تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مطالب بهمن 1394
 

تبریز ویکی لینکلر

 
طرحهای تبریز از سایت پروژه های عمرانی ایران
نظرات |

اشاره به چند پروژه در سطح تبریز و مراغه و جلفا

پروژه های انتخاب شده از وبلاگ بسیار مفید و خوب دوستمان پروژه های عمرانی ایران http://www.irph.blogfa.com  میباشد که زحمت کشیده اند از سراسر ایران طرحهای عمرانی کشور را پوشش میدهند و چند مورد نیز از تبریز و استان آذربایجان شرقی نیز بوده که در این مطلب به نمونه هایی اشاره میشود.

تالار مرکزی تبریز
مشخصات کلی پروژه :
کارفرما : وزارت فرهنگ و ارشاد
مشاور کارفرما : مهندسین مشاور تجیر
محل احداث : تبریز
متراژ کل : 14200 مترمربع
تعداد طبقات : یک طبقه
نوع اسکلت : بتنی
مدت اجرا : 36 ماه
مبلغ قرارداد : 118.317.309.137 ریال
این پروژه با روند کندی نزدیکی لاله پارک تبریز در حال پیشرفت است.

تالار مرکزی تبریز

تالار شهر

پروژه تالار تبریز


استخر قهرمانی یادگار امام تبریز
مشخصات :
طول بلندترین ورق : ۸۰ متر
شعاع قوس :۱۵۰ متر
مساحت : ۷۸۰۰ مترمربع
نوع پروفیل : مستقیم
این ساختمان بدلیل بیرون زدگی های Rafter های میانی و همچنین کابلهای ورودی به سقف دارای مشکلات خاص خود از نظر آببندی می باشد . و بطور کلی دارای بیش از سه هزار مترطول فلاشینگ است . ابعاد این ساختمان ۱۰۰×۸۰ است .
طرح این استخر ظرفیت ۷٬۰۰۰ نفر برای تماشاگران در نظر گرفت شده است. طرح معماری این استخر از استخر المپیک مونیخ الهام گرفته شده است.
متاسفانه این پروژه زببا و مهم فعلا راکد مانده است!

استخر قهرمانی تبریز

احداث استخر تبریز


شهرک تجاری الماس تبریز
زمینی به مساحت 43 هکتار، بازار خودرو 23000متر مربع،بازار مبل 89000متر مربع،فضای خدماتی رفاهی 4000متر مربع ، پارکینگ اختصاصی 16500 متر مربع

 پاساژ مروارید که دارای متجاوز از 300 واحد نمایشگاهی مبلمان است با نمای کلاسیک در ۹ فاز در حال احداث است و فاز یک آن درسال 1394 قابل بهره برداری می گردد.
بازار رویا که دربرگیرنده ۲۰۰ نمایشگاه مبل و صنایع چوبی است و هم اکنون حدود ۲۰ نمایشگاه آن دایر شده و خرید و فروش در آن جریان دارد.
قهوه خانه سنتی پیاله که درواقع یک سفره خانه وسیع دوطبقه است در خیابان اصلی شهرک و در جنب ساختمان اداری واقع شده است و هم اکنون به مدت ۲سال است که پذیرای مهمانان خود با انواع غذاهای ایرانی می باشد
بازار موبایل که متشکل از 240 واحد مغازه است مطابق معماری مدرن طراحی شده و همگی واحدهای آن به فروش تلفن همراه و لوازم جانبی و قطعات آن اختصاص داده شده اند. پی ریزی و پی سازی این مجموعه مدتی است آغاز شده و در سال 1395 برای فعالیت تجاری آماده می شود.

فازهایی از این پروژه افتتاح و در حال پیشرفت است.

پروژه شهرک الماس

شهرک تجاری تبریز

شهرک الماس تبریز

شهرک الماس تبریز


شهرك توریستی و تفریحی 30 هكتاری تبریز

پروژه شهرك توریستی وتفریحی 30 هكتاری درارتفاعات ضلع شمالی شهرك رشدیه با كاربریهای عمومی شهری اعم از تجاری ، اداری ، خدماتی ، فرهنگی ، ورزشی ، رفاهی وتفریحی و .... كه بعنوان بام سبز تبریز مطرح است در حال احداث میباشد
.
از جمله امکانات مورد نظر برای این شهرک تفریحی میتوان به:
شهر بازی سرپوشیده و رو باز
تله کابین
آبشار مصنوعی
فضای سبز 20 هکتاری به همراه باغ گل و گیاه
رستورانهای سنتی و مدرن
کارتینگ
سالنهای ورزشی برای بولینگ و پاتیناز
ویلاهای اقامتی مشرف به شهر
واحدهای تجاری
اگر بطور کامل اجرا شود بسیار برای شهری مثل تبریز که نیاز مبرم به تفریحی اقامتی توریستی دارد مناسب خواهد بود.

شهر توریستی تبریز

شهرک تفریحی رشدیه


مجتمع تجاری ،مسکونی ، توریستی و هتل 5 ستاره تبریز

آرشیتکت : آقای امیر مهدی شجاع
سبک : مدرن
تعداد طبقات : 90
محل احداث : تبریز

پروژه ای که مسکوت و هرگز اجرا نشد!  به احتمال بسیار زیاد سرمایه گذار این آسمان خراش آقای احد عظیم زاده تاجر و بیزنس من بزرگ تبریزی و سرمایه گذار متل قو بودند که اجرا نشد. امیدواریم روزی دوباره این رویا را در تبریز محقق کنند!

برج تبریز


پروژه بزرگ پایانه مسافربری مراغه

مشخصات ساختمان ترمینال:
مساحت ساختمان :3100 مترمربع

عملیات خاکی: 1500 مترمکعب
بتن ریزی: 2000 مترمکعب
حجم فولاد سنگین: 80 تن
آرماتور گذاری: 270 تن

مشخصات محوطه ترمینال:
اجرای دیوار سنگی محوطه:3000 مترمکعب
عملیات خاکبرداری:4500 مترمکعب
بتن ریزی: 80 مترمکعب
اعتبارپروژه : 50000000000 ریال

پروژه مراغه

پروژه پایانه مسافری مراغه


مجتمع تجاری سیتی سنتر جلفا
محتمع تجاری،تفریحی،خدماتی سیتی سنتر جلفا با هدف رفاه بیشتر مشتریان و ایجاد فضای امن و مطمئن برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی،و ایجاد نماد هویت جلفا توسط شرکت پدیده صامت و مشارکت شهرداری جلفا  و با استفاده از تخصص و دانس و تجربه ۲۰ ساله در صنعت طراحی و اجرای مجتمع های تجاری،اقدام به طراحی و ساخت این پروژه در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع می نماید.
زیربنای کل:۱۱۵۰۰ 
زیربنای تجاری:۵۸۰۰ 
زیربنای اداری:۹۷۰ 
خدماتی رفاهی:۸۰۰ 
تعداد طیقات:۲
 
ویژگی‌های سیتی سنتر :
    طرح یادمانی (moumental) با نماهای زیبا در سیمای شهری جلفا
    اجرای فضای حداکثر دوطبقه تجاری به جهت سهولت بازدید کنندگان
    امکان دید متقابل از نفاط اصلی شهر بجهت موقعیت ممتاز و تناسبات حجمی پروژه
    محوطه سازی اختصاصی پروژه با آبنمای موزیکال،استخرهای کم عمق و شعله های آتش
    پیش بینی فضاهای چند عملکردی همگرا اعم از فضاهای تجاری عمومی،فود کورت،شهربازی کودکان
    صنوف بندی و چیدمان مشاغل جهت بهره مندی حداکثر از مشتریان بالقوه و بالفعل
    امکان واگذاری سرقفلی و مالکیت و سند شش دانگ

مشخصات واحدهای تجاری:
    متراژهای متنوع از ۲۰ تا ۶۰ متر
    ویترین بسیار مناسب متوسط ۴متر-ویترین دو طرفه برای مغازه های ضلع شرقی
    ارتفاع …..؟ با امکان احداث نیم طبقه
    دسترسی آسان و یکسان به کلیه واحدهای تجاری در طبقه اول و همکف به جهت ورود از دو معبر اصلی شهر و پیش بینی راهروها و وید های دلباز بهمراه پله برقی و معمولی و آسانسور اختصاصی
    امکان استقرار برندهای معتبر،بانکها و موسسات مالی و آژانسها در واحدهای تجاری مجاور خیابان اصلی شمالی(بلوار ولایت فقیه)
    استقرار مناسب صنوف مختلف در محل مناسب با رویکرد جذب مشتری
 
مشخصات فضاهای  تفریحی
    شهربازی سربسته اختصاصی به متراژ ۲۰۰ متر مربع در طبقه اول
    پارک آب و آتش با ترکیب نور و موسیقی و ایجاد جلوه های ویژه در شب
    پیش بینی فضای بازی و حوضچه های کم عمق تفریحی برای کودکان در محوطه

پروژه سیتی سنتر جلفا


در کل اگر بجز این پروژه های اشاره شده بالا و دیگر پروژه های عمرانی بسیار تبریز و استان نگاهی عاقلانه کنیم متوجه میشویم در استان ما آذربایجان شرقی اجرای پروژه های زیر ساختی در شهرستانها و چه خود تبریز بسیار اندک بوده و حداقل مسئولان قصد ندارند برای پروژه های تفریحی ، اقامتی، فرهنگی، ورزشی و در خور شان مردم و شهرهای تاریخی آذربایجان برنامه ریزی و تلاشی کنند! و اکثر طرحهای عمرانی شامل تجاری یا بازدهی کوتاه مدت میباشد!

لینک مجموعه مطالب پروژه های عمرانی


مرتبط با : تبریز * پروژه های عمرانی و شهری
برچسب ها : پروژه عمرانی تبریز-شهرک تجاری-شهرداری تبریز-شهرك توریستی تفریحی-تالار شهر تبریز-طرحهای عمرانی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : پنجشنبه 29 بهمن 1394
زمان : 11:59 ب.ظ
برخی از غذاهای سنتی آذربایجان
نظرات |

تا میتوانی در آذربایجان خوشمزه بخور

حیف نیست با اینهمه استعداد ذاتی خوراکی و شیرینی منطقه آذربایجان غذاهای سنتی و سرشار از ویتامین و خوشمزگی بذارید و برید سراغ فست فودهای بسیار مضر مثل فلافل ؟!
بهترین لبنیات کشور که در سراب و لیقوان بعمل میاید، بهترین خوراکهای گوشت در مناطق کوهپایه ای اردبیل و سهند و قره داغ است، بهترین پخت و پزهای انواع آش در زنجان و تبریز است، بهترین میوه ها و آجیل و نقل و نبات و شیرینی در اورمیه و مراغه و کباب معروف بناب هم که نیازی به شرح نیست.
پس چرا عاقل کند کاری که بازآید شکم پشیمانی؟! 
تا میتوانید در آذربایجان بخورید و بنوشید و از نعمات الهی لذت ببرید و نپرسید از آن کیست!

غذاهای سنتی استان آذربایجان شرقی

حیف فعلا بیشتر تصاویر این وبلاگ مسدود و از دسترس خارج شده که دیگر لینک مطالب قبلی را نمیگذاریم تا آنها را بتدریج بارگذاری مجدد کرده و بعدا باز هم احیا و مرمت میشویم!

سایت کجارو هم اشاره ای فقط به تعدادی از خوراکیهای آذربایجان شرقی و تبریز دارد که باهم میبینیم و میبلعیم...!
 

استان آذربایجان شرقی با قرار گیری در شرق کشور، وسعت بسیار، محل تلاقی رشته کوشه البرز و زاگرس و حضور کوه‌های متعدد در اکثر نواحی آن، از آب و هوایی متنوع و بیش از همه سرد کوهستانی برخوردار است. مردم این خطه از کشور، از رژیم غذایی غنی و متنوعی پیروی می‌کنند که مملو از غذاها و خوراک‌های سنتی و محلی است.

در ادامه بعدا به بررسی تعدادی دیگر از این غذاهای ناب و دلپذیر از جمله خورشت هویج، دلمه‌ی کلم‌پیچ، سوغان سوی اهر، شوربای تره، شیرپلوی تبریز، قورماشورباسی، قویماق، کوفته تبریزی، کوکوی لوبیاسبز و لوبیاپلوی تبریز که تنها بخشی دیگر از خوراک‌های طبخ شده توسط بانوان و آشپزهای هنرمند آذربایجانی تهیه و طبخ می‌شود، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دستپخت و مطبخ آذربایجانی Azerbaijani cuisine
[http://www.aparat.com/v/VCkgu]

کوفته تبریزی
امروزه شاهد حضور غذاهای جدید و غیر ایرانی، در بسیاری از رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها و خانه‌های کشور هستیم که برخی از آن‌ها به دلیل زمان طبخ سریع و مواد اولیه‌ی مدرن همچون سوسیس و کالباس، جای بسیاری از غذاهای بومی و سنتی را پر کرده‌اند. امری که متاسفانه به مرور زمان و با استفاده‌ی مداوم از آن‌ها، باعث ایجاد مشکلات بیشمار جسمی، تغذیه و سلامتی خواهد شد. این مسئله به حدی جدی و حائز اهمیت است که نگرانی بسیاری از پزشکان و کارشناسان تغذیه و سلامتی را برانگیخته است. اما در کنار این غذاهای غیر مغذی و غیر بومی، هنوز هم می‌توان خوراک‌های محلی و اصیل ایرانی را مشاهده کرد که با وجود گذشت زمانی طولانی از پیشنه‌ی اولیه‌ی آن، همچنان به عنوان غذایی ثابت و دوست‌داشتنی توسط خانواده‌های ایرانی تهیه و میل می‌شود. کوفته تبریزی یکی از غذاهای بومی و سنتی استان آذربایجان شرقی، شهرستان تبریز است که به دلیل طعم، عطر و خواص غذایی آن، نه تنها در این خطه از ایران، بلکه در سراسر کشور از طرفداران بسیاری برخوردار بوده و در سطح وسیعی تهیه و طبخ می‌شود. آشپزها و بانوان کدبانوی استان آذربایجان شرقی، با استفاده از موادی همچون گوشت چرخ‌کرده، برنج، لپه، تخم‌مرغ، پیاز، سبزی معطر (گشنیز، ترخون، جعفری، نعناع، شوید)، رب گوجه‌فرنگی، روغن، نمک، فلفل، زردچوبه و گردو این غذای لذیذ و فوق‌العاده را تهیه و طبخ می‌کنند. سرو کوفته‌ تبریزی همراه نان تازه‌ی سنگک، سبزی‌خوردن، ماست و برخی از چاشنی‌های بومی طعمی ماندگار را به ارمغان خواهد آورد.

غذاهای سنتی آذربایجان


خورشت هویج

در رژیم غذایی مردم ایران، مصرف انواع میوه و سبزی، یکی از نکات مهم و مثبتی است که برای حفظ سلامتی بدن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. هویج یکی از موادی است که در تهیه‌ی بسیاری از خوراکی‌ها از جمله انواع سالاد، دسر، حلوا، سوپ، آش، پلو و خورشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده‌ی ارزشمند منبع بی‌نظیری از ویتامین A محسوب می‌شود که مصرف آن برای محافظت از شبکیه‌ی چشم و جلوگیری از بیماری پیری چشم، بسیار مفید خواهد بود. از دیگر ویژگی‌های هویج می‌توان به تاثیر در شادابی پوست بدن، جلوگیری از آفتاب سوختگی، بسیار مفید برای جلوگیری یا درمان کم‌خونی‌های جزئی، تقویت دید در شب، تاثیر گذار در درمان دل‌درد، بهبود حالت تهوع و برطرف کننده‌ی اسهال، اشاره کرد. در رژیم غذایی سنتی استان آذربایجان، می‌توان غذایی لذیذ، مفید و کاملا مغذی را مشاهده کرد که به خورشت هویج تبریزی شهرت دارد. این غذا از پرطرفدارترین خورشت‌های طبخ شده در برنامه‌ی غذایی مردم این استان به شمار می‌آید که همراه برنج، ترشی، ماست، سبزی‌خوردن و چاشنی‌های مورد علاقه‌ی خانواده‌های تبریزی سرو می‌شود. آشپزها و خانم‌های باسلیقه‌ی این سرزمین زیبا و دوست‌داشتنی با استفاده از موادی همچون آلوی خورشتی، هویج، زعفران، آب لیموترش، پیاز، نمک، فلفل، زردچوبه، رب گوجه‌فرنگی، گوشت ماهیچه‌ی گوسفند (در صورت تمایل می‌توان ران مرغ را جایگزین کرد) و گوجه‌فرنگی این غذای لذیذ و پرطرفدار را تهیه و طبخ می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم این خورشت اشتهاآور را حتما تهیه و میل کنید. نوش جان...

غذاهای سنتی

دلمه‌ی کلم پیچ
در بسیاری از ضیافت‌ها و میهمانی‌های خانوادگی و دوستانه، تهیه‌ی پیش‌غذایی لذیذ و دوست‌داشتنی یکی از دغدغه‌های فکری بسیاری از بانوان ایرانی است. متاسفانه امروزه برخی از این خوراکی‌های پرطرفدار را با کمک مواد اولیه‌ی نه چندان مرغوب و مغذی تهیه کرده و مصرف می‌کنند. انواع پیش‌غذاهای آماده که می‌توان با استفاده از فرآورده‌های گوشتی آن‌ها را تهیه کرد. موادی که بسیاری از پزشکان و کارشناسان تغذیه و سلامتی، مصرف آن را برای سلامت بدن، مضر و خطرآفرین می‌پندارند. اما با نگاهی دقیق به غذاهای سنتی و بومی مناطق مختلف کشور، خوراکی‌هایی سالم، مغذی و بسیار لذیذ را می‌توان یافت که علاوه بر برخورداری از ارزش غذایی مناسب و مطلوب، با روشی کاملا ساده و سریع تهیه و آماده می‌شوند. دلمه‌ی کلم‌پیچ (کلم‌برگ) استان آذربایجان شرقی، یکی از غذاهای سنتی و پرطرفدار ایرانی است که می‌تواند به عنوان پیش‌غذایی سالم، لذیذ و مغذی مورد استفاده قرار گیرد. آشپزها و بانوان کدبانوی این خطه از کشور، آن را با ترکیب موادی همچون کلم‌پیچ، گوشت چرخ‌کرده، برنج، لپه، سرکه‌ی سفید، رب گوجه‌فرنگی، شکر، پیاز، سبزی خشک (نعناع و شوید)، آلوی خورشتی، نمک و فلفل تهیه و طبخ می‌کنند. خانواده‌های این استان زیبا، آن را با نان تازه‌ی محلی، ماست و برخی از چاشنی‌های لذیذ بومی سرو می‌کنند.

غذاهای تبریز

غذاهای سنتی استان آذربایجان شرقی

سوغان سوی اهر

استفاده از پیاز، برای طبخ انواع غذاهای لذیذ و خوش‌طعم ایرانی، کاملا مرسوم و امری بدیهی در نظر گرفته می‌شود. شاید به ندرت بتوان غذایی را تهیه کرد که برای طبخ آن نیازی به این ماده‌ی اساسی نباشد. در واقع می‌توان پیاز را یکی از طعم‌دهنده‌های اصلی غذاهای ایرانی معرفی کرد که اتفاقا از ارزش غذایی بسیار بالایی نیز برخوردار است. بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه و سلامتی، پیاز را جادوی طبیعت دانسته که برای سلامتی بسیار مفید و در درمان ناراحتی‌های جسمی، اعجاب‌انگیز است. از ویژگی‌های این ماده‌ی ارزشمند می‌توان به درمان زردی، درمان بواسیر، آرام‌ کردن درد دندان، بهبود ورم‌های مفصلی، درمان تنگی نفس، رفع گرفتگی صدا، باز شدن رنگ چهره، جلوگیری از خونریزی بینی، بهبود درد سیاتیک، کاهش درد ناخن، معالجه‌ی ترک دست و پا، تقویت اعصاب، از بین بردن بیماری‌های عفونی و ریوی، استحکام دندان‌ها، جلوگیری از نرمی استخوان و بهبود ورم پروستات، اشاره کرد که تنها بخشی از خصوصیات آن را شامل می‌شود. سوغان سوی استان آذربایجان شرقی، شهرستان اهر، غذایی است بومی و سنتی که بوسیله‌ی این ماده‌ی ارزشمند و مفید تهیه و طبخ می‌شود. بانوان هنرمند این خطه از سرزمینمان با ترکیب موادی مانند پیاز، روغن، رشته، تخم‌مرغ و آب به آماده‌سازی این خوراک محلی می‌پردازند. این غذا با نان سرو شده و به دلیل مواد مغذی موجود در آن، برای سلامت بدن بسیار مفید خواهد بود.

تصویری برای این مورد پیدا نکردم!  بجاش آموزش قئیقاناق یا خاگینه تبریز ببینید
[http://www.aparat.com/v/Yv5fJ]سوزی شورباسی (شوربای تره)
در گذشته، برخی از غذاهای سنتی و محلی به دلیل استفاده از مواد اولیه‌ای کم‌هزینه و ارزان، بیشتر توسط خانواده‌های کم‌درآمد مورد استفاده قرار می‌گرفت. غذاهایی که علی‌رغم هزینه‌ی کم، از ارزش غذایی مطلوبی برخوردار است. شاید همین امر (تلقی شدن غذا، به عنوان خوراک خانواده‌های کم‌درآمد)، سبب شده است که امروزه بسیاری از این خوراک‌های لذیذ و مقوی، اصلا طبخ نشده یا در سطح بسیار کمی، توسط خانواده‌های ایرانی تهیه و میل شود. باوری که قطعا غلط بوده و متاسفانه در ذهن بسیاری از مردم کشور، بسیار پررنگ و قوی رشد کرده است. شوربای تره که در گویش زیبای مردم آذربایجان به سوزی شورباسی شهرت دارد، یکی از این غذاهای سنتی و بومی استان آذربایجان است که متاسفانه از گزند این اعتقادات در امان نمانده و تقریبا طبخ آن رو به فراموشی است. غذایی کاملا مغذی، سالم و بسیار لذیذ که به دلیل حضور سبزی تره و تخم‌مرغ، منبع ارزشمندی از کلسیم و پروتئین مورد نیاز بدن انسان به شمار می‌آید. بانوان کدبانوی این استان پهناور و زیبای کشور، با ترکیب موادی مانند تخم‌مرغ، زیره، سبزی تره، سیب‌زمینی، برنج مرغوب ایرانی، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی، نمک، فلفل و زردچوبه، سوزی شورباسی را تهیه و طبخ می‌کنند.

شوربا

قورماشورباسی

می‌توان عادات و فرهنگ غذایی هر جامعه را مهم‌ترین عنصر اصلی شکل‌گیری برنامه‌ی غذایی مردم آن جامعه معرفی کرد. در واقع در کنار فرهنگ اجتماعی، اقتصادی، دینی و مذهبی، ذائقه‌ی افراد و خواسته‌های غریزی و فیزیولوژیکی انسان‌ها، نقشی مستقیم و ماندگار در تعیین الگوی غذاها و مواد اولیه‌ی مصرفی ایفا می‌کنند. در گذشته که خبری از یخچال‌فریزر و امکانات و تسهیلات امروزی نبود، مردم برای نگهداری از مواد اولیه‌ی مورد نیاز خود، راهکارهای جالب و قابل توجهی را مورد استفاده قرار می‌دادند که اتفاقا یکی از عوامل طعم فوق‌العاده‌ی غذاهای قدیمی، به شمار می‌آید. قورما شورباسی (نوعی آبگوشت)، یکی از این غذاهای بومی و سنتی استان آذربایجان شرقی است که به دلیل قورمه شدن گوشت مصرفی آن، به این نام شهرت یافته است. جالب است بدانید که امروزه بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه و سلامتی، برای درمان برخی از بیماری‌ها، پیروی از رژیم غذایی گذشتگان را که با همین روش‌های مبتکرانه و هوشمندانه به نگهداری مواد غذایی خود می‌پرداختند، توصیه و پیشنهاد می‌کنند. بانوان کدبانوی استان آذربایجان شرقی با ترکیب موادی همچون گوشت قورمه شده‌ی گوسفند، پیاز، دنبه و چربی گوسفند، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی، فلفل قرمز، لپه، زعفران، نمک، رب گوجه‌فرنگی و ادویه‌ی بومی، به تهیه‌ی قورما شورباسی معروف دیار خود می‌پردازند. در بعضی موارد، آشپزهای این استان از نوعی سبزی محلی به نام کالش نیز در تهیه‌ی این غذای اصیل ایرانی استفاده می‌کنند.

تبریزی

کوکوی لوبیا سبز
تنوع جالب و دوست‌داشتنی از انواع کوکو در رژیم غذایی مناطق مختلف کشور، وجود دارد که هر کدام با توجه به مواد اولیه‌ی در دسترس و ذائقه‌ی غذایی مردم آن ناحیه، تهیه و مورد مصرف قرار می‌گیرند. کوکوی لوبیا سبز، یکی دیگر از غذاهای اصیل استان آذربایجان شرقی است که به دلیل طعم، عطر و خاصیت غذایی ارزشمند آن، در سطح وسیعی تهیه و میل می‌شود. آشپزها و بانوان هنرمند این سرزمین، با استفاده از موادی مانند لوبیا سبز، هویج، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ، مغز گردو، زعفران، پیاز، شیر، زردچوبه، نمک و فلفل به طبخ و تدارک آن می‌پردازند. این غذای بومی معمولا در سراسر شهرهای دیگر کشور نیز با کمی تغییر در سبک تهیه و مواد اولیه، تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استان آذربایجان شرقی آن را به عنوان نوعی پیش‌غذا در کنار سوپ و سایر خوراکی‌های خوش‌‌طعم و وسوسه‌انگیز میل می‌کنند.

آشپزی

کوکو تبریز


مرتبط با : آذربایجان
برچسب ها : سوغاتی-آشپزی-غذاهای سنتی آذری-غذاهای سنتی تبریز-کوکو لوبیا-تهیه خوراکی-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 28 بهمن 1394
زمان : 10:10 ق.ظ
پرستار ورزشکار نمونه تبریزی
نظرات |

پرستار فرشته‌ای در لباس سفید زمینی

بارها از بیماران کتک خورده‌ام!  کسب ۹۰ مدال ورزشی

پرستاری را می‌توان زندگی کرد و مثل خون در رگ‌های بیماران بود، باوجوداینکه پرستاری شغل استرس‌ آوری به‌حساب می‌آید اما علاقه‌ وافر به این شغل و اشتیاق کاهش آلام بیماران مهم‌ترین انگیزه پرستاران در تحمل سختی‌ها و تنش‌های بالای حرفه‌شان است چراکه  یک پرستار خوب گاهی می‌تواند با ارتباط برقرار کردن با بیمار و همراهان او، باری سنگین از روی دوش آن‌ها بردارد و گاهی کاری کند که بیمار به مبارزه با بیماری‌اش بپردازد و موفقیت در این راه علاوه بر خشنودی بیماران، حس خوب رضایت و آرامش را نیز برای پرستاران به ارمغان خواهد آورد.

پرستاران

زندگی یک پرستار با دغدغه‌هایی همراه است، دغدغه سلامتی بیماران گاهی آن‌ها را با تنش‌های جدی چون ضرب و شتم از سوی بیمارانی که از وضعیت روحی خوبی برخوردار نیستند، پیش می‌برد و باوجود تمام این دغدغه‌ها و چالش‌های شغلی، یک پرستار باید همواره پا به‌پای پزشکان راه برود و در کنار آن‌ها باشد تا بیماری را به بهبودی امیدوار کند.

در آستانه‌ی روز پرستار به سراغ یکی از پرستاران نمونه سال گذشته تبریز که شناگر قهرمان کشور نیز هست و در بخش روان مرکز آموزشی درمانی رازی تبریز فعالیت می کند، رفته تا گوشه ای از سختی های کار و موفقیت های ورزشی وی را به رشته تحریر درآورد، آنچه می خوانید شرحی از این گفت و گو است.


*لطفا خودتان را معرفی کنید؟

سمیرا قاسمی نظام هستم و ۳۳ سال دارم و حدود ۹ سال است که به عنوان پرستار در بخش روان مرکز آموزشی درمانی رازی تبریز فعالیت می کنم و از هفت سالگی نیز عضو تیم ملی شنای تبریز در تیم الف هستم و از ۱۷ سالگی تاکنون نیز به عنوان مربی و نجات غریق در این رشته ی ورزشی فعالیت می کنم و به گفته مادرم فعالیت در رشته ی ورزشی شنا را از دو سالگی شروع کرده ام.

سمیرا قاسمی

*در مراسم هفته پرستار سال گذشته از شما به عنوان پرستارِ ورزشکار نمونه تجلیل شد، در خصوص تعداد مدال هایی که تاکنون کسب کرده اید، توضیح دهید؟

تاکنون نزدیک ۹۰ مدال رنگارنگ در مسابقات مختلف کشوری و استانی کسب کرده ام و از زمان استخدام تا به حال نیز در مسابقات مختلف کارکنان دولت، کادر علوم پزشکی تبریز و کادر نظام پرستاری تبریز و شهرستان های تابعه نیز شرکت کرده ام و در تمام مسابقات مقام اول و قهرمانی را کسب کرده ام.

*حضور در دو حوزه زمان گیر ورزش و پرستاری را چگونه مدیریت می کنید؟

شغل پرستاری، یکی از شغل های استرس زا به حساب می آید، لذا ورزش کردن برای کادر درمان یکی از ضروریات است و به نظرم فعالیت در ورزش شنا، استرس های کاری را کاهش داده و موجب شادی و نشاط و تخلیه روحی می شود و می توانم ادعا کنم که عمر خود را بیش از خشکی در آب زندگی کرده ام و خستگی در ورزش برایم خوشایند تر از خستگی در بیمارستان است.

*چه توصیه ای برای ورزش کردن و سلامت جسمی و روحی همکاران کادر درمان دارید؟

کاش امکانی برای کادر درمان فراهم شود تا به فعالیت های ورزشی منسجم بپردازند، اما متأسفانه پرستاران به علت در گردش بودن شیفت های کاری از امر ورزش غافل هستند و مسئولان و متولیان باید در این خصوص برنامه ریزی های لازم را انجام دهند تا سلامت جسمی و روحی و همچنین روانی کادر درمان آسیب نبیند.

به نظر من کادر پیراپزشکی، به علت کار طاقت فرسایی خود باید فعالیت ورزشی نیز داشته باشند و معتقدم در این میان ورزش شنا، درمان هر دردی است و به گفته پزشکان حتی راه رفتن در داخل استخر نیز موجب آرامش در فرد می شود.

کسب تمام مدال هایم در مسابقات کارمندی را مدیون گذشته ام هستم، اگر در بیرون از محل کار تمرین نداشتم، هرگز نمی توانستم صاحب این مقام ها و مدال ها باشم و بیشتر از هر چیزی دوست دارم تا همکاران دیگرم نیز در رشته ورزشی شنا به همراه من در مسابقات شرکت کنند تا تمام مقام های مسابقات را در کادر درمان کسب کنند و من به تنهایی علم دار آنان در مسابقات کارمندی نباشم.

اولین سالی که در مسابقات کارمندان دولت شرکت کردم به همراه من پرستاران دیگری نیز در مسابقات والیبال شرکت کردند، اما از سال های دیگر شاهد حضور آنها در مسابقات نبودم و کاش زمینه های لازم برای فعالیت های ورزشی منسجم برای کادر درمان فراهم شود تا کادر درمان نیز بتوانند در مسابقات مختلف مدال های رنگارنگی را کسب کنند.

پرستار

*از سختی های کارتان بگویید و اینکه آیا فعالیت در این بخش در روح و روان شما نیز تاثیر می گذارد؟

به عنوان نماینده پرستاران مرکز آموزشی درمانی رازی تبریز در بخش روان اعلام می کنم که فعالیت در این بخش در طولانی مدت بر روی پرستاران تاثیر می گذارد، اما با وجود اطلاع از شرایط موجود و عمل به وظیفه خود، تنها در راه خدا فداکاری می کنیم.

در میان پرستاران بخش روان این مرکز هیچ پرستاری را نمی یابید که در طول مدت فعالیت خود حداقل یک بار از بیمار کتک نخورده باشد و من نیز بارها از برخی بیماران این بخش کتک خورده ام، بیمارانی که از لحاظ اعصاب و روان مشکل دارند و هر پرستار فعالی در این بخش حداقل یک بار با این امر مواجه شده است و بنده نیز از این قاعده مستثنی نبوده ام و چندین بار در اثر پرتاب اشیاء و یا حمله ی برخی بیماران این بخش بدن ام دچار آسیب و کبودی شده است.

در بخش روان مرکز آموزشی درمانی رازی تبریز، کار بالینی کم است و تعداد بیماران نسبت به کادر پرستاری زیاد است و برخی از بیماران بخش روان دچار بیماری توهم هستند و کادر پزشکی را دشمن خود می دانند، چندین بار اتفاق افتاده است که بیماری از پشت به من حمله کرده است.

پرستاران

*مهم ترین مطالبات شما از مسئولان و متولیان امر چیست؟

با وجود حجم کاری زیاد، کارانه ی پرستاران مرکز آموزشی درمانی رازی تبریز خیلی پایین است و در مقایسه با پرستاران دیگر بیمارستان ها نیز بسیار ناچیز است و به نمایندگی از همکارانم در بخش روان این مرکز خواستار توجه بیش از پیش مسئولان به این امر مهم هستم.

*آیا با عشق و علاقه، شغل پرستاری را انتخاب کردید؟

رشته تحصیلی بنده در زمان دبیرستان، ریاضی فیزیک بود و با وجود بی ارتباطی رشته تحصیلی و علی رغم عدم علاقه قلبی به پرستاری بعد از اتمام تحصیلات در دانشگاه مجبور به گذراندن دوره طرح ام  شدم و پس از آن که استخدام شدم  به شغل خودم علاقه مند شدم و اکنون حدود ۹ سال است که در این شغل فعالیت می کنم.

*فعالیت در کدام مرکز درمانی استان برای شما لذت بخش تر است؟

در حال حاضربنده بیشترازهر جایی، فعالیت بخش روان مرکز آموزشی درمانی رازی تبریز را دوست دارم و اگر روزی محل فعالیت ام را تغییر دهند، ترجیح می دهم از شغل خود استعفا دهم چرا که به فعالیت در این بخش عشق و علاقه زیادی دارم و به این علت تمام شرایط سخت را تحمل می کنم.

*آیا فعالیت در چنین بخشی با روحیه ی شما سازگار بود؟

بنده در بخش روان این مرکز اکثراً در شیفت های کاری عصر و شب فعالیت می کنم و کشیک ایستادن در این شیفت ها ضربه‌ی جدی به زندگی شخصی ام وارد می کند، اما با این وجود سعی کرده ام در کنار کار همسر خوب، مادر خوب، آشپز خوب و پرستار خوب باشم.

شیفت های کاری ام گردشی است و عدم ثابت بودن شیفت های کاری توان برنامه ریزی را در زندگی از دستم می گیرد و به این علت مجبور می شوم که برنامه های زندگی ام را مطابق با برنامه ی کاری ارایه شده تنظیم کنم.

بهترین روزهای سال را در کنار همکاران و به دور از خانواده جشن گرفته ام و حتی در مراسم عروسی و عزای بهترین عزیزانم نیز نتوانستم حضور داشته باشم، اما با این حال عاشق شغلم هستم.

[http://www.aparat.com/v/Q1Eik]

*شغل پرستاری در زندگی شخصی شما چقدر تاثیر گذاشته است؟

یک پسر چهار و نیم ساله دارم، او در زمان کودکی اش وقتی که من سر کار می رفتم، خیلی اذیت می شد و پشت سرم ساعت ها گریه و زاری می کرد و حتی زمانی که می خواستم از خانه خارج شوم، لباسم را می کشید تا مانع رفتنم شود اما اکنون دیگر قبول کرده که مادرش پرستار است و چاره ای غیر از تحمل چنین وضعیتی ندارد و شب ها قبل از خوابیدن، چندین بار با من تماس تلفنی دارد و هر بار که زنگ می زند، می گوید «امشب بدون تو می خوابم، اما دوست دارم هر وقت که چشمانم را باز کردم تو را در کنارم ببینم» و من هم به او قول می دهم و پس از آن او حاضر به شب بخیر گفتن با من می شود.

این در حالی است که من هم زمان خروج از خانه حس جدایی از مادر به پسرم دست می دهد و در این میان همسرم نیز قبول کرده که شریک زندگی اش یک پرستار است و چاره ای جز تحمل وضعیت موجود را ندارد.

گزارش از زهرا ناصران


مرتبط با : متفرقه
برچسب ها : شغل پرستاری-پرستاران-بیمارستانهای تبریز-علوم پزشکی تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : سه شنبه 27 بهمن 1394
زمان : 09:00 ق.ظ
:: باغشمال تبریز
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )
( تعداد کل صفحات: 6 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ