تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مطالب دی 1394
 

تبریز ویکی لینکلر

 
شهروند لینک آذربایجانی 60 ( وضعیت اسفناک خانه باقرخان )
نظرات |

تصاویر ارسالی از آقای محمود علیزاده
خانه ویران سالار ملی !

با تشکر از تصاویر و توجه دوباره آقای علیزاده مدیر صفحه فیسبوکی و اینستاگرامی محله دوه چی تبریز و با تاسف شدید از بابت وضعیت اسفناک خانه سالار ملی در تبریز که با این روز و حال ویرانه است!
با تصاویر همراه و نکاتی کوتاه اما اساسی در ادامه اشاره داریم.

سال 91 - وضعیت خانه باقرخان
خانه سالار ملی

خانه باقرخان در تبریز

خانه باقرخان سالار ملی که بسیار غریب است در خیابان امام فعلی و در کوچه علیپور واقع شده است.  درحالیکه خانه سالار ملی در چنین وضعی قرار دارد و از طرفی تبریز بعنوان شهر گردشگری 2018 انتخاب شده است فرصت مغتنمی است که سروسامانی به این وضعیت اسفناک اماکن بسیار زیاد تبریز دهیم.

متاسفانه درباره این خانه همانند بسیاری از آثار دیگر تبریز و آذربایجان سکوتی تلخ حاکم است و نه شورای شهر و نه میراث فرهنگی و هیچ مسئول و ارگانی حاضر نیستند از این میراث مردم تبریز دفاع و کاری انجام دهند. واقعا برای مدعیان شورای شهر باید تاسف خورد!

آیا این ویرانه ارزشمند متولی و نجاتگری خواهد یافت؟!

وضعیت خانه قدیمی تبریز

میدان قطب تبریز

شاید سال 2018 تنها فرصت ما برای خیلی مسائل باشد مثلا:
- فرصت کم نظیر برای معرفی تبریز پنهان مانده به جهان
- ثابت کردن صداقت و عمل وعده ها توسط مدیران
- اصلاح و بازسازی هویت و تاریخ تبریز

سال 94 - حصارکشی و بدتر شدن وضعیت خانه !
میراث فرهنگی تبریز

میراث تبریز

اگر نتوانیم خانه قهرمان مشروطه ایران را نگه داشته و از این حال و روز اسفبار نجات دهیم نباید به شعارها و وعده ها امیدوار بود و دل بست. و نباید امیدوار بود که آثار بزرگتر و مهمتری که پارکینگ و کارگاهی تبدیل شده اند بهتر و نجات یابند!

وضعیت ارک علیشاه تبریز - دی ماه 94
ارگ علیشاه

و اصلا نباید امید داشت تا اینچنین خانه هایی مثل سلطان القرایی در تبریز که کمتر کسی شنیده و میشناسد و حالا حریم آن تصویب میراث فرهنگی رسیده، مرمت و بازسازی شوند!

سال 1393 - وضعیت خانه سلطان القرایی در دوه چی تبریز
خانه سلطان القرایی

سلطان القرایی

خانه تاریخی سلطان القرایی تبریز در  محله دووچی، خیابان مفتح، بن بست کوزه گر در غربت بی توجهی ها خون می گیرد.
به گزارش نصر نیوز، این خانه به سه ساختمان تفکیک شده و تغییرات زیادی بر روی این خانه انجام شده و در آستانه تخریب قرار گرفته است.
قدمت این خانه به اوایل دوره قاجار می رسد، این خانه از ضلع های شرقی، شمالی و غربی به سه ساختمان تفکیک شده است، دو اتاق، یک سرسرای ورودی و یک طاق با پنجره های اروسی رنگی و زیبا، بخش های مختلف طبقه اول این ساختمان را تشکیل می دهند.دیوارهای طنبی و پنجره های اروسی و رنگی ویژه خانه های دوره قاجاریه را از مشخصات بارز و تزئینات قابل ذکر خانه سلطان القرایی می توان نام برد.
خانه شیخ عبدالرحیم بن شیخ ابوالقاسم تبریزی ملقب به سلطان القرا با حدود دویست سال قدمت دارای ویژگی های منحصر به فرد معماری است که به دلیل گذشت زمان آسیب دیده است.اما خانه سلطان القرایی فراتر از معماری و ساختمان آن با بزرگانی كه در آن زیسته‌اند، اهمیت می‌یابد.
در جریان مشروطه‌خواهی در 11 صفر 1327 قمری، طی سندی تاریخی با قلم اسماعیل امیرخیزی، ستارخان سردار ملی چنین می‌نگارد،«عموم مجاهدان و مأموران محله شتربان را مرقوم می‌دارد؛ آقا شیخ عبدالرحیم قاری و پسرش آقا میرزاابوالقاسم را احدی متعرض نشده و به خانه شان هم مزاحمت ننمایند.» خادم ملت ستار 11 شهر المظفر 1327 (مهر ستارخان ـ یا ستارالعیوب ـ تاریخ حك 1318 ق) .

میراث فرهنگی تبریز

پس از شیخ عبدالرحیم سلطان القرا این خانه مسكن پسرش شیخ ابوالقاسم سلطان القرایی می‌شود. آیت‌الله سلطان القرا، دارای آثار بی‌بدیل، پرارزش و متعددی است که امید است  روزی همه آنها اعم از مطبوع و دست‌نویس که قریب سی‌عنوان است به زیور طبع آراسته شود.
گفتنی است، آیت‌الله سلطان القرا در سیزدهم‌ جمادی‌الثانی 1319 در تبریز در خانواده‌ای که از قرون و اعصار گذشته همواره مهد علم و روحانیت بوده پا به عرصه وجود گذاشت و روز جمعه هفتم‌ آذر 1376 برابر با روز مبعث النبی در 27 رجب المرجب سال 1418 به دیار باقی شتافت.
در حال حاضر این خانه تاریخی وضعیت مناسبی ندارد!

تا 2018 بی صبرانه و امیدوارانه منتظریم تا تبریز پیر دوباره نفسی بکشد و صدها آثار ارزشمند آن از دل خاکها بیرون آید...

لینک مجموعه پستهای شهروند لینک آذربایجانی

لینک مجموعه پستهای میراث، تاریخ تبریز و آذربایجان


مرتبط با : شهروند لینک آذربایجانی * انتقاد،پیشنهاد لینک * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : وضعیت خانه باقرخان-خانه سالار ملی-خانه تاریخی سلطان القرایی-وضعیت ارک تبریز-میراث فرهنگی آذربایجان شرقی-خانه تاریخی تخریب شده در تبریز-شورای شهر تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : دوشنبه 28 دی 1394
زمان : 11:59 ب.ظ
شهرک فرسوده بارنج تبریز
نظرات |

گؤبئلک !

این ساختمانهای مجتمع چشم انداز میبینید...   اگر نمیبینید حتما برید پیش دکتر عینک تجویز کنه!

مجتمع چشم انداز تبریز

فرهنگ شهر تبریز

مجتمع فرهنگشهر تبریز

خب از چشم انداز به یک منظره پایین هم نگاه کنید یک منظره کریه و زشت میبینید؟! معلومه که نمیبینید!
چون اون پایین ها را نه مسئولان میبینند نه بیشتر مردم ! 

یک شهرک قدیمی با کلی باغ که الان تبدیل شده به یک شهرک فرسوده و حاشیه های مثل قارچ در بین شهرک های مدرن تبریز که البته باغهایش نابود شده و خودش هم اینطور بهم ریخته و زشت!

بارنج تبریز

شهرک بارنج

هرگز فراموش نکنیم چنین جاهایی در تبریز داریم که اولویت اصلی مدیریت و شهرسازی ما است چون مثل یک قارچ هستند و ریشه ندارند که با یک تکان و بلای ساده، فاجعه بار از بین خواهند رفت!


برنامه شهریمیز که از شبکه سهند برای برنامه های شهرداری پخش میشود بهتر است به این موارد توجه بیشتر کند، نه برای اینکه این زشتیها را برای کوبیدن مدیران نشان دهیم بلکه مردم و مسئولان اهیمت و همت بیشتری برای این موارد داشته باشند.

بارنج تبریز

وضع ورودی بارنج !
شهرک فرسوده تبریز

ورودی بارنج

جالبه حتی قبلا وقتی اتوبوسهای مسیر بارنج را اگر توجه میکردید نهایت تبعیض مشاهده میکردید چون واحدهای فرسوده هم براشون داده شده بود! الان خبری ندارم چطور شده ولی این طرز نگرش مسئولین قبلی و حالا فرقی نمیکند فعلی و آینده اصلا قابل قبول نیست.

این هم ایستگاه اتوبوس بارنج از خروجی سمت فرهنگ شهر!


اتوبوس بارنج

حاشیه تبریز

وضع آسفالت، معابر، نماکاری، جدول و خط کشی، فضای تنگ و خشک و...!

شهرک بارنج

متاسفانه حتی حریم رودخانه مهرانرود یا میدان چای هم در این منطقه مناسب نیست و اکثر باغات قلع و قمع شده و میشوند، و دریغ از یک اقدام برای احداث حداقلی فضای سبز و پارک است.

از آن بدتر هم وضع ساخت و ساز زشت و قارچ گونه غیراصولی در بارنج و امثال این شهرک در تبریز هستیم!
دردآور اینکه این مناطق فرسوده و بدرد نخور را تخریب و بازسازی کلی نمیکنند ولی بشمار 3 مناطق تاریخی را کوبیده و پاساژ و آپارتمان میزنند!

شهرداری منطقه پنج تبریز
قابل توجه سازمان عمران و نیز فضای سبز !
کمبود فضای سبز تبریز
وضعیت ساخت و ساز در این بافت فرسوده و کهنه!
ساخت و ساز غیر اصولی تبریز

وضعیت بهداشت عمومی این شهرک در خفا مانده و سلامتی اهالی و حتی وضعیت سلامتی روحی این منطقه مناسب نیست هرچند از لحاظ مالی بد نیستند اما نه حتی خود اهالی شهرک و نه شهرداری توجه چندانی دارند.

این هم قابل توجه سازمان پسماند!
سازمان پسماند تبریز

شهرک بارنج

درست دور تا دور این شهرک را مدرنترین شهرکها تشکیل داده اند از ولیعصر و رشدیه بگیرید تا همین خانه های ویلایی جماران تازه ساخت که لازم است برای بارنج نیز در این وسط برنامه ریزی اصولی شود.

جماران تبریز

مسئولان عزیز آیا شما هم این وضعیت را میبینید یا نیاز به عینک دارید...؟!!!

بنظر میرسد قبل از زلزله و بلایی خودبخود این گؤبئلک نابود شوند!

بافت فرسوده تبریز
فسیل دایناسور در این منطقه که باعث وحشت بنده شد !!!
اسکلت بارنج


لینک پست چرا تبریز دومین شهر برجساز کشور شد
لینک پست حاشیه گردی در تبریز
لینک پست همشهری سلام
لینک پست سه چالش عمده تبریزمرتبط با : تبریز * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : بارنج تبریز-شهرک فرسوده تبریز-شهرداری منطقه پنج تبریز-بافت حاشیه تبریز-ساخت و ساز غیر مجاز در تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : شنبه 26 دی 1394
زمان : 09:45 ب.ظ
شهر آستانه قزاقستان
نظرات | ادامه مطلب

تصاویری زیبا از شهر تُرک نشین قزاق
Astana , Kazakhstan

قزاقستان کشوری است در آسیای میانه. پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگ‌ترین شهر کشور است به آستانه در شمال منتقل شد.
با اینکه آستانه شهری بسیار سردتر از تبریز است اما با دقت بیشتر میشود دید که فضای سبز استاندارد و دلبازتری دارد، پس میتوان نتیجه گرفت روشها و اصولی برای فضای سبز در شهرهای سرد نیز وجود دارد که ما رعایت نکرده ایم!
همچنین به نورپردازیها و بلندمرتبه سازی و بزرگراههای این شهر ترک نشین در ادامه بیشتر توجه و الگوبرداری فرمایید البته که شهر آلماتی و طبیعت بکر و مردمان و روسم آن اگر بعدا عمری بود اشاره و معرفی بیشتری خواهد شد...

astana

شهر آستانه

قزاقستان

جمعیت قزاقستان ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، زبان‌های رسمی آن ترکی قزاقی و روسی و واحد پول آن تِنگه است. قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است و تراکم جمعیتی کمی دارد. آستانه، پایتخت کنونی قزاقستان شهری است بسیار سرد و بادخیز که دمای هوا در زمستان در آن به منفی ۴۰ درجه می‌رسد.
قزاقستان در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۹۱ آخرین جمهوری شوروی بود که اعلام استقلال کرد.
در حال حاضر، رئیس جمهور این کشور نورسلطان نظربایف است که در ۴ دسامبر ۲۰۰۵ میلادی انتخاب شد.
در قزاقستان دهانه بیگاچ، دهانه‌ای برخوردی است که از برخورد یک سیارک در حدود ۵ میلیون سال پیش به‌وجود آمده و ۸ کیلومتر قطر دارد.

کشور قزاقستان

قزاقها

قزاقستان کشوری چندقومی است و ترکهای قزاق‌ حدود ۶۳ درصد ساکنان آن را تشکیل می‌دهند. ۲۳٫۷ درصد مردم این کشور روس و بقیه ازبک، اوکراینی، اویغور، و غیره هستند. دین ۷۰ درصد از مردم اسلام و مذهب بقیه ساکنان مسیحیت است.

ویژگی قومیتی قزاقستان در هنر و فرهنگ این کشور بازتاب یافته است. فعالیت‌های فرهنگی و هنری قزاقستان را می‌توان در دو دسته گسترده سنتی و غربی دسته‌بندی کرد.

فرهنگ و هنر سنتی که با نوع زندگی ساکنان عمدتاً قزاق و البته کره‌ای‌ها و اویغورها و اقوام کوچکتر این سرزمین مرتبط است؛ همانند شعرها، آهنگ‌ها و رقص‌های فولکلور، موسیقی قزاق که با سازهای سنتی آنان اجرا می‌شود، همچون فرش‌ها و پارچه‌های دست بافت و صنایع دستی گوناگون که در طول قرن‌ها در این سرزمین به حیات خود ادامه داده و پیشرفت کرده‌اند. در مجموع شعر، موسیقی و رقص جایگاه خاصی در فرهنگ قزاق داشته و دارند.


معرفی شهر آستانه پایتخت قزاقستان به ترکی
[http://www.aparat.com/v/QTlxc]

اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوریهای تازه استقلال یافته دارد و نیز از اعضای مهم سازمان همکاری شانگهای است.
این کشور از لحاظ منابع زیرزمینی هم بسیار غنی است، از سال ۱۹۹۳ تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش انجام شده است. همچنین تخمین زده می‌شود که قزاقستان صاحب دومین منابع بزرگ در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز، چهارمین در مس و در مورد زغال سنگ، آهن و طلا نیز در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار می‌گیرد. و همچنین یازدهمین منابع بزرگ هم در نفت و هم در گاز طبیعی را در اختیار دارد.

در ادامه مطلب با تصاویری بسیار زیبا از این شهر همراه باشید.مرتبط با : متفرقه
برچسب ها : قزاقستان-آستانه-شهر ترک نشین-قفقاز-قزاقی-شهرسازی مدرن-ترکها-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 24 دی 1394
زمان : 02:20 ب.ظ
:: شهروند لینک آذربایجانی 73 (عکاسی از آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان )
:: زیبایی قبله و طوفان داغ جمهوری آذربایجان
:: مرثیه برای فضای سبز تبریز
:: شاعر روشنفکر میرزا علی‌اکبر طاهرزاده - صابر
:: مسافری از فرانسه
:: چطور تبریز بدون گدا شد
:: ساختمان های تاریخی تبریز ؛ از خاک خوردن تا خاک شدن
:: Ben king in Tabriz
:: Flinflins and Tintin in Tabriz
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: هویت و اصالت و فرهنگ و هنر زیبای آذربایجانی ها
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
( تعداد کل صفحات: 5 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ