تبلیغات
تبریز ویکی لینکلر - بزرگترین وبلاگ تبریز و آذربایجان - مطالب خرداد 1394
 

تبریز ویکی لینکلر

 
هزاران نفر روی گسل تبریز
نظرات |

خانه های عنکبوتی روی لرزه گسل تبریز

متاسفانه هنوز هم فاجعه و پیشگیری از زلزله و گسل تبریز جدی گرفته نمیشود. شاید روزی دیگر دیر شده باشد و ما پشیمان..!
تجربه تاریخ هزاران ساله شهر تبریز نشان داده که چه سازه ها و بناهای با عظمتی در زلزله های هولناک به تلی از خاک تبدیل شده اند و فقط آثار کمی از آن بجای مانده اند مانند ربع رشیدی یا شنب غازان، جالب است یکی از همین تجربه ها موزه عصرآهن در مرکز شهر تبریز است که نشان میدهد در طول زمان و زلزله و بلایای طبیعی چگونه در زیر خروارها خاک فرو رفته اند و حالا آنها را کشف و بیرون میاورند.
متاسفانه اکنون بجای یک اقدام عملی و سریع فقط دست روی دست گذاشته و با هزینه همایشها فقط وقت را اتلاف و شعار خطر سر میدهیم و لااقل برای مردم مناطق روی گسل وام ضروری و تعمیرات اساسی هم خبری نیست!


گسل تبریز

با طبیعت نمیشود کاری کرد و این ما هستیم که باید با آن کنار بیاییم.
چطور؟
نباید روی دامنه گسل تبریز هیچ سازه ای ساخته میشد بجز کشاورزی و باغداری و فضای سبز.

اما حالا که ساختیم چه کنیم؟

با سلام و صلوات قضیه تمام نمیشود زیرا خدواند بما عقل داده و خانه های لرزان عنکبوتی مصداق خوبیست از آیات الهی برای ما پس باید هرچه زودتر بفکر تخلیه و کوچ اهالی مناطق پرتنش و حاد به مناطق امن شهر و اسکان دایمی در جنوب و غرب شهر بود و یا حداقل هرچه سریعتر نسبت به مقاوم سازی اصولی و روز دنیا اقدام کرد.
صحبت از جان افرادی نیست بلکه هزاران هزار نفر (بیش از 200 هزار نفر ) روی گسل شمالی شهر تبریز است.

نمادی زیبا! از گسل شمال تبریز - عین
گسل عینالی

باید نظام مهندسی منسجم و قوانین سختگیرانه و اصولی تر وضع و نظارت کرد. شاید هزاران هزار خانه و آپارتمان غیراصولی و عنکبوتی لرزان هم بدست بساز بفروشهایی که با دهها دوز و کلک و کم کاری بنا شده اند نیز خود فاجعه بدتری باشد.

توجه شما را به دو گزارش که امروز در همین رابطه بود جلب و از مسئولان و مردم میخواهم (خیلی) جدی تر در این موضوع باشند شاید ما از زلزله ارسباران و نپال درس نگرفته و در خواب غفلتیم..!

مطلب زلزله و مثلث یادتان هست؟!

زلزله

ایمنی

شیاری در گفتگو با مهر عنوان کرد:
دفن اموات در امن ترین منطقه تبریز و ساخت و ساز زنده ها روی گسل

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز گفت: وادی رحمت در حالی امن ترین منطقه شهر تبریز به حساب می آید و مردگان در آنجا دفن شده اند که ساخت و سازهای اصلی شهر بر روی گسل صورت می گیرد.

علی شیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتخاب خیابان دو کمال واقع در باغمیشه تبریز برای استقرار دائمی شورای شهر و احداث پارلمان در منطقه گسل و زلزله خیز اظهار داشت: متاسفانه رای اکثریت اعضا بر استقرار محل دائمی شورا در این خیابان واقع در روی گسل اصلی تبریز است.
وی افزود: منطقه باغمیشه اصلی ترین مسیر گسل تبریز است اما متاسفانه در حال حاضر اکثر ساخت و سازهای چند مرتبه ای در این منطقه انجام می شود.

زلزله تبریز
الهیه و باغمیشه و رشدیه دقیقا روی گسل خطرناک تبریز
چه فشرده سازی هم کردند!
الهیه تبریز
رشدیه بر دامان گسل تبریز!
جالبه در همین منطقه اصرار دارند تعداد زیادی مراکز تجاری، سازه ای بسازند!
رشدیه

این عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچنین با اشاره به ساخت و ساز برج ۳۵ طبقه ای در میدان شهید فهمیده تبریز که تصریح کرد: در این منطقه زمین به ارتفاع ۱۵ متر خاک برداری شده و ساختمان های بلند مرتبه در حالی ساخته می شود که این منطقه روی خط اصلی گسل تبریز قرار دارد.

وی با بیان اینکه نباید اشتباهات گذشتگان را تکرار کنیم و محل دائمی پارلمان شورای شهر را در نقطه مرگ صد در صدی تبریز ساخت و ساز کنیم، تاکید کرد: احداث پارلمان در پشت لاله پارک تبریز شایسته مقام شورا نیست.

شیاری تصریح کرد: با چنین اقداماتی برخی از نمایندگانی که درصد بالایی از آرای انتخاباتی خود را از حاشیه نشینان کسب کرده اند، محل دسترسی شورا را به اهالی دورتر می کنند.

در این نقشه به تراکم فضای سبز و تعداد بیمارستان در منطقه گسل شمالی تبریز دقت کنید!
نقشه تراکم بیمارستان در تبریز


یادداشت نصر/
ساکنان شهرک باغمیشه چه گناهی کرده اند؟ / دلواپسان به فکر عمل باشند

به گزارش نصر نیوز، این منطقه که به همت مسئولان وقت مجوز ساخت و ساز داده شده و بلندمرتبه سازی نیز به یک روال در این شهرک تبدیل شده است، جمعیتی متراکم و فراوان را در خود جای داده است.

مسئولان امر از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز گرفته تا مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری تبریز هر وقت فرصت کرده از وضعیت بحرانی ساخت و ساز در این شهرک و شهرک های ولی امر و رشدیه انتقاد کرده اند دریغ از اینکه مجوز ساختمان را نیز با مشارکت همین مدیران و مسئولان داده شده است.

خانواده های زیادی که در این شهرک زندگی می کنند در سایه بی تدبیری و شاید زیاده خواهی مسئولان وقت از بدشانسی یا هر چه اسم آن را می توان گذاشت قرار شده است در این منطقه زندگی کنند ولی به واقع آنان چه گناهی کرده اند که هر از گاهی باید از زبان همین مسئولان بشنوند که خطر بیخ گوشتان است.
مگر این منطقه از شهر حاشیه نشینی است که بدون مجوز احداث شده باشد اگر خانه داشتن در این منطقه از کلانشهر تبریز بازی با مرگ است آیا این بی توجهی به جان مردم از جانب چه کسی یا کسانی اتفاق افتاده است؟!

آیا کسی به فکر حاشیه نشینیان روی گسل شمال تبریز هست عایا؟
روی گسل تبریز
یوسف آباد، ارم، ایده لو، باغمیشه و...
ایده لو
وادی رحمت امن ترین نقطه تبریز!
وادی رحمت

در بسیاری از مصاحبه ها و گفته های مدیران شهری بیان شده است که این منطقه بدترین منطقه برای احداث منزل مسکونی بوده است و نباید این اتفاق می افتاد ولی حال سئوال این است که آیا این سخنان صرفا به خاطر این بیان می شود که احساس نوع دوستی آن مدیر یا مسئول یا عضو شورای اسلامی شهر نسبت به شهروندان اش مطرح شود یا به خاطر ایجاد دلهره و اضطراب در دل مادرانی است که در زیر سقف خانه های ناامنی که انواع مجوزهای لازم را از شهرداری، سازمان نظام مهندسی و حتی سازمان مسکن و شهرسازی دریافت کرده اند، شب را کنار فرزندان شان به صبح می رساند.

ای کاش این بزرگوارانی که همواره دلواپس شهروندان شان هستند از سودهای کلان فروش تراکم، تغییر کاربری و همچنین ماده 100 چشم پوشیده به فکر جان شهروندان شان باشند و با برنامه ریزی دقیق احتمال بروز خطر را در عمل کم کنند.


لینک پست سه چالش عمده تبریز

لینک پست بالای عینالی تبریز
لینک پست گسل تبریز
لینک پست زلزله ، مثلث
لینک پست همشهری سلام
مرتبط با : تبریز * انتقاد،پیشنهاد لینک
برچسب ها : خطر گسل تبریز-لزره خیزی شهر-حاشیه شهر-تهدید زلزله تبریز-زلزله-نقاط امن تبریز-نظام مهندسی تبریز-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : یکشنبه 31 خرداد 1394
زمان : 05:00 ب.ظ
تاریخ و تمدن آذربایجان
نظرات | ادامه مطلب

آذربایجان گهواره تمدن فلات ایران

تاریخ ایران

خیلی برام جالب هست که میبینم عده ای برای تمسخر از روی عمد یا بی سوادی تاریخ و تمدن آذربایجان را مختص به زمان ایالت هایی از تمدنهایی مثل هخامنشی و ساسانی و آذربایجان را صرفا سرزمین آتش ماد میدانند یا حتی پا را فراتر گذاشته و تاریخ مردمان آذربایجان را به بعد از حمله مغولها نسبت میدهند و یا از آن شگفت آورتر ما فقط شاهدیم که تاریخ خطه آذربایجان اختصاص به انقلاب مشروطه و بعد از آن شده است هرچند ما همواره به همه این گذر زمانها و تاریخ افتخار و میبالیم و به دیگر تاریخها و تمدنهای واقعی ارزش قائلیم.
در جواب آنها جز خنده نمیشود کاری کرد چون یا آنها رفتار موزیانه دارند یا بسیار بی سواد هستند و نمیشود اصلاح کرد!
تاریخ و تمدن بیشتر و کمیت آن نشانه فرهنگ و توسعه یافتگی بیشتر نیست بلکه تاریخ وقتی ارزشمند است که اولا از آنها عبرت بگیریم دوما از آنها بتوانیم استفاده و فرصت سازی کرده و حداقل برای توریسم و کارهای فرهنگی بهره ببریم چیزی که ما در کل فلات باستانی ایران از آن بی نصیبیم! سوما از این پیشینه جهت ارتقای فرهنگ خود بهره ببریم نه اینکه با ادعای تمدن بالا از مغول و عرب و عجم و ترک و پارس گرفته تا همه و تاریخ آنها را تمسخر کنیم.

شباهت سنگ تراشه های قبوستان ثبت جهانی جمهوری آذربایجان با تیمره
سنگ نگاره
ورود ممنوع !
محدوده معدن مس سونگون ورزقان
مس سونگون
کتیبه و سنگ نگاره ها 12 هزار ساله سونگون
سنگ نگاره باستانی
سندی از زندگی اولیه و ماقبل تاریخ در آذربایجان - تصویر کلیک کنید
ما قبل تاریخ

در این مطلب به سه تمدن مهم باستانی در خطه آذربایجان اشاره داریم :

* تمدن 8 هزار ساله تپه حسنلو سولدوز آذربایجان غربی
 
Teppe Hasanlu is an archeological site of an ancient city located in south of Lake Urmia , West Azerbaijan province- 6000BC
* تمدن 9 هزار ساله شهر یئری مشگین شهر اردبیل
 Yeri is
an archeological site of an ancient city located in MeshginShahr of Ardabil - 7000BC
* تمدن 7 هزار ساله کورا ارس منطقه حاشیه ارس و قره داغ آذربایجان شرقی
Kora Ars civilization in East Azerbaijan province - 5000BC


نکته: برای ثبت جهانی هیچیک از آثار باستانی قبل از دوران هخامنشی در خطه آذربایجان اقدامی قابل عرض نشده است!

لینک ویکی پدیای آثار ثبت جهانی ایران و خطه آذربایجان در یونسکو


و بماند که تمدنهایی دیگر مثل اورارتو ، آشوریها، ساکاها و اویغوزها و ماساژت ها که همزمان با آریایی ها وارد فلات ایران و بخصوص آذربایجان شده بودند بعدا شاید اشاره خواهیم داشت. در واقع میتوان گفت مناطق اطراف کوهستانی و آبخیز آذربایجان (ارس، دریاچه اورمیه، سهند، سبلان، بزقوش، الموت و خیلی موارد و تپه هایی مثل کول تپه و یانیق تپه و رازلیق و...) جزو گهواره تمدن و زیستگاههای اولیه بشری فلات ایران است.

دورنانیوز - دکتر محمدرضا باغبان کریمی/ نگاهی به تاریخ آذربایجان ساکاها

دورنانیوز - آذربایجان مهد سومریان بانیان بزرگترین تمدن بشری

سومری

سومریان که امروزه بانیان تمدن بشری شناخته میشوند اقوامی التصاقی زبان، با زبانی خیلی نزدیک به ترکی امروزی ، بودند که بعد از مهاجرت از آسیای میانه و سکونت چند صد ساله در آذربایجان به بین النهرین کوچ کردند و با اطمینان میتوان سومرها را اجداد آذربایجانی ها و تمدن آنها را شاخه ای از تمدن باستانی آذربایجان به شمار آورد.

لینک پست قدمگاه باستانی آذرشهر
لینک پست معبد مهرورجوی مراغه
لینک پست ماناها
لینک پست الفبای بشری
لینک پست تخت سلیمان آذربایجان غربی
لینک پست منطقه فسیل مراغه (انگلیسی)
لینک پست بزقوش و کتیبه رازلیق
لینک پست قلعه پشتو هوراند
ویکی پدیای تپه حسنلو آذربایجان غربی
ویکی پدیای شهریری باستانی
مرتبط با : آذربایجان * آرتاویل،اورمو،زنگان * میراث،تاریخ،صنایع دستی آذربایجان
برچسب ها : تاریخ باستان آذربایجان-تپه حسنلو-سولدوز-شهریری-آثار باستانی-سنگ نگاره باستانی-آذربایجان-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : جمعه 29 خرداد 1394
زمان : 05:30 ب.ظ
شهروند لینک آذربایجانی 52 ( سورتمه در حیران آذربایجان )
نظرات | ادامه مطلب

ارسال کننده دنیز از زنجان

پیشاپیش فرا رسیدن ماه مهمانی خدا و ماه رمضان به همه شما و مسلمین جهان تبریک و صلح و دوستی برای تک تک انسانها در این ماه آرزو داریم. دنیز هم مثل همیشه با تصاویر و مطالب زیباش به این وبلاگ رنگ و نفس داده است که متشکریم.
ظاهرا دنیز رفته گردنه حیران اونجا حسابی خوش گذشته خداشکر و با این تصاویر ما را هم شریک میکند در این شادی...


سورتمه سواری در حیران

حیران گردنه ای بهشتی است بین اردبیل و آستارا که اگر بروید حتما حیران میشوید از طبیعت آن البته در روزگاران اخیر بدجور افتادن به جون درختان و محیط زیست زیبایش..!
اما امکانات رفاهی و تفریحی خوبی هم در این منطقه سرسبز کوهستانی فراهم کردن مثل همین سورتمه و پیست کارتینگ و تلکابین حیران و...

گردنه حیران

آستارا

تلکابین حیرانراستی حیران در ترکی بمعنی شگفت زده شدن است. کلا حالا اردبیل که مشخص است مردم آستارا 98درصد ترکی زبان آذربایجان هستند و همیشه احساس خوبی داشتم و هرگز احساس غریبی نکردم در این بندر زیبا و رو به توسعه ...

سن   گلندن  اولموسان  جان بو  بدن   اعضاسینه
گوره سن،گئدسون اگر،اعضای بی جان اولموشام
باش دور بیزیم سئوگی میزین قصه سی دونیا لاردا
سئوگیلیم باش دور منیم لیلادن ، حیران  اولموشاممرتبط با : شهروند لینک آذربایجانی * آرتاویل،اورمو،زنگان
برچسب ها : گردنه حیران آستارا-گردنه حیران اردبیل-سورتمه سواری-تله کابین حیران-جاده حیران-پیست کارتینگ-
نویسنده : تبریز قارتال
تاریخ : چهارشنبه 27 خرداد 1394
زمان : 11:50 ب.ظ
:: بهار طبیعت آذربایجان شرقی
:: زخم نمکی بر پیکره دریاچه همیشه اورمیه
:: سیزده بدر و تبریزگردی مسافران نوروزی 97
:: سوغاتی های خوردنی تبریز و آذربایجان شرقی
:: ایل بایرامیز موبارک ، نوروز سال 1397
:: جاهای ندیدنی تبریز در آستانه نوروز !
:: کاروانسراهای یام مرند و خواجه نظر جلفا در آذربایجان شرقی
:: آب، آتش، باد، خاک ؛ چهارشنبه های رنگی آذربایجان
:: روستاهای زینجناب و خلجان در بخش تبریز
:: دکتر جواد هیئت
:: دهستان اسپیران تبریز
:: شهروند لینک آذربایجانی 72 (عکاس کمال شبخیز)
:: دوربین تبریز لینک 77 ( شهرگردی تبریز در سال 96 )
:: درباره تبریز و آذربایجان و اخبار About and News
:: نادرشاه و ایل ترک افشاریه ایران
:: شهروند لینک آذربایجانی 71 (عکاس فرشید فرج الهی)
:: نگاهی بر تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
:: کمبود پارکینگ در کلانشهر تبریز
:: دریاچه اورمیه از مرگ تا زنده شدن دوباره
:: قلعه جوشین ورزقان آذربایجان شرقی
:: تصاویر کمیاب از تبریز شهر نوستالژیک قدیم ایران
:: شب چله 1396 به ترکی
:: تبریز مهد ورزش چوگان ایران
:: برف پاییزی در آذرماه 1396 تبریز
:: آغاز دراماتیک پیش روی تبریز 2018
:: امکانات منطقه گردشگری و پیست اسکی شاهداغ آذربایجان
:: محمد بی ریا شاعری محبوب از جنس آذربایجان
:: دوربین تبریز لینک 76 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: دوربین تبریز لینک 75 ( سفر قره داغ - کلیبر )
:: پاییز هزار رنگ آذربایجان
( تعداد کل صفحات: 6 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ