تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - نگهداری قدیمی‌ترین انجیل دنیا در تبریز
 

تبریز ویکی لینکلر

 
نگهداری قدیمی‌ترین انجیل دنیا در تبریز
نظرات |

غبار بر گنجینه های تبریز

تبریز یعنی تاریخ ولی...
خوشبختانه که نه! متاسفانه چه گنجها و فرصتهایی را در تبریز و دیار آذربایجان فراموش و از دست داده ایم فقط همین را میتوانم بگویم. ایکاش همه بودجه تبریز را صرف میراث ما که کشف هم نشده میکردند.  در کشورهای دیگر از مو و لباس پاره شخصیتها چه درآمدی کسب میکنند و ما اینجا ..!
این غبار را از گنج ها و میراث تبریز پاک کنید و بگذارید جهانیان این گوهر کهن دیار را ببینند. ربع رشیدی ، حسن پادشاه ، ارگ علیشاه، تونلهای زیرزمینی ، چهار منار آن، عصر آهن و یانیق تپه، گورستانهای تاریخی و...

"انجیل رسولان" به عنوان قدیمی ترین انجیل جهان و گنجینه ی ارزشمند کتابخانه ی مرکزی تبریز، روزگاری به عنوان پشتوانه پول ملی به شمار می رفت.

The oldest Bible in Tabriz - 1200 years old
انجیل

گزارش و تصاویر از مهرداد خوشکار مقدم - "انجیل رسولان" قدیمی ترین نسخه خطی موجود کتاب مقدس مسیحیان است که در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می شود.
این کتاب به دلیل ارزش مادی و معنوی غیرقابل وصف خود، زمانی به عنوان یکی از پشتوانه های پول ملی ایران به شمار می رفت!
انجیل یاد شده به زبان سریانی قدیم (آشوری) بر روی پوست ماهی نوشته شده و خط به کار رفته در آن از خط های نیمه زنده دنیا به حساب می آید.

تاریخ و نحوه ی ورود این کتاب به ایران معلوم نیست اما 80 سال پیش آخرین مالک آن قصد داشت این کتاب ارزشمند را در خارج از ایران بفروشد.
دولت وقت با اطلاع از این موضوع مانع این کار می شود و کتاب را تحویل انجمن ایالتی آذربایجان می دهد و بعد از آن در اختیار کتابخانه ملی تبریز قرار می گیرد.
گفتنی است این کتاب حدود 800 سال قبل توسط داوید بن ملک شاه در روستای موش آباد از توابع آذربایجان غربی مرمت شده است.
انجیل رسولان به زبان سریانی قدیم(آشوری)
این کتاب نفیس اخیراً به ثبت ملی رسیده است.

کتاب انجیل تاریخی

بر اساس گفته ی کارشناسان نسخ خطی کتابخانه ی مرکزی تبریز، در ابتدا تصور مى شد این کتاب همان کتاب مقدس (شامل انجیل، تورات، زبور، نامه هاى سلیمان و...) است اما کارشناسان اروپایى که به خط سریانى قدیم آشنا هستند پس از تحقیق و رمزگشایى کتاب تأیید کردند که کتاب مذکور یکى از معتبرترین و قدیمى ترین اناجیل جهان و نزدیک به انجیل اصیل است.

منوچره جعفری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در خصوص انجیل رسولان و مشتریان بین المللی آن می گوید: نمایندگان واتیکان بارها پیشنهاد خرید این انجیل را به کتابخانه ی تبریز ارائه کرده و حاضر بودند برای خرید آن، یک چک سفید ارائه کنند!
این کتاب حدود 800 سال قبل مرمت شده است

انجیل رسولان اصیل ترین و دست‌نخورده ترین انجیل جهان مسیحیت است که تا به حال ترجمه و چاپ نشده است.
یکی از نگرانیهای موجود برای ترجمه ی این انجیل، موضوع امانت داری در ترجمه ی آیات آن بوده است چراکه تعداد کارشناسان آشنا به زبان سریانی قدیم و نیز نوع خط به کار رفته در آن در جهان به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد!

کتابخانه تبریز

فارس نیوز گزارش میدهد - رئیس کتابخانه مرکزی تبریز در حاشیه بازدید خبرنگاران از کتابخانه مرکزی تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: کتاب «انجیل رسولان» قدیمی‌ترین نسخه خطی است که در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می‌شود. این کتاب روی پوست ماهی نوشته شده است. زبان آن سریانی (آشوری) و خط به کار رفته در آن از خط‌های نیمه زنده دنیا به حساب می‌آید.

درم نثاری افزود: انجیل رسولان اصیل‌ترین و دست‌ نخورده‌ترین انجیل جهان مسیحیت است که تا به حال ترجمه و چاپ نشده است. این انجیل حدود 80 سال پیش در اختیار یک ایرانی بود که وی قصد داشت این کتاب ارزشمند را در خارج از ایران بفروشد. اما دولت وقت مانع این کار می‌شود و کتاب را تحویل انجمن ایالتی آذربایجان می‌دهد و بعد از آن در اختیار کتابخانه ملی تبریز قرار می‌گیرد.

در ابتدا تصور مى‌شد این کتاب همان کتاب مقدس (شامل انجیل، تورات، زبور، نامه‌هاى سلیمان و...) است اما کارشناسان اروپایى که به خط سریانى قدیم آشنا هستند پس از تحقیق و رمزگشایى کتاب تأیید کردند که کتاب مذکور یکى از معتبرترین و قدیمى‌ترین انجیل‌های جهان و نزدیک به انجیل اصیل است.

انجیل یاد شده به زبان سریانی قدیم (آشوری) روی پوست ماهی نوشته شده و خط به کار رفته در آن از خط های نیمه زنده دنیا به حساب می‌آید.

گفتنی است این کتاب حدود 800 سال قبل توسط داوید بن ملک شاه در روستای موش آباد از توابع آذربایجان غربی مرمت شده است.

کتاب ارزشمند


نسخ خطی و نفایس کتابخانه مرکزی تبریز

کتابخانه مرکزی تبریز، به عنوان یکی از غنی ترین کتابخانه‌های عمومی کشور در زمینه نسخه‌های خطی و مکتوبات نفیس به شمار می‌رود به طوری که برخی از نسخه‌های موجود در این کتابخانه، در سطح جهان منحصر به فرد بوده و تنها محل نگهداری این گروه از نسخ، کتابخانه مرکزی تبریز است.

در حال حاضر بیش از 3400 نسخه خطی و قریب به 3000 نسخه نفیس چاپ سنگی و سربی در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

عمده‌ترین این کتاب‌های ارزشمند خطی و نفیس، توسط مرحومین حاج محمد و حاج حسین‌نخجوانی به کتابخانه ملی تبریز (مرکزی فعلی) اهدا شده‌اند.

از مهم‌ترین منابع نفیس خطی و ارزشمند به موارد ذیل می‌توان اشاره کرد:

1- وقف نامه ربع رشیدی نسخه منحصر به فرد، با دستخط خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی: اولین نسخه ملی ثبت شده در حافظه جهانی یونسکو

قدیمی ترین انجیل

کتابخانه عمومی مرکزی تبریز، بزرگ‌ترین و غنی ترین کتابخانه عمومی کشور‌

کتابخانه مرکزی (ملی سابق) تبریز در سال 1335 به همت خیرین فرهیخته و مساعدت عموم مردم تاسیس شد و با همت و اهدای کتاب‌های نفیس اهدایی برادران نخجوانی و شخصیت‌های فرهیخته دیگر آغاز به کار کرد.

این کتابخانه از بدو تاسیس به دلیل داشتن منابع غنی و منحصر به فرد، همواره مورد توجه محققان و نویسندگان، اندیشمندان داخلی و خارجی بوده، به طوری که سازمان فعالیت‌های فرهنگی یونسکو در سال 1344 این کتابخانه را به عنوان کتابخانه امانت‌دار یونسکو شناخت و حق استفاده از کلیه انتشارات یونسکو را به این کتابخانه اعطاء کرد.

در سال 1380 با پایان کار احداث ساختمان جدید در خیابان آزادی تبریز به این محل انتقال یافت. ساختمان بزرگ و باشکوه کتابخانه مطابق با استانداردهای کتابخانه‌ای جهان طراحی و ساخته شده و با 11000 متر مربع زیر بنا در داخل محوطه و فضای سبزی به مساحت حدود 5 هکتار واقع گردیده که آن را همچون نگینی در میان گرفته است.

کتابخانه مرکزی تبریز

بخش‌های مختلف خدماتی این کتابخانه عبارتند از:

 مخزن کتاب

در این بخش کتاب مورد نظر مراجعین بعد از جستجو از طریق رایانه،  برگه بازیابی کتاب به صورت خودکار به مسئول مربوطه ارسال و پس از ثبت توسط رایانه، طبق مقررات مربوطه، کتاب به امانت داده می‌شود.

بخش ویژه خدمات مرجع

منابع مرجع و نفیس کتابخانه مرکزی تبریز که در مجموعه‌های ویژه هنر، کتابداری و اطلاع رسانی، آذربایجان شناسی، قرآن و نهج البلاغه، دیوان شعرا، قوانین و مقررات، پایان نامه‌ها، دائره المعارف‌ها و سایر کتاب‌های مرجع نگهداری می‌شوند. کتاب‌های این بخش نیز قابل امانت نیستند و مراجعه کننده در محل تالار مطالعه خدمات مرجع از آنها استفاده می‌نماید.

بخش منابع چند رسانه‌ای (سمعی و بصری) و نشریات جاری

انواع عکس، پوستر، بروشور، تراکت، بیانیه‌ها، نوارهای صوتی و تصویری، CD، اسلاید و ... مربوط به مراسم و وقایع و رویدادهای تاریخی و نیز روزنامه‌ها و نشریات جاری مملکت جهت استفاده محققان و نویسندگان در این بخش گردآوری، طبقه بندی و ارائه می‌شوند.


با دست خالی این کتاب ارزشمند را لمس میکنند!
bible

آرشیو نشریات ادواری

هزاران عنوان از نشریات ادواری از دوره قاجار تا کنون به صورت مجلّد و با فهرست نویسی و داده پردازی رایانه‌ای در این مجموعه نگه‌داری می‌شود. روزنامه وقایع اتفاقیه و روزنامه آذربایجان از جمله روزنامه‌های قدیمی و با ارزش این مجموعه هستند. در این مجموعه بیش از 2090 عنوان نشریه در بیش از 70 هزار نسخه مجلد آرشیو شده است.

 مخزن نسخ خطی و گنجینه مخطوطات و نفایس

هزاران جلد کتاب خطی، چاپ سنگی و سربی قدیمی و نیز اسناد خطی و کتیبه‌ها و تابلوهای بسیار نفیس خوشنویسی از هنرمندان دوره های صفوی و قاجاریه در این بخش نگهداری و مورد بهره‌برداری محققان قرار دارد. وقف‌نامه ربع رشیدی که به عنوان اولین اثر مکتوب از ایران در حافظه جهانی ثبت گردید نیز در این بخش نگهداری می‌شود.

کتاب مقدس

سایر بخش‌ها:

بخش خدمات فنی، نقشه‌ها و اطلس‌ها، بخش صحافی، بخش آفت زدایی و آزمایشگاه آسیب شناسی کتاب‌ها، بخش ویژه روشندلان، بخش  مرمت کتاب‌ها، مرکز رایانه، اینترنت و مدیریت شبکه از دیگر بخش‌های کتابخانه مرکزی تبریز است.

عکس‌ها از خلیل غلامی

لینک پست احیای ربع رشیدی
لینک پست وقفنامه ربع رشیدی
لینک پست تونلهای زیرزمینی شهر تبریز
لینک مجموعه پستهای تاریخ، میراث ، صنایع دستی آذربایجان و تبریز


مرتبط با : تبریز * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : کتاب انجیل-قدیمیترین انجیل-Bible-Gospel-میراث تبریز-کتاب-کتابخانه مرکزی تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 26 آبان 1394
زمان : 09:30 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
deniz پنجشنبه 28 آبان 1394 11:45 ب.ظ
سلام
چقدر ما میتونیم برای گردشگر خارجی جاذبه داشته باشیم اما افسوس که به غفلت میبریم !
چقدر میشه به خاطر همین کتاب ارزشمند توریست اروپایی جذب کرد به خاطر اینکه جمعیت قابل توجهی ازشون مسیحی هستند و مطمئناً براشون خیلی جذاب میشه
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام و چقدر ما نامدیریم و ناهوشیم!
این کتاب فقط یکی از آن هزاران موردی هست که در کل خطه آذربایجان خاک میخورند یا قاچاق میشوند یا تخریب و نابود میشوند..!
بله پاپ براش چک سفید میداده که قبول نکردن شاید تحریف نشه اما اینجا نابود میشه!
کلیبر سیتی چهارشنبه 27 آبان 1394 08:03 ب.ظ
سلام
او و و وه گویجه بل اینجورى باشه،سامبران حتما بسته شده.زمستون چه زود اومد.
تبریز قارتال پاسخ داد:
سلام خخخخ شما برای همیشه در تبریز ماندنی شدین!
کاش زود بیاد و دیر بره همش برف باشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: پاییز هزار رنگ آذربایجان


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ