعات آماده شده و برش داده می‌شوند. سپس چوب‌های برش خورده روی کار به تدریج ­و به نوبت و طبق نظم خاصی سوار شده و شیشه‌های مربوطه نیز برش داده شده و کل کار مونتاژ می‌گردد.


سوغاتی و صنایع دستی آذربایجان متنوع و مرغوب
[http://www.aparat.com/v/Va5IY]


- خراطی چوب
خراطی چوب از جمله هنرهای بسیار قدیمی کشورمان است که نمونه هایی از آن در قالب تخت و چهار پایه سلطنتی و عود سوز به چشم می‌خورد.
عمده‌ترین چوب مورد استفاده در این هنر، چوب سپیدار است اما هر چقدر میزان دوام و فشردگی چوب بیشتر باشد، کارهای ظریفتری می‌توان انجام داد. انواع ظروف چوبی، ابزارهای مختلف منزل، پایه های مبل و صندلی، نرده ، مهره شطرنج و… از جمله تولیدات هنرمندان خراط است.
ابزار کار این هنر در گذشته، چهار چوبی بوده که سر وته چوب را به دهانه رکاب آن محکم کرده و توسط کمانی به صورت دورانی قطعه کار را به حرکت در آورده و بوسیله فشار مغارهای مختلف شکل مورد نظر را ایجاد کرده و خراطی می‌کردند. امروزه به جای چهار چوب دستی، دستگاه‌های برقی جایگزین شده و خراطان کار نسبتاً راحت‌تری پیش روی دارند.

 چوب کاری

- نقاشی روی چوب
نقاشی روی چوب از رشته های تزئینی- کاربردی صنایع دستی است که در گذشته بر روی اشیاء چوبی، در و پنجره‎ها و وسایل تزئینی کوچکی همچون آئینه دستی، شانه، قلمدان، جعبه جواهرات و… انجام می‌گرفته است. در دهه‎های اخیر به واسطه تغییر شیوه دکوراسیون داخلی منازل و سلیقه مصرف کنندگان و نیز ظهور انواع فرآورده‌های ترکیبی و مصنوعی جدید، این هنر رو به افول نهاده است.
عمده‎ترین ویژگی که در این هنر باید مد نظر قرار گیرد استفاده از پوشش‎های رنگی و لاکی مقاوم در برابر رطوبت برای اشیاء و وسایل است که  از اثر سوء رطوبت مصون بمانند.

نقاشی روی چوب که فقط اینکار در کشور توسط یک بانوی تبریز انجام میشود
میراث فرهنگی

- ریزه کاری روی چوب:

از دیگر صنایع دستی چوبی، ریزه کاری و ظریف کاری روی چوب است. این محصولات از چوب گردو، سنجد، گلابی، سرو، صنوبر، تبریزی و به روش بریدن چوب در قطعات نازک و کنار هم چسباندن آن‌ها تولید می‌شوند. انواع جعبه سیگار، دستمال کاغذی، شکلات خوری، وسایل تزئینی و انواع گردنبند و دستبند، جعبه لوازم آرایش و… که در این شهر تولید می‌شوند به روش ریزه کاری روی چوب است.

صنایع دستی

- تابلو سنگ:

این رشته هنری بدیع چند سالی است که در شهر تبریز رواج یافته است. دراین هنر با استفاده از کنار هم قرار دادن سنگ ریزه های طبیعی وچسباندن آنها بر روی زمینه کار ، تصاویر زیبایی ایجاد می‌گردد. به علت طبیعی بودن سنگریزه ها، تقریبا رنگ هیچکدام از آنها مشابه هم نیست همچنین میزان دوام وماندگاری این نوع تابلو چندین برابر تابلوهای رنگ شده است.

مشخصات و مراحل ساخت:
۱- جمع آوری سنگ ریزه های طبیعی از سواحل دریا
۲- پاک کردن سنگ ریزه ها وجدا کردن سنگ ها با توجه به شکل آنها
۳- طراحی طرح مورد نظر روی زمینه ازجنس چوب یا سنگ یا کاشی
۴- آماده کردن چسب (صمغ) برای چسباندن سنگ ریزه ها
۵- چسباندن سنگریزه ها با توجه به تنالیته رنگی(خودرنگ) واندازه سنگ متناسب با طرح
۶- فیکساتیو (ورنی) زدن طرح برای مقاوم سازی در برابر تاثیرات فیزیکی

تابلو سنگ

- مسگری
از صنایع دستی اصیل آذربایجان بخصوص زنجان و تبریز در کشورمان است. بطور کلی مسگری عبارتست از ساخت ظروف، ابزار و وسایل کاربردی و تزئینی که با چکش کاری روی مس تولید می‌گردند.

سابقه این هنر در کشورمان به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد وبخاطر وجود معادن متعدد مس در کشور، همواره از رونق خوبی برخوردار بوده است. دیگ های بزرگ وکوچک، دیس وظروف آشپزی مختلف مسی از جمله شاخص ترین تولیدات هنرمندان مسگر است.
در سالیان اخیر بدلیل کمرنگ شدن حضور ظروف و ابزار مسی درمنازل وزندگی روزمره مردم ، این هنر- صنعت از رونق گذشته دور شده و رو به افول نهاده است.

نقره کاری
 
- نگارگری
نگارگری ، نقاشی سنتی با پیشینه ای کهن است که حالت روایی دارد و ازدیدگاه عرفانی و فلسفی و بیان وقایع تاریخی بهره  می‌برد. ترسیم جزئیات و حقیقت نهایی از ویژگیهای هنر نگارگری است .
در تاریخ شهر تبریز پایتخت نگارگری و دارای مکتب ایلخانی و صفوی خاصی است.
در شیوه یاجرای نگارگری، هنرمند ابتدا موضوع مورد نظر را روی بوم طراحی می کند. سپس آن را با رنگ روحی قلمگیری کرده و بعد با تکنیک رنگ گذاری به شیوه تخت یا غیرتخت طرح مورد نظر را رنگ آمیزی می‌کند. سپس به ساخت و ساز ( پرداز و قلمگیر ) می‌پردازد. در رنگ گذاری معمولاً از رنگهای جسمی نظیر گواش، اکریلیک و درساخت و ساز از آبرنگ استفاده می‌شود. بوم کاغذی و قلم موهای مورد استفاده، در شماره های مختلف گرد و نرم هستند. برای این کار از فلزات طلا و نقره نیز استفاده می‌شود.

هنر نگارگری سنتی مینیاتور از صنایع دستی تبریز
[http://www.aparat.com/v/WB40C]


- تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی
دانش و هنر تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی در گذشته فقط در انحصار چند کشور بوده اما خوشبختانه در سالیان اخیر هنرمندان ایرانی ، به خوبی گام در عرصه این هنر نهاده و آثار زیبا و ارزشمندی را خلق نموده اند.
رونق و ارتقاء این هنر درکشورمان ، در بخشهای مختلف اقتصادی کشورمان نیز تاثیرگذاری شگرفی خواهد داشت. اما فرایند تولید این هنرصنعت به این ترتیب است که ابتدا، راف ( مواد خام ) انتخاب و نوعی طرح بر روی آن توسط یک شخص کاملاً آشنا به فن تراش و با کمک رایانه دارای پردازشگر سه بعدی ، بعد از عکسبرداری از راف مورد نظر ، بهترین نوع و مدل و طرح تراش با کمترین ریزش انتخاب می شود ، سپس راف بر روی داپ که به میله فلزی یا چوبی یا پلاستیکی غیرقابل انعطاف با قطر و اندازه های مختلف است توسط موم مخصوص که ۹۰% آن گیاهی می باشد و یا چسب مخصوص متصل می شود .سپس طرح مورد نظر بر روی آن راف اجرا می گرد.

تراش بر روی یک راف شامل سه قسمت است :
    پاویلیون « pavilio »
    کمره «cirdle »
    تاج « crown »
که هر قسمت در هنگام اجرا به دو قسمت تراش و پلیش نیز تقسیم می شود.

بدلیجات

- معرق کاشی
معرق کاشی یکی از انواع کاشیکاری است که به جرات می توان گفت از زیباترین و درعین حال از استادانه ترین انواع آن است. معرق کاشی به عبارتی تراشیدن قطعه های کاشی بر حسب نقش ها و رنگهای مختلف و سپس چیدن آنها در کنار یکدیگر و در نهایت یکپارچه سازی است.

باید یادآور شویم که موطن اصلی کاشی و کاشیکاری، ایران بوده است. در دوره سلجوقیان معرق کاری در مناطق شمالغربی ایران رونق گرفته و به سمت کمال رفت و هنرمندان و صنعتگران که همیشه به فکر نوآوری بودند ، موفق شدند قطعات کاشی را تا حد ممکن کوچکتر کنند تا زیباترین اشکال را در رنگهای آرام ولطیف نمایش دهندو بهترین نوع معرق کاشی را  در سطوح بناها جلوه گر نمایند. یکی از بهترین  نمونه های کاشی کاری معرق در جهان ، مسجد کبود تبریز می باشد.

از کارهای زیبای هنرمندان آذربایجان
سفال

- چرم و کفش
باید دانست تولید كفش پیش از آن نه به صورت صنعت پیشرفته بلكه به شكل یكی از صنایع دستی در شهرهایی چون اصفهان، مشهد و مهم‌ترین آن یعنی شهر تبریز شمرده شده است. این مراكز از قطب‌های اصلی چرم و كفش در ایران بوده و هستند.
 با این وجود شهر صنعتی تبریز توانسته كمی در داخل و عرصه جهانی از دیگر رقیبان خود را برجسته‌تر نشان دهد.
 پیشرفت چشمگیر تبریز در صنعت كفش و چرم باعث شده تا بتواند محصولاتی ارائه دهد كه با كالاهای وارداتی كه مطرح‌ترین آن از لحاظ كیفیت و زیبایی ایتالیا است، رقابت قابل‌توجهی داشته باشد.
 شروع فعالیت صنعت كفش در تبریز و استان آذربایجان شرقی به سال 1308 بازمی‌گردد و اولین واحد چرم با نام چرم خسروی ایجاد شد و از سال 1340 سیر صعودی رونق چرم و كفش این شهر یا استان پا گرفت. سابقه صادراتی چرم و كفش این استان حدود یك قرن می‌باشد. در سال 84 استان آذربایجان شرقی با محوریت تبریز حدود ده میلیون دلار در این عرصه صادرات داشت و این میزان در سال 85 به سیزده میلیون دلار رسید، یعنی در حال حاضر 90درصد از صادرات چرم كشور از این استان است.

کفش تبریز

نكاتی برای خرید كفش
 بهتر است قبل از خرید به مواردی چون كیفیت آستر داخلی كفش، محل‌های چسب خورده و دوخت‌ها توجه كنید. چرم‌ها هم چون از تنوع قیمت و كیفیت زیادی برخوردار است پس تنها به شیك بودن و قالب كار توجه نكنید بلكه ممكن است كفش مورد نظر از چرمی بی‌كیفیت ولی ظاهر مناسب برخوردار باشد. كفش نو را اولین بار در یك روز خشك و آفتابی بپوشید. زیرا در این صورت لایه‌ای از خاك و سنگریزه به صورت پوششی ته كفش را فرا می‌گیرد كه مقاومت آن را در مقابل آفتاب و رطوبت افزایش می‌دهد.
در حال حاضر حدود 1500 تا 2000تولیدی خرده‌پا در سطح تهران فعال هستند. مراكزی چون چهارراه سعدی، بازار پاچنار و خیابان لاله‌زار جنوبی از مراكز تجمع این تولیدكنندگان است. بیشتر آنها نیز در قسمت پاچنار هستند. آنها به شدت از وضع بازار ناراضی هستند و معتقدند كه تا چند سال دیگر احتمال ورشكسته شدنشان وجود دارد!


مرتبط با : تبریز * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : میراث فرهنگی-صنایع دستی آذربایجان-نمایشگاه صنایع دستی تبریز-محصولات تولیدی-هنر بومی-Handicrafts-صنایع دستی و گردشگری-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : یکشنبه 5 مهر 1394
زمان : 06:15 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
تورک دوشنبه 6 مهر 1394 11:21 ب.ظ
سلاملار قارتال قارداش یاشاسین آذربایجان یاشاسین تورک آذربایجان
مطالب چوخ گوزلدی
نمایشگاه صنایع دستی آذربایجان چوخ گوزلدی
همه صنایع دستی های آذربایجان چوح گوزل
یاشا قارداش
قارداش آپم گلر به خدا گلر تئز گلر به مطالب دو مظالب من نظر بدهد قارداش یاشا
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلاملار
یاشا تورک قارداش...
گئلرم...
شیما دوشنبه 6 مهر 1394 02:07 ب.ظ
چوپان قصه ی ما دروغگو نبود

او تنها بود و از فرط تنهایی فریاد گرگ سرمی داد

افسوس که کسی تنهایی اش را درک نکرد

و در پی گرگ بودند و در این میان فقط گرگ فهمید که چوپان تنهاست
Deniz یکشنبه 5 مهر 1394 11:39 ب.ظ
نگاه سنتی به صنایع دستی رو باید تغییر بدیم
نگاه دمده بودن رو باید بذاریم کنار
از صنایع دستی نه تنها برای تزئین بلکه برای کاربرد های اساسی زندگیمون استفاده کنیم
تبریز قارتال پاسخ داد:
واقعا مسخره هست دید مردم به صنایع دستی حداقل تبریز میگم درصد کمی اهمیت میدهند و اون میراث غنی صنعتی و هنری واقعا ضعیف شده و نسل جدید هم کم اهمیت مدهند!
مسئولان باید بیشتر تلاش کنند
Deniz یکشنبه 5 مهر 1394 11:33 ب.ظ
سلام راجع به سوال تیتر من به شخصه هم به صنایع دستی علاقه دارم هم حمایت میکنم

مگه کریستالهای دست تراش چک میذاره که مردم به صنایع دستی هم توجه داشته باشن !!؟
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام عده خیلی کمی مثل شما به هنر و صنایع دستی اهمیت میدهند متاسفانه اکثریت فقظ کارشون شده زرق و برق کارخانه ای!
مردم خیلی بد سلیقه شدن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ